Laalsie nieuws STADSNIEUWS De gestolen postzegel BENDER Hoogewoerd 90, Leiden - iel. 20097 WOENSDAG 19 APRIL 1961 Huldiging van drie jubilarissen In intieme kring van directie, procu ratiehouders, bedrijfsleiding en de af delingsbazen vond gistermiddag in de koffiekamer van „Den Burcht" de hul diging plaats van drie jubilarissen van de N.V. Koninklijke Nederlandsche fa briek van wollen dekens, v.h. J. C. Zaal berg en Zoon. Na een welkomstwoord van de personeelschef, de heer H. Bo- kern, werden de Jubilarissen allereerst toegesproken door de heer W. A. Schrandt, directeur, die een overzicht gaf van de loopbaan der Jubilarissen. Dit waren de heren C. Blansjaar, die 35 jaar aan de N.V. is verbonden, voorheen werkzaam op de spinnerij en na de ver plaatsing van de spinnerij naar Vlijmen in Leiden werkzaam gebleven als ket tinglijmer, C. van Egmond, in 25 Jaar opgeklommen van wever tot chef van de weverijen en M. de Kruis, 25 Jaar in dienst, voorheen dekenopmaker en thans werkzaam als eindcontroleur van de ge reedgekomen dekens. Na tot iedere Jubilaris een persoon lijke gelukwens te hebben gesproken overhandigde de heer Schrandt elk van hen een enveloppe met inhoud. De heer j. Bavelaar sprak namens de onderne mingsraad zijn gelukwensen uit en bood namens het gehele fabriekspersoneel en veloppen met inhoud aan, kisten met sigaren en bloemen aan de echtgenoten van de jubilarissen. De heer A. Thorn vertegenwoordigde het administratief personeel en bood na hartelijke woorden van felicitatie ook cadeaus aan. De heer J. Philippo richtte tenslotte zijn gelukwensen, namens de afdeling weverijen, speciaal tot de heer C. van Egmond. Zijn woorden gingen vergezeld van enkele geschenken. Na de huldiging werden de Jubilaris sen door de aanwezigen met een hand druk en de beste wensen gecomplimen teerd. Tijdens het gezellig samenzijn werd de muziek verzorgd door dames en heren van het kantoor onder leiding van de heer A. J. Peltenburg. „Surrealistische ontmoetingen" Na de internationale surrealistische tentoonstelling te Parijs en New York, welke verleden Jaar werd gehouden en met die te Milaan in het vooruitzicht. wordt thans ook in Nederland na een stilte van meer dan 20 jaar wederom een surrealistische tentoonstelling gehouden. Deze expositie, welke onder de naam van „Surrealistische Ontmoetingen" in het Academisch Kunstcentrum, Rapen burg 73, wordt gehouden onder auspiciën van het Bureau de Recherches Surrea- listes van de Nederlandse Surrealistische Groep, zal vrijdagavond worden geopend. Op deze avond, die een bijzonder karakter zal dragen, worden surrealisti sche films vertoond en gedichten van o.a. André Breton en Benjamin Peret voor gedragen. De tentoonstelling verenigt een aantal schilderijen, tekeningen en objets van Nederlandse surrealisten, onder wie Wil lem van Leusden, J. H. Moesman, W. Wagenaar. Geert Hofman, Martin van Veen en anderen. Tevens wordt aandacht besteed aan de surrealistische literatuur. Een groot aan tal boeken, tijdschriften, pamfletten en documenten, die betrekking hebben op de surrealistische beweging zijn in vitri nes uitgestald. De expositie is dagelijks geopend van 22 april tot 13 mei. DIVIDEND MAVOM 10 PROCENT. In de gisteren gehouden jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhou ders van de N.V. Maatschappij voor Oppervlak- en Metaal techniek (Mavom) werd besloten, het dividend over het boekjaar 1960 vast te stellen op 10 pro cent (vorig boekjaar eveneens 10 pro cent). „Alles is normaal in Havanna" De Cubaanse ambassadeur in Mexico, Portuondo, heeft gezegd, dat de antl- Castrotroepen, die op Cuba zijn geland, omsingeld zijn en dat men niet kan spreken van een penetratie van deze troepen in het binnenland. Alleen de landing in de Baai van Cochinos, in