DE FASCISTEN IN ITALIË WORDEN STEEDS BRUTALER GEBOEID GEHOOR IN „GULDEN VLIES" DR. 5. WIEOER5MA OVER WAARDE IESI Het Leidsch Dagblad Algemene Oranjevereniging werd in Leiderdorp opgericht „De Florence werd heilige burgemeester'''' van bedreigd Menigeen heeft nog niets geleerd Resten van een skelet gevonden Verbouwing aan de Breestraat leverde onverwaelite vondst op België en Kongo hervatten de diplomatieke relaties ZATERDAG 15 APRIL 1961 De afdeling Leiden van de Vereniging voor Pedagogiek heeft gisteravond in ,,Het Gulden Vlies" een belangwekkende voordracht gehoord van dr. S. Wiegersma over: „De waarde van het psychologisch onderzoek, speciaal met betrekking tot het selecteren van kinderen voor het Middelbaar Onderwas". In zijn openingswoord sprak de voor zitter, de heer H. A. Vriend, over de moeilijkheden, die ouders en onderwij zers telkenjare ondervinden, bij het kie zen van een verdere opleiding voor de leerlingen na voltooiing van de lagere school. Gezien in dit licht meende hij, dat de lezing van deze avond zeer zeker zou kunnen bijdragen tot een juister inzicht in een en ander. Vervolgens gaf spreker het woord aan dr. Wiegersma. NORMEN Deze gaf als inleiding tot zijn betoog een voorbeeld, aan de hand waarvan hij aantoonde, dat geschiktheid voor een middelbare opleiding" als zodanig naar verschillende normen kan worden vast gesteld. Als normen noemde dr. Wie gersma o.m.: De geschiktheid om het einddiploma te kunnen behalen, de ont wikkeling tot een persoonlijkheid en het gezinsbelang. Spreker hield als norm voor zyn ver handeling de geschiktheid om 't einddi ploma te behalen aan, hoewel hij wel na dere toelichting gaf over de aanwen ding van andere normen. „Ongeveer de helft van het aantal leerlingen, dat slaagt voor het toelatingsexamen, be haalt het diploma", aldus dr. Wiegers ma. Aan de hand van dit feit gaf spre ker de toehoorders een inzicht in de oor zaken van het niet behalen van een einddiploma. Veel, doch niet. alles, hing daarbij af van het schoolstelsel en de bevorderingspolitiek. De rest van de fac- ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het kand. examen Gen. II mej. C. H. S. E. Hofstede (Oegstgeest), mej. M. P. Krijgsman (Hoensbroek), mej. j. Wielaard (Schiedam) en de heren A. J Bosch (Rotterdam), E. N. Chin-A-Paw (Leiden), W- H. van den Dool (Rotter dam), B. T. de Haas (Leur), R. E. M. Hekster (Oegstgeest), A. P. Larsen te Bergen (Noorwegen), Liem Kit Kwie (Breda), H. P. C. Pieterse (Voorschoten), B. Renes (Leiden) en A. R. Wattendorff (Den Haag). De Gem. Woningbouwstichting heeft het bouwen van 150 schuren achter de bij deze stichting in beheer zijnde wo ningen ondershands gegund aan de NV Aannemingsbedrijf v.-h. Bik en Breede- veld alhier (f.126.000). De dienst van Gemeentewerken heeft het uitvoeren van bestratings- en rioleringswerken aan de Kastanjekade en de Lammenschansweg (met Stations plein) gegund aan de laagste inschrijf- ster, de firma H. Oompeer te Oegst geest (f. 212.250). LEIDERDORP Burgerlijke Stand Geboren: Jan A. W.. zn van C. van Kleef en C. Veellngs, Johannes W., zn v. J. A. Bogerd en L. de Jong. Overleden: Petrus Does. 55 jaar, e.v. A. C. M. van der Hooft. OEGSTGEEST De heer C. L. van Baaren alhier is benoemd tot voorzitter van de examen commissie voor de staatsexamens mu ziek 1961. KERKDIENSTEN Herv. Gem., Grooene- of Willibrord- kerk: 10.30 uur ds. B. C. Visser (H.D.); Pauluskerk10 uur ds. G. F. Callenbach, 7 uur vie. S. Meyburg; Ver. v. Vrijz. Herv., W. de Zwijgerkerk: 10.30 uur dhr. J. P. Hulsbos iSassenheim). Ger. Kerk. Mauritslaan; 10 en 5 uur ds. Kappers (HA.). Ger. Kerk (Vrijgem.), W. de Zwijgerkerk: 8.30 uur drs. P. Brands: 3 uur ds. W. G. de Vries te Leiden. Burgerlijke Stand Geboren: Marlnus, zn van A. M. van der Luilt en A. van Iterson, Clara M.. dr van J. E. W. ten Have en M. M. Agtenberg Elvlre. dr van H. Wilmink en M. J. J. L. van der Bas. Ondertrouwd: H. A. Graven, 26 Jr en J. C. van Ekeren. 