Laatste nieuws Geen ligplaats voor woonboot Nader overleg gevraagd alvorens regeringsbesluit door te voeren KABINET DE QUAY GEEFT T VOLK IETS MEER VRIJHEID BEURS VAN AMSTERDAM WOENSDAG 26 APRIL 1961 Raadsvergadering wees verzoek met zes tegen vier stemmen af Onder voorzitterschap van burgemees ter jhr. mr. L. M. E. von Fisenne de Raad der gemeente in openbare verga dering bjjeen. Afwezig was wethouder J. Dekker (PrChr.) Naar aanleiding van een circulaire van Gedeputeerde Staten betreffende bijdrage in het onderhoud van in be drijf zijnde wind- en watermolens, werd een jaarlijks subsidie verleend van f400 zijnde 4 maal f 100 voor elke in deze gemeente in bedrijf zijnde molen. Aangenomen werd een voorstel om het abonnement bij de stichting „Neder landse Onderwijs Films" voor de lagere scholen voor rekening der gemeente te nemen. Reden hiervan was. dat het R.-K.-schoolbestuur haar abonnement, gezien haar slechte financiële positie niet had verlengd. Het komt de ge meente voor. dat het werk van de stich ting van grote betekenis is voor het on derwijs. Wederom kwam aan de orde de kwes tie inzake de ligplaats voor het woon schip van de heer Nijman. Naar aan leiding hiervan was een brief binnen gekomen van een aantal kiesgerechtig den uit de gemeenten. Hierin werd ge wezen op de verdiensten van de heer Nijman voor de gemeente. Tevens wer den in dit stuk de argumenten van de KVP-fractie van de hand gewezen. Er werd verzocht de toestemming tot lig plaats kiezen alsnog te verlenen. De heer Willemsen deelde, zonder ver der aandacht aan dit verzoekschrift te schenken, mede, dat zijn fraktie (KVP) na beraad niet van gedachte was ver anderd. De heer Van bladel (PvdA) vond dat de KVP de laatste tijd wel erg recreatie- voor en recreatie na kraait. „Nu we tot recreatie-gemeente zijn gebombardeerd", aldus de heer Van Bladel, „is het nog niet nodig dit als argement voor alle mogelijke zakten te gaan gebruiken. Wat zijn trouwens de recreatieplannen en wanneer komen die?" De heer Van Vliet (KVP) is van me ning, dat het hele geval wat scheef ge troffen wordt door de publiciteit en het sentiment, dat gaat spreken. Hij is het niet met de heer Van mening, dat er genoeg te doen is op recreatief gebied. Wel wordt het tijd dat er een afgerond recreatieplan komt. De heer Heyl (Pr Chr) is wel van mening, dat het geval buiten het sentimentele vlak gehouden moet worden. Recreatie, als door de KVP bedoeld ziet hij op korte termijn niet effectief en hij stelt dan ook voor het verblijf van de heer Nijman aldaar een tijdelijk karakter te geven. Hierna ging men over tot stemming. Tegen stemden de gehele KVP fractie m.u.v. wethouder Vergeer. Zodat met zes tegen vier het verzoek werd afge wezen en de heer Nijman dus geen lig plaats krijgt in de Hoflede. Bij de rond vraag wees de heer Van Vliet erop, dat de knipperlichten bij de spoorwegover gang aan de zuidzijde, slecht te zien zyn vanwege het geboomte. Tijdens deze vergadering kreeg de Raad twee uitnodigingen. De eerste kwam namens de VVV, die een mode show organiseert op 2 mei a.s. in restau rant Meerrust. De tweede was na mens de vereniging „Speelvreugd" om op 6 mei a.s. de opening van de nieuwe speel weide bij te wonen. Aanbesteding wrd gehouden voor het maken van riolerings- en bestratings- werken aan de Kaarsenmakersdam. De inschrijvingen waren alsvolgt: A. den Breejes. Hoofddorp 6600.- P. Langen- veld. Alphen 6288.- J. Stam, Voorscho ten 6150.- J. v. d. Nouland, Haarem 7200.- Ned Wegenbouw Rijswijk 6200.