„Gezicht op hemel en aarde uit ruimte is van unieke schoonheid" Premier Salazar nu ook minister van Defensie Originele BENDIX koelkasten Elhiopiërs nemen woonwijk van Somaliërs onder vuur; 115 doden WEERBERICHT Gagarin vertelt over ervaringen, voorspelt ruimte-toerisme en wil naar Mars en Venns Botsing twee straaljagers Eén nog vermist, de andere veilig geland Nieuwe acties „terroristen" VAN BERGE HENEGOUWEN Mr. Stikker nog kandidaat enige (9uc/ ^ÏCte Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 14 APRIL 1961 No. 30329 's Werelds eerste ruimtevaarder Joeri Gagarin heeft gisteren in een interview met de Prawda allerlei bijzonderheden verteld over zijn tocht in de kunstmaan Wostok, tijdens welke vlucht hij schijnbaar zonder gewicht door zijn kleine cabine zweefde. „Ik voelde mij in die toestand van ge wichtsloosheid uitstekend. Ik at en dronk gewoon, kon mijn notities maken en kon alle handelingen zoals seinen volkomen normaal uitvoeren". „Er zal een tijd komen, dat velen de opwinden- Versnellingen zonder moeite verdragen Gagarin bleek bepaald niet van plan, met deze historische kunstmaantocht zijn „ruimte-carrière" af te sluiten. HU verklaarde mettertijd bijzonder graag: naar Venus te willen gaan om te zien wat deze planeet achter haar dichte wolkendek verbergt, en naar Mars om te zien wat er nu met die geheimzinnige kanalen aan de hand is. De maan kan volgens hem reeds binnen afzienbare tijd worden bereikt. HU verklaarde dat zUn hoogste snelheid tUdens de vlucht 40.000 km per uur was geweest en de snelheid tUdens zUn omwenteling 28.000 km per uur. De grote versnellingen en later voor de landing de sterke vertragingen kon hU zonder moeite verdragen. te tientallen malen helderder dan hier op aarde. De sterren zijn zeer goed zichtbaar. Zy zijn helder. Het gehele beeld van het firmament is veel con trastrijker dan gezien vanaf de aarde". Gagarin verklaarde zich niet eenzaam te hebben gevoeld, doordat hij wist dat ontelbaren op aarde zyn vlucht volgden. de ervaring van een ruimtereis zullen kunnen ondergaan, en wanneer de vakbonden kaartjes zullen uitdelen voor reizen om de aarde". Gagarin verklaarde dat de Russen zich zullen verheugen over ruimteprestaties van de Amerika nen. Zij zouden echter trachten de V.S. voor te blijven. Hij herinnerde er aan, dat de Sowjet-llnie de wens heeft uitgesproken de ruimte alleen voor vreedzame doeleinden te gebruiken. telUk verboden persoonsverheerlijking als deze overtreft zelfs dit verschijnsel in de hoogtUdagen van Stalin. Morgen houdt Gagarin een perscon ferentie. waarin hij waarschijnlijk on geveer hetzelfde zal vertellen als wat de Prawda heeft gepubliceerd. Zeshonderd doden bij ramp met de „Dara" in Perzische Golf? Volgens gisteren in Karatsji aan gekomen overlevenden van het Britse vracht- en passagiersschip „Dara", dat in het afgelopen week einde in de Perzische Golf is verbrand, zouden bij deze ramp ten minste zeshonderd passagiers levend zijn verbrand of verdron ken. Tot dusver was gemeld, dat bij deze scheepsbrand ongeveer tweehonderd mensen om het leven zouden zijn gekomen. Een der overlevenden verklaarde in zage te hebben gehad van de passagiers lijst, waarin 1.500 passagiers zouden zijn genoemd. In de eerste berichten was gezegd, dat de „Dara" in totaal 770 men sen aan boord zou hebben gehad. Van de 565 geredde opvarenden zyn er donderdag 71 per vliegtuig in Karatsji aangekomen. Enkelen van hen vertelden, dat reeds in de eerste minuten na de ontploffing, die zich aan boord van de „Dara" had voorgedaan, honderden mensen waren omgekomen. De eerste reddingboot met zestig Arabieren aan boord zou als een baksteen zijn gezonken. Een andere geredde vertelde te hebben gezien dat vele vrouwen en kinderen levend zijn verbrand. Kleurrijk en vol contrasten Over zyn indrukken van de aarde zei hy: „De aarde bij daglicht was dui delijk zichbaar. De kusten der continen ten .eilanden, grote