ECHTPAAR LABORDUS 25 JAAR CONCIERGE IN „STAALWIJK" u1 Kink in kabel? PRONONCE Ambassadeur van Iran bezocht Instituut voor Nabije Oosten Proces om baby vergt veel tijd Neemt in hervormde wijkgemeente centrale plaats in Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 19 april 1961 Tweede blad no. 30333 ET de kleinst mogelijke meerder- A A heid, n.l. met 16 tegen 15 stem- IVl men, heeft de Leidse gemeente raad maandagmiddag in de vorm van 'en motie zijn fiat geweigerd op een be reids door het College van B. en W. aan het Vebo-bestuur verleende toestemming om zijn jubileumtentoonstelling van 22 tot en met 26 augustus a.s. ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan dezer ver eniging te houden in een gedeelte van het Plantsoen, met name het deel tussen de Van Disselbrug en de Plantage. De tegenstanders van dit plan, hoewel volledig erkennend de grote verdiensten van de Vebo voor de faam en ontwikke ling van Leiden als agrarisch centrum erondden hun bezwaren voornamelijk op de overweging, dat deze tentoonstel ling aan het bewuste stadsdeel ernstige materiele schade zou toebrengen, welke door een herstelsubsidie van f 5700 on voldoende zou worden gedekt. Bovendien achtten zij het niet verantwoord dit recreatiecentrum gedurende een periode van 14 dagen aan zijn zo dringend ge wenste bestemming te onttrekken. ITGAANDE van de nauwelijks be twistbare stelling dat partij-poli- tieke overwegingen te dezer zake eeen rol kunnen spelen, stellen wij vast: a- dat de competentie blijkens nadruk- kelijke verzekeringen van burgemees ter Van Kinschot en wethouder Dry- ber ten aanzien van de aanwijzing van het tentoonstellingsterrein berust bij het college van B. en W. en dus niet bij de raad; f aan het bestuur van de Vebo uiter- aard met het oog op de noodzakelijke organisatorische voorbereidingen reeds geruime tijd geleden toestem ming moet zijn verleend om zijn plannen in te delen en af te stemmen op de gevraagde expositieruimte, met alle daaraan verbonden consequenties en inmiddels gedane attractieve toe zeggingen van overheids- en bedrijfs- technische instanties; c- dat het derhalve nauwelijks mogelijk moet worden geacht in deze opzet een zodanige verandering te brengen dat enig ander tentoonstellingsterrein wordt aangewezen. DIT alles overwegende kunnen wij er alleszins begrip voor hebben dat wethouder Drijber in de loop der discussies de zaak scherp stelde en de raad voor de keuze plaatste: deze Vebo of geen Vebo. Toen de raad niettemin van zyn uiter aard onbestreden democratisch recht- gebruik maakte en het aangewezen ter rein verwierp, was de enig juiste repliek van het College, dat het zich nader op de thans ontstane situatie zou beraden. In de gegeven omstandigheden wil het ons alleszins waarschijnlijk voorkomen, dat dit nadere beraad ertoe zal leiden, dat het College van B. en W. de motie eenvoudig naast zich neerlegt en het Vebo-bestuur machtigt voort te gaan met de noodzakelijke voorbereidingen. Wij menen dat dit ook de meest juiste oplossing zou zijn. zulks temeer waar de raad met algemene stemmen de gelden tot het houden van deze tentoonstelling beschikbaar stelde en daarmede zijn vol ledige instemming met doel en streven van de Vebo demonstreerde. Advertentie voor PYJAMAS - DUSTERS BABYDOLLS NACHTHEMDEN Speelgroep van OKO „Een kerel van een vrouw" „De Speelgroep van OKO" (Leonar- dus parochie) heeft zijn toneelseizoen besloten met een geslaagde opvoering van het spel „Een kerel vah een vrouw", weliswaar een blijspel zonder preten ties en een gebruikelijk happy-end, doch waarin schrijver Fritz Peter Buch veel ruimte liet voor sterk dramatische pas sages zonder van het geheel een dra kerige „lach en traan" te maken. Het verhaal heeft een reële inhoud, amusant zonder streven naar koldereffecten en levensecht waar het de strijd tussen contrasterende karakters betreft. Na