K.V.P. en P.y.d.A. kunnen elkaar nog steeds niet vinden Moeder te Amsterdam doodde liaar kinderen Tsjombes soldaten staan tegenover VN-troepen Geen verschil in sociaal gevoel Kranen van gasfornuis opengezet Tijd besparen en toch fijner eten! Toestand in Katanga gespannen In augustus verkiezingen in Roeanda-Oeroendi 143.677 M-BRIGADIERS VROEGEN REEDS HET LOGROEK 1961 AAN! M-BON Arbeiderstrek naar Duitsland wordt met de dag groter... Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 13 april 1961 Vierde blad no. 30328 Woningbouw in Eerste Kamer Tegenstellingen (Van onze parlementaire redacteur) De kinderbijslagverzekering, ook voor zelfstandigen, hangt nog steeds als een dreigende crisiswolk boven het Binnenhof. Er wordt gewerkt aan een technisch ingewikkeld compromis, waarover de over eenstemming echter nog moet worden bereikt. In deze tijd van dreigen de kabinetscrisis loopt de P. v. d. A. weer naar de KVP om samen nog eens te proberen het politieke huwelijk te herstellen. Een deel van de KVP is voor de socialistische toenadering wel gevoelig, maar in de Eerste Kamer kon men gisteren de indruk krijgen dat de juiste sfeer voor de wittebroodsweken nog niet aanwezig is. De dag tevoren had de woordvoerder van de P. v. d. A.. de heer Broecksz, met warmte zijn instemming betuigd met de wensen van de KVP-er ir. Kraaijvanger op het gebied van het volkshuisvestingsbeleid, hoewel hij niet geloofde, dat het de wensen waren van de gehele KVP. woningwetwoningen moeten worden ge bracht. De verklaring van ir. KraaU- vanger, dat hij dit jaar de bouw van 70.000 gesubsidieerde woningen wenst, bleef voor de heer Broecksz ongeloof waardig. „Ik zie het nog niet", zei hU, „dat de KVP er mee Instemt dat er 70.000 volkswoningen zouden komen, want dat betekent dat er voor de particuliere A- wonlngen een grote subsidie nodig is. Ik zie nog niet dat de KVP dit werkelijk gaat verwezenlijken". Met spanning, maar vergeefs, had hU op een desbe treffende motie van de KVP-fractie ge wacht. Van de 45.000 woningwetwoningen die de heer Broecksz eigenlijk per Jaar zou wensen (inplaats van 33.750 volgens het programma van minister Van Aartsen), zal hij de helft een extra huursubsidie willen verlenen van f. 3,— per week en daarvan weer een kwart gedeeite zelfs een extra subsidie van f4,— per week. Het beleid van minister Van Aartsen vond hij in alle opzichten zeer teleur stellend. Daarom antwoordde gisteren ir. Kraaijvanger nogal ironisch bU de re plieken inzake de begroting van Volks huisvesting en Bouwnijverheid, dat hij had getracht te achterhalen waaraan hij de sympathie van de heer Broecksz met zijn plannen had verdiend. BU de verkondiging van zijn denkbeelden (die ook inhouden de bouw van 2500 arbei derswoningen meer in 1961) was hy overigens de tolk geweest van de ge hele fractie van de KVP. Dat geloofde de heer Broecksz niet, want de in de Tweede Kamer aange nomen motie van de KVP-er Andrles- sen, pleitte voor 67.500 gesubsidieerde woningen Inplaats van 70.000. Ir. KraaUvanaer maakte er op attent dat die motie In haar geheel toch ge tuigde van een warm gevoel voor een goed volkshuisvestingsbeleid, van sociaal gevoel voor de minst draagkrachtlgen, en van voorzichtigheid om niet ontijdig een kabinetscrisis te veroorzaken. Al leen de oppositie kan de problemen een zijdig bezien. Zodra de PvdA weer ln het kabinet zit en ln het gemengd ka binet een socialist minister van Volks huisvesting ls, zou lr. Kraaijvanger de kritische reden van de heer Broecksz nog eens nalezen. „Ik steun gaarne het kabinet de Quay", aldus de woordvoer der van de KVP-fractle, en