Pleidooi voor plannen Noordwijk PROVINCIALE STATEN OVER STREEKPLAN BOLLENGEBIED "Wat Mest II? Kan bloemenbadplaats zich niet meer normaal ontwikkelen? STREEKPLAN BOLLENGEBIED MOET BESCHERMING GEVEN Moderne mensen Mezen Edet Hij was 32 jaar in de gevangenis Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 19 april 1961 Vierde blad no. 30333 Voordat de staten hun beraadslagingen begon nen, werd ir. C. M. van Dis uit Den Haag, door de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, beëdigd tot statenlid voor de SGP in de vacature, ontstaan door het overlijden van i. Zandt. Eerste spreker in het debat over het streekplan- bollenstreek was dr. W. Steinenga (P. v. d. A.), die zei, dat zijn fractie het grotendeels eens is met „De fractie van de AR heeft over het algemeen veel waardering voor het streekplan", aldus dr. N. G. van Geelkerken, namens deze fractie sprekende. Spreker had één bezwaar tegen het plan: het beknotten van de uitbreidings plannen van Noordwijk. „Dat is de doodsklok luiden over een van onze mooiste recreatiegebieden", zo zei hij. Noordwijk aan Zee kan zich nu niet op nog eens de uitbreidingsmogelijkheden normale wijze ontwikkelen, hetgeen zeer onaangenaam is, aldus spreker. Komt er geen expansiemogelijkheid, dan zullen de krotwoningen nooit opge ruimd kunnen worden, hetgeen eveneens kwalijk is. Spreker bepleitte uitbreiding van Noordwijk-Binnen ten oosten van de buitenplaats „Offens". Zoals het plan nu Is, is het voor Noordwijk funest, aldus besloot dr. van Geelkerken. De heer G. van Praag (CPN) deelde mee. dat ook zijn fractie het grotendeels eens is met het plan. Met het oog op de drinkwatervoorziening .waarschuwde hij tegen al te grote ontsluiting van het duingebied. Namens de VVD sprak voorts de heer J. Sonneveld. Spreker belichtte de agra rische aspecten van het plan. Wat Noordwijk betreft, deelde hij mee, dat zjjn fractie tegen het samensmelten van de beide dorpen is. „Dat moet te allen tijd voorkomen worden," aldus spreker. Tegen bermrecreatie De bollenkweker mag geen schade on dervinden van de verschillende vormen van actieve recreatie, zoals o.a. „berm- recreatie". Deze soort recreatie, die soms veel schade oplevert, mag niet al te zeer In de hand gewerkt worden, zei dit Sta tenlid. De heer C. van Dijk (CJH.) compli menteerde Gedeputeerde Staten met de voorbereiding van het plan. Spreker meende dat het aandacht ver diende bepaalde andere gebieden in de bollenstreek voor recreatie te ontsluiten. Opdat de druk op de reeds bestaande wat zal verminderen. Hij dacht aan de duinen van het Amsterdamse drinkwa tergebied. Hij kon zich verenigen met de voor uitbreiding van industrie bestemde gebieden. „Het zal moeilijk zijn om de stroom van forenzen voor wie de bollen streek een aantrekkelijk woongebied vormt, in de toekomst te weren," aldus spreker, die er tegen waarschuwde, dat gebied zijn aanzien niet mag gaan verliezen. Waarom Katwijk niet? Namens de KVP voerde voorts de heer G, Z. de Vos het woord. Spreker wilde meer weten van de aansluiting van het bollenstreekplan aan het streekplan Zuid-Kennemerland. „En waarom is Katwjjk niet opgenomen in het onder havige streekplan?" zo vroeg hy aan de voorzitter. Hij was bang dat Katwijk zich in de toekomst zou gaan ontwikkelen ten koste van Noordwijk, dat in zijn armslag beperkt wordt. Spreker voerde verder aan, dat als Noordwijk zou kunnen bouwen In de Noord-duinen, het tekort aan bouwgrond toch niet opgelost