Eichmann toeschouwer bij juridisch treffen Amerika zal geen goede diensten bewijzen in geschil Nieuw-Guinea 100,- WEERBERICHT Tenzij beide partijen erom vragen „Hear, hear!" TOP-VOORDEEL TWEN-COSTUUM Halve gebr. kip f 1.95 Gigantische worsteling tussen verdedigers van twee stellingen In Denemarken slaken 135.000 arbeiders MORGEN TRIOMFALE INTOCHT RUIMTE-RUS IN MOSKOU President Kennedy verklaart: Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 13 APRIL 1961 No. 30328 LEIDSCH Directeur: E. A. E. van Disüoeck DAGBL Hoofdredacteur: J. Brouwer *75 DAGBLAD Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Geen militaire verplichting van Engeland Onze correspondent te Washington meldt: „Het is tamelijk moeilijk voor de V.S. zijn goede diensten aan te bieden in het dispuut over Nieuw-Guinea, tenzij wij daartoe van beide partijen het verzoek krijgen", zeide Amerika's president John F. Kennedy gistermiddag op zijn wekelijkse persconferentie. „Voor zover ik weet", zo vervolgde de president, „heeft geen van beide partijen ons gevraagd in dit geschil te bemiddelen". Deze opmerkingen werden gemaakt naar aanleiding van een vraag, die de correspondent van het Amerikaanse persbureau Associated Press stelde. Het is mogelijk dat Kennedy niets speciaals bedoeld heeft en alleen de situatie heeft willen weergeven, zoals die op 't ogenblik is, doch sommigen in de zaal vroegen zich af of de Amerikaanse president soms op die manier een verzoek om bemiddeling heeft willen uitlokken. Kennedy zeide de kwestie Nieuw-Guinea te hebben aangeroerd met minister Luns en dat dit zeker ook een der onderwerpen zou zijn van zijn discussies met president Soekamo van Indonesië. Dene. Healey, de woordvoerder van de Britse Labour party voor de buiten landse politiek in het Lagerhuis, heeft gisteren de grootzegelbewaarder en on der-minister van Buitenlandse Zaken Edward Heath de vraag gesteld, welke militaire verplichtingen de Britse rege ring heeft aangegaan om de Nederland se regering te helpen by de verdediging van Ned. Nieuw-Guinea, aldus onze Londense correspondent. Minister Heath zei: „De Britse rege ring heeft geen verbintenissen aange gaan om militaire hulp aan de Neder- ALS U DEZE WEEK NOG f 100,- KUNT BESTEDEN... U bent goed af als u deze week zo'n kostuum uit onze befaamde Twen-kollektie kiest voor uw f 100,-. Zoveel voordeel zult u zelden in een maal binnenhalen, 'n Spe ciale aanbieding die alleen deze week geldig is. VAN-DE-WEEK HOOGSTRAAT 1-2 LEIDEN Advertentie Alléén: PETER LEENEN Gangetje 14 KANS OP BUIEN De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Iets minder zacht. Matige tot vrij krachtige zuidwes telijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 14 april Zon op: 5.47 uur; onder: 19.35 uur. Maan op: 5.49 uur; onder: 18.41 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee te 2.36 en 14.58 uur, laagwater te 10.39 en 23.05 uur. landse regering te verlenen, ter bescher ming van haar grondgebied in Ned. nieuw-Guinea. Healey stelde toen de volgende aanvul lende vragen: „hoewel met instemming kennis nemende van uw verklaring, zou ik willen vragen of u weet dat de Ne derlandse staatssecretaris voor Nieuw- Guinea volgens de berichten onlangs in dat land gezegd heeft, dat de Neder landse regering militaire steun van En- f:eland, de V.S. en Australië verwacht n geval van een „grote aanval" door Indonesië op Ned. Nieuw-Guinea. En wilt ge de Nederlandse regering mede delen, dat deze verklaring niet in over eenstemming met de feiten is? „Ik heb dat bericht gezien en ook het bericht van dr. Bot's tegenspraak, dat hij deze verklaring heeft afgelegd. Zoals hij uiteenzette, kon van hem niet ver wacht worden, dat hij sprak namens de landen, welke in het oorspronkelijke be richt waren genoemd." „Tevens zou ik echter duidelijk wil len maken, dat «|j ten stelligste van mening zyn. dat indien er sprake is van een dispuut over dit gebied, er in geen geval geweld dient