Uitvoer is zwakke punt van Britse economie Zeer grote aanvoeren van rundvee Selwyn Lloycl cliënt moedige en onorthodoxe begroting in Monsterrol vervalst: logger zonder stuurman naar zee ligtvoet Brief aan de Tweede Kamer over ,Radio Veronica' van de heer Lewin DINSDAG 18 APRIL 1961 (Van onze Londense correspondent) Selwyn Lloyd, de Britse kanselier van de schatkist, wiens politieke toekomst op het spel stond met de indiening van zijn eerste begroting, heeft, zo is althans onze eerste indruk, een zeer knappe prestatie gele verd. Hij is zijn eigen vrienden belangrijk tegemoet gekomen en heeft de Labour-oppositie ten dele de wind uit de zeilen genomen. Zijn begroting kan het best worden omschreven als een exportbegroting, want zij onderstreept de nog altijd vrij wankele toestand van de Britse economie. Door een vernuftige verhoging van een aantal indirecte belastingen als tegen wicht van een zekere vrijgevigheid inzake sommige directe belastingen, en de bevoegdheid om naar goeddunken wijzigingen naar boven of naar beneden aan te brengen In de accijnzen en aankoopbelasting heeft Selwyn Lloyd, die met deze begroting een aanzienlijke opbrengstvermeerdering beoogt, het pond sterling zonder twijfel versterkt. „POLITEIA" STELT GESPREK MET P.V.D.A. OP PRIJS Naar aanleiding van het verbreken door de Partij van de Arbeid van iedere relatie met de democratisch socialistische studentenvereniging „Poüteia", heeft het hoofdbestuur van Politeia een verklaring uitgegeven. Daarin wordt o.m. gezegd: „Ofschoon de manier waarop het bestuur der P. v. d. A. heeft gemeend het contact met Politeia die in het verleden steeds terecht werd beschouwd als een organi satie van geestverwanten te moeten verbreken, het hoofdbestuur van Politeia hoogst ongebruikelijk voorkomt, blijft Politeia een gesprek met de P. v. d. A. om misverstanden uit de weg te ruimen op prijs stellen. Politeia zal verder op een principiële manier blijven streven naar grotere samenwerking onder de socialisten in Nederland. Politeia meent hiertoe o.a. door haar eigen politieke samengesteldheid een bijdrage te kunnen leveren". Advertentie Als zo'n t.v.-antenne direct goed geplaatst wordt, hebben ze er praktisch geen omkijken meer naar. Wel logisch dat er zoveel t.v. hebben van LIGTVOET..! Advertentie. Fijn... FAAM... Fantastisch! KLAROP - klinkklare, tandschone drop échte klare drop lekker en gezond! Antiek karakter van Britse industrie Selwyn Lloyd kwam er openlijk voor uit dat hoe modern sommige bedrijven ook zijn, de Britse industrie nog voor een aanzienlijk deel een veel te antiek karakter draagt. Hn had geen goed woord over voor allerlei produktiebe- perkende praktijken en onbevredigende menselijke verhoudingen in het bedrijf, welke in de tweede helft van de 20ste eeuw eenvoudig niet meer geduld kun nen worden. Men staat nog vreemd tegenover een geheel nieuwe maatregel, namelijk een door werkgevers voor elk lid van hun personeel te betalen speciale belasting, lot een maximum van twee gulden per week per personeelslid. Hierdoor wil Lloyd de werkgevers dwingen tot de grootste doelmatigheid in hun perso neelsbezetting ter bestrijding van de overspannenheid op de arbeidsmarkt, welke opnieuw de kop opsteekt. Uiterst ongunstige betalingsbalans De grote kwaal waaraan de Britse economie lijdt, is de veel te geringe uit voer en steeds rijzende Invoer, hetgeen zich weerspiegelt in een uiterst ongun stige betalingsbalans. De remedie mag volgens Lloyd zeker niet bestaan uit economische stagnatie een herhaald verwijt van Labour! welke vergeleken met de meeste andere landen de laatste jaren zo kenmerkend voor Engeland is geweest. Selwyn Lloyd probeert met zijn be groting licht te brengen in de economi sche duisternis. Enerzijds moet op het