Flora Nova trekt ongekend groot aantal bezoekers naar Boskoop „IK WAS GEEN JODENHATER.... EN BEN HET NOOIT GEWEEST" II.75 13.75 OLIFANT SupralllX VERF EN LAK De twmtigduizenste was geen onbekende in kwekersdorp DAMES PULLOVERS 13.95 Zwartbonte stieren in Zuid-Holland VERKLARING VAN EICHMANN GEPUBLICEERD „Nimmer opdracht gegeven om iemand ter dood te brengen'' Modernisering kinderstrafrecht ligtvoet Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 21 april 1961 Derde blad no. 30335 Er behoeft niet aan getwijfeld te worden, of de Boskoopse jubileum tentoonstelling „Flora Nova" 1961 een groot succes wordt. De ver wachtingen van zowel van het be stuur van de Kon. Ver. voor Bos koopse Cultures als die van de ten toonstellingscommissie zijn ver overtroffen. Mocht zondag reeds de 10.000ste bezoeker worden genoteerd, gister middag werd opnieuw een hoogte punt bereikt, omdat de 20.000ste kon worden geboekt. Bodegraafse tieners zijn ontstemd De B.B.-fanclub in Bodegraven is erg ontstemd. Zij wil door een de monstratie op dinsdagavond protes teren tegen het feit, dat een aantal inwoners van Bodegraven heeft ge tracht de komst van de Franse film ster tegen te houden door te ageren tegen haar naar hun zeggen niet onbesproken levenswandel. De tie ners hebben een protest-comité ge formeerd tegen het naar hun zeggen „te fijne deel" van Bodegraven. De tieners vinden ook, dat Bodegraven zich door het een en ander flink in de kaart heeft laten kijken. Zij wijzen er op. dat hooguit een vijfde gedeelte van de Bodegraafse be volking heeft getracht de meerder heid zijn wil op te leggen. De protestdemonstratie begint om half acht 's avonds. Uiteraard is de plaats van samenkomst „De Kuil", waar de skelterbaan is ge legen. Om kwart voor 8 willen zij hier vertrekken. (De tieners lopen wel ietwat ach ter het nieuws aan. Gisteren heb ben wij namelijk bericht, dat er geen sprake van zal zijn, dat B.B. naar Bodegraven komt, of de bevolking dit nu wel of niet wil. Red. L.D.). Advertentie. ORLON met korte mouwen, ronde hals, wit - geel - bleu NATUURLIJK BIJ.... Haarlemmerstraat 172 - 174 - 179 Herenstraat 9 MIDZABONNEN voor onze cliënten. Het toeval wilde, dat de eer te beurt viel aan een echtpaar, dat 12 jaar in Boskoop heeft gewoond, namelijk het tandartsenechtpaar C. P. D. Claessens uit Den Haag. Dat zij Boskoop niet ver geten zijn en dat er banden bestaan tussen het echtpaar in het algemeen en mevrouw Claessens Laumen en het kwe kersdorp in het bijzonder is bij vele Bos kopers bekend. Polly Claessens Wat velen echter wellicht niet weten is, dat op deze tentoonstelling een bij zonder mooie azalea pronkt, die ver noemd is naar mevrouw Claessens, na melijk de "Polly Claessens" gekweekt en tentoongesteld door de firma M. Koster en Zn. Zeven jaar geleden ontving mevrouw Polly Claessens bij haar verjaardag als azalealiefhebster het verzoek of deze mooie azalea naar haar vernoemd mocht worden, iets waar zij onmiddellijk mee Mevrouw Polly Claessens bekijkt de naar haar genoemde Azalea. (Foto Leldsch Dagblad) akkoord ging. Vandaar ook, dat in haar tuin in Den Haag een aantal van deze fraaie azalea's thans in volle bloei staan. Het echtpaar Claessens kreeg uit han den van de heer J. P. Hage een aantal geschenken, waarbij natuurlijk enkele fraaie bloeiende Boskoopse planten, als mede een bon voor aankoop van planten tot een bedrag van f 25 in de planten winkel aan het Goudse Rijpad. Zowel de heer als mevrouw Claessens toonden zich bijzonder verrast, dat hen nu juist deze eer te beurt viel. Veel buitenlanders Bij het grote aantal bezoekers (sters) dat de tentoonstelling blijft trekken, zijn bijzonder veel buitenlanders. Vooral Duitsers, maar ook Fransen, Belgen en Engelsen ziet en hoort men dagelijks hun bewondering uitspreken over de bloe menpracht in de beide grote hallen. Dagelijks worden de bloeiende planten verwisseld, waardoor de tentoonstelling elke dag opnieuw een frisse indruk maakt. De tentoonstelling wordt zaterdag avond gesloten. Advertentie. 