zou worden, omdat velen van buitenaf op het gebied zouden afkomen. Hij was meer geporteerd voor de be bouwing van de strook tussen Noord wijk-Zee en Noordwijk-Binnen. Een groot offer, waarover de gemeente zelf zal moeten beslissen, zo zei hij. „Met 62 van de 97 ingediende bezwaarschriften tegen het streekplan, zijn de agrariërs nogal aardig in het geweer gekomen." aldus de heer G. P. Vergouwen (KVP). Hieruit blijkt wel hoezeer de bollen streek een agrarisch gebied is. De ove rige bezwaarschriften zijn als volgt ver deeld: 7 van industriëlen, 9 van orga nisaties, 7 van particulieren. 7 van ge meenten, 3 van polderbesturen en 1 van de provincie Noord-Holland. Gekant Spreker was sterk gekant tegen het vormen van een meertje in de oost duinen bij Hillegom. Het zal 10 meter diep worden, hetgeen niet heilzaam is voor de recreatie. Het zand uit het meertje is bestemd voor de Kalkzand- steenfabriek van Van Herwaarden, maar met het toestaan van het delven van zand bewijst men de bollencultuur zeker geen dienst: er bestaat groot gevaar voor verzilting. De heer Vergouwen was er voorts van overtuigd, dat Noordwijk het meest ge diend is met toewijzing van bouwterrein In de Noorder-duinen. Dat is het beste zoor het cachet van deze badplaats en de bevolking, zo zei hij verder. Ook de heer J. C. Vogelaar (CJï.) be pleitte uitbreiding van Noordwijk in de Noorder-duinen. Hij vroeg alle steun )oor dit plan. Deze mening was ook de beer H. van Rossum (SGP) toegedaan. De heer J. Hoogoarspel (CPN) vrees de dat, als aan Noordwijik toegestaan werd in de Noorder-duinen te bouwen, daar een intensief recreatie-bedrijf zou ontstaan, hetgeen niet bevorderlijk voor deze gemeente zou zijn. Hij voelde meer voor het bebouwen van de strook tussen de beide dorpskernen. Voortzetting Gistermiddag hebben de Provinciale Staten van Zuid-Holland in de Ridder zaal te Den Haag de beraadslagingen over het door Gedeputeerde Staten op gestelde streekplan voor het bollengebied voortgezet. Eerste spreker was de heer F. J. G. Spieksma (KVP), die kritiek uitoefende °P het toekomstige streekverkeer. De heer S. H. van Eijbergen (CH) ging voor Noordwijk na. Spreker was voor bebouwing van een gedeelte van de Noorderduinen en beval doorbraken in de dorpskernen aan, ten behoeve van het verkeer. Voor de P. v. d. A. sprak voorts de heer J. Emmens, die zich uitsprak tegen toenemende industrie in de bollenstreek het plan. Hij bepleitte uiterste voorzichtigheid met het bebouwen van het duingebied benoorden Noordwijk, om het recreatiegebied niet al te zeer aan te tasten. Sprekende over de dorpskernen in het bollen gebied, zei hij, dat deze toch dienen te worden aangepast aan de toekomstige werkgelegenheid. „Maak van de bollendorpen vooral geen forensen dorpen", zo besloot hij. en verdere verdichting van de bevolking afwees. Dr. ir. W. Verhoeven (P. v. d. A.) meende dat het goed was als de agrariërs steun zochten bij de recreatie, die men moet zien als „het bewaren van het landschap". Spreker was voor het openstellen van de waterleidingsgebieden voor 't publiek. Vrees voor verontreiniging vond hij een verouderd argument. Gedeputeerde mevr. mr. Chr. A. de Ruijterde Zeeuw (P. v. d. A.) zei. dat men gezien de reacties van de Staten leden, er in geslaagd was een evenwich tig streekplan samen te stellen. De bebouwing van Noordwijk zag zij niet als het meest essentiële deel van de gehele opzet. Het streekplan is opgezet voor 10 jaar en het is dus