Minister Luns tevreden over reis naar Amerika Chefarine ,4 Niet meer mogen verwachten Soebandrio stelde de zaken scherp Agenda Krachtige bestrijding van pijn of griep Met een enkel woord DINSDAG 25 APRIL 1961 Ziekenrapport (Van onze t.v.-medewerker) We hadden deze bespreking „Wereldje wel" willen noemen, maar plukten, wachtend op het nieuws van 8 urn 's morgens uit de ochtendwijding van de VPRO van de lippen van ds Van der Woude de karakteristiek der nieuws berichten, die hierboven prijkt. Gevan genen op Cuba en beelden van zich wa penend Parijs bood het NTS-joumaal Daarop werd Nieuw Guinea aangesne den door het forum „Pers in persoon" en tenslotte werd de Polarisraket in zijn geboorte-weeën gevolgd. Het was dus wel een selectie droeve karakteristieken van tal van kwalen, welke de patient, die wereld heet, teisteren. Over Pers inpersoon" moeten we een hartig woordje zeggen. Onze reisredac- teur Brugsma, die nu enige keren ach tereen op zulk een bekwame, prettig- zakelijke wijze leiding gaf aan dit club je journalisten, was elders op de aard bol dringender nodig en moest dus ver stek laten gaan. Terecht had men Henk Hofland zijn plaats doen innemen, ook een modern, goed gedocumenteerd en bereisd man.Hij had het niet gemak kelijk, want zijn collega's slopen als katten om de hete brij en Henk Hof land hen maar achterna zitten met het dampende schoteltje. Hij slaagde er toch in de mannen met de neuzen er op te drukken, waardoor er tegen het eind toch echt wel tekening in kwam. Het geen wil zeggen, dat niet ieder zich maar krampachtig vastklampte aan het offi ciële standpunt van zijn achterban.Hier is het hartige woordje: We hebben ons zeer geërgerd aan de uitspraak an de linkervleugel, dat Nederland in de we reld als koloniserende mogendheid voor de oorlog een slechte naam had. Dit is o.i. een aperte onjuistheid, die men niet zonder tegenspraak had mogen laten passeren. In de toenmalige tijdsbestek hadden we een goede naam en het is niet fraai thans het eigen nest te be vuilen, nadat de zaak is misgelopen door oorzaken, die met ons bewind weinig van doen hadden, maar vooral in de wind richting der wereldopinie hun wortels vinden. Alleen tegen de liquidatie van ons be wind kan men wel steekhoudende be zwaren aanvoeren, in tegengestelde kam pen overigens op volkomen diametrale argumenten gebaseerd. Waaruit blijkt dat in de werkelijkheid een tussenstand- punt is ingenomen, kennel'jk als resul tante van een verdeelde volksopinie. De film over de Polaris gaf spannen de momenten, maar onthulde natuur lijk niets. Het was een reclamestunt, hel der als koffiedik voor outsiders en voor insiders waarschijnlijk (terecht) al het waardevolle verzwijgend. Niet veel meer dan sensatie, gedemonstreerd aan uiterst gevaarlijk speelgoed. Mr. Hiltermann sprak over Algerije en deed zijn best om objectief te zijn. Wat echter te denken van een letter lijk genoteerd zinnetje als: Ze hebben zich natuurlijk beroepen op de situatie in 1958. Tenminst zo verzwakte hij zelf zijn slag in de lucht dat nemen we aan. Na dit programma-onderdeel konden de kijkers wat vrijer ademhalen, want toen kwam de muziek aan bod, ingeleid, uitgediept ën aangenaam gepresenteerd door Willem O. Duys, die Rubinstein goede vragen stelde, die rijk beant woord werden (Leef zonder teveel eisen. Dan kun je gelukkig zijn), en verder an dere grote fenomenen had weten te van gen. Een instructief programma met duidelijk artistieke diepgang. Gelukkig behoefde Joop Simons geen roet in het eten te gooien en kon hij over een licht optimistische stemming in Parijs rapporteren. Tot slot een her haling van de vastgelegde reportage van de sluiting van het Veersche Gat, een Vier commissies in Kongo ingesteld President Kasavoeboe heeft tij dens de eerste zitting van de conferen tie van Kongolese politieke leiders in Coquilhatstad medegedeeld, dat com missies zullen worden ingesteld die zich zullen moeten beraden over reorganisa tie van het leger, de betrekkingen tussen Kongo en de Verenigde Naties, de di plomatieke vertegenwoordiging in het buitenland en de huidige ernstige eco nomische situatie in Kongo. Deze vier commissies zullen naar hij hoopt verslag uitbrengen aan een in mei in Elisabethstad te houden ronde tafelconferentie. De Kongolese bevolking zal hopelijk vóór