Voorlopig geen wijziging in College B. en W. te Wassenaar Minister mr. Van Aartsen opende Panagro-huizenelementenfabriek Prijsuitreiking Toonschaal '61 VRIJDAG 21 AFRIL 1961 De woensdagavond gehouden gemeen- raadsvergaderlng, voor het eerst onder voorzitterschap van burgemeester mr. W. J. Geertsema, begon met een korte verklaring van mr. R. T. M. van der Lugt, fractievoorzitter van de K.V.P. over de samenstelling van het college van B. en W. Zoals bekend bestaat het college in Wassenaar sinds de laatste gemeenteraadsverkiezingen uit 2 wet houders van de V.V.D. een wethouder van de K.V.P. en een wethouder uit de prot. ohr. fractie gekozen. By deze samenstelling was rekening gehouden niet het feit dat de voorzitter, burger meester van Wijnbergen R.K. was. Mr. van der Lugt stelde in zyn verklaring vast, dat de samenstelling van het col lege thans niet meer voldoet aan de re gels van het staatsrechtelijk gewoonte recht, dat het zoveel mogelijk een juiste afspiegeling dient te zijn van de ver schillende belangrijke politieke stromin gen in de raad. Met grote waardering heb ik geconstateerd, aldus mr. van der Lugt, dat de fractievoorzitter van de V.V.D. mr. A. van Vuure, dezelfde me ning was toegedaan. Op zijn Initiatief is hierover overleg gevoerd tussen de fractievoorzitters. Dit overleg heeft in een zeer openhartige sfeer plaats gehad. De vraag Is gerezen of, nu de tweede helft van de zittingsperiode van het huidige college reeds ver is ingegaan, het verstandig is in het algemeen belang een verandering te brengen in de sa menstelling van het college. De KVP- fractie acht het, gezien hetgeen in de afgelopen jaren door de wethouders is verricht, niet raadzaam thans een wij ziging in de samenstelling van het col lege te bevorderen en daardoor een alles zins geslaagd samenwerking te verbre ken. De overige fractievoorzitters heb ben met deze gang van zaken ingestemd. Met andere woorden: tot de eerst volgen de gemeenteraadsverkiezingen wordt geen wijziging gebracht in het college van B. en W. EEN VRIJE ZATERDAG PER TWEE WEKEN Een van de punten waarover ae raad geruime tijd discussieerde was het voor stel om met ingang van 1 mei a.s. een vrije zaterdag per twee weken in te voeren voor het gemeentepersoneel. Er gingen stemmen op. om uit praktische overwegingen meteen de vrye zaterdag geheel in te voeren. Het zal n.l. voor het publiek moeilijk zijn precies te we ten op welke zaterdag de gemeentelijke diensten niet of wel werken. Een op lossing zou kunnen zijn, op de niet- vrUe zaterdag het gemeentepersoneel „achter gesloten loketten" te laten wer ken. Burgemeester Geertsema merkte op. dat een algehele invoering van de 5- daagse werkweek nu geen kans van sla gen biedt, gezien de houding van de regering hieromtrent. Het voorstel van E en W. moet gezien worden als een experiment, waarvan men de uitwerking eerst kan aanzien, alvorens eventuele verdere stappen te nemen. De raad stemde met dit voorstel in. nieuwen van het dak van een der gas houders. De vraag of het niet beter zou zijn de gashouder een goede beurt te geven of een nieuwe te bouwen werd door wethouder E. M. Schade ontken nend beantwoord. Het voorstel is ge daan na overleg met enkele deskundige instanties. De overige voorstellen van B. en W. werden zonder discussie aanvaard. Op verzoek van burgemeester Geertsema werd besloten de raadsvergaderingen voortaan op de eerste maandag