Papoea-afvaardiging in de VN leeft sterk onder de bevolking SIKKENS ZAL BAAT HEBBEN BIJ DE EUROMARKT Agenda MUZISCH! Auteur Harry Mulisch ont vangt platenbon en noemt Bach 'n oude jongen Met een enkel woord ZATERDAG 15 APRIL 1961 Sow jet-Rusland is in uitgelaten stem ming na de geslaagde ruimtevlucht van majoor Gagarin, die gisteren in Moskou het middelpunt was van een grootse huldiging. Met recht zyn de Russen verheugd en trots, want de eer ste „kosmonaut" zoals Russische bla den Gagarin noemen moge dan wei nig meer dan lijdend (of althans pas sief) voorwerp zijm geweest, deze techni sche prestatie-van-de-eerste-orde staat in elk geval op Russische naam. Ook in het Westen worden de mannen der we tenschap, die een opzienbarende ver richting mogelijk hebben gemaakt, in dergelijke gevallen niet of nauwelijks genoemd. Het volk eist nu eenmaal een figuur, die het kan toejuichen en voor die rol leent Gagarin, die de durf had „in te stappen", zich beter dan een lei dende technicus of een theoreticus, dank zij wier berekeningen, inzicht en nauw gezetheid de vlucht feilloos kon verlopen. Deze „ronde" was vanzelfsprekend niet meer dan de eerste letter in het dikke boek van de ruimtevaart, dat de mens heid is begonnen te schrijven. Maar aan de verrichting op zichzelf doet dat niets af. Jules Verne had in zyn tijd en hoe kort ligt die nog pas achter ons! voor een van zijn romanfiguren tachtig dagen voor een reis om de wereld nodig. Gagarin deed het in 108 minuten. Dat is ruim duizend maal sneller! Overigens, men mag de Russen dan gelukwensen, maar zijn zij te be nijden? Nog maar kort geleden schreef een burger vah de Sowjetrussi- sche heilstaat in de Komsomolskaja Prawda, orgaan van de communistische jeugdbeweging: „Er is nog gebrek aan allerlei zaken. Wèg met de maanraket- ten!" Dat was maar een willekeurige uiting van de ontevredenheid in de Sow- jet-Unie over de geweldige uitgaven voor de ruimtevaart, terwijl op hetzelfde ogenblik allerlei dagelijkse behoeften onbevredigd blijven. Premier Chroesjt- sjow weet dat zelf maar al te goed en, slim als hij is, maakte hij zich op een bijeenkomst in Siberië tot spreekbuis van die ontevredenen door te verklaren: „Rusland lanceert grote en ingewikkel de satellieten. Binnenkort zal er zelfs een mens in de ruimte gebracht worden, maar nog steeds worden de koeien in de Sowjet-Unie met de hand gemolken. Ik vind dat maar een pijnlijke zaak". Chroesjtsjow had hier natuurlijk het oog op de grote collectieve boerenbedrij ven, waar nog heel wat aan een vlotte gang van zaken mankeert. Was dat al les. dan zou het nog wel meevallen. Maar het ergste is het tekort aan in het Westen volstrekt normale consump tie- en gebruiksgoederen of, als ze er al zijn, de slechte kwaliteit en afwer king. Dat is de pijnlijke zaak. waartegen de kritiek van velen zich richt. Ook in de Sowjet-Unie weten velen maar al te goed, dat er in het Westen veel minder arbeidsuren nodig zijn voor 't aanschaffen van 'n be paald produkt dan in het communisti sche paradijs. Zoals bekend is een ver gelijking tussen de prijzen van Oost en West een waardeloze maatstaf. De enig juiste graadmeter is de vraag: hoe lang moet een Russische arbeider werken om zich een artikel te kunnen aanschaffen en hoe lang doet een Amerikaan, een Engelsman of bijv. een Nederlander daar over? Die werkuren-vergelijking levert frappante resultaten op. die voor de Sowjet-Unie zeer onvoordelig uitval len. De opgetogenheid over de eerste ruimtevlucht zal dan ook bjj Russen, die zich een zekere vrijheid van denken voorbehouden (al kunnen ze daaraan nauwelijks uiting geven), zeker niet on verdeeld zijn. Hoe ver de Amerikanen nog van een gelijke prestatie verwijderd zijn, is niet bekend. Maar ook al zouden ze enige jaren achterliggen, dan nog triomfeert op dit ogenblik de vrije we reld, die door de zoveel betere verzor ging van haar burgers honderdvoudig vergoedt wat er technisch op een be paald punt mag ontbreken! De ontwikkeling in de Sowjet-Unie gaat mank aan een merkwaardig dualisme. Enerzijds wetenschappe lijke en technische daden van klasse, anderzijds een ernstig gemis aan mede werking en organisatievermogen, met name op het gebied van de landbouw. Zo verschenen de laatste weken in de Sowjetrussische pers artikelen, waaruit een zekere ongerustheid sprak over de vooruitzichten voor de oogst van dit jaar. De „Prawda" (de Russische „Waarheid") onthulde bijv., dat onge veer de helft van de bewoners van een dorpje in het gebied van Saratow aan de Wolga ronduit geweigerd had toe te treden tot