26 Jr, J. A. de Haas, 24 Jr en P E. Oudshoorn. 22 Jr. Getrouwd: D. J. Spiering, 21 Jr en H. H. Oosterveer, 21 Jr, M. Cohen. 26 Jr en E. C. M. Teske. 26 Jr. W. Honsbeek, 25 Ir en A. H. Weldeman. 20 Jr. B. J. J. van Abswou- de, 24 Jr en A. C. G. Moerkerk. 22 Jr. Br. Jansma, 29 Jr en H. Udema. 24 Jr. Overleden: K. Slmon Thomas, e.v. A. C. Ferguson, J. G. Broese, e.v. J. H. E. Rückert. WASSENAAR „Christen zijn in O.-Duitsland" Op een zeer druk bezochte gemeente avond van de Nederlandse Protestan tenbond in het kerkgebouw aan de Lan ge Kerkdam heeft mej. ds. A. E Ruys, predikante te Berlijn een interessante lezing gehouden over het onderwerp „Christen zyn in Oost-Berlyn". Da. Ruys sprak over enkele van de problemen, waarvoor de Christen in Oost-Berlijn zich gesteld ziet. In de eerste plaats is er de vraag: zullen wij hier blijven of zullen wij naar het wes ten gaan? Het aantal vluchtelingen is groot; per dag komen er gemiddeld wel 500 de zonegrens over. Maar er is ook een grote groep die blijven wil onder invloed van de houding van de Evange lische kerk in OoSt-Duitsland, die de uitdaging van het oosten aanvaarden wil. Er zijn er, die in het blijven een opdracht van het christendom zien, en zich niets aantrekken van de commu nistische ideologie, er is een kleine groep, die onder invloed van die ideologie „bij kleurt" en er is een eveneens kleine groep, die op het standpunt staat dat geen compromis tussen christendom en communisme mogelijk is. De laatste groep is klein, omdat de meeste mensen, die op dit standpunt staan, naar het Westen gekomen zyn. Er is in Oost-Duitsland een nieuwe houding ten opzichte van kerk en Bood schap aan het groeien, een herontdek king van wat het Evangelie in deze omstandigheden te betekenen heeft, het zoeken naar het antwoord, dat het Evangelie te geven heeft op de vragen, die het leven in een communistische staat oproept. Er wordt daar in Oost- Duitsland iets doorworsteld, dat ook voor ons in het westen betekenis heeft. En de beste manier om de mede-chris ten daar te helpen is by ons het Evan gelie zo diep te geloven en te beleven, dat zy daar niet anders kunnen, aldus d-. Ruys. Na een pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen. toren, die mee of tegenwerken by het volgen van middelbaar onderwijs, moest volgens hem hoofdzakelijk by het kind zelf worden gezocht. Tenslotte gaf dr. Wiegersma een uit eenzetting over de test ten dienste van het bepalen van het te volgen onderwijs. Hy zei, dat de test vooral waarde heeft wanneer zy wordt gebundeld met overleg met ouders en onderwyzers. „Het psychologische onderzoek heeft dus een zekere waarde, doch is niet alleenzaligmakend," zo zei dr. Wiegers ma. Hij beschouwde een psychologische test niet zozeer als een middel tot het vellen van een feilloos oordeel dan wel als een redelijk zuivere berekening van de kansen voor het behalen van een einddiploma. Nadat spreker had gewe zen op de noodzakelykheid van een diepgaand onderzoek in dergelijke za ken, pauzeerde men. Na de pauze maakte men ruimschoots gebruik van de gelegenheid tot het stel len van de vragen, die naar aanleiding van deze interessante lezing waren ge rezen. „DE LIEFDE VAN DE ZEVEN POPPEN" Voor goed doel Een onlangs onder voorzitterschap van mr. H. C. Henkemans