Peek&Cloppenburg LEIDSE UNIVERSITEIT VERZOEKT KAMER ECONOMISCHE FACULTEIT TE BEVORDEREN Leidse raad heeft bezwaren tegen Vebo-tentooiistelling in Plantsoen Motie-Piena om expositie elders in de stad te houden met 16—15 stemmen aangenomen NYLON ONDEPJURKFN °ok al-e °verige'd°°r °n?reeds ?e- waarbu T°°r.het elke woensdag jongensmarkt PYAMA'S Afwijzing door minister berust niet op voldoende argumenten Verkeersovertredingen vormen hoofdschotel Winkelierster schonk „borreltjes voor de verkoop" Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 18 april 1961 Tweede blad no. 30332 College van B. en W. zal motie vermoedelijk „naast zich neerleggen" In een motie» welke met 16 tegen 15 stemmen werd aangenomen, heeft de Leidse raad zich gistermiddag verzet tegen de door B. en W. aan het Vebo-bestuur gegeven toestemming om de jubileum-Vebo- tentoonstelling in het Plantsoen te houden. De motie, welke werd ingediend door de heer Piena (P. v. d. A.) werd ondersteund door de heer De Bree (KVP), verkreeg vrijwel alle stemmen van de P. v. d. A. en de KVP-fractie. In afwijking met zijn partijgenoot-wethouder Van Schaik, die met de wethouders Stolp, Drijber en Menken tegen de motie stemde, ging wethouder Jongeleen met de inhoud van de motie akkoord. Had ook wethouder Jongeleen zich tegen de motie verklaard, dan was zij met dezelfde stemverhouding verworpen geweest. De heer Piena, die van de raad een duidelijke uitspraak verlangt, dient dan een motie in. waarin de raad zich uit spreekt om deze tentoonstelling niet in het Plantsoen te houden. Zoals gezegd werd deze motie met 16 tegen 15 stem men aangenomen. Na het aannemen van deze motie en de mededeling van de voorzitter, „dat het college zioh over deze motie zal be raden." werd het voorstel van B. en W. z.h.s. aangenomen. Vijfdaagse werkweek voor gemeente Na het aannemen van de motie, verklaarde de voorzitter, dat het college van B. en W. zich over deze motie nog zal heraden. Aangezien, zoals in deze zitting ook werd mede gedeeld, de beslissing over de plaats van de tentoonstelling uitsluitend tot de competentie van B. en W. be hoort, ligt het voor de hand, dat het college deze motie naast zich neer zal leggen. Vooral nu de motie met slechts één stem meerderheid werd aangenomen. Voor de toekomst be tekent de uitslag van de stemming voor het college echter „een teken aan de wand". Aanleiding tot deze motie vormde het voorstel van B. en W. om aan de Vebo t.b.v. de jubileumtentoonstelling in au gustus 1961 wij schreven daarover reeds uitvoerig Red. een subsidie te verlenen tot het geraamde tekort met een maximum van f10.000, te vermeer deren met de kosten van het herstellen van de beschadigingen aan het Plant soen. welke worden geraamd op f.5700. De heer Piena, die over dit voorstel de discussies opende, zei geen bezwaar te hebben tegen het verlenen van de sub sidie. De Vebo, aldus spreker, is een be langrijke organisatie, welke, gezien haar vele activiteiten, recht heeft op onze steun. Hoewel ook de heer Piena de ko mende expositie voor Leiden van groot belang acht, heeft zijn fractie grote be zwaren om daarvoor het Plantsoen een prachtig park beschikbaar te stellen. Aan te richten beschadigingen zijn in geen maanden te herstellen. Laat men deze tentoonstelling houden in de Rodenburgerpolder (park Roomburg), of in de Kikkerpolder of het Schuttersveld. De heer De Bree (K.V.P.) is het met de heer Piena eens. Indertijd heeft men reeds voldoende moeilijkheden opgedaan met de in het Van der Werfpark gehou den tentoonstelling. De inrichting van de expositie zal