september over haar politieke toe komst kunnen beslissen, zei Kasavoe boe verder. Het was echter niet duide lijk of hy bedoelde dat zulks zou ge schieden door het weer bijeenroepen van het parlement, het houden van ver kiezingen of door een volksstemming. De conferentie in Coquilhatstad, waar aan door tweehonderd afgevaardigden wordt deelgenomen, beoogt voortzetting van de in maart in Tananarive gehou den conferentie, waarop de vorming van een Kongolese statenbond werd voor gesteld. - Tussen de Katangese autoriteiten en de Verenigde Naties is een overeen komst gesloten betreffende de levering van brandstof aan de Verenigde Na ties en het gebruik van Katangese tran sportmiddelen door de VN. Alle VN-materieel, dat op last der Katangese regering in beslag was geno men, is gistermiddag aan het VN-com- mando teruggegeven. Zij barstten in tranen uit De Harmonie Concordia te Helden- Panningen (L) hield haar jaarlijkse feestavond. Toen de feestvreugde ten top gestegen was, barstte plotseling een groot aantal gasten in snikken uit. Stom verbaasd keek iedereen iedereen aan, niet begrijpend waar dit grote verdriet zo plotseling vandaan kwam. Al gauw bleek echter dat niet verdriet de oor zaak was vai] d8 vele tranen, maar een traangasgranaat, die door een 19-jarige militair uit Helden-Panningen de zaal was ingesmeten. Tachtig personen, on der wie de burgemeester, moesten naar buiten worden gebracht. Ook de koffie tafel waarmede het feest zou worden besloten, kon geen doorgang vinden, om dat alle broodjes, vla's en wat nog meer op een Limburgse koffietafel thuishoort door het gas was bedorven. De militair kon door de Rijkspolitie worden aan gehouden en werd overgeleverd aan de Kon. Marechaussee. Deze stelt een on derzoek in. De traangasgranaat had de militair zich toegeëigend en hij had hiermee in zijn dorp eens een grap willen uithalen. grootse prestatie, een natte geschiede nis, die wel wat droog werd geboek staafd. We zullen op Haanstra's monta ge moeten wachten om er echt warm voor te kunnen lopen. Voor ingewijden was het ongetwijfeld toch een belang rijke uitzending. Zware straf voor oud-directeur S.L.M. De rechter in het tweede kanton te Paramaribo, mr. O. van der Geld, heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de gewezen directeur van de Surinaamse Luchtvaart Maatschappij, de heer N. J. R. Zaal. Deze werd veroordeeld tot een jaar en acht maanden gevangenisstraf, onder aftrek van de tyd in voorarrest doorgebracht (7 maanden) wegens: het als ambtenaar aannemen van een gift in strijd met zijn plicht; oplichting meermalen gepleegd; het meermalen vals gebruik maken van een vals ge schrift en valsheid in geschrifte. (Van onze Rotterdamse correspondent) „Waarom leggen we de kwestie Nieuw- Guinea niet aan de V.N. voor,, vraagt het publiek. Dat gaat niet zó maar. In de middeleeuwen legden de mensen on gewenste kinderen neer bij de kerk. Dat gebeurt nu ook niet meer. Er moet een aanleiding zjjn om Nieuw-Gulnea op de agenda van de Algemene Vergadering geplaatst te krijgen en zo'n aanleiding is er door de verruwing van de interna tionale politiek niet zo gauw. Wat vroe ger een „casus belli" was. komt nu op de achterpagina van het ochtendblad". Aldus beantwoordde minister Luns vanochtend een van de vele vragen die tijdens een persconferentie aan boord van de .Rotterdam" aan hem werden gesteld. Met dit schip was de bewinds man uit Amerika teruggekeerd. „Ik ben bepaald niet ontevreden", zei minister Luns. ,Meer resultaten had ik niet mo gen verwachten". Dat hi) desondanks weinig concrete resultaten kon noemen, weet hij aan het feit, dat Amerika pas een nieuwe regering heeft, die nog bezig is de beleidslijn van Eisenhower te her zien. „Ik heb de indruk, aldus de minister, en dat is natuurlijk méér dan een in druk, dat Amerika in de kwestie Nieuw- Guinea een duidelijker politiek zal gaan volgen dan voorheen. De V.S. onder schrijven de doelstelling van de Neder landse politiek in dat gewest als juist. Als men kan komen tot een internatio nalisering van het probleem, geloof ik dat de zelfbeschikking voor de Papoea's een belangrijke rol zal spelen bU het be palen van Amerika's standpunt." De minister was onder de indruk ge komen van de mate waarin president Kennedy van de internationale proble men op de