Ik ben dus verplicht meer kanten ln het oog te houden dan de oppositie. Overigens geloofde hij niet dat er veel verschil is tussen de P.v.d.A. en de KVP ln sociaal gevoel ten aanzien van het geen er moet gebeuren voor de minst draagkrachtigen. Maar als het aan komt op de uitwerking gaan de wegen uit elkaar. Met alle plezier wenst ir. Kraaijvanger 70.000 gesubsidieerde wo ningen, maar hh ziet geen oplossing in de bouw van alleen maar woningwet woningen. Hij vindt het zelfs wel juist dat de helft bestaat uit gesubsidieerde arbeiderswoningen, die voor particuliere exploitatie tot stand komen. De hum- van de goedkope particuliere A-wonin gen zal echter dichter bij die van de in de ministerraad, waarna het zal wor den voorgelegd aan de vaste commissie voor Sociale Zaken uit de Tweede Ka mer. Dan moet blyken of het voor een meerderheid een aanvaardbaar compro mis zal zjjn. Zekerheid daaromtrent be staat nog allerminst. 45-urige werkweek Omtrent de besprekingen over een 45-urige arbeidsweek in de bouwnijver heid, heeft minister Van Aartsen giste ren in de Eerste Kamer nog opgemerkt dat hij daarvan produktieverlies vreest. Hij ziet de toestand daarom ernstig in, nu steeds sterker aandrang wordt uit geoefend op een grote bouwactiviteit. Of de 40-urige werkweek ook gevolgen zal hebben voor de bouwkosten en dus voor de toekomstige huren, kon de mi nister niet zeggen. Maar hij vreesde in ieder geval vermindering van de wo- ningproduktie. ARBEIDSTIJDVERKORTING BOUWNIJVERHEID In de gistermiddag gehouden verga dering van partijen bij de CAO in de bouwnijverheid en de looncommissle van de Stichting van de Arbeid, waar zou worden gesproken over de datum van ingang van de verkorte werkweek in de bouwnijverheid, heeft de behandelend Ryksbemiddelaar meegedeeld dat het niet mogelijk was het standpunt van het College van Rijksbemiddelaars kenbaar te maken. Inmiddels is namelijk van de zijde der regering de mededeling ont vangen, dat deze ernstig overweegt met betrekking tot de arbeidstijdverkorting in de bouwnijverheid en analoge be drijfstakken een algemene aanwijzing aan het college te geven. Indien deze aanwijzing wordt gege ven mag met zekerheid worden ver wacht, dat zij vóór woensdag 19 april a.s. aan partijen wordt kenbaar gemaakt. Is dit niet het geval, dan zal tegen woensdag 19 april een nieuwe vergade ring met partijen worden uitgeschreven, waarin als dan het standpunt van het college zal worden medegedeeld. Bij de daarop volgende discussie ls door de Rijksbemiddelaar nog medege deeld, dat het college reden heeft om aan te nemen, dat de aanwijzing van de regering, indien zij wordt gegeven, de mogelijkheid zal openen tot een arbeidsduur van 46% uur per week. Zoeken naar compromis De toon van de discussie tussen de heren Kraaijvanger en Broecksz ge tuigde nog niet van argeloze toenade ring. Als het kabinet De Quay zou val len, zouden voor de vorming van een nieuw kabinet KVP en PvdA elkaar weer moeten vinden, maar de sfeer daarvoor lijkt nog niet volledig aanwe zig Daarom wordt er nog stevig ge dokterd aan een compromis voor de kin derbijslagverzekering. Men denkt niet meer aan een kinderbijslagverzekering voor iedereen, maar aan een definitieve regeling, ln plaats van de noodwet, uit sluitend voor zelfstandigen. Daarbij streeft men naar een glijdende schaal voor de premiebetaling, afhankelijk van het aantal kinderen, terwijl ongehuw- den helemaal geen premie zouden hoe ven te betalen. De opzet is technisch Ingewikkeld. Het resultaat moet nog worden beoordeeld een patrouille-auto van de 5 maal 8- VS bezorgd over wapenzendingen van Rusland