met vele vernielingen gepaard gaan, waarna het herstel weer op f.5700 is geraamd. Ook mej. Van Nienes (PvdA) heeft bezwaar tegen de geprojecteerde plaats. Elders in de stad is h.i. voldoende plaats. De heer Portheine (WD), die wel oog heeft voor de aangevoerde bezwaren, voelt toch veel voor de door B. en W aangegeven plaats. Het Plantsoen ligt centraal en zal op de bezoekers een grote aantrekkingskracht uitoefenen. Plantsoen: centraal gelegen! Wethouder Drijber. die het voorstel verdedigde, was dankbaar, dat er geen verzet was gerezen tegen het verlenen van de subsidie aan de Vebo. De Vebo is een organisatie, welke ertoe bijgedra gen heeft om Leiden zijn plaats als agrarisch centrum te doen behouden. Ook B. en W. hebben de bezwaren en voordelen verbonden aan het houden van een tentoonstelling in het Plantsoen, ernstig onder ogen gezien. Volgens het college zal het Plantsoen centraal ge legen het bezoek sterk stimuleren. Bij het aantrekken van standhouders (pro- duktschappen) is deze plaats ook van grote invloed geweest. Nu wjj de Vebo, aldus de wethouder, eenmaal de hand hebben toegestoken, moeten wij er ook voor zorgen, dat de tentoonstelling een groot succes wordt. Z.i. is dit alleen in het Plantsoen moge lijk. In tegenstelling met het Van der Werfpark, dat een maand voor het pu bliek gesloten was, is het Plantsoen en dan nog niet eens de rijweg slechts twee weken afgesloten. Bfj het bestuur van de Vebo is erop aangedrongen om de post: vernielingen zo laag mogelijk te houden. Tenslotte bracht wethouder Drjjber de raad nog onder het oog, dat zou men de tentoonstelling elders in richten. er dan ook sprake zou zijn van vernielingen. Zowel de heer Piena als de heer De Bree waren door de wethouder niet overtuigd en maakten nogmaals bezwaar tegen de aan te richten vernielingen. Bovendien achtten beiden de parkeer gelegenheid in deze omgeving onvol doende. De heer Questroo (Prot. Chr.) kon zich dit verzet moeilijk indenken. Van vele zijden de VW voorop doet men moeite om vreemdelingen binnen Leiden te brengen en nu zal straks de raad. ge let op de suggesties van de heer Piena c.s., zeggen: „Vreemdeling, blijf maar buiten Leiden, aan de rand van de stad!" Is. aldus wenste spreker te weten, de beslissing al dan niet Plantsoen aan het college of de raad? Beslissing in handen van B. en W. Burgemeester Van Kinschot: de be slissing is in handen van B. en W.! Ook met de plaats van een circus is dit het geval! Wethouder Drjjber zette in twee de instantie uiteen, dat de inrichting van de expositie op papier reeds gereed is. Tal van afspraken, waarbij is uitge gaan van het Plantsoen, zjjn reeds ge maakt. Thans is het zo: in het Plant soen of anders geen tentoonstelling. In dit verband deed spreker een dringend beroep op de raad het Vebo-bestuur niet in de steek te laten. Vijf dagen werken Bij de behandeling van het voorstel om voor het gemeentepersoneel over te gaan tot de invoering van de vijfdaagse werkweek (met ingang van 1 mei as.), met dien verstande, dat de gewone ar beidstijd niet meer dan 45 uur zal be dragen, ontwikkelde de heer Portheine (V.V.D.) enkele bezwaren tegen dit voor stel. Hoewel spreker in principe geen enkel bezwaar heeft tegen een invoering van de vijfdaagse werkweek voor het ge meentepersoneel, vroeg hij zich af of daarvoor van de noodzaak in Leiden al gebleken is. Per 1 januari jl. kende nog slechts 12 van de Leidse arbeidende bevolking een vijfdaagse werkweek. Laat poel. inzake het verwijderen van de stoep De heer Portheine, die er in tweede instantie bijbleef dat B. en W. in