hoogte was. „Hij is zeer goed ingelicht, ook over de achtergronden van onze verhouding tot Indonesië. Een Haagse jeugdbenden weer op de vuist Brommende jongens maken buurtbewoners leven zuur „Het broeit" zeggen de bewoners van de Haagse Spoordijk en ze doelen daar mee op de opnieuw oplaaiende activi teiten van jeugdbenden. Gisteravond was het weer bar. De leden van verschillende benden hadden ruzie gemaakt. Vanzelfsprekend om een meisje. Een van de gangleden had daarbij de leider van de tegenpar tij, de bende „De Zwarte Spin" een klap gegeven. De dader was ontkomen, maar rond zyn huis reden daarna onafgebroken de vrienden van het slachtoffer om hem op te wachten. De buurtbewoners intussen werden er dol van. Opgewonden en woe dende huisvaders renden het huis uit, maar zij hadden hun kreten als „M'n kindere nkunnen zo niet slapen" net zo goed voor zich kunnen houden. De op bromfietsen blokjesrijdende knapen trokken er zich niets van aan. Ze lach ten de vaders, die voor hun kleine kin deren opkwamen, uit en reden onver stoorbaar verder, knetterend en knal lend. Zelfs een auto, afgeladen met „zwartjekken", nam deel aan het rondjesrjjden. Televisiekijkers in de buurt konden hun toestel wel afzetten, want de bromfietsen veroorzaakten een vrijwel onafgebroken storing. Geen wonder, dat de buurtbewoners steen en been klaagden. En men kan hun ontstemming begrijpen over de po litie, die volgens hen niet voldoende in grijpt tegen dergelijke grove rustver storingen. Er werd dan bij verteld, dat men ook de pas uit de gevangenis ont slagen „leider" van de voormalige bende .De gele slang" weer had gezien. Geze ten op een gloednieuwe bromfiets man met charme, wat belangrijk is ln de politiek. En zeer vitaal. Een man, die de problemen die hjj bespreekt met zorg bestudeert. Ik zou hem niet sentimenteel willen noemen, maar ik weet niet of ook dat niet een voordeel is". Frankrijk laat in de Sahara vierde A-bom exploderen (Van onze Parljse correspondent) Vanmorgen om zes uur, aldus een communiqué van het ministerie van Oorlog In Parjjs, heeft Frankrijk in de Sahara-woestjjn bij Reggane voor de vierde maal een atoombom klein model laten exploderen. Met dit vierde experi ment, dat naar de verwachtingen ver lopen is en waarvan de bevolking geen enkel gevaar te duchten zou hebben, heeft de Franse generale staf nu zijn programma in dit domein voltooid. Het bericht is vanmorgen zonder op hef door de Franse radio aan het ein de van het nieuwsbulletin bekend ge maakt en de verrassing voor het pu bliek kon dan dit keer ook wel moei lijk met veel nationale fierheid zijn vervuld. De verrassing gold eerder het feit, dat de Franse generale staf in Parijs blijkbaar nog over Reggane als atoombasis kan beschikken, tenzij na tuurlijk de bom onder auspiciën van generaal Challe zou zijn geëxplodeerd. In beide gevallen kan men zeggen, dat het psychologische moment, om door middel van 'n atoomexplosie, de we reld te herinneren aan Frankrijks am bitie tot de super-wereldmachten gere kend te mogen worden, al weer niet zo heel bijzonder gelukkig gekozen was. 9 Vervolg van pag. 1 Onvoorwaardelijke overdracht geeist (Van onze Amerikaanse correspondent) Dat op Amerikaans intiatief Soebandrio nog met Rusk blijft confere ren, bewijst, dat Kennedy en de zijnen serieus willen nagaan of een oplossing voor het geschil over Nieuw-Gunea mogelijk is. Wonderlijk genoeg is dit dispuut niet ter sprake gebracht toen Soekarno met de leden van de Commissie van Buitenlandse Zaken gistermiddag de thee gebruikte. In de gesprekken met de senatoren is vooral Soebandrio aan het woord geweest. Soekarno, die de laatste nachten weinig geslapen heeft, zeide tamelijk vermoeid te zijn. Soeban drio zocht begrip voor de Indonesische wens om buiten de politieke blokken te blijven. „Indonesië", zo zei hij, „wenst van niemand een satelliet te zijn. Indonesië is op zijn hoede tegen expensionisme, van welke kant die ook kan komen. De V.S. zijn niet meer van expansie drang of imperialisme verdacht, daar Amerika getoond heeft in vrede met zijn buren te willen samenleven". n..:#lAi;;LA ^nfu/Anrrlpn Voor de Cubaanse kwestie hoopten zij Duidelijke antwoorden op een regeling zonder geWeid. in Laos Op een persconferentie aan het ein- zouden zU willen terugkeren tot het re de van de