gevormd plaatselyk comité van het Nationaal Rheumafonds heeft zich gisteren voor het eerst in het openbaar gepresenteerd op een voordrachtavond in het Deyler- huis, die ten bate van dit fonds werd georganiseerd. De voordrachtskunstena res mevrouw Willy Moret droeg op deze avond een verhaal van Paul Gailico „De liefde van de zeven poppen" voor. Burgemeester mr. W. J. Geertsema, die met zyn echtgenote deze avond by- woonde. sprak een inleidend woord in twee functies: als burgemeester van Wassenaar, maar ook als voorzitter van het Nationaal Rheumafonds. Hy sprak er zyn vreugde over uit, dat in Wasse naar een plaatselyk comité tot stand gekomen is, dat het belangrijke werk van de reuma-bestrijding zal gaan steunen. In Nederland bestaat wat de gezondheidszorg aangaat de ideale toe stand. dat overheid en particulier ini tiatief samenwerken .Dat het particu lier initiatief een belangrijke rol speelt Is met name ook voor de reumabestrij- ding van grote betekenis, omdat immers een particuliere instantie gewoonlyk sneller en directer en doeltreffender hulp kan bieden dan de overheid. Er wordt hulp geboden op verschillende manieren: reumapatiënten worden door speciale hulpmiddelen in staat ge steld hun eigen werk te blijven doen. Voor zeer ernstige patiënten worden ieder jaar vakanties georganiseerd in een speciaal daarvoor ingericht hotel in Zuid-Limburg. Voor deze en andere taken is geld no dig en de plaatselyke comité's kunnen by het verkrygen daarvan een belang ryke rol spelen. De burgemeester wekte de aanwezigen op, hun steun aan het Rheumafonds te blijven geven, als het plaatselyk comité straks een beroep op de burgery zal gaan doen. Het woord was daarna aan mevrouw Willy Moret, die op een byzonder boeiende wijze Paul Gallico's verhaal over de marionettenspeler, een meisje en zeven marionetten tot leven bracht, niet het minst doordat de voordrachts kunstenares erin slaagde, elk van de vele figuren in dit verhaal een eigen stem te geven. De goedgevulde zaal stemde van harte in met de hulde, die namens het plaat selyk comité aan Willy Moret werd ge bracht. „Opgeruimd staat netjes" In het kader van de nationale actie „Opgeruimd staat netjes" wordt op het ogenblik in Wassenaar gewerkt aan het vormen van een plaatselijk actie-comite. De presidente van de Samenwerkende Vrouwenverenigingen, mevrouw W. J. M. van Velzen—Duynstee heeft daartoe de nodige contacten gelegd. In het co mité zullen zitting hebben vertgenwoor- digers van de VVV Wassenaar, van de dienst gemeentewerken, van de ge meentepolitie, van de Kring van School hoofden en van de samenwerkende Vrouwenverenigingen. Mevrouw van Velzen, Wittenburgerweg 128 zal als secretaresse optreden. MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken. In de stadswijk Duinzigt, die in Den Haag in aanbouw is, is een straal vernoemd naar de overleden acteur Cees Laseur. Het straat naambord werd gisteren onthuld door mevr. Laseur-De Bruine Groeneveld in tegenwoordigheid van de Haagse wethouder D. W. Dettmeyer (links) en de acteur Paul Steenbergen. Gisteravond werd in het Dorpshuis de oprichtingsvergadering van een alge mene Oranjevereniging gehouden. Op 27 maart werd de bestaande Chr. Oranjevereniging opgeheven, omdat de samenstelling van de Leiderdorpse be volking zich zo gewyzigd heeft, dat het bstuur het juister oordeelde de oude vereniging om te zetten in een algemene. Nu kan het voor niemand meer een be zwaar zyn lid van de Oranjevereniging te worden. Klokke acht uur liet de voorzitter, de hamer vallen en was de Oranjevereni ging „Leiderdorp" opgericht. Dit is een vereniging in de ruimste zin