hun voorstel te stringent in hun formulering waren geweest, had gaarne gezien, dat het college ook het College van B. en W. van Den Haag deed dit geschreven had „dat het in principe bereid was te overwegen om met ingang van 1 mei tot invoering van een vijfdaagse werkweek over te gaan". Wethouder Menken zeide, dat B. en W. dit hebben gedaan en eerst alle mo gelijkheden onder ogen hebben gezien. Vrijwel alle hoofden van dienst gaan akkoord met de nieuwe regeling. Voor een enkele tak van dienst moet nog een oplossing worden gevonden. Dit zal in een „open gesprek" geschieden met het G.O. en de Commissie voor Personeels zaken. Na deze toelichting kon ook de heer Portheine met het voorstel van B. en W. akkoord gaan. Snelheidscontrole binnen bebouwde kom Het voorstel om de snelheid binnen de bebouwde kom o.a. te controleren met een weinig opvallende politie-auto, ontlokte by de heer Hagens (VVD) enige kritiek. Laten wij, aldus spreker, toch strijden met open vizier. Het gaat in wezen om het effect en niet om het aantal processen-verbaal. In dit ver band deed spreker de suggestie om bij de toegangswezen bordjes te plaatsen met het opschrift „snelheidscontrole". De voorzitter, die zeide dit wel te wil len overwegen, gaf als zijn mening te kennen, dat ook hij geen voorstander is van een auto-val b.v. controlerend ambtenaar achter boom, doch dat een weinig opvallende politie-auto nog iets anders is. Hoe vaak komt het niet voor, dat automobilisten bij het signaleren van een politie-auto direct vaart minderen en zich aan alle regels van het verkeer houden. Maakt men geen overtreding en daar gaat het tenslotte om dan behoeft men zich ook geen zorgen te maken over de weinig opvallende auto van de Leidse politie. Na deze toelichting ging de raad akkoord met het verlenen van een krediet van f 6695,voor de aankoop van een snelheidscontrolemeter en een personenauto t.b.v. de politie. Stoep Hooigracht blijft weg Een late discussie ontstond deze mid dag nog over het voorstel van B. en W. om het adres van de heer C. F. Meer- en het hekwerk voor perceel Hooigracht 58, voor kennisgeving aan te nemen. Zo wel de heer Ten Broek (KVP) als de heer Hagens (VVD) informeerden naar ae mededeling van het College, waarin wordt gezegd, „dat een en ander is ver wijderd met inachtneming van de wens van de staatssecretaris". Uit een aan de leden van de raad overgelegd schrijven van de heer Meerpoel zou het tegendeel blijken. Wethouder Jongeleen zeide, dat de ver wijdering van het hek geschied is in overleg met de Rijksdienst voor Monu mentenzorg. Er is echter gestreefd naar handhaving van een aantal karakteris tieke zich naast elkaar bevindende stoep hekken. Het handhaven van het stoep- Wethouder Menken bracht de raad hek van perceel 58 kwam daarvoor niet onder het oog. dat het college in overleg in aanmerking Aan de wens van de met het Georganiseerd Overleg en de staatssecretaris om „enige stoephekken Commissi, voor de Personeelszaken. te handhaven" is voldaan. Nu de Hooi- nauwlettend de ontwikkeline van deze kracht, aldus de wethouder, in de Noord materie bii het bedrijfsleven heeft ee- Zuidverbinding is opgenomen, kon het volgd en ,o. de conclusie is gekomen, da, "Jet anders o er moes en spa and men het eerst nog eens even afkijken en er dan bijv. met ingang van 1 november toe overgaan. De heren Sommeling (PvdA), de Bree (KVP). de Kier (Prot. Chr.) en mevr. y. d. Blom (CPN) waren een andere me ning toegedaan. H.i. kan de gemeente, mede met het oog op de krappe arbeids markt en het. aantrekken van personeel, niet