ZIEKENHUIS IN ALPHEN Voorlopige capaciteit 128 bedelen .-.v' Over enkele maanden eerste paal Jubileum in intieme kring VLAMMENWERPER! IN „B0TER00RL0G' AAN NEDERLANDS-BELGISCHE GRENS Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 13 april 1961 Derde blad no. 30328 4 SSSser l-l -.„v. ..-i .4 Binnen anderhalf jaar zal in Alphen aan den Rijn een ultra-modern ziekenhuis, een miljoenen project, zijn drie toegangspoorten voor patiënten kunnen openstellen, voorlopig met 128 bedden. Het wordt gebouwd door de Vereniging voor Christelijke Ziekenverzorging in Nederland, die al twee ziekenhuizen in exploitatie heeft, namelijk te Met het gereedkomen van het project zal een van de vurigste wensen van burgemeester Bruins Slot in vervulling gaan. Pas ongeveer anderhalf jaar geleden kwam het plan met ontwerptekening van architect A. v. d. Linden uit Elspeet bij de regeringsautoriteiten op tafel. Het getuigt van een voortvarendheid van Alphens burgemeester, maar niet in het minst ook van de deskundigheid van de ontwerper, dat men in zulk snel tempo aan de aanbesteding toe is gekomen. Hoogeve«n cn Ermelo en op het ogenblik drie in voorbereiding heeft, namelijk te Apeldoorn, Stads kanaal en Alphen aan den Rijn, waarvan het plan van de laatstgenoemde gemeente het verst gevor derd is. Het is bestedingsklaar en men hoopt bin nen enkele maanden de eerste paal in de grond te heien. sausingel, waar de pport ook zal komen te liggen naar het nieuwe woon-.WWW werk- en ontspannningsgebied van Al phen aan den Rijn. En dan te bedenken, dat Alphen in een cirkel van gemeenten ligt, waar reeds ziekenhuizen zfjn. Het zijn Gou da. Woerden en Leiden, om alleen maar de dichtsbijzijnden te noemen. Het grootste bezwaar tegen het bouwen van een ziekenhuis in Alphen a.d. Rijn kwam van de autoriteiten van het departe ment van Sociale Zaken, die gebaseerd was op de overweging, dat in Sleutel stad op een afstand van ongeveer 20 km. van Alphen a.d. Rijn verwijderd drie ziekenhuizen zijn, waaronder ook een Academisch Ziekenhuis, dat als de bakermat van de Nederlandse medische wetenschap geldt. En hieraan mocht niet tekort worden gedaan door een „nieuw concurrentie-element". Maar burgemeester Bruins Slot, die deel uitmaakt van het bestuur van ge- BOEKVERKOPERS BIJEEN TE ZANDVOORT „Pocketboek geen écht boek" Gisteren hield de Nederlandse Boek verkopersbond In Zandvoort zün zesde congres, dat onder leiding stond van de heer M. Cohen, vice-voorzitter van de bond. Onder het motto „het boek en de boekverkoper in een veranderende we reld" sprak prof. mr. J. M. Polatc, hoog leraar aan de landbouwhogeschool in Wageningen, over de „juridische aspec ten". Vervolgens sprak de heer R. E. M. van den Brink over de „economische aspecten". In de middagbijeenkomst werden de congressisten toegesproken door mr. H. M. van Fenema, burgemeester van Zandvoort. Wegens ziekte van Karei Joncheere sprak in ztfn plaats prof. K. Geroma uit Groningen over de „culturele aspec ten". Spreker kwam tot de conclusie, dat een pocketboek geen écht boek is, om dat het een produkt is van techniek en economie. Het heeft geen sfeer en is een schyn- boek, dat onze boekenkast degradeert tot een papierbak. Het pocketboek is „geen levende werkelijkheid" en aller minst een „cultuurverschijnsel". Ais zijn persoonlijke mening sprak prof. Heroma uit, dat een goed aristocratisch boek al tijd een vriend van de koper zal zijn, en voorts dat een boekwinkel in de eerste plaats moet zijn een verzame ling van de onuitputtelijke rijkdommen van geest. Na een discussie werd met algemene stemmen een resolutie aanvaard, waar in de bond als zijn mening uitspreekt, dat