Levenspeil van Zuidafrikaanse Bantoe hoger dan van de Russen Amerikaanse houding tegenover Duitsland is niet veranderd Oostduitse arbeiders zijn niet tevreden over lange werkweek 1 Als U schoenen koopt.. eist dan een merk, bovendien voorzien Met een enkel woord Last van zenuwen? Agenda fc3 DONDERDAG 13 APRIL 1961 Opmerkelijke conclusie van vergelijkende studie van jonge Johannesburgse econoom Het levenspeil van de Zuidafrikaanse Bantoe is hoger dan dat van de Russen, aldus wordt gezegd in een vergelijkende studie van een Johannesburgs econoom, A. J. van der Westhuyzen. Zowel koopkracht als inkomsten van de Zuidafrikaanse Bantoe zijn in de afgelopen drie jaren dusdanig gestegen, dat de Zuidafrikaanse Bantoes meer auto's bezitten dan de Russen, namelijk 100.000 auto's tegenover 575.000 voor geheel Rusland. maandloon voor een ongeschoolde Ban toe-arbeider in het staalbedrijf is 155 gulden bij een arbeidsweek van 45 uur. Het minimum-loon in de oliebedrjjven en andere industrieën in stedelijke ge bieden ook voor een arbeidsweek van 45 uur bedraagt 200 gulden. Eén op de dertig Zuidafrikaanse Ban toes zet na zijn 16-de jaar zijn school- studie voort. In de federatie van Njassa- land en Rhodesië is dit cijfer een per duizend. Niveau veel hoger dan van negers in de rest van Afrika Bantoe-onderwijzers, bouwvakarbeiders, werknemers in de handel, in de industrie en bü de spoorwegen een totaal van 1.470.000 verdienen gezamenlijk 1.070 miljoen gulden per jaar. Twee jaar geleden reeds geven deze Bantoes, die hoofdzakelijk in de stede lijke gebieden wonen en werken, in deze gebieden gemiddeld 10 miljoen gul den per dag uit. De inkomsten van de Bantoe in Zuid- Afrika overtreft die van de negers in de rest van Afrika verre. Het minimum Advertentie Kabinetsformatie in België vlot niet Tegen zijn eigen verwachtingen in is de Belgische kabinetsformateur, de CVP- voorzitter Theo Lefèvre, gisteravond niet gereed gekomen met het bespreken van het regeringsprogramma met de socia listische partij. Hij verklaarde na af loop van de besprekingen van gisteren dat er nog twee vraagstukken op een oplossing wachten: het herstel van het staatsgezag en de bestraffing van de (socialistische) overheidsdienaren, die hebben deelgenomen aan de stakingen tegen de „eenheidswet" van het afgetre den kabinet-Eyskens. De heer Lefèvre zeide, dat hedenavond „de grens zal zijn bereikt waarbinnen alle vraagstukken moeten zijn opgelost", er aan toevoegend dat voor een groot aantal financiële en economische vraag stukken reeds een oplossing is gevonden, alsmede voor een groot deel van de vraagstukken, die voortvloeien uit de Vlaams-Waalse tegenstellingen. De kabinetsformateur zou vanochtend zijn (tweede) rapport uitbrengen aan Koning Boudewijn. Openluchtbioscoop in Scheveningen In Den Haag is opgericht de NV Cin- Air, een openlucht filmprojectie onder neming. De maatschappij zal een open- luchtbisoscoop exploiteren bij Seinpost duin in Scheveningen. Alle boulevardwandelaars en strand- bezoekers zullen de voorstellingen kun nen zien. „Het „wide screen" projectie scherm zal worden geconstrueerd op een stalen opbouw, rustend op een beton nen voet. Elke avond van half tien tot elf uur zullen documentaire, culturele toeristische en zuiver commerciële ge luidsfilms worden vertoond. De eerste voorstelling zal omstreeks 15 mei ter hoogte van Seinpostduin gehouden wor den. Koningin 24 april te Veere Bij plaatsing van laatste caisson (Van onze correspondent) Het staat nu vast, dat H.M. de Konin- ging op 24 april des middags om vier uur aanwezig zal zijn, wanneer de laat ste van de 7 doorlaatcaissons in het sluitgat van de dam bU Veere geplaatst zal worden. Het officiële programma moet nu nog worden samengesteld, maar het is dus niet zo, dat de belangstelling van H.M. uitgaat naar het sluiten van de kleppen op 27 april. Zoals bekend, is met het plaatsen van de laatste caisson