logisch dat men ruimte schept voor die tijd. De gemeente wil de badplaats Noord- wjjk uitbreiden met ruim 1000 woningen ten behoeve van forensen, aldus deze gedeputeerde. Daarnaast wil men Noord- wyk-Binnen ook uitbreiden. Gedeputeer de Staten zien beide dorpen echter als één geheel, en dat is het geschilpunt. Zij acht het beschikbare gebied in Noord wijk-Binnen voor de komende 10 jaar ruimschoots voldoende om de woning nood het hoofd te bieden. „In ons land zjjn we te schaars bedeeld met duingebied, dat daar nog iets van af zou kunnen", aldus spreekster. „We moeten er dus zuinig op zyn". Spreekster voorspelde, dat de 35 ha. in de Noorderduinen in die tien jaar vol gebouwd zijn en, zo vroeg zij zich af, „waar blijven we dan?". „Dan heeft Noordwijk weer grond nodig!" De schaal is uitgeslagen naar bebou wing van het noorden van Noordwijk- Binnen en niet naar de Katwijkse kant, omdat daar een duur fresia-bedrijf ge vestigd is. Ook rond huize „Offem" zijn bollen- gronden en dat gebied is dus niet geschikt voor uitbreiding van de bebouwing. Met de 59 beschikbare ha. in Noord- wyk-Binnen kan Noordwyk in de komende 10 jaar ruimschoots toe. Later kan men dan wel weer verder zien. Daarom wilde zij voorlopig de duinen niet aantasten, zo zei zij. Hierna behan delde zij nog enkele andere punten van het streekplan. Deze gedeputeerde hoopte dat nadat de Kroon het plan goedge keurd zal hebben, de betrokken gemeen tebesturen binnen een jaar hun uit breidingsplannen zullen vaststellen. Nadat ook de gedeputeerden A. C. A. Deerenberg (KVP) en mr. H. van Riel (VVD) de verschillende sprekers hadden beantwoord, werd de vergadering ver daagd tot woensdagavond. Gisterochtend zijn de Provinciale Staten van Zuid-Holland in de Ridderzaal aan het Haagse Binnenhof begonnen met het behandelen van het streekplan voor het bollengebied. dat opgesteld door Ged. Staten ter vaststelling is aangeboden. Het streekplan betreft het noordelijke deel van de provincie en strekt zich uit over de gemeenten Hillegom. Lisse Noordwijkerhout. Sassenheim. Voorhout en gedeelten van de gemeenten Noordwijk en Warmond. De vrij snelle groei van de dorps kernen heeft indertijd de behoefte doen gevoelen aan een streekplan, waardoor op langere termijn zekerheid wordt ver kregen ten aanzien van bestemmingen van gronden. Om het gestelde doel te bereiken geeft het streekplan richtlijnen voor de vast stelling van gemeentelijke uitbreidings plannen, waarbij het evenwel een ruime marge laat aan gemeentelijk inzicht. Het areaal bloembollengrond, aldus Ged. Staten in het plan. is sinds 1950 met 20 procent toegenomen. Belangrijk daarbij is de ruilverkaveling „Het Lan- geveld", die een vermeerdering van 120 ha zal opleveren. Bescherming van het bloembollen areaal is nodig tegen tweeërlei invloed van buiten: industrie en bewoning. De industrie dreigt namelijk aan de bloem bollencultuur een deel van de arbeids krachten te ontnemen. Het is van agrarisch belang, zo stellen Ged. Staten, zowel de woningbouw als de industrie tot het nodige te beperken en voorts de vestiging zoveel mogelijk te doen plaatsvinden op de niet voor de bollenteelt geschikte gronden. In de eer ste plaats komen hiervoor in aanmerking de grasgronden, die in de bollenstreek ongeveer de helft van de agrarische gronden beslaan. Uiteraard dient ook deze grond zoveel mogelijk te worden gespaard. In verband met het feit, dat de be langstelling voor industrie-vestiging in de langs