de provincie Las Villas, is bevestigd en in Havanna is alles normaal, aldus de di plomaat, die zegt deze inlichtingen tele fonisch van president Dorticos zelf ge kregen te hebben. De troepen in de Sierra dEscambray zouden oprukken in de richting van Santa Clara, de hoofdstad van de pro vincie Las Villas. Arbeiders, boeren en leden van de militie zouden zich in steeds groter aantallen bij de rebellen aansluiten. Talrijke Mexicanen zouden zich heb ben opgegeven om als vrijwilliger tegen Castro te vechten. Van hun diensten zal geen gebruik worden gemaakt. NEDERLANDER IN DENEMARKEN IN ARREST Een 35-jarige Nederlander is door de Deense politie gearresteerd bij een rou tine-onderzoek in hotels in Kopenha gen. Hij was niet in het bezit van een paspoort en zal naar ons land worden uitgewezen na een onderzoek naar zijn doen en laten in Denemarken. Hij is een bekende figuur in de ar chieven van Interpol, met een serie ver oordelingen wegens diefstal in verschei dene Europese landen, zo verklaarden politie-autoriteiten. De naam van de Ne derlander wilde men niet meedelen. BIJ NIET-AANVAARDING MAMMOETWET AFTREDEN VAN MINISTER CALS De minister van O., K. en W., mr. Cals, heeft vanmiddag in de Eerste Ka mer bij de behandeling van zyn begro ting de volgende verklaring afgelegd: »>Als de meerderheid van de Tweede Ka mer de fundamenten van de Mammoet wet aantast, maak lk plaats voor een an der. We ztfn al vele jaren achter op dit terrein. In tegenstelling tot de heren Tilanus en Beernink, beschouw ik de Mammoetwet niet als een vrije kwestie. De minister heeft verder meegedeeld, dat hij achter het beleid van staatsse cretaris Scholten staat, met betrekking tot de televisie. Aanrijding op Haagweg Op het kruispunt HaagwegChur- chilllaan vond gistermorgen een aanrij ding plaats tussen een personenauto en een bromfiets. De bestuurder van de wagen reed evenals de bromfiets in de richting Voorschoten. Zonder de laatste opgemerkt te hebben sloeg de auto linksaf, hetgeen een aanrijding tot ge volg had. De berijdster van de brom fiets werd door de E.H.D. met een her senschudding en een gekneusde heup naar het Academisch ziekenhuis over gebracht. „DE STEM DES VOLKS" ZINGT BEETHOVEN EN MOZART De Zangvereniging „De Stem des Volks" zal op dinsdag 25 april in de Stadsgehoorzaal wederom de traditio nele jaarlijkse uitvoering houden en daarbij ben gehore brengen de Mis in C dur van L. van Beethoven en ,.Ves- perae solennes de confessore" van W. A. Mozart. Als solisten zullen meewer ken: Maria van Uden, sopraan, Watty Krap. alt. Simon van der Geest, tenor en Max van Egmond, bas. De orkestbe geleiding berust bij het Amsterdams Kunstmaandorkest. Het geheel staat onder leiding van Willem Mlzee. Feestavond Leidse Chr. Oranjevereniging Ter ere van H.M. Koningin Juliana's verjaardag belegt de Leidse Christelijke Oranjeverengiging op vrijdag 28 april een feestavond. De „Timdelerclub" zal dan in de Leidse Schouwburg een toneel spel ln drie bedrijven opvoeren ge naamd: „De heksen van Malta". Het speelt tijdens de laatste wereld oorlog op het eiland Malta, dat in die dagen in het brandpunt der belangstel ling stond. Liefde, maar ook spionage spelen een grote rol in dit boeiende stuk. CORRESPONDENTIE C. J. W. te L. Ingezonden stukken, welke kritiek op kritiek inhouden, ko men niet voor plaatsing in aanmerking. Ons kort verhaal door Colin Robertson Eric Powers, die algemeen bekend stond als „Lofty" keek vragend naar zijn oudere broer. De vallende avond wierp grote schaduwplekken in de rus tige straat van Nice. Waar gaan we heen, Rex?, vroeg Eric. Ben je weer bezig met een verhaal voor je krant? Nee, dit keer niet. Rex, die reizend correspondent was, grijnsde: Er kan in deze stille straten evenwel van alle gebeuren. We gaan dus maar wat rondlopen en houden onze ogen goed open. Als lk niet gauw met een goed verhaal kom, lig lk er uit. Dat was echter niet erg waarschijn lijk, dacht Eric, want Rex had een speciale neus voor nieuws. De meest opwindende dingen schenen altijd te gebeuren als hij ln de buurt was. Op een dag had Eric besloten, dat hij ook Journalist zou worden. Pfff, 't is nog behoorlijK warm, mopperde hy, terwijl ze langzaam doorliepen. 