het collectieve landbouwbe drijf ter plaatse, de kolchoz. Van de 424 gezinnen in Jelchanka behoren er 223 niet tot collectieve boerderijen. Hun groenten, fruit, vlees, vis en eieren ver kopen zij in naburige plaatsen Voor het motief kwamen zü eerlijk uit: zij willen him eigen baas zijn. En dat mag niet in de Sowjet-Unie, want collectief gaat alles beter, althans in de theorie. Want in Kazakstan bijv. zijn slechts in één van de vijf gewesten de tractors gereed voor de voorjaarswerkzaamhe den. In de vier andere moeten er nog achtduizend worden gerepareerd!! Oor zaak: nalatigheid van de plaatselijke besturen en tekort aan reserve-onder delen. Geen wonder, dat Chroesjtsjow het nodig gevonden heeft een soort in spectiereis te ondernemen door de Azia- tisch-Russische graangebieden, waar hij tal van functionarissen aan de dijk ge zet heeft. En dan is het resultaat blijk baar niet eens erg groot. Met de hoogst-ingewikkelde ruim tevaartprojecten heeft Chroesjt sjow in de verste verte niet zoveel moeite als met betrekkelijk-eenvoudige werkzaamheden op agrarisch gebied. Daar ontmoet hij de grootste weerstand bij zijin pogingen de Sowjet-Unie verder omhoog te stoten in de vaart der volke ren. Volgens het Kremlin moet dat al lemaal aan lamlendigheid van de boe ren toegeschreven worden, maar de vrije wereld weet wel beter: juist de land bouwende bevolking verzet zich met on voorstelbare taaiheid tegen het collec tieve gedoe van de communistische theo retici. Zij wil eigen land, zij wil profi teren van de opbrengst van de eigen arbeid en zolang dat niet is toegestaan, blijft er een sfeer heersen van onder gronds verzet. Moskou heeft de laatste tijd weer strengere maatregelen geno men tegen de z.g. vrije kolchoz-markt, waar de kolchozen hun overschotten en de boeren de produkten van hun eigen stukje grond konden verkopen. Juist tegenover China wil de Sowjetrussische premier binnen zeer afzienbare tijd la ten blijken, dat het communisme in zijn land aan de spits ligt. Het zou de bedoeling zijn de produktie van granen zó hoog op te voeren, dat ze kosteloos ter beschikking van de verbruikers kun nen worden gesteld. Maar dan mag er aan de agrarische organisatie niets ont breken en dan moet de „vrijheid" van de boerenbevolking toch weer beknot wor den. Chroesjtsjow vergist zich: het is veel gemakkelijker de gevaren van de ruimte te overwinnen dan het verzet te breken van koppige boerea. Minister Toxopeus terug uit N.-Guinea Outwikkeliugstermijn 10 jaar vrij snel (Van onze Amsterdamse correspondent) Een Papoea-afvaardiging in de V.N. is niet formeel ter sprake gekomen, hoewel deze zaak sterk leeft onder de bevolking van Nieuw-Guinea. Sommigen willen zelfs het instellen van een good-will missie naar diverse landen om het Nederlandse standpunt inzake de zelfbeschikking te onderschyven. Met deze berichten kwam gistermiddag de minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus, op Schip hol terug uit Nieuw-Guinea, waar h\j de installatie van de Nieuw-Guinea-raad heeft bijgewoond. Vertrouwen! De minister noemde de stemming in Hollandia feestelijk. De eerste vergade ring van de nieuwe raad is goed ver lopen, al zullen nog vele moeilijkheden moeten worden overwonnen. Als een van de moeilijkheden noemde minister To xopeus het behandelen van de begro ting van Nieuw-Guinea, waar de mees te leden van de raad vreemd tegenover zullen staan. „Men zal nog zijn ar- beidsmethoden moeten vinden en het arbeidstempo moeten bepalen. Ik heb echter een groot vertrouwen in de ken nis en toewijding van de leden", aldus de minister. Gevraagd naar de mogelijkheid om tot nauwe samenwerking te komen met Australisch N.-Guinea zei minister Toxo peus voorzichtig: „Ik ben geneigd te den ken, dat de Papoeas uit beide gebieden tot samenwerking kunnen komen. Het is echter nog te vroeg om voorspellingen te doen. Te zijner tijd zal behalve de keus tot aansluiting bij Indonesië nog uit vier of vijf mogelijkheden kunnen worden gekozen. Wij zullen moeten af wachten. De raad zal wel met een plan komen. Als het een raar plan is, zullen wij in hun eigen belang zeggen: „Neen. Maar ik zou me niet kunnen voorstel len, dat ze met een raar plan zouden komen Zelfbeschikking Als ontwikkellngstermijn die tot de zelfbeschikking kan leiden, noemde Mi nister Toxopeus een periode van tien jaar „vrij snel". Op de vraag in hoe ver ontwikkelingen van buitenaf de zelfbeschikking zouden kunnen versnel len, antwoordde de minister: „Derge- Advertentle Er helpt geen moedertje-lief aan... Harry Mulisch verdiént de Pluim-Platen- bon, waarmee Willem O. Duys hem zo blij verraste. Want Mulisch 'houdt zich aan z'n woord' en schrijft een boek vol 'Voer voor psychologen!' Hier is nog méér voer, kersvers geserveerde Harry- ismen. OVER PLATEN: 'Heb er 'n hele massa... 