ogenblik verder afglijden naar inflatie worden voorkomen en de afzet op de binnenlandse markt worden bemoeilijkt, anderzijds dient de export met alle mid delen te worden bevorderd. Deze begroting tracht daarvoor beter laat dan nooit, het juiste klimaat te scheppen. Lloyds voorganger, Heathcoat Amory thans Lord Amory faalde. Macmillan beschouwt Lloyd als de ster ke man op financieel gebied. Velen ge loven zelfs dat hij, als hij doorgaat op dc gisteren door hem ingeslagen weg. eens Macmillans opvolger zal worden! de economische toestand zulks vereist bij wijze van „eerste hulp bij ongeluk ken", zonder te wachten op de volgende begroting, prijzen kunnen verhogen of verlagen door verandering van de ac cijnzen of van de bestaande aankoopbe lasting door speciale rechten tegelijker tijd en zonder onderscheid voor alle daaraan onderhevige goederen tot een maximum van tien procent. Deze stok achter de deur is bedoeld als een aanvullend middel dat dc voor keur verdient boven de gebruikelijke monetaire maatregelen zoals krediet -en afbetalingsbeperkingen welker doelma tigheid voor de economie als geheel nog al twijfelachtig is. De invoerrechten als zodanig vallen hier buiten, want dat zou in strijd zijn met de voortgaande internationale libe ralisatie. Buitenlandse goederen zullen geen schade lijden omdat indien de bin nenlandse rechten verhoogd worden, deze immers ook gelden voor het Britse produkt zelf. Eerste stap Al met al een onorthodoxe en moedige begroting van een in vele opzichten ge heel nieuw type. Natuurlijk is ook deze begroting verre van ideaal. Engeland staat op economisch gebied tegenover ontzaglijke vraagstukken. Lloyd heeft naar hij zei slechts de eerste stap gedaan op de lange weg van de noodza kelijke economische en belastinghervor ming. Van belang is dat hij beloofd heeft zich los te maken van de totnutoe overheersende kruimeltechniek en plan nen voorbereidt welke rekening houden met een periode van tenminste vijf jaar. Aangezien de Conservatieven, met het oog op Labours bloedarmoede, naar ver wacht mag worden nog vele jaren aan het bewind zullen blijven openen zich voor hen belangrijke perspectieven voor het voeren van een waarlijk nationale politiek welke ook met bepaalde opposi tie-wensen rekening houdt. Cen gong noor gangetje 12 'S lemend^ GANGETJE 12 TEL. 23005 Nederlandse kweker raag roos naar Koningin Fabiola noemen (Van onze Brusselse correspondent) De Nederlandse kweker Geert Hazen berg, die in Lillo (B) woont, heeft van Koningin Fabiola toestemming gekre gen een nieuwe soort oranje-roze roos naar haar te noemen. Het toeval wil, dat de kweker zijn bedrijf op nog geen hon derd meter afstand heeft van een an dere Nederlander, Jan Eyking, die enige weken geleden een tulpenvariant naar de Belgische vorstin mocht noemen. De heer Hazenberg is 27 en hij komt uit een bekende bloemistenfamilie te Aals meer. De Fabiolaroos heeft hij na drie jaar experimenteren gekweekt uit de Mmontezuma-roos. De kleur is oranje- roze. De roos schijnt, eenmaal afgesne den, vrij lang houdbaar te zijn en ver- „Als u geen volwaardige stuurman aan boord van uw vissersschip hebt, stelt u daarmee het leven van de be manning in de waagschaal". Deze waarschuwende woorden richt te de Haagse politierechter, prof. Van Hattum, gistermorgen tot een 31-jarige Scheveningse visser wegens vervalsing van de monsterrol, een authentieke ak te. In mei van het afgelopen jaar en kele dagen voordat de loggervloot ter haringvangst zou uitvaren beschikte deze Scheveninger, toen schipper van dc logger Ambon" van de Verre Vis serij maatschappij, nog steeds niet over een stuurman. Om toch te kunnen uitvaren ging hij met een andere zeeman naar de ambte naar van aanmonstering. Deze schepe ling werd op de