Invasie op Cuba is zo goed als MISLUKT FRAUDE IN „SCHROOTAFFAIRE" BEPERKT TOT TWEE PROCENT SPANNING HEERST OP HET BINNENHOF WEERBERICHT RAPPORT VAN DE HOGE AUTORITEIT Totaal bedrag ligt in de orde van grootte van dertig miljoen gulden Onvoldoende controle REM OP ARBEIDTIJDSVERKORTING Vrij algemene ontstemming Op Cuba en in Laos lijdt het anti-communisme nederlaag Halve gebr. kip f 1.95 HOE LANG HEBT U PLEZIER VAN f 55,- TOP-VOORDEEL REGENJAS 55,- ÉW QTiet leuwsi Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 20 APRIL 1961 No. 30334 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; 10.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (K.S.G.) heeft zijn rapport gepubliceerd over de „schroot-affaire" die de afgelopen jaren vooral in ons land de aandacht heeft getrokken als gevolg van de fraude, die door de aangifte van de Nederlandse schroothandelaar L. Worms aan het licht is gebracht. Het onderzoek naar deze zaak, dat ruim twee jaar heeft geduurd en bijna anderhalf miljoen gulden heeft gekost, heeft volgens het rapport tot de conclusie geleid, dat het misbruik bij het verkrijgen van vereveningspremies in de schroothandel in de zes landen van de gemeenschap zich heeft beperkt tot minder dan twee procent van de gevallen .Tijdens het onderzoek zijn ongeveer 150.000 documenten in Duitsland, Frankrijk, Italië, België, Nederland en Luxemburg gecontroleerd. Daarnaast zijn ook in andere landen onderzoekingen gedaan. Zes onafhankelijke accountantsbureaus hebben vastgesteld, dat voor 230.000 ton schroot van de 13.5 miljoen ton, waarvoor tussen de jaren 1954 en 1958 premies zijn ontvangen valse documenten zijn overgelegd. Overzicht van de diverse landen De resultaten van de controle per land geven het volgende beeld: West- Duitsland: op een hoeveelheid van 3.411.859 ton in verevening genomen schroot werd 149.359 ton ten onrechte in verevening genomen; België: op 1.240.536 ton in verevening genomen schroot werd 71.342 ton ten onrechte in verevening genomen; Frankrijk: op 1.552.264 ton 9.188 ton ten onrechte; Nederland: op 293.812 ton in ver evening genomen schroot werd aan im port schroot nihil ten onrechte in ver evening genomen en werd de hoeveel heid scheepssloopschroot nog niet be paald. aangezien in deze het onderzoek, nog niet is afgelopen. Er is geen reden aan te nemen, dat in Italië op be langrijke schaal ten onrechte schroot in verevening is genomen. In totaal staat dus vast. dat tenminste 229.889 ton ten onrechte in verevening genomen werd. Het instellen van vereveningspremies in de schroothandel is begonnen in 1953, toen er in de zes landen van de KSG een tekort aan schroot bestond. Ter voorkoming van het opdrijven der prij zen besloten de staalindustrieën in de KSG-landen tot vrijwillige samenwer king, waarbij een „vereveningskas" werd ingesteld om de verschillen tussen de prijzen van importschroot en de prijs in de gemeenschap gezamenlijk te dra gen. Er werd een bureau ingesteld om gezamenlijk te onderhandelen over de invoer van schroot uit derde landen. De „vereveningskas" werd gefinancierd uit een heffing, die werd gelegd op alle schrootaankopen van de staalindustrie. In 1954 stelde de Hoge Autoriteit de aansluiting bij deze instellingen verplicht voor alle schrootverbruikers in de ge meenschap. In het rapport wordt ge schat, dat de werking daar an de ijzer en staalindustrie in de zes landen een besparing heeft opgeleverd van onge veer vier miljard gulden. Als import- schroot werd ook beschouwd het metaal van gesloopte schepen. Tienduizenden formulieren gecontroleerd Een klacht van de Nederlander L. Worms leidde in november 1957 tot de ontdekking van een door een ambtenaar van het Nederlandse ministerie van Economische Zaken gepleegde fraude. Deze ambtenaar had een valse verkla ring afgegeven, die ten onrechte het in nen van een vereveningspremie tot ge volg had. Dit was het begin van een ver der onderzoek, waarmee