Stichting van de Arbeid uit haar teleurstelling Kennedy strijdvaardig na fiasco op Cuba GENERAAL CHALLE GRIJPT DE MACHT Arrestaties en staat van beleg WEERBERICHT De (tulle's Vijfde Republiek'1' door de militairen in gevaar? Betekenis als adviesorgaan van bedrijfsleven in gedrang geraakt Fa. D. KRET Zn. ud z)ïtêuws Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 22 APRIL 1961 No. 3033a LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dlsüoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte singe] X. Lelden - Giro no. 57055 [oofdredacteur: J. Brouwer f750 per kwartaal; f255 per maand; f059 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 E OPSTAND IN ALGERIJ! Afgelopen nacht is een nieuwe opstand uitge broken in het Franse expeditieleger in Algerije. Volgens de schaarse berichten hebben parachutis ten van het eerste regiment van het Vreemdelin genlegioen de voornaamste gebouwen in Algiers omsingeld. De Franse minister van Staat Roger Frey maakte hedenochtend om half negen in Parijs bekend, dat generaal Challe en generaal Zeiler de leiding van de opstand hebben. De bureaus van alle kranten en persagentschappen zijn door troe pen bezet. Telefonische en telegrafische verbindin gen tussen Parijs en Algiers zijn uitgevallen en het radiostation heeft zijn uitzendingen gestaakt. Aan de hoge vertegenwoordiger van de Franse rege- (Van onze Parijse correspondent) ring in Algiers, Morin, is het onmogelijk gemaakt zijn bevoegdheden uit te oefenen. Overigens zou het volgens een communiqué, dat hedenochtend om half zeven door premier Debré en de minister van Voorlichting Terrenoire in Parijs werd uitge geven, elders in Algerije rustig zijn. De maatrege len van de Franse regering zouden in de loop van de dag bekend worden gemaakt. Zoals bekend bevindt het gros van het Franse leger ongeveer 450.000 man zich in Algerije, waar het zes-en- een-half jaar lang strijd heeft gevoerd tegen de Algerijnse rebellen. De tegenwoordige opperbevel hebber is generaal Gambieze, die bekend staat als een trouw aanhanger van president De Gaulle. Men tastte vanmorgen dus in het duister wat betreft de omvang en de ernst van deze militaire staatsgreep. Een wanhoopsdaad of een weloverwogen aanslag om de macht in Algerije opnieuw in militaire handen te nemen? De eerste gedachte, die opkomt gaat natuurlijk terug naar 13 mei 1958 toen het Franse leger met de actieve steun en leiding van de opperbevelhebbers Salan en Massu in de plaats trad van het officiële gezag, dat uit naam van de regering in Parijs, die echter juist weer eens in een crisis was gedompeld, werd uitgeoefend. Dat was de militaire machtsgreep, waardoor toen de ondergang van de Vierde Republiek werd inge luid. Moet men nu vrezen voor het voortbestaan voor De Gaulle's Vyfde Repu bliek? Het ogenblik voor een uitspraak van die draagwijdte is, zoals gezegd, zeker nog niet gekomen. De komende uren zullen waarschijnlijk beslissend zijn voor de uitslag van dit nieuwe initiatief van de hoge militairen. Algerijnen betalen duur voor aarzeling Onbekend is ook welke rol de tegen woordige opperbevelhebber in Algerije, generaal Gambiez, die nog maar kort geleden als overtuigd en trouw aan hanger van De Gaulle zijn hoge post Spoedprogramma ru i mte-onderzoek in V.S. in studie Met Saturnis-raket is achterstand niet ingehaald beklom, in deze nieuwe coup zou kunnen spelen. Uiteraard gaan de gedachten ook onmiddellijk naar Spanje, waar de vroe gere opperbevelhebber generaal Raoul Salan, die op 13 mei 1958 de leiding van de militaire rebellie in eigen handen nam, al ruim vijf maanden zijn nieuwe kansen scheen af te wachten. In elk geval kan men nu al wel zeg gen, dat de Algerijnse nationalisten van het FLN hun aarzelingen en gedraal van de laatste maanden om de onder handelingen met de Franse regering te openen, duur dreigen te zullen moeten betalen. Wanneer