dag gaf Soebandrio heel gtme van Soevannah Phoema, doch z\j duidelijke antwoorden. Het zijn deze: wisten niet of dit mogelijk zou zijn. De Kennedy heeft geen regeling voorgesteld situatie in Algiers stemde hen somber, voor Nieuw-Guinea, maar de president Soebandrio hoopte dat nog dit Jaar een erkende dat het dringend nodig is spoe- tweede Afro-Aziatische conferentie zou dig tot een oplossing te komen. kunnen worden gehouden. De plaats Indonesië wenst de toestand in Zuid- daarvoor is nog niet vastgesteld. Oost-Azië niet nog explosiever te ma ken. Indonesië is tegen zelfbeschikking voor Nieuw-Guinea. „Bij de R.T.C. werd bepaald dat geheel Nederlands-Indië zou worden overgedragen", zeide Soeban drio, en dat bleef men eisen. Daarom is men ook tegen een voogdijschap. In donesië is ook tegen voorlegging van de zaak aan het Internationale Ge rechtshof, daar dit een politiek pro bleem is. Wel zouden V.N. van nut kunnen zijn om de overdracht te regelen, bijv. in een perode van een of twee Jaar. In dien beide partijen hiervoor te vinden zijn, zou dit wel ln VR.-kader kun nen gebeuren. Geweld of niet Soebrandrio wenste niet te verkla ren dat Indonesië onder geen beding ge weld zou gebruiken. Indien Nederland zich in Nieuw-Guinea versterkt tegen een z.g. agressie van Indonesië, zou men niet weten wat zou kunnen geschieden De Indonesische ambassadeur te Wash ington zeide later, dat Indonesië niet kon dulden dat Nederland een soort muur ging opbouwen rond Nieuw-Gui nea. Soebrandrio zeide niettemin dat In- donesi alleen maar wapenen voor de defensie wenste. Hij kon niet zeggen of men ook een kruiser zou ontvangen. Soebandrio heeft zijn eis dus héél scherp gesteld: onvoorwaardelijke over dracht van Nieuw-Guinea aan Indone sië. Hem werd in dit verband gevraagd: „Wat hoopt ge te bereiken, daar ge al leen deze ene oplossing aanvaardt?" Zyn antwoord luidde: „Dit is de uitein delijke oplossing, maar alle mogelijkhe den kunnen worden nagegaan". Soebrandrio liet nog merken dat In donesië grote behoefte heeft aan rijst en katoen. Waardering spraken de In donesiërs over het goede werk. dat ver richt wordt door het hospitaalschip „De Hoop". DINSDAG Gew. Arbeidsbureau: Voorlichting over Australië. 8 uur nam. Hotel Central: Jaarvergadering Ver. voor Facultatieve Crematie. 8 uur nam. Universiteit (filmzaal): K. en O.-fllm- studlekrlng ..Hoe komt een amateurfilm tct stand"? 8 uur nam. ïpenburg 22: Muziekavond zangleer- Ungen mevr. Stevens. 8 uur nam. Schouwburg: Leldse Gymnaslastenbond U.S.A. speelt „Le bal des voleurs". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Concert Arbel- derszangver. „De Ste- des Volks". 8 uur nam. Oegstgeest: Zijzaal W. de Zwfj- Srkerk: Comm. v. Hulsh. en Gezlnsvoorl. zing met kleurendia's over Griekenland. 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal)8 uur nam. Halfuur van Bezinning. 12.50-1.20 uur nam. Den Burcht (grote zaal): Filmavond Alg. Ziekenfonds „Leids Onderling Zieken fonds". 7.30 uur nam. Het Gulden Vlies: Ver. tot Bevordering van de Welsprekendheid. 8 uur nam. Hotel Central: Aandeelhoudersvergade ring N.V. „De Leidse Bouwvereniging". 4.30 uur nam. Lakenhal: Lezing met films mevr. dr. J. HijmansTromp „De tekst achter het beeld". 8 uur nam. Schouwburg: Kon. Ver. „Lltteris Sa crum". .Knickerbocker Holiday". 8 uur nam. Stadsgehoorzaal: Actie-comité band recorders voor blinden. Muziekavond m.- m.v. K. en G. en Jong en Jolig. 8 uur nam. Zomerzorg: Ledenvergadering Leldse Ver. van Postzegelverzamelaars. 8 uur nam. VOOR HEDENAVOND: Hilversum I, 402 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Lichte muz. 19.00 V. d. kleuters. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Gram. 20.00 Nws. 20.05 Amus.progr. 21.05 Literaire quiz. 22.00 Kamermuz. 22.30 Nws., beursber. v. New York en meded. 22.45 Journ. 23.00 Gram. 23.30 Licht progr. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 18.00 Lichte muz. 18.20 Kaarten op tafel, gespr. 18.30 V. d. Jeugd. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19 25 Zang. 19.30 Mll.ork. 19.55 Gram. 20.30 Avondcollege. 21.00 Arlane et Barbe-Bleu, opera. 22.15 Gram. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Gehuwd en ongehuwd, lezing. 22.55 Arlane et Bar be-Bleu. opera (verv.). 