in de maand te houden. De woensdagavond is voor de heer Geertsema minder ge schikt in verband met zyn lidmaat schap van de Tweede Kamer. Auto tegen tram By de tramovergang Tomatenstraat- Trekvlietweg is hedenochtend omstreeks negen uur een materiaalwagen van de B.B. door een uit de richting Leiden ko mende tram gegrepen. Met de bestuur der, de 34-jarige G. L. Meyer uit Mij drecht, zaten in de auto de 35-jarige B. v. d. Haak uit Zevenhuizen, de 47-jarige H. J. van 't Hout uit Kortenhoef en diens 13-Jarige zoon. De bestuurder, die achter het stuur klem raakte en daarbij enige Inwendige kneuzingen opliep kon door omwonenden worden bevrijd. De overige drie inzittenden werden tenge volge van deze botsing uit de auto ge slingerd. Vader en zoon bekwamen geen letsel, doch de heer Van den Haak werd vrü ernstig gewond. De EHD heeft de slachtoffers naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. De materiaalwagen werd ernstig beschadigd. Mr. Stikker benoemd bij de N.A.V.O. De voormalige Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken mr. D. U. Stik ker is vandaag secretaris-generaal van de NAVO geworden. Hij werd met al gemene stemmen gekozen op een spe ciale bijeenkomst van de permanente raad in Parijs. Mr. Stikker heeft na zijn verkiezing tegenover journalisten gezegd, „niet pes simistisch" te zijn over de mogelijkheid, dat de NAVO de vierde kernmacht wordt. „Er zijn reeds besprekingen aan de gang over deze kwestie en niemand kan zeggen wat het resultaat zal zijn. Wy zullen nieuwe openhartige gesprek ken hebben en ik ben niet pessimistisch over de kansen, dat een stelsel zal wor den uitgewerkt, dat voor allen aan vaardbaar is. Brug Er werd van gedachten gewisseld over de noodzaak van het bouwen van brug gen naar het Stadhoudersplein, waar nieuwe winkPls gereed zijn gekomen. B. en W. hadden voorgesteld, voorrang te geven aan de brug in het verlengde van de Stadhoudersweg. De heren H. L. J. van Dillen (K.V.P.) en mr. C. A. van Gorcum (P.v.d.A.) voelde er echter meer voor, tegelijkertijd ook de brug in het verlengde van de Hofcampweg te bouwen. Wethouder mr. dr. J. Ha zenberg antwoordde, dat rijksgoedkeu ring voor twee bruggen tegelijk niet verkregen kan worden. Hij voelde wel voor de suggestie, een houten voetbrug te laten slaan, als de benodigde rijks- goedkeuring te lang op zich zou laten wachten. De raad stelde het krediet voor de brug in de Stadhoudersweg be schikbaar. Vakantieregeling Vakantieregelingen voor melkhande laren en kruideniers, voor slijters en tabakshandelaren werden vastgesteld met de stem van de heer F. M. van der Stap (Gemeentebelang) tegen. Even- als verleden jaar sprak spreker zich uit tegen een dwingend opgelegde vakan tieregeling. Nieuw dak Na enige discussie werd besloten gel den beschikbaar te stellen voor het ver- LEIDERDORP Uitreiking medailles „De Kleine Does" Namens de KNZB reikte gisteravond de voorzitter van „De Kleine Does", de heer J. J. Vermeulen, op de ledenver gadering aan twee leden de bronzen prestatie-medaille uit. Aan Chris Colpa, voor diens prestatie op de 100 meter vlinderslag en aan de heer Peter Hei koop idem op de 100 meter rugslag. Het gaat goed met deze pas 3 jaar be staande polo-club. Het jaarverslag van de heer H. L. E. v. d. Reyden spreekt van groei, nu al 110 leden, teamgeest en enthousiasme. De bestuursverkiezing bracht geen verandering in de samen stelling. De