de vredesconferentie in Evian nog ooit* door zou gaan, zullen de perspectieven voor een akkoord in grijpend zijn veranderd. De betrouw baarheid van het Franse leger, dat in de overgangsperiode voor de uitoefening van het zelfbeschikkingsrecht in Alge rije een gewichtige en zelfs beslissende rol zal moeten spelen, is nu immers op nieuw. kras gezegd, in een uiterst twij felachtig daglicht geplaatst! Radio-Algiers heeft hedenochtend een „proclamatie van de opstandige generaals" omgeroepen, waarin be- bekendgemaakt wordt, „dat de bur gerlijke en militaire vertegenwoor digers van het bewind van verraad" zijn gearresteerd. De proclamatie, die volgens Ra dio-Algiers getekend was door de generaals Challe, Zeiler, Jouhaux en Salan, luidde verder: „Het leger heeft het gezag over het gebied van Algerije en de Sahara in handen ge nomen. De operatie werd uitgevoerd zonder dat een schot gelost werd. In de nachtelijke uren is Frans Algerije gered door het Franse le ger. Alle eenheden en alle leger korpsen zijn herenigd en eensgezind en de gendarmes en de politie heb ben zich met hen verbroederd". De proclamatie deelde ook mee, dat in Algiers de staat van beleg heerst. De luchtmachtgeneraal Challe was op perbevelhebber in Algerije tijdens de „barricadenopstand". Hy werd later plaatsvervangend opperbevelhebber van de Geallieerde strijdkrachten in Europa, maar hij verliet vorig jaar de dienst om dat hy het niet eens was met De Gaul le's politiek. Gesprek met regering gevraagd Als wU eerder dan de Russen op de maan kunnen komen, dat moeten wjj zeker een poging wagen. Dit heeft pre sident Kennedy gisteren verklaard op zyn persconferentie in Washington. De president sprak over de vraag of er een „spoedprogram" moet worden uit gevoerd om de Russen op ruimtegebied te kunnen inhalen. Maar reizen naar de maan zullen mis schien pas over tien jaar mogelijk zijn en kosten enorm veel geld, zo zei hij. Daarom geloofde hij niet dat de V.S. zich hals over kop op zulk een „spoed program" moeten storten voordat zy goed beseffen waar zij aan toe zijn. Een en ander wordt nu bestudeerd onder leiding van vice-president Lyn don Johnson, aldus Kennedy. Toen hy nader op het ruimte-onder zoek in de V.S. inging, verklaarde Ken nedy, dat ook de Saturnusraket, als zy eenmaal operationeel is, Amerika niet op geiyke voet met Rusland zal brengen. Het gaat erop het ogenblik om of een raket met kernenergie of een chemische brandstof van geheel nieuwe aard de beste kans biedt op een sprong voor waarts. „Maar wy staan op de tweede plaats en ook de Saturnus zal ons niet op de eerste brengen", aldus Kennedy. Advertentie LOODGIETERSBEDIIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Ründyk 71 Leiden Telefoon 20023—24350 VERANDERLIJK Blijkens het weeroverzicht, dat het KNMI om 10 uur verstrekte zal een re- gengebied waarschynlijk vanavond en vannacht Nederland passeren. Daarna komen we binnen bereik van iets koelere Oceaanlucht, die enigszins onstabiel is. Morgen zijn daarom plaatselijk enkele buien mogelijk en de temperatuur blyft een weinig beneden die van vandaag. 23 APRIL Zon 0$: 5.28 uur; onder: 19.50 uur; Maan op: 11.54 uur; onder: 2.31 uur; Hoogwater te Katwyk te 9.01 en 21.42 uur, laagwater te 4.10 en 16.52 uur. (24/4 hoogwater te 10.17 en 23.04 uur; laagwater te 5.21 en 18.20 uur). Dit nummer bestaat uit 18 pagina's en een bijvoegsel. De Stichting van de Arbeid heeft gisteren een brief aan minister president prof. De Quay gezonden, waarin zij haar teleurstelling tot uitdrukking brengt, zowel over de inhoud van de „algemene aanwij zing over de arbeidstijdverkorting" aan het College van Rijksbemidde laars als over de wijze waarop deze tot stand is gekomen. Aan het slot van de brief wordt de vraag naar voren gebracht of de re gering nog wel de plaats en de bete kenis van de Stichting van de Arbeid toekent, waarop zij