'n mannelijke borrel \M voor mensen met pit In Rotterdam centrale premiekeuring De provinciale commissie ter bevorde ring van de rundveefokkerij Zuid-Hol land heeft donderdag te Rotterdam haar centrale premiekeuring gehouden van zwartbonte stieren. Het was een prettig en zeer interessant gebeuren waarvoor goede belangstelling bestond. Zuid-Hol land liet hier een goede collectie fok stieren zien met veel Fries bloed. Het Friese bloed manifesteerde zich vooral via de onlangs preferent B ge worden Hiltje's Adema A en bij de jon geren vooral door diens achterkleinzoon, kleinzoon van Nette 82, Cammingha Di- na's Adema 13 van de K.I. Ver. te Hoor naar. Deze CJD.A. 13 was zelf IA der vier jarige stieren en gezien de furore, die hij met zijn zonen maakte, hadden sommi gen hem de kampioenstitel toegedacht. Het liep echter anders: CJ3.A. 13 is wel van heel goed type met iets steile ho rens, doch hij is enigszins beknopt van bouw. De oudste stieren waren zeer goed alle kregen ze een le premie met als IA de best gebouwde 7-jarige Peanster Eduard, V Peanster Piet Eduard, Friese van k.i., Vita Nova" te Hazerswoude. Als ID Wytsturt Anna's Adema 28 van k.i. De Horizon te Zoetermeer. De twee an dere waren van Maasland en Hoornaar. Bij de vijfjarige stieren zagen we de zeer goede kampioen van verleden jaar, de bles Jopie, V. Friso Evertje's Ad. 3, van k.i. Gouda e.o. verdrongen naar de 1B plaats; IA werd de reserve-kampioen van toen, Cri Cri Adema van de K.I. Ver. te Hoornaar. Twee beste stieren van exterieur, als IC gevolgd door de ook zeer goede Diamant, V. Amarilla Anna's Diamant, van M. Boogaard e.a. te Stol wijk, gefokt door J. v. d. Broek aldaar. De vierjarige CJD.A. 13 werd als 1B gevolgd door Produksjeman van K.I. „De Horizon" te Zoetermeer en als 2B door Joussen Adelbert van dezelfde. De driejarigen telden als allereerste (als we geen fokker vermelden is het een Friese) de donkere, best evenredig gebouwde, zeer soortige Binte, V. Cam mingha Nienke's Adema (C.N.A.) van de fokcentrale Z.-Holl. Eilanden, gevolgd door Nienke's Gerard, V. Jels. Gerard Wouter, van C. Verhoog en Th. H. Spruit te Capelk aan den IJssel. 2B werd hier Reinder, V. Siferman, van „Vita Nova" te Hazerswoude, 2D Adema 23 v. Rijn land, V. Langwarder Theo, f.e. fam. L. Laan te Woerden, terwijl 3A werd Aal- tje's Jan, V. Langwarder Jan 5, van C. Bos te Hazerswoude, gefokt in de Noord oostpolder. De oudste Twenterstieren za gen drie hunner een le premie toege kend met als IA Stienser Adema 4, kleinzoon van Hiltje's Ad. A., van k.i. „De Horizon" te Zoetermeer, fel bestre den door Amarilla Rensche's Toekomst van K.I. Gouda e.o., die lang bovenaan stond. 2A werd hier Arnold, V. Cam mingha Jacob Cats, van L. J. Splinter te Zevenhoven, 1B Villeneuwe 47, V. Ad. 21 van de Woudhoeve (N.-H.) van Jos. C. Wesselingh te Zoeterwoude, een ge blokte baas met zeer goede produktie- afstamming; 2C Ad. 27 v. Rijnland, V. Rijnland's Diamant, f.e. fam. L. Laak te Woerden: 2D Skyldunner Aris, V. Camm. Nienke's Ad. van „Vita Nova" te Hazers woude,terwijl een 3e premie kreeg Dub bel Gouverneur van K.I. Gouda en om streken. Bij de middelste groep tweejarigen (vier eersten) werd IA een jonge Camm. Nienke's Adema (zoon van Hiltje's Ad. A.) van A. E. Chardon te Maasland en kregen twee uit Stolwijk een derde pre mie de Overijsselse Zweder van A. L. Kok en Jonker Koerier van H. de Jong, gefokt door A. v. d. Broek te Stolwijk. De jongste twenterstieren telden als eerste weer een jonge C.N.A., kleinzoon dus van Hiltje's Ad. A., van de Zuid- Holl. Eilanden. Hier werd 2D Blitsaerd Bokke van „De Horizon" te Zoetermeer en 3A de Drentse Trijntje's Wijtsturt Anna's Adema van W. Verkerk te Nieuw veen. Bij de 1M -jarigen werd IA een jonge CDA 13> en IC Siferman A70 van Gouda e.o., een zeer goedsoortige, niet over grote knaap. 