H. J. de Koster wordt voorzitter Verbond van Nederl. Werkgevers 'zi Roxy?... ja, graag! Als opvolger van dr. ir. F. Q. den Hollander „Exodus" opent filmfestival te Cannes op 3 mei TREIN ONTSPOORD; 2 DODEN, 45 GEWONDEN Nederlandse zeelui verkochten metliylaleoliol in Zweden Lord stelt zich kandidaat voor Lagerhuisverkiezing WAGEN WASSEN... DAAR HOORT 'N ROXY BIJ! Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 19 april 1961 Derde blad no. 30333 Algemeen welvaartspeil dient verhoogd In zün gistermiddag gehouden vergadering heeft het algemeen bestuur van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers met algemene stemmen besloten onze oud-stadgenoot, de heer H. J. de Koster en thans woonachtig te Wassenaar, directeur van de N.V. Meelfabriek „De Sleutels" voorheen De Koster en Co. te benoemen tot algemeen voorzitter van dit Verbond. De heer De Koster, die reeds enige jaren deel uitmaakt van het presidium van het Verbond, volgt in zün nieuwe functie dr. ir. F. Q. den Hollander op, die reeds bij de aanvaarding van het voorzitterschap op 30 juli 1959 had kenbaar gemaakt deze taak gedurende niet langer dan twee jaren te kunnen vervullen. De heer Den Hollander zal op 18 mei, na afloop van de algemene ledenvergade ring, welke te Hilversum wordt gehouden, zün functie overdragen aan zün opvolger. als iemand die vanuit een ivoren toren de vereniging leidt, maar als een zeer besliste spreekbuis van de overgrote meerderheid van de Nederlandse onder nemers. Zün beleid zal er in de eerste plaats op zijn gericht voor onze industrie zodanige voorwaarden te scheppen, dat het mogelük zal zün ondanks ons gebrek aan grondstoffen en ons bevolkingsover schot het algemene welvaartspeil te ver hogen. Internationaal gezien dient met kracht te worden gestreefd naar het voorkomen van een scheuring in het economisch leven van Europa, hetgeen onherroepe- lijk een politieke scheuring tengevolge zou hebben. Behalve commissaris in diverse on dernemingen in de voedingssector, is de heer De Koster nog commissaris van de N.V. Leidsch Dagblad. Een andere onderneming naast de meelfabriek te Leiden waaraan de heer De Koster zün krachten wijdt, is de Nederlands-Canadese Commerciële Corporatie, waarvan hü gedelegeerd commissaris is. Dit is een holding- maatschappy, waarin ondergebracht zyn de Pitt Polder (voorheen een groot meer in de buurt van Vancouver) en een raad gevend ingenieursbureau in Canada, dat grotendeels met behulp van Neder landse krachten reeds zeer omvang- ryke opdrachten in Canada heeft uit gevoerd. De regering gaf uiting aan haar waar dering jegens zün grote verdiensten op nationaal en internationaal economisch en organisatorisch gebied door hem te benoemen tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Voor zün illegale activi teiten in de bezettingsty'd,. voornamelük op het terrein der militaire spionage, MNA dringt aan op begin overleg De M.N.A., de Algerijnse Nationale Beweging, de voornaamste rivaal van de FLN, heeft in een uitgegeven verklaring gezegd in de verschillende verklaringen van president De Gaulle nieuwe en be moedigende elementen te zien, die kun nen dienen als basis van bespreking bü de komende Frans-Algerünse onderhan delingen. De M.N.A., aldus de verklaring verder, heeft met voldoening kennis genomen van de erkenning van de soevereiniteit, zowel naar binnen als naar buiten, van de toekomstige Algerijnse staat, doch zü verklaart zich tegen elke eventuele ver deling, zowel wat betreft het geheel van het Algerünse grondgebied met inbegrip van de Sahara, als de eenheid van het Algerijnse volk. Tot slot dringt de M.N.A. aan op het beginnen der onderhandelingen. NASOETION CONFEREERDE MET AUSTRALISCH KABINET De Indonesische minister van Defen sie en Staatsveiligheid, generaal