INVASIE OP CUBA BEGONNEN Eiclimanii: „onschuldig'' in zin tenlastelegging Joodse officier werkte als spion.... in Israël Cubaanse piloten ontvluchtten en beschoten vliegveld bij Havanna WEERBERICHT (9ud ^Jlte teuws Wrakstukken vermiste straaljager gevonden FOTO WERD OBSESSIE... Het stond Voor „een Oosteuropese staat" Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 17 APRIL 1961 No. 30331 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Disüoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Een Newyorks radiostation deelde hedenochtend mede, dat een invasiestrijdmacht op het zuiden van het eiland Cuba is geland. Dit nieuws was zowel van het radiostation van het Cubaanse leger afkomstig als van de kant van de contra-revolutio nairen zelf. Jose Miro Cardona, voorzitter van de „Cubaanse Revolutionaire Radd" in New York (de organisatie van anti-Castro-gezinden) ver klaarde hedenochtend, dat „de bevrijding van Cuba hedenochtend bij zonsopgang was begon nen". De landing werd uitgevoerd in de provincie Matanzas, Cordona zei: „De Cubaanse patriot ten in de steden en bergen zijn de strijd begonnen om ons vaderland van het despotische bewind van Fidel Castro en de wrede onderdrukking van het internationale communisme te bevrijden". Reeds enkele maanden bestrijdt het Cubaanse leger rebel len in het Escambray-gebergte. Het Newyorkse radiostation vernam later van de zijde van Cubaanse vluchtelingen, dat er op vier plaatsen landingen zijn uitgevoerd. De Cubaanse radio maakte melding van drie landings plaatsen. De Revolutionaire Raad heeft de onder grondse beweging op Cuba opgeroepen tot actie over te gaan. Op ca. 150 km ten zuidoosten van Havanna zou worden gevochten. Cubaans protest in Ver. Naties Drie vliegtuigen hebben zaterdag een aanval gedaan op de grootste luchtmacht basis van Cuba, die 13 km. ten westen van Havanna ligt. Een opslagplaats van munitie werd getroffen. Een uur na de aanval waren nog zware explosies te horen. Een van de aanvallende toestellen werd geraakt door het afweervuur en zou brtn- dend neergestort zijn. In Miami, in de Amerikaanse staat Florida, landden kort daarop twee bommenwerpers van het type B-26 met de kentekenen van de Cubaanse luchtmacht. Het eerste toestel was zwaar beschadigd door luchtafweer. De bommenrekken waren leeg. De piloot vertelde, dat hij een luitenant van de Cubaanse luchtmacht was. Hij had reeds maanden lang met twee collega's plannen gemaakt om te vluchten. Aangezien hij vermoedde, dat zijn plannen waren ver raden, steeg hjj zaterdagochtend op van Campo Libertad en viel op het vliegveld van San Antonio de los Banos het toestel aan van een collega, die hem zou hebben verraden, alsmede een drietal andere toestellen. In het tweede vliegtuig, dat in Miami landde, bevonden zich twee Cubanen. Ook zij waren bjj het komplot betrokken. Premier Fidel Castro kondigde via de radio een nationale mobilisatie af en noemde de aanval „laffer dan het bombardement op Pearl Harbour" door de Japanners.... In Havanna is officieel medegedeeld, dat bij het bombardement zeven personen zijn gedood en 49 gewond. heeft de piloot van een van de twee te Miami gelande vliegtuigen gezegd, dat" de luchtaanvallen door drie vliegtuigen zijn uitgevoerd. Cubaanse bladen schreven gisteren, dat de aanvallende vliegtuigen uit de Verenigde Staten gekomen waren. Ook Castro beweerde dat in een rede, die hij gisteren tot duizenden mannen van de militie en burgers hield. „President Ken nedy moet maar aantonen, dat hij geen leugenaar is door de Verenigde Naties te bewijzen, dat de vliegtuigen in Cuba zijn opgestegen", riep Castro uit. De Cubaanse minister van Buitenland se Zaken. Raul Roa, bracht het bombar dement zaterdag nog ter sprake