badhanddoek Zestiende opnieuw partij werd afgebroken Sporttoto Eerste Kamer zwaait minister Korthals grote lof toe! BERGHOLZ (MVVZAL VRIJWEL ZEKER MOULIJN VERVANGEN Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 26 april 1961 Vijfde blad no. 30339 Na 90 zetten De 16de partij is, na nog vijftig zetten opnieuw afgebroken. Bot- winnik heeft de 90ste zet onder couvert afgegeven. Het is onwaar schijnlijk, dat de stelling opnieuw een (lange) zitting zal vorderen. Remise schijnt thans onvermijdelijk. Spoedig na de hervatting kwam het hoofdstuk „torenruil" op het programma te staan. Eerst stelde zwart de gelegenheid open, daarna wit. Zwart ging op de offerte in en aanvaardde het dame-eindspel met pion minder. Het is de vraag of deze ontwikkeling wit's beste kans is geweest. De gehele analyse draait om de opmars f5 (tweede frontvorming) op het juiste ogenblik. Toen Tal ertoe besloot (na de torenruil) was de situatie voor zwart gevaarlijk, indien een afwikkeling op de konings- vleugel verplicht was geweest. Dit bleek echter niet het geval. Ter discussie staat of wit, mèt de torens op bord, wel een scherpe stelling had kunnen forceren, uiteraard ook met de doorbraak f5. Het dame-eindspel bood wit op de damevleu gel geen winstkansen. Tal ontwierp nog een scherpzinnige manoeuvre, namelijk opoffering van de damevleugelpionnen voor een actie op de andere zijde. De Verdediging was echter niet al te moei lijk. De slotstelling'zal nauwelijks nog aanknopingspunten bieden. Inmiddels wint de mening veld, dat wit in het begin van de 16e ontmoeting beter had kunnen spelen, nJ. door mid del van een vroegtijdig c3 (voor Pd4) teneinde pion c5 met b4 te dekken. Hedenavond wordt de 17de party ge speeld. Donderdagavond wordt (eventueel) de 16de partij voortgezet, eventueel de 17de. De stand is nog steeds 105 in het voordeel van Botwinnik met één afge broken partij. Partijverloop Zwart (Botwinnik) Kd8c8 Da6b6 Db6b5 Kc8b7 Db5fl Dflg2 schaak Dg2—fl Tc7 x c2 schaak Dflg2 schaak Dg2 x g4 Dg4dl schaak Ddl—fl Wit (Tal) 41. Td3—dl 42. De3d3 43. Dd3d4 44. Dd4e3 45. Tdld4 46. a3a4 47. Td4d2 48. Td2c2 49. Kb2 x c2 50. Kc2b3 51. a4a5 52. Kb3b2 53. De3b6 schaak Kb7ai 54. Db6c6 schaak Ka8a7 55. Dc6c7 schaak Ka7a8 56. Dc7c8 schaak Ka8a7 57. Dc8c7 schaak Ka7a8 58 f4—f5 Dfl—el 59. Dc7c8 schaak Ka8a7 60. Dc8c7 schaak Ka7a8 61. Dc7c8 schaak Ka8a7 62. Dc8c5 schaak Ka7b7 63. Dc5b6 schaak Kb7a8 64. Db6c6 schaak Ka8a7 65. Dc6c5 schaak Ka7b7 Dc5d4 67. Kb2a3 68. f5 x e6 69. Dd4c3 70. Ka3a2 71. Ka2b3 72. Dc3c2 73. Kb3a2 74. Ka2a3 75. Dc2c3 76. a5a6 Dele2 schaak De2—b5 f7 x e6 Db5—fl Dfle2 schaak De2dl schaak Ddl—fl Dfl—b5 Db5—fl Dfl—bl schaak Kb7a6 77. Dc3c6 schaak Ka6a7 78. Dc6d7 schaak Ka7b8 79. Dd7xe6 Dblal schaak 80. Ka3b3 Daldl schaak 81. Kb3—b2 Ddl—d4 schaak 82. Kb2—a2 Dd4xb4 83. De6g8 schaak Kb8c7 84 Dg8 x g7 schaak Kc7d8 85. Dg7f6 schaak Db4e7 86 Df6—f4 De7e6 87 Ka2b2 Kd8—e8 88. Df4a4 schaak Ke8f7 89. Da4f4 schaak Kf7e8 90. Kb2c2 In deze stelling werd de partij afge broken. Botwinnik gaf zijn negentigste zet onder couvert af. Koersen Hilversum De uitslagen van de gisteren gehouden draverijen luiden: April Love-prijs: 1. Zoraya du Commerce (J. T. de Graaf) 1.29.3): 2. Young Faune; 3. Zelma Dear. Tot.: wi. f2.20, pl. f 1.60, f 2.20, cov. f 4.20, gek. f 4.40. Arisienprijs, eerste heat: 1. Young Lady Mac (M. Vergay) (1.25.9); 2. Yltaode B; 