de oude Rijksweg gelegen ge meenten Hillegom, Lisse en Sassenheim Hoger spaaroverschot plaatselijke spaarbanken Maart heeft voor de plaatselijke spaar banken aangesloten bij de Ned. Spaar- bankbond wederom gunstige resultaten opgeleverd. In totaal werd f 143.9 min gestort en f 125.6 min terugbetaald, zo dat het overschot f 18.3 min bedroeg. Dit is ruim 20 pet meer dan in maart 1960 f 15.1 mlm Het spaaroverschot over het eerste kwartaal 1961 bedroeg in totaal f 110.3 min tegen f 79.9 min in dezelfde periode van 1960. Het gezamenlijke inleggerstegoed van de spaarbanken onder toezicht van de Ned. Spaarbanbond bedroeg per ultimo maart 1961 f2951.3 min. het sterkst is, is in het streekplan de aanvulling van het tekort geheel of gro tendeels in dit gebied gedacht. Verder geeft het plan aan, dat voor de bollen streek in totaal een oppervlakte van 290 ha voor de woningbouw moet worden gereserveerd. Wat het verkeer betreft, voorziet het streekplan in de aanvulling van het wegennet met een autosnelweg ten oos ten van de bollenstreek, die een groot deel van het doorgaande verkeer over de Rijksweg 8. van Sassenheim naar Haar lem, tot zich zal trekken. Verder is van belang de aanleg van de Provinciale Weg no. 1 als verbinding van de kustzijde van de Haagse agglomeratie langs Katwyk, Noordwyk, Noordwijkerhout met de Haarlemse agglomeratie via de voort zetting van deze weg op Noordhollands gebied, die, evenals genoemde autosnel weg, een aansluiting geeft op de Velser- tunnel. Advertentie Probear óók die Rhenmatlek van 0 af te schudden. Neem Kruschen - om dat wonder zelf te beleven. Ge zult Uzelf 'n ander mens voelen, jeugdiger, kwiek, vief en weer blij. Want met de onzuiverheden in uw bloed, door Kruschen's vijf minerale zouten losge maakt en afgevoerd, verdwijnen ook die reumatische pijnen en maakt Uw stramheid plaats voor dat monter lenig gevoel. Pantsjen Lama door Chinezen gedood? De „Hindustan Times" meldde giste ren van vluchtelingen, die kortgeleden uit Tibet in de Indiase staat Sikkim zijn aangekomen, dat de Pantsjen Lama, de huidige leider van het door communis- tisch-China bezette Tibet, door de Chi nezen zou zijn omgebracht. Van officiële Indiase zyde kon van dit bericht echter geen bevestiging worden verkregen. Grotewohl weer ziek De gezondheidstoestand van de Oost- duitse premier Grotewohl schijnt slech ter te zijn geworden. In een medisch bulletin,-verspreid door het Oostduitse persbureau ADN, is gezegd, dat Grote wohl zondag na eerdere stoornissen in de bloedsomloop, een nieuwe aanval heeft gehad. Het persbureau voegde daaraan toe, dat Grotewohl in de naaste toekomst zijn functies niet zal kunnen hervatten. Nederlander wordt in Spanje vermist Sinds 5 april wordt in het berggebied tussen het Spaanse grensplaatsje Torla en Gavarnie. In het Franse departement Hautes Pyrenees, een 24-jarige Neder lander vermist. De jongeman is voor een voettocht uit Torla vertrokken, maar niet in Gavarnie aangekomen .Zijn familie, die sindsdien geen bericht meer heeft ontvangen, heeft zich in verbinding gesteld met de Franse en Spaanse autoriteiten. Gisteren is een reddingsploeg uit Ga varnie vertrokken. Men gelooft dat de jongen is verdwenen in de omgeving van Boucharro. Dat laatste natuurlijk! Kunt u zich indenken, dat er nog mensen zijn die toiletpapier „zomaar" kopen die niet naar Edet vragen! Edet, dat zo zacht en zuinig is (Edet bevat veel meer papier per rol). Edet, dat hoort tot moderne