Nasoe- tion, heeft gisteren te Canberra bespre kingen gevoerd met het volledige Austra lische kabinet. Hij zou vandaag een ge sprek met minister-president Menzies hebben. In kringen die nauwe betrekkingen met de regering onderhouden werd ver nomen dat de bespreking van gisteren die ongeveer vüf kwartier heeft geduurd, in een vriendschappelüke sfeer is ge houden. Het grootste deel van de tijd is besteed aan een verklaring van Nasoe- tion over het beleid van de Indonesische regering, zowel in de binnenlandse poli tiek als ten aanzien van het Nederlands- Indonesische geschil over Westelijk Nieuw-Guinea. In genoemde kringen werd gezegd dat de Australische ministers niet in twijfel zün gelaten over het feit dat Indonesië werd hü onderscheiden met de Bronzen meer dan ooit op zijn aanspraken op Leeuw. Westelük Nieuw-Guinea staat. De heer H. J. de Koster De heer H. J. de Koster werd op 5 no vember 1914 te Leiden geboren. Hü stamt uit een geslacht, dat gedurende zes generaties in Gouda een touwslagerij had geëxploiteerd. Zün grootvader, Arie de Koster, richtte hi 1884 in Leiden de meelfabriek „De Sleutels" op. waarvan de exploitatie na zün dood door zyn zoons werd voortgezet. Na zün eindexamen HBS-B in 1931 te hebben afgelegd, was de heer De Koster in verschillende bedrijven werkzaam als volontair. Hü studeerde vervolgens eco nomie aan de Gemeentelijke Universi teit van Amsterdam. Na verdere studie in Engeland en de Verenigde Staten en werkzaamheid te Dublin en bü de Ka mer van Koophandel in Rotterdam, be gonnen zün werkzaamheden bü de N.V. meelfabriek „De Sleutels"; eind 1939 werd hy benoemd tot directeur van deze vennootschap. Onmiddellijk na de bevrüding vertrok hü op verzoek van de Nederlandse rege ring naar New York om daar op te tre den als adviseur van de regeringscom missaris, hoofd van het Netherlands Go vernment Purchasing Bureau. Medio 1946 teruggekeerd in Holland, werd hü in 1950 als opvolger van nu wülen zün vader, de heer Arie de Koster, benoemd tot voorzitter van de Ned. Ver. van Meelfabrikanten. In 1951 werd hü vice-voorzitter en in 1954 voorzitter van de Internationale Vereniging van Meelfabrikanten, waarbü thans vüftien landen zijn aangesloten; in 1960 is hü wederom voor drie jaar in deze functie gekozen. Hü leidt de ver gaderingen van de Internationale Ver eniging in acht verschillende talen en is ook gedelegeerde van de Liaison Inter nationale des Industries Alimentaires. Sedert 1959 is de heer De Koster lid van het presidium van het. Verbond van Nederlandse Werkgevers, speciaal belast met de behandeling van de buitenlandse aangelegenheden. In deze hoedanigheid maakt hü o.m. deel uit van de „Conseil des Présidents" van de Union des In dustries de la Communauté Européenne, van de ..Conseil des Fédérations In- dustrielles dTSurope", van het Econo misch en Sociaal Comité van de E.E.G. en van Euratom (de Europese „S.EE."), van de Commissie Internationale Vraag stukken van de werkgevers- en werk nemersorganisaties en van de Commissie Internationale Sociaal-Economische Aangelegenheden van de Sociaal-Econo mische Raad. Verder is de heer De Koster bestuurs lid van het. Hoofdproduktschap voor Ak- kerbouwprodukten, plaatsvervangend bestuurslid van het Produktschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten, be stuurslid van de Leidsche Vereeniging van Industrieëlen en lid van de Raad van Bestuur van de Nederlandse Orga nisatie voor de Internationale Kamer van Koophandel. Voorts was hij in vroeger jaren be stuurslid van het departement Leiden van de Ned. Mü. voor Nüverheid en Handel, voorzitter van de Leidsche Mixed Hockeyclub en de Leidsche Lawn Tennisclub 'thans erelid) en van de Haagse Golf- en Countryclub. Hy be kleedt voorts nog steeds het voorzitter schap van de Leidsche IJsclub. De