2A werd de forse Tjerk Hidders 2, V. Haskera Gouverneur, even eens van Gouda e.o. De drie rubrieken enterstieren telden verscheidene goede zonen van Hoornaar's C.D.A. 13, o.a. de beide eersten der jong- sten, IA en IC der middelklasse en IB der oudsten, waarvan een jonge CNA, IA was. Van deze laatsten was 3A een Overijsselse van J. v. d. Lip te Ter Aar. De strijd om het kampioenschap tus sen de allereersten der tweejarige en oudere stieren ging tussen vijf klein zonen van Hiltje's Adema A (drie zonen van C.NA.) en een achterkleinzoon en de 7%-jarige Peanster Eduard. De beide hoogst geplaatsten van ver leden jaar (waarvan Jopie 1B stond en dus niet meedeed) kwamen niet in aan merking. Kampioen werd de driejarige Binte van de Zuid-Holl. Eilanden (pracht pluimstaart)reserve werd 1B van dezelfde driejarigen, Nienke's Ge rard van C. Verhoog en Th. H. Spruit te Capelle aan den IJssel. Deze laatste is vermoedelijk ook aan C.N.A. verwant via .moeder Nienke 50. Concours voor touringscars in Noordwijk aan Zee De Federatie van Nederlandse Orga nisaties voor het Personenvervoer houdt op woensdag 3 mei in Noordwijk aan Zee concours voor touringcars. Het concours begint om twee uur op de Koningin Wilhelmina Boulevard. Advertentie. is beter, kost minder... en elke streek strak! ■€1S_ BRINK, Groot-Ammer» „Ik was geen jodenhater en ik ben nooit een antisemiet geweest", aldus zegt de 55-jarige voormalige luitenant-kolonel van de S.S. Adolf Eichmann in zijn verklaring van een miljoen woorden, die gedurende acht maanden van gevangenschap werd opgenomen en waaruit in de zitting van woensdag j.l. reeds het een en ander werd meegedeeld. De volledige tekst van de verklaring werd gisteren, de dag waarop Israël zijn onafhankelijkheid vierde en die tevens de verjaardag van Hitier was, voor publikatie vrij gegeven. Eichmann, die door de openbare aanklager „een bureaumoordenaar, die verder ging dan Hitler" is genoemd, zegt hierin ook: „Ik nam onvrijwillig deel aan de door Hitier bevolen uitroeiing der Europese joden. Maar ik heb myn werk gedaan, omdat ik mijn gehele leven aan kadaver-discipline was gewend". Sympathiseerde met het Zionisme Eichmann, die zegt slechts een kleine -plaats in de nazi-hiërachie te hebben ingenomen, zegt ook dat hij sympathiseerde met de Zionis tische beweging, die erop uit was een nationaal tehuis voor de joden in Palestina te scheppen. Hij verklaarde dat hij in 1935, toen hij een lage functie kreeg in de afdeling voor joodse zaken van de nationaal-so- cialistische veiligheidsdienst, het boek „De Joodse Staat" van de hand van Theodor Herzl, de stichter van het Zio nisme, ter lezing had gekregen. „Het in teresseerde me, waarschijnlijk als gevolg van de romantische kant van mijn ka rakter en mijn liefde voor de natuur, voor bergen en wouden. Ik zoog de in houd ervan als het ware in, want ik wist toen nog niet, wat er komen zou", aldus Eichmann. Omtrent zijn optreden in Oostenrijk en Tsjecho-Slowaidje verklaarde Eich mann: „Ik denk niet dat ook maar een van de joodse functionarissen aldaar klachten over mij zal hebben, want zij wisten dat ik geen jodenhater ben. Ik heb nooit onder stoelen of banken ge stoken dat ik geen antisemiet ben". Eichmann zei ook dat een andere nazi hem eens een „joodse lummel" had ge noemd, omdat hij er zich over beklaagd had dat joden in de omgeving van het Weense emigratiekantoor waren aange vallen. „Ik had in mijn jeugd joodse vrienden Een broer van mijn stiefmoeder, oom Frits, is getrouwd met een Tsjechoslo- waakse