des woords, want ook de bewoners van Zoeterwoude-Hoge Rijndijk kunnen zich als lid opgeven. De contributie werd vastgesteld op fl.50 p. j. Als voorzitter werd gekozen de heer W. D. C. van de Wijngaard AJzn. Statuten en huishou delijk reglement, opgesteld door het voorlopig comité, werden voorgelezen en na enkele op- en aanmerkingen en aan vullingen, goedgekeurd. Het ere-lidmaat- schap kan de burgemeester van ons dorp worden aangeboden. Het doel van de Oranjevereniging „Leiderdorp" is: „Feestelyke herdenking van de verjaardagen van de leden van het Koninklijk Huis, van de gedenk waardige gebeurtenissen het Huis van Oranje betreffend, en van alle gebeur tenissen, gedenkwaardig in de geschie denis van ons land, gewest en gemeente". Het bestuur is samengesteld uit het volledige bestuur der voormalige C.O.V. Medische Dienst Leiderdorp Dokter M. P. Hennink, Mauritssingel 166, tel. 33686. Oegstgeest dokter J. B. Hugenholtz, Wilhelminapark 2 ,tel. 20390. Voorschoten Dokter F. H. W. Swen, Veurseweg 20. tel. 2356. Voor wijkverple ging: Gezondheidscentrum, tel. 2177. Warmond Dokter Binnema, Voor hout, tel. 0 25327393. Zuster Muiler man, Herenweg 57, tel. 879, b.g.g. 206. Wassenaar Dokter J. A. J. Paulides, van Z. van Nyeveltstraat 42, tel. 4561 en dokter K. T. de Wit, Jonkerlaan 83, tel. 2460. Apothekersdienst. Van zaterdag middag tot de volgende week zaterdag heeft apotheek Siderius, Langstraat 86, •tel. 2141, dienst na sluitingstyd. en uitgebreid met twee leden, en bestaat uit: W. F. Buitendyk, J. de Dood, W. Hendriksen, E. Kronenburg, M. A. van Groeningen, Nic. Mol, Nic. Kret, P. Ver- vark, W. D. C. v. d. Wyngaard. Op 1 mei zal in het Dorpshuis een feestavond worden gegeven, ter gelegen heid van de verjaardag van H. M. de Koningin, belegd door de nieuwe ver eniging. Op die dag zal begonnen wor den met de gebruikelijke aubade door de schoolkinderen, terwijl zowel 's mor gens als 's middags in verschillende ge bouwen en scholen feest zal zyn voor alle schoolkinderen. Ds. J. P. Honnef en de eerw. heer J. va nden Hoek woonden deze vergadering bij. 30500 30500 30500 Wij verzoeken onze abon nees in Leiden, die een keer de krant niet ontvangen, vóór 7 uur n.m. (zaterdags tussen 4 en 6 uur) no. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch bereik baar zijn, elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Bel vooral niet onze in de telefoongids vermelde kan- toomummers voor A dm in. of Red., want deze kunnen U niet helpen. 30500 30500 30500 (Van onze Romeinse correspondent) De fascisten hebben beslist geen geluk met hun „congressen". Geen ■wonder als men weet, wat deze heren onder een congres verstaan. Verleden zomer hebben zij door een nationaal congres te willen organi seren in een zo uitgesproken anti-fascistische stad als Genua een soort revolutie ontketend, die een einde maakte aan het ministerie-Tambroni, aan bet bewind dus van een rechtse christendemocraat, die zelf uitge sproken fascistische neigingen heeft. Op zondag 12 maart is er een vrij ernstige rel geweest in Florence en het is te hopen, dat ditmaal eindelijk eens maatregelen zullen worden genomen tegen een partij waarvan zowel het vredesverdrag met Italië als de Italiaanse grondwet het bestaan uitdrukkelijk verbiedt. eerst naar het heette tegen „het drei gend gevaar van een samengaan tussen christendemocraten en sociaal-commu nisten". Aan die meeting besloten een tiental organisaties, rechts-georiënteerde oudstrijdersbonden en dergelijke, mee te doen. Maar toen bekend werd, dat de mani festatie in de eerste plaats tegen La Pi- ra was gericht, kwamen stuk voor stuk al