in Nederland bij de beraadslagingen over economische problemen de boek handel betreffende, de culturele bete kenis van het boek en de boekverkoper rekening dient te worden gehouden met en advies dient te worden ingewonnen van schrijversorganisaties, van biblio thecarissen, van universiteiten en hoge scholen en vaïn alle andere instellingen, die op het gebied van het boek en zijn verspreiding werkzaam zyn. WATELER-VREDESPRIJS VOOR MEVROUW NOBS De Carnegie-Stichting in Den Haag beeft de Wateier-Vredesprijs voor 1960 toegekend aan mej. Marguerite Nobs te Genève uit waardering voor het werk dat zij lange tijd heeft verricht ter bevordering van de internationale ver standhouding en de vrede. De prijs bestaat uit een geldsom van t. 20.000.- Mej. Nobs is 69 jaar. Zy is 20 jaar actief geweest op het ge bied van sociale vooruitgang van kin derbescherming, heeft veel gepubliceerd over de vrede en algemene ontwapening en is de stichteres van een vereniging voor sociale vooruitgang. Tijdens de laatste oorlog organiseerde zy o.a. de vluchtelingenhulp in Zwitserland. Mevrouw Nobs is secretaresse-gene raal van de Wereld Vrouwen Unie voor internationale eendracht en lid van het overkoepelende comité van internatio nale vrouwenorganisaties. Zij is voorts vice-presidente van de Vereniging van sociale werkers te Genève en lid van het uitvoerend comité van de Zwitserse Raad van vredesbewegingen. noemde vereniging, hield voet bij stuk en slaagde er ten slotte in 1959 in de m i. onjuiste inzichten, ten goede ten doen keren ten departemente van Sociale Zaken en van Onderwijs. In principe was toen de kogel door de kerk. maar het mocht vooral geen streek-ziekenhuis worden, voegde de burgemeester aan zijn inlichting toe. Intussen is ook dit bezwaar naar het verleden „gepraat" en de burgemeester is maar wat blij nu de „grote" en de „kleine" commissies, waarin de be kwaamste mensen van het land op het gebied van ziekenhuisbouwallang heb ben. het plan met een welverdiende lof- betuiging aan de Vereniging en haar architect, zo snel hebben goedgekeurd en met haar fiat erop hebben doorge zonden naar de desbetreffende minis ters. Zekerheid In oktober van het vorig jaar kon de Rijksgoedkeuring worden aange vraagd en het bestuur heeft de gegron de zekerheid, dat dit in wezen dé bouwvergunning een dezer dagen of ficieel zal afkomen. Het plan wordt grotendeels uit eigen middelen gefinancierd. Voorts overweegt men een obligatielening uit te schrij ven. Het Prot. Chr. Ziekenhuis, dat toe gankelijk zal zijn voor patiënten van alle religiën en hun geestelyke verzor gers. zal verrijzen op een terrein, dat begrenst wordt door de Oudshoornseweg, Uitbreidingsmogelijkheden Het voorlopig twee verdiepingen hoge gebouw zal voorlopig plaats bieden voor 128 bedden, verdeeld over twee vleugels. Na een niet ingrijpende verbouwing kan de capaciteit gemakkelijk worden opge voerd tot ongeveer 172 bedden. Na een ingrijpende verbouwing kan ruimte wor den verschaft voor 260 patiënten. De voorlopige basisstaf zal o.m. om vatten een internist, een chirurg, een vrouwenarts, een oor-, neus- en keel arts en een kinderarts. Het gebouw krijgt drie ingangen, waarvan die aan de Delftzichtweg de hoodlngang zal zijn. De anderen komen aan de Provinciale weg en een nieuwe nog aan te leggen weg, die binnenkort nodig ook zal zijn voor de ontsluiting van het nieuwe ontwikkelingsplan „Noord". Het front van het beddenhuis, op eerste en tweede verdieping, zal naar het zuiden de Oudshoornseweg zijn ge richt. Onder de grond Een gedeelte van het ziekenhuis komt onder de begane grond. Daar zullen in hoofdtrekken de afdelingen voor