in de Algemene Vergadering van de Ver. Na ties, waar gesproken werd over het pro- bleem-Kongo. Hij kreeg de steun van de Rus Zorin, die er voor pleitte, dat de politieke commissie in spoedzitting bij een zou komen om het incident te be spreken. Deze commissie zou namelijk maandag (heden) beginnen met de be handeling van een Cubaanse klacht tegen de Ver. Staten wegens aggressieve voornemens ten aanzien van Cuba. Zonder tegenstemmen keurde de Alge mene Vergadering het voorstel van Zo rin goed. waarna de behandeling van de kwestie-Kongo werd voortgezet. Later werd meegedeeld, dat de politieke com missie in vervroegde vergadering bijeen zou komen, zodat het bombardement nog zaterdagavond aan de orde kwam. Minister Roa stelde de Verenigde Sta ten volledig verantwoordelijk voor het gebeurde. Amerika wil door geweld trachten zijn geschillen met Cuba te regelen. De Amerikaanse afgevaardigde, Ste venson, noemde de Cubaanse beschuldi gingen „geheel ongegrond". Hij toonde een foto van een der vliegtuigen, die in Miami zijn geland, waarop Cubaanse kentekens zichtbaar zijn. Deze vliegtui gen mogen niet naar Cuba vertrekken en alle vliegvelden van waaruit acties tegen Cuba zouden kunnen worden ondernomen, staan onder bewaking. Stevenson citeerde de piloten, die heb ben verklaard van vliegvelden op Cuba te zjjn opgestegen en herinnerde aan de verklaring van president Kennedy dat de Amerikaanse strijdkrachten niet tegen Cuba zullen worden gebruikt. „Niet alleen" De Sowjetrussische afgevaardigde Zo rin zei, dat Cuba „niet alleen staat", en dat de Sowjet-Unie „bereid is Cuba te helpen". De Verenigde Naties moeten geen genoegen nemen met de verkla ring van Amerikaanse afgevaardigde, „maar spoedig maatregelen nemen om, al is het te laat. de agressie tegen Cuba een halt toe te roepen". Met medeweten van de Amerikaanse autoriteiten is op Amerikaans grondge bied agressie tegen Cuba voorbereid. Duizenden contra-revolutionairen zijn opgeleid voor een invasie. „Thans zijn de militaire operaties begonnen". De „Cubaanse Revolutionaire Raad", die een einde wil maken aan het regime van Fidel Castro, heeft in Miami mee gedeeld, dat er zes vliegtuigen aan de luchtaanvallen hebben deelgenomen. Een ervan is in zee gestort, maar de vijf andere zouden veilig in het buiten land zijn geland. Zoals hierboven gemeld Op een stuk bouwland aan de Oost- weg te Zonnemaire op Schouwen-Duive- land zijn wrakstukken gevonden, ver moedelijk afkomstig van de Nederlandse straaljager, die de vorige week tijdens een nachtelijke oefening boven de Zeeuwse eilanden met een andere straal jager in botsing kwam en daarna spoor loos verdween. Gevonden werden een stuk van de koepel van de stuurhut, een stuk plastic glas en de helm van een straaljagerpiloot. Op de plaats waar de voorwerpen zijn gevonden is een heli kopter van de Luchtmacht gedaald voor een nader onderzoek. Het toestel heeft de wrakstukken meegenomen. De vondst werd zaterdag door een landbouwer gedaan en de Rijkspolitie is daarna druk in de weer geweest om nog meer resten te vinden, zonder dat dit resultaat opleverde. Een van de Cubaanse piloten, die deelgenomen hebben aan het bom- bardement op de luchtbasis van Havanna, vertelt in Miami over zijn ontvluchting. Advertentie Hebt u de geschiedenis van de jachtvlieger, die zijn neergeschoten vijand bij testament vele miljoenen vermaakte, gemist? Jammer! Jongen gedood bij ontploffing Gistermorgen omstreeks kwart over negen heeft zich door onbekende oor» zaak in het woonhuis van de familie P( J. Koolhaas aan het Smeekeven in As» sendelft een ontploffing voorgedaan, waarbij de 18-jarige zoon is omgekomen. Bjj de ontploffing werd een binnenmuur weggeslagen, waaronder de jongen werd bedolven. Na