invasietroepen op Cuba zit het nog niet mee... REGERING REMT TEMPO VAN ARBEIDSTIJDVERKORTING AF WEERBERICHT Mr. Stikker „benoemd" tot NAVO-secretaris (§ucf Qïïeuws, BIJ LOPENDE CAOS NIET MINDER DAN 46Vz UUR Besluiten van drie grote steden ter vernietiging naar de Kroon Teleurstelling in bouwbedrijf Met instemming alle lid-staten Parachutisten naar Angola Parlementaire missie naar Nieuw-Guinea Tegenstand van zware Russische tanks en Russische vliegtuigen Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 19 APRIL 1961 No. 30333 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De regering, kennelijk beduusd door de overrompelende snelheid, waarmede de kortere werktijd wordt gerealiseerd, heeft enkele maat regelen genomen, waarmede zij het tempo wat hoopt te drukken. In de eerste plaats heeft zij besloten het College van Rijksbemidde laars mede te delen, dat in de nog lopende collectieve arbeidsover eenkomsten of loonregelingen de arbeidstijd niet tot minder dan 46.5 uur per week mag worden teruggebracht. Bovendien is minister Toxopeus van plan op zeer korte termijn de raadsbesluiten van Amsterdam, Den Haag en Rotterdam en het besluit van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland tot invoering van de vijfdaagse werkweek, waarbij tevens de werktijd wordt verkort, aan de Kroon ter schorsing voor te dragen. Hangende het onderzoek naar de vraag of de reeds genomen of tin- kort te verwachten besluiten van de drie grote gemeenten en Noord-Hol land in strijd zijn met het algemeen belang, acht de minister van Bin nenlandse Zaken het noodzakelijk stappen te ondernemen teneinde de werking van deze besluiten te voor komen. Het ligt in het voornemen van de minister soortgelijke besluiten van andere gemeenten van geval tot ge val nader te bezien. Onder andere betreft dat dan Roosendaal, waar het college van burgemeester en wet houders juist heeft voorgesteld om per 1 mei a.s. tot een vijfdaagse werkweek over te gaan, en Nijmegen, waar men per 1 mei om de 14 dagen een vrije zaterdag wil geven om zo spoedig mogelijk tot een volledige vijfdaagse werkweek te komen. Ook in Eindhoven willen B. en W. het gemeentepersoneel na 1 mei vijf da gen laten werken. De minister heeft zich tegen deze snelle verkorting zoals gemeld ge kant. Hij wil geheel overeenkomstig de centrale doelstellingen van het regeringsbeleid geleidelijker tot een kortere werkweek komen. Dat is ook de reden, waarom de regering het college van Rijksbemidde laars heeft geadviseerd bij lopende CAO's niet verder te gaan dan 46% uur. Een arbeidsverkortine ineens tot 45 uur kan de regering niet „geleidelijk" noe men. Niet aanvaard In feite betekent deze „algemene aan wijzing" van de regering, dat zjj de voorgestelde arbeidstijdverkorting voor het bouwbedrijf tot 45 uur per week niet aanvaardt. De CAO in deze bedrijfstak is van kracht tot 1 maart 1962. Tot die datum zal de arbeidstijd dus niet verder mogen worden verkort dan tot 46% uur, per week, terwijl de Stichting van de Arbeid het voorstel tot een 45-urige werkweek van 5 dagen in de zomer en 6 dagen in de winter unaniem heeft aan vaard en het College van Rijksbemidde laars er wel sympathiek tegenover staat. In het textielbedrijf is de 45-urige werkweek al toegestaan. Metaalbedrij ven mogen ertoe overgaan, als zij daar voor dispensatie krijgen van de Vak- raad Metaal en als aan de voorwaarden betreffende produktiviteitsruimte en dergelijke is voldaan. Aan andere bedrijfstakken mogen, ook al is