GEDESSINEERD WIT „Vijf tegen één, één tegen vijf" Westra leidt in strijd LSC-titel „WELVAART HOORT BIJ MENS ALS WATER BIJ EEN VIS" Dr. I. Schöffer Leids hoogleraar in de vaderlandse geschiedenis Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 21 april 1961 Tweede blad no. 3033S Leerlingen Leidse Chr. Kweekschool plaatsten zich in de finale Gisteravond zijn de leerlingen van de derde leerkring van de Leidse Chr. Kweekschool, met leden van het schoolbestuur en enkele leraren naar de N.C.R.V.- studio in Hilversum geweest, om daar de ploeg van de kweekschool, die meedoet aan de quiz „Vijf tegen één, één tegen vijf", die de N.C.R.V. houdt tussen middel bare scholen uit Nederland, aan te moedigen in de halve-finale. De school waar de Chr. Kweekschool tegen moest strijden, was het Chr. Ly ceum uit Emmen. Ieder team bestaat uit vyf deelne mers, die zelf mogen uitkiezen over welk onderwerp zij een vraag willen beantwoorden. Doen zij dit goed, dan verdienen ze hiermee drie punten. In het tweede gedeelte van de quiz staat de leider van het team alleen op het podium en krijgt dan uit alle onder werpen van zijn teamgenoten een vraag. Indien hij deze vraag foutloos beant woordt, dan krijgt hij vijf punten. Het was jammer voor Emmen dat de leider, Hans Meyer, ziek was en daar door thuis moest blijven. Met behulp van de PTT kon er contact gelegd worden tussen zijn huis en de studio, zodat hy vanuit zijn huiskamer toch zijn vragen kon beantwoorden. Uit de vijf vragen, die hem gesteld werden, wist hij 13 punten in de wacht te slepen. De vijf deelnemers van de Chr. Kweekschool konden maximaal 15 punten behalen; het werden er 12. Ge rard Minnaard, Marianne Visser, Diny Streefkerk en Bram Faas wisten hun vraag foutloos te beantwoorden. Alleen Cobi Atsma moest op de aan haar ge stelde vraag het antwoord schuldig blijven. Hoewel de Leidenaars het twee de gedeelte van de quiz dus met een 1312 achterstand begonnen, stonden ze er rooskleurig voor, omdat de leider Gerard Minnaard, maximaal nog 25 punten kon scoren en de Emmenaren nog maar 15. Toen Gerard Minnaard echter geen antwoord wist op de vragen welk complot Paulus' vijanden in Jeru zalem smeedden en wie het Sultanaat na de eerste wereldoorlog in Turkije ge- Na de tweede ronde van de persoon lijke kampioenschappen van de Leidse Schaakbond heeft titelhouder Westra de leiding genomen. In een Nimzo-Indiër kwam hij met wit spelend tegen Wei land aanvankelijk niet zo goed te staan. Na een onnodige verzwakking van zijn eigen stelling kreeg Weiland een felle koningsaanval te bestrijden, hetgeen hem in de tijdnoodfase niet lukte. De tweede plaats wordt gedeeld door Demmendal, Etmans en Wouters. Dem- mendal won op overtuigende wijze van Smit. Laatstgenoemde bracht in een vroeg stadium van de partij een toren op een zeer riskante post op de h-lijn. Dem mendal profiteerde uitstekend van deze dubieuze manoeuvre, kwam zelf tot ko ningsaanval en gaf een aardig mat met dame en twee paarden. Wouters kreeg in een ongebruikelijk soort Siciliaan met wit een niet erg bevredigende stelling. Om tot aanval te komen offerde hij een pion. Etmans accepteerde de pion, bleek afdoende verdedigingsmateriaal bij de hand te hebben, waarna na een plotse linge afruil een lopereindspel op het bord verscheen, waar Etmans' pluspion nauwelijks een rol speelde: remise. De Graaff kreeg in een koningsindische partij tegen Geijer langzaam maar zeker