vele jaren komt Victor, de avon tuurlijke zoon van gepensioneerd overste Frederik die op de farm van zijn nicht Renee is neergestreken, weer terug in het ouderlijk huis en vindt het bedrijf, overigens mannelijk stoer geleid door „de kerel van een vrouw" Renee, in moeilijke financiële omstandigheden. Hoewel Victor door Renee als een niets nut wordt beschouwd, neemt de eerste toch succesvol deel aan de heropbouw In dit groeiproces botsen echter on danks wederkerig verzwegen genegen heid de sterk verschillende karakters Op het moment waarop een totale breuk onvermijdelijk schijnt, smelt het cynische hart van Renee en wordt zij, behalve 'n menselijke jonge vrouw, ook de levens gezellin van Victor. Onder regie van F. J. van der Meyden, die van ieders sterke kanten een kundig gebruik heeft gemaakt en zelf een ver fijnde vertolking gaf van de overste b.d., is het „De Speelgroep" gelukt de in het Antonius Clubhuis aanwezige OKO- donateurs en genodigden geboeid mee te voeren door deze met emoties geladen familiegeschiedenis. Van enkele scènes, o.a. het gesprek tijdens het schaakspel en het weerzien van vader en zoon, wisten de heren G. Janssen (dokter Bartels) en H. v. d. Sanden (Victor) onbetwistbare hoogte punten te maken. De eerste wist door goede beheersing van stem en beweging natuurlijke glans te geven aan de vriend des huizes, Victor kwam in eerste in stantie wat schuchter, doch vooral in het laatste bedrijf volledig uit de verf. Mej. T. Brouwers heeft een door een hard en eenzaam leven verzuurde Re nee gespeeld, waarvoor alle lof. Mevr. v. d. Meyden—v. d. Meer (Comtesse beonie) tekende een dwaas geaffecteerd kind-vrouwtje, een charmante rol, die bjjna pasklaar voor haar was gemaakt, alhoewel enige overdrijving niet viel te ontkennen. Ook aan de bijrollen was zorg besteed; de levenswijze huishoudster mevr. J. Jo annes—Van Loon en de butler door de neer C. v. d. Sanden; de boerse schuld eiser Meyer (W. Zeilstra) gesecondeerd ooor mevr. R. v. d. Meyden in een dub- rwj en tenslotte mevr. T. Juffermans- updam als de, o.i. overbodige, secreta resse. De mogelijkheden tot het scheppen „,.n sterke speelscènes zijn grotendeels Jr^tekend benut, gedragen als zij wer- on»\,ao^r 6611 duidelijk merkbaar spel- eninousiasme. Het goede werk van re- Kii euf-sPeler v. d. Meyden heeft hier- JJ zeker stimulerend gewerkt. Dit bly- spw is gisteravond herhaald. oorbereiding voor grote expositie De ambassadeur van Iran in ons land, de heer Mohsen Rais heeft gistermiddag vergezeld van zijn echtgenote een langdurig bezoek ge bracht aan het Nederlands Instituut voor het Nabije Oosten te Leiden. Hij werd ontvangen door de directeur van het Instituut dr. A. A. Kampman, die zijn naaste medewerkers aan hem voorstelde en een korte uiteenzetting gaf over de geschiedenis en doelstelling van het instituut. De heer Mohsen Rais bleek in het bijzonder geïnteresseerd voor de Iraanse sectie van de bibliotheek van het instituut, vooral voor de wer ken van de Nederlandse landreiziger en tekenaar Cornelis de Bruin, die in de jaren 1703 en 1704 geruime tijd in Perzië heeft vertoefd. Advertentie De directeur va nhet instituut vestig de de aandacht van de ambassadeur op de fraaie kopergravures van Cornelis de Bruin van Persepolis, mede in verband met de tentoonstelling der historische betrekkingen tussen Nederland en Iran. die momenteel op initiatief van het in stituut in nauwe samenwerking met het Gemeente Museum in Den Haag in voorbereiding is. Deze tentoonstelling zal worden georganiseerd met het oog op de viering van het 2500-jarig bestaan der monarchie in Perzië en in nauwe aan sluiting aan het bezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard aan Perzië in aanstaande herfst. Er moge in dit. ver band aan herinnerd worden, dat de echtgenote van de ambassadeur me vrouw Mohsen Rais, die de Ecole du Louvre te Parijs heeft gevolgd in het bij zonder geïnteresseerd is in de voortgang der archeologische ontdekkingen in Per zië. Gelijk bekend vervult het Neder lands Instituut voor het Nabije Oosten sinds verscheidene jaren een belangrijke rol bij de versterking der culturele be trekkingen tussen Nederland en de lan den in het Nabije Oosten, zulks in nau we samenwerking met het. Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen. Het sluiten van een cultureel ak koord tussen Nederland en Iran naar aanleiding van het bezoek van de Sjah van Iran aan Nederland in mei 1959 heeft de culturele aotiviteit in belang rijke mate versterkt, o.m. op het terrein van het verstrekken van beurzen aan studenten uit beide landen. De ambas sadeur is een groot voorstander van de verdere ontwikkeling dezer betrekkingen en zijn bezoek aan het Leidse instituut heeft om. ten doel hierop in het bijzon der de nadruk te leggen. Advertentie Zoekt U een GOUDEN ARMBAND voor f70.— en f100. Of f300 en f 400.—. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207, heeft het. Grote keuze in alle prijzen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Johanna Maria Margaretha. dr. van J. Duindam en G. Bielsma; Catharlna Dina Agatha, dr. van C. T. Wortman en M. M. van Egmond; Pauline Petra, dr. van P. W. Stam en C. H. Koning; Lodewljk Rel- nler, zn. van J. W. J. A. Devilee en A. E. J. Hogeveen; Johannes Oscar. zn. van O. E. B. Kersbulck en C. J. Velthuysen; Wil helmus Maria, zn. van L. C. de Goede en J. M. T. v. d. Heiden. OVERLEDEN B. Hoekstra, 46 Jaar, vrouw. Na afloop van het bezoek, dat ruim twee uren duurde werd door de gasten het diner ten huize van dr. Kampman gebruikt, waaraan tevens aanzaten de burgemeester van Leiden en mevrouw Van Kinschot, de directeur van de Iranian Oil Operating Companies in Ne derland en mevrouw Wap. de plv. chef van de directie Afrika en Midden-Oos ten van het ministerie van Buitenlandse Zaken, mr. M. C. van der Burcht van Lichtenbergh en mevrouw Schorer van de Souburgen. Zaterdag Emniabloemcollecte Ieder jaar tegen het einde van de maand april vindt de „Emmabloem" collecte plaats. In feite is het overbodig U allen er aan te herinneren, dat de collecte de naam draagt van wijlen Koningin-moe der Emma, omdat deze geliefde regentes zovele initiatieven ondersteunde op het gebied van de bestrijding der tuberculose. Hoewel wij de laatste jaren zo gelukkig zijn, dat het sterftecijfer door tuberculose in Nederland steeds lager wordt en bij de laagste in de wereld behoort, moeten wij toch goed ervan doordrongen blijven, dat de tuberculose nog stééds een ernstige bedreiging van onze volksgezondheid is. Hoe vaak hebben wij niet de laatste jaren in de krant gelezen van een schoolepidemie? Hoe nodig is het, dat alle instanties op hun hoede blijven en kunnen blijven! Voor dit laatste is nodig, dat heel het Nederlandse volk en voor de collecte op zaterdag 22 april 1961, wel héél bijzon der de „Leidse" bevolking zich in haar meest goedgeefse zijde laat zien. Draagt allen bij tot het welslagen van de financiële resultaten van deze collecte! Maar voor het slagen van een collecte is niet alleen goedgeefsheid nodig. Nodig zijn. ook collectanten! Het bestuur van de Ver. tot Bestrijding der T.B.C. nodigt een ieder boven de leeftijd van 15 jaren uit, zich aan te melden, als collectant! e) op het adres: Logegebouw Steenschuur 6 waar de collectebussen en de spelletjes te krijgen zijn op vrijdag 21 april 's avonds tussen 7 en 8 uur en zaterdag de gehele dag. JURISTENCONFERENTIE IN „OUD POELGEEST". In kasteel Oud-Poelgeest te Oegst- geest belegt de Stichting Oud-Poelgeest de tiende oecumenische juristen-confe rentie van vrijdag 2 juni tot zaterdag 3 juni. Het onderwerp is „De jurist in de strijd om de menselijke vrijheid". Prof. dr. G. C. van Niftrik zal spreken over „De strijd om de vrijheid". In