't Is vanmiddag dertig graden ln de schaduw geweest. Dat ls zes en tachtig graden Fahrenheit, Rex, voegde hij er trots aan toe. Ik heb 't uitgerekend. Zijn broer grinnikte even. Elementaire kennis, mijn waarde Watson! Om graden Celsius in gra den Fahrenheit om te rekenen, ver menigvuldig je ze doodgewoon met ne gen, deelt de uitkomst door vijf en telt er dan twee-en-dertlg bij op. Pro beer je soms te geuren met je ken nis? Nee, natuurlijk niet!, zei Eric protesterend en iets te snel, toen hij zag dat Rex gespannen voor zich uit keek. Hé! Kijk daar eensl Een oudere man was hard een steegje komen uithollen, dat grensde aan een postzegelwinkel. Hij was bijzonder goed gekleed, droeg een pince-nez en had een kort geknipt baardje. Alhoewel hij er verre van atletisch uitzag rende hij toch hard weg. Wat zou je daarvan zeggen. Lofty? Daar zijn broer 't hoofd schudde, liet hij er op volgen: Kom, we zullen hem volgen. Er zit misschien wel nieuws in. Snel liepen ze achter de vluchte ling aan, die een hoek omsloeg en zich kennelijk niet realiseerde dat hij gezien was. Toen ze hem weer in de gaten kregen, holde hij niet meer, maar stapte stevig door. Ze volgden hem aan de schaduwzijde van de straat en zagen hem enkele minuten later een flatgebouw binnengaan. Rex en Erie waren even later bij de Ingang en hoorden hem een trap op hollen. Op de vierde etage verdween hij in een kamer, de deur hard ach ter zich dichtsmijtend. Rex wees Eric op een naambordje in de hal. Op de vierde verdieping huisde slechts één bewoner: Henry Leroux. H'm, ik vraag me af, Lofty, waar om monsieur Leroux zo'n verschrikke lijke haast had. Laten we teruggaan naar die postzegelwinkel en eens kij ken of we er achter kunnen komen. Toen zij de winkel naderden, zagen ze dat er zich enkele mensen verza meld hadden. Een politie-auto stond vlakbij geparkeerd. Rex hoorde al spoe dig. dat er die avond een postzegel veiling was geweest. Een bijzonder zeldzame zegel, wel een half miljoen (oude) franken waard, was gestolen! Hoe is 't mogelijk!, fluisterde Eric opgewonden. Die man die we gezien hebben! Ik durf er alles om te verwedden, dat hij de dief is. Rex zei niets. Met Lofty op zijn hielen, liep hij de winkel binnen en wendde zich tot de inspecteur van politie, die het onderzoek kennelijk leidde. Deze herkenwe hem meteen. Bonsoir, monsieur Powers, zei hij vriendelijk. U komt zeker informe ren. Daar Rex knikte, verklaarde hij: Het heeft er alle schijn van, dat de diefstal bijzonder goed is voorbe reid. We hebben met een bijzonder geslepen heerschap te maken. Verder moeten wij wel aannemen, dat hij een compagnon heeft gehad. De veiling had in een vertrek plaats gevonden, dat aan de achterzijde van de eigenlijke winkel lag. Zodra de dief stal was ontdekt, had niemand de zaak meer mogen verlaten. De vermiste ze gel, zo hoorde Rex, had op een tafel tje vlak naast de veilingmeester gele gen toen de lichten plotseling waren uitgegaan. Iemand had aan de zeke- ringskast, die zich in een aangrenzend WARMOND ,,'t Huis te Warmond" wordt weer verkocht Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben besloten het kasteel ,,'t Huys te Warmond" te verkopen aan de stichting „Huis te Warmond" in oprichting. In februari j.l. kocht de provincie het kasteel voor een bedrag van f 100.000. Het was niet de bedoeling van het