23.30 Gram. 23.55- 24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. 20.20 Franse chan sons. 20.35 Engelse t.v.-fllm. 21.00-22.20 Speelfilm. VOOR WOENSDAG 26 APRIL Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. en act. 8.00 Nws. 8.18 Gram. en act. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. (9.35-9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 R V U De be volkingsgroep der bejaarden, lezing door mr. N. w A. van Eyk. 11.30 Gevar. (herh.) 12.30 Land- en tuinb.meded. Advertentie. zonder de maag van streek te maken! leder tablet Chefarine „4" bevat 4 beroemde geneesmiddelen, die elk afzonderlijk in de hele wereld beroemd zijn geworden. Een van deze middelen Is Chefarox en dient In het bijzonder om de maag te beschermen. Ook zij die een gevoelige maag hebben kunnen zonder be zwaar Chefarine „4" gebruiken. Het is een ideaal middel om pijn of griep snel en doel treffend te bestrijden. ,t Bij pijn, griep of „landerig" gevoel zorgt een enkel labiet, dtl U met plezier Uw werk kunt doenKoker i 20 tabletten 10.80. Schouwburg: Kon. Ver. Litterls crum" .Knickerbocker Holiday". 8 BINNENLAND De Amsterdamse zedenpolitie heeft bij een fotograaf een grote hoeveelheid pornografische films ln beslag genomen. De films werden door de fotograaf ge maakt en vervolgens door hem ln op dracht van een Amsterdamse tijdschriften handelaar gekopieerd. Zij waren bestemd voor het buitenland. Er zyn nog vier Am sterdammers gearresteerd, die betrokken zijn geweest by de vervaardiging en de verspreiding van de films. Het zestal is inmiddels voor de officier van Justitie ge leld. - Op 28 april komen 50 nabestaanden van in ons land gesneuvelde en ter aarde bestelde geallieerde militairen naar ons land. zy zullen hier enkele dagen ver blijven als gasten van het Nederlandse volk. De nabestaanden vrouwen en kin deren, vaders en moeders van Engelse sol daten die de dood vonden bij onze bevrij ding in 1944 en 1945 werden uitge nodigd door het Nederlandse Oorlogsgraven Comité dat hun gastvrijheid aanbiedt uit de opbrengst van de in november 1960 ge houden Klaprooscollecte. - De nieuwe ambassadeur van Zuid- Afrika in Nederland de heer H. A. Rust. komt 1 mei a.s. met de ..Oranjefontein" van de Holland-Afrika Lijn in Antwerpen aan. Per auto zal hy naar Den Haag rei zen, waar hij die dag omstreeks twee uur wordt verwacht. Prof. Jacob van der Hoeden, die van Nederlandse afkomst is en zich ln 1948 in Israel vestigde, heeft dit Jaar met zes anderen een van de voornaamste Israë lische onderscheidingen, de l6rael-prys, ge kregen. De thans 70-Jarige professor heeft zijn leven gewijd aan bacteriologische on derzoekingen. De prijs viel hem thans ten deel voor onderzoekingen naar ziekten die zowel bij dieren als mensen voorkomen. Prof. Van der Hoeden is van 1930 tot 1948 in Nederland directeur geweest van het bacteriologisch laboratorium ln Utrecht. Naar het dagblad „De West" ver neemt zal de huidige advocaat-generaal generaal mr. J. van den Berkhof begin 1962 wegens beëindiging van zijn dienst tijd ln Suriname naar Nederland terug keren. Als zyn opvolger wordt genoemd de officier van Justitie te Paramaribo, mr. M. G. de Miranda. De minister van Opbouw van Suri name, dr. ir. F. Essed en de fractieleider van de Nationale Partij Suriname, de heer J Pengel, vertrekt vandaag naar Neder land in verband met de komende Ronde- Tafelconferentie. De overige leden van de R.T.C. zullen in de eerste helft van mei vertrekken. BUITENLAND De regering van Ceylon heeft inleve ring van alle particuliere vuurwapens in het Tamil sprekende noordelijke ge bied verordend nadat zich enkele inciden ten hebben voorgedaan waarbij op mili tairen werd geschoten. Na het afkondigen var de hoodtoestand op 17 april zyn meer dan zestig leiders van de ongehoorzaam heidscampagne tegen aanvaarding van het Singalees als officiële taal ln het Tamll- gebled gearresteerd. Te overvloedig gebruik van hoog waardig voedsel, te veel zitten in auto's en het gebruik van te veel arbeidsbespa rende apparaten hebben de Amerikaanse man van vandaag veel zwakker gemaakt dan de Amerikaan van 1930, zo heeft dr. Dudley White, een internationaal erkende autoriteit op het gebied van hartziekten verklaard. De leider van de Roemeense commu nistische partij, Georghe Gheorghlu-DeJ, is gisteren aan het hoofd van een