een forumgesprek zal het thema behandeld worden door vijf juristen uit verschil lende sectoren van de maatschappij. Hartelijke huldiging Zoals bekend dient morgen voor de president van de rechtbank in Den Haag een kort geding, waarvan de verblijfs vergunning van een Oostenrijkse baby de inzet is. De tijdelijke voogd van het kind, mr. W. M. A. Kalkman te Katwijk aan Zee, heeft nl. samen met de Haagse juriste, mevrouw mr. N. J. Nanning- Groenemeijer, de staat gedagvaard. De Katwijkse advocaat deelde ons gister avond nog mee, dat hij zich tegenover de pleegouders van de 10 maanden oude Voor het eerst in 25 jaar had het echtpaar Labordus het gisteravond in het hervormd wykgebouw „Staalwijk" aan de Herenstraat het „niet voor het zeggen". Gedurende een kwart eeuw heeft dit echtpaar als concierge er de scepter gezwaaid en heeft het in het Staalwykleven een dominerende en door velen gewaardeerde plaats ingenomen. Uit vele toespraken is dit gisteravond tijdens een hartelijke huldiging duidelijk gebleken. De wijkpredikant, ds. P. Kloek, die het jubilerende echtpaar en de vele aanwezigen het gebouw was stampvol hartelijk welkom heette, wees op de centrale plaats, welke de heer en mevrouw Labordus temid den van „Staalwijk" innemen. Spre ker herinnerde eraan, dat het echt paar Labordus eerst solliciteerde naar de functie van concierge toen de termijn van sollicitatie er wa ren toen reeds negentig gegadigden reeds was verstreken. U was, al dus ds. Kloek, de een-en-negenstig- ste en u bent het geworden. Na 25 jaar kunnen wij zeggen, dat uw keuze een zeer goed5 is geweest. Hoe hebt gij beiden een stempel gedrukt op al het werk, dat zich in „Staal wijk" concentreerde. In deze 25 jaar hebt gy, aldus ds. Kloek, een boeiende tijd meegemaakt, welke in drie perioden is onder te ver delen, t.w. een aanlooptijd van vier jaar Ds. P. Kloek (links) biedt het jubilerende echtpaar het geschenk van de wijkgemeente aan. (Foto L.D./Holvast) voor de tweede wereldoorlog, de oorlogs jaren 19401945, jaren waarin Rotter damse vluchtelingen een gastvrij onder dak in „Staalwijk" vonden en het ge bouw ook dienstbaar was gemaakt voor een uitdeelcentrum en voedseldepot en tenslotte de naoorlogse tijd, toen zich op kerkelijk terrein vele veranderingen voltrokken. Van deze kwart eeuw „dien de" u veertien jaar onder ds. D. Kuil man en elf jaar onder mijn pastoraat, aldus ds. Kloek, die er vervolgens op wees, dat de heer en mevrouw Labordus zich al die jaren met liefde en trouwe volharding aan het wijkwerk hebben gegeven. Als rechterhand van de predi kant en het wijkbestuur, zien wij in u „het denkende brein van de wijkge meente. In feite staat u in „Staalwijk" ongeordend in het ambt". Wij danken God, aldus ds. Kloek, dat God u al die jaren de lust en vreugde tot dit werk hebt willen geven. GESCHENK STAALWIJKVRIENDEN Namens de wijkgemeente en vele Staal- wjjkvrienden bood ds. Kloek aan het echtpaar Labordus tafelzilver en een en veloppe met inhoud aan. De heer A. van der Baan, oud-Staal- wijker, die voor deze gelegenheid speci aal uit Hemmen was overgekomen, schonk hierna speciaal aandacht aan het werk van de heer Labordus als assis tent van de kinderkerk, waarin hij vrij wel iedere zondag trouw op zijn post was. U gaf, aldus spreker uw hart aan „Staalwijk" dat daardoor een stukje van uw leven is geworden. De heer C. W. Oostveen. jarenlang penningmeester van „Staalwijk", ging in zijn herinnering terug naar de tijd, dat hy samen met de heer T. Barnard na mens de toenmalige wykvereniging op „sollicitatiebezoek" bij het echtpaar La bordus ging. Wij brachten toen zes be zoeken. doch onze keuze was al spoedig bepaald: het zou en het is Labor dus geworden. Het is een goede keuze geweest De heer Brussee las hierna een in waarderende toon gesteld schrijven voor van de door werkzaamheden verhinder de dirigent-voorzitter van