pro vinciaal bestuur het huis in eigen be heer te exploiteren. Er komt een stich ting, waarin particulieren de provincie en de stichting .Zuidhollands landschap' die, het kasteel zal beheren. Dit jaar nog begint men met de restauratie van het kasteel. Minister Cals heeft voorts ten aanzien van de subsidie aan studenten-eettafels zUn standpunt gehandhaafd. Hem was gevraagd geen uitvoering te geven aan zijn voornemen de subsdie te verminde ren. De minister verwees naar hetgeen hy eerder over deze zaak had gezegd, namelijk dat er by de studenten-eet tafels gestreefd moet worden naar een zo groot mogelijke efficiency. vertrek bevond, gemorreld. Eén van de zekeringen losgedraaid en het had en kele minuten geduurd voordat die ze kering achter enkele dozen was terug gevonden. Toen de lampen weer aan gingen, was de zegel verdwenen. Ja, het heeft er Inderdaad al les van weg dat de dief een mede plichtige had, zei Rex. De een draalde de zekering er uit, terwijl de ander, onder bescherming van de duis ternis, de zegel stal. Het moet, zoals u als gezegd hebt, goed zijn voorbereid, inspecteur. Niemand had Iemand het vertrek uit zien sluipen, alhoewel enkele van de aanwezigen een man met een kort baardje en een plnce-nez hadden opge merkt, die dicht bij de deur had geze ten. Daar hij verdwenen was, nam ledereen aan dat hij de dief moest zijn. Ik zal straks wel naspeuringen naar die man laten doen, zei de inspec teur. Ik ben echter bang, dat 't noodzakelijk is alle aanwezigen te fouilleren. Deze mededeling ontlokte een al gemeen gemompel. Eric nam deze ge legenheid te baat om zijn broer toe te fluisteren: Vertel Je de politie niet van die mijnheer Leroux? Nog niet, Lofty. Ik moet eerst m'n verhaal rond hebben, Sstt Temidden van de mensen bevon den zich twee goed geklede Amerika nen. Ze stonden zwijgend naast el kaar en waren kennelijk ontstemd over de loop der gebeurtenissen. De één was vrij gezet en had een dik, rond gezicht, de ander was lang en mager en klaarblijkelijk vermogend, want hij droeg een diamanten dasspeld en man chetknopen, die met diamanten be waren. Aan de pink van zijn rechter hand prijkte een ring met een grote smaragd. Silas J. Sutton, zei hij in ant woord op een vraag van de inspec teur. En terwijl hij op zijn metgezel wees, liet hij er op volgenz; Lucas Wright, mijn privé-secre- taris. Uw beroep, mijnheer? Staalfabrikant In Pittsburg. Ik kan u verzekeren, inspecteur, dat wy niets afweten van deze ellendige ge schiedenis. We logeren ln Hotel Splen- dlde. EhIk hoop dat m'n naam niet ln de kranten komt. De inspec teur mompelde iets terug, waarna de procedure verder ging. Nadat van allen de gegevens waren opgenomen, werd ledereen gefouilleerd ook de veilingmeester en zyn assis tenten. Tenslotte werd iedere vierkan te centimeter van het veilingzaaltje en de aangrenzende kamer, waar de zekering was gevonden, afgezocht. De zegel werd niet gevonden. Kom, Lofty, mompelde zyn broer. Nu zullen we eens een woordje gaan wisselen met die mynheer Le roux, Ik durf er alles om te verwedden, dat hy verdwenen is. De Fransman was echter thuis. Hy was nogal nerveus toen hy open deed en hy werd doodsbleek toen hy hoorde wat de reden van hun komst was. Nadat de zegel gestolen was, za gen wy u weghollen en Komt u alstublieft binnen, onder brak hij Rex gehaast, alsof hy bang was dat iemand hen zou kunnen af luisteren. Hij sloot de deur zorgvul dig voordat hy verder ging, bijzonder nerveus sprekend. U denkt natuurlyk, dat ik de dief ben, maar u vergist u deerlyk. Ik had een byzondere reden om zo snel te vertrekken. We zouden graag een nadere ver klaring horen, zei Rex nadat de ander zweeg. Het spyt my, mynheer, maar ik kan 't u nu niet uitleggen. Dit is alles, wat ik momenteel bereid ben te verklaren. Zo