het Veere Gat niet „waterdicht" afgesloten. Het zeewater stroomt door de speciaal gebouwde doorlaatcaissons het Veere Gat in en uit. Een punt van overweging bU het be palen van de datum van het Koninklijk bezoek zal wel geweest zijn het feit, dat het sluiten van de kleppen een heel simpele zaak is. Het plaatsen van de laatste caisson daarentegen, zal een groots schouwspel worden, dat vele dui zenden bezoekers niet zullen willen mis sen. Adenauers bezoek aan Washington (Van onze correspondent in Washington) De Duitsers zijn na de 1ste dag van Adenauers bezoek aan Washington zeer voldaan. In het Duitse kamp legde men er vooral de nadruk op, dat de Amerikaanse houding ten aanzien van Duitsland niet veranderd is. Kennelijk heeft men daarvoor bij het aan het bewind komen van Kennedy wel gevreesd. Vooral heeft het voldoening gewekt, dat de Amerikaanse regering zijn verplichtingen ten aanzien van Berlijn zeer serieus opvat. De Duitsers beschouwen de nieuwe Amerikaanse regering op zijn minst even vastberaden op dit punt als de vorige regering. Voldoening in het Westduitse kamp President Kennedy heert Adenauer de verzekering gegeven dat Amerika kern wapenen zal gebruiken, indien deze no dig zouden zijn als afweer tegen een grootscheepse aanval in Europa. Deze belofte werd verstrekt gedurende de ochtendzitting van de besprekingen. Hoewel deze verzekering in feite niets nieuws betekent, kunnen de Duitsers er toch een compensatie in gevonden hebben voor hun teleurstelling over het feit, dat de nieuwe Amerikaanse rege ring weinig voelt voor het plan van Eisenhower en de zijnen om de NAVO- landen gezamenlijk zeggenschap te ge ven over een kernmacht. Gisterochtend hebben Kennedy, Ade nauer, Von Brentano, de WestdU'tse mi nister van Buitenlandse Zaken en Dean Rusk, de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, beraadslaagd teneinde een grotere eenheid te bereiken tussen de NAVO-bondgenoten. Kennedy propageerde een uitbreiding van de conventionale bewapening in Europa en beloofde „een of andere po ging te doen" om de NAVO-landen te doen delen in de controle op kernwa penen. 's Middags, op het State Department, was president Kennedy niet aanwezig. Daar was Rusk, de leider van de grote Amerikaanse groep, die tezamen kwam met een uitgebreide Duitse delegatie, waar Adenauer zich na een korte rust bijvoegde. Gesproken werd over de co ördinatie van de hulp aan weinig ont- Regering kan hen naar believen van het ene bedrijf naar het andere overplaatsen Elders een vijf- ginds een zesdaagse werkweek bereikt! De Oostduitse regering heeft de „Volksnummer" het ontwerp toegezon den van een nieuwe wet op de arbeids verhoudingen. Tegen deze wet is zeer veel verzet gerezen tijdens de voorbe sprekingen van het ontwerp in partij en bedrijfsvergaderingen, er zijn echter geen wijzigingen in aangebracht. De werkweek wordt op zes dagen gesteld. Het recht van staking ge garandeerd ingevolge artikel 14 van de Oostduitse grondwet, welke bepaalt dat de vakbonden het stakingsrecht waar borgen wordt in de nieuwe wet niet langer aanvaard. De regering zal bindende uitspraken doen in arbeidsgeschillen van welke aard ook en heeft het recht arbeiders van het ene bedrijf naar het andere over te plaatsen, ongeacht de woonplaats van de betrokken werknemer! Ook heeft de regering de uiteindelijke zeggenschap over alle fasen van het arbeidsproces en over alle aspecten van de verhou ding tussen werkgevers en werknemers. Enkele weken geleden meldde „Neues Deutschland", het blad van de Oost duitse communistische partij, dat zeer veel werknemers nog niet „het juiste inzicht in de verhoudingen binnen de socialistische maatschappij" konden op brengen en zich uit hoofde hiervan nog niet akkoord hadden verklaard met het wetsontwerp. Belkacem uit ziekenhuis De Algerijnse vice-premier van de voorlopige regering Belkacem Krim is gisteren uit het Charles