te worden gebruikt." Van verschillende kanten in het La gerhuis klonk toen de uitroep van in stemming: „hear, hear!". Goltz is gebelgd De minister van Binnenlandse Zaken van Nieuw-Zeeland, Goltz, heeft gezegd dat hü gebelgd was over de druk op Nederland en Australië om „zelfbestuur te verlenen aan primitieve volken die niet in staat zyn zichzelf te regeren". Hij zei dit bij zijn terugkeer van Nieuw-Guinea waar hy de plecntige bij eenkomsten van de Nieuw-Guinea-raad in Hollandia en de wetgevende raad in Port Moresby heeft bijgewoond. Hij zei dat Nederland en Australië de inheemsen pogen op te leiden tot ver antwoordelijkheid voor het besturen van Nieuw-Guinea. „Dit zou echter een langdurige zaak zijn." (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) Jeruzalem Adolf Eichmann is op de tweede dag van zijn proces passief toeschouwer geweest van de juridische strijd, die het voor bereidend stadium van het eigenlijke proces vormt: de vraag of Israels speciale gerechtshof bevoegd is hem te berechten. Eichmann, minder gespannen dan dinsdag hij snoot zijn neus, keek af en toe de zaal in die hij eerst schuw had genegeerd, glimlachte voor het eerst naar zijn verdediger luisterde gisteren naar de openbare aanklager Gideon Hausner, die zesenhalf uur lang de bevoegdheid van het hof verdedig de. Hausner, citerend uit ontzaglijke stapels jurisprudentie, zei dat het hof Eichmann zeer wel kan berechten, ondanks het feit, dat de wet waaronder hij terecht staat, werd uitgevaardigd nadat Eichmann zijn misdrijven had gepleegd. Vandaag was er geen zitting, morgen slechts een halve, waarvan Hausner nog een deel voor zijn resumé opeist. Dan komt Eichmanns verdediger Servatius aan het woord voor zijn repliek. Verdediging zou nog vele pijlen op haar boog hebben Er is nog een, overigens slechts kleine mogelijkheid, dat het Hof zich komende week onbevoegd zal verklaren. Doet het dit niet, dan overweegt de verdediging een beroep op Israëls Opperste Gerechts hof. Eichmann zelf zal mischien pas over een maand of mogelijk zelfs pas over twee maanden aan het woord komen. Als het Hof zich bevoegd verklaart en als er verder geen spaak in het wiel ge stoken wordt, zal eerst aanklager Haus ner aan het woord komen. Hausner is een grondig, maar zeer traag sprekend en onhartstochtelijk jurist. Hij zal 50 getuigen horen en 1500 documenten als bewijsmateriaal ter tafel brengen. Die getuigen zullen door de verdediging aan een kruisverhoor onderworpen worden en elk document zal worden beproefd op authenticiteit en bewijskracht. De ver dediging heeft de moed nog niet op gegeven en zegt nog veel pijlen op haar boog te hebben. Dr. Servatius en zijn briljante jonge assistent Wechtenbruch beiden onverdiend door de Israëlische pers aangevallen gaan ervan uit, dat, nu men Eichmann niet eenvoudig de knuppel in de nek heeft gelegd maar aan een proces onderwerpt, dat proces ook eerlyk en volgens de regels dient te verlopen. Zij zullen met alle middelen Een luchtopname van ANP-foto van de werkzaamheden tijdens het plaatsen van de eerste caison voor de afsluiting van het Veerse Gat. In Denemarken is gisteren het groot ste arbeidsconflict voor dit land in deze eeuw uitgebarsten, toen 135.000 metaal bewerkers, havenarbeiders, zeelieden en transportarbeiders het werk neerlegden om aan eisen voor hogere lonen en be tere sociale voorzieningen kracht bij te zetten. In het parlement heeft de oppositie een wetsvoorstel ingediend, waarin geëist wordt dat de staat ingrijpt in het ge schil. De uit sociaal-democraten en ra dicalen bestaande regering heeft echter verklaard, dat zij niet tussenbeide zal komen. voor Eichmann vechten, ook al zou dat somigen niet aangenaam zijn. Men kan zich. by het huidige menu van juridische rijstebrij, niet onttrekken aan de indruk, dat er nog verrassingen in petto zyn, waaronder een mogelijke uitlevering aan Polen, dat zich over de bevoegdheid van zijn gerechtshoven geen zorgen behoeft