de in terne patiënten en de opname afdeling komen. De administratie krijgt in het gebouw een centrale plaats. Voor de dokteoren zyn er behandelkamers niet ver van de wachtkamers. Het labora torium krijgt eveneens een centrale lig ging. In het souterrain is voorts plaats voor het mortiarium, een sectiekamer, alsmede een vertrek t.b.v. de patholoog anatoom en brandvrije ruimten. Op de eerste etage zullen zich o.m. bevinden een rontgenkamer, de diverse poliklinie ken, de keuken in cirkelvorm ma gazijnen twee operatiekamers met alle mogelijke bijbehorende vertrekken voor Een blik op de hoofdingang van het zieken huis aan de Oudshoornse weg. In het midden de ingang voor de binnen te brengen patiënten. De ziekenauto's kunnen langs een aflopende rijbaan tot de beneden de begane grond gelegen afdelingen komen, vanwaar de patiënten per lift naar de verdiepingen kunnen worden gebracht. leskamer voor de o»°-: van ver pleegsters. In net gebouw is reeds een ruimte ge reserveerd voor revalidatie van patiën ten. In het doktershuis, dat voorlopig wonen. Vergunning is aangevraagd om in de nabijheid van het ziekenhuis een ver zorgingscentrum voor chronische zieken te mogen vestigen. ~c I de Delftzichtweg en de Oranje Nas-de chirurgen en verpleegsters en een Anti-joodse parolen op muren geklad (Van onze correspondent in Bonn) De politie van Remscheid (Ruhrge- bied) heeft twee metselaars gearre steerd, die er van worden verdacht in de nacht van zondag op maandag aan de vooravond dus van het proces tegen Adolf Eichmann hakenkruizen, pro-nazi- en anti-Joodse parolen en de beruchte SS-runen op de muren van wo ningen en garages te hebben geklad. De arrestatie van de beide metselaars, die woonachtig zjjn in het dorp Wer- melskirche nabij Remscheid, is door het ministerie van Binnenlandse Zaken in Dusseldorf bevestigd. Het ministerie weigerde verdere me dedelingen te doen, teneinde het justi tiële onderzoek niet te storen. Onder zocht wordt of de hakenkruiskladderij- en een politieke achtergrond hebben ge had, zoals die in de kersnacht van het jaar 1959, toen twee leden van dt neo- nazistische „Deutsche Reichspartei" in Keulen hakenkruizen en anti-Joodse leuzen smeerden op de nieuwe synagoge in Keulen en op het monument voor de slachtoffers van het nazi-regime. Beiden werden snel gearresteerd en in recordtyd voor de rechtbank gebracht, die beiden tot verscheidene maanden gevangenisstraf veroordeelde, welke zij inmiddels hebben uitgezeten. Dat het proces-Eichmann in Jeru zalem voor enkele verwarde geesten en on verbeterlijken in West-Duitsland aanleiding zou kunnen worden om anti- Joodse kladpartijen te ontketenen had men reeds verwacht als nevenverschijn sel van het omwoelen van Dmtslands verschrikkelijke verleden uit de dertiger en veertiger jaren. Aangezien dergelijke acties altijd aan stekelijk schijnen te werken, is de jus titie buitengewoon voorzichtig met het doen van mededelingen. Wanneer de kladderijen van de twee metselaars wor den bewezen, moeten zij op harde straf fen rekenen. De Duitse rechters zullen zeker ten tijde van het proces-Eich mann niet mild zyn. Conservatieve winst in graafschappen (Van onze Londense correspondent) Op het ogenblik zijn de driejaarlijkse graafschapsverkiezingen in Engeland in volle gang. Tot dusverre hebben de Con servatieven een netto winst van 40 zetels in de diverse provinciale raden behaald. Het Labour-verlies bedraagt totnutoe 39 zetels. De sleutelpositie in Notting hamshire ging over naar de Tories. De verkiezing voor de Londense graaf schap de 28 Londense districten om vattend, en te beschouwen als de groot ste gemeenteraad (eigenlijk