70 80. Van Vivaldi tot Miles Davis. Verder veel volksmuziek, speciaal de Balkan. Ook dol op documentaires-met-stemmen: Derde Rijk toestanden. Brechtiana, to neel en literatuur op 45 toeren... M n eigen plaatje niet te vergeten OVER LUISTEREN: 'Gebruik muziek meestal als decor. Als ik schrijf? Zeker, maar dèn de oude jongens... Vivaldi en Bach en zo. Eigen lijk 't omgekeerde van Mozart: die schreef muziek terwijl men hem voor las!' OVER PLATENBON: 'Slim ding! Zal 'm goed besteden na terugkeer uit Israël. Nee, nooit eerder gekregen of geschonken. Maar dat zegt niks. Heb ook nog nooit een boeken- bon weggegeven. Stom eigenlijk... zal er de volgende keer aan proberen te denken lUke ontwikkelingen hebben we niet ln de hand. Ik meen trouwens, dat de bin nenlandse politiek onmogelijk kan wor den aangepast aan de mogelijke buiten landse politiek. Die buitenlandse poli tiek kan zich immers per maand of paar maanden wijzigen". Mr. Toxopeus betreurde het. dat door een misverstand een verklaring van staatssecretaris Bot in een interview met een buitenlandse journalist is ge- intepreteerd in die vorm, dat Neder land op militaire bijstand van Enge land. de V.S. en Australië zou rekenen in geval van een Indonesische aanval op Westelijk Nieuw-Guinea. Mr. Bot heeft later ontkend een dergelijke uitspraak te hebben gedaan en de betrokken jour nalist zou dit hebben onderschreven. Omdat zich bij de publikaties over de ze ontkenning opnieuw misverstanden hadden voorgedaan, stelde de minister er prijs op. deze zaak, die zelfs tot ver wijten in het Britse Lagerhuis heeft geleid, nogmaals recht te zetten". Advertentie Goede voorlichting over jaloezieën bij de vakman Off. Dealer D. LADAN MOLENSTEEO 27 bt) de Doezaslrlat. TELEFOON 21375 LETDSE MARKIEZENFABRIEK. „De staatssecretaris heeft gezegd, dat Nederland het in geval van een oorlog in Nieuw-Guinea niet alleen kan doen en dat zo'n oorlog voor andere landen in de beslissing een interessante zaak zal zijn. Met name heeft hij opgemerkt, dat het landen als Australië en de V.S. niet onverschillig zal laten". Vrees voor Indonesië De minister zei tijdens zijn verblijf in Nieuw-Guinea geen mensen te heb ben gesproken, die aansluiting bij In donesië voorstaan. Desgevraagd zei hy by allen die hij had ontmoet, een vrees voor Indonesië te hebben bespeurd. Dat er echter ook mensen zijn. die er an ders over denken, wilde hij graag aan nemen. Over de vrye keuze voor zelfbeschik king merkte mr. Toxopeus tenslotte op: „Wij zullen beslist geen anti-Indone sische propaganda voeren, maar ook geen pro-Indonesische, omdat wij in dat laatste geval ook propaganda zouden moeten maken voor de andere mogelijk heden, die de vrije keus biedt. Maar als er een politieke party wordt opgericht, die aansluiting by Indonesië in haar programma heeft, zal deze haar gang kunnen gaan Verdere stijging van de omzet Hoewel hieraan geen conclusies voor geheel 1961 verbonden mogen worden heeft de directie van Sik- kens Groep N.V. in de jaarverga dering vandaag kunnen meedelen, dat de omzetten in het eerste kwar taal een verdere vooruitgang te zien hebben gegeven, vergeleken bij dezelfde periode van 1960. De Euromarkt acht zij bepaald van groot voordeel voor Nederland als verf- exporterend land. Er behoeft niet ge vreesd te worden dat de import een ver storende invloed zal hebben, omdat Ne derland reeds een liberale politiek voer de. Kleine bedrijven, die zich niet sterk op export hebben toegelegd zullen niet in de eerste plaats van deze markt pro fiteren. De Sikkens Groep kan echter vergeleken worden met de grootste verffabrieken in de EEG. Zy zal in sterke mate van de Euromarkt profi teren. De directie achtte het moeilijk te beoordelen of door de Euromarkt een verdere concentratie in de verfin dustrie zal plaats vinden. Er zyn in deze industrie verschillende pogingen ge daan, doch deze zijn allen mislukt om dat een harmonisatie van de belangen altijd erg moeilijk is gebleken. Ook van de vrijhandelszone verwacht men eerder voordelen. De groep voert onderhande lingen met een tamelijk groot buiten lands bedrijf. Of deze positieve resul taten zullen opleveren valt nog niet te zeggen. De gevolgen van de revaluatie zijn niet ernstig en kunnen wel over brugd worden. In Nederland is er een duidelijke ver schuiving naar de betere verven. De