naar Laos De officiële woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken, Lincoln White, heeft gis teren op een persbijeenkomst bezorgd heid van de VS tot uitdrukking ge bracht over toeneming van de Russi sche wapenzendingen per vliegtuig naar Laos. Het Amerikaanse ministerie, al dus White, zou verder uitstel bU de uitwerking van een bestand voor Laos „zeer ernstig" opvatten. White zei niet over cijfers te beschik ken. Hij kon echter wel bevestigen, dat de Russische zendingen per vliegtuig van wapens naar Laos „de laatste drie dagen of zoiets" enigermate is toege nomen. Op de vraag, wat de VS hier van denken, zei White: „Wij slaan een vergroting van de Russische wapenle veranties aan de Pathet Lao-troepen in Laos met bezorgdheid gade, in ver band met de pogingen die gedaan wor den om een bestand in Laos tot stand te brengen". De Verenigde Staten hadden echter niet rechtstreeks deze bezorgdheid aan de Sowjet-Unie kenbaar gemaakt. Toen een journalist hem vroeg of hij, evenals vorige week, nog van mening is, dat de Brits-Russische onderhandelin- 5en over een bestand „bevredigend" ver open, antwoordde White: „Neen, ik ge loof dat ik zou zeggen, dat verder uit stel bij het uitwerken van een bestand een zaak van zeer ernstig gewicht zou zijn". Vlaag van verstandsverbijstering? (Van onze Amsterdamse correspondent) In de keuken van haar woning heeft een Amsterdamse moeder gister avond haar twee zoontjes, de 6-jarige Harrie en de 4-jarige Freddie met gas om het leven gebracht. Toen de politie de beide lijkjes ontdekte, bleek de 31-jarige moeder bij een poging om vermoedelijk in een vlaag van verstandsverbijstering zichzelf ook het leven te benemen, bewuste loos te zijn. Zij heeft de nacht doorgebracht in het Wilhelminagasthuis te Amsterdam, waar haar toestand vanmorgen zeer bevredigend was. De recherche hoopt haar in de loop van de dag een verhoor te kunnen afnemen. Voor de volkomen overstuur zijnde vader die tijdens het drama afwezig was en voor de buren is deze daad onbegrijpelijk. Het gebeuren had plaats tijdens af wezigheid van de vader, een 46-jarige pompbediende, die avonddienst verricht te op een benzinestation aan de Utrecht se weg. Dat het leven van zijn echtge note werd gered, is te danken aan de toevalliheid dat een bovenbuurman om streeks elf uur zijn in Haarlem wo nende familie naar de tram bracht. De man rook een sterke gaslucht in het trapportaal en toen hij op zijn kloppen op de deur van de woning geen gehoor kreeg, waarschuwde hy in een telefoon cel in de Van Woustraat de politie. Een raadsel Een paar minuten later arriveerde Advertentie! dienst ln de Carillonstraat, waar de familie op de eerste etage een drieka merwoning bewoonde. De agenten for ceerden de haldeur en ontdekten dat het gas uit drie pitten van het gasfornuis stroomde. Op een geïmproviseerd bedje van dekens op de keukenvloer lagen de beide jongetjes en de vrouw. De kin deren gaven geen tekenen van leven meer .De vrouw heeft haar daad zorg vuldig voorbereid door de kieren van de keukendeur en een luchtrooster met kranten dicht te stoppen. Toen de vader een half uur na de vreselijke ontdekking thuiskwam, werd hij opgewacht door agenten die hem tactvol op de hoogte brachten. Voor de buren ls de daad van de vrouw een groot raadsel. Enkele buur vrouwen waren 's middags nog op vi site geweest, en de moeder van de twee kinderen had zich zoals altijd opgewekt gedragen. Het gezin stond uit stekend aangeschreven. Er deden zich nimmer echtelijke twisten voor en men had de indruk van een gelukkig gezin. Advertentie Lijm hout koud! En sta perplex! 