er bij het aangaan van de CAO geen afspraak gemaakt over tussentijds overleg, de arbeidstijd tot 47 uur ver korten, als aangetoond kan worden, dat Engeland buigt zich voor Indonesië Engeland heeft officieel het Indone sische verzoek aanvaard om de beharti ging van de Nederlandse belangen in In donesië te staken, zo is in gezaghebben de kring in Londen meegedeeld. De woordvoerder van het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken heeft be kendgemaakt dat de Britse regering en kele dagen geleden heeft geantwoord op de Indonesische nota van 10 maart, waarin dit verzoek vervat was. Volgens gezaghebbende Britse kringen kon Groot-Brittannië zich slechts bui gen voor het „eenzijdige" verzoek van de Indonesische regering. IETS ZACHTER De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Aanvankelijk weinig, later meer bewolking met kans op wat regen. Overwegend matige wind tussen zuid oost en zuid. Iets zachter. 20 APRIL Zon op: 5.34 uur; onder: 19.45 uur; maan op: 9.12 uur; onder: 0.19 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.32 en 18.54 uur; laagwater te 2.15 en 14.36 uur. er voldoende produktiviteitsruimte voor aanwezig is. Terugdraaien De heer C. Brandsma, voorzitter van de Centrale Commissie Bouwnijverheid, deelde mee, dat de regeringsmaatregel betekent, dat men in het bouwbedrijf zal moeten „terugdraaien". In Amsterdam werkt in de bouwvakken vrijwel niemand meer op zaterdag en die situatie heeft ook reeds haar invloed doen gelden in andere delen van het land. Voor nieuw bouw-werken in Amsterdam zijn vergun ningen afgegeven om vyf maal 9% urn- te werken, maar in de praktijk betekent dit, dat er slechts negen uur per dag gedurende vijf dagen per week wordt ge werkt. Het bekend worden van het besluit van de regering verwekte in het bijzon der in de kringen van de vakcentrales groote teleurstelling. De heer J. A. Mid delhuis, voorzitter van de KAB, gaf als zijn mening te kennen, dat hij de be slissing van de regering en ook de wijze waarop zij tot deze beslissing is geko men in hoge mate betreurt. „Ik heb daar beslist geen bewondering voor", zo z:1 hij. In het bijzonder ziet hij geen heil in de beslissing voor het bouwvak. De vakcentrales zullen zich, evenals de Stichting van de Arbeid, op nieuw moeten beraden. „Ik kan het be sluit van de regering niet thuis brengen in de politiek van vrijere loonvorming", zo besloot de heer Middelhuis. Strijdig De heer W. van Tilburg, secretaris van het NVV noemde de beslissing van de regering een ingreep, die in strijd is met het eerste beginsel van de vrijere loon politiek. „Doordat de regering steeds weer tracht nieuwe spelregels in te voeren, wordt de zekerheid ernstig ondermijnd. Men vraagt zich af, wat een Stichting van de Arbeid als adviserend lichaam van de regering en de door haar gegeven adviezen nog voor zin hebben", aldus de heer Van Tilburg. Volgens de heer Van Tilburg komt de looncommissie van de Stichting vandaag bijeen: „Ongetwijfeld zullen de verte genwoordigers van de vakcentrales tot het besluit komen, dat zij op de kortst mogelijke termijn hun houding moeten bepalen". De verklaring van de heer C. A. Bak ker, secretaris van het CNV, was nage noeg hetzelfde. De Centrale Commissie Bouwnijver heid, waarin de grote bouwvakarbeiders bonden samenwerken, zal vandaag voor deze kwestie overleg plegen met de Raad van Bestuur Bouwbedrijf, het orgaan waarin de werkgeversorganisaties sa menwerken. De vroegere Nederlandse minis ter van