klassieke verven worden in steeds min dere mate gebruikt. De auto- en vlieg tuigindustrie is voor Sikkens in de laat ste jaren van bijzonder belang gewor den. Zij deelt deze plaats slechts met enkele andere industrieën ter wereld. Straaljager wordt nog steeds vermist Het zoeken naar de straaljager, die sinds donderdagavond na een botsing met een andere Nederlandse straaljager boven de Zeeuwse eilanden wordt ver mist, is gisteravond noodgedwongen door de duisternis onderbroken. Maar vanmorgen is het speurwerk weer in volle omvang hervat. Gisteren werd daaraan deelgenomen door Engelse, Bel gische en Nederlandse vliegtuigen en enkele schepen van de Koninklijke Ma rine. De vooruitgang van de Sikkens groep was in 1960 belangrijk hoger dan van de Nederlandse verfindustrie in het al gemeen. Ook de exportpositie verbeter de relatief belangryk. In verband met de uitkering uit de agio-reserve, die voor aandeelhouders voordeliger geacht werd, werd het contante dividend over 1960 verlaagd. Anders zou het bedryf zeker opnieuw 17 pet in contanten uit gekeerd hebben. ZATERDAG Beestenmarkt: Openluchtsamenkomst Leger des Hells. 8 uur nam. Rapenburg 22: Openbare les Muziek- MIJ. voor Toonkunst. 2.30 en 4.30 uur nam. Schouwburg: Chr. Zangspelclub Staal- wyk „Het geheim van de hofmaarschalk". 8 uur nam. Schuttersveld: Kampeershow Sporthuls Bergers. 10 uur voorm. 8 uur nam. Sted. Gymnasium (Aula): Klassieke avond Leldse Jeugd Actie. 8 uur nam. Steenschuur 6: K. en O.-werkcursus. Kamperen o.l.v. D. L. van Elk. 8 uur nam. Maranatha-kerk: Open Deurwerk Herv. Gem. „Het eerste kwartier". 7 uur nam. SchuttersveldKampeershow Sporthuls Bergers. 18 uur nam. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Chris tus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur voorm MAANDAG Antonlusclubhuls: Speelgroep Oko. Op voering van „Een kerel van een vrouw". 8 uur nam. Lakenhal: Ledenvergadering „Dante Allghlerl". Lezing over exposerende kun stenaars 8 uur nam. Schouwburg: Abonnementsvoorstelling Haagse Comedle „Famlllegenoegens". 8 u. nam. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur nam. Oegstgeest (Witte Huls): P.v.d.A. Prof. mr. Patyn spreekt over Nieuw Guinea. 8 uur nam. DINSDAG Antonlusclubhuls: Speelgroep Oko. Op voering van „Een kerel van een vrouw". 8 uur nam. Gebouw Prediker: Evangellsatledlenst v. d. Oecumenisch Reformatorische Kerk Lelden. Predikant J. H. Steussy. 8 uur nam. Schouwburg: Abonnementsvoorstelling Haagse Comedle „Famlllegenoegens". 8 u. nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.60-1.20 uur nam. Lakenhal: OxfordLelden. Leldse ama teur Fotografenver. 8 uur nam. VOOR HEDENAVOND: Hilversum I, 403 m. VARA: 14.05 V. d. Jeugd. 14 40 Pro- menade-ork., radiokoor en sol. 16.29 Boek- bespr. 15.49 Omr.ork. en soliste. 16.45 Van de wieg tot het graf, vragenbeantw. 17.00 Jazzmuz. met comm. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Jazzmuz. 18.35 Zlgeunerork. 19.00 Kunstact. VPRO: 19.30 Passepartout, lezing. 19.40 Tussen Pasen en Pinksteren, lezing. 19.55 Deze week, lezing. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. £rogr. 21.15 Tekst en uitleg, comm. 21.30 ichte muz. 22.00 De rechtzaak der pio niers, hoorsp. 22.20 Interview. 22.30 Nws. 22.40 Cabaret. 23.05 Oude gram. 23.25 Gram. 23.55—24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 14.00 Gemengd koor. 14.20 Lichte muz. 14.40 Metropole-ork. en solist. 15.10 Franse les. 15.30 Gram. 16.00 Gregoriaan se zang. 16.30 Instrum. octet en solistes. 16.50 Sportact. 17.00 V. d. Jeugd. 18.00 Kunstkron. 18.30 Zang en gitaar. 18.45 En nuWIJ en Zij. lezing. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19 30 Ama- teursprogr. 19.50 Lichtbaken, lezing. 20.00 Radlo-Philharmonlsch ork. 20.50 Gram. 21.00 U bent toch ook van de partij?, le zing. 21.10 Gevar. progr. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22 40 WIJ lulden de zondag ln. 23.00 Meesterwerken van de religieuze muziek, muzikale lezing 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA AVRO: 17.00—17.30 V. d. kind NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 AVRO's Europees danstoernool. 21.00 Hou Je aan Je woord, literaire quiz. 21.40 Het Is zover, t.v.-fllm. 22.30—23 30 AVRO's Europees danstoernool. VOOR ZONDAG 16 APRIL Hilversum 1, 403 m. VARA: 8.00 Nws. en postdulvenber. 8.18 Voor het platteland, lezing. 8.30 Gevar. progr. 9 45 Geestelijk leven, toespr. 10 00 Pianorecital. 10.30 Gevar. progr. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12 30 Sportsplegel. 