persoonlijke hygiëne. Edet - zachtheid uit Zwedeneen kleine luxe die er altijd moet zijn! Nu in wit en 3 zachte kleuren Nu op zijn laatste benen „Wat mynheer de officier eist betekent in dit geval de doodstraf", aldus de ver dediger mr. B. Stokvis nadat de offi cier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank mr. W. H. M. Wetzels, we gens heling meermalen gepleegd tegen een 79-jarige uit Amsterdam een ge vangenisstraf van een jaar en zes maanden met aftrek en onmiddellijke gevangenneming had gevorderd. „Deze man loopt op zijn laatste be nen. Om hem de laatste adem te laten uitblazen in de gevangenis is ontoelaat baar", zo zei mr. Stokvis, die de recht bank voorstelde een straf op te leggen gelijk aan de twee maanden voorarrest. De verdachte had vlot de hem ten last gelegde heling van twee bromfiet sen bekend. Hij is geen onbekende van de justitie. De president van de recht bank, mr. J. Heintz, somde het straf blad van „oom Bertus" op. dat 24 ver oordelingen omvat. „U hebt bij elkaar 32 jaar in de gevangenis doorgebracht. En ook dit geval is weer een bedroe vende zaak want er zijn slechts twee gevallen van heling ten laste gelegd terwijl het in werkelijkheid wel om een veertigtal bromfietsen gaat", aldus mr. Heintz. De verdachte vertelde, dat hij niet zelf de bromfietsen had weggenomen. Hij kreeg ze van een zekere Jan Plank, die nooit is opgespoord. Wel had „oom Bertus" zelf voor het instrumentarium gezorgd, waarmee een neef van hem de bromfietsen onherkenbaar maakte. Bij een ontsporing van een per-1 land zijn gisteren twee mensen ge- sonentrein in het zuiden van Enge-1 dood en vijftig gewondDe gekanr telde locomotief van de ontspoorde trein. De verdachte was gesnapt toen hjj op het Waterlooplein een gestolen en veranderde bromfiets aan de man trachtte te brengen. Op de vraag van de president hoeveel „oom Bertus" wel aan een bromfiets verdiende luidde het antwoord: „soms maar twee rijksdaal ders". Mr. Heintz merkte toen op: „Kom nou De 67-jarige echtgenote van de ver dachte, die als getuige a décharge werd gehoord, verklaarde desgevraagd, dat haar man de laatste tijd erg is ver anderd. „Mochten er weer mensen ko men met dergelijke zaakjes dan schop ik ze de deur uit". Mr. Heitz zei tegen haar: „U bent dus niet bang, dat hij vanuit zyn stoel jongere mensen in het vak inwijdt?" De officier van justitie was van me ning, dat de hoge leeftijd van verdach te voor hem niet van voordeel mag zijn en vorderde een jaar en zes maanden en onmiddellijke gevangenneming. Dit laatste verzoek werd niet door de recht bank ingewilligd. Tegen de neef, een 36-jarige plastic bewerker T. der V. uit Amsterdam eis te mr. Wetzels wegens opzetheling tien maanden gevangenisstraf met aftrek, van het restant 4 maanden voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar en toezicht. Bij de behandeling van deze zaak zei mr. Heintz: „We vervallen wel in uitersten. Deze verdachte is nog nooit met de justitie in aanraking geweest. Hij had een goede positie en over hem zijn bijzonder goede rapporten uitge bracht". De rechtbank zal in beide za ken op 2 mei uitspraak doen. V.N.