beslissend overwicht. In een ver loren positie overschreed Geijer de be denktijd. De partijen de Groot-Piket en KettingBerg werden afgebroken. Eerstgenoemde partij, op Oud-Indische wijze geopend bracht door slecht ope- ningsspel van zwart De Groot een supe rieure stelling. Toen de Groot echter de zwarte rochade toeliet, bevrijdde Piket zich geleidelijk uit zijn benarde positie en kwam hü zelfs overwegend te staan. Hij versmaadde remise door herhaling van zetten, offerde ten onrechte een pion, en staat thans zeer ongunstig. Ketting—Berg, een Engelse opening, gaf Ketting in het middenspel voordeel; op een gegeven moment verzuimde hij de winst, om na enkele afwikkelingen een toreneindspel te bereiken dat wel niet meer dan remise op zal leveren. De uitslagen: kampioensklasse: E. Ketting—C. C. Berg x—x; W. G. Dem mendalA. Smit 10; R. A. G. de Graaff—A. Geijer 1—0: mr. A. de Groot J. J. Piket x—x; R. D. Westra—H. Th. Weiland 1—0; J. J. Wouters—M. D. Et mans ViH. Eerste-klasse: P. J. Piket—F. Teleng xx: Jerry BeijJ. J. Bizet 01; S. Boelsmaj' Koet 01. Tweede-klasse: P. LangelerJ. A. G. Verkuvl 1—0; C. G. van der Voorst—C. J. Verbiest 0—1; J. MelseG. P. Sluyts x—x; F. Bliekman—A. Momberg uitge steld; H. BoeleeA. Spek Advertentie Zoekt U moderne of klassieke modellen gouden verlovingsringen v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207, heeft het. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt u wachten. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Susanna Helena Maria, dr. van W. Hun telerslag en W. M. Spruit; Hendrlekje Geziena, dr. van J. Breman en T. v. d. Kamp; Olke Jette, zn. van O. J. Spieren burg en I. Krijger; Marlon, dr. van A. de Best en M. E. Wevers; Paulus Johannes, zn. van M. P. Hoogduin en R. A. J. Leen- ders; Theodora Elisabeth, dr. van K. C. Boeff en M. L. A. A. Ravensbergen; Leo- nardus Maria, zn. van L. J. P. van Hagen en M. J. Janse; Cornelia Barbara Maria, dr. van C. Brama en B. A. Kromhout; René, zn. van J. Choufoer en J. Boom; Catharlna, dr. van H. Hesllnga en H. Hie- lema; Johannes Petrus Carolus, zn. van P. P. Hop en M. C. B. F. Wagenaar; Mar- garetha Johanna, dr. van J. Nieuwenhof en H. G. M Veltman; Jeroen, zn. van H. Elbring en H. M. Hoogendoorn; Jeanlne Petra, dr. van P. G. N. de Visser en B. M. Stout: Karl. zn. van G. Stooker en O. Winkhold GETROUWD W. J. L. Schelvis en W. C. A. van den Dop; J. I. Erades en L. J. van Eerdt; J. Turenhout en M. la Lau; M. Behr en F. Teske: D. E Waldt en H. C. Verlaan; G. Vermeulen en J. de Laaf. J. van Doorn, Vermeer. OVERLEDEN jaar, wed. sticht had, dachten de Leidse supporters dat zij de wedstrijd zouden verliezen. Gerard herstelde zich echter keurig en wist de laatste drie vragen zo te beant woorden, dat hij er drie, vijf en twee punten mee verdiende, waarmee hij het totaal aantal punten van de Chr. Kweekschool op 22 bracht. De deelne mers uit Emmen deden het niet al te best en wisten maar 5 punten in de wacht te slepen. Waarmee hun totaal op 18 punten kwam te staan. De Leidenaars kregen van de enige vrouwelijke deelneemster uit Emmen een fotoboekje over deze Drentse plaats aan geboden. Gerard Minnaad bood hen als aandenken aan deze wedstrijd een klein hutspotje aan. Van Johan Bodegraven de leider van de quiz, ontvingen alle deelnemers een boekenbon. Gezien deze uitslag komt de Chr. Kweekschool volgende week donderdag avond in de finale uit tegen het Chr. Lyceum