12.35 Gram. 13.00 Nws. 13.07 de toestand ln de wereld, lezing. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Knipperlicht. 14.00 Boekbespr 14.15 Ka- mermuz. (15.00-15.15 Fllmpraatje)16.00 Lichte muz. 16 30 Sportrevue. VARA: 17 00 Gevar. progr. 17.30 Voor de Jeugd. 17 50 Nws.. sportultsl- en sportjourn. VPRO: 18.30 Herv. Kerkdienst. IKÖR: 19.00 Voor de Jeugd 19.30 De open deur, lezing. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.50 Nachtelijk gesprek met een veracht mens, hoorsp. 21.30 Samenzang 22.00 Gram. 22,30 Nws en meded. 22 45 Journ. 23 00 Zang en plano. 23.15 Sportultsl. 23.30.New York calling. 23.25 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m KRO: 8 00 Nws. 8.15 Hoogmis. NCRV: Nws. en waterst. 9.45 Gram. Convent van Kerken: 10.00 Gereformeerde kerkd NCRV 11.30 Kamerork. en orgel. KRO: 12.15 Bui tenlands comm. 12.25 Gram. 12.40 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.05 De hand aan de ploeg, lezing. 13.10 De Wadders, hoorsp. 13.30 Lichte muz. 13.50 Boekbespr. 14.00 Voor de Jeugd. 14.30 Omr. ork. en solist. In de pauze (pl.m 14.55): Wat ons bezig houdt. lezing. 15.35 Muzikale aspecten, muzikale lezing. 16.00 Sport 1630 Gods spreken met ons. lezing. IKOR: Ned. Herv. Jeugddienst. 18 00 Het Geladen Schip, kri tieken. 18.30 De kerk aan het werk. le zing. 18.40 Alarm '61. een progr. over Jeugd en oecumene NCRV: 19.00 Nws. uit de kerken 19.05 Gram. 19.30 Weg en werk der kerkhervormers, lezing. KRO: 19 45 Nws. 20.00 Gram. 20 30 Act of gram. 20.35 Lichte muz. 21.15 Gram. 21.30 De laatste trein, hoorsp. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22 40 Avondcollege 23.00 Avondgebed. 23.15 Gram. 23.55-24 00 Nws. Rndlo-Bloemendanl 9.30 uur drs. H. Schut te Bussum; 11 uur ds. G. Toornvliet uitzending dienst voor belangstellenden d.d. 9 4-1961: 12.15 uur ds. P Helnen te Utrecht uitzending Jeugd-appèldienst ln Amsterdam op 5.3-1961; 2 45 uur Kln- derdlenst; 3.30 uur ds. O. Toornvliet. TELEVISIEPROGRAMMA NCRV: 20 00 De Joodse Vrouw, een akter. 20.30 Planoduo. 20.45 TV-fllm. 21.25 BINNENLAND Gisteren ls het 15-Jarlge meisje H. H. van der Veen ln Groningen door een ver keersongeval om het leven gekomen, zy fietste met een vriendin ln de Nieuwe Eb- bingestraat. By het voorbbryden van enige geparkeerde wagens werd zy door een achterop komende vrachtauto met aan hangwagen overreden. ZIJ ls ter plaatse overleden. - Op de Ryksweg tussen Eindhoven en Helmond ls gistermiddag onder Mlerlo de 74-Jarlge bromfietser Leijten bij het over- Eteken van de weg door een vrachtauto geschept en om het leven gekomen. Gistermiddag ls het bijna 2-Jarlge dochtertje van de familie Blokzijl te Mep- pel ln de Oude Vaart geraakt en verdron ken. Het kindje was op een gegeven mo ment aan de aandacht van de moeder ontsnapt. Toen men ging zoeken vond men het ln het water. Het 2-jarlge zoontje van de familie Romer, wonende aan de Ericastraat te Ge leen ls in een rioolputje achter de ouder lijke woning geraakt en verdronken. - Te Valburg (Betuwe) is gistermiddag de drle-larlge Henkle Vlsee by het spelen ln de Jullanastraat aldaar onder een vrachtauto van het expeditiebedrijf Phl- lipsen gelopen en op slag gedood. Een 17-Jarlge wlelrljdster uit IJzen- dijke ls gistermiddag bij het oversteken van de provinciale weg te IJzendlJke door een passerende auto gegrepen en om het leven gekomen. - By K.b. Is mr. A. F, Calkoen, buiten gewoon en gevolmachtig ambassadeur te Bangkok, tevens benoemd tot buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister bij het Laotlaanse hof. - Onvoorziene omstandigheden voor behouden. zal het ss Zuiderkruis van de Stoomvaart Maatschappb Nederland maan dag a s. onder commando van kapitein W. F. J. Mörzer Bruyn6. van Amsterdam ver trekken voor eèn rond-de-wereld-reis. Op maandag 1 mei zal het Troelstra- Oord te Beekbergen heropend worden. Zoals bekend, ls het Troelstra-Oord enige Jaren geleden door brand verwoest. BIJ een kleine brand ln de meng- werkplaats van de Druklnktfabrlek Falck- Roussel aan de Plantage Muldergracht ln Amsterdam ls gisterochtend een schade aangericht van f 40.000 aan kostbare ma chinerieën. De schade wordt door de ver zekering gedekt. Ter gelegenheid van het 50-Jarlg be staan van het genootschap van Neder landse componisten en onder auspiciën van de Stichting Nederlandse Muzlekbe- langen. zal het Limburgs Symfonieorkest van 24 t/m 28 mei te Maastricht een mu ziekfestival organiseren onder de naam „Vijf dagen Nederlandse muziek". BUITENLAND In Lübeck ls de commissaris van po litie Hans Ulrich Kapser gearresteerd, die verdacht