eind 1958 zes internationale accountantfirma's wer den belast. Het onderzoek was grondig. Zo werden bü Lloyd's Register of Ship ping steekproeven genomen of de opge geven hoeveelheid staal, waarvoor een premie was geïnd, die overeenkwam met de omvang van het gesloopte schip. Van elk schip dat als gesloopt was opgegeven, werd nagegaan of het heeft bestaan en werden de gangen nagegaan. In alle landen van de gemeenschap werden vele tienduizenden douane- en andere for mulieren gecontroleerd. Advertentie In Nederland, aldus het rapport, wer den alle bescheiden van het ministerie van financiën aangetroffen en in orde bevonden. Het aantal stukken in ons land was echter gering. Van de 13.5 mil joen import- en scheepssloopschroot in de Jaren 19541958 in de gemeenschap was slechts 300.000 ton voor Nederlandse rekening. In West-Duitsland wordt krachtig ingegrepen In West-Duitsland heeft de Ober- finanzdirektion Düsseldorf reeds in juli 1960 in aanwezigheid van vertegenwoor digers van de Hoge Autoriteit aangifte gedaan van een uitgebreide reeks van strafbare feiten in de sector van het Heeresschrott. Hier zijn onregelmatig heden geconstateerd, waarbij 11 con tractanten en ruim 100 onderleveran- cii s betrokken zijn. Naar aanleiding van deze aangifte is een omvangrijk gerech telijk onderzoek begonnen, dat gericht is tegen vier grote schroothandelaren, 6 onderleveranciers, 1 douane-beambte en 1 functionaris van het Deutsche Schrott- verbraucher Gemeinschaft. In het kader van dit onderzoek zijn 2 onderleveran ciers en een douane-beambte in voor arrest genomen. Sedertdien zijn zij tegen betaling van borgtocht in vrijheid ge- s: id. Te verwachten is, dat meer gerechte lijke vooronderzoeken zullen worden in gesteld Er moet rekening mee gehou den worden, dat dit, gezien de omvang en de verbreiding over vrijwel geheel West-Duitsland van het Heeresschrott- complex geruime tijd in beslag zal ne men. In de sector van het importschroot heeft de Hoge Autoriteit een strafklacht ingediend tegen de directeur van een grote handelsfirma, die destijds op slinkse wijze van het Duitse ministerie van Economische Zaken een exportver gunning voor 10.000 ton schroot heeft verkregen, op grond waarvan vereve ning is aangevraagd. De Staatsanwalt heeft na het reeds afgesloten vooronder zoek de Hoge Autoriteit een afschrift gezonden van zijn dagvaarding tegen de betrokken koopman bij de „Amtsgericht" te Düsseldorf. Slot pag. 2 Portugezen vuren op Y.N.-vliegtuig Een woordvoerder van het ministerie van de Verenigde Naties heeft in Leo- poldstad meegedeeld dat Portugese sol daten gisteren in Angola hebben ge schoten op een „Beaver" vliegtuig van de Verenigde Naties met drie Zweden aan boord. De inzittenden zijn niet ge wond en het eenmotorige toestel is vei lig in Loeloeaburg geland. Volgens de woordvoerder waren de Zwe den naar Canzar gevlogen in het noord oosten van Angola om een onderzoek iu te stellen naar de Douglas DC-3 van de Verenigde Naties die daar een nood landing had moeten maken. Toen de „Beaver" weer opsteeg, opende Portu gese soldaten het vuur met machinege weren. In het Noordangolese dorp Portuga- lia is dinsdag personeel van de Ver enigde Naties uitgejouwd door een me nigte. Men riep „Lang leve Protugal" en „Weg met de Verenigde Naties". De VN-mannen zijn, naar men in Loeanda meent, de bemanning van een vrachtvliegtuig van de VN, dat twee dagen geleden vermoedelijk een nood landing heeft gemaakt in noord-Angolia toen het op weg was van Lepoldstad naar Loeloeaburg. De maatregelen, welke de rege ring genomen heeft om de naar haar te snelle invoering van de arbeidstijdverkorting wat af te remmen, hebben een politieke storm doen opsteken. De socialistische Tweede Kamerleden Blom en Baart hebben een interpellatie aange vraagd. De werkgevers- en werknemersorga nisaties in het bouwbedrijf hadden reeds eerder, onmiddellijk na het bekend wor den van de