uit Dordrecht. Indien ook deze finale wordt gewonnen, krijgen de Lei denaars van de NCRV een vakantie naar Zwitserland aangeboden. Lezers schrijven Het gebrek aan verpleegsters: Naar aanleiding van uw bericht op 15 april 1.1. waarin het tekort aan ver pleegsters, en de gevolgen daarvan dui delijk naar voren zyn gebracht, wilde ik het volgende onder uw aandacht bren gen. Dat er zalen leeg staan door tekort aan verpleegsters is bekend, maar nu de oorzaak. Ik geloof dat de belastingdruk voor de gehuwde vrouw hieraan ook schuld heeft. Als deze niet zo zwaar en onredelijk as, zouden zeker meer gehuwde ver pleegsters er de schouders onder willen zitten, al was het maar voor een gedeel telijke werkweek. De belastingregeling van nu is zeker niet stimulerend voor de gehuwde ver pleegster. Ik hoop dat onze minister van Finan ciën hier spoedig een oplossing voor zal brengen. (Er wordt wel aan gewerkt, maar het duurt te lang!) en dat er dan ook vele gehuwde verpleegsters (indien mogelijk) willen helpen. Directe hulp is dubbele hulp. Een verpleegster. Advertentie Wat staat er eigenlijk chiquer dan wit. Niets immers! Wat past bij elke pantalon en bij alle gelegenheden? Wit! En daarom is dit zo'n prettige mode: stralend witte sport- shirts! Kerko maakt ze uit prachtige stoffen in liefst 15 witte weefselvariaties. Perfect gesneden, chic en koel en met èen handige brillezak (buk gerust, Uw zonnebril valt er niet uit!). Stralend witte Kerko shirts voor een zonnige, zorgeloze zomer! SANTOS nieuw model met omgeslagen halve mouw, die het shirt een vlot, modieus en mannelijk karakter geeft moderne 2-aan-2-knoopsluiting little or no-iron. Octrooi aangevraagd. C. W. VERKROOST VICE-PRESIDENT ROYAL MCBEE INTERNATIONAL De heer C. W. Vferkroost te Voor schoten, financial manager van Royal McBee Nederland N.V. te Leiden en Cuyk, is met ingang van 1 juli a.s. be noemd tot vice-president van Royal McBee International Inc. te Genève. Prof. dr. J. V. Ripperda Wierdsma alhier is benoemd tot lid van de leden- commissie staatsinrichting M.O. 1961. Laatste concert Residentie-Orkest Monique Haas voldeed niet in Franek, wel in Strawinsky Boeiende introductie van het Capriccio Lichtverteerbaar was het programma van het laatste concert van het Residentie-Orkest onder leiding van Willem van Otterloo. Min of meer „populair" in de goede betekenis van het woord. Een vertrouwde wereld, met uitzondering van Strawinsky's uit 1929 daterend Capriccio voor piano en orkest, naar wij menen voor onze stad een introductie. Andere werken: Mendelssohns fragmenten uit A mid summer nightsdr earn"beginnend met de geniale worp van de eerst 17-jarige, de „Ouverture"gevolgd door de „Nocturne"het „Scherzo" en de wel hopeloos afgezaagde Bruiloftsmarsvan de 34- jarige. Deze laatste is. hoé feestelijk ook gespeeld, nauwelijks meer te redden, maar daar kan Mendelssohn op zichzelf niets aan doen. Dan César Franek, vertegenwoordigd met zijn "Variations Sym- phoniques en Tsjaikowsky's Ouverture-Fantasie Romeo et Juliette". Men ziet het en heeft het gehoord: klanken, die geen hoofdbrekens koeten. Een auditorium kan er zijn hart aan ophalen. De muziek-ervarene ként ze zo zo zoetjes-aan wel De „uitleiding" van dit concert, Tsjaikowsky's compact liefdesdrama grijpt in de bewogenheid, waarmee Van Otterloo het illustreert nog altijd aan. De inningheid der geliefden, de onheils volle passie, de kervende smart: al