- De gunning werd aangehouden. STADSNIEUWS VIJF MEI-HERDENKING IN PROFESSORENWIJK De jaarlijkse 5 mei-herdenking in de Professorenwijk vindt die dag om 7 urn- bij de bevrijdingsboom in de Zeemanlaan plaats. ZILVEREN ZAKENJUBILEUM Op 1 mei is het 25 jaar geleden, dat het auto-, motor- en rijwielbedrijf van de Gebr. Huisman werd opgericht. Ter gelegenheid van dit Jubileum vindt op 2 mei van 35 uur in 't Schuttershof een receptie plaats. DIAMANTEN DOCTORAAT Zaterdag is het zestig jaar geleden, dat mr. J. ten Brink, geboren en wonende te Den Haag aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de rechts wetenschap. Interpellatie over werktijdverkorting (Van onze parlementaire redacteur) Aan het slot van zijn interpellatie in de Tweede Kamer over de werktijd verkorting heeft de heer Baart (P.v.d.A.) vanmiddag aan minister Van Rooy van Sociale Zaken de vraag gesteld of hij bereid is de algemene aanwijzing aan het College van Rijksbemiddelaars in zake matiging van de invoering van de vijfdaagse werkweek, opnieuw in over weging te nemen na daarover overleg te hebben gepleegd met het bestuur van de Stichting van de Arbeid. LEIDERDORP Nieuwe voorzitter CHU De heer D. v. d. Kwaak, gedeputeerde, heeft gisteravond in het Dorpshuis in Leiderdorp voor de plaatselijke afdeling van de CHU gesproken over „De ont wikkeling van het westen van ons land". Hij zei, dat Zuid-Holland in beweging is. De steden komen tot grote ontwikkeling. Er komen industrieën en havens. Volgens spreker is het opvallend, dat er zo vaak wordt geschreven over het deltaplan en de Randstad Holland, zon der dat men weet wat deze namen in houden. De heer v .d. Kwaak had bijzon der grote waardering voor het 50-jaren plan, dat 35 miljoen gulden zal kosten. De heer v. d. Kwaak bracht in herin nering, dat er in Zuid-Holland 350.000 huizen moeten komen en dat hiervoor cultuurgrond opgeofferd zal moeten wor den. Spr. zei voorstander te zijn van kleine gezonde kernen, die kans krijgen zelfstandig te zijn en uit te kunnen breiden. Hij meende, dat de ontkerste ning van de grote steden hand over hand toeneemt. Hij zag hierin een be langrijke taak voor de confessionele partijen. Bij de bestuursverkiezing werd de heer J. Planting tot voorzitter gekozen. De heren H. J. Roubos en D. Knotter wer den tot bestuursleden gekozen. Met de heren C. de Graaf en E. J. Veldhuizen vormen deze vijf nu het nieuwe bestuur. Tot ouderling van de Ger. Kerk werden gekozen de heren D. Schouten. A. G van Osnabrugge, B. G. Kiers, M. de Koning, M. H. Zaalberg en M. Roest. Tot diaken de heren W. J. Nagtegaal en H. van Egmond. OEGSTGEEST Lezing over Griekenland Voor de Commissie voor Huishoude lijke- en Gezinsvoorlichting werd door een van de commissieleden, mevrouw H. A. van Herwaarden—Wildeboer een lezing gehouden met vele kleurendia's over Griekenland. Aan het begin van de avond, welke onder leiding stond van de presidente mevrouw P. H. SmitsWitvliet kreeg èn de voorzitster èn de spreekster naar Griekse trant een krans omgehangen om het goede verloop van de avond te bevor deren (in oorsprong om de boze geesten te verdrijven). De kransen hebben hun dienst gedaan want het is een zeer in teressante avond geworden met prach tige dia's, vóór d: pauze uitsluitend over het vaste land en na de pauze over de eilanden. De cultuurmonumenten van Athene. Delphi e.a. werden op het witte doek gebracht. Typisch was het vervoer van personen en goederen op de eilanden per ezel. Met deze avond is het winter seizoen van de actieve commissie be sloten. Alleen volgt nog in juni een modeshow. WARMOND Burgerlijke Stand Geboren: Margaretha P. M.. dr van J. H. Kortekaas en M. J. Tuijnman, Christina G„ dr van G. J. Ferwerda en Chr. Uyt- hoven. WASSENAAR W.P.S.S.