maatregelen, de hoofden bij een gestoken. Ze waren „diep teleurge steld", maar handhaafden blijkens een uitgegeven communiqué hun voorne men „de vijfdaagse werkweek met in gang van 5 juni a.s. te verwezenlijken". Het overlegorgaan van de drie vak- centralen deelde mede, dat het „met ontstemming" kennis had genomen van de aanwijzing aan het College van Rijksbemiddelaars, dat de arbeidstijd verkorting bij de lopende CA.O.'s be perkt dient te blijven tot 46% uur per week. „Dit is een door de regering eenzijdig vastgestelde algemene aanwijzing. Dit overheidsbeleid schept een grote mate van onzekerheid voor het bedrijfsleven en dit leidt noodzakelijkerwijze tot dis criminerende beslissingen", aldus het overlegorgaan. De wens van het orgaan, dat de Stichting van de Arbeid zich op korte termijn beraadt op haar positie als adviesorgaan van de regering, gaat reeds morgen in vervulling. Dan komt de Stichting in spoedvergadering bijeen met als enig agendapunt de thans ge schapen situatie. Gespannen Ook de toestand op het Binnenhof Is gespannen. De beslissingen van de re gering gaan eigenlijk tegen de overwe gende belangen van de Kamer in. Het zou dus wel mogelijk zijn, dat er een hartig woordje gesproken zal worden, wanneer de heren Blom en Baart hun interpellatie houden. Vanmiddag zou over hun aanvraag worden beslist. Zon der enige twijfel zal hij worden toege staan en zullen zij de ministers Van Rooy (Sociale Zaken) en Toxopeus (Binnenlandse Zaken) aan de tand mo gen voelen. Wanneer echter, is nog on zeker. Dat staat in verband met de rege ringsnota over de vraag of dit jaar nog 2500 arbeiderswoningen extra gebouwd kunnen worden zonder gevaar voor over spanning op de bouwmarkt, waardoor de bouwprijzen en dus ook de huren zouden stijgen. Voorzitter dx. Kortenhorst deelde mede. dat men de nota nog deze week tegemoet kon zien en hij achtte het wenselijk, dat interpellatie en nota ge lijk zouden worden behandeld. Hetgeen dus zou betekenen, dat de interpellatie eerst volgende week aan de orde zou komen. Daarover zal de Kamer van middag beslissen. 9 Slot pag. 2 o Alléén: PETER LEENEN Gangetje 14 ONBESTENDIG De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Half tot zwaarbewolkt met af en toe enige regen. Overwegend matige wind tussen zuid en zuidwest. Weinig ver andering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 21 APRIL. Zon op: 5.32 uur; onder: 19.47 uur. Maan op: 10.02 uur: onder: 1.10 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.08 en 19 37 uur, laagwater te 2.52 en 15.06 uur. Dit blad bestaat uit 22 pagina's. Bij het monument voor de Joodse slachtoffers van het concentratie kamp Bergen-Belsen, dat zestien jaar geleden door de Geallieerden werd bevrijd, werd een herdenking gehoudenwelke door meer dan vijfhonderd vertegenwoordigers van verschillende Joodse gemeenschap pen in Duitsland werd bijgewoond. (Van onze correspondent in Washington) De tegen Fidel Castro gerichte invasie op Cuba moet als mislukt worden beschouwd. De opstand in Cuba zélf is uitgebleven en zowel de troepen als de luchtmacht van Castro waren sterker en beter ge organiseerd dan verwacht werd, waarschijnlijk dank zij de steun van Russische en Tsjechische deskundi gen. Een in Miami opgevangen communiqué van de Cubaanse regeringsomroep ge waagt van een „totale overwinning" op de invasietroepen. De laatste stelling van de „huurtroepen" zou gisteravond onder de voet zijn gelopen. Een grote hoeveelheid militaire uitrusting van „Noordamerikaanse" makelij is buitge- I maakt. Sommige invallers hadden getracht zich uit Cuba terug te trekken, maar hun schepen waren tot zinken gebracht. De rest zit thans in een moerassig gebied gevangen, aldus het Cubaanse commu niqué. Functionarissen van de Cubaanse re bellenbeweging hebben gisteravond in Miami erkend, dat de 5.000 tegenstanders van Castro, die maandagochtend Cuba binnenvielen, vermoedelijk verslagen waren. Castro's