deze facetten waren in volle maat aanwezig. Meeslepende en ontroerend romantische climax met een vervoerend en verhef fend spelend orkest! Omtrent de Franse pianiste Monique Haas waren onze verwachtingen hoog gestemd: uitstekende herinneringen van, weleer gingen daarbij door het hoofd. In de „Variations Symphoniques" vol deed zij daaraan evenwel beslist niet. Haar technisch perfect spel en getrouw volgen van het notenbeeld konden on mogelijk het gemis aan gevoelswarmte, poëtische belichting en zuivere karakte ristiek vergoeden. Het was alsof de die pere betekenis van de inhoud haar vol komen ontging en zij het accent bij voorkeur in hoofdzaak richtte op de uiterlijk-brljante, virtuoze schittering, waardoor Francks persoonlijkheid slechts tenhalve tot haar recht kwam. Het orkest bleek slechts tendele die nauwsluitende eenheid met de pianiste te kunnen vinden, welke in dit werk een strikte, ja noodwendige, als uit de mu ziek als vanzelf opwellende vereiste is. Véél gelukkiger lag haar het neo- classisistische „Capriccio" van Stra winsky, ritmisch markant en verbazing wekkend klaar gespeeld, met een supe rieur inzicht in de fascinerende struc tuur en de meesterlijk beheerste contra- puntiek, feilloos in de opvatting van iedere geestige vondst, alles raak en met opvallende precisie realiserend. Hoewel dit contrastrijke „Capriccio' niet tot Strawinsky's meesterwerken be hoort en meer een luchtig divertisse ment is, biedt het toch ruimschoots stof om van het begin tot het eind te boei en, vooral wanneer het met zulk een grote dosis intelligentie, daarbij beel dend en stuwend wordt voorgedragen, als waarvan Monique Haas in leven dige mate blijk gaf. Het orkest, waarin de blazers een groot aandeel hadden, verzorgde het instrumentale deel al evenzeer naar de aard en versterkte de geladen gespannenheid van het ge heel. Hier was sprake van een punctuele en accurate wisselwerking, waarmee or kest en soliste gerechtvaardigde eer kon den behalen. Monique Haas verdiende voor deze op merkelijke prestatie de haar gebrachte ovatie dan ook ten volle! Voor dit seizoen heeft het Residentie- Orkest weer afscheid van onze stad ge nomen. De aankondiging voor de nieuwe serie concerten lag alreeds weer op de stoelen. Gezien het aantal gastdirigen- ten niet minder dan vijf! en het niveau der solisten belooft zij in teressant en veelzijdig te worden!. H. Balk brak: ernstige val Tijdens werkzaamheden in de kelder van een in aanbouw zijnd gebouw van het Instituut voor Praeventieve Genees kunde is de 23-jarige verwarmingsmon teur E. de Raadt uit Den Haag gister morgen van drie meter hoogte gevallen. Een balk van de werkstelling, waarop hij stond brak. De ongelukkige monteur kreeg een ongeveer 80 kg wegende lucht- kleppensectie op de rug. De E.H.D. heeft de man met een diepe wonde aan het achterhoofd en inwendige kneuzingen aan de rug naar het Academisch zieken huis overgebracht. Afscheid bij de S.L.F. In verband met zijn pensionering op 1 mei a.s. nam de heer G. A. Kuyper, chef van de Afdeling Inkoop bij de Ste delijke Fabrieken van Gas en Elektrici teit, gisteren afscheid. In de directie kamer sprak de directeur, ir. Y. Ykema, de scheidende functionaris toe. Spreker bracht de heer Kuyper dank voor de wijze waarop hij bijna 43 jaar zijn krach ten aan de belangen van de Fabrieken had gewijd en wenste hem een goede pensioentijd toe. Bij deze woorden sloten zich nog verschillende sprekers aan, waarna in de kantine het personeel van de Inkoopafdeling afscheid nam van zijn chef. Ook hier ontbrak het niet aan waarderende woorden en goede wensen voor de komende jaren. Zeer velen maakten daarna van de gelegenheid ge bruik de heer Kuyper persoonlijk de hand te drukken. Tenslotte volgde nog een korte bijeenkomst met de collega's afdelings- en dienstchefs. De heer Kuy per mocht als herinnering aan deze af- scheidsdag een aantal fraaie geschenken in ontvangst nemen. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit is geslaagd voor het prop. ex. godgeleerdheid de heer D. A. Bouma te Oegstgeest. Prof. dr. P. B. Kreukniet, prof. dr. P. C. van Traa, allen alhier zijn be noemd tot leden van de examencommis sie staatshuishoudkunde en statistiek M.O. 1961. Drs. F. C. de Vries en drs. D. R. M Wilkinson, beiden alhier, mej. B. M. Baxter en prof. dr. A. G. H. Bachrach te Oegstgeest en dr. H. de Groot te Wasse naar zijn benoemd tot leden van de examencommissie Engels, M.O. 1961. C. Jaarsma op een feestavond C.M.B.: Opvolger van prof. dr. A. J. C. Riïter is thans docent Universiteit van Perth in Australië Bij Koninklijk besluit is benoemd tot gewoon hoogleraar aan de Leidse Universiteit in de vaderlandse gesöhiedenis dr. I. Schöffer, thans docent aan de Universiteit van Perth in Australië. Prof. Schöffer volgt prof. dr. A. J. C. Rüter op, die enige tijd geleden de leerstoel voor de vaderlandse geschiedenis verruilde voor die der sociale geschiedenis. Dr. I. Schöffer werd in 1922 geboren, studeerde geschiedenis aan de Universi teit van Amsterdam, waar hij in 1951 het doctoraalexamen aflegde. Hij was ach tereenvolgens assistent in de economi sche geschiedenis van 19481953 bij prof. dr. I. J. Brugmans en daarna tot 1954 bij prof. dr. J. M. Romein in de nieuwere geschiedenis. In deze zelfde jaren was hij als leraar verbonden aan het Montes- sori-Lyceum te Amsterdam. Van 1954— 1957 was hij hoofdassistent en later wetenschappelijk hoofdambtenaar bij de nieuwere geschiedenis te Amsterdam. Sedert januari 1958 doceert hij de moderne Westeuropese geschiedenis aan de Universiteit van Perth in Australië. Ter gelegenheid van het 60-jarig be staan van de Chr. Bedryfsbond voor de Metaalnijverheid en de Elektro-techni- sche Industrie hield de afdeling Leiden van deze Bond gisteren in het Antho- niusclubhuis een drukbezochte feest avond. De voorzitter van de Leidse afdeling, de heer Verhoog, sprak in zijn openings woord over de goede gedachte van het hoofdbestuur om het 60-jarig bestaan in alle afdelingen te vieren. Twee jubila rissen, die resp. 40 en 25 jaar lid van de afdeling waren, werden gelukgewenst. De heer C. Jaarsma, lid van het hoofd bestuur, die hierna het woord voerde, gaf een beeld van de vooruitgang, die de bedrijfsbond in de afgelopen jaren had gemaakt. Hij sprak over de betrek kelijkheid van de term „welvaart" als mede over het feit dat aan onze schijn bare of werkelijke welvaart dit wilde spreker in het midden laten nog heel wat te verbeteren viel. Hij dacht daarbij aan de positie van bepaalde categoriën beambten, weduwentoelagen en de ver zorging van weeskinderen. Hij zei, dat men de welvaart van een volk op groep moet beoordelen met de behoefte als maatstaf. De normen voor welvaart lig gen in de V.S. beslist hoger dan in de Kongo. „Onze taak", zei de heer Jaarsma, „is het om de welvaart aan anderen mede te delen. Welvaart