-wandelmars Op zaterdag 6 mei a.s. organiseert de Wassenaarse Politie Schiet- en Sportver eniging de jaarlijkse WPSS-mars door de mooiste gedeelten van Wassenaar. Er kan gewandeld worden over afstanden van 10, 15 en 25 km, zowel door indivi duele wandelaars als door groepen, waarvoor nog extra prijzen beschikbaar zijn. De start vindt plaats tussen half 3 en 3 uur op het Blauw Zwart-terrein a. d. Dr. Mansveltkade. OEGSTGEEST NCVB over de gevaren van een grote stad Maandag vergaderde de N.C.V.B. in „Irene" onder voorzitterschap van vice- presidente mevr. C Slump-Beauveser. De heer W. M. van Andel, hoofdinspec teur van politie te 's-Gravenhage, sprak over: .De gevaren van de grote stad" De heer van Andel onderscheidt de 4 verschillende verschijningsvormen van deze gevaren. Daar is eerst de vereen zaming van de enkeling in de grote massa, ten tweede de omstandigheden die leiden tot zelfmoord of pogingen daartoe, ten derde de materialistische diefstal en zedenmisdrijf, afbetalings factor die leidt tot jeugdbenden met moeilijkheden, inbraken ed. Tenslotte de ontsporingen op zedelijk gebied, waarvan hij de publieke vrouwen noem de. de souteneurs en de homoseksuelen Spreker illustreerde deze trieste zaken met treffende voorbeelden uit eigen er varing en vertelde van de wijze waarop veel kwaad kan worden voorkomen en genezen, allereerst door de naaste om geving, en ook door bijv. de Midder nachtzending, het Leger des Heils, de reclassering en door de politie. Bij de beantwoording van de vragen kwamen o.a. nog huwelijksadvertenties, de psychopaten, de waarde van een hechte gezinsband en verantwoorde voor lichting aan jonge kinderen ter sprake. De presidente deed mededelingen o.a. over het reisje op 13 juni en de Land dag op 1 juni. De laatste vergadering van dit seizoen is op 29 mei, dokter E. E. v. d. Laan te Rijnsburg zal dan spre ken over „Huwelijk en gezinsmoeilijk heden. VOORSCHOTEN Koninginnefeest De Koningin Wilhelminaverenaging zal zaterdag 29 april al feest vieren. Er zullen kindervoorstellingen in het Cul tureel Centrum worden gegeven van het poppentheater „Cantecleer" (de lijden worden op de scholen bekend gemaakt) 18 45 uur Taptoe met deelneming van verenigingen uit Voorschoten, opstel ling in Raadhuislaan: 19.00 uur vertrek taptoe via Oranjeboomstraat, Molenlaan, Prof. Zeemanplantsoen, Raadhuislaan, Vlietzicht, Tolstraat, Nieuw-Voordorp- straat, Stadwijkstraat, Noortheystraat, Badhuisstraat, Leidseweg, Bachlaan, Prins Bernhardlaan, naar het Cultureel Centrum. Toespraak van de voorzitter van de K.W.V., de heer B. Hoogwerff Kroo. 20.00 uur avondfeest in het Cul tureel Centrum. Maandag 1 mei: 9.00 uur kinderop tocht m.m.v. de harmonieverenigingen St.-Laurentius en Benvenuto en de drumband van de gymnastiekvereniging Jahn uit Leiden. Route: Prins Bern hardlaan. Prinses Marijkelaan, Louise de Colignylaan, Juliana van Stolberg laan. Wijngaardenlaan, Narcisstraat, Van Kempenstraat, Bij dorpstra at. Burg. de Kempenaerstraat, Pauwenstraat, School straat, Kon. Julianalaan, waarna in het Burgemeester Berkhoutpark toespraak door de burgemeester van Voorschoten. 9.30 uur Puzzelrit voor wielrijders; 10.30 uur Kinderspelen op de speelweide bij het Burg. Berkhoutpark - Prinses Mar grietlaan; 13.30 uur puzzelrit voor auto's, bromfietsen, motoren en scooters. Uit geschreven door de „Bromotoclub Voor schoten". 16.00 klassementsproeven op de Prins Bernhardlaan; 14.00 Volksspe len op de Voorstraat; 17.00 Voetbal: derby: RouwkoopSVLV; 20.00 Muziek op de Voorstraat door St.-Laurentius: 23.00 uur Lampionoptocht (zonder flam bouw). Bovendien is het vermaakcen- trum op de Voorstraat de hele dag open. Kongo-kwestie besproken door K.V.P.-Voorschoten Het afdelingsbestuur van de K.V.P.