FRANSE REGERING KONDIGT EEN BLOKKADE TEGEN ALGERIJE AF Nederland - Hongarije toch op TV - scherm Soebandrio blijft nog even in Washington WEERBERICHT NOG MAAR TWEE WEKEN VOOR CHALLE? Zeventien militaire vliegtuigen heden naar Toulon gevlucht Na Soekarno' bezoek aan Kennedy Zoeken naar oplossing voor de kwestie Nieuw - Guinea (§ucf Qïïè leuws Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 25 APRIL 1961 No. 30338 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E A. £L van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f750 per kwartaal; f255 per maand; f059 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De Franse regering heeft gisteravond de blok kade van Algerije afgekondigd: alle geldtransfer, alle bankoperaties en ook alle scheepvaartverkeer tussen Frankrijk en Algerije zijn verboden. Franse deskundigen zijn van mening, dat de Algerijnse rebellen het niet langer dan twee weken kunnen uithouden als de aanvoerlijnen zijn afgesneden. De voorraden munitie, benzine en levensmiddelen in Algerije zouden zelfs niet toereikend zijn om het tot eind mei uit te houden. Frankrijk heeft gisteren ondubbelzinnig getoond, dat het achter De Gaulle staat: tien miljoen werk nemers staakten gistermiddag gedurende een uur uit protest tegen de opstand in Algiers en om te getuigen van hun vastberadenheid om de republiek onder leiding van De Gaulle te verdedigen. Een dergelijke massale staking had zich nog niet eerder in Frankrijk voorgedaan. Ook vannacht waren dezelfde veiligheidsmaat regelen genomen als voor zondagnacht. Zo werden de vliegvelden gesloten, auto's werden op de start banen gereden zodat die niet door vreemde vlieg tuigen konden worden gebruikt. Volgens waar nemers gingen de ditmaal genomen maatregelen nog veel verder dan die van de nacht tevoren. Tweehonderd jacht vliegers hebben trouw ge zworen aan president De Gaulle: deze piloten zullen vliegtuigen, die zonder toestemming boven Frankrijk komen, neerschieten. Hedenochtend vroeg zijn zeventien militaire vliegtuigen, waaronder zeven jacht vliegtuigen, uit Algerije op de vliegvelden van Toulon en Istres geland. Volgens de bemanningsleden van deze toestellen zijn er gisteren ongeregeldheden op de vliegvelden van Maison Blanche en Boefarik in Algerije. Luchtmachtpersoneel en mariniers hielden daar betogingen tegen de parachutisten die haar namens de opstandige generaals de macht in handen hebben. Het hoofdkwartier van het Vreemdelingenlegioen in de stad SidJ bel Abbes is naar de rebellerende generaals overgelopen, aldus is van Franse officiële zijde vernomen. Generaal Perrotat, wiens commando in de omgeving van deze stad is gevestigd, en die de regering trouw is gebleven, heeft echter, met uitzondering van de stad, de macht in zijn gehele gebied nog in handen. Volgens genoemde kringen hebben tot dusver de steden Oran, Sidi bel Abbes. Algiers en Constantine de zijde der rebellerende generaals gevolgd. De minister van Industrie Jean-Marcel Jeanneney, die zich in Caida, bij Oran, bevond toen de putsch werd uitgevoerd, is thans op weg naar Frankrijk. Jeanneney was vrijdag naar Algerije vertrokken om de opening van een aardgas- pijpleiding bij te wonen. Zoals bekend zijn de minister-president Jean Morin en de minister van Transport Robert Buron door de opstandelingen gearresteerd. Een gedeeltelijke mobilisatie i.p.v. de volksmilitie De belangrijkste maatregel, die het staatshoofd totnutoe getroffen heeft, komt neer op een gedeeltelijke mobilisa tie. Dienstplichtigen, soldaten, onder