wedstrijdcommissie werd samengesteld, voor behartiging der zwemzaken: mej. Ineke Prenen, de he ren C. Colpa, J. J. Vermeulen en v. d. Ploeg; voor de polo-zaken de heren L. Bal, D. v. d. Kwaak, H. L. E. v. d. Rey den en de trainer, de heer Lans. In het komende zomerseizoen zal met 4 zeventallen aan de competitie worden deelgenomen nl. Ie en 2e heren 7-tal, 1 gecombineerd dames-meisjes 7-tal en 1 jongens-adspiranten 7-tal. Op 18 augus tus zullen de jaarlijkse clubkampioen schappen verzwommen worden, gevolgd door een feestelijke prijsuitreikng op het grasveld, met lampion-verlichting. Officeel zal het zwembad 13 mei ge opend worden. De laatst gehouden Unie-collecte heeft een bedrag van f. 942,78 opge bracht. Deze opbrengst is verdeeld on der de plaatselijke scholen; Stichting Chr. Kleuteronderwijs (Zijlkwartier) Vereniging voor Chr. Onderwijs, waar onder de Chr. Nat. School en de Chr. Kleuterschool aan de Hoofdstraat res sorteren, Hervormde Schoolvereniging en de vereniging voor Chr. u.l.o., terwijl aan de Unie voor Scholen met de Bijbel en de Gustaaf Adolf school te Mechelen, waarvoor zaterdagmiddag jl. in ons dorp een actie is gevoerd, giften werden ver leend. OEGSTGEEST Burgerlijke Stand Geboren: Jacqueline A. T„ dr. van M. B. Blom en T. L. Koek van Leeuwen: Her- manus P. M., zn. van G. H. J. M. Tichel- hoven en C. C. Ammerlaan; René P., zn. van L. P. de Groot en A. C. de Geus; Gisteren te Maassluis (Van onze Rotterdamse correspondent) bijgewoond door de ambassadeur van Denemarken, werd nog het woord ge voerd door de directeur van zowel de aannemingsmaatschappij Panagro N.V. als van Elementum N.V. ir. F. Brouwer, de directeur van Nationaal Grondbezit N.V. en gedelegeerd commissaris van Panagro N.V. dr. A. Henkemans, de di recteur van Larsen en Nielsen de heer R. A. Larsen, en enkele anderen. In de nieuwe fabriek staan circa 80 stalen bekistingen opgesteld, waarin da gelijks de elementen worden vervaar digd, die nodig zijn voor de bouw van 2 woningen. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, mr. J. van Aartsen, heeft gistermiddag als „ongeschoold ar beider" werk verricht in een nieuwe fa briek te Maassluis. Het was de woning- elementenfabriek Panagro-Elementum, waarin grote beton-elementen voor de woningbouw worden gemaakt volgens het door Panagro aan ons land aan gepast Deense systeem Larsen en Nielsen. De minister transporteerde met be hulp van een door hem zelf bediende loopbrug een zwaar betonnen element tot buiten de fabriek. Het was het eerste element, dat in Vlaardingen werd ge monteerd voor een complex van 758 wo ningen. Het was een feestelyk besluit van een al even feestelijke opening van deze eerste Nederlandse Panagro-Larsen en Nielsen elementenfabriek, die in de kor te tijd van 10 maanden (uiteraard door de aanneming maatschappij Panagro N.V. en met betonnen elementen) is op getrokken en die met een produktie- capaciteit van 500 woningen per jaar reeds voor 2 jaar van werk is voorzien. De N.V. Elementum, die als dochter onderneming van de aannemingsmaat schappij Panagro N.V. te Warmond is - gesticht contracteerde namelijk voor de "iet de &J-ot.e Parlementaire tradities bouw van in totaal 1008 woningen, waar- De hf®r Motz heeft verder nog mede bij 756 voor Vlaardingen en 252 voor £fdef,d» dat zyn onderhoud met de ka- Maassluis. Minister van Aartsen heeft in binetsformateur zeer kort is geweest en zijn