jodin, tante Dorschi. Hun doch ter was volgens de rassenwetten der na zi's een halx-joodse. Zij heeft mij in 1943 of 1944 (toen de joden in de gaskamers der concentratiekampen ter dood werden gebracht) gevraagd haar te helpen uit Oostenrijk te komen. Natuurlijk heb ik dat gedaan. Wij kenden thuis geen jo denhaat, daar mijn gehele opvoeding streng christelijk is geweest. Mijn moe der (in feite zijn stiefmoeder) dacht heel anders over de verhouding tot de joden dan hetgeen gewoonlijk in SS-kringen werd aangehangen", aldus Eichmann. Eichmann beschreef de bezoeken, die hij in 1940 aan de Poolse ghetto's had gebracht. Hij sprak over het wegvoeren, in 1941, van joden uit Nederland, België Frankrijk, Griekenland, Slowakije, Roe menië, Denemarken en Hongarije. De vraag, of hij met het „wegvoeren" van de joden de overbrenging naar vernie tigingskampen in het oosten bedoelde, beantwoordde Eichmann bevestigend. In antwoord op de vraag, of de door hem geleide afdeling opdracht gaf tot het vergassen der joden in kampen, ver klaarde Eichmann: „Ik heb nooit iets te maken gehad met orders, om joden te doen vergassen en evenmin met op drachten om al dan niet vergassingen te doen plaats vinden of ermee op te houden". „Ik heb nooit met dergelijke zaken van doen gehad. Indien ik dat volgens persberichten wel zou hebben gedaan, verklaar ik hierbij dat deze berichten volslagen onjuist waren". Kapitein van politie Less: „Wat was de taak van uw afdeling in het kader van de verdelging der joden?" Eichmann antwoordde: „Het wegvoeren. Ik draag Vele nieuwe bepalingen Beneden de 12 jaar geen strafvervolging (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren een aanvang gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp tot herziening van het kinderstrafrecht. Met de algemene strek king konden de sprekers, die reeds aan het woord kwamen, zich uitstekend ver enigen. In tegenstelling tot de bestaande toestand, die uitzonderingen mogelijk laat, zullen kinderen beneden 12 jaar in geen geval meer strafrechtelijk worden vervolgd. Tussen 12 en 18 jaar zullen kinderen vallen onder het kinderstrafrecht en bij misdrijven of overtredingen worden berecht door een kinderrechter. Boven de 18 jaar vallen kinderen onder het normale strafrecht. Zij worden dan strafrechte lijk als meerderjarig beschouwd. Een uitzondering kan echter worden gemaakt voor minderjarigen, die de leeftijd van 18 jaar reeds hebben bereikt, indien zij in ontwikkeling gelijk zijn te stellen met strafrechtelijk minderjarigen. In het wets ontwerp is er naar gestreefd het de kinderrechter mogelijk te maken een beslissing te nemen die voor ieder kind individueel het beste is. In plaats van de tuchtschool komt de straf van plaatsing in een inrich ting voor bijzondere tucht met een ver blijfsduur van tenminste een maand en ten hoogste 6 maanden. Dit is de zwaarste kinderstraf. Zij zal worden toegepast op kinderen die een strengere aanpak nodig hebben, maar geen her opvoeding. Ingevoerd wordt een nieuwe straf, het arrest, van tenminste 4 uren en ten hoogste 14 dagen. Alleen de kinderrechter kan deze straf opleggen. De mogelijkheid bestaat deze straf in gedeelten te doen ondèrgaan. Voorts wordt als nieuwe maatregel ingevoerd de plaatsing in een inrichting voor bui tengewone behandeling tot de meerder jarigheid. De socialist mr. Daams wenste dat een buitengewone behandeling na Advertentie Of een T.V. bjj LIGTVOET gekocht, door Philips terugbe taald wordt is nog de vraag. Maar van de service van LIGTVOET zijn ze verzekerd. Erkende Philips service Cen gong noor gangetje 12 is lotend GANGETJE 12 TEL. 23005 het meerderjarig worden zou kunnen worden voortgezet. Gehandhaafd is de straf van berisping die zal worden toegepast bij berech ting van overtreding, maar, afhanke lijk van de