die bonden op hun besluit terug. De fascisten zouden dus alleen staan by hun protest. En omdat zy in Florence heel weinig talrijk zyn, werden „hulp troepen" uit Rome opgeroepen. Twee dagen voor het „congres" werd de stad volgeplakt met manifesten waar op te lezen stond: „Florentijnen! Wa penschouw! Laat ons in dichte drom men onze vastberaden wil tonen van verzet tegen de bedreiging der revolu tionairen, die in Florence, aangevuurd door La Pira, de rode vaan hebben ge plant op palazzo vecchio (het stadhuis). Komt allen naar de grote nationale protestmeeting in het theater Excelsior, enz." De sprekers zouden het fascistische Kamerlid Caradonna zijn, een berucht fascistisch journalist: de voorzitter van „Jong Italië" (een fascistische studen- tengroep)het enige fascistische gemeenteraadslid van Florence, dat tegelijk voorzitter is van het comité De Driekleur, en een mynheer, zie zichzelf aankondigt als „de held van Alexandrië in Egypte". Reeds een paar maanden geleden hadden de neo-fascisten een „provinci aal congres voor Toscane" aangekon digd. dat gehouden zou worden in Flo rence. Dit was na de verkiezingen van 6 november en zy konden dus heel goed weten, dat Florence (met één fascist in de gemeenteraad) niet van hen gediend is en dat de stad, evenals geheel Tosca- t, beslist links-georiënteerd is. In die tussentyd is, na veel geharre war, Giorgio la Pira, „de heilige burge meester", opnieuw tot- burgervader van de stad gekozen. Ditmaal staat hy niet zoals in vroegere jaren aan het hoofd van een uitsluitend uit christendemo craten samengesteld en dus op een min derheid berustend college van B. en W. Van de veertien wethouders zyn er nu twaalf christendemocraten en twee Nen- ni-socialisten. De basis van La Pira's bewind is dus breder. Onverzoenlijke vijand Maar La Pira is alles wat in Italië conservatief is een doorn in het oog en voor de fascisten, die hij van jongs af aan. als professor in het Romeins recht aan de Florentynse universiteit, heeft dwarsgezeten en bestreden, beschouwen hem als een onverzoeniyke vyand. Van daar, dat zo gauw bekend werd, dat La Pira opnieuw tot burgemeester was ge kozen (op 1 maart) het fascistisch con gres een ander karakter kreeg. Naast het eigenlyke congres zou er in een der grootste bioscooptheaters, een theater dat eigendom is van de staat, een protestmeeting worden gehouden, By de verbouwing van het pand Bree straat 139 heeft men een belangrijke ontdekking gedaan: de restanten van een menselijk skelet. Het huis was eertyds pastorie van de in 1931 afgebrande St.-Petruskerk. Tot voor kort was er een tapytenhandel ge vestigd. Arbeiders, die de vloer in de voor kamer van het huis openbraken, deden de vondst. Behalve een skelet troffen zy antieke tegels, gebroken oude stenen pypen, enige flesscherven en een bak stenen vloertje aan, dat nog niet had ge leden van de tand des tyds, hoewel het zeer oud moet zyn. Het skelet trof men aan in zittende houding. Gezien de dikte van het dybeen heeft het waarschynlyk aan een persoon van het manlyk ge slacht toebehoord. NOG MEER Een tweede vondst deed men by t' stor ten van puin op een by 't huis behorend binnenplaatsje. Onder het gewicht van de gestorte stenen bezweek de bestra ting en kwamen de vormen van een ou de bakstenen koepel aan de dag. Waar schynlyk vormt deze koepel het dak van een kelder, die zo deze gissing juist is sedert eeuwen niet meer is betreden. De heer Ammerlaan, eigenaar van het pand, is van plan de Archeologische Dienst te waarschuwen, teneinde alles aan een grondig onderzoek te laten on derwerpen. Tegenmanifest De prefect van de provincie