rivieren, grote wa tervlakten en het relief waren duidelijk te onderscheiden". „Voor het eerst zagen mijn ogen de ronde vorm van de aarde", zei hij, „Je kunt haar kromming zien als je naar de horizon kijkt. Ik moet zeggen dat het gezicht op de aarde en de hemel werke lijk unike en zeer schoon is". „Het is mogelyk de opmerkelijke kleurrijke overgang te zien van het lichte oppervlak van de aarde naar de volkomen zwarte lucht waarin men de sterren kan zien. Deze scheidingslijn is zeer dun, net als een filmlint die om de aardbol is gespannen". „Het is zachtblauw van kleur en de gehele overgang van blauw naar zwart is uiterst vloeiend en mooi". „Het is nauwelijks in woorden te vat ten. Toen ik van de schaduw van de aarde opsteeg, scheen de horizon anders. Zij had een helder oranje streep die in blauw en vervolgens in zwart overging". „Ik heb de maan niet gezien", ver volgde Gagarin, „De zon is in de ruim- Ondanks intensief speurwerk van nacht en hedenochtend was er vanmid dag nog geen spoor gevonden van een van de twee straaljagers, die gisteravond half elf boven de Zeeuwse eilanden tij dens een tweedaagse luchtverdedigings oefening met elkaar in botsing zyn ge komen. De piloot van de Hunter Mark 6 van de vliegbasis Soesterberg, die nog steeds wordt vermist, is de 26-jarige reserve- eerste luitenant A. F. A. van der Gaag uit Soesterberg. Hij is gehuwd en vader van één kind. Het tweede toestel een F102 Delta- dagger kon veilig naar zijn basis Soes terberg worden teruggevlogen. Captain Lerner klom ongedeerd uit zijn straal jager, die bij de botsing op ongeveer 13 kilometer hoogte, ernstige beschadigin gen aan de vleugeltips had opgelopen. Hoewel onmiddellijk andere vliegtuigen opstegen om naar het vermiste toestel te zoeken, de reddingboot „Maria Carolina Blankenheijm" van Burgh op Schou- wen-Duiveland uitvoer en schepen in de buurt werden verzocht uit te kijken, heeft dit speurwerk nog geen resultaat opgeleverd. Vanmorgen waren er weer marinevliegtuigen in de lucht en zoch ten kustmijnenvegers en andere marine schepen de zee af. Personeel van de vliegbasis Woensdrecht was in samen werking met Rijkspolitie en Kon. Mare chaussee begonnen met een grootscheeps onderzoek naar wrakstukken op de Zeeuwse eilanden. De mogelijkheid be staat namelijk, dat het vermiste vlieg tuig ettelijke tientallen kilometers van de plaats van de botsing is neergekomen, gezien de grote hoogte, waarop het on geval gebeurde. Ook R.A.F.-piloten heb ben totnutoe vergeefs uitgekeken. Parade van vier uur Op het Moskouse Rode Plein zou van daag ter ere van Gagarin een reusach tige parade worden gehouden, die vier tot vjjf uur zou duren. De ruimtevaar der kwam aan op het vliegveld Vnoe- kowo, op dertig km van de hoofdstad. Op het Rode Plein zou hy de Sowjet- leiders ontmoeten, onder wie premier en partyleider Chroestjsjow. Volgens een dagorder van maarschalk Malinofski, de Russische minister van Defensie, zullen In Moskou, de hoofd steden van de republieken en in de „Hel den-steden" Leningrad, Stalingrad, Se- bastopol en Odessa ter ere van de eerste ruimtevlucht 21 saluutschoten worden gelost. Persoonsverheerlijking Enkele honderden zuigelingen die gis teren werden geboren, hebben de naam Met het oog op de toestand in Angola Dr. Antonio Salazar, de premier van Portugal, heeft enkele ingrijpen de wijzigingen in zijn kabinet aangebracht. Hij gaat zelf de portefeuille van Defensie beheren. Gisteravond heeft Salazar in een radiorede ver klaard, dat hij het ministerie van Defensie heeft overgenomen met het oog op de toestand in Angola, waar juist de opstandelingen nieuwe aanvallen op dorpen en nederzettingen in het noorden hebben gedaan. In het Portugese kabinet zyn de mi nisters van Defensie, van het Leger en van de Overzeese Gebiedsdelen vervan gen, alsmede de staatssecretarissen voor de laaste twee departementen. Minis ter van het Leger wordt brigade-gene ral Mario Silva minister van Overzee se Gebiedsdelen dr. Adriano Moreira. Joeri gekregen naar de voornaam van Ook de stafchef van de strijdkrachten, Gagarin. Straten, bergtoppen, pleinen generaal Ferraz, is vervangen. Zy nop en zelfs een nieuw ontdekt mineraal volger is generaal Manuel Gomes de zyn naar de ruimtereiziger vernoemd, j Araujo. Een verdere reorganisatie van Een overigens de laatste jaren wet- 1 het kabinet zou volgen. ENKELE BUIEN Half tot zwaar bewolkt met plaatse lijk enkele buien. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Matige tot vry krachtige wind tussen zuidwest en west. (Opgemaakt te 11.15 uur) 15 APRIL Zon op: 5.45 uur; onder: 19.37 uur. Maan op: 6.16 uur; onder: 19.56 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.19 en 15.40 uur; laagwater te 11.27 en 23.48 uur. Dit blad bestaat uit 36 pagina's De nieuwe Portugese minster van het overzeese Gebied professor Adriano Mo reira, heeft gisteravond gezegd, dat alles gedaan zal worden om de strijdkrach ten en wapens die de bevolking van Angola nodig heeft te zenden. „Ik neem dj leiding van dit ministerie over in een van de moeilijkste tyden van Por tugal geschiedenis", aldus de minister. „Ik vrees, dat niet allen nog hebben beseft, dat wij ons in een werkelijk oor- logs-klimaat bevinden, dat offers vraagt die zo ver gaan als het verlies van leven, zoals allen die in Angola gevallen zyn hebben laten zien". Volgens minister Moreira hebben de aanvallen van de laatste weken ten doel „de Europeanen uit te roeien wanneer zij Afrika niet verlaten". Grootscheepse aanval „Duizenden terroristen" hebben voor de tweede maal binnen drie dagen een aanval gedaan op het dorp Ucua, ca 150 km ten noordoosten van Loeanda, aldus meldt het Portugese persbureau Lusitania. Het was de grootste aanval sinds het begin van de actie in An gola, ongeveer twee maanden geleden. De Portugese autoriteiten hebben vliegtuigen naar het dorp gezonden. Tal rijke opstandelingen zyn gesneuveld, al dus Lusitania. De Portugese verliezen zouden slechts vier gewonden bedragen. Drie dagen geleden kwamen in Ucua dertien Europeanen en een groot aantal Afrikanen bij gevechten met opstande lingen om het leven. Ook op andere punten in noord-An- gola zijn gisteren aanvallen gedaan door „terroristen". By de blanken zyn ver scheidene doden gevallen. De aanvallers leden ernstige verliezen. Prinses Irene heeft gisteren de jubileumtentoonstelling van de Ver eniging voor Boskoopse Culturen geopend. De voorzitter Iaat de Prinses een van de mooie nieuwe variëteiten zien, waarvan er vele op de expositie zyn ondergebracht. (Foto Leidsch Dagblad) 120 LITER SLECHTS f 398.of contant f 99.50 en 3 maanden f 99.50 ZONDER RENTE of kosten. Natuurlijk by AALMARKT 4—12 TELEFOON 32176—21782 Versterkingen De raad van verdediging heeft be sloten reservisten in Angola op te roe pen aldus is gisteravond in een officieel communiqué bekendgemaakt. Portugese troepen zijn gisteren in Port Amboim, Angola, aan land gegaan. Zy begaven zich naar het nabijgele gen dorp Gabela en werden door de bevolking toegejuicht, aldus het com muniqué. Voorts zijn in Noqui, Am- briz en Ambrizete, noord-Angola, ma riniers geland. Portugese oorlogssche pen patrouilleren voor de kust en op de rivier de Zaire (Kongo). Ook in de baai van Loeanda zijn oorlogsschepen gestationeerd. In Loeanda heeft de politie woens dagavond een grote razzia gehouden. In Afrikaanse wyken zyn talrijke arre staties verricht. De eerste vrijgegeven foto van de Russische majoor Joeri Gagarin na het uitvoeren van zijn historische ruimtevlucht. Gagarin verlaat het vliegtuig, dat hem van de landings plaats naar een bij zijnde stad had vervoerd De Franse regering heeft haar goed keuring gehecht aan de benoeming van Manlio Brosio tot Italiaans ambassa deur in Parys. Zoals bekend was Manlio Brosio, tot voor kort Italiaans ambas sadeur in Washington, met de Neder landse afgevaardigde