3. Yvonne Heny. Tot.: wi. f5.50, pl. f 1.60, f 1.50, f 1.30, cov. f5.70, gek. f22.50. Tweede heat: 1. Young Lady Mac (M. Vergay) (1.25.6); 2. Wish You Were Here; 3. Ylbode B. Tot.: wi. f 2.60, pl. f 1.30, f 2.50, cov. f 4.70, gek. f 8.60. Definitieve uitslag: 1. Young Lady Mac, 2. Ylbode B; 3. Wish You Were Here. Aswinprijs: 1. Urma Norton (E. de Vis ser) (1.25.7); 2. Tarzan Hollandia G. Tot.: wl. f 1.40, cov. f 2.10, gek. f 2.90. Aswin-prijs: 1. Walter Mitty (P. Strooper) (1.26); 2. Weerlicht B; 3. Victor Hollandia. Tot.: wi. f3.10. pl. f 130. f 1.10 cov. f 3.20, gek. f 2.50. Astrld Hollandiaprijs: 1. Victor Hanover (W. H. Geersen) (1.25.5); 2. William Z; 3. Vanity Hanover Tot.: wi. (stal) f3.50, pl, f 3.30, f 2.20, f 2.10, cov. f7.50. gek. f 18. Totale omzet f 75.324. In de Ronde van Duitsland, die van 28 april tot en met 5 mei wordt gehou den, zullen de volgende Nederlandse renners starten: Geldermans, De Haan, Enthoven, Maliepaard, Captein, Kersten, Van der Steen, Van der Borgh, Wim van Est, Wagtmans en Gerrit Voor ting. Eventueel wordt Voorting vervangen door Rentmeester. (Van onze Haagse redactie) Bij het bureau van de sporttoto in Den Haag heeft zich één deelnemer aan de toto van j.l. zondag gemeld met 14 punten. Het aantal prijswinnaars met 13 punten is inmiddels opgelopen tot 15. W aterpolonieuws De Spaanse kampioensploeg C.N.B. Barcelona die maandag jl. de bekerkam pioen van Nederland, Neptunus Arnhem, versloeg is in onze stad aangekomen. Het toernooi (vanavond in de Over dekte) zal volgens nieuwe spelregels ge speeld worden. Het programma luidt als volgt: CNBLZCLZC—De Sleutel stad: CNB—De Zijl; De Zijl—LZC; CNBDe Sleutelstad; De Sleutelstad De Zijl. Het programma vangt aan om 20.30 uur. De opstellingen van de ploe gen. Barcelona; Ribera, Asencion, Del Valle, Moner, Bartra, Rodes, Munte, Cassas, Oberti, Morata, Abellan. LZC: Heek, Overdijkink, Krijgsman, Slooter, Timmermans, Ouwerkerk, Van Tol, Pouw, Brak, Bik, Groeneweg. De Sleutelstad: Van Rooyen, Binnen- kamp, Van Zyl. Kapaan, Van Tilburg, Van Hooidonk (2x), Bekkering, Eradus, Doove, Zaalberg. De Zijl: Leune, Van Kampen, Hen- sing, Roman, Plezier, De Haas, Van der Moolen, Stokhuizen, Martijn, Onvlee. BILJARTEN Kampioenschap libre van Bollenstreek De positie van de Noord wij ker v. d. Voort in het hoofdklassetoernooi libre klein biljart in Noordwij k is op de vierde avond nog versterkt. Zelf won hij in een snelle partij van de Lissenaar v. Duivenvoorde, die aanvankelijk een voorsprong had genomen. Bovendien incasseerde de Sassenhei- mer A. v. Diemen, die een vermoeide indruk maakte, van de derde medege gadigde voor de titiel, de Hillegommer van Nassau, een nederlaag. De Bennebroeker H. Blom wist zijn eerste winstpartij te behalen. De Lisse naar Elfering werd zijn slachtoffer, na dat hij eerst een grote voorsprong op Blom had genomen. Vanavond ontmoet v. d. Voort zijn ernstigste concurrenten van Nassau en van Diemen in de slotpartijen van dit enerverende toernooi, waarin van Dui venvoorde, die in de eerste partijen nogal teleurstelde, op de vierde avond in zijn partij tegen Blom een serie van 91 uit de keu liet vloeien. De stand luflBt: m.p brt h.s. gem. H. v. d. Voort 10 120 57 10,41 W v. Nassau 9 167 51 7,48 A. v. Diemen 8 168 53 6,76 J. Diederiks 5 241 31 5,46 J. Duivenvoorde 4 136 91 8,50 J. Vierwinden 4 193 55 6,80 L. Elfering 4 245 60 6.35 