't Is Ceta-Bever CETAFLEX De beheerschapscommissie der Ver enigde Naties heeft gisteren een resolu tie aangenome nover het houden van een volksstemming over de kwestl evan de mwami (koning) van Roeanda en het houden van algemene verkiezingen ln Roeanda-Oeroendi in augustus onder toezicht der Verenigde Naties. De resolutie was Ingediend door 28 landen, w.o. de Verenigde StatenlL Slechts België stemde tegen, 83 landen stemden voor en drie landen Frank rijk, Spanje en Portugal onthielden zich van stemming. Een Pools amende ment, volgens hetwelk de komende zit ting van de Assemblee een spoedige op heffing van de status van beheerschaps- gebied kan overwegen, werd met 72 tegen 0 stemmen en bij tien onthou dingen aangenomen. In de resolutie wordt gezegd dat Bel- gie op geen enkele wijze zijn bevoegd heden aan plaatselijke Instellingen en politici kan overdragen zolang geen pas sende democratische instellingen ln het leven zijn geroepen en het beneer niet met instemming van de Verenigde Na ties is beëindigd: de beheerschapscom missie van de Verenigde Naties moet toestemming krijgen naar Roeanda- Oeroendi terug te keren. Bankrekeningen van VN geblokkeerd Als gevolg van de sancties van president Tsjombe tegen de Ver enigde Naties en de versterking van de V.N.-troepen is de toestand in Katanga gespannen. De 400 man Ethiopische troepen in Kabalo zyn versterkt met 200 van hun landgenoten die per vliegtuig zijn over gebracht. De Verenigde Naties hebben ongeveer 200 Katangezen. die bU de ge vechten gedurende het afgelopen week einde werden gevangen genomen, per vliegtuig van Kabalo naar de basis Ka- mina gebracht. Daar worden zij be waakt door 800 man Indiase troepen, Ghurka's. Katangese militairen hebben rondom de basis versperringen opgeworpen en hierachter stellingen betrokken. Ook de Indiase troepen hebben zich verschanst. Voorts hebben de Katangezen de spoor weg- en telefoonverbindingen afgesne den en de weg in noordelijke richting ondermijnd. Op 100 km afstand ls een groep van 70 Ierse VN-militairen geïsoleerd, die het krachtstation bewaakt dat de basis van elektriciteit voorziet. Katangezen hebben de vliegvelden van Manono en Albertstad bezet om te voorkomen dat VN-troepen worden aangevoerd. Een woordvoerder van de Verenigde Naties heeft het blokkeren van de bankrekeningen van de volkerenorgani satie in Elisabethstad „een buitengewo ne maatregel" genoemd, die slechts wordt genomen „door twee landen die met elkaar in oorlog zijn". Als gevolg ondervindt het VN-personeel moeilijk heden bU aankopen, o.a. van vliegtuig- benzine. „Agressie" Dinsdagmiddag zijn vijftien man In diase troepen op het vliegveld van Eli sabethstad aangekomen. Tsjombe ont bood onmiddellijk de vertegenwoordiger van de Verenigde Naties in Katanga Dumontet en de opperbevelhebber van de VN-troepen kolonel Kjellgren. Volgens een Katangese woordvoerder zijn Katanga en de Verenigde Naties overeen gekomen dat de regering in Eli sabethstad van te voren op de hoogte zal worden gesteld van alle troepenbe wegingen waartoe de Verenigde Naties besluiten. Bij de aankomst van de In diase troepen zou deze procedure niet zijn gevolgd. Het Katangese staatshoofd heeft giste ren een bezoek gebracht aan het zie kenhuis in Elisabethstad waar Katan gezen en Zuidafrikanen worden ver pleegd die in Kabalo werden gewond. Zoals bekend heeft Tsjombe bij Ham- marskjöld geprotesteerd tegen wat hij noemde .Ethiopische agressie' in Kabalo. Officieel is in Elisabethstad meege deeld, dat er in Kabalo bij het treffen tussen Katangese strijdkrachten en Ethiopische leden van het VN-leger 60 Katangezen