Buitenlandse Zaken mr. D. I U. Stikker is gisteren in Parijs be noemd tot secretaris-generaal van de Noord-Atlantische Verdrags-1 organisatie als opvolger van de, Belgische socialist Paul-Henri i Spaak. In een door de NAVO uit-1 gegeven communiqué werd gezegd dat de benoeming van de heer Stikker „unaniem" door de vijftien lid-staten was goedgekeurd. Nu mr. Stikker is benoemd, zal de NAVO formeel goedkeuring van het be sluit vragen aan Koningin Juliana. Daarna zal de formele „verkiezing" van de heer Stikker in de NAVO-raad plaatshebben. Totnutoe heeft de Neder landse diplomaat Nederland in de NAVO raad vertegenwoordigd. Naar in Parijs wordt aangenomen heeft de Franse regering zich maandag, na de terugkeer van president De Gaulle van zyn reis door de provincie akkoord verklaard met de benoeming van mr. Stikker. Volgens doorgaans betrouwbare krin gen in Londen zal de nieuwe secretaris generaal wellicht een veel verantwoor- delijker rol krijgen te vervullen dan zijn voorganger. Naar verluidt zijn bepaalde invloedrijke Britse regeringsfunctiona rissen voorstander van een samenbren gen van de Amerikaanse en Britse kern macht in de NAVO. De Westelijke kern macht zou dan onder controle staan van de VS, Engeland, Frankrijk en de secretaris-generaal, die de andere NAVO leden zou vertegenwoordigen. Levensloop Mr. D. U. Stikker is op 5 februari 1897 in Winschoten geboren. Na een gymnasiumopleiding studeerde hij rech ten aan de Rijksuniversiteit in Gronin gen. Hij promoveerde in 1922. Toen hij was afgestudeerd, ging mr. Stikker in het bankwezen. Na bij de Groninger Bank en de Twentsche Bank in Amsterdam te hebben gewerkt, werd hij directeur van de Lissese Bankver- eniging te Lisse. Deze bankvereniging werd overgenomen door de Twentsche Bank, waarop mr. Stikker bestuurslid werd van het westelijke rayon van de Twentsche Bank. In 1953 is mr. Stik ker directeur van Heinekens Bierbrou werij Maatschappij N.V. te Amsterdam geworden. Bij de oprichting van de Stichting van de Arbeid in mei 1945 is mr. Stik ker tot voorzitter gekozen. Hij speelde een grote rol bij de oprich ting van de Partij van de Vrijheid waarvan hij voorzitter werd en waar voor hij in 1946 lid werd van de Eer ste Kamer. Hij voerde met mr. P. J. Oud, nadat deze uit de Partij van de Arbeid was getreden, het zogenaamde „politieke gesprek" dat leidde tot de op richting van de Volkspartij voor Vrij heid en Democratie. - Slot pag. 2 Dit blad bestaat uit 16 pagina's Duizenden Russen hebben giste ren in Moskou voor de Amerikaan se ambassade gedemonstreerd naar aanleiding van de invasie op Cuba. Een groepje opgewonden jongeren, dat aar de demonstratie deelnam. Uit Lissabon zijn gisteren verscheide ne vliegtuigen met parachutisten naar de Portugese kolonie Angola in West- Afrika vertrokken. In de loop van de avond zouden nog meer vliegtuigen met valschermtroepen vertrekken. Intussen worden in de Portugese hoofdstad twee schepen geladen met wapens en uitrus tingsstukken die ook voor Angola zijn bestemd. Volgens in Loeanda, de hoofdstad van Angola, ontvangen berichten zijn maan dag bij een terroristische overval op het dorp Loecoenga in noord-Angola, zeven mensen, onder wie vijf blanken, om het leven gekomen. Drie mensen die uit het dorp wisten te vluchten, werden later in de nabijgelegen bossen vermoord. De overvallers leden diezelfde dag bij mislukte aanvallen op Damba en Bembe zware verliezen. Bij een aanval op een politiepatrouille in Loeanda werden gis terochtend vroeg