H. Blom 2 212 40 4,89 Als de weersomstandigheden het niet zullen verhinderen zullen op don derdag 11 mei a.s., Hemelvaartsdag, van het voetbalterrein bij Houtrust in Den Haag zes luchtballons opstijgen, om deel te nemen aan een vossejacht. Vele verkeersvraagstiikken onder de loep De minister van Verkeer en Waterstaat, de heer H. A. Korthals, heeft zich gisteren in de Eerste Kamer, bij de behandeling van zijn begroting, veel lof horen toezwaaien. Algemeen toonde de Kamer zich voldaan over het feit, dat de laatste tijd verscheidene belangrijke beslissingen zijn genomen. Daartoe behoorden o.m. de IJ-tunnel en de Lauwerszee. Ook voor de voorgenomen uitbreiding van Schiphol toonde de Kamer grote waardering te hebben. Natuurlijk is de minister van verscheidene kanten gelukgewenst met de geslaagde dichting van 't Veerse Gat. Opnieuw werd op de minister aandrang uitgeoefend nu spoedig een gunstige beslissing te nemen met betrekking tot de verbetering van de Scheveningse buitenhaven. De heren ir. Geuze (C.H.) en Schorer (P.v.d.A.) vroegen om Rijksmedewerking bij de totstandkoming van de brug over de Oosterschelde. Ir. Geuze bracht ook de vraagstukken in verband met de pol- derswet ter sprake, evenals de nog in te dienen bij dragenwet. Met de heren Matser (K.V.P.) en Delprat (V.V.D.) pleitte ir. Geuze voor het inschakelen van particuliere raadgevende ingenieurs bureaus bij het werk van de Rijkswater staat, waar een belangrijk tekort aan personeel heerst. Op die manier zou men dit tekort kunnen bestrijden en boven dien kunnen voorkomen, dat die bureaus zuigkracht op waterstaatsingenieurs uit oefenen. Ir. Geuze wees er de minister verder op, dat de gebruikers van de gronden langs het kanaal Gent-Terneu- zen door de waterschapslasten in de knel dreigen te komen. Mr. De Vos van Steen wijk (V.V.D.) Advertentie OP VERZOEK VAN DUIZENDEN: NU OPNIEUW DE F 1.25 20 MERKJES OF NAAR KEUZE 1 KUSSENSLOOP OF 2 FLEURIGE THEEDOEKEN Carol Schuurman had koorts De eerste van de twee centrale trainingen van de gegadigden voor het Nederlands voetbalelftal, dat zondag a.s. voor de eerste wed strijd van het toernooi om het wereldkampioenschap tegen Hon garije in het strijdperk treedt, is niet geheel volgens plan verlopen. Carol Schuurman verscheen niet in Den Bosch en Elek Schwartz wist niet wat hij er van moest den ken. Zou, na de blessures van Kruiver, Moulijn en Bleyenberg, nu ook Schuurman1 BERGHOLZ Een telefoongesprek met een relatie van de bondscoach bracht uitkomst. Carol Schuurman trainde op het ADO- terrein in het Zuiderpark in Den Haag. De Haagse midvoor was 's middags met koorts van zijn werk thuisgekomen en de dokter vond het niet raadzaam dat hij naar Den Bosch zou reizen. Enige uren later echter was de koorts plotse ling geweken en dat was voor Schuur man aanleiding om toch nog te gaan trainen. Donderdag, op de tweede centrale training, zal de ADO-er weer present zijn, terwijl dan ook Wim Bleyenberg het zal gaan proberen. Overigens was de bondscoach zeer te spreken over de conditie van de MVV-er Bergholz, die zondag hoogstwaarschijn lijk de linksbuitenplaats zal bezetten. Elek Schwartz zei op onze vraag over de kansen van het Nederlandse team en de moeilijkheden met de samenstelling daarvan in verband met de vele bles sures: „Je moet altijd optimist blijven. Wij zijn snel en als het een beetje mee zit Hongaars elftal