zijn gedood en 20 gewond. Velen worden vermist. De meeste esneu- velden bevonden zich in een boot, die door een Ethiopische mortiergranaat werd getroffen. Wapensmokkel ontdekt De VN hebben in Leopoldstad een door de Belgische luchtvaartmaatschap pij Sabena gecharterd vliegtuig in be- siag genomen dat meer dan zeven ton wapens en munitie voor de Katangese strijdkrachten heeft vervoerd. De wapens zouden in Brussel zijn Ingeladen. De bemanning, die naar ge meend wordt uit Duitsers besto d, werd ln Leopoldstad ondervraagd, doch niet aangehouden. Een woordvoerder der Verenigde Na ties deelde mede dat volgens de beman ning van het vliegtuig dit geen op zichzelf staand geval van wapensmok kel was, doch dat deze reeds enige tijd aan de gang is. Een woordvoerder van de Sabena ln Brussel heeft categorisch tegengespro ken, dat de maatschappij een buiten lands vliegtuig zou hebben gecharterd voor het vervoer van wapens naar Ka- tanga. rwee ex-medewerkers van Radio-Veronica spoedig voor rechter Het gerechtelijk vooronderzoek in de zaak van twee van de drie gevallen van inbeslagneming van onderdelen voor zendapparatuur van de eertijds V.R.O.N. geheten „Radio Veronica" is afgesloten. In het derde geval was geen gerechtelijk vooronderzoek gelast, zo heeft de Amsterdamse officier van Ju stitie mr. R. L. Heukels medegedeeld. Binnen enkele weken zullen voor de meervoudige kamer van de Amsterdam se Rechtbank als persoon terecht moe ten staan de extechnisch adviseur van de toenmalige V.R.O.N., de heer H. Oswald uit Amsterdam, en de ex-tech nicus van de „Veronica", de heer A. Derksen uit Laren (N.H.), en wel ter zake van overtreding van artikel 20 van de telegraaf- en telefoonwet van 1904. Krachtens dit artikel ls hy, die radio-elektrische zendinrichtingen, al dan niet voor openbaar verkeer be stemd, aanlegt, aanwezig heeft of ge bruikt, zonder de daartoe vereiste ver gunning van de minister van Verkeer en Waterstaat, strafbaar met een hech tenis van ten hoogste zes maanden of een boete van maximaal 1.000 gld. Wanneer iemand aanspraak kan maken op de titel van „De Man Die Het Hardst Aan Paas-Vakantle Toe Was", dan is dit ongetwijfeld de chef van de postkamer van het Hoofdkwartier van de M-Brigade! In een ononderbroken stroom dwarrelden, gedurende de weken voor Pasen, de enveloppen neer op zijn arme hoofd. Geen honderden, geen duizenden, maar tienduizenden! Om precies te zjjn: 143.677 stuks. Allemaal M-Bonnen, allemaal aanvragen van M-Brigadiers voor het Logboek 1961. Internationaal M-paspoort Het enthousiasme van de M-Briga- diers voor dit nieuwe Logboek is alleszins begrijpelijk. Want elke M-Brigadier, die het Logboek in vult en inzendt, ontvangt niet al leen een nieuw M-embleem, maar ook het Internationale M-Pas- poort: een belangrijk nieuw doku- ment dat gratis toegang verschaft tot talloze boeiende bezienswaar digheden in Nederland en in België. De overstelpende drukte heeft tevens aanleiding gegeven de in-{ zendtermijn van het Logboek te verlengen. In het Logboek staat vermeld inzenden vóór 1 mei". Lees hiervoor in de plaats „inzen den vóór 1 JUNI a.s.". Gratis abonnementen op het weekblad voor M-Brigadlers Bovendien kunnen de inzenders van het nieuwe Logboek meedin gen naar een van de 10.000 gratis abonnementen op het leuke week blad voor M-Brigadiers. 