- Voorschoten had ditmaal de heer J. J. L. van Overloop, directeur-generaal van de Dienst van de Voorlichting en Public Relations van België uitgenodigd. De heer Overloop is nauw betrokken geweest by het tot stand komen van Kongo's onafhankelijkheid. Het was dan ook niet te verwonderen, dat spreker het onderwerp „Kongo" aansneed en wel als middelpunt van de machtsstrijd oost-west. De heer Overloop gaf eerst een indruk van de geografische ge steldheid en ligging van dit gebied. Uit zjjn woorden bleek, dat het in opper vlak tachtig maal zo groot is als Bel gië. Hierna besprak hij de geschiede nis. Van privé-eigendom v. koning Leo pold II werd het destijds tote en ko lonie van België. Slechts vijftig jaar heeft dit land de Kongo als kolonie beheerd. Uitvoerig zette hij uiteen, wat de Belgische regering heeft bereikt en wat zy nog had kunnen bereiken als de toestand zich anders had ontwikkeld. „België heeft in dit geval de volle prijs betaald voor de persvrijheid", aldus spreker. Veel is er volgens hem door on- deskundigen over Kongo geschreven. Dat heeft de politieke ontwikkeling in dit land geschaad. Hoe deze ontwikke- Hij vroeg de minister voorts het re sultaat van het overleg en de nadere overwegingen aan de Kamer mee te- delen. De heer Blom (P.v.d.A.) stelde de vraag aan minister Toxopeus of hij bereid is de schorsing van de besluiten van enkele gemeenten en provinciale be sturen inzake een versnelde invoering van de vijfdaagse werkweek in nadere overweging te nemen en de vrijheid te laten de noodzakelijk geachte beslissin gen te nemen zonder verdere inmen ging van hoger gezag. Achter de regeringstafel zaten de mi nisters Van Rooij en Toxopeus, alsme de staatssecretaris Roolvink. De Kamer en de tribunes waren zeer vol. SPAAK ONTVING ONZE AMBASSADEUR (Van onze Brusselse correspondent) Paui-Henri Spaak, de nieuwe minis ter van Buitenlandse Zaken in bet ka- binet-Lefèvre, heeft vanochtend de Ne derlandse ambassadeur te Brussel, jhr. mr. P. D. A. Teceira de Mattos, ont vangen in 7(jn werkkamer in het Mi nisterie aan de Wetstraat. Het is de gewoonte dat de nieuwe minister van Buitenlandse Zaken na zijn ambtsaanvaarding de vertegen woordigers van de buitenlandse mogend heden in audiëntie ontvangt. Spaak heeft er prijs op gesteld reeds direct deze dag van zijn bewind de Neder landse ambassadeur als eerste bü zich te zien, om aldus door een geste dui- dehjk te maken, dat hij hecht aan de verbondenheid tussen beide landen, zo als die o.a. in Benelux tot uiting komt. Uiteraard hebben de gebeurtenissen in Frankrük en de mogelijke gevolgen er van voor De Gaulle's Europese plannen onderwerp van conversatie uitgemaakt. Haarlems paar in arrest Een Haarlems paar, is in de Noord- Hollandse hoofdstad aangehouden, om dat het verdacht werd van diefstal van een suède jasje uit een hotel-restaurant te Bussum. Bij het verhoor door de Bussumse politie is nog een aantal mis drijven aan het licht gekomen. Het paar bleek namelijk in verschillende plaatsen namelijk in Laren, Alphen, Voorscho ten en Wassenaar, automaten te hebben opengebroken. In hotels heeft men te genwoordig vaak automaten, waaruit het publiek een ballpoint kan kopen. De vrouw had in haar tasje gereedschap, waarmede de automaten opengebroken kenden worden. Van het aldus gesto len geld werden als regel de gemaak te verteringen betaald. ling in de toekomst zijn beloop zal nemen was volgens hem thans niet te voorspellen. Na de uiteenzetting van de heer Overloop werden diverse facet ten van de Kongo-kwestie nader be sproken. Hierna verscheen een tweetal films over dit gebied op het witte doek, waar van één was gemaakt in de koloniale periode. Gezellige ouderavond van openbare kleuterschool De ouderavond van de openbare kleu terschool. die gisteravond in het Cul tureel Centrum werd gehouden, is in alle opzichten goed geslaagd. De be langstelling van de züde der ouders was groot en de bijeenkomst verliep in een bijzonder prettige sfeer. De voorzitster van de oudercommis sie, mevrouw mr. Heerma van Voss- Loeb hield een kort toespraakje, waar in zy o.m. wees op enkele zaken, die de oudercommissie voor de kleuterschool had bereikt, zoals