ongewijzigd Lajos Baroti, de Hongaarse bonds coach, heeft het Hongaarse elftal, dat zondag tegen Nederland zal spelen, sa mengesteld. De ploeg wykt niet af van de ploeg, die zondag 16 april in Boeda pest in de eerste wedstryd voor de voor ronden (groep 4) van het toernooi om het wereldkampioenschap 1962 met 20 van Oost-Duitsland won. Het team zal dus in de volgende op stelling; uitkomen; doel: Grosics (Tata- banya)achter: Matria (Ferenc Varos) en' Dalnoki (Ferenc Varos); midden: Solymosi (Diosgyoer), Sipos (MTK) en Kotasz (Honved)voor: Sandor (MTK), Gorocs (Ujpest), Albert (Ferenc Varos), Tichy (Honved) en Feyvesi (Ferenc Va ros). Reserves: Szentomibnlyi (Vasas), Sarosi (Vasas), Nagy (MTK) en Ku- harszki (Ujpest). Bekerwedstrijden De uitslagen van de gisteravond voor de bekercompetitie van de KNVB ge speelde wedstrijden luiden: Leeuwarden- Heerenveen 3-2; DOS-Elinkwijk 1-2; NAC-Eindhoven 2-1 (na verlenging) PSV-BVV 3-1. Loting Varsity De loting voor de 78e Varsity, die op 7 mei a.s. op het Amsterdam-Rijnkanaal in de omgeving van Jutphaas wordt ge houden, heeft het volgende resultaat op geleverd Hoofdnummer oude vier: BOEI 1 Njord( Leiden), Moerman, Stel- ma, De Ruijter, Wamsteker. BOEI 2 Triton (Utrecht) Ritsema van Eek .Wienersma Greydanus, Tomaer, Jansen. BOEI 3 Nereus (Amsterdam), Blaisse, Castelijn, Wartena, Veenemans,. BOEI 4 Aegir (Groningen) Wiarda, De Koningh, 't Hart, van Kuik. BOEI 5 ARGO (Wageningen) Opheus- den Seveer, Olieman, Wientjes, Van Binsbergen. BOEI 6 Laga (Delft) Van der Veen, Bijleveld, Ockeloen, Maier. Hoofdnummer eerste jaars acht: Boei 1 Scadi, boei 2 Nereus, boei 3 Laga, boei 4 Njord, boei 5 Aegir, boei 6 Argo, boei 7 Triton. TAFELTENNIS Nederlands jeugdteam voor Beneluxkampioenschap Het Nederlands jeugdteam tafeltennis, dat zaterdag en zondag as. deelneemt aan de Beneluxkampioenschappen in Luxemburg, is als volgt samengesteld: Jacq. van Ruiten (Treffers, Roelof- arendsveen), Hummel (DTTC) en Klein (Batswingers). Zaterdag worden de teamwedstrijden gespeeld, zondag de persoonlijke wedstrijden. Bridgeclub Sans Atout De uitslag van de 3e ronde der vier tallencompetitie luidt: Zwart: Team Eling wint van team v. d. Zeeuw met 22 punten. Zwart-wit: Team de Haas wint van team Schild met 6 punten. Team Ooiendijk speelt gelijk tegen team Winterkamp (2 pnt voor Winterkamp). Rood: Team Lourens wint van team de Jong met 8 punten; team Lourens wint van team den Oever met 6 punten; team de Jong wint van team den Oever met 9 punten. Groen: team van Z wieten wint van team Groenewegen met 28 punten; team Mollema wint van team van Zanten met 18 punten. CRICKET CRAMER MC LEAN-BEKER VOOR VAN WEELDE EN VAN ARKEL. De cricket touring club ,De Flamin go's" heeft besloten de Cramer Mclean- beker voor 1960 toe te kennen aan Wally van Weelde (VOC) en Peter van Arkel (HCC) voor hun prachtige prestatie in de wedstrijd Nederlands elftalFree Foresters. De jubileumwedstrijd ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van „De Fla mingo's" zal 29 en 30 juli op het HCC- terrein in Den Haag worden gespeeld. Het team van de Oxford University Cricket Club is dan tegenstander van de Nederlandse combinatie. VOOLEYBAL Dames van DES kampioen van tweede klasse Door gisteravond met 30 van Teij- lingen te winnen, hebben de dames van DES beslag gelegd op het kampioen schap van de tweedeklasse, Afdeling Leiden