achterblijven. De heer De Bree ver wachtte zelfs, dflit met ingang van 1 mei a.s. circa 70% van de Leidse bevolking een vijfdaagse werkweek kent. Leiden kan niet achterblijven De behoefte aan een beoefening van de economische wetenschappen in haar volle omvang, aldus het adres, wordt te Leiden steeds sterker gevoeld. Een brede studie van o.a. de internationale betrekkingen, de belastingwetenschap en de niet-westerse sociale wetenschappen, vereist steun van en samenwerking met een economische faculteit, waarvan het gemis ook gevoeld, wordt bij contacten met buitenlandse zusterinstellingen. Ook in het kader van een eerlang - in te stellen opleiding tot de bestuurs- de gemeente niet achter kan blijven. Tal van gemeenten in Zuid-Holland zijn Leiden reeds voorgegaan. Voor enkele gemeentediensten, welke in continu werken, zullen nog bepaalde voorzieningen worden getroffen. Advertentie. PRONONCE voor len. Indien het College ingegaan was op het verzoek van de heer Meerpoel: her stel van vrijwel de oude situatie, had men dit anderen ook niet kunnen wei geren. De voorzitter, die de Breestraat tot voorbeeld stelde, voegde aan deze uit eenzetting nog toe, dat, indien men be sluit tot een gewijzigde wegprofiel, de zaak dan ook radicaal moet worden aan gepakt. Conform het voorstel van B. en W„ wordt dan besloten. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN' Robin, zn. van A. H. S. Stemerdlng en J. Bartens; Peter Martin, zn. van P. de Kooter en A. W M. Steenpoorte; Jacobus Andreas, zn. van J. A. Zuidhoek en A. P. Kortekaas; Louis, zn. van L. G. H. Schaas- berg en A. M. Hogenes; Inge, dr. van H. v. d. Vegte en A. v. d. Heijden; Arthur Nlcolaas Alexander, zn. van W. Pleter en P. A. Verstoep; Catharlna Wleblna, dr. E. B. van Hasselt en G. C. Hartgrlnk; Jannetje Elizabeth Hlllegonda. dr. van K. Bakker en A. Segaar; Maartje Cornelia, dr. van K. Bakker en A. Segaar; Ivo Hans Christian, zn. van J. A. M. Felje en C. A. v. d. Hoeven; Blanca Maria Elisabeth, dr. van J. M. H. van Zandwijk en N. E. Keijzer; Theodora Hendrlka, dr. van T. Nijssen en I J. H. Schippers; AdrlanaMar- garetha Maria, dr. van T. L. Immerzeel en W. J. de Haas; Willem, zn. van C. van Duljn en B. de Wit; Jacob, zn. van C. Groeneveld en P. Koot; Robertus Karel, zn. van J. J. van Noord en S. E. Bodrll; Ingrid. dr. van C. A. Boogerd en M. C. v. d. Leede; Eric, zn. van C. Koopman en G. Bruljnes; Cornells Engelbertus. zn. van P. v. d. Plas en J. Kraanen; Gerardus Wilhelmus Jacobus, zn. van W. J. Wll- kens en M. A. de Roo; Antje, dr. van W. van Delft en L. Biyieven; Bastlaan Wessel, zn. van J. Roest en I. de Groot; Harry Cornells, zn. van E. P. Roem en H. de Vrles; Johannes Adrlanus, zn. van H. H. Pardoen en J. de Roolj; Cornelia Maria, dr. van P. Braggaar en G. C. de Jong; Prlscilla Franclsca Maria, dr. van J. A. Cornelissen en F. M. van Ovost; Cornelia Martlne Arnolda. dr. van J. H. M. Don ders en M. Chaudron. GETROUWD B. de Vrles en J. Hoogweg: I. J. R. Dest en J. P. M. van Winden; J. Bink en P. H. Overdyk; J. van der Weljden en E. van Egmond. OVERLEDEN C. Keizer, 65 Jaar, man; J. H. Peter, 43 Jaar, man; P. G. Boekhout, 61 Jaar, man; G. Llbochant, 86 Jaar, wed. van A. Kooreman; P. Maghlelse, 43 jaar, echtgen. van D. de Vos; C. W. Bloem, 28 Jaar, man. Naar keuze in fraaie poplin of solide keperflanel royaal model, contrasterende kraag en manchetten, prima wasbaar Speciaal verlaagde J.M. prijs leeftijd 4 jaar Kleine stijging per maat. Curatoren en Senaat der Leidse Universiteit hebben zich naar aanleiding van de indiening van het wetsontwerp, dat