32 Pagina's in kleurendruk met è.1 het M-Bri- gade-nieuws, machtige strips, ver halen, puzzels en prijsvragen! Voor alle zekerheid De vloed van aanvragen is nu weg geëbd, de Logboeken zijn verzon den. Maar de drukte was zo over stelpend dat hier en daar misschien een enkele aanvraag „in de ver drukking" zou kunnen zijn ge raakt. (Bij zulke enorme aantallen zit die kans er nu eenmaal altijd in.) En natuurlijk zou het Hoofd kwartier het bijzonder vervelend vinden, wanneer er ergens in Ne derland ook maar één M-Brigadier tevergeefs op zijn Logboek zou zit ten wachten. Daarom wordt, voor alle zekerheid, hierbij nogmaals een M-Bon geplaatst. Met andere woorden: aan die M-Brigadiers die wèl een M-Bon hebben inge zonden, maar tot op heden nog géén Logboek ontvingen op rechte verontschuldigingen en het verzoek opnieuw een M-Bon in te vullen en op te zenden (zie hieronder). Zij ontvangen dan, per omgaande, alsnog het be geerde Logboek 1961. Achternaam Voornaam v/h kind:...^.^..^.^M....M Straat Plaats: Pro v.: verzoekt de M-Brigade hem/haar het nieuwe Logboek te sturen, waarmee hij/zij het Internationale M-Paspoort en het nieuwe M-embleem kan krijgen - plus een kans op één van de 10.000 gratis kwartaalabonnementen op het weekblad „Fix en Fox", het lijfblad voor M-Brigadiers. (Deze bon in open envelop, ge frankeerd met 4 ct. postzegel, opsturen aan Hoofdkwartier M-Brigade, Postbus 1131, Den Haag.) Tanganjika wordt weldra onafhankelijk Nog voor het einde van het jaar zal Tanganjika onafhankelijk worden, na- meiyk op 28 december 1961. Op 1 mei a.s. tieke party die over een ruime meerder heid der zetels in de wetgevende ver gadering beschikt. De heer Njerere zal dus binnenkort eerste minister van Tan ganjika worden. Tanganjika is geen Britse kolonie, maar is een voogdij gebied van de Ver enigde Naties, bestuurd door Groot- Brittannië. Het is een voormalige Duit se kolonie en telt volgens de volkstelling van 1957, 8,8 miljoen inwoners van wie 8,7 miljoen zwarten, 20.600 Europeanen en meer dan 100.000 Aziaten. De samen stelling van de bevolking naar het ras is dus geheel anders dan in Zuid-Afri- ka, waar 2,7 miljoen blanken wonen. De oppervlakte bedraagt 939.000 km2, hetgeen neerkomt op 15 keer de opper vlakte van Nederland en België teza men. Tweederde van deze oppervlakte is echter onbewoonbaar als gevolg van het voorkomen van de tse-tse-vlieg. De bergstreken zijn het meest in trek. Daar vindt men ook de Europese kolonisten, byv. in de Noordprovincie en in de Southern Highland. De vraagstukken van de verdeling van de goede gronden zyn geiyk aan die in Kenia. zal het land reeds volledig autonoom worden. De politieke ontwikkeling heeft tot nu toe een rustig tempo gekend. In 1960 kwamen belangryke consti- tutionale hervormingen tot stand. De blanke meerderheid in de wetgevende vergadering en in de raad van minis ters werd vervangen door een meerder heid van zwarten. Van de 71 zetels in de wetgevende vergadering zijn er elf voorbehouden voor de Aziatische bevol kingsgroep en tien voor de Europeanen. Verder is de post van „chief minister" geschapen, de belangrykste adviseur van de gouverneur en leider van de re geringszaken in de wetgeving. De huidi ge chief minister is Julius Njerere, de leider van de „Tanganyika African Na tional Union" (TANU), de grote poli- Arbeidsbureau waarschuwt weer dringend (Van onze correspondent) De trek van Nederlandse arbeiders naar Duitsland neemt steeds groter vormen aan. Na de vele duizenden uit Limburg, die, aangelokt door de hoge lonen, de Limburgse industrie en vooral ook de aannemers in de steek lieten, trekt nu ook al een aantal arbeidskrachten uit Oost-Brabant naar Duitsland. Trouwens, niet alleen Nederlanders, maar ook Belgen en Zuid-Europeanen zijn in groten getale gezwicht voor de rammelende markenbuidel. Ongeveer een half miljoen buiten landse arbeidskrachten heeft in West-Duitsland emplooi gevonden. Uit Eindhoven vertrekken 's maan dags bussen met arbeiders, die eerst 's vrydags terug keren. In het loon zakje van deze arbeiders, voor het me rendeel uit het bouwvak, zit ongeveer f. 180,- tot f. 200,-. Ook hier heeft het Gewesteiyk Arbeidsbureau echter weer een dringende waarschuwing la ten horen aan het adres van de Duits- land-gangers. „Kom eerst by ons in formeren of de zaak safe is", zo luidt de waarschuwing. Immers, met de vraag naar arbeiders zym ook de ron selaars naar O.