Florence vond het toen welletjes en gaf order, dat de bioscoop (zoals gezegd ryks- eigendom) niet voor deze manifestatie ter beschikking zou worden gesteld. La Pira van zyn kant liet een manifest aanplakken, waarin hy de burgery aanspoorde niet deel té nemen aan een manifestatie, georganiseerd door hen die twintig jaar lang Italië hebben ver drukt en zoveel rouw en tranen op hun geweten hebben. Het congres ging natuurlyk „gewoon" door en wel in een hotel, dat gelegen is op weinige meters afstand van de kerk, La Bardia, waar La Pira al sedert meer dan dertig jaar iedere zondag de hoogmis bywoont en daarna brood en vlees onder de armen verdeelt. La Pira, voor wie dit niet mocht we ten, is een man, die, hoewel hy uni versiteitsprofessor is en burgemeester, leeft in een kloostercel (de laatste Jaren, gezien zyn zwakke gezondheid in een ziekenhuisbed) en praktisch zijn gehele inkomen onder de armen verdeelt, zodat hij zelf nooit meer heeft bezeten dan één enkel pak kleren en zyn sandalen. Hoewel Siciliaan van geboorte wordt hy door de Florentynen op de handen ge dragen. Oorlogsmisdadigers Voor het hotel waar de fascisten ver gaderden, schoolde de massa samen en in de loop van de ochtend kwam het herhaaldelijk tot straatgevechten waar aan de politie een einde wist te maken. Tegen twaalf uur, bij het einde van de hoogmis, verschenen Caradonna en zyn „lijfwacht" voor de hoofdingang van de kerk La Badia om van de burge meester „een verklaring te vragen voor de weigering hem te laten spreken in het theater Excelsior". De fascistische hoofdlieden, Cara donna in het midden, stelden zich op in een halve cirkel; onder de leden van die lyfwacht zyn er twaalf, die in 1945 als oorlogsmisdadigers ter dood werden veroordeeld en daarna begenadigd. De politie waarschuwde La Pira, die zo ver standig was door een zijdeur de kerk te verlaten. Maar het volk liet het daar niet bij. Men ging de fascisten te lijf en de uit Rome gekomen autobussen, die „congressisten" hadden vervoerd, wer den „veroverd" en onderzocht. Een hele berg ijzeren staven, knuppels en verder congresmateriaal" kon bij de politie worden gedeponeerd. La Pira heeft de volgende dag een telegram gezonden aan de president der republiek, Giovanni Gronchi, waarin hy zegt dat de bevolking zich diep bezorgd maakt over de toenemende brutaliteit van de fascistische knokploegen en over het weer opkomen van „een gifplant, die twintig jaar lang het leven der na tie heeft vergiftigd om tenslotte het voortbestaan zelf der natie in gevaar ts brengen. „Florence zal niet dulden, dat men opnieuw haat zaait, en verde ling brengt .onder de burgery". Protesten De stad doet een beroep op de presi dent, die „zelf de wreedheid der fascis ten aan den lijve heeft gevoeld" om Italië te zuiveren van alle soorten poli tieke knokploegen en vandalen, die hun persoonlijke mening met geweld aan an deren willen opdringen. Tegelykertyd heeft het republikeinse Kamerlid Tristano Codignola een inter pellatie doen toekomen aan de minister van Binnenlandse Zaken om een gerech telijke vervolging in te stellen tegen de lieden, die onder aanvoering van een Kamerlid uit Rome naar Florence zyn gereisd, voorzien van wapenen om de be volking der Toscaanse hoofdstad te „straffen" voor het feit, dat zy na vrije verkiezingen de persoon tot burgemees ter heeft gekozen, die zij het meest waardig acht. Een socialistisch Kamerlid heett, voor de zoveelste maal, een motie ingediend om eindelijk de fascistische partij, die nu al twaalf jaren lang in Italië voort durend zich aan gewelddaden tegen vreedzame burgers schuldig maakt, te verbieden. Niets