een hekje langs de waterkant, waardoor de veiligheid van de kleuters nog meer wordt gegaran deerd. De hoofdleidster van de openbare kleu terschool, mej. Wondergem sprak over verschillende activiteiten in de kleu terschool. Zy behandelde verschillende vormen van expressie, zoals tekenen, verven, knippen, scheuren, plakken, enz., waarbij zij een toelichting gaf over de achtergronden van dit werk. Maar niet alleen het „waarom" van het werk bin nen besprak mej. Wondergem, ook het buitenspel nam zy onder de loep. Na een korte koffiepauze gingen de ouders naar de kleuterschool, waar zij het werk van hun kinderen konden be zichtigen. De resultaten van het werk waren bijzonder aardig. De leidsters ga ven toelichting, waardoor, mede na de lezing van mej. Wondergem, het werk veel meer tot de ouders sprak. Burgerlijke Stand Geboren: Tjeerd A., zn van A. Feenstra en W. van Tol, Robertus W. J zn van A. M. van Leeuwen en J. G. M. Vosmeer. Marcellinus B. M.. zn van P. Pieterse en F. G. Hoppen, Carla, dr van H. J. van der Cingel en M. van der Does, Arend, zn van J. Flinterman en A. Vijfwinkel, Onno L„ zn van H. L. Hendriksen en L. F. Ver haar, Bastianus N. P., zn van L. G. Dis seldorp en A. A. M. van Leeuwen, Arthur N. A., zn van W. Pleter en P. A. Verstoep, Bastiaan W., zn van J. Roest en I. de Groot, Johanna M. M., dr van J. J. Duin dam en G. Bielsma, David P., zn van R. Z. Swaab en Z. A. van Breda. Ondertrouwd: R. J. Struive en C. G. van der Poel, G. E. Bouwmeester en E. M. F. Gips. Getrouwd: N. Bregman en G. H. ten Donkelaar. Overleden: J. Verhoeven, 55 Jaar, man. Emile Brumsteede Dr. Tilanus voor C.H. in Voorschoten over amateurfilms voor Filmstudiekring O Op de zevende en laatste voorstelling van dit seizoen sprak gisteravond voor K. en O.'s Filmstudiekring in de Uni versiteit de Haagse filmdeskundige Emi le Brumsteede over 't onderwerp „Hoe komt een amateurfilm tot stand". In tegenstelling tot büv. een land als Frankrijk, waar tal van beroepsmensen zich met de amateurfilmerij bezighou den, is het hier in Nederland een bezig heid voor „zuivere" amateurs, die er bo vendien ook al weer in onderscheid met het buitenland maar weinig con tanten voor beschikbaar hebben. Toch is er ook met beperkte middelen wel degelyk wat te bereiken, zij het ook, dat nog vaak de fout wordt gemaakt, dat men begint met de documentaire, een genre, dat uitgesproken moeilyker is dan de speelfilm! Een ander mis verstand is byv., dat men te strak aan het vooraf opgestelde schema wil vast houden inplaats van de praktyk de weg te laten wyzen. En nog iets: te vaak is men te zuinig met het filmen: voor een propagandafilmpje van de KLM, dat op het ogenblik in bewerking is, is een op vyftien gedraaid, d.w.z., dat men vyftien maal zoveel heeft opgenomen als de to tale lengte, welke de film tenslotte krijgt. Een op vyftien moge dan aan de royale kant zijn, een op drie of op vijf is niet overdreven. Na de inleiding liet de heer Brum steede een zevental filmpjes zien, ten dele van eigen hand, ten dele ook van leden van de Haagse filmclub, indivi dueel of gezamenlyk: Er was eens (Piet Ruyvekamp), Vreemde ontmoe ting, (Wim Goosen), De Roes, (Emile Brumsteede), Practical Joke (Boud Smit), Mens op heet zand (Emile Brum steede), De vijf busten van Mariëtta (van vyf filmers van de H.A.F.) en Twee etudes (Emile Brumsteede». Er was veel te bewonderen en niet minder te leren, zowel uit het gesproken woord als uit de getoonde voorbeelden. Een fraai slot van het seizoen van de Film studiekring. CONGRESSEN IN OUD-POELGEEST De federatie van Vormingscentra zal in het komende jaar over het gehele land een aantal lezingen en congressen houden. In het kasteel „Oud Poelgeest" te Oegstgeest zullen 27, en 28 mei „Na tionale en internationale aspecten van het Nieuw-Guinea-probleem" worden behandeld. Op 3 en 4 juni zal men in „Oud Poelgeest" een automobilisten- weekeinde houden. Van 13—17 juni en van 811 november staat in hetzelfde kasteel het „Europees seminarie" op het programma. Van 19 tot 31 juli zal men er een Oecumenisch Europees Jeugd- congres houden en van 2 tot 7 oktober zal men er kunnen deelnemen aan een Europese studentenweek. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zyn ge slaagd voor het doet. examen biologie de heer A. A. v. d. Broek (Leiden)kand. examen A wis- en natuurkunde mej. J. C. Hageman (Leiden); kand. examen F wis- en natuurkunde de heer G. J. de Leeuw (Leiden)kand. examen K' wis- en natuurkunde mej. J. Laurentius (Voorschoten). PRINSES IRENE NAAR HUWELIJK IN ENGELAND Prinses Irene zal als vertegenwoordig ster van H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden de huwelijks plechtigheid van de hertog van Kent en mejuffrouw Katherine Worsley in de kathedraal van York op donderdag 8 juni a.s. bijwonen. Nederlandse vluchtelinge aangehouden De Belgische Rijkswacht heeft een Nederlands meisje uit Sittard, dat sinds november van vorig jaar werd vermist, aangehouden en ter beschikking ge steld van de Nederlandse politie. Zy was op 6 november 1960 van haar ouders weggelopen en gevlucht met een 23-jari- ge man die in een woonwagen in Sit tard verbleef. Nadat de Nederlandse politie had ge signaleerd, dat het 17 jarige meisje met de man naar het buitenland was ge gaan werd Interpol ingeschakeld. Dit leidde tot de aanhouding van beiden door de Rijkswacht te Gent in België Het paar had een schuilplaats gevon den in het woonwagenkamp in deze plaats. De man wordt ervan beschuldigd een minderjarige te hebben ontvoerd. Ook hy is aan de Nederlandse politie over gedragen. Maandagavond sprak dr. Tilanus in Voorschoten voor de C.H. Kiesvereniging over een aantal actuele onderwerpen. Spr. zette uiteen dat de nationale politiek niet besproken kan worden, zon der daarbij de buitenlandse politiek te betrekken. De buitenlandse politiek staat in het teken van de gespletenheid. Niet ge symboliseerd. maar gerealiseerd door het ijzeren gordijn. De enorme bewapening, die daar plaats heeft, veroorzaakt span ningen. Doch ook achter het ijzeren gordyn zijn spanningen: tussen de voor standers van vreedzame co-existentie en hen, die met geweld streven naar de wereldrevolutie. De vrfje wereld en dus ook Ne derland wordt door dit alles gedwon gen tot grote financiële offers voor de defensie. Maar ook nauwere internatio nale samenwerking wordt daarvoor ver eist. Spr. stond echter sceptisch tegen over een eventueel Europees parlement. Bij het bespreken van de nationale politiek kwam spr. terug op de ver kiezingen van 1956, toen de PvdA als de sterkste partü naar voren trad. Na enige jaren wilde men van de regerings verantwoordelijkheid af en was een ge schil over een belastingwet aanleiding tot regeringswisseling. Bij de verkiezin gen van 1959 trad de KVP op de voor grond. Toen kwam het kabinet De Quay. Het kenmerkende van dit kabinet is vol gens dr. Tilanus het streven het volk iets meer vrijheid te geven, het na de oorlog sterke overheidsingrijpen geleide- lyk te verminderen. Dit blijkt ook in het verminderen van subsidies. Dr. Tilanus wilde dit kabinet in grote lijnen zoveel mogelijk steunen. Hy heeft begrip voor de problemen, zoals de loon politiek. Nieuw-Guinea opvoeden Over de Nieuw-Guinea-politiek wordt te veel geschreven en gesproken. Soekar- no is op dit punt alleen maar te bevre digen met volledige overdracht. Neder land heeft de plicht de bevolking van Nieuw-Guinea op te voeden tot zelf standigheid. De installatie van de Nieuw-Guinearaad is daarvan een be wijs. Ook de melkgarantieprüs is voor de regering een moeilyk punt. Na een felle strijd is men