monsterlijst geplaatst als stuurman en de verdachte bekrachU- de de monsterrol met zijn handteke ning. In werkelijkheid ging de zeeman met mee, zodat de Ambon" op de 23ste mei zee koos zonder stuurman. Na twee dagen verzocht de schipper een 33- Jarig bemanningslid als stuurman te fungeren. Deze zeeman was echter niet in het bezit van het stuurmansdiploma voor de zeevisvaart.. Nadat de politierechter de schipper op de ernst van het hem tenlastegelegde had gewezen, constateerde hij dat de 33-jarige zeeman, bemanningslid van de logger, niet op het verzoek van de schipper had mogen ingaan. „Aanvan kelijk dacht ik dat er een stuurman aan boord was", zo verweerde zich deze verdachte, die wegens het zonder nood zaak als stuurman fungeren, terwijl hem daartoe de bevoegdheid ontbrak, terechtstond. „Er was niet alleen risico voor de eigen bemanning", aldus de officier van Ju stitie, „maar ook voor andere schepen, die wanneer de „Ambon" door het ont breken van een volwaardige stuurman in moeilijkheden was geraakt, te hulp hadden moeten komen". Hij eiste tegen de schipper een boete van f2.000 of 40 dagen hechtenis en vier weken gevangenisstraf voorwaarde lijk. De politierechter veroordeelde hem tot f 1.000 boete en vier weken voor waardelijk. De andere verdachte kreeg een geldboete van f250. MENDERES SCHULDIG AAN POGING TOT MOORD OP LEIDER VAN OPPOSITIE Het Turkse hooggerechtshof dat de leiders van het vroegere regime berecht, heeft 43 personen, o.w. oud-premier Mendères en oud-president Ba Jar, schuldig bevonden aan poging tot moord op de leider van de oppositie, Ismet Inonoe. Zeventien anderen werden vrij gesproken van deze tenlastelegging. Op 28 januari eiste de openbare aan klager de doodstraf tegen vijftien ver dachten o.w. Mendères, Bajar, de vroe gere gouverneur van Istanboel Ethem Jetkiner, de ex-burgemeester van Istan boel Kemal Ajgoen en de ex-generaals Mecit Tokcan en Namiki Argoec. Gisteren echter gelastte de openbare aanklager invrijheidsstelling van Toe kan. Argoec is niet schuldig bevonden aan poging tot moord op Inonoe, maar blijft in arrest op de verdenking de on lusten die in 1955 in Istanboel uitbra ken te hebben uitgelokt. Het vonnis tegen de 43 beklaagden zal worden uitgesproken nadat de ten lastelegging „ondermijning van de grondwet" is afgehandeld. Meer dan 400 personen zijn van ondermijning van de grondwet beschuldigd, o.w. Mendères, Bajar, het gehele vroegere kabinet en alle Democratische parlementsleden. EERSTE VERKOOP ZOMERPOSTZEGELS De Stichting „Comité voor de zomer- postzegels" houdt op 24 april de officiële eerste verkoop van de nieuwe zomer- postzegels. De directeur-generaal van de PTT. prof. ir. G. H. Bast, zal de eerste series van de zegels, die zoals bekend vogels tot onderwerp hebben, verko pen aan de opzichters van het natuur reservaat het Naardermeer. Na afloop zal een bijeenkomst worden gehouden, waar de minister van Maatschappelijk werk. mej. dr. M. A. M. Klompé, het woord zal voeren. kleurt dan niet zoals andere rozen van overeenkomstige tint naar blauw, maar meer naar oranje. In de kwekerij staan thans 4000 struiken van de Fa- biola-roos en men verwacht dat zij in juni of juli zullen bloeien. Men denkt te Lillo ook, dat de Koningin tijdens de bloei-periode wel een bezoek aan de kwekerij zal brengen. Geestdriftig De Tories, die twijfelden aan Lloyds capaciteiten toen hij Jarenlang gebukt ging onder de last van de buitenlandse politiek, zijn thans geestdriftig over zijn debuut als kanselier. In zijn begroting, welke in wezen ver re van zachtzinnig is de regering zal slechta voor een minimaal bedrag gaan lenen, hetgeen als een grote uitzonde ring mag worden beschouwd! heeft Lloyd met de ene hand meer genomen dan hij met de andere heeft weggege