openingstoespraak de fabrikanten wel aangemoedigd. Hij verheugde er zich Belgische liberalen in tie oppositie (Van onze Brusselse correspondent) De Belgische Liberale Party gaat te genover het kabinet-Lefèvre-Spaak in de oppositie. „Van vandaag af", zo heeft haar voor zitter Motz gisteren verklaard, „zyn we begonnen met maatregelen te nemen, opdat de party in de oppositie een rol zal kunnen spelen, die overeenkomt over dat met deze fabriek weer een ver dere stap is gezet op de weg naar de industrialisering van de woningbouw. Weliswaar heeft de industriële wo ningbouw nog niet zo veel financieel voordeel opgeleverd, maar omdat er ge schoolde arbeidskrachten (die zo schaars zijn) mee worden bespaard, geloofde de minister, dat aan de methode veel aan dacht moet worden besteed. Tijdens de openingsbijeenkomst, o.a. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Seinhuiswachter sliep (Van onze correspondent) Een klein uur lang zijn gister nacht de spoorbomen van de Pijlslaan in Haarlem gesloten geweest, omdat de seinhuis wachter in slaap was gevallen. Mensen, die omstreeks vier uur 's morgens de overweg wil den passeren, zagen de bomen gesloten. Zij wachtten geruime tijd maar er verscheen geen trein. Een van de passanten klom tenslotte over de bomen heen en waarschuwde de politie. Toen deze tegen vijf uur arri veerde, bleek de seinhuiswachter in diepe slaap te zijn gedompeld. De zaak wordt door de Spoorwe gen en politie onderzocht. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Willy, zn. van L. J. Jonker en T. E. Haak; Franciscus P. A. M., zn. van G. J. M. de Wolf en J. L. Diekman. Ondertrouwd: H. W. van der Hoeven, 23 Jr. en E. R. Lépinat, 22 Jr.; C. A. Ot- tevanger, 24 jr. en C. van Heuven, 21 jr. Overleden: M. Frankhuljzen, e/van L. Peeters; J. J. A. von Schmidt auf Alten- stadt; G. Goekoop; G. N. Wielaard, e/van C. M. W. Lunenberg; D. Wicksteed, w/van J. P. Kuenen. VOORSCHOTEN Eergisternacht omstreeks 2 uur is een paard van een groenteboer uit Voor schoten in dg Chrigtiaan Huygenstraat door een ruit gesprongen. dat er niet was gesproken over een even tueel statuut, dat aan de leider van de oppositie zou worden toegekend. Vandaag zullen de algemene raad van de CVP en het buitengewoon congres van de BSP zich uitspreken over het totstandkomen van een nieuwe coalitie. Zoals reeds bericht, verwacht men in Brussel van die zijden nauwelijks moei lijkheden. Vandaar ook, dat gisteren Lefèvre met Collard, de voorzitter van de BSP, en met Paul-Henri Spaak be sprekingen heeft gevoerd over de struc tuur van de komende regering. Over het akkoord tussen BSP en CVP zijn nog steeds geen bijzonderheden be kend gemaakt. Uit hetgeen echter is uitgelekt heeft men kunnen afleiden, dat een van de grootste moeilijkheden, namelijk de ba- palingen van de eenheidswet betreffen de het statuut van de ambtenaren, in die zin in opgelost, dat de betrokken hoofd stukken van de wet wel van kracht blijven, doch de regering ze binnen drie maanden aan nieuw onderzoek zal onderwerpen. Natuurlijk gonst politiek Brussel van de voorspellingen met betrekking tot de bezetting van de ministerszeteis. Twee benoemingen die wel vast schynen te staan, zyn die van Lefèvre als premier en die van Spaak als vice-premier te vens belast met de portefeuille van Buitenlandse Zaken. Veel kans schynen ook Bequae (CVP) voor de Economische Coördinatie, P. W. Segers (CVP) voor