mogelijk zal maken de instelling van een derde Technische Hogeschool en van juridische en sociologische faculteiten aan de Economische Hogescholen met een adres tot de leden van de Tweede Kamer gewend. Daarin dringen zij met klem erop aan. dat hun voorstel van mei 1957 tot instelling van een economische faculteit aan de Leidse Universiteit alsnog zal worden verwezenlijkt. De opvatting van de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, dat er reeds een voldoende spreiding van economische faculteiten is en een verdere stimulering van de belangstelling voor de economische opleiding (het Leidse voorbeeld, aldus de minister, zou elders nagevolgd kunnen worden!) niet voldoende gemotiveerd kan worden, wijzen adressanten af. Zulk een automatisme achten zij geheel in strijd met de beginselen, die aan de huidige reorganisatie van het Nederlandse wetenschappelijk onderwijs ten grondslag liggen. Zelfde uitgangspunt Gemis gevoeliger in de toekomst 5.95 - 6.95 - 7.95 I i publiceerde voorstellen werden zonder discussie en hoofdelijke stemming aan- I genomen. Voor de Leidse kantonrechter „Ik heb een grote familie, dus wordt er nogal wat gedronken en zijn elf flessen jenever heus niet zo veel", al dus klonk het weinig overtuigende ver weer van een 53 jarige winkelierster uit Leiden, die terecht stond, omdat zy genoemde flessen in voorraad had en dus de drankwet had overtreden. Daar verdachte even tevoren had verklaard, dat die drankvoorraad niet was be stemd voor de verkoop ,doch voor de ver jaarparty van haar man, merkte de kantonrechter, mr. W. de Koning op, dat 11 liter nogal rijkelyk veel was voor een gewoon verjaarpartytje. Dus beriep verdachte zich op haar grote familie, „die deze hoeveelheid best aankon". De verklaringen van getuigen tegen de politie, dat zij desgewenst wel een borreltje schonk voor de verkoop en nog wel in haar huiskamer .berustten op fantasie en was allemaal burennijd, aldus verdachte. De officier, mr. J. A. L. Brada, kon eveneens moeilijk geloven, dat verdachte de waarde, die 11 fles sen jenever vertegenwoordigen, wilde spenderen aan een verjaardag, temeer daar uit het onderzoek was gebleken, dat de jarige zelf geen voorstander van veel alcoholgebruik was. Naast een ernstige waarschuwing voor eventuele herhaling van het feit, vroeg hij verbeurdverklaring van de inbeslag genomen flessen en in verband hierme de de betrekkelijk lage boete van f 15 subs. 3 dagen. De verbeurdverklaring bleek verdachte nogal hoog te zitten. „Die verjaardag is inmiddels toch al voorbij, dus waarom teruggave van die drank?", vroeg de kantonrechter zich af. „Er komen nog meer verjaardagen" repliceerde verdachte. De kantonrechter voelde echter niets voor teruggave, dus bevestigde hij de verbeurdverklaring en legde bovendien nog f 10 boete subs 2 dagen op. Onrecht? „Ik ben voor ditzelfde feit kort gele den al tot f 60 boete veroordeeld en heb dat zelf moeten betalen. Op straffe van ontslag moest ik met die vrachtwagen blijven rijden en kreeg dus weer de politie op mijn dak", aldus klonk het verweer van een 32-jarige chauffeur uit Sassenheim, die terecht stond om dat was gebleken, dat het loopvlak van de banden èn de vering van zijn vrachtwagen nog steeds uitermate slecht waren en gevaar op de weg opleverden. „Nu heb ik wel geweigerd ermede te rijden, kreeg op staande voet ontslag en loop nu zonder werk", vervolgde ver dachte zijn betoog, waarin hij tevens de vraag stelde wie hem nu zou helpen in zijn strijd tegen dit onrecht. „Wie gaf U dan dit ontslag, want Uw baas zit toch in het Huis van