hoort bij de mens als water bij de vis". Tenslotte wenste spre- de beide jubilarissen van harte geluk en bood hen namens de bond een fraai Delfts blauw bord aan en een gouden 1 speldje. NOGMAALS HULDE Vervolgens sprak de voorzitter, de heer Verhoog, de jubilarissen toe. Hij bood hen namens de afdeling Leiden een forse doos sigaren aan, terwijl de echt genoten elk een fraaie bos bloemen in ontvangst namen. Het Dubbel Mannen Kwartet Inter Nos bracht hierna enkele liederen, waar onder een negro-spiritual ten gehore. „Mensen in Pension" heette het toneel stuk, dat, gespeeld door de toneelgroep „Sempre-Avanti", veel bijval oogstte. Onder regie van de heer W. v. Ark, die zelf ook meespeelde, verplaatsen de ac teurs de aanwezigen naar een pension, dat werd gedreven door de niet op haar mondje gevallen, doch zeer goedhartige De gasten zijn „vogels van diverse „Gootje" en haar dienstmeisje Lucie. pluimage", die het allen goed naar hun zin hebben in het pension, dat een echt tehuis voor hen is geworden. Met de in trede van een nieuwe gast, die klepto maan is, begint echter een onaangename verwikkeling: er wordt een kleine dief stal gepleegd. Een ieder werpt natuur lijk de schuld op de kleptomaan, die (natuurlijk) achteraf geheel onschuldig blijkt tez ijn. Na veel heen en weer ge praat, waarbij zich soms voortreffelijk gespeelde komische situaties voordoen, valt ten slotte de schuldige door de mand. Het stuk werd met veel verve en rake typering van de uitgebeelde perso nen over het voetlicht gebracht. Toen het applaus was verstomd dankte de voorzitter alle medewerkenden aan deze feestavond. Promoties Aan de Leidse Universiteit is cum laude gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde, de heer K. Bakker, geboren te Winterswijk en thans wonend te Oegstgeest op een proefschrift geti teld: „An analysis of factors which de- termine success in competition for food among larvae of Drosophila melano- gaster". Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde, de heer J. A. Cras, ge boren te Leiden in 1930 en thans wonend te Leiden, op een proefschrift, getiteld: „Onderzoek naar de invloed op de chloro. oniumchrocomplexvorming bij gedeeltelijke substitutie van chloor door methylgroepen". GEZELSCHAP JULIA VAN LAER IN DE DOELENKAZERNE In het kader van de maandelijkse ont spanningsavonden verzorgd door de Dienst Welzijnszorg voor militairen, werd de manschappen van de Koksschool gisteren in de recreatiezaal van de Doe lenkazerne een cabaretavond aangebo den door het gezelschap van Julia van Laer. Sergeant-majoor H. Raat sprak een hartelijk woord van welkom, in het bij zonder gericht tot de min of meer vaste kern van genodigden, die de maande lijkse ontspanningsavonden regelmatig bijwoont. Spreker deed een beroep op de vrijgevigheid van deze kern t.a.v. het instrumentenfonds, aangezien de Koks- school het voornemen heeft binnen af zienbare tijd te komen tot het oprichten van een drum-band. Het programma omvatte het optreden van Julia van Laer als cabaretière en accordeoniste, de bekende zanger Bert Bert van Dongen en Jan de Kleijn schetsjes en conference, terwijl de mu zikale omlijsting werd verzorgd door Bert van Laer. EXCURSIE FIRMA M. LANGEZAAL EN ZN. Op uitnodiging van Philips Nederland heeft het personeel van de Firma M. Langzaal en Zn. aan de Stille Rijn en van het filiaal te Alkmaar gisteren een excursie gemaakt naar de Philipsfabrie- ken te