de technische Coördinatie en Leburton (BSP) voor de Sociale Coördinatie te hebben. INDONESIË WIL GEEN HULP VAN NED. RODE KRUIS De Indonesische regering heeft van daag meegedeeld dat zy geen hulp van het Ned. Roode Kruis nodig heeft bij kwesties van spyt-optanten die naar Nederland willen vertrekken. In een verklaring van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Djakarta werd gezegd dat de Indonesische rege ring na het verbreken der betrekkingen met Nederland vorig jaar had besloten dat het Indonesische Rode Kruis de enige instantie is, die bevoegd is kwesties te behandelen die Nederlanders in Indonesië aangaan. Sophia Loten en Charlton Hes ton snijden in Rome, waar zij een feestje hadden georganiseerd, om dat de opnamen in Spanje van de film „El Cid'' waren voltooid, een enorme taart aan. IN VOORSCHOTEN Wethouder G. Schrama heeft gister avond op de tentoonstelling „Toon schaal 1961" de pryzen uitgereikt aan de winnaars van de foto- en diawed- stryden. Deze pryzen bestonden, voor zover het de eerste drie pryzen betreft, uit medailles beschikbaar gesteld door het llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Sparta's .geheime wapen' Een onlangs door de universiteit van Columbia ingesteld onderzoek heeft uitgewezen, dat de Spartanen niet alleen de schrik van Grieken land waren wegens hun moed, maar ook omdat zij over een „ge heim wapen" beschikten: staal. Hun tegenstanders smeedden wa pens van zacht ijzer en brons, maar de Spartanen hadden stalen speren, hetgeen in die dagen een even groot overwicht betekende als thans het bezit van de atoombom. Tot deze conclusie is prof. Lyle B. Borst ge komen, nadat hy stukken metaal had bestudeerd, die men altijd had aangezien voor Spartaanse munten. Hij heeft ontdekt, dat deze stukken metaal geen ijzer zijn, maar staal van hoge kwaliteit, in sommige ge vallen zelfs harder dan modern staal! Het ijzer voor hun staalfabri- cage, aldus prof. Borst, verkregen de Spartanen waarschijnlijk uit een door hem onlangs ontdekte mijn in de Peloponnesus. gemeentebestuur van Voorschoten. De eerste prijs van de fotowedstrijd was een medaille van de Stichting tot Be vordering van de Amateursfotografie. De vierde en vijfde prijzen waren waardebonnen, die, te oordelen naar de reactie in de zaal, waardevoller geacht werden dan de medailles. De 11-jarige vyfde-prijs-winnaar van de fotowedstrijd moest met een „eervol le vermelding" tevreden zijn. De prijswinnaars van de fotowed strijd: de heren J. J. de Regt, ds. W. G. Meijering, L. J. v.d. Bijl, J. A. Pieterse en J. van der Bijl kregen uit handen van wethouder Schrama hun prijzen, waarna de pryswinnaars van de dia- wedstrijd bekend gemaakt werden.die eveneens persoonlyk hun prijs in ont vangst namen. De winnaars waren: 1. Ds. W. G. Meij ering, 2. de heer M. A. Vermet, 3. de heer J. van der Zwan, 4. de heer S. Grooss en 5 mevr. Begeer. Wethouder Schrama dankte de com missieleden-ambtenaren die de tentoon stelling voorbereid hadden en overhan digde aan de heren J. Wolfslag uit Lei den en J. Albronda een boekenbon als dank voor hun medewerking. De heer J. Wolfslag vertoonde daar na een serie dia's van een onbekende amateur om te tonen welke resultaten bereikt kunnen worden. De kleine zaal van het Cultureel Centrum was tijdens deze vertoning geheel gevuld. We had inzenders, eventueel met commentaar, den echter verwacht kleurendia's van te