-Brabant gekomen. Hun praktyken zyn overbekend. Zij ronse len een bus vol arbeiders en leveren die over aan een Duitse werkgever. Na- tuuriyk incasseren zy voor hun be middeling de nodige marken. De arbeiders worden dan veelal aan Hun lot overgelaten. Geen vakantiebon- nen, geen sociale premies en dus ook geen uitkeringen bn ziekte of invalidi teit. Gelukkig ls er ook een aantal bona fide aannemers. Veel arbeiders moeten uit dit gebied toch niet meer wegtrekken, gezien de grote bouwwerken, die nog in uitvoering zyn. Intussen hebben gistermiddag ver tegenwoordigers van de arbeidsbureaus uit Limburg en Nymegen samen met vertegenwoordigers van Duitse instan ties te Venlo een bespreking gehouden, om de trek naar Duitsland in goede banen te leiden en om van gedachten te wisselen over de consequenties, die aan deze pendel zyn verbonden. Van de zyde van de arbeidsburaus wilde men echter over het resultaat van deze be sprekingen nog een enkele mededeling doen. Kritiek op beleid van Menon De Indiase minister van Defensie, Krisjna Menon, heeft gisteren van het Lagerhuis het fiat gekregen voor zyn begroting, die een eindbedrag van ruim drie miljard roepie (ruim 2,3 miljard gulden), of byna 125 miljoen gulden meer dan vorig jaar aanwyst. In het aan de stemming voorafgaande debat van twee dagen had de minister bloot gestaan aan felle aanvallen op zyn poli tiek. Hem was o.a. verweten, dat hy geld verspilde, het moreel van het leger bedierf en de verdediging van India tegen communistisch-China verwaar de. Premier Nehroe nam het voor zijn minister op. Hy wees eisen van de oppo sitie voor een onderzoek in het leger van de hand en verklaarde dat de kri tiek op Menon gebaseerd was op ver keerde en verdraaide feiten. Naar aan leiding van een klacht, dat er met het bevorderen van legerofficieren werd ge knoeid, verklaarde Nehroe, dat hy per- soonlyk de verantwoordelijkheid voor al le legerbenoemingen op zich nam. Nieuw protest tegen Vara-zomerfeest op zondag In aansluiting op de brief, die het ministerie van predikanten der her vormde gemeente en van de geref. Kerk te Apeldoorn aan het gemeentebestuur van Apeldoorn heeft gericht, over het op zondag 25 juni in Berg en Bos te houden zomerfeest van de VARA heeft nu ook in Ede gevestigde .Nederlandse Vereniging ter bevordering van de zon dagsrust en de zondagsheiliging" een adres over deze VARA-byeenkomst ge richt aan B. en W. en de gemeenteraad van Apeldoorn. In dit adres verzoekt de Vereniging het gemeentebestuur om „zowel met de rust als met de heiliging van de dag des Heren rekening te willen houden en in overeenstemming daarmee zyn besluiten te nemen of te herroepen tot welzyn van heel het volk van Apeldoorn". Dit adres wyst ook op de mededeling van B. en W., dat er naar gestreefd zal wor den de zondag zo veel mogelijk te ontzien en te overwegen het aantal be zoekers te beperken tot 70.000. De Ver eniging merkt op dat ook een derge- lyk groot aantal bezoekers met zich meebrengt dat honderden mensen ver licht worden op zondag lang te werken.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7