juist. Rex's stem klonk nogal venynig. —We hebben tot dusverre de poli tie nog niets verteld, maar De politie! Wanhopig wreef hy zyn handen. Ik smeek u, ik bid u de politie niets te zeggen! Ik ben een eerlyk mens, dat zweer lk u. Maar als ze hier komt en de flat nazoekt, zal ik gearresteerd worden. Rex en Eric wisselden een verbaasde blik. Wat bedoelde die man eigenUJk? Waarom moest hy zo bang zijn als hy de zegel niet gestolen had? Rex stelde nog enkele vragen, maar Henry Leroux weigerde koppig er antwoord op te geven. Alles wat hy wilde zeg gen was, dat hy 't graag allemaal zou uitleggen nadat de dief gegrepen zou zyn. Nu, wat zeg je er van, Lofty, zei z'n broer toen ze weer op straat ston den. Eric schudde 't hoofd, geheel van z'n stuk gebracht. Ik weet niets te zeggen. Ik heb 't gevoel, dat hy onschul dig is. Maar waarom weigert hy dan iets te zeggen? Nadenkend wreef hy over zyn kin. Hoe 't ook zy, voordat we 't de po litie gaan vertellen, wil ik nog iets nagaan. Ik heb zo'n idee. Ik moet maar steeds aan die twee Amerika nen denken. Laten we eens naar Ho tel Splendide gaan. By de receptie kreeg Lex te horen, dat mynheer Sutton en zijn secreta ris kamers hadden op de tweede ver dieping, die uitkeken op een binnen plaats. Nu, dat weten we dan weer, zei Rex. Kom mee, Lofty, later we eens rondkyken. Waar zit je nu eigenlyk op te azen?, vroeg Eric, die er langzamerhand niets meer van begreep. zyn broer gaf hem een knipoogje, maar zei niets. Hy liep de binnen plaats op en staarde naar het raam van Suttons kamer. Er verscheen een glimlach rond zyn lippen. Het balkon van Sutton's kamer kon namelijk ge- makkeiyk via een brandtrap bereikt worden. Het had niet beter kunnen zyn, mompelde hy. Lofty, je grote broer denkt aan iets illegaals, maar ik zal 't riskeren. Als myn intuïtie my be driegt en ik gegrepen word, zou my dat tegenvallen. Ik ga die kamer van mynheer Sutton eens nader bekyken. Wat zeg je? Nu meteen?, vroeg Eric opgewonden. Nee, pas nadat hy naar bed is ge gaanen daar zul jy óók zyn, als lk m'n nek waag. Hy zag de teleurgestelde trek op Eric's gezicht en gaf hem een aal over zyn haar. Doe geen onverstandige dingen! Maar luister nu een, Rex Geen woord meer!, zei z'n broer, als ik iets ontdek, zal ik 't je mor genochtend allemaal vertellen. Het was al over tweeën, toen Rex zich op het balkon van de kamer van Sutton heet. Het was nog steeds vry warm en de deuren stonden open. Langzaam sloop hy vooruit. Met een zaklantaarn ln de vorm van een vul potlood scheen hy naar binnen. Hy fronste de wenkbrauwen toen hij zag dat het bed nog onbeslapen was. De Amerikaan was dus nog niet gaan slapen, hoewel zyn kleren over een stoel hingen, Hy spitste zyn oren en hoorde toen het zwakke geluid van stemmen uit de aangrenzende kamer komen. Nu de man nog niet sliep, was het gevaar groter, maar de sieraden die hy had gedragen, lagen op de kleed tafel. Rex hield z'n adem in toen de diamanten in het schynsel van de lantaarn begonnen te glanzen. Zon der gedruis te veroorzaken sloop hy naar binnen. De ring met de grote smaragd lag er ook. En juist in die ring was hij ge ïnteresseerd! Hy pakte het sieraad op en bestudeerde het aandachtig. Hij was hierin zo verdiept, dat het niet tot hem doordrong dat de stemmen in de andere kamer zwegen. Plotseling werd de tussendeur geopend en viel een brede lichtstraal op hem. Silas J. Sutton stond in de deur opening. Hij zag er ernstig uit. Hij droeg een kamerjas, maar de twee andere mannen waren nog ge heel en al gekleed. De één was zyn secretaris Lucas Wright, de ander een Fransman met een scherp getekend gelaat, die Rex al eerder had gezien. Hy heette Gruvel en had een kan toor boven de postzegelzaak. De in specteur had hem daar na de dief stal aangetroffen, maar