NeVoBo. De aAlphense dames hebben deze titel ongslagen behaald. De uitslag van gisteravond tegen de Teijlingen-dames gespeelde wedstrijd was 3—0 (15—4, 15—5, 15—11). SPORTSPLINTERS Voor het eerst in de geschiedenis zal een Engelse scheidsrechter een korf balwedstrijd tussen België en Nederland leiden. Het is de heer E. H. Gutteridge die zondag a.s. zal fluiten bij de ontmoeting tussen beide landen te Antwerpen. Onder leiding van de chef d' équipe A. Gense neemt de volgende Nederland se ploeg aan de Ronde van België deel (van 8 tot en met 11 mei)Hein van Breenen, Wim van Est, Wout Heeren, Piet van Hees, Frits Knoops, Henny Ma- rinus, Piet Steenvoorden, Theo Sythof, Wout Wagtmans en Jan Westdorp. De Italiaan Giancarlo Baghetti heeft gisteren met de nieuwe Ferrari formule 1 wagen, de Grote Prijs van Syracuse gewonnen. De Amerikaan Dan Gurney eindigde met een Porsche, 5 seconden na de winnaar, als tweede. Joakim Bonnier (Zw.) met Porsche werd met een achterstand van een ron de derde, terwijl wereldkampioen Jack Brabham, die een Cooper reed, als vierde eindigde eveneens met een ronde ach terstand. De Russische Schaakbond heeft de ploeg voor de eindronden van het Euro pees schaakkampioenschap, dat van 21 juni tot 2 juli in Oberhausen wordt ge houden, bekend gemaakt. Het team be staat uit de volgende schakers: Tal, Botwinnik, Keres, Petrosian, Korchnoi, Gelier, Smyslov, Polugajewski, Taima- nov, Furman, Boleslavski en Kotov. Het Italiaanse voetbalelftal heeft gisteren te Bologna een benauwde 32 zege behaald op het door invallers ver zwakte team van Noord-Ierland. Bij de rust leidden de Azzuri met 1—0. INFILTRANTEN MOESTEN GUERRILLA VOEREN En opstand veroorzaken Twee der onlangs in Ned. Nieuw- Guinea gevangen genomen infiltranten, een Papoea en een Indonesiër, hebben verklaard, dat zy, voor hun vertrek uit Djakarta voor ondergrondse activiteit in Ned. Nieuw-Guinea, zyn toegesproken door de Indonesische minister van De fensie, generaal Nasoetion. Beide gevangenen werden in de gevan genis te Hollandia afzonderlijk geïnter viewd door Nederlandse journalisten. In deze gevangenis bevinden zich 16 infil tranten, die in maart werden gearres teerd. De twee in kwestie wilden uit vrees voor represailles niet hun namen bekend maken. Zij zeiden, te zijn toe gesproken door generaal Nasoetion en kolonel Magenda, chef van de eerste staf-sectie van het Indonesische leger. Zij hielden deze toespraak tot de groep van 35 infiltranten voor hun inscheping naar Nieuw-Guinea. Kolonel Magenda had gezegd, dat aangezien de onderhandelingen met de Nederlanders niet het gewenste resultaat hadden opgeleverd het de plicht van in. filtranten was, in Nieuw-Guinea een guerrilla-oorlog te beginnen. Deze zou tot minstens september 1961 moeten duren, op welk tijdstip president Soekarno de kwestie Nieuw-Guinea bij de V.N. aanhangig zou maken. Tegen dat tijdstip zou er in Nieuw-Guinea ook een opstand moeten uitbreken. De Pa poea-gevangene zei, dat de infiltranten contact moesten maken met de bevol king en moesten trachten haar tot deel neming aan de guerrilla-organisatie over te halen. MR. STIKKER NAAR ONS LAND De nieuw benoemde secretaris-gene raal van de NAVO mr. D. U. Stikker, zal op uitnodiging van de Nederlandse regering donderdag en vrijdag 27 en 21 april een bezoek brengen aan Neder land. Mr. Stikker zal o.m. van gedach ten wisselen met de