heer De Koster zei ons gisteravond in een kort onderhoud, ernstig te vrezen een aantal van deze functies in verband met zün toekomstige functie te moeten opgeven. Ten aanzien van zijn nieuwe taak als algemeen voorzitter van een organisatie, welke meer dan 80^ van de Nederlandse werkgevers omvat, gaf hij als zijn me. ning te kennen niet te willen optreden Het veertiende internationale film festival te Cannes begint op 3 mei met een vertoning buiten mede dinging van het monumentale Amerikaanse filmwerk „Exodus" naar het gelijknamige boek van Leon Uris. Daarna zullen er nog on geveer vijftig films uit 28 landen geprojecteerd worden, waaronder Fons Rademakers' Het Mes". En al die rolprenten dingen mee naar de „Gouden Palmen", die in de zonnige Franse badplaats worden uitgereikt voor cinematografische toppresta ties. Zoals gewoonlijk zal Cannes weer worden overstroomd door regis seurs, sterren en lieden, die iets in de filmindustrie hopen te worden. De beroemde Boulevard Croisette zal weer een soort uitstalkast zijn voor vrouwelijk schoon. Men verwacht, dat zowel Sophia Loren als haar rivale Gina Lollobrigida zullen komen, maar Marilyn Monroe en Bri gitte Bardot hebben helaas reeds laten weten, dat zij niet van de partü zullen zyn. Zij hebben het wellicht te druk met hun privé-leven, dat, zoals bekend, voor geen van beiden de laatste tijd over ro zen is gegaan. Naast „Exodus" zal de Amerikaanse filmindustrie komen met „Hoodlum Priest" (Bandietenpriester) met Don Murray in de hoofdrol. „A raisin in the sun" (Een rozün in de zon) en „Do you like Brahms?" (Houdt u van Brahms?) de film, die gemaakt is naar Fran^oise Sagans gelüknamige boek. In die film worden de hoofdrollen vertolkt door (Van onze Londense correspondent) Bü een treinontsporing in Pitsea in Essex zün gistermiddag twee personen gedood en 45 gewond van wie 28 ernstig. De stoomlocomotief en de twee daarop volgende wagons van een uit Londen komende trein vielen 7 meter omlaag van de spoordijk even buiten het sta tion van Pitsea. Het ongeluk gebeurde op korte afstand van de spoorbrug wel ke de weg van Londen naar Southend kruist. Prinses Alexandra gaat naar Japan en Birma (Van onze Londense correspondent) Prinses Alexandra zal in de herst een grote reis naar het Verre Oosten maken en het eerste lid van de Koninklüke fa milie zijn dat na 40 jaar een bezoek zal brengen aan Japan en Birma. De Prins van Wales, thans hertog van Windsor, bezocht Japan in 1921. Prinses Alexan dra zal opnieuw haar vrienden, Koning Bhoemipol en Koningin Sirikit van Siam, als hun persoonlijke gast bezoe ken. De Prinses gaat ook naar Hongkong om de viering van het 50-jarig bestaan der Universiteit aldaar bü te wonen. Yves Montand en Ingrid Bergman. Rus land komt met „De vurige jaren", En geland met „The mark", Japan met „Otohto", Argentinië met een film, die de langademige titel „De midvoor stierf bü het aanbreken van de dag" draagt, en Duitsland vertoont „De laatste ge tuige". Voorts zün er nog vele korte films en documentaires. Van vier slachtof fers toestand ernstig Elf Zweedse arbeiders uit de haven van Malmö zün te Stockholm in een hospitaal opgenomen nadat ze methyl-alcohol hadden gedronken, die ze aan boord van de Nederlandse kustvaarder „Trigon", afkomstig uit Delfzijl, hadden gekocht. Drie van hen verkeren in een ernstige toestand. Negen slachtoffers van de vergiftiging zün thans weer hersteld en uit het ziekenhuis ontslagen. Twee verblüven nog in het ziekenhuis, hun toestand is kritiek. Twee jonge leden van de bemanning van de „Trigon" bevinden zich in arrest en zijn door de politie verhoord. De gearresteerde bemanningsleden zijn de tweede machinist en een 16-jarige lichtmatroos, beiden afkomstig uit de provincie Groningen. Kapitein Damhoff van de „Trigon" verklaarde geen idee te hebben waar het tweetal de methyl-alcohol vandaan heeft. Hü noemde hun daad „onbegrijpelijk". Vier nieuwe gevallen van vergiftiging zijn gemeld, zodat het totaal aantal slachtoffers op 15 gekomen is. Twee van hen, beiden vrouwen, waren er slecht aan toe en moesten naar Lund worden overgebracht voor een speciale nierbe handeling. In totaal zün er nu dus vier ernstige gevallen. De 16-jarige jongen heeft toegegeven dat hü als tussenpersoon is opgetreden tussen de stuwadoors en een oudere zee man van het Nederlandse schip, die echter alles ontkende. De politie in Malmö heeft ieder die van de methyl-alcohol heeft gedronken aangeraden zich onmiddellük bü het ziekenhuis te melden, zelfs als zü er niet ziek van zün geworden. Bü een door de politie ingesteld onder zoek is gebleken, dat de alcohol uit een afvalhoop aan de waterkant was opge vist. Hierop waren door een firma uit Malmö flessen methylalcohol geworpen, waarvan de etiketten door het water waren afgeweekt. Men vermoedt dat de Nederlandse zeelieden deze flessen heb ben gevonden en aan boord gebracht hebben. De stuwadoors hebben ze voor tien kronen per fles gekocht. De gearresteerde Nederlanders zullen waarschijnlük worden vervolgd op grond van onopzettelük toegebracht letsel, waarop een maximum van zes maanden gevangenisstraf staat. Zondag a.s.: Winner 1961 R.A.I-dag vol blaffende honden Aantal rasexemplaren stijgt met welvaart (Van onze Amsterdamse correspondent) Met het stügen van de welvaart blükt ook de vraag naar rashonden te stügen. In het stamboek van de Raad van Beheer op kynologisch gebied in Nederland staan op het ogenblik büna 130.000 rashonden ingeschreven- Van dit enorme hondenleger nog maar een zeer klein deel van het totale aantal honden in ons land komen er zondag a.s. 1147 naar Amsterdam om mee te dingen naar de begerenswaardige titel „Winner 1961". Volgens traditie heeft de winnerver kiezing plaats in het R.A.I.-gebouw. de nieuwe R.A.I. deze maal, die heel wat meer honden dan 1147 zou kunnen bevat ten, ware het niet, dat de Kon. Ned. Kennelclub „Cynophilia", die al 72 ten toonstellingen heeft gereorganiseerd, niet meer hokken ter beschikking heeft die het publiek tegen de dieren en men komt er eerlük voor uit de dieren tegen de mensen moeten be schermen. Deze metalen hokken zü'n van een büzondere constructie en uniek in de wereld. De titels die zondag worden uitgereikt, die van winner, winster, jeugdwinner en jeugdwinster, worden internationaal zeer hoog gewaardeerd. In tegenstelling met een kampioenschap wordt de win- nertitel blijvend aan de naam van de hond toegevoegd. Dit jaar zün buiten landse deelnemers te verwachten uit De nemarken, Duitsland, België, Frankrijk, Zwitserland, Italië en zelfs uit de V.S. Deelneming van Engelse honden is uit gesloten. Iedere hond die in Engeland wordt binnengebracht moet, volgens de bepalingen van dat land, een half jaar lang in quarantaine worden gehouden. Deze maatregel belemmert dus de te- Nog geen nieuwe Belgische regering (Van onze Brusselse correspondent) Ook gisteren is er nog geen definitieve overeenstemming bereikt tussen de so cialisten en de rooms-katholieken over de te verwachten regeringscoalitie. Wel hebben de socialisten drie voorstellen gedaan die de vorming van een CVP- BSP-regering zouden kunnen vergemak- kelüken. Het eerste heeft betrekking op artikel vüf van de eenheidswet, en gaan over de pensioenen van de ambtenaren. De BSP heeft voorgesteld de beschikkingen van de wet drie maanden op te schorten en binnen die periode een beslissing te nemen. De tweede gaat over de gevolgen van de staking en over de regelementen van stakingsrecht voor ambtenaren. Hierbü zouden de socialisten Lefèvre hebben voorgesteld voor verscheidenen staats diensten