Tijdens opsomming gruweldaden maakte EICHMANN notities TEGENSTRIJDIGE BERICHTEN OVER DE TOESTAND OP CUBA Kasavoeboe wil mei VN samenwerken WEERBERICHT Eigenlijke proces nu begonnen (§ucl teuwsi Provincie Pinar del Rio zou veroverd zijn en Castro's militie zou ten dele zijn overgelopen Achtduizend gevangenen liet eiland Pinos werden bevrijd „Uitdaging", zegt het Kremlin Vier doden hij autohotsingen te Apeldoorn en Geleen Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 18 APRIL 1961 No. 30332 LEIDSCH Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week BROEIEND VERZET OP CUBA Havana :300krr SPIRITUI ■CUBA U HERIK. BASIS] \CUANTANM 'Camagut •Holguin MonzojjIlO Santiago de Cuba v MEX/COj (Van onze reisredacteur) Jeruzalem Nu is het eigenlijke proces-Eichmann begonnen, na een juridisch voorspel, dat een week heeft geduurd. Nadat de rechters hun bevoegdheden hadden vastgesteld, ontpopte de openbare aanklager, Gideon Hausner, die eerst de indruk had gemaakt van een droog argumenterend jurist, zich als een havik. En Eichmann? Vierhonderd journalisten hebben tot nu toe vierhonderd verschil lende karaktertrekken van zijn masker gelezen. Ik las er gisteren dit op: De bur ger Eichmann die in een eventuele onbevoegdheid een juridische uitweg had gezien en zich als een zo onpersoonlijk mogelijke verdachte opdiende, veegde gisteren de laatste smekende trekjes van zijn masker. De verandering was haast onmerk baar, maar toch: hij trok zijn lippen naar binnen, zijn mond werd een harde spleet, zijn kaken gingen op elkaar, zijn ogen vernauwden zich. Zo staarde hg naar Hausner die hem in zijn requisitoir misdaad na misdaad voor de voeten smeet. Er scheen verachting in Eich manns blik. Greep hij naar zijn laatste rol, die van de SS-officier tussen joden, Übermensch in een verloren slag tegen Untermenschen? Hij heeft vermoedelijk gedacht dat hij werkelijk waardig was. Waardig? Op de vijftien punten van de aanklacht zei hij: .Jm sinne der an- klage nicht schuldig". Dat zei zijn ge zicht ook. Maar zijn handen zeiden wat anders. Terwijl Hausners genadeloze op somming joodse wonden openreet maar op Eichmanns masker afstuitte, krabbel de Eichmann aantekeningen op vodjes papier, als Hausner het had over de voorbereiding van een SS-moordactie waarbij een competentiekwestie ter spra ke kwam. Dan vloog Eichmanns hand naar de blocnote voor een krabbel waarvan men de betekenis op twintig meter kon gissen: de competente Stan- dartenführer X of Gruppenführer Y nam de beslissing, n o o it de Obersturm- banhführer. Men dacht aan de woorden van zijn kompaan Von Wisliceny die zei: Eich mann heeft zich altijd naar boven wil len dekken, hij was een klerk, een bu reaucraat". Zo spraken de handen van de schrijver tegen hetgeen het gezicht van de officier verzweeg. President Kasavoeboe van Konga heeft gisteren formeel verklaard, dat de Kon golese regering bereid is met de Verenig de Naties samen te werken. Dit is de eerste verklaring van deze aard sinds de V.N.-troepen en Kongolese troepen begin maart in de havenplaats Matadi met elkaar in botsing kwamen. Zij wordt opgevat als een ernstige po ging van de kant van Kasavoeboe om de spanning in de betrekkingen tussen Kongo en de volkerenorganisatie te ver lichten. President Kasavoeboe had de onge bruikelijke stap genomen het diploma tieke korps, en even later de pers in zijn ambtswoning te ontbieden. Hij las in deze bijeenkomsten ren verklaring voor, waarin hg. bekend maakte overeenstem ming te hebben bereikt met secretaris generaal Hammarskjöld en dat Kongo de veelomstreden resoluties van de Vei ligheidsraad van 21 februari wil aan vaarden. Slot pag. 2 CHROESJTSJOW EIST „EINDE VAN AGRESSIE" Premier Chroesjtsjow van de Sovjet- Unie heeft er gisteren in een boodschap aan president Kennedy van Amerika op aangedrongen „een einde te maken aan de agressie jegens Cuba". De Russische premier schrijft dat er geen twijfel moet bestaan aan de hou ding van de Sowjet-Unie. De USSR zal volk en regering van Cuba alle steun geven die nodig is om een gewapende aanval af te