de ontploffing ontstond een begin van brand. De bewoners van het huis en de fa milie Verwer uit Amsterdam die bij hen logeerde, konden met huip van omwo nenden ternauwernood ontsnappen. De 8-jarige Jopie Verwer en zijn 9-jarige zusje Nellie liepen ernstige brandwon den op en moesten naar het gemeente lijk ziekenhuis in Zaandam worden ver voerd. De brandweer van Assendelft kon de brand op de bovenverdieping met ne- velstralen bedwingen. De officier van Justitie uit Haarlem heeft zich ter plaatse van de omstandigheden op de hoogte gesteld. Over de oorzaak van de ontploffing tast men nog in het duister. Eerste paal voor Utrechts Universiteitscomplex De secretaris-generaal van het depar tement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dr. J. H. Wesselings, heeft zaterdagmiddag in de Johanna- polder nabij Utrecht de eerste paal ge heid voor het nieuwe Universiteitscom plex, dat hier zal verrijzen. Het nieuwe terrein kan gebouwd wor den dank zij een intergemeentelijke samenwerking tussen Utrecht, De Bilt, Zeist en Bunnik. Advertentie Strijk en zie: glanzend strak vloeit de lak. Eén Flexa schilderfeest geeft jarenlang voldoening! VRIJETIJDSVERF - KWALITEITSVERF Rechtbank verklaart zich bevoegd PLAATSELIJK OPKLARINGEN De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Plaatselijk opklaringen en aanvankelijk hier en daar enige regen. Weinig verandering in temperatuur. Tot matig of vrij krachtig toenemende wind tussen noord en Oost. (Opgemaakt te 11.15 uur) 18 APRIL Zon op: 5.38 uur; onder: 19.42 uur; maan op; 7.49 uur; onder: 23.22 uur. Hooogwater te Katwijk te 5.17 en 17.38 uur; laagwater te 1.06 en 13.31 uur. Dit nummer bestaat uit 18 pagina's De rechtbank van Jeruzalem heeft zich bevoegd verklaard om Adolf Eichmann, de voormalige SS-kolonel die ervan beschuldigd wordt de uitroeiing van miljoenen Joden georganiseerd te hebben, te berechten. Dit maakte president Landau bekend, nadat de recht bank vanmorgen om negen uur plaatselijke tijd haar zesde zitting had geopend. De president deed vervolgens de be klaagde opstaan en vroeg hem of hij zich schuldig achtte of niet op elk van de vijftien punten van de tenlastelegging. Eichmann antwoordde „niet schuldig" op elk van de hoofdpunten van de ten lastelegging. „Niet schuldig in de zin van de tenlastelegging," zo voegde hij eraan toe. Rechter Landau zei. dat het in de oorlog gebeurde weliswaar iedere jood beroert, maar dat het de plicht van de rechters is deze gevoelens opzij te zetten, zolang het proces duurt. „Alle rechters voelen zich bekwaam hier recht te spre ken", aldus Landau. De bezwaren die de verdediging heeft aangevoerd tegen de Israëlische wet van 1950 inzake de berechting van nazi's en collaborateurs noemde Landau onvol doende gegrond. Ook verwierp hij het argument van de verdediging dat- de rechtbank onbevoegd is omdat Eich mann heeft gehandeld op bevel van zijn regering. Verder acht hij de omstandig- Probleem van de „Veronica's" Raad van Europa zou moeten ingrijpen Omroepfunctionarissen uit de vier Scandinavische landen zijn op een con ferentie in Oslo tot de conclusie geko men. dat de Raad van Europa iets moet doen voor oplossing van het probleem der radio-uitzendingen vanaf schepen buiten de territoriale wateren. De Scandinavische radiomensen zijn van mening dat de bestaande interna tionale radio-overeenkomsten de exploi tatie van omroeps'ations op schepen en in vliegtuigen, ook de territoriale wa teren. verbiedt. De afzonderlijke rege ringen dienen ervoor te zorgen dat die overeenkomsten worden nageleefd, zo menen zij. heden waaronder Eichmann in Argen tinië is aangehouden, niet van invloed op de bevoegdheid van de rechtbank. Aan het eind van het proces zal de rechtbank