officieren en officieren zullen individueel worden opgeroepen in hun eigen woon steden of dorpen naar de behoefte, die er in hun districten onder de huidige omstandigheden heersen. Ofschoon de ongeveer 1500 Parij zenaars, die zich voor de volksmilitie hadden laten inschrijven, zich in staat van alarm moeten blijven houden om zich bij het eerste sirenege- loei (tegen dat de para's in aantocht zijn) naar hun wijkhoofden te kunnen begeven, krijgt men toch wel de indruk, dat de regering dit ietwat geïmprovi seerde initiatief vol gevaarlijke consequenties, nu maar liever poogt in te slikken. Door middel van een gedeelte lijke mobilisatie zou inderdaad in de be hoefte aan weerbare mannen (ter aan vulling of vervanging van de normale maar wellicht niet geheel betrouwbare politie- of veiligheidstroepen) met min der risico's kunnen worden voorzien. De Gaulle is zeker nog niet vergeten hoeveel overredingskracht het hem onmiddellijk na de bevrijding kostte om de commu nistische elementen uit het verzet toen te bewegen hun vuurwapens weer netjes bij de arsenalen in te leveren. De voort varendheid waarmee in de nacht van zondag op maandag die nieuwe volks militie, achteraf vermoedelijk dus wel als doodgeboren kindje, op de binnenplaats van het ministerie van Binnenlandse Zaken geboren werd, is men nu eerder geneigd te schrijven op rekening van het romantische temperament van minister Rode infiltraties in Zuid-Vietnam Volgens militaire kringen in Saigon zijn de laatste vier maan den ongeveer 3.000 Noordvietna- mese agenten en militairen in Zuid- Vietnam geïnfiltreerd. Dit is ge bleken uit kortgeleden buitgemaak te communistische documenten, terwijl bij opruimingsoperaties tevens een aantal Noordvietnamese agenten werd gevangen genomen. De Zuidvietnamezen hebben gisteren over de communistische infiltraties een klacht ingediend by de internationale controlecommissie. MEER BEWOLKING De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond over het algemeen veel be wolking met plaatselyk enige regen. Matige, tijdelijk krachtige, wind tussen zuidoost en zuidwest. Iets lagere mid- dagtemperaturen dan vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur) Zon op: 5.21 uur; onder: 19.55 urn- Maan op: 15.03 uur; onder: 3.56 uur Hoogwater te Katwijk te 0.21 en 12.47 uur, laagwater te 8.03 en 20.49 uur. Dit blad bestaat uit 16 pagina's André Malraux, die in de Spaanse en de Chinese burgeroorlogen en in het verzet tegen de Duitsers de ere-titel had ver overd van „de grootste condottiere der twintigste eeuw". (Condottiere: in mid deleeuwen hoofd van huursoldaten). Zenuwenoorlog Intussen hebben de Paryzenaars nog altijd zorgen over de plastic bommen. Niet dat er weer van die projectielen zijn geëxplodeerd. Maar wel worden nu iedere dag directies van de grootste bioscoop- cn variétc-theaters, vlak voor of tijdens de voorstelling, door onbeken den opgebeld om te waarschuwen voor een plastic bom, die in hun zaal zou zijn gedeponeerd. Het was tot dusver altijd of meestal loos alarm, maar niettemin laat de politie, na zulke waarschuwingen natuurlijk de zaal ijlings ontruimen, met als gevolg nieuwe paniek onder het publiek, dat langs deze weg steeds nauwer by de binnenlandse zenuwoorlog tussen De Gaulle en het leger en de activisten betrokken raakt. Op het bredere front Algiers-Parys van die zenuwen- of koude burgeroorlog maakte de minister van Informatie, Ter- renoire, melding van enige berichten of symptomen, die tot een betrekkelijk op timisme zouden