provinciale raad) ter wereld wordt vandaag ge houden. Londen wordt reeds 27 jaar lang door Labour bestuurd. Daarvoor waren de Conservatieven eveneens 27 jaar aan de macht. In 1958 behaalden de socialisten hun grootste meerderheid. Hun zetelaantal bedroeg toen 101 tegen 25 voor de Conservatieven. DADERES KINDERMOORD NOG NIET VERHOORD De toestand van de moeder, die te Amsterdam haar drie kinderen doodde men zie elders is thans in zoverre verbeterd, dat zij geheel buiten levens gevaar is. Zy kan echter bepaald nog niet worden verhoord. De vader is totaal gebroken. Na de korte nacht ten huize van zijn broer te hebben doorgebracht kwam hy alweer vroeg naar het politiebureau Pieter Aertszstraat, wanhopig zoekend naar een verklaring. Onoplosbaar is voors hands de vraag naar enige aanleiding tot de vlaag van verstandsverbijstering waarin de „altyd opgewekte en geestige vrouw", zoals buren haar karakteriseer den, moet hebben gehandeld. Bloemenweelde in Gereformeerd Jeugdhuis In intieme kring heeft vandaag de heer W. van Groeningen zyn veertig jarig jubileum als timmerman bij de Firma Spruitenburg geviel d. Een weelde van bloemstukken, gestuurd door fami lie, vrienden en relaties sierde de zaal van het Gereformeerd Jeugdhuis aan de Breestraat. De heer S. A. Spruitenburg en zijn compagnon, de heer A. van Vliet ont vingen de gasten, onder wie de heer A. J. Jongeleen, wethouder van Open bare Werken. Na een welkomstwoord te hebben uit gesproken, gaf de heer Spruitenburg het woord aan de wethouder. De heer Jon geleen memoreerde in het begin van zijn toespraak het feit. dat ook hy uit dc bouwwereld was voortgekomen en dat het hem juist daarom zulk een ge noegen deed op deze feestelijke dag te mogen spreken. „Tegenwoordig", aldus spreker", ont moet men in de bouwwereld slechts zelden meer een echte vakman. Gezien het feit echter, dat. U veertig jaren in dienst bent geweest van éénzelfde firma, mag ik veilig aannemen, dat U behoort tot degenen, die hun vak ter dege verstaan". Tenslotte sprak de wethouder zijn vreugde uit, dat het H. M. Koningin Juliana had behaagd de heer W. van Groeningen de zilveren eremedaille, ver bonden aan de Orde van Oranje Nas sau, te verlenen. Vervolgens bestond er gelegenheid tot feliciteren, waar men ruimschoots ge bruik van maakte. Nadien zat men aan bij een koude lunch. Hedenmiddag re cipieerde de heer van Groeningen in et- zelfde gebouw van twee tot drie uur. Ve len boden hier gelukwensen aan. Wethouder A. J. Jongeleen speldt de Koninklijke onderscheiding op. (Foto L.D./Holvast) GROEIEND AANTAL TOERISTEN IN ZEELAND Over 5 a 10 jaar verdubbeld (Van onze correspondent) Het toeristenbezoek in Zeeland zal in de komende 5 a 10 jaar verdubbelen. Jaarlyks zal hierdoor 11 miljoen gulden meer in het Zeeuwse laatje rollen. Deze gegevens heeft het economisch- technologisch instituut voor Zeeland in een rapport bekend gemaakt. Uit dit rapport blijkt ook, dat het toerisme in Zeeland vooral geconcentreerd is op de kusten van Walcheren En Zeeuws- Vlaanderen. Het Zeeuwse eiland Schouwen-Duive- land doet praktisch niet mee aan deze snelle groei van de Zeeuwse „vreemde lingenindustrie". Op het ogenblik be staat het merendeel van de toeristen uit Duitsers. Zij zijn de bestbetalende gasten. De opsteller van het rapport achtte het zeer goed mogelijk, dat de Zeeuwse kusten deze te verwachten toeristen- stroom goed zullen kunnen verwerken, maar er zal dan een „artistiek planolo gisch beleid" gevoerd moeten worden. Geadviseerd wordt om de hotels en pensions niet meer direct aan de duinen te bouwen, maar meer naar het ach terland. „In deze tijd", aldus het rap port, „waarin