rege- rlngs- en partijdelegatie uit Boekarest in Warschau aangekomen. Volgens het „Inlichtingenbureau West" maken het Instituut voor Economie en Zeerecht van de Oostdultse universi teit van Rostock en het Oostberiynse mi nisterie van Verkeer studie van de vraag of de territoriale wateren aan de Oostzee kust van drie tot twaalf myi dienen te worden uitgebreid. Premier Verwoerd van Zuld-Afrlka heeft in een brief aan de te Johannes burg verschijnende "Sunday Express" ver klaard. dat de Zuldafrlkaanse vlag ln het midden het embleem van de Britse vlag zal biyven vertonen, ook al verlaat de Unie op 31 mei het Gemenebest. Ook zal het Engels dezelfde plaats behouden als officiële taal, naast het Afrikaans. De Westduitse minister voor Kern energie. prof. Balke, is zondag per vlieg tuig in Madrid aangekomen voor een offi cieel bezoek aan Spanje van een week. Hy zal kerninstallaties in Madrid. Andujar en Salamanca bezoeken. De directeur van het Amerikaanse Vredeskorps, Sargent Shrlver, is zondag uit Washington vertrokken voor bezoeken aan Ghana. Nigeria, Pakistan, India. Birma, de Malelse Federatie, Thailand en de Pbl- llppynen. In North Beach, in de Amerikaanse staat Maryland, is gisteren een echtpaar met zyn zeven kinderen om het leven ge komen. toen een houten woning in vlam men opging. Het lichten van het Zweedse vlagge- schlp „Vasa"dat 333 laar voor Stockholm op de zeebodem heeft gelegen, is gister ochtend begonnen. Omstreeks half tien kwamen de hoogste stukken van het ach- tersohip boven water. De Deense liberaal Per Federsplel is gisteren herkozen als voorzitter van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa. De Nederlandse socialistische af gevaardigde, dr. C. L. Patijn, werd her kozen als een van de zeven vice-voor- zltters van de assemblee, die 135 parle mentaire afgevaardigden (en evenveel plaatsvervangers) uit de vijftien landen van de Raad van Europa omvat. De wetgevende raad van het Por tugese gebied Mozambique in Afrika heeft gisteren met algemene stemmen een voor- DONDERDAG Gerecht 10: Soefi-beweging. Md Mush Khan „Meester en leerling". 8 uur nam. Gulden Vlies: Ledenvergadering „De Leidse Buitenschool". 9 uur nanx Hogewoerd 175: Byeenkomst Jehovah's Getuigen. 7.25 uur nam. Prediker: Spr. ds. J. A. Smlnk van Den Haag. 8 uur nam. Rest. De Doelen: Receptie zakenjubileum J. Bekooy. 3.305.30 uur nam. Litterls Sa- uur Oude Singel 236Ledenvergadering Coö peratie „Ons Doel". 8 uur nam. VRIJDAG Gulden Vlies: Ledenvergadering Ned. Roode Kruis afd. Lelden. 8 uur nam. In den Vergulden Turk: Ned. Ver. van Huisvrouwen. Spr. dr. J. J. Smith over vogels als wereldreizigers". 2.30 uur nam. Pieterskerk: Avondgebed olv. mej. D. v. d. Waals. 7.15-7.50 uur nam. Prediker: Evangelisatie Chrlstengem „Ecclesia". 8 uur nam. Schouwburg: Leldse Chr. Oranjever. Opvoering toneelspel „Heksen van Malta". 8 uur nam. Stadsgehoorzaal: Feestavond Personeels vereniging SL.F. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Jeugdconcert Mij. voor Toonkunst. R'dams Phllharmo- nisch Orkest. 2 en 3.30 uur nam. Zomerzorg: Filmavond Ver. van Oud- leerlingen der Ambachtsschool. 8 uur nam. Zomerzorg: Kynologenver. „Rijnland". Spr. W. Versteegh over zintuigen, zenuwen en hun effect. 8 uur nam. ZATERDAG Doopsgez. Kerk: Adventkerk voorm. geen dienst; nam. 3-4 uur evangelisatie ds. K. C. van Oossanen. Schouwburg: Kon. Ver. „Litterls Sacrum" „Knickerbocker Holiday". 8 uur nam. Stationsplein: Excursie Kon. Ned. Na tuurhistorische Ver. naar Hoogmade. 2 uur nam. ZONDAG Gerecht 10: Soefl-beweging, Universele eredienst, mevr. mr. J. Kunst „De gods dienst van de Soefi". 11 uur voorm. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Je hova's Getuigen. 5.30 uur nam. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 u. voorm. MAANDAG Stationsplein: Excursie Ned. Chr. Reis- vereniging naar Belgle. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal: 1 mei-feest. P.v.d.A. Jeugdvoorstellingen 8.45 en 10.45 uur voorm. Mlddagbyeenkomst spreker Elbert Meester 2.30 uur nam. TENTOONSTELLINGEN LakenhalTentoonstelling „Omagglo a Dante" Werkd in april 104 uur; zondag 14 uur; ln mei werkd 105 uur; zon dag 15 uur (tot 12 mei). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d Werf park 1; Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 —12 en 2-4 u Zon- en feestdagen 2-4 u Universiteit: Surrealistische tentoon stelling. Werkd. 