slaan. Chroesjtsjow zegt dat de Sowjet-Unie oprecht vermindering van de interna tionale spanning wenst, „maar als an deren de spanning vergroten, zullen wij alle maatregelen nemen die wg nodig achten". „Het is nog niet te laat om te voor komen dat onherstelbare dingen gebeu ren. De Amerikaanse regering kan nog verhinderen dat uit de vlammen van de interventie op Cuba een brand ontstaat die niet meer is te blussen". Sport in beeld Extra-uitzending (Speciale berichtgeving) In een extra uitzending van „Sport in beeld" zal de NTS morgenavond van kwart over elf tot kwart voor twaalf een filmreportage brengen van de voetbal interland NederlandMexico. Commen tator zal Bep Bakhuys zijn. Uit Het Leidsch Dagblad van 18 april 18e 1: Door den hoogleraar dr. J. Hoffmann te Leyden is een ca talogus van Chinesche matrij zen en drukletters, zoo mede 'n werk, getiteld: „Mededeeling aangaande dezelve" vervaardigd ten aanzien van welke typen bij notariële acien 's Rijks recht van eigendom is gewaarborgd. Het noodige is door de Regee ring verrigt ter verspreiding van deze werken in Indië. Op Cuba wordt thans hard gevochten tussen anti-Castro gezinde rebellen, die gisterochtend aan land zijn gegaan, en de aanhangers van de pre mier, die alles in het werk stelt om de invallers terug te dringen. Overigens lopen de berichten over de stand van zaken nogal uiteen. Terwijl van de zijde van Castro gemeld wordt, dat diens troe pen nog overal het heft in handen hebben, melden de opstandelingen, dat er in Havanna straatge vechten zijn uitgebroken. Een groot deel van de militie in het binnenland zou van Castro naar de rebellen zijn overgelopen. Santiago de Cuba moet zich in handen van de invasietroepen bevinden, zoals ook met vrijwel de gehele provincie Pinar del Rio het geval zou zijn. Majoor Raoel Castro, de broer van Fidel Castro, zou gevangen genomen zijn door de rebellen. De Cubaanse Revolution. Raad verklaarde gisteravond in een communiqué, dat de voornaamste strijd in de komende uren zal worden uitgevochten. Genoemde Raad is de orga nisatie, die buiten Cuba de leiding heeft van de anti-Castrogezinden. „De huidige actie dient tot bevoorrading en steun aan de strijdkrachten, die in de afgelopen maanden in Cuba zelf werden gemo biliseerd en opgeleid; de „ondergrondse beweging" heeft opdracht gekregen tegen de tiran in verzet te komen", aldus het communiqué. op Volgens een radiozender van de rebellen zgn er in de provincie Pinar del Rio twee duizend parachutisten aan land gegaan. Dit station, dat zichzelf „Radio Mento Christo" noemt, maakte voort melding van onderhandelingen met de com missaris van politie in Havanna om te voorkomen, dat de hoofdstad gevechtsterrein wordt. Vliegtuigen van de rebellen zouden de troepen van Castro op verscheidene plaatsen bombarderen. By de stad Jaguey la Grande zouden de regeringstroepen zware verliezen hebben geleden. In totaal hopen de rebellen voor hedenavond vuftienduizend man aan land te hebben gezet. Bovendien zou het eiland Pinos voor de Cubaanse kust zijn bezet en de achtduizend politieke gevangenen van Castro zouden daar in vrüheid zijn gesteld. Het ligt voor de hand, dat deze mensen zo spoedig mogelijk de invasietroepen zullen gaan versterken. In de provincies Matanzas en Oriente zou de bevolking de zijde van de rebellen hebben gekozen en in opstand zgn gekomen tegen Castro's militie. Een woordvoerder van anti- Castrogezinde Cubanen in de V.S., Manuel Antonio de Varona, schatte het aantal leden van de verzetsbeweging op het eiland op 80 a 100.000. Castro heeft 250.000 man onder de wapenen, maar er zgn zes miljoen Cubanen en als het erop aan komt moet nog blgken hoeveel van die 250.000 werkelgk zullen vechten, aldus De Varona. ruiten werden ingegooid werd een Amerikaanse vlag verbrand. In het kan toor van het blad „El Sol de Puebla" werd brand gesticht. De politie slaagde er niet in de betogers te verspreiden en moest assistentie van het leger inroepen. Honderden Castrogezinde demonstran ten verzamelden zich gisteren voor het hoofdkwartier van de Amerikaanse V.N.