zien, waarvoor uit de 350 inzendingen toch ook wel een keuze te maken was geweest. Voor de aanwezige inzenders zou dat dunkt ons ook nog aantrekke lijker zijn geweest. Overigens was de vertoonde serie van bijzondere kwal- liteit. Succes voor de V.N. in Zuid-Ka sai De Boliviaanse VN-functionaris Xa- vier Caballero Tamajo heeft op een persconferentie in Leopoldstad meege deeld, dat de hulpverlening op grote schaal door de VN aan driehonderd duizend Kongolese vluchtelingen in Zuid-Kasai heeft tot gevolg gehad dat de sterfte onder hen in vier maanden tijds van tweehonderd per dag tot vyf- tien in een week is gedaald. Ondervoe ding was destijds de voornaamste doods oorzaak. Xavier Tamajo waarschuwde echter dat zich in andere gebieden van Kongo overeenkomstige hongersnoden, „zy het wellicht op minder ernstige schaal", zouden kunnen voordoen tengevolge van de ineenstoring van het normale eco nomische leven. Radio-Stanleystad heeft, op ge zag van de regering-Gizenga, opnieuw een tegenspraak uitgegeven op de mede deling van de opperbevelhebber der Kongolese strijdkrachten, generaal Moboetoe, dat de militaire leiders van de Oostprovincie hem als hun hoofd hebben erkend, aldus een bericht van radio-Leopoldstad. De VN-woordvoerder in Leopoldstad heeft medegedeeld dat' de volkerenorga nisatie woensdag jl. zeventien Euro peanen uit het gebied van Kindoe, in "het zuidwesten van de provindie Kivoe, per vliegtuig naar Leopoldstad heeft la ten overbrengen. Overgebracht werden elf Belgische en twee Nederlandse priesters, drie Belgische burgers en een Zwitser. De geëvacueerden verklaarden dat de toestand in het. gebied van Kindoe nu normaal is en dat de Europeanen er thans niet slecht worden behandeld. Tekeningen uit tie gouden eeuw in Brussel geëxposeerd Vanmiddag is in het Albertineum te Brussel de tentoonstelling van Holland se tekeningen uit de gouden eeuw ge opend, welke daar ter gelegenneid van de 15-de verjaring van het Nederlands- Belgisch cultureel akkoord wordt gehou den. Ze omvat anderhalf honderd bladen, die voor het merendeel uit de bekende Nederlandse verzamelingen, zoals de Teylersstichting, het Amsterdamse Prentenkabinet, het museum-Boymans- Van Beuningen, het museum voor Stad en Ommelanden te Groningen, afkom stig zijn, terwijl ook het buitenland met name de Brusselse musea, de Kunsthalle te Hamburg en het Lou vre mooie tekeningen hebben afgestaan. Een van de verdiensten van de expo sitie ligt in de omstandigheid dat de inrichters niet alleen tekeningen van de grote meesters hebben bijeen gelezen, maar ook die van minder bekende fi guren. Zo ziet men er o.a. een zelfpor tret van Jan Philipsz van Bouckhorst, een prachtige naakttekening van Cor nells Poelenburg, een van de aardigste kleine aquarellen met bloemen en vlin ders van Margaretha de Heer, een stadsgezicht van Beerstraten, een gezient op Maastricht van Josua de Grave, en meer van die tekeningen van kleine meesters, die grote beschouwers van het leven van hun tijd zyn geweest. Middenstuk is een collectie van 20 tekeningen van Rembrandt. Daarby vindt men o.a. de Saskia aan het ven ster, uit Boymans. Het is voor het eerst sedert vele ja ren, dat in Brussel oude Nederlandse tekeningen te zien zyn, althans in een verscheidenheid en kwaliteit als op deze tentoonstelling, die twee maanden ge opend blijft. De catologus is bijzonder uitgebreid en bevat een aardige inlei ding