wordt van het plegen van mis daden Jegens de mensheid tijdens de strijd tegen de verzetsbeweging aan het oostfront gedurende de oorlogsjaren. De Franse socialistische, chrlsteiyke en communistische vakbonden van bur gerambtenaren. die tezamen 1.300.000 le den tellen, hebben voor dinsdag a.s. een nationale protestdag aangekondigd, om kracht bij te zetten aan ae looneisen. De actie zal bestaan uit korte onderbrekingen van het werk. het houden van bijeen komsten en het afvaardigen van delegaties, naar de autoriteiten. Als de looneisen niet worden ingewilligd, dreigen de vakbonden met een staking van twee dagen. Volgens het Hongaarse persbureau MTI zyn de volksrechtbanken, die ln 1957 ln Hongarije werden Ingesteld ter berech ting van misdaden begaan gedurende de „contra-revolutie" door de Hongaarse regering afgeschaft. In de buurt van Thiergarten (West- Dultsland) ls gisteren een hefschroefvlieg tuig van net westdultse leger van gerin ge noogte neergestort. De vier Inzittenden kwamen om het leven. Men houdt het voor mogelijk, dat het toestel met een hoogspanningsleldlng ln aanraking ls ge weest. Het Noorse kabinet heeft gisteren mevr. Ingrld Bjerkaas. de eerste vrouwe lijke predikant ln de Lutherse staatskerk, benoemd tot predikant ln Berg, een ge meente van ongeveer 3700 inwoners ln het noorden van Noorwegen. De eerste kernreactor van natlonalls- tlsch-Chlna. die door Chinese Ingenieurs ls gebouwd, ls ln bedryf gesteld. Uit de villa van een kunstverzame laar te Salnt-Paul-de-Dence, by Nice, zyn gisteren 24 schllderyen, waarvan de ge- zameniyke waarde op ongeveer 3.617.000 gulden wordt geschat, gestolen maar en kele uren later ln Antibes achterhaald. Een politle-agent zag een man schilderyen uit een vrachtauto halen. Hy hield hem aan en vond de rest van de gestolen werken ln de wagen. De ultlader wist zich uit de voeten te maken. De Zuldafrlkaanse minister van Bin nenlandse Zaken Botha heeft meegedeeld, dat de rassenscheiding waarin de wet op de groepsgebleden voorziet niet ln kerken en moskeeën, maar wel ln bioscopen, clubs en restaurants zal worden doorgevoerd. Kapitein Henrique Galva, de leider van de groep opstandelingen van de San ta Maria, heeft geen toestemming gekre- §en voor een bezoek aan de Verenigde taten. Het Amerikaanse comité voor Af rika had hem uitgenodigd ln New York de viering van de „Afrikaanse vryheldsdag" bij te wonen, maar het ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft hem geen visum verleend. In Miami (Florida) ls gisteren een conferentie van Morele Herbewapening voor Zuid-, midden en noord-Amerlka be gonnen die tot 24 april duurt en waarop acties zullen worden voorbereid „om het hoofd te bieden aan de kritieke toestand op het westeiyk halfrond". Een rechtbank, in Schwerln, Oost- Dultsland, heeft de 70-Jarlge Johannes Breyer. die tijdens de oorlogsjaren optrad als plaatsvervangend rechter by een by- zonaer nazi-gerecht ln Poznan, wegens moord op meer dan zestig Polen veroor deeld tot acht Jaar dwangarbeid en tien Jaar verlies van burgerrechten. Breyer zou volgens de openbare aanklager meer dan zestig doodvonnissen hebben uitgesproken voor kleine vergrypeii. DONDERDAG Nleuwsteeg 8: Ver. tot Bevordering der belangen van Slechthorenden. Vertoning van verkeersfllms. Spr. R. F. S. Voerman. 8 uur nam. Rapenburg 39: Jaarverg. Ver. tot Bevor dering van de bouw van Werkmanswonin gen. 5 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Abonnements concert Residentie-orkest olv. Willem van Otterloo. Soliste Monique Haas. 8 u. nam. St. Antonlusclubhuls: Feestavond Chr. Bedryfsbond voor de Metaalnyverheld. 7.45 uur nam. VRIJDAG De Harmonie: Kath Ver. van Handels- vertegenwoordigers „St. Christoffel". Spr. C. F Meerpoel over „De middenstand en het Grootbedrijf". 9 uur nam. Gulden Vlies: Kontaktcle Kinderbe scherming, Spr. mevr. E. G. M. A. Kreyns- ten Braak over „De zorg voor de onge huwde moeder en haar kind". 8 uur nam. Prediker: Evangelisatie Chrlstengem. „Ecclesia". 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d Werf park 1; Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 —12 en 2-4 u Zon- en feestdagen 2-4 u BIOSCOPEN Casino: „De gemaskerde vleermuis". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur Donderdagcyclus "The Royal Ballet" Studio: „Het mysterie van de man die verdween". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo: „De 1000 ogen van drs. Mabuse". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Rode lippen". 