Bewaring?" in formeerde de kantonrechter belangstel lend. „Dat deed zijn vrouw en nog wel op staande voet' 'antwoordde verdachte op heftige toon. De officier wilde nog weten, waarom verdachte geen overleg had gepleegd met het Arbeidsbureau, waarna de kantonrechter informeerde of verdachte eventueel via zijn vak bond geen stappen had ondernomen in deze. „Helpt niks, die doen niks voor me". De officier wilde rekening houden met de door verdachte aangevoerde feiten en vroeg tweemaal f 20 boete subs 4 dagen. De kantonrechter was nog iets milder en maakte er tweemaal f 15 subs 3 dagen van. Beroepshalve Omdat een 48-jarige inkoper uit Den Haag met zijn auto om onverklaarbare redenen gedeeltelijk op de linkerweg helft van Ryksweg no 4 onder Oegst- geest terecht was gekomen, ontstond er met een tegenligger een frontale bot sing. De gevolgen waren niet gering, want de tegenligger ging over de kop en verdachte's auto schoot via de berm het weiland in. Verdachte kon geen aannemelijke ver klaring geven van het ongeval, daar hy z.i. niet links had gereden en zelf ver rast werd door de klap. „Volgens het proces verbaal roken zowel U als die an dere bestuurder naar alcohol," merkte de kantonrechter terloops op. Verdach te had „beroepshalve" inderdaad wel een glas wijn gedronken, doch enige uren voor de botsing, aldus zyn verklaring. regeringscentrum gelegen Leiden een nog belangrijk grotere taak weggelegd lykt dan het thans vervult, kan een economische faculteit van grote beteke nis zijn. De instelling daarvan is eveneens gerechtvaardigd op basis van de bere keningen van het Centraal Planbureau inzake de aantallen te verwachten stu denten aan een economische faculteit te Leiden. Hoewel drankmisbruik niet ten laste werd gelegd, achtte de officier het feit dermate ernstig, dat z.i. twee geldboe ten van f 150 subs tweemaal een maand en de onvoorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van een jaar zeker op hun plaats waren. Ver dachte voerde aan. dat intrekking van zijn rijbewijs zijn ontslag tot gevolg zou hebben, dus vroeg hy t.a.v. deze straf uiterste clementie. De kantonrechter was bereid hiermee rekening te houden. Hij vonniste t.a.v. de boeten conform, doch stelde de intrekking van het rijbewijs voorwaardelijk, proeftijd 1 jaar. Tevens adviseerde hij verdachte om voortaan na een „wijntje" de voorkeur aan een taxi te geven. Geen belangstelling Verdachte, een 68 jarige wielrijdster uit Voorschoten, was het roerend eens met het feit, dat toen zij zeer onvoor zichtig met haar rijwiel destijds de Veurse weg te Voorschoten overstak, de scooterrijder door een snelle uitwijkma noeuvre haar het leven redde. De scoo terrijder was er het slachtoffer van ge worden. want by genoemde manoeuvre slipte zijn scooter en moest hij na een valpartij in het ziekenhuis worden op genomen, alwaar hij 4 weken werd ver pleegd. Desondanks wenste hij geen schadevordering in te stellen, omdat hij had vernomen, dat verdachte weduwe was en van een klein pensioen moest rondkomen. Het was mede daarom dat hij enigzins teleurtesteld was door het feit. dat verdachte tijdens zijn nonac tiviteit niet de geringste belangstelling had getoond. Verdachte voerde tot haar verontschuldiging aan, dat zij niet wist waar de scooterrijder werd verpleegd of woonde. „Als U werkelijk belangstel ling had willen tonen, had U een en ander bij de politie te weten kunnen komen", repliceerde de kantonrechter, die duidelijk liet uitkomen, dat hij even min verdachte's houding in deze kwes tie kon bewonderen. De officier achtte verdachte's overtreding