leeftijd, ook wel bij mis drijven. De gevangenisstraf zal alleen kunnen worden opgelegd aan 16- of 17-jarigen op wie de rechter het strafrecht voor volwassenen toepast. Dit is mogelijk in verband met de ernst van het begane feit of met de hele persoonlijkheid van de dader. De rechter, die de maatregel van terbeschikkingstelling van de regering heeft opgelegd, zal telkens om de twee jaar moeten onderzoeken of de maat regel nog in het belang is van de min derjarigen. Dit geldt eveneens voor de maatregel van plaatsing in een inrich ting voor buitengewone behandeling. De rechter zal te allen tijde een minder jarige voorwaardelijk in vrijheid kun nen stellen. Het strafproces zal eenvoudiger wor den met vermijding van zinloze forma liteiten. De ouders zullen zowel bij het vooronderzoek als bij de rechtzitting aanwezig kunnen zijn om hun kind bij te staan. De toevoeging van een raads man in kinderstrafzaken is verplicht gesteld. Van straffen in hun jeugd kunnen kinderen op latere leeftijd nog wel eens last krijgen wanneer inlichtingen over hen worden ingewonnen. De straffen en maatregelen die de kinderrechter op legt, zullen in de strafregisters worden vastgelegd. Hun veroordeling zal echter slechts vermeld worden indien er spra ke is van misdrijf Geregistreerd wordt plaatsing in een inrichting voor bijzon dere tucht, geldboeten van meer dan f. 50,- (het maximum wordt f. 150.- inplaats van f. 90.-) en terbeschikking stelling van de regering. Het strafblad wordt na vier jaar uit het register ver wijderd. Er is met de behandeling van het wetsontwerp pas een begin gemaakt. Ernstig meningsverschil met de regering op kernpunten heeft zich nog niet afge tekend, maar volgende week dinsdag wordt het debat voortgezet. grote schuld, kapitein, ik weet dat. Maar ik had niets te maken met het doden der joden. Ik heb nooit een jood of een niet-jood gedood ik heb nog nooit iemand gedood en ik heb ook nimmer opdracht gegeven om iemand ter dood te brengen", aldus Eichmann. „Duitse orders geschonden" In maart 1944 werd Eichmann, als lei- dor van de speciale, onder zijn bevel staande eenheid, naar Hongarije ge zonden, om het wegvoeren der Hongaar se joden te regelen. Eichmann verklaarde te menen, dat in totaal 450.000 joden uit Hongarije naar Auschwitz, waar de meeste joden wer den vergast, zijn overgebracht. „Het overbrengen was de taak van de Hon gaarse marechaussee, die de Duitse last gevingen om kinderen en joden van boven de zestig in Hongarije te laten, niet heeft opgevolgd. De Hongaarse marechaussee hebben ook de Duitse or ders geschonden door de joden te slaan en ze met geweld in overvolle wagons te duwen", aldus Eichmann. Gevraagd naar zijn aandeel in het aanleggen van een collectie skeletten voor rassenonderzoek in de universiteit van Straatsburg antwoordde Eichmann: „Ik ben geen handelaar in schedels en doden". Hij heeft wel de order van Himmler naar Auschwitz doorgegeven. „Ik zou toch vrij zijn geweest van elke verantwoordelijkheid want krachtens de eed die ik had afgelegd was ik verplicht mijn plicht te doen en te gehoorzamen". Advertentie W Morgen 9 uur begint de verkoop van "een collectie wérkelijk prachtige gabardine Super-Kinglon- Perion jongenspantalons in moderne coupe; nauwe pijpen, zonder omslag, met ceintuur. Het Is uit gesloten dat U deze kwaliteit en afwerking ergens anders voordeliger kunt kopen, want één dag betaalt U voor deze gabardine Super-King- lon-Perlon pantalons in diverse multicolors, echte Coster-pri jzen: 5-11 Jaar, ALLE MATEN 12-16 jaar, ALLE MATEN Zolang de voorraad strekt. Geen tel. of schr. bestellingen. LEIDEN: Haarlemmerstraat 25 ROTTERDAM: Korte Hoogstraat 11 Meent hk. Goudescsingel Katendr. Lagedijk hk. Dorpsweg West-Kruiskade 35.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5