18 Jaar. Werkd 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „Winden waaien om de rotsen" 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „Hinderlaag ln Wvomlng". 14 Jaar. Werkd.: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Vrouwenkamp Bor neo". Astra-theater Wassenaar Vrydag 8 uur. zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur; maan dag 8 uur „Carthago ln vlammen" 14 Jaar. Dinsdag geen voorstelling. Woens dag en donderdag 8 uur „Een man gaat door de muur". Alle leeft. Zondag en woensdag 2.30 uur „Tarzan ln New York". Alle leeft. Avond- en nachtdienst van de Apotheken Te Lelden ls geopend Apotheek Reyst. Steenstraat 35, tel. 20136. Bovendien is geopend tot zaterdagmiddag 6 uur Apo theek Herdlngh en Blanken, Hogewoerd 171. tel. 20502. De Oegstgeester Apotheek. Wllhelmlna- park 8. tel. 26274 ls 's zondags geopend van 12-13 en 's avonds na 18 uur. Weekelndedlenst der tandartsen Voor spoedgevallen neemt waar tandarts U. J. van Dyk. telef. 24309. ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN Voor spoedgevallen wordt van zaterdag middag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren H Jasperse tel. 24961, Hartman, tel. 26371. Contlnho. telef. 30363, Stoffers, tel. 26193 en Smit. tel. 26866. Te Oegstgeest dokter J. B. Hugenholtz tel. 20390. Bh geen gehoor van Uw huisarts of specialist (of diens waarnemers), el op dokterstelefoon 22222. Discussie. 21.50 Voordr. NTS: 22.00 Sport ln beeld. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 11,30 Verz. progr. 12.10 Kritieken. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Vragenbeantw. 13.40 Praatje. 14.00 Wenken voor de tuin. 14.30 Ork. conc. (15.25-15.40 Lezing). 16.15 Enquête onder scholleren. 17.00 Voor de leugd. 17.50 Praatje. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. en Journ. 18.45 Lichte muz. 19.30 Brief uit Amerika. 19.45 Godsd. ultz. 20.25 Liefdadlgh. oproep. 20.30 Radioportret. 21.00 Gram. 22 00 Nws. 22.10 Gesprekken. 22 50 Epiloog. 23.00 Nws. en weerber. 23.06 23.41 Pianorecital. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 in. 12.00 Verz. progr. 13.30 Gevar. progr. 14.00 Gevar. .progr. 14.30 Hoorsp. 15.00 Hoorsp. 15.30 Fllmprogr. 16.00 Gevar. muz. 17.00 Interviews en gram. 18.00 Samen zang. 18.30 Gevar. progr. 19.30 Nws. 19.35 Lichte muz. 20.30 Godsd. samenzang. 21.00 Popul. muz. (verz. progr.) 22.00 Gevar. muz. 22.30 Nws. 22.40 Lichte muz. 23.30 Lichte muz. 23.50 Meditatie. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 m. 12.00 Kamermuz. 13.00 Nws. 13.10 Opera fragm. 14.30 Kamermuz. 15.00 Gevar. muz. 16.30 Danamuz. 18.15 Ork. conc. 20 45 Dansmuz. 21.05 Gevar. progr. 21.45 Nws. 22.15 Detective-hoorsp. 22.50 Dansmuz. 23.30 Amua. progr. 24.00 Nws. 0.05 Jazz muz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. FrankrHk 3. 280 en 235 ni. 12 00 Nws. 12.10 Ork. conc. 16.50 Ork. conc. 17.35 Gram. 17.55 Ork. conc. 19.25 Lichte muz. 20.00 Hedendaagse Franse mu sici. 21.00 Hoorsp. 22.35 Gram. 23.52-24.00 Nws, Brussel 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12.03 Koorzang. 12.15 Amus. muz. 12.30 Weerber. 12.35 Amus. muz. (verv.). 13.00 Nws. 13.15 Voor de sold. 14.00 Gram. 15.30 Sportultz. 17.00 Sport en weerber. 17.10 Gram. 17.45 Sportultsl. 17.50 Gram. 18.00 Pianorecital. 18.30 Godsd halfuur. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 De zesde dag. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.45 23.00 Nws. 23.05 Gram. Gram. 23.65-24.00 Nws. 481 in.: 13.00 Nws. 18.15 Verz. progr. 14.20 Verz. porgr. (verv.) 16.45 Verz. progr. (verv. en slot). 17.00 Nws. 17.35 Gram. 17.45 Ork. conc. 18 45 Gram. 19.30 Nws. 20.30 Gram 21.45 Gram. 22.55 Nws. 23.00 Jazzmuz. 23.56 Nws. VOOR MAANDAG 17 APRIL Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8 00 Nws. Daarna: Orgelspel. 8.35 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw g,10 Gram. (9.35 —9 40 Waterst.). VPRO: 10 00 Morgen- wydlng. VARA: 10.20 Gram. 11.15 Voordr. 11.35 Viool en plano. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tutnb.meded. 12.33 Vo^r het platteland, praatje. 12.38 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Voor de middenstand, lezing. 13.20 Kamermuz. 13.45 Wikken en wegen, lezing. 14.00 Zangrecital 14.30 Auguate, hoorsp. 15.30 Gram. 15.45 Zestig minuten voor boven de zestig. 16.45 Oude liedjes. 17.00 Orgelspel, en zang. 17.30 Plano-duo. 17.50 Milit. comm. VARA: 18 00 Nws. en comm. 18.20 Lich te muz. 18 50 Act. 19.00 Pari. overz. 19.15 Regeringsultz.: Tom Lodewyk vraagt de aandacht van de Nederlandse Noodwacht. 19.30 Gevar progr. 21.25 Rep. Proces Eich- mann in Jeruzalem. 