9 uur voorm.5.30 uur nam. (tot 13 mei). BIOSCOPEN Studio „Het mysterie van de man die verdween". (18 Jaar). Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag; 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „Het begon ln Napels". (14 Jaar) Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Lido „Wilde onschuld". (14 jaar). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino „De Jacht op Adolf Eichmann". Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdag- cyclus .Les Tricheurs". Rex ..De Jantjes". (AL). Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „De danseres van de duivel". Trianon .La Fran<jalse et l'Amour". (18 Jaar). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15. 4.30. 7 en 9.15 uur. Astra Theater Wassenaar Vrijdag 8. za terdag en zondag 7 - 9.15 en maandag 8 uur: „De Brulden van Dracula" (14 Jaar). Woensdag en donderdag 8 uur: „Terug uit de hel" (14 Jaar). Zondag middag en woensdagmiddag 2.30 uur „Uit de brand ben Je" (elke leeftyd). Avond- en nachtdienst der Apotheken stel aanvaard óm een bedrag van negen 1*1? miljoen escudo uit te trekken voor de vnrminv van een vrijwilligerskorps, dat de I Drlesum- Mare HO. tel- 20406. ring moet verzekeren. Voor het platteland. 12.38 Amus. muz. 13.00 Nws. en tentoonstelllngsagenda. 13.20 Lichte muz. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Planorecital. 14.45 Volksliedjes en -dansen. 15.00 De Consumentenproblemen ln de vrouwengroepen, lezing. 15.10 Voor de Jeugd. 17.00 Hammondorgelspel. 17.20 Po- lltle-kapel. 17.50 Regerlngsultz.: Jeugd- ultz.: De geschiedenis van de Surinaamse spoorweg, door C. Butner. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. en meded. 18.30 R.V.U.: Europese spoor wegverbindingen. door H. Wlsslnk (p/a Hoofdgebouw 3, kamer 497, Ned. Spoorw. N.V.. Utrecht). 19.00 Voor de kleuters. 19.10 Adolf Eichmann in Israël, lezing. VPRO: 19.30 Voor de Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20 05 Cabaret. 20.35 Lichte muz. 20.55 De voorbijganger, hoorsp. 21.55 Kamer muz. 22.20 Zestig Jaar levenservaring, le zing. 22.30 Nws. 22.40 Lichte muz. 23.00 Tussen mens en nevelvlek, lezing. 23.15 Muzlk. discussie. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II. 298 m. NCRV: 7.00 Nws en SOS-ber. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Gram. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Gram. 10.15 Morgendienst. 10 45 Gram. 11.45 Idem. 12.05 Gram. 12.20 Idem. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Koor en ork. 12.37 Kerkdienst. 13.00 Nws. 13.15 Musette- ens. en sol. 13.40 Gram. 15.30 Wie luistert mee. muz. lezing. 16.00 Voor de Jeugd. 17.20 Gram. 17.30 Idem. 17.40 Beursber. 17.45 Het Spectrum, le zingen. NCRV: 18.00 Het muziekkorps onder de loep, gespr. 18.20 Gram. 18.30 Idem. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Concertgebouwork. en solist. In de pauze (pl.m. 20.35-20.55): De kerk en de Plnkstergroepen, lezing. 22.20 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Pla- tennws. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP. (Over de 4e iyn, van 1820 uur) De postkoets (Cleber), Orkest Erwln Halletz, That's my desire (Kresa), id.; Avalon (Rose), Orkest Jan Garber; Little brown jug. ld.; Mambo roulette (Rou lette), Orxest Erwln Halletz; No can do (Simon), ld.; Harbor lights (Kennedy), Orkest Jan Garber; In the mood (Gar land), ld.; Tipltin (Grever), Orkest Er wln Halletz; Sambesl (Carstens), ld.; Bravo Paraguay (de Gomez), Los Indlos; Nde Ratyppycera (Fernandez) id.; Popurrl de Ale (Vlllamayor), ld.; Anorandote (Es- cabar), id.; Choccocue Purajhei (Alva- renga), id.; Bewitched (Rodgers), Orkest Ray Anthony; Hello young lovers (Rod gers), Koor en Orkest Ray Connlff; Get ting to know you - I whistle a, happy tune (Rodgers), id.; Falling ln love with love (Rodgers), Orkest Ray Anthony; A wonderful guy (Rodgers), Koor en Orkest Ray Connlff; Ball ha'i (Rodgers) id.; There's a small hotel (Rodgers), Orkest Ray Anthony; Younger than springtime (Rodgers), Koor en Orkest Ray Connlff; Some enchanted evening (Rodgers) Id.; Where or when (Rodgers), Orkest Ray Anthony; Memphis blues (Handy) Dutch Swing Colledge Band; Marina (Granata), id.; Ice cream (Johnson), Id.; March of the Indians (v. Oven), id.; High society (Plron) id.; It don't cost very much (Dorsey), Mahalia Jackson, Falls Jones Ensemble; Down by the riverside, Id.; How long has this been going on (Gersh win), John Lewis, Percy Heath, Connie Kay; Yesterdays (Kern), id.; I remember Clifford (Golson), Milt Jackson, Art Far mer, Benny Golson, Tommy Flannagan Paul Chambers, Connie Kay; Whisper not (Golson), Id. TELEVISIEPROGRAMMA NTS; 17.00 Int. JeugdJourn. AVRO: 17.10 17.40 Voor de Jeugd. NTS: 20.00 Journ. en weerber. KRO: 20.20 Die lustige Witwe, operette. In de pauze (pl.m. 21.00): Avond college Nederlands. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Volksdansen. 12.30 Voor de landb. 12.55 Weerber. 13 00 Nws. 13.10 Hoorspel. 13.40 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.00 Hoor spel. 15.40 Hoorspel. 16.00 Vespers. 16.45 Relsverh. 17.00 Voor de Jeugd. 17.55 Weer ber. 18.00 Nws. 18.15 In tne South-East. 19.00 Gram. 19.30 Twintig vragen. 20.00 Ork. conc. 21.00 Reportage. 22.00 Nws. en ber. 22.30 Voordr. 22.45 Pari. overz. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.51 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.31 Popul. mu2. 13.31 Lichte muz. 13.45 Voor de kleuters. 14.00 Voor de vrouw. 15.00 Races. 15.31 Muz. bil het werk. 16.13 Mrs. Dale's dagb. 16.31 Ultsl. races. 1634 Gram. 17.31 Lichte muz. en ber. 18 40 Sportnws. 18.45 Hoorsp. 19 00 Nws. en Journ. 19 25 Sport. 19.31 Gevar. progr. 20.00 Hoorspel. 20.31 Moderne volksdansen. 21.31 Koor en ork. 22 30 Nws. en sport. 22.40 Gevar. muz. 23.15 Dansmuz. 23.45 Gram. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Ope- rettemuz. 16.00 Zangrecital. 17.00 Nws. 17.45 Lichte muz. 18.15 Hammondorgel spel. 19.00 Nws. 20.05 Hoorspel. 21.10 Jazz- muz. 21.45 Nws. 22.15 Kamermuz. 23.15 Ork. conc. 24.00 Nw6. 0.10 Lichte muz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. FrankrUk 3. 280 en 235 m. 12 00 Nws. 12.10 Ork. conc. 13.25 Gram. 14.15 Solistenconc. 15.05 Gevar. muz. 19.00 Nws. 20.00 Gram. 23.30 Gram. 23.52-24.00 Nws. Brussel. 324 en 484 m. 324 m.: 12 00 Nws. 12.03 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.50 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 14.45 Koorzang. 15.00 Gram 15.15 Koorzang, (verv.). 15.30 Gram. 16.00 Koersen. 16.06 Engelse les. 16.21 Gram. 16.30 Ork. conc. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 17.20 Lof v. h. Vlaams toneel. 17.45 Gram. 17.50 Boekbe spreking 18.00 Lekenmoraal en -filosofie. 18 20 Voor de sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.30 Liederen. 19.50 Gram. 20.00 Klankb. 20.30 Akademle der diskoflelen. 21.30 Ork. conc. 22.00 Nws. 22.15 Praatje. 22 25 Spaanse muz. 22.55 Nws. 23.00 Voor de zeelleden. 484 m.t 13.00 Nws. 14.17 Gram. 14.30 Gevar muz. 15.30 Gram. 16.07 Gevar. muz. 17.00 Nws. 17.10 Operettemuz. 18.30 Jazz- muz 19.30 Nws. 20.00 Hoorspel. 22.10 He dendaagse muz. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) a a to a oj s¥s -=3 I éafaS! It S 8 M C(N vormlni burgerlijke verdedii BU geen gehoor van Uw hulsarts of Het korps zal worden geleld door kolonel specialist (of diens waarnemers), 'el op Braga. dokterstelefoon 22222. Amsterdam mist zo 1 15 4 0 Den Helder mist zzo 2 13 5 0 Ypenburg Vllsslngen mist onbewolkt v.and. zo 5 14 13 3 8 0 0 Eelde zwaar bew. wstil 15 8 0 De Bilt mist wstil 15 3 0.2 Twente zwaar bew w.stll 14 9 2 Eindhoven onbewolkt w.stil 15 4 0 Z.-Limburg licht bew. zo 2 15 7 0.3 Helsinki onbewolkt zw 1 15 0 0 Stockholm onbewolkt wstil 19 0 0 Oslo onbewolkt w.stll 21 4 0 Kopenhagen geh. bew. zo 1 16 9 6 Aberdeen onbewolkt w.stdl 16 Brussel zwaar bew o 3 16 6 0 Londen onbewolkt zo 1 15 6 0 Luxemburg half bew. n 1 12 4 0.5 Parijs licht bew. o 2*17 5 0 Bordeaux zwaar bew. o zo 5 17 10 0.1 Grenoble licht bew. wsti'l 14 7 1 Nice licht bew. n 6 20 12 0 Berlijn Frankfort onbewolkt o 3 22 8 0 geh. bew. w.stll 12 8 0 München motregen zw 2 9 7 0.2 Zllrlch mist wzw 1 8 4 11 Genève onbewolkt wstil 12 1 1 Locarno onbewolkt w.stll 22 7 0 Wenen zwaar bew. nnw 5 17 9 0 Innsbruck zwaar bew ozo 1 13 7 1 Athene zwaar bew. w 5 Rome onbewolkt no 5 17 7 5 Alacclo licht bew. o 3 17 7 3 Madrid zwaar bew. zzw 2 15 10 0 Lissabon geh. bew. zzw 9 15 0

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2