ven. Nieuwigheid Lloyd streeft naar een belangrij ke verhoging van de staatsinkomsten waardoor als alles goed gaat het uiterst bescheiden overschot van het afgelopen jaar ver zal worden overtroffen. Dit is het belangrijkste voorbehoedsmiddel tegen inflatie. Hij wil het wrbruik en daarmee de invoer remmen, doch zon der de produküviteit en daardoor de uitvoer te schaden. Hij wil twee vliegen in een klap vangen. Daarvoor heeft Lloyd een extra nieu wigheid bedacht, namelijk de bevoegd heid om de koopkracht te regelen door een systeem van vrij gemakkelijk af te kondigen veranderingen van indirecte heffingen waarmee de economie over de gehele linie zal kunnen worden geregu leerd. De regering zal namelijk al naar Terroristische actie in Angola lioudt aan Loecoenga, in het noorden van An gola is gisteren door terroristen volko men verwoest, aldus het Portugese pers bureau Lusitania. De aanvallers gooi den benzine over de huizen in dit dorp en staken ze vervolgens in brand. Het aantal slachtoffers werd niet ge noemd, doch volgens geruchten zijn het er tien. Dit was de tweede aanval op Loecoenga in vijf dagen. Vorige week donderdag werden daar enkele Europe anen door opstandelingen gedood, die het dorp plunderden en enige huizen in brand staken. Volgens in Loeanda aangekomen vluchtelingen zouden de aanvallers zwaar onder invloed van verdovende middelen hebben gestaan. Opstandelingen zouden zware verlie zen hebben geleden bij een mislukte aanval op het dorp Damba en by hun terugtocht Afrikaanse vrouwen en kin deren in een naburig dorp hebben ge dood. By een aanval op het dorp Bembe zouden zy eveneens zware verliezen hebben geleden. Volgens het Portugese persbureau Lu sitania zijn verscheidene terroristen ge dood en enige politiemannen gewond toen een politie-patrouille hedenochtend in Loeanda werd aangevallen. Naby Malange zouden voorts verscheidene Afrikanen zijn gedood door opstande lingen die uit Kongo noord-Angola bin nenkwamen. Het Portugese persbureau Lusitania meldde gisteravond, dat zondag by een botsing tussen een militaire patrouille en verzetslieden nabij Carmona in het noorden van Angola tientallen van de laatstgenoemden zyn omgekomen. De patrouille leed geen verliezen, aldus Lu sitania. Asta. de kruising van een haze windhond en een doodgewone straathond, is anderhalf jaar oud en werd voor het eerst moederVan twaalf welgeschapen jonge hondjes, iets wat nu niet bepaald elke dag voorkomt. De familie P. Schuurink, Herenstraat 55 te Voorhout, waar Asta thuishoort, is wat blij met de jonge hondjes. Eén zwaluw maakt nog geen zomer maar u kunt nu en altijd genieten van die overheerlijke doperwtjes extra fijn. De huisvrouw met fantasie serveert óók Hero doperwtjes zeer fijn en fijn. Zij weet dat de kwaliteit altijd topkwaliteit is! zorgeloze zomergroenten:Hem Conserven Werden de deviesenbepalingen overtreden? In een brief aan de Tweede Kamer heeft de heer M. Lewin uit Diemen een van de initiatiefnemers tot oprichting van de vroegere N.V. „VRON" (Vrye Radio- Omroep Nederland), waarvan hij korte tijd adjunct-directeur was de aandacht der Kamerleden gevestigd op een aantal aspecten van „Radio Veronica". Rondom de veemarkt Varkensprijzen omlaag (Van een deskundige medewerker) Nu het weiland in de afgelopen week flink is opgedroogd, is er zeer veel rund vee in de weiden gebracht. Niet alleen melk- en kalfbeesten. doch vooral de vetweiders zijn vrywel alle net land in" gedaan. Er is zeer veel gras, dus voor het huidig tydstip mogen de veehouders over de weidegang zeker niet klagen. Met het uitjagen van het vee is er ook veel marktvee losgekomen en kregen vrijwel alle markten topaanvoeren. Het ligt voor de hand dat dit uitein- delyk tengevolge had, dat van de nogal hoge vraagprijzen, die werden bedongen, in de loop van de handel wel iets viel af te dingen. Niet dat er direct koopjes werden uit gedeeld. doch de inzet, die meestal be- hoorlyk vlot was, bleef toch niet besten digd en dan komen allereerst de waar den van de minder courante kwaliteiten in het gedrang. Dit was vooral het geval by de oudere dieren, die al gauw voor f 25.tot f 50.