als adviesorgaan vap. het georganiseerd bedrijfsleven aanspraak meent te mogen maken. De Stichting zou hierover gaarne eens met de regering praten. In de brief, die ondertekend is door ir. W. H. Kruyff, de voorzitter en dr. P. S. Pels, de secretaris, wordt naar voren gebracht, hoe op 17 april door de Stich ting aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid en de staatssecreta ris is uiteengezet op welke gronden men meende te moeten adviseren over de in voering van een 45-urige werkweek in het bouwbedrijf. In soortgelyke omstan digheden als zich in het bouwbedrijf voordoen heeft de Stichting van de Ar beid reeds enkele gunstige adviezen op by het College van Ryksbemiddelaars ingediende voorstellen uitgebracht. Goedkeurende beslissingen van het Col lege zijn daarop gevolgd. Eigen verantwoordelijkheid De Stichting van de Arbeid erkent uiteraard de eigen verantwoordelykheid van de regering voor het sociaal-econo misch beleid in ons land, die van een andere orde is dan de verantwoordelyk heid, die de Stichting draagt en de daar in samenwerkende centrale organisaties, aldus wordt in de brief gezegd. Het is duidelyk, dat dit ertoe kan lei den dat de regering op grond daarvan een afwykend standpunt kan innemen. Intussen is het bestuur van de Stich ting van oordeel dat zoveel mogelijk er naar gestreefd dient te worden in geza- menlyk overleg tussen regering en Stich ting van de Arbeid tot eenstemmigheid te komen over de algemene grondslagen en de gedragsregels voor het te voeren beleid op loonpolitiek terrein. Bij zulk een gezamenlyk overleg past een procedure, waarbij aan de we derzijdse opvattingen in een volwaardige gedachtenwisseling volledig recht wordt gedaan. Ons bestuur is van mening, dat het overleg over de inhoud van de alge mene aanwijzing van 18 april niet ten volle aan deze voorwaarden heeft vol daan. Onzekerheid Thans leidt de nieuwe algemene aan- wyzing, die ruim drie maanden na de door het College van Ryksbemiddelaars op 9 januari j.l. in overleg met de Stich ting van de Arbeid vastgestelde gedrags regels voor arbeidstydverkorting is gege ven tot discriminatoire gevolgen en tot onzekerheid in het bedryfsleven. Dus vraagt het bestuur zich af of aan de Stichting van de Arbeid door de re gering nog wel de plaats en de beteke nis wordt toegekend, waarop de Stich ting als adviesorgaan van het georgani seerde bedrijfsleven meent aanspraak te mogen maken. Het Stichtingsbestuur zou het op prijs stellen nader over de zienswyze van de regering omtrent het voorgaande op de hoogte te worden gesteld. Gemeenten Intussen heeft in gemeentekringen koortsachtig overleg plaats over de stap pen, die minister Toxopeus over de vijf daagse werkweek genomen heeft. Gister middag had in het Amsterdamse stad huis een bespreking plaats tussen de wethouders van personeelszaken van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht. Besloten werd de interpellatie in de Tweede Kamer op woensdag of donderdag af te wachten alvorens stap pen te ondernemen. Op de Lauwerszeedijk heeft Ko ningin Juliana gisteren bij haar be zoek aan enige plaatsen in Fries land twee volbloed Texelse lamme ren aangeboden gekregendie be stemd zijn voor Prinses Marijke. PRINS BERNHARD IN CANADA Prins Bernhard heeft gisteren by Quebec in Canada de opening by ge woond van de tiende Bilderberg-confe- rentie. De Bilderberg-conf eren tie streeft naar een nauwere samenwerking tussen Noord-Amerika en Europa. Nieuw vervolgverhaal Ik kostte duizend gulden De levensroman van een Chinees meisje door JANET LIM VOORWOORD van ds. Sorby Adams Waarschynlyk zullen de lezers van dit verhaal in twee groepen te onderscheiden zyn. Allereerst de groep van hen, die er een boeiend verhaal uit het Verre Oosten in zien (een roman die geen raak punten heeft met htm leven) Zy zullen wellicht getroffen worden door de beproevingen, die