tot een oplossing ge komen. Het zal moeten blyken of die voldoende is. Dankbaar was spr.dat het kabinet, na de moeilijkheden over de woning- Houd de rechte lijn! FOUT!!! wijk na het pas. scren van dcau- to niet naar links uit eltIanwb! te Als een fietser of een bromfietser door een auto wordt gepasseerd, waarbij de ruimte tussen de fietser en de auto niet al te royaal is, heeft men als fietser de neiging om. na eerst een beetje naar rechts te zijn gegaan, plotseling weer naar links te zwenken, als de auto net is gepasseerd. De ANWB waarschuwt, dat deze typisóhe fietsersgewoonte, die men trouwens ook wel by motorryders ziet, fataal kan zyn. Achter de auto kan immers een aanhanger gekoppeld zijn of achter de auto volgt nog een tweede auto! Automobilisten passeert ook op Uw beurt niet rakelings een fietser of brom fietser! Opdracht van Unesco voor de heer H. H. J. van de Pol De heer H. H. J. van de Pol, oud president-directeur van de Stichting Al gemeen Nederlands Persbureau „ANP" heeft een uitnodiging ontvangen om aan het centraal instituut voor hogere studie van de Latijns-Amerikaanse jour nalistiek in Quito (Equiador) tydens het wintersemester, tien voordrachten te houden. Deze voordrachten hebben „De nationale ersagenschappen" tot on derwerp. Voorts heeft de heer Van De Pol van de Unesco het verzoek gekregen over hetzelfde onderwerp een rapport op te stellen. Dit rapport zal behan deld worden op het eerstvolgende con gres dat de Unesco zal houden over de nieuwsvoorziening in Azië. Het. congres zal worden gehouden in Lahore. bouw, vorig jaar, toch tot voortzetting bereid bleek. Ook de recente bereidheid tot verhoging van het bouwprogramma met 2500 woningen verheugde spr. Dr. Tilanus is geen voorstander van de kinderbijslagverzekering. Hy is ech ter met een oplossing van dit probleem nog niet klaar. Volgens dr. Tilanus is de Mammoetwet niet in stryd met de grondwet, hoewel deze wet van minister Cals wat wonderlijk van constructie vond BEURSOVERZICHT ZEER VASTE STEMMING Amsterdam, 26 april De beurs kenmerkte zich vanmiddag door een zeer vaste stemming voor de hoofdfondsen. De handel was vooral be gin beurs, tamelyk levendig. Later werd het kalmer. De vraag kwam hoofdzake- lyk van het publiek. De affaire van de arbitrage was van weinig betekenis. De beurzen in West-Duitsland en die in Parüs gaven koersverbeteringen te zien. Op de forse koersdaling van maandag jl. in Wall Street volgde gisteren een krachtig koersherstel, waardoor het Dow Jones-koersgemiddelde er circa 10 pun ten verbeterde, tegen een daling van 13 punten de dag daarvoor. Dit krachtige herstel in Wall Street gaf gisteravond in Amsterdam ruime koersverhogingen voor de internationale waarden te zien. De niet-officiële ochtendhandel van vandaag zette voor enkele hoofdfondsen in op een niveau, dat circa 20 punten boven de slotkoersen van gisteren lag. De handel was gedurende de morgen uren aan de ruime kant. Vanmiddag werd de zeer vaste stemming verder voortgezet. Hoogovens opende op 1134, tegen 1095% als vorige slotkoers. Even werd 1137 gedaan doch deze hoogte kon niet behouden blyven. De koers daalde tot 1130, terwijl de stukken de markt verlieten op circa 1134. Aku kwam weer boven de vijfmaal pari-stand op 503, plus 5 punten. Philips verbeterde 16 punten tot 1164. Unilevers klommen tot 882. eveneens 16 punten hoger. Kon. Olies, die in Wall Street een dollar ho ger sloten, noteerden op f. 151,60 ruim f. 3.boven de voorgaande slotkoers. De hoofdoorzaak van de vaste tot zeer vaste stemming van de internationale waarden was de mislukte opstand in Algerije. De tendentie van vandaag be wees, volgens de beurs, wederom al te duidelijk, dat men bij een scherpe koers, daling, om welke redenen dan ook. niet tot verkopen dient over te gaan. Zij di® vorige