— per stuk minder moes ten worden afgegeven. Jongvee was er ook ruim voldoende waardoor de pryzen totaal gezien even afzwakten. Er moet echter bij worden opgemerkt dat vooral voor het weide- en jonge fokvee —in het byzonder de pin ken op een wat te hoog niveau lagen. De slacht-veemarkt kreeg ook bijzonder ruime aanvoeren te verwerken en ver liep minder gunstig dan de week tevo ren. Voor export werden weliswaar weer wat koeien gekocht voor Frankrijk, doch de pryzen, die dikwyls per levend ge wicht werden geboden, lagen gemiddeld 10 cent per kg lager dan de week tevo ren. Men kocht voor dit doel voornamelyk wat oudere koeien in het levend ge wicht van rond 600 kg waarvoor gemid deld f 1.50 per kg werd betaald. Geslacht kwamen deze dieren dus op ongeveer f 2.80f 2.90 per kg. Voor de binnenlandse markt liepen de prijzen wat terug, ofschoon een uitmun tend vleeskwaliteit rund nog wel duur werd betaald. De goede jonge beesten deden dan ook in hoofdzaak nog tussen f3.20 en f3.50 per kg naar gelang de wicht. Vleesbeesten tussen 700 en 800 pond geslacht gewicht zyn momenteel schaars en deze wil de slager graag goed betalen, zelfs by een overigens wat lagere markt. Vette kalveren waren er ook zeer veel. De inzet van de week was slecht en duidelijk lager, doch het einde was beter met een wat oplopende markt omdat er weer meer trek voor uitvoer kwam. Onze noteringen lagen in hoofdzaak tus sen f2.20 en f 2.8Ó per kg levend ge wicht, naar gelang de kwaliteit. Nuchtere kalveren gingen uiteindelyk ook weer wat vlotter van de hand en deden tussen f 1.20 en f 1.50 per kg levend gewicht. De wolveemarkt was rustig, ondanks een matig aanbod. Zuiglammeren en beste jaarlingen (overhouders) voor ex port toch wel pryshoudend. De varkensmarkt neigde de gehele week naar lagere pryzen. Dit is voor namelyk tot uiting gekomen op de Utrechtse beurs van jl. zaterdag, waar zeer veel aanbod was en de pryzen een flinke tuimeling maakten. De fyne slagersvarkens in net ge slacht gewicht tussen 70 en 110 kg deden van f 2.24f 2.30 per kg voor de gewich ten tussen 91—110 kg; de lichtere soor ten in de top tot f 2.34. De varkens in het levend gewicht nl. boven 130 kg levend, deden van f 1.87f 1.90 per kg met 4 kg tarra. Slachtzeugen zakten ook terug, f 1.60 tot fl.65 per kg levend gewicht met 4 kg tarra. Biggen en lopers vonden ondanks wat korter aanbod minder kooplust en ver loren successievelijk enkele tot meerdere guldens per stuk op de pryzen van de vorige week. De paarden waren zeer duur deze week, mede door krap aanbod van inge voerde slachtpaarden. De pryzen va neerden voor de goede tot prima kwali teiten van f 2,30 tot f 2,70 per kg toe. Hy schryft o.m. sedert april 1960 zendt vanaf een schip op de Noordzee Radio Veronica programma's uit in stryd met de bepalingen van de „At lantic city 1947 conference en the final acts of the administrative radio con ference 1959 Geneva". De Nederlandse regering is, overeenkomstig de door haar aangegane verplichtingen, gehouden er voor te zorgen dat de bepalingen van deze conferenties worden nagekomen. Er bestaat gerede grond om aan te nemen dat de regering in de kwestie Radio Veronica niet alles heeft gedaan wat in haar vermogen lag om haar internationale verplichtingen na te ko men. Vast staat dat Radio Veronica" een Nederlandse onderneming is, het geld er voor werd door Nederlanders gefour neerd. De leiding