minister-president en met de ministers van Buitenlandse Zaken, Financiën en Defensie. De heer Suurhoff: „GEVAREN DREIGEN UIT SPANJE" Op een openbare vergadering van de P.v.d.A. in Zandvoort heeft de algemeen voorzitter, de heer J. G. Suurhoff, en kele richtlijnen aangegeven, waarmee Nederland kan trachten de vrede in de wereld te dienen. „Het staat vast dat Nederland aan de NAVO verbonden moet blijven", zei de heer Suurhoff, „maar dan zal dit orgaan politiek en moreel gezond gehouden moeten wor den. „Dan moet het niet kunnen ge beuren, dat in het fascistische Spanje, bet broeinest van oud SS-ers gecom plotteerd wordt door een stel generaals tegen de bondgenoot Frankrijk". Hij drong er bij de Nederlandse re gering op aan, bij de regeringen van de V.S. en Canada te wijzen op de reële gevaren, die uit Spanje het Wes ten bedreigen. en de heer Haken (C.P.N.) pleitten voor verbetering van de verbindingen van het noorden met Duitsland. Eerstge noemde bleek overigens erkentelijk voor het feit, dat de spoorverbindingen tus sen het noorden en het westen en zui den des lands beter worden. Uitvoerige aandacht is van verschil lende kanten geschonken aan verkeers- vraagstukken. De heren De Vos van Steenwyk (V.V.D.), Matser (K.V.P.) en De Jong (P.v.d.A.) toonden zich sterke voorstanders van invoering van parkeer- meters en/of parkeerschyven. De heer De Jong drong er by de minister op aan over te gaan tot invoering van een maxi mum snelheid op de wegen buiten de bebouwde kommen. Hy zeide het met de minister eens te zyn, dat de binnen steden niet voor het autoverkeer geslo ten moeten worden. De heren Lichtenauer (C.H.) en Del- prat (V.V.D.) hebben veel aandacht ge schonken aan de internationale ver- voersintegratie. „We moeten ons geen enkele illusie maken, dat onze inzichten op dit stuk van zaken bij onze E.E.G.- partners zullen zegevieren", zei mr. Del- prat, die overigens betoogde, dat Neder land er voor moet waken, dat de Euro pese commissie op de Rijn de lakens gaat uitdelen. Algemene waardering on dervond de beslissing tot uitbreiding van Schiphol. Mr. Delprat noemde echter de verbinding van Amsterdam met het Gooi ten enenmale onvoldoende. Daar entegen sprak hij er zijn voldoening ovér uit, dat met de verbetering van de haven van IJmuiden wordt begonnen. Van enige kanten werd de hoop uit gesproken, dat nu de beslissing over de Coen- en IJ-tunnel is gevallen, de Hem- tunnelniet zal achterblijven. Verbetering van het Amsterdam-Rijnkanaal noemde mr. Delprat dringend noodzakelijk. De heer Rottinghuis (K.V-P.) en an deren pleitten voor verbetering van de toegang tot Delfzijl. Voldaan toonde de Kamer zich over de beslissing ten aan zien van de Lauwerszee, maar er was nog bezorgdheid over de bijdragen van de noordelijke provincies voor dit be langrijke werk. Ir. Geuze zei van oordeel te zijn, dat ophoging van de Schielandse zeedijk dringend nodig is. Mr. De Vos van Steenwijk uitte opnieuw zijn bezorgd heid over de waterverontreiniging van onze rivieren. Hij zei ook, dat het be schikbaar stellen van gelden voor het kanaal benoorden Meppel zou kunnen bijdragen tot het voorkomen van wa teroverlast in Meppel en omgeving. Mr. De Vos van Steenwijk achtte het niet juist, dat voor de uitvoering van de stichting van de Lauwerszee aan de noordelijke provincies financiële voor waarden zijn gesteld. Dat gebeurt ook niet in het