het Volks zangkoor, Herman Stenz, welk koor nu al vele jaren wekelijks in Staalwijk re peteert. De presidente van de zondagsschool, mej. Brandenburg, belichtte weer een ander facet van de activiteiten van het echtpaar Labordus, t.w. de wijze, waarop beiden met jongeren weten om te gaan. Tenslotte sprak dr. S. Rozemond nog een persoonlijk woord, waarin het uit dragen van de christelijke vreugde door het jubilerende echtpaar centraal werd gesteld. Voor een bijzondere verrassing zorg den deze avond enkele kinderen van de zondagsschool: in een korte schets ga ven zij een terugblik van 25 jaar Labor- dus-Staal wijk. De heer Labordus dankte tenslotte voor deze onvergetelijke avond en voor de kracht, die hy en zyn echtgenote van God hadden ontvangen om dit „heerlyke werk" te kunnen doen. Onder de velen, die gelukwensen aan boden. waren o.m. ds. H. J. van Achter berg, voorzitter van de Centrale Kerke- raad, het wijkbestuur van „Staalwijk" en een deputatie van het Groene Kruis, welke vereniging ir Staalwyk een con sultatiebureau heeft. Adèle, het echtpaar S. de Leeuw uit Oegstgeest, bereid had verklaard om voor de duur van het proces als voogd van het kind op te treden. De kanton rechter te Leiden droeg hem op 6 april, de dag waarop de verblyfsvergunning van de ongeveer negen maanden geleden door het Oegstgeester echtpaar uit Klagenfurt meegenomen baby zou wor den ingetrokken, het voogdyschap op. Hierdoor was er een mogelykheid tot procederen geschapen. Noch het (min derjarige) kind noch het echtpaar had daar immers de bevoegdheid toe. Mr. Kalkman legde nogmaals de nadruk op het feit, dat het in dit geval niet gaat om de adoptie van het kind, maar om de vraag of de minister de Vreemdelingen wet juist heeft toegepast. Volgens mr. Kalkman heeft de minister op 24 maart aan een vertrouwensman van de Oosten rijkse ambassade een brief geschreven, waarin hij meedeelde, dat een langer verblijf van de baby in ons land onaan vaardbaar is. De verblyfsvergunning liep op 21 april af. maar begin april kreeg het echtpaar De Leeuw van de Rijkspolitie te Oegst geest de aanzegging, dat het kind op 6 april het land uit moest. Er werd kort daarop verlenging verleend tot 7 april. Zolang de procedure, die dus eigenlyk al begonnen is op de dag van de benoe ming van mr. Kalkman tot voogd (6 april), duurt blijft het kind echter in ons land. Het ziet er naar de mening van mr. Kalkman naar uit, dat dit pro ces nog vele maanden zal duren. Overi gens is de benoeming van de heer Kalk man tot voogd van het kind geschied op diens nadrukkelijk verzoek. In verband met de grote ruchtbaarheid, welke deze zaak heeft verkregen, hebben de pleeg ouders het verstandiger geacht de baby voorlopig buiten de eigen woning onder te brengen. Kerkelijk Leven NED. IIERV. KERK Aangenomen de benoeming tot hulp prediker te Julianadorp-Callantsoog W. J. Gunning, predikant voor bijzondere werk zaamheden te Barneveld. GEREF. KERKEN Beroepen te Roermond A. Corporaal te Edam; te Klundert (2de pred.-pl.-Moer dijk Th. W. A. Pijper te Vianen; te Andel (Gron.) G. Gommer, kand. te Zuidlaren. Bedankt voor Hilversum (6de pred.pl.), voor Rijsoord (vac. H. J. Knauff) en voor Zwolle (vac. J. H. Kuiper) Joh. C. Baum- falk te Ommen: voor IJmulden (vac. J. van Leeuwen) B. G. de Valk te Heeren veen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Amsterdam-zuid W. van 't Spijker te Drogeham; te De Krim J. M. Visser te Dokkum. EVANG. LUTH. KERK Beroepen te Amsterdam (vac. dr. G. J. Lindijer) D. Sollnger te Haarlem. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Bradford (Ontario. Cana da) J. van Haaren te Kampen. Ook in de foyer van het Kabukiza Theater in Osaka, rookt men KENT. Internationaal meest gevraagde filtersigaret met de beroemde lichtblauwe micronite filter. In Nederland fl.- per 20

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3