gevende personen en het personeel zijn Nederlanders en de programma's worden in Nederland op genomen. Het schip werd met Neder lands geld gekocht en vaart niet onder buitenlandse vlag (volgens mededelin gen van de regering van Guatemala i: het schip ook niet in dat land geregi streerd). Sedert de oprichting van de „VRON", later „Radio Veronica", in ok tober 1959 had de Nederlandse overheid talrijke mogelijkheden om tegen deze onderneming op te treden en haar voort- Landingsrechten KLM in Californië? Uit gewoonlijk zeer goed ingelichte bron te Washington wordt vernomen dat de V.S. een voorwaardelijk aanbod hebben gedaan de KLM een route naar Californië te verlenen, aldus U.P.I. Het aanbod zou afhankelyk zyn van instemming der Nederlandse regering met instelling van zekere bepalingen betreffende de passagiers en vluchten op routes van de KLM tussen Nederland en de V.S. Het aanbod wordt thans zorg vuldig bestudeerd door de Nederlandse regering. In genoemde kringen geloofde men dat het aanbod ertoe zou kunnen leiden dat de V.S. bepalingen zouden afkondi gen wat betreft de passagierscapaciteit, hetgeen een beperking zou betekenen van het aantal passagiers dat uit de V.S. naar Amsterdam wordt gebracht, een beperking die zou gelden voor die passagiers die van Amsterdam naar an dere landen reizen. Men liet ook doorschemeren dat er tevens een limiet zou kunnen komen voor het aantal vluchten van KLM- vliegtuigen naar enigerlei bepaalde be stemming in de V.S. bestaan onmogelijk te maken, zulks ge heel in overeenstemming met onze wet- telijke bepalingen, doch de overheid bleef hier in gebreke", aldus de heer Lewin. Voorts schryft hij: „Bij de aankoop van het schip (in Duitsland) werden deviezenbepalingen overtreden. Daarvan stelde ik in april 1960 de Nederlandse Bank, afdeling deviezenvergunningen, te Amsterdam in kennis. Goederen werden vanuit Nederland naar West-Duitsland vervoerd, zonder dat de hiertoe benodig de uitvoerdocumenten werden gebruikt. Ook werden wel goederen by uitvoer valselyk gedeclareerd. De douane-re cherche te Amsterdam werd hiervan op de hoogte gesteld door personen, die zelf by deze transactie betrokken wa ren". „De fiscale recherche te Amsterdam werd", zo vervolgt de brief, „door my en door vroeger personeel van „Radio Veronica" in kennis gesteld van over tredingen op fiscaal terrein, die volgens ons waren geschied. Ook in dit geval is ons van overheidsmaatregelen niets ge bleken. Wy hebben reden om aan te nemen, dat „Radio Veronica" tot op heden gespaard is gebleven van belas tingaanslagen". De heer Lewin besluit zijn brief al dus: „Uit verkregen inlichtingen is ons bekend geworden dat de minister van Verkeer en Waterstaat niet bereid was handelend op te treden tegen „Radio Veronica", daar waar het hem moge- lyk was geweest. Of hier ook politieke redenen een rol hebben gespeeld is ons niet bekend, ofschoon het ons ter ore is gekomen dat leden van uw hoogge acht college niet afwyzend tegenover „Radio Veronica" staan, of zelfs het op treden van deze onderneming met wel gevallen zien". Directeur Gemeentewerken Goes voor het gerecht (Van onze correspondent) Het bezwaarschrift dat mr. Wieringa, de Rotterdamse verdediger van de Goese directeur van Gemeentewerken by de Middelburgse rechtbank tegen de dag vaarding had ingediend, is door de rechtbank in raadskamer ongegrond be vonden. De Goese directeur, zal nu op 4 mei voor de Middelburgse rechtbank moeten verschynen om verantwoording af te leggen over zyn handelingen i.v.m. de zgn. „Goese verschryvingen". In de dagvaarding wordt de directeur valsheid in gesohrifte en het aannemen van ten minste één geschenk voor werkzaamhe den in dienstverband tenlaste gelegd.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9