Nicolie-zieken- huis in Tunis ontslagen. Hij onderging daar op 28 maart jJ. een operatie aan de galblaas. Er zijn tot dusver geen aanwijzingen dat de oostduitse regering het verzet van de werknemers ernstig neemt. In west- Berlijn ontvangen berichten geven de indruk dat het wetsontwerp op groot verzet is gestuit. wikkelde gebieden. De OESO en zelfs dc NAVO werden naar voren gebracht als organisaties, die dienst konden doen bij deze hulpverlening. McCloy lichtte het gezelschap in over de gang van za ken in Genève, waar onderhandelingen worden gevoerd over stopzetting der kernproeven. Advertentie. tégen transplratie-geur tegen huidirritatie anti-septisch -#• verlengt de levensduur L.,M*r"Z Vervolg van pag. 1 Proces-Eichmann Tegenover deze stelling, die voldoet aan het (overigens ook door de nazis misbruikte) „gejonde rechtsgevoel", staat een wat ingewikkelder maar even klemmende stelling die de jurist Ser- vatius verdedigt. Die kan geïllustreerd worden met een voorbeeld: stel dat de regering van een land in 1961 een wet uitvaardigt, die het rijden met meer dan honderd kilometer snelheid met te rugwerkende kracht tot 1951 strafbaar stelt! Ook dat druist tegen het gezonde rechtsgevoel in, maar tussen het ab surde snelheidsverbod-met-terugwer kende kracht en het proces-Eichmann liggen mogelijke schaduwgevallen en een precedent, vooral een zo waterdicht als Hausner probeert te stellen, heeft in de rechtspraak een sterke geldings kracht. Servatius ziet in zo'n „post fac- to"-prècedent een geweldig gevaar en zegt dat men, nu er geen noodtoestand bestaat-, onverkort het principe moet hooghouden, dat iemand kan worden berecht onder een wet die niet bestond toen hij het feit pleegde. Dat is geen formalisme, althans het is een formalis me dat de rechtszekerheid van het indi vidu moet garanderen. De botsing tussen die twee principieel belangrijke stellingen grijpt nu plaats in het proces-Eichmann. Men moet er de persoon Eichmann in feite zo lang uil wegdenken. Die komt later weer. De botsing toont inmiddels aan, hoezeer de ontwikkeling van vooral het interna tionale recht bij de wereldontwikkeling is achtergebleven. Aangrijpend en leerzaam (Van onze t.v.-medewerker) Als we zouden stellen, dat het NCRV- programma van gisteren een uitschieter was, dan zouden we de waarheid geweld aandoen. In de eerste plaats waren er zwakke punten, maar verder zou het on recht zijn jegens een aangrijpend onder deel, dat weliswaar artistiek verantwoord was, maar geen artisticiteit bedoelde na te streven. Leraar Pi Scheffer was met de paas vakantie naar Wenen getogen en „com poneerde" daar één van de zwakste af leveringen van „Pas geperst", die ons ooit onder de ogen kwam. Er zaten na tuurlijk een paar uiterst deskundige trek jes in, maar daarmee was het rommelig karakter van bijzonder matig allooi niet weg te werken. Daarop kwam een leerzaam onderdeel. Men moet zich eens voorstellen wat een moeite het zou kosten om zo maar eens te proberen een vergelijkend onderzoek te doen naar het Belgische en Neder landse huishoudonderwijs. De kijkers kregen dit opgediend zonder er enige moeite voor behoeven te doen. Na een wat opgeblazen inleiding, werd vaardig om- en teruggeschakeld van Antwerpen via Bussum naar Rotterdam. En wat viel er uit te leren? Dat de meisjes in België leren snel en handig te werken en die in Nederland rustig en grondig, opdat ze niet alleen de hele dag in hun eigen huishoudentje vullen, maar eventueel ook nog kunnen invallen bij Oma of in het binnenland, waar men van elektri citeit nog geen weet heeft. Zo werden de zaken ons toch feitelijk voorgeschoteld. Of dit een objectief of incidenteel beeld is, vermogen we niet te beoordelen. Maar hoe mild Paul van der Velden de Neder landse achterstand ook beoordeelde je gens Tanja Koen, al het water van de zee wast niet af, dat Nederland een ach terlijke indruk maakte. Dat een nieuwe school geen nieuw