leger maakte bij zijn acties tegen de rebellen gebruik van Russische straalvliegtuigen van het type Mig. zware tanks en artillerie. Kleine groepen rebellen zouden zich echter een weg hebben kunnen banen naar de Sier- re de Escambray, het gebergte waar de binnenlandse tegenstanders van Castro's regime zich schuilhouden. Crisissfeer in Washington De regering-Kennedy ziet zich thans voor een dubbele internationale crisis ge steld. Zowel in Laos als op Cuba lijden de anti-communistische strijdkrachten een nederlaag en de vraag is of Amerika dit over haar kant moet laten gaan of dat zij troepen moet zenden teneinde het getij te keren. Militair zou veel gemakkelijker in te grijpen zijn op Cuba dan in Laos, maar het noodlot wil dat het moreel en poli tiek veel moeilijker is iets tegen Castro te doen dan tegen de communistische troepen in Laos. In Washington heerste gisteren een crisissfeer. President John F. Kennedy beraadslaagde lang met de topfiguren son, zijn vice-president, en Dean Rusk, zijn minister van Buitenlandse Zaken. Wellicht zou men vandaag een indruk kunnen krijgen van de beslissing, die president Kennedy gewenst acht. Voor hedenochtend had Kennedy een kabi netszitting belegd. Vanmiddag zou de president spreken op een lunch van de Vereniging van Amerikaanse Hoofd redacteuren. Slot pag. 2 Verhoging inkomen der Koningin Wetsontwerp ingediend Verschenen is een wetsontwerp, waar- bü het jaarliijks inkomen van de Ko ningin ten laste van 's Rijks kas en het maximum bedrag, hetwelk jaarlijks ten laste van 's Rijks kas kan worden ge bracht voor het onderhoud van paleizen, worden verhoogd. Deze bedragen zijn geregeld in de artikelen 22 en 23 van de grondwet en kunnen met gekwalificeer de meerderheid bij wet worden ver hoogd. (Artikel 30 Grondwet). Zulks ge schiedde laatstelijk bij wet van 5 maart 1952 (Staatsblad 99), waarbij deze be dragen werden vastgesteld op anderhalf miljoen en f 350.000, Thans wordt voorgesteld deze bedra gen te verhogen onderscheidenlijk tot twee en een half miljoen en f 500.000. Sedert de totstandkoming van de wet van 1952 zijn in het bijzonder de gelde lijke lasten, die drukken op de draagster van de Kroon, aanzienlijk verzwaard en zijn de kosten, verbonden aan het onder houd van de paleizen zeer toegenomen. In verband hiermede behoort naar het oordeel van de regering gebruik te wor den gemaakt van de mogelijkheid bij de wet de bedragen, vastgesteld in de arti kelen 22 en 23 van de Grondwet nader te wijzigen en aan te passen aan de ge wijzigde omstandigheden. Alle factoren in aanmerking genomen wil het de mi nister-president, minister van Algemene Zaken, de minister van Binnenlandse Zaken, en de minister van Financien juist voorkomen de bedragen te wijzigen yan zjjn regering, o.a. met Lyndon John- zoals in het wetsontwerp is voorzien. De Oude Kerk in Delft, welke in de afgelopen jaren geheel werd gerestaureerd en die zaterdag a.s. weer in gebruik zal worden ge- Een bedrag om lang, héél lang plezier van te hebben, als u deze week f 55,- extra uitgeeft... extra voordelig uitgeeft. Voor een chique regenjas uit onze nieuwe kollektie! 'n Speciale aan bieding die alleen deze week geldig is: VAN-DE-WEEK Hoogstraat- Leiden Uit Het Leidsch Dagblad van i 20 april 1861: Een laatst en hartelijk, vaar- wel aan vrienden en bekenden van B. A. Stieler. Aan boord van het Nederland- 1 sche Barkschip Copernicus zei- lende in de Noordzee den 18 f April 1861. Te Bingen heeft voor eenige i dagen een duel plaats gehad tusschen een Pruisisch officier i en een oud heer uit Wiesbaden, ten gevolge van een twist bij de speelbank aldaar voorgevallen. Daar de oude heer niet wel ter been was, namen de strijdende plaats op stoelen, en vuurden f hunne pistolen op elkander af, t met dat gevolg, dat de oude heer in het boven dijbeen en de offi- f der in de borst getroffen werd.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1