hij had ver klaard niet van de zaak af te weten. Rex was er nu zeker van, dat alle drie schurken waren. Hè, dat is die kranteman, zei Sut ton dreigend. Wat spookt u hier eigen lyk uit, mijnheer Powers? Rex liet hem de ring zien. Nu u er om vraagt, wil ik u wel zeggen dat ik deze ring eens wilde bekyken. Let haar neer!, zei de man met snydende stem. Hy keek naar Wright. Bel de receptie en waarschuw de politie Als ik u was. zou ik dat niet doen, zei Rex. U moet namelyk weten, dat ik uw geheim nu ken. Uw kameraad Gruvel heeft natuurlijk die zekering losgedraaid, nadat hy zijn kantoor was uitgeslopen. Toen de lichten uit waren gegaan, stal u de zegel en ver borg haar. Ik behoef u natuurlyk niet te vertellen waar. Even heerste er een drukkende stil te. Toen liep Sutton verder de kamer in. Zijn half dicht geknepen ogen glansden gevaarlyk. Je bent een slim mannetje, hè? Je hebt ons dus doorzien. Wat wat zullen we doen, Sutton?, vroeg Wright zenuwachtig. We geven hem een mep op 't hoofd en binden hem vast. We moeten er snel vandoor. Je bedoelt voordat hy de politie kan inlichten? Ja, natuurlijk, maar hy zal pas mor genochtend laat gevonden worden en dan zyn wy al lang en breed ver dwenen. Hy had inmiddels een zware, gla zen asbak gegrepen. Hy hief 't ding hoog boven z'n hoofd en juist toen hy haar op het hoofd van Rex wil de doen neerkomen, gebeurde er iets overwachts. Zonder dat zyn broer het wist, was Eric hem gevolgd. Hy had zich schuil gehouden op het balkon. Op 't juiste moment dook hy de kamer binnen en deed Sutton neertuimelen. Pracht werk, Lofty! Rex schoot op de twee anderen af. Zyn vuist vloog naar voren en een krachtige uppercut velde Wright. Hy zakte in elkaar, terwyl zyn kameraad een sprong in de richting van de deur deed. Rex kon hem echter nog juist grypen, draaide hem om en plantte een verschrikkelyke linkse op zyn kin. Gruvel ging door de knieën en bleef liggen. Sutton worstelde nog steeds met Eric, toen Rex hem beetgreep en overeind trok. Daar hy gezien had wat er met de anderen was gebeurd, toonde hy geen lust zich te verzetten. Ik ben je gevolgd, Rex, riep Eric triomfantelyk. Ik wilde er niets van missen. Trouwens, ik dacht dat je misschien wel hulp kon gebruiken. Dat is verstandig van je geweest. Hy keek Sutton met een vernietigen de blik aan. Dit is de man, Lofty, die de zegel heeft gestolen. Ik zal je laten zien, waar hy haar verborgen heeft. Hy pakte de ring op. Aan één van de zyden van de grote steen zat een klein bobbeltje. Toen hy er op drukte, klapte de steen opzy. Het scharnier- tje, waarmede zij was bevestigd, was practisch onzichtbaar. Onder de steen was een vliesdunne ruimte en daarin lag de zegel. Handig verzonnen, hè?, zei Rex. Hy verborg de zegel in de ring voordat de lichten weer aangingen, en nadat de politie hem had gefouilleerd, liep hy er kalm mee weg. Hebben ze 't dus zo gelapt? Een getrukeerde ring! Eric keek echter nog vragend. Maar waarom verdacht je hem, Rex? Zo'n mooie kleine piano past ook In Uw kamer. De volle, zangrijke toon overtreft die van menig „groot" instrument... De prijs zal U meevallen! Bel of schrijf om onze foto'brochure nr 60 A Amsterdam - Arnhem - Breda - Rotterdam Kyk, het viel my op, dat alle sie raden die hy droeg echt waren, maar dat juist deze smaragd een goedkope imitatie was, niet meer waard dan een paar shilling. Ik zag dat meteen. Hy wendde zich tot Sutton. Ik vond het nogal vreemd, dat u zo'n bazaar-ring droeg, terwyl al uw andere Juwelen echt waren. En toen u de inspecteur vertelde, dat u een staalmagnaat was, dus waarschynlijk zeer vermogend, was ik helemaal ge alarmeerd. Maar nu weten we waar om u die ring droeg. Is dit even een pracht verhaal voor de krant!, riep Eric enthousiast uit. Rex had zijn ogen