dermate ernstig, dat z.i. een strenge straf zeker op zyn plaats zou zijn geweest. Met het oog op verdachte's financiële positie beperkte hy zijn eis echter tot f25 boete subs. 5 dagen. De mening en het vonnis van de kantonrechter luidden geheel con form. Curatoren en Senaat der Leidse Uni versiteit vestigen er de aandacht van de leden der Tweede Kamer op, dat de minister in een desbetreffende nota het aspect van de steeds sterker wordende samenhang der economische, juridische en sociale wetenschappen heeft aange voerd ter motivering van de instelling van juridische en sociologische facul teiten aan de Economische Hogeschool te Rotterdam en de Katholieke Econo mische Hogeschool te Tilburg. Bijeenkomsten in Oud-Poelgeest In de serie van twee weekeinden over „Nieuw-Guinea, de toekomst van een land en volk" belegt de oecumenisch ge- orienteerde Stichting Oud-Poelgeest op 27 en 28 mei de laatste bijeenkomst, ge titeld „De politieke aspecten van het Nieuw-Guinea-vraagstuk". Na het eerste weekeind, dat informatie op ethnologisch, geografisch, economisch en educatief gebied beoogde, zullen op dit tweede weekeind spreken: mr. J. A. Jonkman, voorzitter der Eerste Kamer, over „Regerings- en parlementaire stemmen rond Nieuw-Guinea sinds 1949" prof. mr. B. V. A. Röling over „De inter nationale aspecten van het Nieuw-Gui nea vraagstuk" en prof. dr. H. Kraemer: .Adequaat politiek denken gevraagd!". De leiding berust bij ds. J. M. Hoek stra, waarnemend directeur der Stich ting Oud-Poelgeest. De Stichting Oud-Poelgeest belegt de tiende oecumenische juristen conferen tie op vrijdag 2 en zaterdag 3 juni. Con ferentieleider is mr. A. W. Kist. Het thema is „De jurist in de strijd om de menselijke vrijheid". Prof. dr. G. C. van Niftrik zal spreken over „De stryd om de vrijheid". In een forumge sprek zal het thema behandeld worden door een forum van vyf juristen uit ver schillende sectoren van de maatschappij. Oud-Poelgeest organiseert in samen werking met het Verbond voor Veilig Verkeer een weekeind voor allen, die deelnemen aan het snelverkeer op 10 en 11 juni a.s. op Kasteel Oud-Poelgeest. Het thema van deze bijeenkomst zal zijn: „De mens in het verkeer". Inleidingen zullen gehouden worden door de heer W. Bakker, hoofdinspec teur van politie te Delft, ds. C. P. van Andel, secretaris van de Raad voor de Zaken van Kerk en Samenleving, en dr. H. de Levie, psychiater te Rotterdam. Moeilijke zege van Leidse Doven Schaakclub Zaterdagavond werd in Voorburg een schaakwedstrijd voor de Kon. Ned. Do ven Sport. Bond gespeeld tussen Vodopi en Revanche. Een zeer sterk gewijzigd Vodopi bood een goede tegenstand, maar Revanche won toch op 't nippertje met 64, dankzij het zeer fraaie eindspel van van de eerste bordspeler B. Klaassen. En de tiende speler, Chr. v. de Wees, startte zeer slecht, raakt twee stukken (paard en loper) achter, maar herstelde zich daarna en won toch van W. Boot. De uitslagen: E. Steegers (Vodopi)—B. Klaassen (Revanche) 0—1; G. Huisman J. A. Vos 0—tl; P. BerghuisB. West- dijk A. J. ScheeleChr. Feiten 1—0; L. Schroder—J. Verstelle VsV->; P. de Ruiter—C. de Raad 0—1D. v. d. Lugt—N. J. v. d. Linde 1—0; A. Steisi- ger—Joh. Vos KP. C. v. Dis—J. G Vreeswijk w. Boot—Chr. v. d. Wees 0—1; totaal 4—6. Het zijn juist deze argumenten, zo vervolgen Curatoren en Senaat, die het uitgangspunt van het eigen voorstel van mei 1957 hebben gevormd. „Nu de Regering heeft voorgesteld", aldus besluit het adres tot de leden van de Tweede Kamer, „de mogelijkheid te scheppen tot toevoeging van juridi sche en sociologische