geleerd Dat dit alles enig gevolg zal hebben, betwijfelen wy ten zeerste. Er zyn te veel personen, ook vooraanstaande per sonen, die niets geleerd hebben uit de geschiedenis van gisteren en nog altyd denken dat men om het communisme afdoende te bestryden een Hitler of een Mussolini nodig heeft. En daar de jeugd op school niets leert over de ge schiedenis van Italië na 1918 en thuis maar al te vaak de roemrijke dagen van Mussolini hoort verheerlyken, neemt in studenten-kringen het aantal fascisten gestadig toe. Ook de rechterlyke macht draagt het hare toe b(j om bij de jeugd verkeerde inzichten post te doen vatten. Onlangs werd een uitgehongerde werkloze, die op een marktpleintje zes mandarijntjes uit een mand had gestolen tot vier maan den gevangenisstraf veroordeeld. Maar drie jongelui, die de marmeren gedenksteen hadden ontvreemd, door de democratische partyen opgericht op de plaats waar in 1924 Mateotti werd ver moord, werden vrijgesproken, „daar het feit niet als misdaad of overtreding kan worden beschouwd". Ook de fanatici, die in Triëst de graf stenen van 26 partisanen hadden ka potgeslagen, zyn vrijgesproken Men verwacht dat in de loop van de volgende week de diploma tieke betrekkingen tussen België en Kongo, die indertijd door wijlen Loemoemba eenzijdig werden ver broken, weer zullen worden aan geknoopt. Op 18 april zal c missie uit Leopoldstad op weg gaan naar Brussel om besprekingen ter zake te voeren. Dit telefoneert onze Brusselse correspondent. Een hervatten van de diplomatieke relaties heeft automatisch tot gevolg dat het na de zelfstandigheid van Kongo afgesloten vriendschapsverdrag, weer van kracht zal worden. Dat verdrag was begin juli van het vorige jaar getekend. Het voorzag in technische, financiële en militaire hulp van België aan de onafhankelyke staat Kongo en het zal voor beide landen thans mogeiyk wor den hun samenwerking door middel van bilaterale afspraken te regelen buiten de Verenigde Naties om. Uiteraard zijn bepaalde clausules van het vriendschapsverdrag door de loop der gebeurtenissen achterhaald. Zoals by- voorbeeld die over de militaire hulp. Over deze en andere kwesties zal thans pas in Brussel tegen het eind van de volgende week, wanneer er een nieuw Belgisch kabinet zal zyn gevormd, wor den gesproken. Tot zover onze Brusselse correspondent. Het Kongolese persbureau meldt dat vertegenwoordigers van „de Kongolese politieke partyen" 17 april in Rabat, in Marokko, byeen zullen komen. Het initiatief tot deze bijeenkomst werd genomen door Mario de Andrade, voorzitter van de „Kongolese Bevrij dingsbeweging", „die hierin werd ge steund door leiders van verscheidene andere Kongolese politieke partijen", al dus het Kongolese persbureau. De commissie die overeenkomstig een besluit van de Veiligheidsraad een on derzoek moet instellen naar de dood van de voormalige Kongolese premier Loemoemba, is thans samengesteld. Zy bestaat uit de Mexicaanse jurist Oscar Rabasa, de Birmaaaise rechter Oe Aung Khine, Teschome Haile Ma ria m en Georges Creppy als vertegen woordigers van resp. Ethiopië en Togo. De Westduitse regering heeft aan se cretaris-generaal Hammarskjöld mede gedeeld een onderzoek te zullen Instellen naar de omstandigheden waaronder met een van 'n Duitse maatschappij gechar terd vliegtuig een zending wapens naar de Kongolese provincie Katanga is ge zonden. Indien mocht blyken dat in breuk is gemaakt op de wet waarbij wapen transactie' onder speciale vergun ning verboden zijn, zal tegen, de ver- antwoordeiyke personen een vervolging worden opgesteld.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 13