niet van het drie tal laten wijken. Bel de politie maar, Lofty. We zul len er wel voor zorgen, dat ze voor lopig geen trucs meer kunnen uitha len. Noch Rex, noch Eric kregen die nacht veel slaap, want nadat ze het politiebureau hadden verlaten, schreef Rex een lang artikel, terwyl Eric wak ker bleef liggen ln bed. Er was nog steeds iets dat beider gedachten bezig hieldWaarom had Henry Leroux zich zo bijzonder vreemd gedragen? We moeten dat zien uit te vinden, zei Rex, toen ze aan de ontbyttafel zaten. Laten we hem dus maar weer eens opzoeken. Toen Leroux hoorde, dat de zegel was teruggevonden en dat de daders waren gevat, keek hy bijzonder opgelucht. Nu kan ik 't u uitleggen, zei hy dankbaar. U moet namelijk weten, dat ik een verwoed postzegel-verzamelaar ben en dat ik één van de weinige exemplaren bezit van het type, dat gestolen werd. Ongeveer twintig jaar geleden heb ik die zegel gekocht. Gis teravond heb ik myn zegel meegeno men naar de veiling om haar met het andere exemplaar te vergelyken, dat ik wilde proberen te kopen. Hij zweeg even en spreidde zyn armen uit. Toen de lichten uitgingen, zag ik iemand op het tafeltje naast de vei lingmeester afvliegen en daarna in de duisternis verdwynen. Ik kreeg toen Nieuwe uitgaven Ecu witte angora en enige mensen, door A. de Wit. Ultg.: Wereldbibliotheek, Am sterdam. De VlaggelUn, verhalen uit buitenland se kinderboeken, verzameld door W. Hora Adema en Annie M. G. Schmidt. Geïll. Uitg.: De Arbeiderspers, Amsterdam, Het Leidsch Dagblad MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken. zo 't idee, dat er een diefstal werd gepleegd. U zult nu zeker wel kunnen begrijpen wat er gebeurd zou zijn als ik gebleven was en de zegel op my zou worden gevonden. Ik was namelyk bang dat niemand mijn verhaal zou geloven. Eric staarde verbaasd naar zijn broer, die al even verwonderd keek. Nu daar had je alles wel om kunnen verwedden. Ze zouden hem vast en ze ker gearresteerd hebben, Rex. Ja, en niemand zou hem geloofd hebben. Hoe is het mogelijk! Monsieur Leroux keek hen opge lucht aan. Dankzy u, heb ik nu niets meer te vrezen BEURSO VERZICHT Flauwe markt met kalme handel Amsterdam, 19 april De dreigende internationale politieke verwikkelingen rond de strijd op Cuba hebben vandaag een druk op de effec tenbeurs uitgeoefend. Over vrijwel de gehele linie liepen de koersen vrij sterk achteruit. De stemming was echter niet nerveus. De handel droeg integendeel een rustig karakter. Na de lagere ope ningskoersen kon bovendien enig herstel worden waargenomen. Doordat kopers verstek lieten gaan kon het op zichzelf geenszins omvangryke aanbod slechts op lagere koersen worden geplaatst, waarbij zich in sommige gevallen grote verlie zen voordeden. Dit was met name het geval met de certificaten Hoogovens die op een koers van 1063 een verlies van ruim 40 punten te zien gaven. Philips en Unilever moesten een verlies van resp. 18 en 14 punten incasseren. Aku moest 9 punten prijsgeven, waardoor de koers iets onder de vyfmaal pariprijs beland de. Aandelen Kon. Olie, die gisteren in Wall Street al onder druk stonden waar door de koers in de niet-officiële avond- handel was gedaald tot f 151,70, golden vanmiddag op de officiële beurs circa f. 150,60, waardoor een verlies van f. 2,70 ten opzichte van de officiële slotkoers van gisteren moest worden genoteerd. Scheepvaartaandelen gaven overwegend verliezen van één tot twee punten te zien. Van Nlevelt Goudriaan maakte echter een uitzondering door een iets hogere notering. Cultures hielden zich wat Amsterdam-Rubber en HVA betreft 2P„n,?