mogen stemmen. Niet alleen uit de Franse provincie komen, van de kant van organisaties en gemeen tebesturen, de betuigingen van trouw aan het adres van generaal De Gaulle, nog steeds bij duizendtallen binnen op het Elysée, maar ook uit Algerije worden zulke attesten ontvangen van burgers en PRINS BERNHARD NAAR KENNEDY Van onze correspondent te Washington Prins Bernhard zou vanmiddag in het Witte Huis een beleefdheidsbezoek brengen aan president Kennedy. Daar de Prins zich zeer interesseert voor de belangen van de K.L.M., is het niet uit gesloten, dat dit onderwerp even ter sprake zou kunnen komen. Levenslang voor kampcommandant De vijftigjarige Franz Josef Müller, die in de oorlog comman dant is geweest van drie arbeids kampen voor joden in Polen, gisteren in Mosbach, in West- Duitsland tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld. Müller, een voormalige sergeant van de S.S., werd in 22 gevallen schuldig bevonden aan moord. De rechtbank achtte het verder bewe zen, dat hij in 58 gevallen tot moord heeft aangezet en in vijf gevallen medeplichtig is geweest aan moord. De rechtbank verklaar de hem ook in vier gevallen schul dig aan doodslag. De president van de rechtbank ver klaarde dat in de week, dat het proces heeft geduurd, „een overvloeiende put van gruweldaden is geopend". Hij voegde hieraan toe: „Ik ben diep geschokt, dat Duitsers dergelijke dingen hebben kun nen doen". Gedurende het proces riep Müller eens luidkeels: „De kleintjes worden gestraft, maar de groten zyn weer in functie". Na de uitspraak zei hij: „Ik heb niet gemoord". van militairen, die weigeren gemene zaak met de verraders te maken. De minister van Oorlog, Messmer, heeft vannacht een nieuwe oproep tot de troepen ge richt om ze op te wekken tot ongehoor zaamheid tegenover het comité van generaal Challe, dat vandaag of morgen het aanzien en de vorm van een officiële tegen-regering zou willen aannemen. Franse kolonel in West-Duitsland gearresteerd Kolonel Dufour, voormalig bevelheb ber van het eerste Franse parachutis tenregiment en een bekende „Ultra", is gisteren in Offenburg gearresteerd op bevel van generaal Crepin, de opperbe velhebber van de Franse strijdkrachten in West-Duitsland. In Parys is van welingelichte zijde vernomen dat generaal Paul Allard, in specteur-generaal der Franse infanterie i generaal Grout de Beaufort, voor malig hoofd van het militaire huis van generaal De Gaulle, onder streng ar rest zyn geplaatst. De 49-jarige Dufour heeft een grote rol gespeeld bij het doen eindigen van de anti-gaullistische „barricaden-op stand", die in januari 1960 in Algiers plaatsvond. Hij was toen bevelhebber van de parachutisten, die de stoottroe pen hebben gevormd by de huidige op stand. Kolonel Dufour heeft indertyd een re geling getroffen, die voorzag in een Walcheren en Noord-Beveland zijn met elkaar verbonden. In tegenwoordigheid van Koningin Juliana is gisteren de laatste cais son ingevaren in het Veersche Gat, waardoor de eerste sluiting van een buitendijk van de Deltawerken tot stand is gebracht. Deze luchtop name van ANP Foto laat de tot stand gekomen verbinding zien op het moment, dat de caisson wel was ingevaren, maar nog niet op de drempel gezakt is. „eervolle overgave" van Pierre Lagail- larde, een der leiders van de barricaden- opstand. Lagaillarde werd echter gearre steerd en gerechtelijk vervolgd. Deze gang van zaken verbitterde Dufour en maakte hem tot een tegenstander van De Gaulle. In februari j.l. kreeg kolonel Dufour een commando