instrumentarium mee krijgt, is niet weg te praten met de ja loezie van oudere scholen, hoe beminne lijk de beroepsblindheid van de directrice ook aan deed. En of het juist is, dat de Mammoetwet ons van de trekschuitpsy chose zal verlossen, is de vraag, want het is niet alleen formalisme, het is een mentaliteitskwestie en het was goed, dat Nederland zo eens een blik kon werpen op een zwakke plek in de eigen karakter structuur. De journalist Wolf Kielich. in ons pro grammablad niet als geestelijk vader van deze uitzending genoemd, verdient een compliment. Aangrijpend was de uitzending over de joodse kindergedichten. Twee kanten van een medaille werden er in getoond: die van diepe menselijkheid en van ont menselijking. We willen hierover niet veel schrijven, want het was meer een uitzending om stil van te worden dan lyrisch, maar het woord lijkt niet te zwaar om de t.v. een zegen te noemen, als een document als dit op zo een be heer te wijzen wordt gebracht. Groot meester Van Dalsum had er terecht zijn medewerking niet aan onthouden. Met alle kwaliteiten van Peter van Campen's Attentie, moeten we toch he laas constateren, dat er een aanzienlijke compositiefout werd gemaakt. Men kan over de fabels van Pola-Doeve denken zoals men wil, een zo venijnige aanval direct na het joodse ghetto-testament getuigde van een grofbesnaardheid, die ons ontstellen deed. Het interview met Robert Jungk was uitstekend en de zus ter op het witte paard verdient welhaast ae ere-naam van Albertine Schweitzer. Mary van Eyck verricht in Guetamala heldenwerk. De dagsluiting uit Antwerpen gaf veel informatie, maar miste sfeer. Dat van ae aanwezigheid van de reportageploeg dit gebruik werd gemaakt, siert echter de NCRV. BINNENLAND Gisteravond zijn in De Horsten, ge meente Onstwedde, twee autobussen met elkaar in botsing gekomen. De botsing ontstond, toen de bussen, die in een file reden, plotseling moesten afremmen. De laatste bus botste op zijn voorganger, het geen een grote ravage veroorzaakte. In de laatste bus waren vier gewonden. Na te zijn verbonden werden ze naar huis ver voerd. In de andere bus waren ongeveer tien lichtgewonden. Het waren meisjes variërend van 18 tot 28 Jaar. Gisteren heeft mevrouw R. Kok- Keurhorst in Apeldoorn, temidden van kinderen, kleinkinderen en achterklein kinderen. haar honderdste verjaardag ge vierd. De burgemeester van Apeldoorn, mr. A. L. des Tombe kwam gelukwensen aanbieden. Reeds eerder op de dag was namens het gemeentebestuur een fraaie bloemenmand aangeboden. De Surinaamse minister van Open bare Werken en Vervoer, de heer V. M. de Miranda, die gistermiddag op Schiphol is aangekomen, zal met de directie van de KLM envna diens terugkeer uit de West ook met de heer H. A. Korthals, minister van Verkeer en Waterstaat, besprekingen voeren over samenwerking tussen de KLM BUITENLAND militaire inlichtingendienst vernomen, dat communistlsch-Chlna in 1963 in staat zal zijn een atoombom tot ontploffing te brengen. Volgens welingelichte kringen in de Japanse hoofdstad meent de inlichtin gendienst, dat deze A-bom weinig mili taire waarde zou hebben omdat zy nogal primitief zou zijn geconstrueerd. Men meent, dat Rood-China eerst in 1965 een kernbom zal hebben, die bij eigenlijke krijgsverrichtingen gebruikt zou kunnen worden. - In Brussel zijn de besprekingen over associatie van Turkije by de Europese Economische Gemeenschap (De Euromarkt de Zes) hervat. Eind 1959 en begin vorig Jaar zijn reeds eerste besprekingen over deze kwestie gevoerd, doch door de regime wisseling in Turkye moesten zy onder broken worden. Een Argentyns meisje, dat meedeed aan onderzoekingen in de grotten by de Dode Zee heeft daar een vierhonderdtal bronzen en Ivoren kunstvoorwerpen ge vonden, welke volgens oudheidkundigen sterke overeenkomst vertonen met voor werpen uit dezelfde periode die in de Kau- kasus en Anatollë zyn aangetroffen. van het