- missie in New York. Zij riepen onder meer dat de V.S. schuldig zijn aan de invasie op Cuba. Zij droegen borden met zich mee waarop stond dat de V.S. de landing hadden uitgelokt en hieraan steun hadden verleend en dat president Cardona thans in de provincie Oriente In Miami heeft men uit radioberichten kunnen opmaken, dat de hoofdmacht van de invasietroepen op drie plaatsen gaven zij zich naar het hoofdkwartier van de V.N. toen zij daar aankwamen was het aantal demonstranten tot 1500 gestegen. Er deden zich geen ongeregeld heden voor. In Bogota (Columbia) hebben zich gis teravond hevige vechtpartijen voorge- MINISTER LUNS NAAR ONS LAND VERTROKKEN De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, is gisteren met de „Rotterdam" van de IIolland-Amerika Lgn uit Hoboken naar Nederland vertrokken. Minister Luns zei tot verslaggevers dat hg naar de V.S. was gekomen om met dc nieuwe Amerikaanse regering van ge dachten te wisselen over een aantal vraagstukken van wederzgds belang. De minister zei gemerkt te hebben dat president Kennedy zeer veel belangstel ling voor onze problemen heeft". Verder commentaar op zgn besprekin gen wilde de minister niet geven, omdat hij, naar hij zei, reeds gezegd heeft wat erover valt te zeggen. De Rotterdam wordt 25 april te Rot terdam verwacht. daan. Een honderdtal Castrogezinde be togers viel het gebouw van het liberale dagblad „El Tempo" aan. Bij schermut selingen met de politie werd een pa trouillewagen van de politie omverge worpen en beschadigd en een tiental agenten liep verwondingen op. De betogingen ontaardden tenslotte in hevige aanvallen op de ambassade van de V.S. en op de gebouwen van verschei dene conservatieve en liberale dagbladen bankgebouwen en het culturele instituut van de V.S. De militaire politie dreef de betogers uiteen. De politie trok een kor don rond de Amerikaanse ambassade en nam posities in op de voornaamste knooppunten in de hoofdstad. O Slot pag. 2 De regering van de Sowjet-Unie heeft vandaag in een verklaring de aanval op Cuba „een openlijke uitdaging van alle vredelievende volken genoemd, een ge- vaarlgke provocatie tegen de vrede in het gebied van de Caraibische Zee en tegen de vrede in het algemeen". De regering van de Sowjet-Unie doet „op dit kritieke ogenblik" een beroep op Kennedy met fascisten heulde. Later be-de Amerikaanse regering, maatregelenregeringsverklaring. Ie nemen om aan de agressie tegen Cuba een einde te maken. De Sowjet-Unie zal alle nodige hulp en steun aan het Cubaanse volk geven in zijn rechtvaardige strijd voor de vrij heid en onafhankelijkheid. De regering van de Sowjet-Unie be houdt zich het recht voor met andere landen alle maatregelen te nemen om de Cubaanse republiek de nodige hulp te verlenen, als de gewapende interventie op Cuba niet gestaakt wordt. De bescherming en de hulp aan de contrarevolutionaire groepen moeten on middellijk ophouden, aldus de Russische op Cuba, die binnen 100 km van elkaar liggen, aan land is gegaan. Deze plaat sen zijn de Baai van Cochina, Playa de Giron en Playa Larga. Na zware gevech- ten met Castro's militie zouden deze j troepen zgn opgerukt in de richting van Jaguey Grande, een belangrijk weg- knooppunt. Als de rebellen deze stad veroveren, zouden zij de provincie Ma tanzas van de rest van Cuba kunnen af snijden en zo het eiland in tweeën kun nen verdelen. De kern van Castro's strijdmacht in dit gebied wordt gevormd door het gar nizoen van Pedro Betancourt, een stad op 30 km ten noordwesten van Jaguey Grande. Het garnizoen zou 1.000 man tellen, maar slechts de helft zou vol doende opgeleid zijn. De invallers zou den verbeten guerrillastrijders zijn. Het Democratische Revolutionaire Front een tegen Castro gerichte or ganisatie heeft in Mexico meegedeeld dat Jose Miro Cardona, de voorzitter van de Revolutionaire Raad van Cuba, in de Cubaanse provincie Oriente is aange komen. In een wgk van Miami, waar veel Cu banen wonen, hebben tegenstanders van Castro gisteren een wervingsbureau ge opend. Na enkele uren hadden zich al ruim 600 Cubanen gemeld voor de strgd op Cuba. Demonstraties Meer dan 1.000 personen hebben giste ren in de Mexicaanse stad Puebla gedemonstreerd uit protest tegen de invasie op Cuba. Voor het consulaat van de Verenigde Staten waarvan de VRIJ ZONNIG De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Droog en over het alge meen zonnig weer. Vannacht plaatselijk nachtvorst, morgen ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Overwegend matige, naar oost of zuidoost ruimende wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). 