bij een Franse brigade scherpschutters in West-Duitsland. Hij werd geai-resteerd na berichten, dat hij zijn eenheid had verlaten, waarna hy was waargenomen op de brug over de Rijn te Kehl, dat nabij Straatsburg aan de Franse grens is gelegen. Wedstrijd begint om 4 uur Aangezien er voor de voetbalwedstrijd NederlandHongarije, zondag a.s. in het Feyenoord-stadion te Rotterdam, enorme belangstelling bestaat en alle toegangs bewijzen zyn uitverkocht, heeft het bestuur van de KNVB besloten een directe televisie-uitzending van deze ontmoeting toe te staan. Ingevolge het verdrag van Wenen (3 maart 1955) zyn hiervoor ook de verguningen van de bonden van de naburige landen vereist. De toestemming van de Duitse Voetbal Bond wordt verwacht, van de zijde van de Belgische Voetbal Bond zijn echter bezwaren gemaakt, omdat de competitiewedstrijden in België om 15.00 uur beginnen. Naar aanleiding hiervan hebben de Nederlandse en de Hongaarse Voetbalbond besloten terwille van het televisie-kijkend publiek het aanvangsuur van de interland op 16.00 uur te stellen. In verband met de bezwaren van de Belgische Voetbalbond zullen de zenders Roermond en Goes evenwel voor de tyd van de eerste speelhelft uitgeschakeld worden. De tweede helft die om 17.00 uur begint, zal echter wèl via deze beide zenders de ether in gaan. Van de zijde van de Rotterdamse politie is alle medewerking toegezegd. De Nederlandse spoorwegen zullen extra-treinen, met inachtneming van het ver anderde aanvangsuur, laten rijden. Onze correspondent in Washington meldt: Nadat president Soekarno van Indonesië en zijn naaste medewerkers drie uur lang met Amerika's president John F. Kennedy en Dean Rusk, de minister van Buitenlandse Zaken, hadden geconfereerd, stelde de Amerikaanse president voor, dat Soebandrio, de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken nog twee of drie dagen langer in Washington zou blijven dan hij oorspronkelijk van plan was, teneinde met Rusk na te gaan of een oplossing van het probleem-Nieuw-Guinea mogelijk zal zijn. Dit zal inderdaad geschieden en dat is eigenlijk het grote nieuws, dat uit Soekarno's bezoek is voortgekomen. De Amerikanen hebben tot dusverre geen concreet voorstel gedaan. De Indonesiërs hebben hun visie op de zaak gegeven en zich tegen een plebisciet en tegen een voogdijschap verklaard. De V.N. zouden alleen een rol kunnen spelen bij een overdracht, bijv. in een periode van een of twee jaar, van het omstreden gebied aan Indonesië. Men krijgt de indruk, dat. hóe vaag ook, ook het idee van een voogdijschap van Amerikaanse zijde wel naar voren is gebracht. Soekarno's bezoek aan Washington duurt in totaal slechts een goede 25 uur. President Kennedy is gisterochtend per helikopter naar het vliegveld geko men om Soekarno daar welkom te heten. De president van Indonesië arriveerde met een gevolg van 46 mensen in een groot straalvliegtuig van Pan-American. Tevoren had Soekarno Amerika's west kust bezocht, waar Hollywood hem al tijd aantrekt. Soekarno, die onberispe lijk gekleed was in een groen-grijs uni form, maakte door zijn gemoedelijke manier van lopen toch allerminst een militaire indruk. Vadsr van zijn land Nadat 21 schoten hadden weerklonken en de militaire eer was bewezen, hiel den Kennedy en Soekarno korte rede voeringen. waarin beiden kennelijk zo vriendeiyk mogelijk wilden zyn. Kenne dy zeide dat het land van Soekarno al tijd tot de verbeelding van de Ameri kanen heeft gesproken en dat de be langstelling er voor in de tegenwoordi ge