juffrouw Lim te doorstaan kreeg en zich met haar verheugen om de geluk kige afloop van haar merkwaar dige avonturen. Deze lezers zullen het prettig vinden dat ik htm verzekeren kan, dat alle gebeurtenissen in dit ver haal echt zyn gebeurd. Ze hebben misschien geen behoefte aan myn verzekering dat juffrouw Lim een ongewone persoonlykheid is. Ze kunnen het mogelyk jammer vin den dat ze niets horen over de na oorlogse jaren toen de heldin van deze geschiedenis zowel in haar verpleegstersloopbaan als in haar werk voor de Kerk van Christus een verantwoordelyke en leiding gevende positie verwierf. Nadat zy haar verpleegstersopleiding, die door de oorlog onderbroken was, had beëindigd, ging Janet Lim in het St. Andrew Zendingsziekenhuis te Singapore werken, waarvan ze in 1954 de eerste Aziatische directrice werd. Bovendien heeft ze grote rei zen gemaakt. Ze heeft namelijk, om haar studie voort te zetten, enige tyd in Engeland en Austra lië vertoefd, en ook de meeste lan den van Zuid-Oost Azië en het Verre Oosten bezocht. Tot de tweede groep zullen de lezers behoren die in deze zc zeer in beroering gebrachte wereld zoe ken naar iets dat meer houvast biedt. Zy, die het Oosten kennen of die de gebeurtenissen daar zelf ervaren hebben, zullen in deze blad- zyden grote voldoening vinden. Ik ken de schryfster sinds haar komst in de school van het Zenana Zendingsgezelschap van de Angli caanse Kerk in Singapore. Nog zeer sterk herinner ik mij de dag van haar doop toen ik een meisje met grote donkere ogen vroeg de gebruikelijke geloften af te leggen. Maar ik had haar al eerder leren kennen, want myn echtgenote had zitting in de leiding van het Poh Leung Kuk Tehuis en kreeg in die hoedanigheid te maken met de vraag of het kind naar een Engelse school zou kunnen gaan. In aie tyd wist byna iedereen dat de kleine Janet naar iets zocht dat ze een „Jezus-school" noemde. Haar komst in de school aan de Sophia Road in Singapore werd een gebeurtenis die men niet licht zou vergeten. Velen van hen die in de loop der dertiger jaren met juffrouw Lim in contact kwamen, zijn gestorven. Wy hebben hen goed gekend en zy hielden allemaal van naar. Ik hoop van harte dat de lezer dit ook zal doen. Rebellen blijven troepen zenden President Kennedy heeft gisteren op zijn persconferentie uitvoerig gesproken over het karakter van de communistische uitdaging aan de vrije wereld en nogmaals betoogd, dat Amerika en zijn bondgenoten hun opvattingen en denkwijze moe ten herzien om de ondermijning, penetratie en uitdagingen op pro pagandistisch en economisch ge- Haagse politie rolt stelende en slopende jeugdige bende op Van onze Haagse correspondent) De Haagse politie is erin geslaagd een complete „bende" van tien jongelui tussen 16 en 20 jaar op te rollen. Links en rechts hebben de jongens gestolen wat van hun gading was, naar schat ting in de laatste drie jaar voor enige tienduizenden guldens. Zeven jongens zijn aangehouden, drie anderen worden als meelopers beschouwd en zijn na ver hoor heengezonden. De jongens troffen elkaar 's avonds in een van de cafetaria's aan de Fahrenheitstraat. Daar werd besproken wat men die avond zou gaan doen en meestal was dat weinig goeds. Er werden tientallen inbraken gepleegd in con sumptietenten in Den Haag, Rozenburg, Zandvoort, Rijswyk en Wassenaar. Snoepgoed, geld en sigaretten vormden de buit. Hoeveel tientallen bromfietsen de jongens hebben gestolen, kunnen zij zelf niet meer nagaan. De brommers werden vrywel altyd gesloopt. Wat zy zelf konden gebruiken werd behouden, de rest werd verkocht of in het water gegooid. Verder werden sigarettenauto maten geforceerd, geld en goederen werden gestolen by de respectievelyke werkgevers. In totaal stalen de knapen ook vier auto's die na korter of langer gebruik en ontdaan van alle losse voor werpen als fototoetsellen, dekens, scheerapparaten en