van de hand van de bekende ver zamelaar Frits Lugt. KONINGIN IN FRIESLAND H.M. de Koningin brengt vandaag een bezoek aan twee buurgemeenten in Noordoost Friesland, aan Achtkarspelen met zijn grote structurele werkeloosheid en zijn opkomende industrie en Kollu- merland, hoofdzakelijk agrarisch ge oriënteerd aan de grenzen van de Lau- werszee. LANDBOUWMANIFESTATIE „DELTA, EINDE 1STE FASE" (Van onze correspondent) „Delta, einde eerste fase". Onder deze naam zal de Zeeuwse Landbouw Maat schappij op 22, 23 en 24 juni zijn grote jaarlijkse landbouwmanifestatie houden. Aan de voet van de enorme Delta-d?ik die thans door de werkzaamheden met de afsluitcaissons zo in het nieuws staat, zal Zeeland op velerlei wyze tonen wat het kan. Op 21 juni. de dag voor de officiële opening, zal het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest onder leiding van Eduard Flipse met als solist Marinus Flipse een concert geven in een grote tent. Deze ,tent zal gebouwd worden aan de binnen zijde van de del'tadam. waar te zijner •tijd dus het Veerse meer komt. Op de eerste dag van de tentoonstel ling zal minister Korthals een lezing houden. Een dag later, dus op 22 juni, zullen er shows gegeven worden met rundvee en trekpaarden. Die dag zal ook een groot openluchtspel opgevoerd wor den in de duinen bij Kamperland. Hieraan zal door een groot gedeelte van de Noordbevelandse bevolking wor den deelgenomen. Karei Briels heeft de leiding van «dit openluchtspel, dat op 24 juni nog een keer herhaald zal worden. De bezoekers van dit openluchtspel kunnen op tribu nes zitten, die op de zeezijde van de ge asfalteerde Deltadijk gebouwd worden. Het staait vast, da-t nu reed 90 diensten en instellingen aan de landbouwtentoon stelling deel gaan nemen. BEURSOVERZICHT ZEER KALME MARKT AMSTERDAM, 21 april. Er heerste vanmiddag ter beurze een stemming zoals men vaker op een vrij dag pleegt aan te treffen. De animo om iets te ondernemen was niet groot. Noch het publiek, noch de daghandel of de arbitrage legden grote kooplust aan de dag. Vandaar dat de affaire een bijzon der kalm verloop had, waarbij het koers- niveau van de internationale fondsen in een min of meer onregelmatige richting ging. De beurs verkeert in afwachting van het jaarverslag der Kon. Petroleum Maatschappij. Hoewel de voornaamste gegevens hiervan reeds in voorafgaande mededelingen zijn bekend gemaakt, is de Koninklijke toch een zodanig topconcern dat de gegevens uit het jaarverslag veel al met de grootste belangstelling worden tegemoet gezien. In afwachting daarvan was de stemming voor olie aarzelend en bleef de koers beneden f 150. Wederom trok de koersbeweging van Hoogovens extra de aandacht. Na de forse styging van gisteren volgde van daag een reactie. Het fonds noteerde ex 14 dividend. Hedenochtend had dit geen verder gevolg. Toen werd nog 1094 genoteerd, vanmiddag echter liep het fonds plotseling tot 1065 omlaag waarna een herstel volgde tot circa 1075. De overige internationale fondsen waren ongeanimeerd. Unilever herstelde zich tot het niveau van gisteren na een zwak ke opening. Philips was een zestal pun ten beter bij zeer kalme handel en Aku was goed prijshoudend zonder meer. Ook in de overige afdelingen bleef de affaire beperkt. De scheepvaart kon zich moeilyk handhaven. Het zyn vooral de minder gunstige aspecten over de gevol gen van de revaluatie van de gulden die hier remmend