van essentieel belang het sta kingsrecht tüdely'k buiten werking te stellen, en zich verder te beramen over het instellen van een bemiddelingspro cedure zoals die ook in het bedrijfsleven bestaat. Tenslotte is er eigenlük als nieuw punt tariefsverlaging van de elek triciteit bü gekomen. In dat opzicht blüken de socialisten een verlaging bin nen korte termün op hun verlanglijst je te hebben. Naar het schymt is er binnenskamers tussen de onderhande laars van BSP en CVP ook nog ge sproken over een socialistisch voorstel tot het oprichten van een directorium dat supervisie zal uitoefenen op samen smelting, nationalisering of reorganisa tie van de Belgische kolenmijnen. Daar over zy'n echter geen nadere bijzonder heden bekend gemaakt. Minister Theo Lefèvre heeft gisteravond wederom ver slag uitgebracht aan Koning Boudewün. rugkomst van Engelse honden, die aan Europese tentoonstellingen zouden mee doen. Dat de Amsterdamse tentoonstel ling in Engeland grote belangstelling ge niet, blijkt uit de komst van twee char tervliegtuigen vol hondenliefhebbers uit Londen, die een dagje naar Amsterdam komen. Het aantal rassen en variëteiten dat wordt geëxposeerd is op een record hoogte van 116 gekomen. Er zijn twee nieuwe rassen: een Karelische beren hond, een fors dier dat voor de beren jacht wordt gebruikt, en de kleine Chi- tzu, die is voortgekomen uit een krui sing tussen een Tibetaanse terrier en een Pekinees. De Ierse wolfshond, de grootste hond ter wereld, waarvan slechts drie exemplaren in ons land zijn te vinden, staat niet op de lijst van in zendingen. Het enige dier van deze soort dat altüd meedeed aan de winner, is on langs met zün eigenares naar Canada geëmigreerd. De grootste hond van de tentoonstel-1 ling zal deze maal zijn de beerhoud, en de kleinste de Chihuahua, die ongeveer 500 gram weegt en waarvan een hon denkenner eens heeft gezegd: „Alles wat aan een hond hoort te zitten past niet in het frame van de Chihuahua". Het is dan ook een merkwaardig dier met ogen, die op de kop schijnen te lig gen. De groep der jachthonden is door on geveer 300 exemplaren vertegenwoordigd gevolgd door de herders- en veedrij- vershonden met 246 stuks. Wat de ras sen betreft gaan de Duitse herdershon den met 75 inschrijvingen aan de kop. Lang zal deze hegemonie wel niet du ren. want de Colli (Schotse herdershond, met 71 stuks op de tentoonstelling), ge niet de laatste jaren een enorme popu lariteit in ons land. Onder de speci fiek Nederlandse rassen zal men kun nen zien het kooikerhondje, de Drentse patrijshond, de jachthonden uit Fries land en de Hollandse herders. (Van onze Londense correspondent) Anthony Wedgwood-Benn heeft zich, bü wüze van demonstratie en als poging in zün strüd om in het Lagerhuis te mogen bly'ven, kandidaat laten stellen voor zijn oude kiesdistrict zuidoost-Bris- tol, waar in de eerste week van mei een tussentüdse Lagerhuisverkiezing wordt gehouden in verband met zün aftre den. Wedgwood-Benn heeft zuidoost-Bris- tol jaren lang in het Lagerhuis verte genwoordigd, maar moest zijn zetel op geven, toen hü de adellijke titel van zün vader, Lord Stansgate, erfde. Hü weigert echter naar het Hogerhuis over te gaan. Indien Benn herkozen wordt, zal hij zo goed als zeker NIET zijn plaats in het Lagerhuis kunnen innemen. In dat geval zal waarschün- hjk de kandidaat, die in de minderheid blijft, Benns plaats tijdehjk kunnen be zetten, totdat er opnieuw tussentüdse verkiezingen in het district worden ge houden. Boenen, plassen... -wagen wassen. En wat glanst-ie nu weer fijn! Kijk: u krijgt een „pluimpje" voor uw werk: 'n lekkere siga ret. 'n Roxy! Alleen Roxy heeft het uiterst dunne Elfin papier. Zo geniet u méér van de beste tabakken uit Amerika.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9