Britse vakverbond TUC, heeft aan gekondigd dat hy zich niet zal storen aan het verbod van de TUC om officieel con tact te hebben met vakbondsleiders in communistische landen. Hij zal naar Mos kou gaan met het oog op de daar te hou den Britse Jaarbeurs. Het verbod dat ln- dertyd is afgekondigd overeenkomstig de politiek van het Internationaal Verbond van Vrye Vakverenigingen (IVVV). noem de Hill uit de tyd. De politieke commissie der Verenig de Naties heeft met 59 tegen 14 stemmen bil 23 onthoudingen, een gewijzigde Ame rikaanse ontwerp-resolutie aangenomen, waarin Noord-Korea wordt uitgenodigd de debatten over de toekomst van Korea bij te wonen, onder voorwaarde dat het de bevoegdheid en het gezag van de Verenig de Naties onvoorwaardelijk erkent. Tot dusver werd alleen Zuid-Korea uitgenodigd aan de jaarlijkse bespreking van ae kwes- tie-Korea door de Verenigde Naties deel te nemen. Regeringsgezinde betogers hebben gisteren voor de tweede achtereenvolgende dag in de straten van La Paz, hoofdstad van Bolivia, gevochten met oppositiegroe pen. Als vergelding voor aanvallen van studenten op regeringsgebouwen en ge- ciële Nationale Revolutionaire Beweging gisteren woensdag de gebouwen aan van net r.-k. dagblad Presencia en vernielden zy de kantoren van de „Boliviaanse So cialistische Falanx". Op een velling van moderne schilde rijen in Antwerpen is een schlldery van Kees van Dongen voor meer dan een mil joen Belgische franken verkocht aan een Londense kunsthandelaar. Het doek „Ame rikaanse in Venetië" bracht iets meer dan 70.000 gulden op. Een ander werk „De Gondelier" ging van de hand voor 30.000 gulden. Met andere doeken waren de schil derijen van Van Dongen afkomstig uit een particuliere verzameling. Eind maart waren er omstreeks 408.700 buitenlandse arbeiders in West- Duitsland werkzaam. In het laatste half jaar waren er 82.800 bygekomen. Het ------ bijna 170.000 roots te contingent omt uit Italië, gevoiga aoor opanie (ruin 38.000) en Griekenland (ruim 35.000) Meer dan zestig procent van de buiten' landers werkt in de staten Noordryn- Westfalen en Baden-Wtirttemberg. Naar in diplomatieke kringen te Bel grado verluidt zal de Joegoslavische mi nister van Buitenlandse Zaken zich binnenkort naar Moskou begeven. Hi zou een uitnodiging van zijn Sowjetrus- sische collega Gromlko hebben aanvaard. De Russische minister zou deze invitatie hebben gedaan, toen de twee ministers voor de zitting van de Algemene Vergade ring van de VN in New York waren. De ook in Nederland bekende Zuid afrikaanse dichteres Elizabeth Eybers gaat vanaf 1 Juli voor onbepaalde tyd in Ne derland wonen, zy zal door haar oudste dochter vergezeld worden, die haar uni versitaire studie in Nederland voortzet. De dichteres verwierf met haar eerste bundels „Stil Avontuur" en „Belydenis in die skemerlng", enkele Jaren geleden de Hertzog-prijs. De hoogste literaire onder scheiding in Zuld-Afrika. Haar Jongste werk is onlangs in Amsterdam uitgegeven. Met 229 tegen 144 stemmen is giste ren in het Britse Lagerhuis een motie van de Labour-fractie verworpen, waarin werd voorgesteld, de doodstraf in Enge land te beperken tot moordenaars boven de 21 Jaar. Thans kunnen reeds 18-Jarlgen tot de doodstraf veroordeeld worden. De Britse minister van Binnenlandse Zaken, Butler, zei, dat een van de redenen waar om de regering de wyzlging ongewenst acht, de huidige stand van de misdadig- I held in Engeland is. VOOR HEDENAVOND: Hilversum I, 402 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 V. d. Jeugd. 18.30 Lichte muz. 18.45 Sportpraatje. 18.50 Gesproken brief. 18.55 V. d. kind. 19.00 Gevar. progr. 20.00 Nws. 20.05 Concertge bouw ork. (Om plm. 21.05-21.15 inter views). 22.05 Toespraken. 22.30 Nws. en beursber. v. New York, en meded. 22.45 Act. 23.00 Sportact. 23.10 Nwe gram. 23.55- 24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 18.15 Sport rubriek. 