werken. Scheepvaart Unie liep zelfs 3 punten achteruit. In de Cul tures kwam vrywel geen verandering, alleen trok HVA 2 punten aan. In het verdere verloop kwam er niet veel wijziging in de algemene stemming, zodat de markt byzonder kalm sloot. BEURS VAN AMSTERDAM Vrijdag 21 april ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 103ft 102« Ned. '59 4%103ft 102IJ Ned. '60-1 4% 103ft 102fi Ned. '60 II 4% 103 102fl Ned. '59 4% 102 102*8 Ned. '60 4% 102% 102% Ned. '61 4Vx 102A 102 Ned. '53 3% 99% 99% Grootboek obi. 3% 82% Ned. '47 3% (3)95ft 95ft Ned. '51 3% 98HGL 98fi Ned. '53 (3%) 97% 97% Ned. '56 3% 97% 97% Ned. '48 3% 92% 92%GB Ned. bel. cert. 3% 91% 92 Ned. '50 3% 92%GB 92%GB Ned. '54 3% 93% 93% Ned. '55 I 3% 93% 93ft Ned. '55-n 3% 94% 95 Ned. *37 3 95 94% Ned. grtbk obi. '46-3 94% 94% Ned. doll. In. '47 3 90 90 Ned. Inv. cert. 3 lOOftGL 100ft Ned. 62-64 3 lOOftGL 100% Indië '37 3 100 100 Indië '37 A 3 97 y4 97% Ned. won. b.l. '57 6 111% llli3* Ned. won.b.l. '58 4% 102% 102Vs ACTIEVE AANDELEN 37 37% Nat. Handelsbank 251% Ned. Handelmy 314 316 120% 120% H.VA 143% 145% 530 530 A.K.U 505% 507% Berkel's Patent (v.) 405 GB 401GB Calvé Delft eert. 868% 869 Dell My .en (Ver.) 170 168.60 Kon. Pap. v. Gelder 410% 420 GB Hoogovens eert 1114 1070% exd Müller en Co. NJ3. 538 534% Ned. Kabelfabr 716 GB 685 1164% 1171% 315 316% 872% 874% Wilton Feyenoord 310 313 535 534% Dordtse Olie gew. 715 708% Kon. Olie (f. 20.—) 152.90 152.10 idem (50 f.20.—) 150.60 149.20 Holl. Amer. lijn 170% 170% Java China Paket 185 GB 185% KLM 94 95.— Kon. Ned. Stmv. My 208% 207% Kon. Paket Mij 180% 180% Stoomvaart Mij Ned. 189 188 Nievelt Goudr eert. 164% 165% v. Ommeren eert. 351% 351% Kon. Rott. Lloyd... 165% 165% Ned. Scheepv. Unie 178 Vi 176 NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen Vorige Slotkoers koers v. heden A'dam '47 (3%) 3 96ft 96ft idem '48 (3%) 96ft 96ft R'dam "52-1 (4%) 101% 101 Vi id. id. *37 I-H (3%) 96% 96% Z.-Holland *56 (4%) 104% Bankwezen Bank N.G. '58 (5%) 103% 106% id. N.WJ3. '52 (4%) 102 101ft BVG rspbr f.500 102% 183 BVG rspbr. "52 103% 149L Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 91% 99% Premieleningen A'dam '53 3 109 108% A'dam '51 12%.. 87% 87% A'dam '56 I 2% 82% 82% A'dam '56 II 2% 95% 96 A'dam '56 III 2% 95% 95% Eindhoven '54 2% 82% 82% Enschede '54 2% 83% Den Haag '52 I 2% 92% 92% Idem n 2% 95 95 R'dam '52 I 2% 93% 93% Idem II 2% 93 Idem '57 2%100% 101 Utrecht '52 2% 92% 92% Z.-Holl. 1957 2% 98% 99% Zuid-Holland '59 2% 105% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 252 252 Amst. Bank390 394% H.B.U. cert218% 217% Rott. Bank 350 353 Twentsche Bank 327 327 Industrie Ondernemingen Albert Heyn585 600 Borsumy41% Electrolasmy430 Kon. Ned. Grofsm. 195 200 Holl. Constructie 575 L 577 Ing. bur. v. Bouwnyv. 315 L Internatio 177 175 Int. Kunststoff. Ind. 88 v. Kempen en Begeer 148% 148% Leidse Wolspinnery 644 644% Rott. Droogdok My 600 600 Sikkens Groep 915 915 Ver. Touwfabrieken 390 360% Walvisvaart 106% 106% Wernink's Betonmy. 200 Van Wyk en Heringa 145 144% Zaalberg 157 154% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 23% 23% Intern. Nickel71 71 Anaconda 57% 68% Bethlehem Steel48 Vi 48 Cities Service 52 51% General Motors 45 ft 45% Kennecott87% 87% Republic Steel 63% 61% Shell Oil 43 ft 43% Union Pacific 31ft 31% Un. States Steel 88 86%

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11