verscheidene aanval lers gedood, terwijl enige politiemannen verwondingen opliepen, aldus het Portu gese persbureau Lusitania. Volgens dit persbureau hebben terro risten grote onbewoonde gebieden in Noord-Angola bezet, waardoor dagelijks honderden Kongolezen het land binnen dringen. In Carmona (Noord-Angola) zijn van nacht 68 „opstandelingen", onder wie enkele stamhoofden, gearresteerd; 24 opstandelingen zijn gedood in een niet- geslaagde aanval op het dorp Caxito. In Novo Redondo zouden de leiders van een opstandige groep, van wie sommigen zich „generaal" en „minister" noemden, ge arresteerd zijn. Jootls protest in Lautzenhausen „Uit protest tegen nazi-methoden", staat te lezen op borden, die op dc deur van zeven van de elf café's in het plaatsje Lautzenhausen in de Rijnpalts zijn aangebracht. Het protest van de zeven joodse café houders gaat tegen de ruwe behandeling die een joodse collega van belasting ambtenaren ondervonden zou hebben. De ambtenaren waren achterstallige be lastinggelden komen innen. De Centree (Van onze parlementaire redacteur) De Nieuw-Guinearaad heeft meege deeld het bezoek van een Nederlandse parlementaire missie aan Nieuw-Guinea in de tweede helft van mei op prijs te zullen stellen. Van deze missie zullen deel uitmaken van de Eerste Kamer de I De tweede caisson voor de af sluiting van het Veer se Gat is gis teren overeenkomstig het tijdschema op zijn plaats gebracht. De twee caissons, waarin de doorlaatopenin- gen duidelijk te zien zijn. heren In 't Veld (P.v.d.A.), Reijers (C.H.U.), De Gou (K.V.P.) en van de Tweede Kamer de heren Van de Wete ring (C.H.U.), De Graaf (K.V.P.), Van Doorn (K.V.P.), Wierda (P.v.d.A.), Kra nenburg (P.v.d.A.), Kieft (A.R.) en Cou- sy (V.V.D.). De berichten over de invasie op Cuba lopen nog steeds uiteen* Terwijl van de zijde van Castro's regering gezegd wordt, dat de rebel len er nog steeds niet in geslaagd zijn hun bruggehoofden belangrijk uit te breiden, werden gisteren in de V.S. radioberichten uit Cuba opge vangen, waarin gezegd werd, dat de invasietroepen tot op goed 100 km van de hoofdstad Havanna waren opgerukt. Gisteravond zou de stad zijn gebombardeerd. De Cubaanse Revolutionaire Raad deelde gisteren in New York mede, dat de invasietroepen in de provincie Matanzas waren aangevallen door „zware tanks en Migs van Russische makelij". Voor de kust liggen intussen acht schepen met versterkingen voor het invasieleger. De ontscheping eal geschieden op het bruggehoofd, dat daartoe het meest geschikt lijkt. De hevigste gevechten zouden zich hebben afgespeeld bij het plaatsje Jaguey Grande in Matanzas. Daar waren 250 man van Castro's militie gesneuveld of gewond. De aanval lers hadden 150 man aan doden en gewonden verloren. Er zouden thans zeven colonnes tegen Castro in actie zijn: een in de provincie Oriente, een in Las Villas, drie in Pinar del Rio en twee in Matanzas. In krin gen van Cubaanse ballingen in Florida verwachtte men gisteren in de komende 27 uur de beslissing, hoe dan ook. Kennedy reageerde vrij scherp op Chroesjtsjows nota Het bericht, dat het eiland Pinos voor de Cubaanse kust, waarop zich duizen den politieke gevangenen van Castro be vinden, door de invasietroepen bevrijd is, zou voorbarig zijn geweest. In elk geval heeft men er geen bevestiging van kunnen krijgen. Er zijn trouwens waar nemers in Miami, die twijfelen aan de omvang van de invasie, welke volgens hen in totaal niet meer dan vierhonderd man zou omvatten. De Cubaanse