18.30 Meis jeskoor en instrum. kwintet. 18.50 Sociaal perspectief. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Lichte muz. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pollt. praatje. 20.00 Gevar. progr. 21.30 Gram. 21.50 Periodieken-parade. 22.00 Interkerkeiyke samenkomst, rep. 22.30 Nws. 22.40 Avond- overdenking. 22.55 Boekbespr. 23.00 Pla- tennleuws. 23.30 Vergeiyking van verge- iykingen: Homerus en Gorter, lezing. 23.55-24.00 Nws. Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen WETENSCHAPPELIJK INSTITUUT ZIEKENHUIS Het Sofiakinderziekenhuis in Rotter dam krygt als eerste particuliere kli niek in Nederland een eigen weten schappelijk instituut. Het bestuur meent dat handhaving van het geneeskundig niveau op de duur niet mogeiyk is zon der een gespecialiseerde wetenschappe- ïyke staf. De voorbereidingen zyn reeds zover, dat gisteren de stichtingsacte ge passeerd is. Er is ook een raad van ad vies gevormd, waarin zitting hebben prof. dr .A. G. Brom uit Lelden, prof. dr. J. J. van Loghem uit Amsterdam, prof. dr. A. Querido uit Leiden, dr. E. H. Reerink uit Bussum, prof. dr. W. G. Sillivis Smitt uit Utrecht en prof. dr. E. C. Slater uit Amsterdam. De stichting zal pas in werking kun nen treden, wanneer de benodigde fond sen gevormd zijn. De geneesheer direc teur dr. Reerink zal voorlopig ook de leiding van het nieuwe instituut op zich nemen. DONDERDAG De Kleine Burcht: Lezing „Waarom kan de theologie niet verlossen?" 8.15 uur nam. Hogewoerd 175: Byeenkomst Jehovah's Getuigen. 7.25 uur nam. Rehoboth: Ledenvergadering Veron. 8 u. nam. Stadszaal (grote zaal): K. en O. Mees- terserie Residentie-Orkest oJ.v. Franz Ellsa Czerfalvl. Wassenaar: Gebouw Ned. Prot. Bond. Ds. A. E. Ruys over „Christen zyn in Oost-Dultsland. 8 uur nam. VRIJDAG Gulden Vlies: Ver. voor Pedagogiek. Spr. dr. S. Wlegersma over de waarde van het intelligentie-onderzoek. 8 uur nam. Lakenhal: Officiële opening Tentoon stelling „Omagglo a Dante". 8 uur nam. Prediker: Evangelisatie Christengem. „Ecclesia". 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Toneelgroep Theater speelt „De Wonderdoenster 8 uur nam. Leiderdorp (Dorpshuls)Op richting Algem. Oranjever. 7.30 uur nam. Doopsgezinde Kerk: Adventskerk: 1011 uur voorm. bybelstudle; 11 uur voorm. ds. C. A. Schmutzler van Huls ter Helde. Schouwburg: Chr. Zangspelclub Sta wyk „Het geheim van de hofmaarschalk". 8 uur nam. Sted. Gymnasium (Aula): Klassieke avond Leidse Jeugd Actie. 8 uur nam. Steenschuur 6: K. en O.-werkcursus. Kamperen o.l.v. D. L. van Elk. 8 uur nam. ZONDAG Steenschuur 6: Kerk van Jezus Chris tus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur voorm. MAANDAG AntoniusclubhuisSpeelgroep Oko. Op voering van „Een kerel van een vrouw". 8 uur nam. Lakenhal: Ledenvergadering „Dante Alighleri". Lezing over exposerende kun stenaars. 8 uur nam. Oegstgeest (Witte Huls): P.v.dA. Prof. mr. Patyn spreekt over Nieuw Guinea. 8 uur nam. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur nam. DINSDAG Antoniusclubhuis: Speelgroep Oko. Op voering van „Een kerel van een vrouw". 8 uur nam. Gebouw Prediker: Evangellsatledienst v. d. Oecumenisch Reformatorische Kerk Lelden. Predikant J. H. Steussy. 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.50-1.20 uur nam. Lakenhal: OxfordLelden. Leidse ama teur Fotografenver. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werfpark 1; Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 —12 en 2-4 u Zon- en feestdagen 2-4 u DE BIOSCOPEN Trianon „Winden waaien om de rot sen" (14 Jr.). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.16 uur. Rex „De wraak van Tangoroa" (14 Jr.) Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zon dag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur; don- Casino „Rifif 1 onder de vrouwen" (18 Jr.). Dageiyks 7 en 9.15 uur; werkd. 2.30 en zondag 2.30 en 5 uur „Teenager melodie". (Alle leeftyden). Lido „Zorg dat Je erby komt" (Alle leeft.). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. luxor „G. I.-blues". (Alle leeft.) Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio „De witte wildernis" (Alle leef tyden). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Astra Theater (Wassenaar) Van vrydag t/m. woensdag 8 uur (zaterdag en zon dag 7 en 9.16 uur: „Nonnen voor het vuurpeleton" (14 Jaar). Donderdag 8 u. „Maigret zet een val" (18 Jaar). Zon dag en woensdag 2.30 uur: „Tarzan in New York" (elke leeftyd). Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Lelden is geopend Apotheek „Tot Hulp der Mensscheld", Hooigracht 48. tel. 21060. Bh geen gehoor van Uw hulsarts of specialist (of diens waarnemers). T el op dokterstelefoon 22222. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.30 De we reld van vandaag, pollt lezing. 20.40 Kent gy het landReizen door Neder land. 21.00 TV-spel. VOOR VRIJDAG 14 APRIL Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. en act. 8.00 Nws. 8.18 Gram. en act. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Dit en het an dere, gesprek. 10.05 Morgenwijding. VARA: Voor de vrouw. 11.00 Voor de kleu- 10.20 ters. 11.15 Sopr. en plano. 11.40 Orgelspel. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.20 Regerings uitzending: Uitzending voor de lanab. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Gram. 13.00 Nws., me dedelingen en beursber. 13.30 Lichte muz. 14.00 Cello en piano. 14.15 Boekbespr. 14.35 Cello en plano (verv.) 15.00 Gram. 15.10 Literaire quiz. VARA: 16.00 Lichte muz. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de Jeugd. 17.53 Act. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Nota Bene. le zing. 18.20 Italiaanse muz. 18.50 De punt jes op de 1, praatje. 19.00 Voor de kind. 19.10 Jazzmuz. VPRO: 19.30 De stad nu, lezing. 19.45 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20.05 :bei g- derd Jaar modernisme, lezing (I). 20.50 De g. 19.4' Boekbespr. 20.10 De dichter Paul Snoek, lezing. 20.20 Voordr. en muz. 20.35 Hon- wereld vergadert, lezing. VARA: 21.00 Gram. 21.50 Quiz. 22.15 Buitenl. weekover zicht. 22.30 Nws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Soc. nws. in Esperanto. 23.10 Muzlek-revue. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.05 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, lezing, lezing. 12.00 Middagklok Noodklok. 12.04 Gram. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonne- wyzer. 13.20 Lichte muz. 13.45 Voor de vr. 14.00 Gram. 14.15 Gram. 15.00 Schoolradio. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Zangrecital. 17.00 Voor de kind. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beursber. 17.45 Millt. ork. KRO: 18.20 Voor de toeristen. 18.50 Re- gerlngsultz.: Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Pollt. praatje. 19.40 Gram. v. d. mlllt. 20.30 Avondcollege. 21.00 Gevar. progr. 21.40 Jong-oud-eeuwlg, le zing. 21.55 Kamermuz. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Gezag en liefde, lezing. 22.55 Lichte muz. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e lUn, van 1820 uur) Giuseppe Verdl. .Simon Boccanegra" (le bedrijf), (2e bedpr.), (3e bedr.). Ope ra In 1 voorspel en 3 bedryven op tekst van Francesco Maria Plave en Arrigo Bolto. Plaats en thd: Genua, midden van de 14e eeuw. le ui tv.: Venezië 1857. Her ziene versie: Milaan 1881. Uitvoerenden: Simon Boccanegra. Doge van Genua, Tito Gobbi, bariton; Maria Boccanegra. zyn dochter, onder de naam Amelia Grimaldl, Victoria de los Angeles, sopraan; Jacopo Flesco, onder de naam Andrea, Boris Chrlstoff, bas; Gabrlelle Adorno, Genuees Edelman. Giuseppe Campora. tenor; Pao lo Alblanl. hoveling en gunsteling van de Doge, Walter Monachesl, bariton; Pietro, tweede hoveling, Paolo Darl, bariton; een aanvoerder van de boogschutters. Paolo Caroll, "tenor; een kamenier van Amelia, Silvia Bertona, sopraan. Koor en Orkest van de Opera te Rome. Dirigent: Gabrlelle Santlni. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Weekjourn. KRO: Het Apos- Testpfaat. irtact. Epl- tolaat der Hereniging. 20.40 Testj 21.05 Magazine de Paris. 21.20 Spoi 21 45 Avondcollege Nederlands. 22.05 loog. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Listen awhile. 12.15 Brlevenbe- antw. 12.45 Meded. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Hoogtepunten uit de program ma's v. d. afgelopen week. 14.00 Gram. 15.00 Gevar. muz. 15.30 GeluidBkron. 16.00 Ork. conc. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weer ber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Gram. 19.30 Klankb. 20.00 Ork. conc. 20.40 Lezing. 20.55 Ork. conc. (verv.) 21.30 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.30 Voordr. 22.45 Pari. overz. 23.00 Nws. en weerber. 23.06 Ber. 23.11-23.41 Viool en plano. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.31 Gevar. progr. 13.31 Gram. 13.45 Voor de kind. 14.00 Voor de vrouw. 15.00 Lichte muz. 15.31 Muz. by het werk 16.15 Mrs. Dale's dagb. 16.31 Ultsl. races. 16.34 Lichte muz. 17.31 Lichte muz. en ber. 18.40 Sportnws. 18.45 Hoorsp. 19.00 Nws. en Journ. 19.24 Sport. 19.31 Hoorsp. 20.00 Hoorsp. 20.31 Discussie. 21.15 Ork. conc. 22.30 Nws. en sport. 22.40 Dansmuz. 23.31 Orgelspel. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 m. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. en weer ber. 13.15 Ork. conc. 14,00 Gevar. muz. 16.00 Volksmuz. 17.00 Nws. 17.40 Lichte muz. 18.15 Hammondorgelspel. 19.00 Nws. en weerber. 19.30 Bubi Caligula, operette. 21.45 Nws. en weerber. 23.30 Klass. muz. 2400 Nws. en weerber. 0.10 Gevar. muz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 18.30 Nwe gram. 19.00 Nws. 19.20 Kamermuz. 20.00 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12.02 Omr. ork. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.50 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Orgelspel. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.06 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.15 Lichte muz. 17.45 Duitse les. 18.00 Gram. 18.10 Boekbespr. 18 20 Voor de sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Ork. conc. 21.30 Kunstkaleldoscoop. 21.45 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.45 Gram. 22.55-23.00 Nws. 484 m.: 12.02 Lichte muz. 13.00 Nws. 13 15 Gram. 14.03 Gram. 14.30 Lichte muz. 15.00 Werken v. Belg. componisten. 16.07 The Saint Bleeckers Street, opera. 17.00 Nws. 17.10 The Saint Bleeckers Street, opera (verv 18.30 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Chansons. 20.30 Pianorecital. 21.15 Gram. 2200 Wereldnws. 22.10 Discografie. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 nur) iï I i 1 5 i S e- i B GN Amsterdam zwaar bew. z 18 10 0 Den Helder licht bew. zzw 8 14 10 0 Ypenbuxg zwaar bew. zzw 5 19 10 0 Vlisslngen zwaar bew. z 5 17 11 0 Eelde zwaar bew. z 4 16 7 0 De Bilt zwaar bew. z 2 18 10 0 Twente half bew. zw 4 18 10 0 Eindhoven licht bew. zzw 2 19 9 0 Z.-Limburg licht bew. zzw 5 18 11 0 Helsinki sneeuw O 7 2 -2 2 Stockholm half bew. nw 2 7 3 4 Oslo mist ono 2 8 2 5 Kopenhagen geh. bew. wzw 6 10 8 2 Aberdeen zwaar bew. zw 4 15 8 7 Londen half bew. z 4 15 10 0.5 Brussel zwaar bew z 4 19 11 0 Luxemburg mist z 1 16 6 0 Parys zwaar bew. z 2 20 9 0 Bordeaux half bew. w.stil 21 9 0 Grenoble licht bew. w.stll 20 7 0 Nice onbewolkt no 3 20 14 0 Beriyn half bew. zw 1 19 8 0 Frankfort mist w.stll 17 8 0 München onbewolkt zzo 1 17 5 22 Zürlch mist zzw 1 19 5 0 Genève onbewolkt O 1 19 4 0 Locarno zwaar bew. w.stll 23 10 0 Wenen onbewolkt zo 4 18 4 0 Innsbruck mist w.stll 19 2 0.5 Athene half bew. n Rome licht bew. O 3 24 8 14 AJaccio onbewolkt ono 2 19 7 0 Mallorca licht bew. w.stil 21 8 0 Lissabon half bew. wnw 4 23 11 0

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2