week door angst verkocht hebben, moesten vandaag hun stukken op een veel hoger niveau terugkopen. In het laatste beurskwartier werd de handel zeer stil. De beurs sloot op vrijwel het hoogste punt van de dag. De scheepvaartsector zette de vaste tendentie van gisteren vandaag verder voort by afnemende affaire. De koers winsten bedroegen doorelkaar 2 tot 4 punten. Van de leidende cultures ver beterde HVA één punt tot 145%. Staats fondsen practisch onveranderd met zeer weinig zaken. WISSELKOERSEN Amsterdam 26 april 1961. Londen ij.04%10.05%; New York 3.59%—3.59% Montreal 3.63%—3.63H Parys 73.29—73.34; Brussel 7.16%— 7.17%; Frankfort 90.49%—90.54%Stock holm 69.57%—69.62%; Zürich 83.00%— 83.05%; Milaan 57.88%—57.93%Kopen hagen 51.93—51.98; Oslo 50.21—50.26; Wenen 13.78—13.79. Woensdag 26 april ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden 102ft 103 102ft 103 102 ft 103 Ned. '60 n 4% 102ft 103 102 %GB 102% 102ft 102% 102% 102 H Ned. '53 3% 99% 99 ft Grootboek obl. 3% 82% Ned. '47 3% (3) 95 95 A Ned. '51 3% 98%GL 98%GL 97%GB 98 97% 97% 92% 92% Ned. bel. cert. 3% 92 92% 92% 93% 93% Ned. '55 I 3% 93% 93% Ned. '55-11 3% 95% 95% Ned. *37 3 95 95 Ned. grtbk obl. '46-3 95 95% Ned. doll. In. '47 3 90% 90% Ned. Inv. cert. 3 100 %GL 100% Ned. 62-64 3 100ft 100% Indië '37 3 100 100 Indië '37 A 3 97% 97% Ned. won. b.l. '57 6 111% 111ft Ned. won.bJ. '58 4% 102% 103ft ACTIEVE AANDELEN Cultuurbank 37% 37 Nat. Handelsbank 251% Ned. Handelmy312 315 Amst. Rubber 120% 121 H.V-A144% 145 GB Senembah530 530 A£.U498% 502% Berkel's Patent (v.) 385GB 405 GB Calvé Delft eert. 866GB 876 Deli Mij.en (Ver.) 168.50 168 GL Kon. Pap. v. Gelder 420GB 440 GB Hoogovens eert1095% 1132 Mtiller en Co. N.B. 539% 545 Ned. Kabelfabr. 715B 723 G B Philips 1148 1163% Philips pref 314% 317% Unilever 866% 881 Wilton Feyenoord 310 315 Biliton 2de r 525GB 540 Dordtse Olie gew. 706 719 Kon Olie (f.20.—151.60 154.10 idem (50 f.20.—) 148.40 151.90 Holl Amer. lijn 172% 174% Java China Paket 185% 188 KLM 93.50 94.— Kon Ned Stmv My 205% 209 Kon Paket Mi) 186%exd 176 Stoomvaart Mij Ned 191 189 Nievelt Goudr eert 163% 165% v. Ommeren eert 351 351 Kon. Rott. Lloyd... 166% 165% Ned. Scheepv. Unie 171exd. 173 NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen Vorige Slotkoers koers v. heden A'dam '47 (3%) 3 idem '48 (3%) R'dam '52-1 (4%) id. id. '37 I-n (3%) Z.-Holland '56 (4%) Bankwezen Bank N.G. '58 (5%) id. N.W3. '52 (4%) BVG rspbr f.500 BVG rspbr. '52 Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 Premieleningen A'dam *53 3 A'dam *51 I 2% A'dam '56 I 2% A'dam '56 n 2% A'dam '56 m 2% Eindhoven '54 2% Enschede *54 2% Den Haag '52 I 2% Idem n 2% R'dam *52 I 2% Idem n 2% 96% 101% 96% 97 97 100ft 106 106 101% 183 148 147 91% 91 109 109% 87% 87% 82% 82% 96 96% 95% 95% 82% 82% 83% 84 92% 93% 95B 96 B 95 95 93% 94 101 102% 92 QR9/. 92% OÖ71 102% 98% 102 Utrecht '52 2% Z.-Holl. 1957 2% Zuid-Holland '59 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstellingen Robeco 249 251 Amst. Bank388 390 H.B.U. eert216% 216% Rott. Bank 356 359% Twentsche Bank 327 327 Industrie Ondernemingen Albert Heyn625 Borsumü42 ElectrolasmiJ430 Kon. Ned. Grofsm. 195% Holl. Constructie 675 Ing. bur. v. Bouwnljv. 308 Internatio 178 Int. Kunststoff. Ind. 83L v. Kempen en Begeer 148 Leidse Wolspinnerij 649 Rott. Droogdok Mij. 595 L Sikkens Groep 890 Ver. Touwfabrieken 408 Walvisvaart 106 Wernink's Betonmü 214 Van Wijk en Heringa 144% Zaalberg 151 650 41% 400 L 200 315 B 179% 85 148 662 607 905 218 140% 151 Amerik. fondsen Canadian Pacific R. Intern Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell Oil Union Pacific Un. States Steel 70 57 48 51% 45 88 60% 41A 30% 86% 71% 58 48% 53% 45% 88 60% 42% 30% 87Ts

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11