regeringsradio deelde gisteren mede, dat 27 mensen zijn ge arresteerd, die een komplot hadden ge smeed om Fidel Castro te vermoorden. Onder hen zou zich een Amerikaan be vinden. Acht personen zijn gisteroch tend in het fort La Cabana te Havan na doodgeschoten. Voorts zouden de aanhangers van Castro Amerikaans geld en Amerikaanse wapens, afkomstig uit Key West (Florida) in beslag hebben genomen. Tot de gearresteerden behoort ook majoor Humberto Siro Marin, die minister van Landbouw in de regering- Castro is geweest. Onze correspondent in Washington telegrafeerde hedenochtend: De hoogste autoriteiten in de Ameri kaanse hoofdstad hebben zich langdurig beziggehouden met de boodschap van Geen filmflitsen op t.v. van Nederland-Mexico Naar aanleiding van verschillende voorpubikaties over een extra Sport- in-Beeld-uitzending van de wedstrijd NederlandMexico welke zonder medeweten van de N.T.S. zün ge schied heeft de K.N.V.B. heden telegrafisch haar aanvankelijk ver leende toestemming tot het maken van filmflitsen ingetrokken. Joodse Raad in Düsseldorf is ook om tussenkomst gevraagd. Van de zijde der autoriteiten is in middels verklaard, dat zich alleen maar een woordenwisseling tussen de café houder en de ambtenaren had voorge daan. Er is een onderzoek ingesteld. In Lautzenhausen zijn ook enige scè nes opgenomen van de film „Zwart grind", die de Centrale Joodse Raad aanleiding heeft gegeven tot een pro test bij de makers ervan vanwege voor de joden beledigend geachte passages. de Russische premier aan president Kennedy, alsmede met de officiële Rus sische verklaring omtrent de situatie op Cuba. Chroesjtsjow heeft Cuba alle no dige hulp beloofd om de aanval af te slaan en legde, zonder de landen bij name te noemen, verband tussen Cuba en Laos. President Kennedy reageerde hierop vrij scherp. De Amerikaanse pre sident wil niet aannemen, dat Chroesjt sjow de situatie op Cuba als een voor wendsel zou nemen om elders in de wereld het vuur aan te blazen. President Kennedy sprak in zijn ant woord op Chroesjtsjows boodschap ner gens over de invasie. De Amerikaanse autoriteiten stellen de gebeurtenissen op Cuba zoveel mogelijk voor als een bin nenlandse opstand. Ook reageerde Ken nedy niet op Chroesjtsjows beschuldi ging, dat Amerika de drijvende kracht achter de opstand zou zijn. Hij. herhaal de slechts dat de Amerikaanse strijd macht niet op Cuba tussenbeide zou komen. Chroesjtsjows boodschap bevatte een dreigement, doch Kennedy's antwoord eveneens. Indien machten van buiten zich zouden mengen in zaken van het Westelijk halfrond, zou Amerika krach tens de Monroeleer daartegen optreden. Dat groepen communistische studen ten in Moskou en in diverse hoofdste den van Zuid-Amerika zouden demon streren tegen de Verenigde Staten, kon men verwachten, doch voor Washington was het teleurstellend dat de regeringen der Latijns-Amerikaanse landen zich zoveel mogelijk op de vlakte houden. Tot zover onze Amerikaanse corres pondent Vervolg op pag. 2 Uit Het Leidsch Dagblad van 19 april 1861: Uit Rome schrijft men, dat tegenwoordig bijna alle vaders bij de aangifte der geboorte van een zoon, het kind op het doop register laten inschrijven onder de naam van Victor Emanuel, Joseph, (Garibaldi) of Lodeioijk. De priesters hébben wel telkens iets daartegen in te brengen, maar het helpt niet veel. Zoo dra evenwel de naam van Na poleon er wordt bijgevoegd wei geren zij het kind in te schrij ven.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1