vakantiegangers een ver voermiddel hebben, komt een paar kilo meter rijden naar het strand er niet meer op aan. Ook wordt de diverse ge meentebesturen in overweging gegeven een belasting te heffen op het toerisme. Wanneer een dubbeltje per overnach ting wordt gevraagd, zou dit een miljoen gulden per jaar opbrengen. Dit bedrag zou gebruikt moeten worden voor de verbetering van accommodaties, duin overgangen, enz. Schriftgezag en schriftgebrulk De tweedaagse vergadering van de Hervormde Predikanten Vereniging is woensdagochtend in Tivoli te Utrecht besloten met een referaat van prof. dr. R. Bijlsma, voorheen hervormd pre dikant in de Bilt (Utr.), thans hoog leraar aan de theologische faculteit te Brussel, over schriftgezag en schriftge- bruik. Volgens prof. Bijilsma is het te genwoordig veel verdedigde standpunt, dat voor schriftgebruik en schriftgezag geen aanwijzingen zyn te vinden in de bijbel zelf .onjuist. Rabijnse methodiek en apocalyptische verschijnselen doen ons vreemd aan, maar niettemin blijft gelden de interscripturale relatie: de verhouding van de Schrift in de onder linge delen. Hierin vindt men, aldus spreker, aanwijzingen voor toepassing en schriftgezag. Het eerste, wat dan te le ren valt is het feit, dat het de bijbel gaat om de verkondiging van de openbaring van God. Het is een verkondigingsboek, dat opnieuw verkondigd wil worden. Deze verkondiging nu wortelt in de his torische contingentie van Gods daden. De discussie over de verhouding his torie-kerugma draait tegenwoordig om de vraag: Wat is in de bijbel exact his torisch en wat is de neerslag van het geloof van de gemeente? Men dient ech ter te bedenken, aldus de hoogleraar, dat de bijbel niet wil fungeren als een historische bron voor de juiste toe dracht der feiten. Historie en verkondi ging zijn, zo concludeerde prof. Bijlsma, te zeer met elkaar verweven om uiteen gehaald te kunnen worden. Deze twee eenheid is van beslissende betekenis voor het schriftgezag hetgeen spreker nader uiteen zette. HILLEGOM Diamant Dinsdag 18 april hoopt het echtpaar D. VerkerkVreeken, wonende aan de Hoofdstraat 20 zijn 60-jarige echtvereni ging te herdenken. Botersmokkelaars hebben in de nacht van zondag op maandag een vlammen werper gebruikt om te ontsnappen aan de Belgische douane. De strijd speelde zich af in de omgeving van Eeklo, ten zuiden van de Belgische grens bij Zeeuws-Vlaanderen. De douaneambtenaren waren op het spoor gekomen van een grote personen auto, die aanvankelijk in de richting van de Nederlandse grens verdween. Om de smokkelauto op de terugweg tot stop pen te dwingen werd een wegversper ring aangebracht, die even deskundig als roekeloos door de bestuurder kon worden doorbroken. Hierna begon een jacht op Belgisch gebied, waarbij de smokkelaars werden nagezeten door een snelle douane-auto. De douane-ambtenaren openden het vuur op de vluchtelingen, die tot by Gent er in slaagden hun achtervolgers voor te blijven. Hier vertraagden zij hun snelheid en op het moment, dat de douane-auto de smokkelaars dicht was genaderd, spoten deze plotseling olie in de richting van de overvalwagen en op de weg. Terwijl de bestuurder door de olie op de voor ruit het uitzicht werd belemmerd en hij de wagen vrijwel tot stilstand moest brengen, richtten de smokkelaars een vlammenwerper op de olie, die zij op de weg hadden gespoten. Achter de vlam men zochten zy een goed heenkomen. Het is de eerste keer, dat smokkelaars van dit wapen in de „boteroorlog" aan de Nederlands-Belgische grens gebruik hebben gemaakt. Gisteren was nog geen spoor van de daders ontdekt.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5