Eindhoven. Met de technici werden vruchtbare contacten gelegd. Na deze instructieve dag keerde men zeer voldaan huis waarts. NED. COÖP. VROUWENBOND De afdeling Leiden van de Ned. Coöp. Vrouwenbond heeft een excursie ge maakt naar de melkinrichting van de forma Menken te Wassenaar. Na de ontvangst luisterden de dames allereerst naar een met kleurendia's toe gelichte inleiding over de behandeling van melk. Daarna werd een rondwandeling door het bedrijf en het laboratorium gemaakt. In 1956 promoveerde hij te Amsterdam op een proefschrift, „Het Nationaal- Socialistisch Beeld van de Geschiedenis der Nederlanden", een historiografische en bibliografische studie. In 1956 verscheen van zijn hand in een Engelse en een Duitse uitgave een over zicht van de geschiedenis van Nederland waarvan de Engelse titel luidt: „A short history of the Netherlands". Hij was één der medewerkers aan de uitgave Alge mene Geschiedenis der Nederlanden". Voorts heeft professor Schöffer vele artikelen gepubliceerd ten dele op econo misch-historisch gebied en ook op sociologisch terrein. Ned. Chr. Vrouwenbond BESPREKKEN MET DE ENGEL GABRIEL In het Boshuis heeft mevrouw J. P. EngelMeyer uit Woerden gisteravond voor de afdeling Leiden zuid-west van de Ned. Christen vrouwenbond een inlei ding gehouden over het boek „Gesprek ken met Gabriël", door Arpen Miedema. De stof voor dit boek is ontstaan in de na-oorlogse jaren, toen de mensen het vertrouwen, dat in de oorlog zo sterk was geweest, verloren en ontevreden werden. Deze ontevredenheid is in het boek ver persoonlijkt in Jacobus van den Domme, die niet kon begrijpen, dat de pereboom in zijn tuin zo'n schoonheid uitstraalt, terwijl hij zelf met banden om zijn kou sen loopt. Vindt God die boom dan be langrijker dan de mens?, zo vraagt hij zich af. In het Paradijs was de mens toch ook het schoonst om te zien. Waarom nu dan niet meer. Heeft God ons soms vergeten? Jacobus wenst een paradijs op aarde. Wanneer hij deze wens op een verlang lijstje schrijft, verschijnt de engel Gabriël die hem in 25 lessen de moeilijke kunst van het waarlijk geloven bijbrengt. Mevrouw Engel vergeleek het boek met een cursus bestaande uit 25 lessen zielsontleding. De kleinburgerlijkheid van ons denken, vooral met betrekking tot God, komt bijzonder goed tot uiting. Bovendien is het op rake, fijn-humoris tische wijze geschreven. Na de pauze werden enkele vragen gesteld. Geen schadevergoeding door „Jack London"-verbond (Van onze Haagse correspondent) De civiele kamer van de Haagse rechtbank heeft een door de heer H. J. Lijsen, een bekende Nederlandse expert op het gebied van circussen, ingesteld eis tot schadevergoeding tegen het „Jack-London"-Verbond afgewezen. De heer LiJsen was van oordeel een schade van f 5000,- te hebben geleden in de verkoop van zijn boeken door een publikatie in het zomernummer van het orgaan van het verbond. In dit blad was een citaat uit een boek van de heer Lijsen opgenomen, waarin gesteld werd dat roofdieren zachtheid niet waar deren, omdat zij dat aanzien voor zwakheid. Daarbij was een foto geplaatst van een temmer, die met een opgeheven stok op een poema afkomt. De heer Lijsen stelde, dat het bovenste gedeelte van de foto was afgeknipt. Daarop was te zien dat zich aan de punt van de stok een stuk vlees bevond. Voorts meende de eiser dat het citaat uit zijn verband was gerukt.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3