tijd nog extra groot is geworden. Amerika had, zo meende Kennedy, een nuttige rol gespeeld toen Indonesië zelf standig werd. Hij noemde Soekarno „de vader van zijn land". President Soekarno, die al voor de vijf keer in Amerika is, had in 1956 gezegd dat hy gekomen was om „het centrum van een idee" te zien. Thans is hy gekomen omdat hy Amerika als een „centrum van actie" beschouwt. Misschien kan men daaruit conclusie trekken, dat Soekarno hoopt dat Ame rika iets voor Indonesië zal doen. De titel van „vader des vaderlands" wees Soekarno beleefd van de hand. Hy wenste zich slechts als spreektrompet van Indonesië te beschouwen. zonder zyn volk was hij niets", zo verklaarde hy. Hy hoopte zeer dat Amerika en In donesië altijd nauwe vriendschapsbe trekkingen zouden hebben en zouden sa menwerken voor vrede in de wereld. Door de achterdeur Waarlijk, dit eerste menu vermeldde alleen koek en ei. In een open auto werd de tocht naar de stad aanvaard. Op het moment, dat men weg wilde rijden, bleek Soekarno ineens iets no dig te hebben, dat uit de vierde auto in de stoet moest komen. In draf kwam een van zijn mede werkers aanlopen met een grote tropen helm. Soekarno droeg op dat moment nog zyn pitji. Of hij onderweg zijn grote zonnehoed inderdaad heeft opge zet, konden wij niet nagaan De aankomst bij het witte Huis was zeer informeel. De auto's reden naar de achterzijde, waar Kennedy's werkka mer op de tuin uitkomt. Men zou kun nen zeggen dat Kennedy zijn gast door de achterdeur mee naar binnen heeft genomen. Een eindje verder in de tuin was Kennedy's driejarig doch tertje Caroline aan het spelen. Nuttige besprekingen Kennedy en Soekarno, bijgestaan door hun naaste medewerkers, hadden 's- ochtends een gesprek van anderhalf uur. Even ging Soekarno naar zyn hotel, doch spoedig kwam hij weer terug voor een z.g. werklunch, die wederom an derhalf uur duurde. „De besprekingen waren hartelijk en nuttig geweest", ver klaarde Kennedy na afloop. Voordat Kennedy vanochtend Wash ington verliet, kwam hy nog even af scheid nemen van Kennedy in het Witte Huis. Toen zou ook een officieel com muniqué worden uitgegeven. Per heli kopter vloog Soekarno van de tuin van het Witte Huis naar het vliegveld om vandaar te vertrekken naar Mexico Ci ty. Vervolg op pag. 2 die lekkere shaS in de handige H doos 95 ct» Advertentie EEN PR0DUKT VAN DE SIKKENSGROEP Advertentie. .ikuil Bolletje/' v\\Vllll M///// in de zilveren rol 'tJ |M\V>S Uit het Leidsch Dagblad van 15 april 1861: Kerkelijke armenzorg. Men meent in het steeds ver- 1 armende Leiden de grootste el- 1 lende te zullen ontmoeten, J „wanneer de fabrieksj ongeil zelden krijgt een stuk rogge brood, meestal een waterachtige 1 aardappel voor het middageten 1 en twee halfgare meelkoeken van een halve cent het stuk voor zijn ontbijt en avondeten". Te Leiden bestaat geen burgerlijk armbestuur, maar dat de kerke lijke armenzorg zich alles aan trekt. In de zuidelijke staten van N. Amerika wordt ook op de schoolboeken een naauw toe ziend oog gehouden, ten einde daarin niets voorkome, -dat te gen de slavernij gerigt is. Zoo werd uit een boek de geschiede- nis van Joseph weggenomen, omdat de schoolkinderen had den gevraagd, of het niet on- rechtvaardig was, dat Joseph naar Egypte werd gebragt, om als slaaf verkocht te worden. En toen deze vraag toestemmend werd beantwoord, vroegen zij, of het dan niet insgelijk on rechtvaardig zou zijn, hun oroe- ders en zusters te verkoopen?

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1