in de NAVO-raad, mr. D. U. Stikker, kandidaat voor de post van secretaris-generaal van de NAVO. Brosio werd gesteund door Frankrijk en Italië. Nu mr. Stikker als enige kandidaat is overgebleven zal het Franse kabinet waarschijnlijk een beslissing nemen na de terugkeer van generaal De Gaulle van zyn tournee door Zuidwest- Frankrijk, midden volgende week. Ethiopische soldaten hebben een Somali-woonwijk in de Ethiopische stad Dagajboer met bommen be stookt en onder vuur genomen met mitrailleurs. Daarbij zouden 115 Somaliërs zijn gedood en vele anderen gewond. Dit is verteld door een groep van 92 Somali- vluchtelingen uit Dagajboer, die gisteren de plaats Hargeisa in Brits Somaliland hebben bereikt. De overval was uitgevoerd op 4 april. De Ethiopische soldaten zouden zich te buiten zijn gegaan aan gewelddaden te- Onderhoud Luns- Hammarsk j öld Minister Luns heeft gisteren een langdurig onderhoud gehad met secretaris-generaal Hammarskjöld van de V.N. in het werkvertrek van laatstgenoemde. Men meent te weten, dat minister Luns zaken van gemeenschappelijk belang voor Nederland en de V.N., waaronder de kwestie-Ned. Nieuw Gunea, aan de orde heeft gesteld. Een woordvoerder van de Nederlandse delegatie wilde geen bijzonderheden over het onderhoud meedelen. De leider van de Nederlandse delegatie mr. C. Schür- mann, die Zweeds spreekt en een per soonlijk vriend van Hammarskjöld is, was bij het gesprek aanwezig Na afloop wilde men slechts te kennen geven, dat het gesprek hartelijk is ver lopen. Minister Luns heeft Hammarskjöld de steun van Nederland aan de V.N. toege zegd. BLOESEMPRACHT IN BETUWE Aanstaand weekeinde zal er in de Betuwe veel bloesempracht te genieten zyn. De kersen-, peren- en pruimenbomen zullen volop in bloei staat. De vroege kersen pronken prachtig wit; ook de meikersen zyn goed bezet met nog wei nig groenvorming. De perenbomen bloeien in rijke dikke trossen. Omstreeks 22 april mag ook bloei van appelbomen verwacht worden. genover de Somaliërs, nadat de leiders van deze omvangrijke bevolkingsgroep aan de gouverneur van het district om onafhankelijkheid hadden verzocht. Radio-Addis Abeba had volgens de autoriteiten in Somali alle schuld van de schietpartij op de Somali-gemeen schap geschoven. Bewoners van de re publiek Somali zouden onwettig de grens hebben overschreden om inciden ten uit te lokken in Ethiopië. Gisteren werden ook incidenten ge meld uit Aisja, op ongeveer 20 km van de grens. Ethiopische soldaten zouden het vuur hebben geopend op een groep Somaliërs die zich in een moskee be vond. Drie mensen zouden hierbij zyn gedood. In december en januari j.l. werden ruim 100 Somaliërs gedood in verschil lende gebieden van het district Ogaden. De meeste Somaliërs zyn nomaden. De betrekkingen tussen Ethiopiërs en deze nomaden die nimmer goed moch ten worden genoemd, zijn sinds 1 juli van het vorig jaar toen de republiek Somali werd uitgeroepen, steeds meer verslechterd. Ethiopië zou in Somali een bedreiging zien. teuwSs Uit Het Leidsch Dagblad van 15 april 1861: Op den 14e tentoonstelling i van bloemen en gewassen van- t wege de Amsterdamsche afde ling der Holl. Maatschappij van Landbouw in de hoofdstad ge opend is een belangrijke collec tie ingezonden door de heeren van Siebold en Co. te Leiden. In bijna honderdjarigen leeftijd is dezer dagen in Frank- 1 rijk overleden een postbode, die 1 onder het Ministerie Necker reeds was aangesteld. Hij heeft die bediening tot den laatsten dag zijns levens met onkreuk bare trouw waargenomen. Men heeft berekend, dat hij met de brievenzak op den rug niet min- der dan één mïllioen kilometers heeft afgelegd en dus meer dan 26 maal den omtrek der aarde. Directeur: E. A EL van Dlsüoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Slngel Leiden - Glr0 110 67055 Hoofdredacteur: J. Brouwer ,7.50 per kwartaal: f2,55 per maand; f 0,59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1