£,enoe8:,het vori?e niveau, maar Deli My. werd f. 2 lager geadviseerd. Ook de lokale aandelenmarkt was lager met uitzondering van Ned. Ford, waarvan men de koers circa tien punten hoger taxeerde dan gisteren, en Slkkens, waar voor ook weer goede vraag bestond. Van Berkel werd onder invloed van het on veranderde dividendvoorstel van 12% te gen een koers van 400% tevergeefs aan geboden, nadat gisteren 427 was geno teerd. WISSELKOERSEN Amsterdam, 19 april. Londenl0.05%10.06; Montreal 3.63 A m EruMfi .718-718^; Stockholm Mllaan 57.88",i —57.93' Oslo 50.2750.32; Lissabon 12.541255 New /ork 339Vi-3.59!iparys 73;32^ 83nfi«-5??f£0rt 9°-50-90.55; Ztirich R9o?ïriKopenhagen 51.97%— 52.02%; Wenen 13.78%— 13.79y4. BEURS VAN Woensdag 19 april ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000.— Ned. '58 4% Ned. '59 4% Ned. '60-1 4% Ned. '60 II 4% Ned. '59 4% Ned. '60 4% Ned. '61 4% Ned. '53 3% Grootboek obi. 3% Ned. '47 3% (3) Ned. '51 3% Ned. '53 (3%) Ned. '56 3% Ned. '48 3% Ned. bel. cert. 3% Ned. '50 3% Ned. '54 3% Ned. '55 I 3% Ned. '55-11 3% Ned. *37 3 Ned. grtbk obi. '46-3 Ned. doll. In. '47 3 Ned. Inv. cert. 3 Ned. 62-64 3 Indië '37 3 Indië '37 A 3 Ned. won. b.l. '57 6 Ned. won.b.1. '58 4% ACTIEVE AANDELEN Cultuurbank Nat. Handelsbank Ned. Handelmy Amst. Rubber H.VA Senembah A.K.U Berkel's Patent (v.) Calvé Delft cert. Deli My .en (Ver.) Kon. Pap. v. Gelder Hoogovens cert Müller en Co. NB. Ned. Kabelfabr Philips Philips pref Unilever Wilton Feyenoord Biliton 2de r Dordtse Olie gew. Kon. Olie (f20.—) idem (50 k f.20.—) Holl. Amer. lyn Java China Paket KLM Kon. Ned. Stmv. Mij Kon. Paket My Stoomvaart My Ned. Nievelt Goudr. eert. v. Ommeren eert. Kon. Rott. Lloyd... Ned. Scheepv. Unie Vorige Slotkoers koers v. heden 103% 103% 103% 103% 103% 103% 103% 103% 102% 102A 102% 102A 102A 102* 99 %B 99% 82% 95 95% 99 A 98% 97% 97% 97% 97% 92% 92% 91% 92% 92%GB 93 %B 93 %B 93% 93% 94 A 94% 94% 95 95 95% 91% 100% lOOftGL 100% 100* 100 97% 97% 111% 111% 102H 102% 37 36% 251% 231exd. 314 120 %G 120% GB 145% 145% 530B 530 507% 500% 427 396 GL 880 867 170.— 168 420 410 1106% 1062 540 521 690 662 GB 1171% 1151 318 315 881 864% 318 300 544 523 GB 730 709% 154.40 152 153.20 150.50 173% 171% 186 183 GB 95.70 94.90 210% 207% 182 179 194 188% 162% 163% 360 351 167 166 177% 175% AMSTERDAM NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen Vorige Slotkoers koers v. heden A'dam '47 (354) 3 964, 96,-, Idem '48 (354) 96? ff" R'dam '52-1 (454) 100" ioo"i M. ld. 37 I-n (354) 9654 Z.-Holland '56 (454) 10154 Bankwezen Bank N.G. '58 (5%) 106 infi id. N.W.B. '52 (43) 101A im* BVOrspbr 1.600 183* BVG rspbr. '52 150 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 90% 91 Premieleningen A'dam '53 3 108% A'dam '51 12%.. si' 87t4 A'dam '56 12% 82% 82 A'dam'56 II 2% £5% 95u A'dam '56 Hl 2% 95% 95% Eindhoven '54 2% 82% 82 5 Enschede'54 2% 83% Den Haag '52 I 2% 92% 9954 Idem II 2% 94 95 R'dam '52 I 2% 93% 95 Idem H 2% 93 Idem '57 2%100% 100 Utrecht '52 2% 92 915; Z.-Holl. 1957 2% 99% 991/ Zuid-Holland '59 2% 106% 105% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Hobeco 254.— 252 Amst. Bank 400 790 H-B.Ü. «rt220 2?9% Rott. Bank 351 351 Twentsche Bank 331 325 Industrie Ondernemingen Albert Heyn599 579 Borsumy42 41 Electrolasmy430 Kon. Ned. Grofsm. 204 196 Holl. Constructie 613 615 Ing. bur. v. Bouwny v. 319% 315 l Internatio 178% 173 Int. Kunststoff. Ind. 88 v. Kempen en Begeer 148% 148% Leidse Wolspinnery 671 Rott. Droogdok My. 616 600 Sikkens Groep 910 899 Ver. Touwf abrieken 393 Walvisvaart 107 106% Wernink's Betonmy. 209 200L Van Wyk en Heringa 143% 140 Zaalberg 157 Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 23% 23% Intern. Nickel69% 70 Anaconda 58 56% Bethlehem Steel49H 48% Cities Service 52 50 General Motors 46% 45% Kennecott89% 88 Republic Steel 63% 63% Shell OU 44% 43% Union Pacific 31 tW 31% Un. States Steel 8988%

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7