19 APRIL Zon op: 5.36 uur; onder: 19.43 uur. Maan op: 8.28 uur; onder: uur. Hoogwater te Katwijk te 5.56 en 18,18 uur. Laagwater te 1.39 en 14.05 uur. Dit nommer bestaat alt 14 pagina's Peins Philippe, het zoontje van Prins Albert en Prinses Paola van België heeft zijn eerste verjaardag gevierd. Prinses Paola moest de helpende hand bieden toen hij op zijn verjaardagspartij ballonnen uit deelde. De 57-jariqe vrachtauto-chauffeur IJ. Jansen uit Amsterdam, de 38- jarige automobilist H. Selle en zijn 37-jarige echtgenote mevr. A. F. SelleSpielhoff uit Gevelsberg, nabij Wuppertal, in Duitsland, zijn gistermorgen bij een botsing op de Arnhemse weg ter hoogte van de Stoppelbergweg te Apeldoorn bij een botsing om het leven gekomen. De echtgenote van de Duitser werd in levensgevaarlijke toestand in het St.-Liduina-ziekenhuis te Apeldoorn opgenomen, waar zij later overleed. De Duitser kwam in een personen wagen met grote snelheid uit de rich ting Arnhem. Op het moment, dat hij de heuvel „De Stoppelberg" op kwam, naderde uit tegenovergestelde richting eveneens tegen de heuvel op, een tank wagen. Achter deze tankwagen reed de Amsterdammer met een met stenen pla ten beladen vrachtauto. Hoewel de weg daar ter plaatse voorzien is van een ononderbroken witte streep, trachtte de Amsterdammer de tankwagen te passe ren. Nog tijdens het inhalen, verscheen boven op de heuvel de Duitse perso nenauto. Er volgde een frontale botsing, waarbij de vrachtwagen en de perso nenauto zich met grote kracht in el kaar boorden. De gevolgen van de botsing waren verschrikkelijk. De beide bestuurders moeten op slag zijn gedood. De bestuur der van de vrachtwagen moest door mannen van de Apeldoornse brandweer uit zijn cabine worden verlost. In de personenauto bevond zich het lichaam van de heer Selle en de ernstig gewonde mevrouw Selle. Het echtpaar laat drie kinderen ach ter. Gisternacht is in de Mauritslaan te Geleen een door de heer J. Visser uit Geleen bestuurde personenauto in fron tale botsing gekomen met een vracht auto met aanhanger uit Geleen. De bestuurder van de personenauto werd bewusteloos uit zijn auto gehaald en is op weg naar het ziekenhuis te Sittard overleden. De heer Visser was 30 jaar, gehuwd en vader van een kind. De bestuurder van de vrachtauto liep vrgwel geen letsel op. Het ongeluk ge beurde toen de vrachtauto de weg op draaide, juist toen de personenauto met grote snelheid uit de tegenovergestelde richting naderde. Gisteren zijn boven de Betuwe twee Deense straaljagers, die van de Nederlandse basis Twente wa ren opgestegen, met elkaar in bot sing gekomen en neergestort. De beide piloten konden zich met para chutes redden. Brokstukken van een der toestellen in een boomgaard. Elizabeth Taylor en Burt Lancaster kregen Oscars Elizabeth Taylor, de Amerikaanse filmster, die onlangs van een ernstige longontsteking is genezen, is door de Academie van Filmkunst en -wetenschap in Hollywood tot de beste actrice van het jaar verklaard voor haar spel in de film „Butterfield". De „Oscar" (eerste prijs) voor de beste acteur van het jaar is toegekend aan Burt Lancaster, op grond van zijn spel in de film „Elmer Gantry", naar een roman van Sinclair Lewis. De derde Oscar-winnaar is de regisseur Billy Wilder en het bekroonde werk zgn film „The apartment". De Zweedse film „De Maagdenbron", onder regie van Ingmar Bergman, heeft de Oscar voor de beste film in een vreemde taal gekregen. De onderscheidingen zgn voor het eerst buiten Hollywood, namelijk in Santa Monica, uitgereikt.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1