faculteiten aan de economische hogescholen verzoeken Cu ratoren en Senaat U met grote klem er bij de minister krachtig op aan te drin gen, dat ook aan het voorstel tot instel ling van een economische faculteit aan de Leidse Universiteit gevolg wordt ge geven". Floriadekoets bij „Het Zonnehuis" De bijzondere jaarvergadering, welke gisteren de Vereniging „Het Zonnehuis" in het gebouw „Prediker" heeft gehou den, droeg inderdaad een zeer bijzonder karakter. Na het openingswoord van de heer N. v. d. Keur, voorzitter van de Afdeling Leiden van deze christelijke vereniging, die zich verpleging van be hoeftige chronisch zieken ten doel stelt, volgde een boeiende uiteenzetting van de heer L. Nijhuis, die persoonlijk heeft deelgenomen aan de tocht der Floriade- postkoets van Turkije naar Rotterdam. Hij vertelde hoe de paarden, tien en later negen in getal, op de persconferen tie bij het vertrek uit Nederland wijdse namen als Hector, Pollux en Oscar had den gedragen, doch dat zij „in de wande ling" of beter: tijdens de rit, heel anders werden betiteld. Een „Oscar" of „Hector" was weldra herdoopt in „Grote Hans" of: „De Scheveningen". Zelfs waren er twee bij die (heel oneerbiedig) de namen „Drees" en „De Quay" droegen. „En zij vormden", aldus de heer Nyhuis, „beslist geen span, dat wil zeggen: ze wilden niet naast elkaar in het tuig gaan.' Spreker schilderde de warme ontvangst die hen bijkans overal ten deel was ge vallen. Hij gaf verder een levendige im pressie van de moeilijkheden, die onder weg overwonnen moesten worden. Voor hij ovex-ging tot het di-aaien van de film, die voorzien was van commentaar van een ooggetuige, schetste de heer Nijhuis in kleurige bewoordingen de aankomst van de Floriadekoets in Leiden en de historische aanbieding van de uit Turkije meegenomen tulpebollen in de Hortus Botanicus. Na afloop van de film zong mevrouw J. v. d. Horst op verdienstelijke wyze een tweetal liederen. Na de pauze volgde een kleurenfilm over het laatste gedeelte van de Floriadepostkoets-tocht. beschikbaar gesteld door de Caltex Petroleum My N.V. te Den Haag. De talrijke aanwezigen zagen daarna een kleurenfilm met prachtige opnamen van Spanje getiteld: „Land van kastelen en fiesta's", waarna een vermakelijke tekenfilm nog enige afwisseling bood. Kerkelijk L even NED. HERV. KERK Beroepen te Wezep W. Vroegindewey te Barneveld; te Krimpen a. d. Lek J. van Drent te Ooltgensplaat. Aangenomen naar Goes (vac. J. W. Coenraad) (toez.) W. Janssen te Rekken. GEREF. KERKEN Beroep te Oostkapelle G. Gommer, kand. en hulpprediker te Zuidlaren; te Rotter- dam-Delfshaven als evangellsatlepredikant J. Gouniare te Hilversum, CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Zwolle I. de Bruyne te Rot terdam-centrum. Bedankt voor Papen- drecht en voor Venendaal (vac. W. Heer- ma) M. W. Nleuwenhuijze te Amsterdam west. BAPTISTEN GEMEENTEN Bedankt voor Den Helder G. Vegter te Rotterdan>-zuid. CONFERENTIE „PROBLEMEN RONDOM DE DOOD" De predikanten en artsen, die tot de Remonstrantse Broederschap behoren, gaan op 22 en 23 april op „De Hoorne boeg" in Hilversum een conferentie hou den over het onderwerp „Problemen rondom de dood". Voorzitter van deze by'eenkomst is prof. dr. L. J. van Holk uit Leiden Als referenten zullen optreden de heren F. C. Kooyman, neuroloog-psychiater in Rotterdam over „Het vraagstuk van de kunstmatige levensverlenging" en dr W R. M. Noordhof f en dr. H. J. Heering. die zullen spreken over de vraag „Wat is myn geloof aangaande leven en dood?"

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3