21.30 Lichte muz. 21.55 Act. progr. 22.30 Nws. 22 40 Concert- gebouw-ork., koor en sol. 23.45 Zang en plano. 23.5524.00 Nws. Hilversum II. 298 m. NCRV: 7.00 en SOS-ber. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewyde muz. 8 00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.36 Gram. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Gram. 10.15 Theologische etherleergang. 11.00 Hobo en plano. 1100 vyf tegen eén - één tegen vyf, wedstr. 12,05 Gram. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Licht* muz. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.16 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.30 Gevar. progr. 15.30 Gram. 16 00 By- beloverd. 16.30 Viool en plano. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Voor de Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17 45 Regeringsultz.: Suriname en de Nederlandse Antillen ln de romanliteratuur, door W. S. B. Klooster NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Gram. 18.50 Openbaar kunstbezit. 19.00 Nws. en weer ber. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Voordr. en muz. 19.30 Radiokrant. 19 50 i Vocaal ena. 20.10 Klng-Kong. musical. '21.15 Gram. 21.30 Pianorecital. 22 00 Par lementair comm. 22.15 Gram. 22.30 Nws. 22,40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespr. 23.05 Muzikale lezing. 2&35 Gram. 23.55- 24 00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e lyn van 1820 uur) I: Johann Sebastian Bach: 1. Branden- burgs Concert nr. 5 ln d gr. t. Allegro. Af- fettuoso. Allegro. Joseph Bopp, fluit. Ro- dolfo Fellcano. vlooi. Eduard Muller, cem balo. Concertgroep van de Schola Can torum Baslllensls olv. August Wenzlnger; 2 Concert ln d kl. t. voor 2 violen en strijkorkest Vivace. Largo ma non tanto. Allegro. David en Igor Olstrach. viool. Ge- wandhaus Orkeat, Leipzig olv. Franz Kon- wltschny. II: Güstav Mahler Symphonie nr. 9. An dante commodo. Im Tempo elnes gemach- llchen Landlera. Etwas tapplsch und sehr derb Rondo. Burleske. Allegro assal. Sehr trotzig. Adagio. Londens Symphonie Or kest olv Leopold Ludwlg. TELEVISIEPROGRAMMA NTS- 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 Gevar. muz 20.45 Fllmrep, 21,25 Een progr. over prentbriefkaarten. 22.00 Epi loog. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.00 Ork. conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws 13 10 Gram. 13.40 Radioportret. 14.10 Mars en walsmuz. 15.00 Hoorsp. 16.30 Zangrecital 16.45 V. d. oudere luisteraars. 17.00 Voor de Jeugd, 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Samenzang. 19.30 Gevar. progr. 20.30 Hoorsp. 21.45 Recital. 22.00 Nws en ber. 22.30 Voordr. 22.45 Pari. overz. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Gram. 12.31 Gevar. muz. 13.31 Mu zikaal intermezzo. 13.45 Voor de kleuters. 14.00 Voor de vrouw. 15.00 Lichte muz. 15.31 Muz. bO het werk. 16.15 Mrs. Dale's dagboek. 16.31 Ultsl. races. 16.34 Gram. 17.30 Nws. en ber. 17.35 Lichte muz. en ber. 18.40 Sportnws. 18.45 Hoorsp 19.00 Nws en Journ. 19 25 Sport. 19.31 Hoorspel. 20.00 Hoorsp. 20.31 Licht progr. 21.00 Hoor spel. 21.31 Ork. conc. 22.15 Pianospel. 22.30 Nws. en sport. 22.40 Lichte muz. 23.55- 24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 m. 12.00 Jazzmuz. 13.00 Nws. 13.15 Amus. muz. 16.00 Lichte muz. 17 00 Nws. 17.45 Gevar. progr. 19.00 Nws. 19.30 Ork. conc. 21.45 Nws. 22.15 Jazzmuz. 23.20 Lichte muz 24.00 Nws. 0.10 Amus. muz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 13.30 Gram. 13.50 Gram 14.25 Gram. 14.30 Gewyde muz. 15.00 Ork. conc. 16.00 Orgelrecltal. 17.30 Gram. 18.05 Kamermuz. 19.00 Nws. 20.05 Ork conc. 23 10 Solistenconc. 23 35 Gram. 23.52-24.00 Nws. Brussel. 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12.03 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 V. d. landb. 12 42 Gram. 12.50 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.06 Voor de zieken. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 17.45 Franse les. 18.00 Gram. 18.20 Voor de sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Meesterwerken van de Italiaanse vocale polyfonie. 20 50 Kunst- kaleldoscoop. 21.05 Gram. 21.30 Amus. muz. 22.00 Nws. 22.15 Kamermuz. 22.55 Nws. 23.00 Voor de zeelleden. 484 ni.: 12.40 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram 14 20 Ork. conc. 16.07 Gram. 17.00 Nws 17.10 Gram. 17.20 Hedendaagse Bel gische blaasmuz. 18.45 Gram. 18.55 Pano- ramique. 19.30 Nws. 20.00 Popul. klass. muz. 21.15 Disco-Club. 22.10 Jazzmuz. 22,55 Nws.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2