zuid-westen met betrekking tot de Deltawerken. Verscheidene Kamerleden schonken aandacht aan de luchtvaartonderhan delingen met de V.S. Ir. Roebroek (K.V.P.) betoogde, dat de komende bij standswet de zelfstandigheid van de waterschappen niet in gevaar mag bren gen, hij pleitte verder voor meer eenheid bij het zeedijkbeheer en vroeg ook aan dacht voor de waterwegen in West-Bra bant. _De heer Schorer (P.v.d.A.) vroeg de minister om een actief regeringsbeleid ten aanzien van de zeehavens. „Het be drijfsleven zou by een meer positief be leid van de regering voor de zeehavens gebaat zijn", zo meende hy. De heren Schorer en Delprat vroegen ook de aan dacht van de bewindsman voor de be langen van de duwvaart, die snel in op komst is. Evenals de heer Roebroek, vroeg de heer Tjalma (A.R.) op de wa terschappen niet te zware lasten te leg gen, met name niet in verband met de Delta-werken. Vandaag antwoorden de minister en staatssecretaris Stykel. Onze landgenoot Jo de Haan is gis teren als vijfde geëindigd in de eerste etappe van de Grand Prix Cyclomoto- ristico, Rome-l'Aquila. De rit ging over 145.9 km, waarvan er zeventien achter scooters werden gereden. De Italiaan Carlo Brugnami werd eerste met een tijd van 3 uur 49 min. 16 sec. In het eerste jaar dat het in de Engelse league uitkwam is Peterborough United erin geslaagd kampioen van de vierde divisie te worden en daarmee te promoveren naar de derde divisie. De „Posh" stelde het kampioenschap veilig door dinsdagavond tegen Southport met 3—3 gelijk te spelen. VERNIETIGENDE KRITIEK OVER EKSG-RAPPORT „Dit rapport is geen Europees rap port, maar een arrogant stuk papier!" zei de heer L. Worms ons gisteren, toen hij pas teruggekomen van een reis naar Spanje, zyn oordeel gaf over het rap port van de Hoge Autoriteiten van de kolen en Staalgemeenschap over de schrootfraude. „Terwyl het misdrijf in België reeds is verjaard, gaat de fraude rustig door. Het is ongelofelijk dat men zoiets als een „rapport" durft uti te brengen. Er wordt in gesteld, dat 13,5 miljoen ton van de 150 miljoen ton schroot is gecontroleerd. Maar de 8,5 miljoen ton uit Amerika is ook niet gecontroleerd. In fiete heeft men dus slechts 4,5 mil joen ton van de 150 miljoen ton gecon troleerd. Er is maar één oplossing: laat de lieren een bankrekening in Zwitserland openen. Ik wil voorstellen mij de gelegenheid te bieden, in het Europees parlement in het openbaar kri tiek te leveren op dit schandelijke rap port". Dat was de reactie van de heer L. Worms, toen we hem gisteren spra ken. Over eventueel verdere acties liet de heer Worms zich nog niet uit. „Een bespreking met het „comité-schroot- fraude" wil hij eerst afwachten", zo zei- de hij ons. MOEDER MISHANDELDE HAAR ZOONTJE De Utrechtse rechtbank heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen een 27-jarige vrouw, die op 26 juni van het vorig jaar haar 4-jarig zoontje op een stoel had vastgebonden met paktouw en een stoffen ceintuur, zodat zij zelf naar het kanaal kon gaan om naar het zwemmen te kijken. De buren in de Utrechtse Oranjestraat bevrijdden het huilende jongetje. De rechtbank legde haar 12 weken gevangenisstraf op, waar van 9 weken voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar onder toezicht van de r.-k. reclassering en indien nodig on der controle van een psychiater.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 15