-resolutie over tie vluchtelingen in Palestina De speciale politieke commissie van de Algemene Vergadering van de V.N. heeft gisteren met 47 tegen negentien stemmen, bij twintig onthoudingen een ontwerp-resolutie aanvaard, waarin „de noodzaak om de eigendomsrechten van de Arabische vluchtelingen in Palestina te waarborgen" wordt erkend. „Met groot leedwezen" wordt geconsta teerd, dat vorige resoluties van de V.N., om repatriëring van of compensatie voor vluchtelingen, die in 1948 in de Pale stijnse oorlog hun woonsteden verlieten, werd gevraagd, niet ten uitvoer zijn ge legd. In de ontwerp-resolutie wordt voorts de aandacht gevestigd op de moeilijke financiële positie van het bu reau van de V.N. voor hulp aan de Palestijnse vluchtelingen. Voor de stemming had de Amerikaan se afgevaardigde Plimpton naar aanlei ding van kritiek van Arabische zijde verklaard, dat het welzijn van de vluch telingen zijn regering zeer ter harte gaat. Hij daagde de Arabische landen uit, hun bijdragen voor hulp aan de uitgewekenen bekend te maken. De V.S. hadden steeds het V.N.-werk op dit ge bied volledig gesteund, zo zei Plimpton. Een Amerikaanse ontwerp-resolutie, waarin niet over de eigendomsrechten van de vluchtelingen werd gesproken, werd met 31 tegen 30 stemmen, bij vijf- tien onthoudingen verworpen. Nazi-Duitsland en de jodenvervolging Deelnemers aan de verdelgingsacties van de nazi's tegen de joden behoefden bij dienstweigering de kogel niet te vrezen. Dit is voor de rechtbank in Tübingen, waar twee oud-nazi's wegens het dood schieten van joden terechtstaan, ver klaard door de historicus prof. Hans Giinther Seraphim uit Göttingen. Deze heeft een diepgaande studie van het optreden van de SS gemaakt en be strijdt het argument van de verdediging, dat de beide beklaagden Richard Wie- chert en Bruno Schulz wel moesten handelen zoals zij gedaan hebben, omdat zij anders zelf zouden zijn doodge schoten. Prof. Seraphim zei, dat hem geen en kel geval bekend is van SS-lieden, leden van de Gestapo of van de z.g. Einsatz- kommando's die de doodstraf kregen omdat zij weigerden joden terecht te stellen. Als men weigerde zo'n bevel uit te voeren, kreeg men slechts een kleine straf zoals overplaatsing naar het front. Gomulka kreeg de meeste stemmen De Poolse commissie voor de verkie zingen heeft gisteravond bekendgemaakt dat van de 18.615.185 Polen die hun stem hebben mogen uitbrengen bij de parle mentsverkiezingen op zondag, 17.653.646 van dit recht gebruik hebben gemaakt, dat is 94.83 procent. Er waren 19.067 on geldige stemmen. Het percentage van de geldige stem men dat op de kandidaten van het Front van Nationale Eenheid is uitgebracht, is 98.34. De eerste secretaris van de communis tische party, Gomulka, kreeg in zijn district 99.54 procent van de geldige stemmen, de president van de staats raad, Zawadski 98.81 procent en premier Cyrankiewicz 93.32 procent. Van de 460 leden van het nieuwe par lement zijn 255 lid van de communis tische partij. De Verenigde Boerenpartij heeft 117 zetels en de Democratische partij 39. Er zijn verder nog 49 partij lozen, onder wie rooms-katholieke acti visten. DODELIJKE TRAP VAN PAARD (Van onze correspondent) Gistermiddag is het 3-jarig zoontje van de familie Holten uit Blerick door een trap van een paard gedood. Het knaapje was met een even oud speel kameraadje tydens afwezigheid van de ouders onder de afrastering van een wei land achter de ouderlijke woning door gekropen. Al spelend geraakten ze dicht bij het paard, de jongste van de vier kinderen van het gezin Holten, kreeg een trap van het paard tegen het hoofdje en bleef bewusteloos liggen. Buren, die het kind binnen haalden waarschuwden een arts, doch deze kon slechts de dood con stateren.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11