deze conclusies nader toelich ten, aldus Landau. C? Slot pag. 2 Een van de meest vooraanstaan de militaire deskundigen van Israël, luitenant-kolonel Israël Bar, is 30 maart in Jeruzalem gearresteerd, verdacht van spionage voor „een Oosteuropese staat". De 49-jarige gepensioneerde lui tenant-kolonel, militaire medewer ker van het onafhankelijke blad „Haaretz" werd jarenlang be schouwd als een der belangrijkste deskundigen van de generale staf. Bar, die in Wenen werd geboren, heeft als lid van de Thalmann-colonne van de Een luchtopname van AN P-Foto [IJ sselmeer tijdens de zaterdag ge- I van de opening van het van de grote vlootschouw op het houden visserijdag ter gelegenheid [seizoen. paling- Amerikaanse nota over luchtvaart ontvangen Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft in antwoord op een vraag meegedeeld, dat een Amerikaanse nota is ontvangen over hervatting van de luchtvaartonderhandeling tussen Nederland en de V.S. De nota wordt bestudeerd. Over de inhoud kon de woordvoerder niets meedelen. Het document is vrijdag aan de Nederl. ambassadeur te Wash ington, dr. J. H. van Roijen, over handigd. Zoals gemeld heeft de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns. onlangs te Washington over de kwestie van de landingsrechten van de KLM aan de Amerikaanse West kust gesproken. Onderhandelingen over een luchtvaart- verdrag zijn indertijd afgebroken, toen de Amerikaanse regering afwijzend bleek te staan tegen verlening van landingsrech ten aan de Westkust. In de laatste dagen van de regering van president Eisen hower waren er echter aanwijzingen, dat de president nog vóór zijn vertrek een oplossing voor dit probleem wenste te vinden. Tot hervatting van de onderhan delingen is het toen niet gekomen. Dadelijk na het optreden van de regering Kennedy heeft de Nederlandse regering opnieuw de aandacht gevestigd op de wenselijkheid van hervatting van de besprekingen. Internationale Brigade aan de zijde van de republiek in de Spaanse burgeroorlog gevochten. Tot 1950 was hij verbonden aan de Israëlische generale staf, later volgde zijn benoeming tot hoogleraar in de militaire geschiedenis aan de universiteit van Tel Aviv. In opdracht van het ministerie van Defensie schreef hij een geschiedenis van de Israëlische strijd krachten. Hij werd aangehouden 's avonds 30 maart, kort nadat hij een Oosteuropese diplomaat documenten over de Israëli sche verdediging zou hebben overhan digd. Bar zou sinds 1956 uit ideële overwegingen hebben gespioneerd. Hij trad onlangs toe tot de partij van Ben Goerion, de Mapai, en bepleitte in artikelen nauwere banden met het Westelijk kamp! In de Israëlische pers werd gister ochtend veel aandacht aan de „spionage- zaak-Bar" gewijd. De regeringsgezinde bladen wyzen erop dat Bar reeds vele jaren geen toegang meer had tot de belangrijkste Israëlische militairei ge heimen. Maar zij wijzen er eveneens op, dat Bars spionage vooral gevaarlijk was doordat hij betrekkingen onderhield met een groot aantal hoge Israëlische officie- Uit Het Leidsch Dagblad van 17 april 1861: Aan de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot verhooging van Hoofdst. IV der Staatsbegrooting voor 1861, we gens de aankoop van een ge bouw te Leiden, ten dienste van de rechtbank en het kantonge recht, voor de som van 15.500 benevens 5.000 voor aan te schaffen mobilair. (Advertentie) Uit de hand te koop: Een partij lithographische steenen, bevattende de verzame ling der portretten van profes soren, berustende op de Senaat zaal te Leyden, benevens een partij afdrukken van dezélven: Te bevragen bij J. van Weizen Jr. Steendrukker in de St.-Pie- terskerkchoorsteeg te Leyden.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1