gereedschappen, er gens werden achtergelaten. Twee van de jongens zyn zes weken geleden betrapt bij een autodiefstal in Utrecht. Over de andere zaken, die zy op hun kerfstok hadden, hielden zy toen hun mond. Begin maart trof een surveillerende agent op de Houtrustweg te Den Haag echter twee andere leden van de „bende" aan, terwyl zy bezig waren een accu te stelen uit een ge parkeerde auto. Met hun aanhouding kwam de hele zaak aan het rollen. Dinsdag in Laos wapenstilstand Prins Soevanna Phoema, de leider van de neutralistische beweging in Laos, heeft in Moskou tegenover journalisten verklaard, dat hij dinsdag of woensdag in Laos zal zijn teruggekeerd, „samen vallend met het tijdstip waarop de wa penstilstand wordt afgekondigd". Soevanna Phoema heeft in Moskou gedurende enkele dagen besprekingen gevoerd met premier Chroesjtsjow en de minister van Buitenlandse Zaken Gromiko. De Sowjet-Unie beschouwt hem en niet Boen Oem, als de wettige premier van Laos. bied met succes het hoofd te kun nen bieden. Hij verklaarde er niet gerust op te zijn dat de niet-com- munistische wereld geen doeltref fend antwoord heeft op de tactiek van de communisten. Onze correspondent in Washington telegrafeerde vanochtend het volgende. De houding van president Kennedy na de mislukking van de opstand op Cuba toont twee dingen aan. Allereerst heeft hy getoond zyn deel van de verant woordelijkheid te kunnen aanvaarden zonder in paniek te geraken. Boven dien heeft deze ernstige tegenslag Ken nedy onmiddellijk aangezet tot een ef fectievere bestrijding van het commu nisme op het Westelijke halfrond en elders. Tot grote teleurstelling van de jour nalisten wenste Kennedy tijdens de pers conferentie niet toe te voegen aan de rede, die hy de vorige dag over Cuba had gehouden en waarin hij de weg opende tot een krachtiger actie. Tot zo ver onze correspondent. Vandaag zou Kennedy met zyn voor ganger Eisenhower een onderhoud heb ben in Camp David, om deze op de hoogte te stellen van de jongste ont wikkelingen in de toestand op Cuba. Het gesprek zou ongeveer anderhalf uur duren. VOLKOMEN VERRASSING Uit Havanna wordt een nieuwe golf van arrestaties gemeld, hoewel de ge vangenissen op Cuba al vol zouden zit ten. Uit foto's van het front heeft men kunnen opmaken, dat een stryd heeft gewoed tussen twee met moderne wapens uitgeruste groepen. Het staat wel vast, dat de uitrusting en de trouw van Castro'3 troepen een volkomen ver rassing voor de aanvallers zijn geweest. Deze laatsten hebben blykbaar met vyf Sherman-tanks en verouderde typen vliegtuigen de stryd aangebonden tegen de vyftig tanks van Castro en diens Migs. Een radiozender van de Cubaanse re bellen meldde gisteren dat opnieuw op kleine schaal opstandelingen naar Cuba zyn overgebracht. In Miami is verno men dat nieuwe afdelingen gewapende opstandelingen per schip op weg zijn naar het eiland. Volgens de rebellen- zender worden Cubaanse regeringstroe pen met grote snelheid naar het Escam- bray-gebergte overgebracht, waar de op standelingen zich samentrekken. Uit Het Leidsch Dagblad van 22 april 1861: De heer J. H. van de Laar van Rotterdam heeft een kapitale historische schilderij vervaar digd, voorstellende het ogenblik, waarop de bevolking van het ten jare 1574 door de Spanjaarden belegerde Leiden na het ontzet is gesneld naar de Pieterskerk, om in het eerste uur der opge wondenheid en blijdschap God te danken voor de schier onge hoopte uitkomst. Het is den kunstenaar gelukt dit merk waardig en verheven oogenblik voor te stellen met een waar heid en kracht, die alle hulde verdienen. Te Soeterwoude is Zaterdag morgen na een langdurige on gesteldheid overleden de Hoog- eerw. heer E. S. van der Haagen R. k. priester en pastoor, ridder der orde van den Nederl. Leeuw, vroeger aartspriester van Hol- land en Zeeland. i

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1