te maken. Ook wanneer men uit dit proces prik kelender kost had verwacht, is die juri dische rijstebrij, die in een onstuitbare stroom uit de koker van de openbare aanklager vloeit, een interessant gerecht voor kenners. Hausner zoekt namelijk een waterdicht precedent te scheppen voor de z.g.n. „Post facto wetgeving" (wetten na het bedrijven van de mis daad.) ter berechting van oorlogsmisda digers. Derhalve sleept hij alle wereld delen en uit alle hoeken van zyn juri dische vindingrijkheid met materiaal aan voor de staving van zijn uitgangsstelling. Die luidt in het kort: nationaal en inter nationaal recht berust op de zeden en gebruiken van beschaafde volken. Maar geen enkele beschaafde wetgever heeft ooit kunnen voorzien dat er zulke krank zinnige misdrijven als de Duitse oorlogs misdaden bedreven zouden worden. Moe ten die mfedadigers ongestraft blijven of worden uitgeleverd aan particuliere ver gelding omdat er geen wetten zijn die op hen betrekking hebben? Slot pag. 2 De Russische ruimtevaarder ma joor Gagarin met zijn echtgenote en zijn dochtertje Lena. I Dit blad bestaat uit 24 pagina's. Kennedy hoopt op inhalen van achterstand Over de gehele wereld heeft men zich gerealiseerd, dat de historische ruimtereis van de Russische luchtmachtmajoor Gagarin een technische prestatie van de grootste orde is geweest, die andermaal de belangrijke voorsprong van de Russen op rakettechniek heeft bevestigd Men heeft bewondering voor deze prestatie niet onder stoelen of banken gestoken. Ook Kennedy, voor wie deze Russische stunt een bittere pil moet zijn geweest vooral omdat het niet aan hem te wijten geweest is, dat Amerika een achterstand op het gebied van de raket-techniek heeft heeft Chroesjtsjow telegrafisch gelukgewenst met het bereikte succes. In een persconferentie sprak hij de hoop uit, dat de Verenigde Staten in de loop van dit jaar hun achterstand zullen inhalen. Over dat inhalen dacht de directeur van het Britse observatorium van Jodrell Bank, prof. Lovell, wat minder rooskleurig. Aan zijn grote bewondering voor de Russische prestatie verbond hij de opmerking, dat naar zijn inlichtingen de Russen er binnen vijf jaar in zouden slagen een mens op de maan te doen landen, en d^t de kans te verwaarlozen klein is, dat de Amerikanen de Russen bij deze horde in de wedloop naar de ruimte zouden hebben ingehaald. Hij meende, dat de Russen er binnen achttien maanden in zouden slagen, een bemand ruimtevaar tuig een reis om de maan te laten maken. Ongetwijfeld juist In Rusland, waar gisteren een opge wonden feeststemming heerste, zyn tal loze verhalen over de eerste ruimterei ziger losgekomen, die doorspekt zyn met onbenullige details over zijn leven van de wieg tot her. ruimteschip. Vanzelf sprekend heeft hij altijd van een der gelijke heldendaad gedroomd, en Jules Verne was in zyn jeugd zijn lievelings auteur. Volgens vele van deze verhalen heeft zijn echtgenote niet van tevoren geweten, dat haar man deze historische ruimtevlucht zou maken. Zy hoorde er pas van, toen een kennis haar opbelde n-i, het eerste radiobericht te hebben vernomen. In sommige kringen in het westen is twijfel uitgesproken over de juistheid van de door de Russen verstrekte tijd stippen van de eerste ruimtevlucht. Men meende in die kringen, dat de vlucht enige dagen eerder heeft plaats gevon den, en dat eerst na het slagen een propagandistisch zo gunstig mogelijke nieuwvoorziening was geënsceneerd. Een woordvoerder van het Witte Huis en een lid van de NASA hebben ech ter medegedeeld, dat de bemande satel liet gedurende de gehele vlucht door Amerikaanse militaire diensten is ge volgd, en dat de opgegeven bijzonder heden volledig klopten. Er is in de da gen voor deze vlucht geen enkele ande re Russische kunstmaan waargenomen, zodat volgens de Amerikanen aan de juistheid van de Russische gegevens niet behoeft te worden getwijfeld. Spoedig meer? Van Russische zijde is medegedeeld, dat de eventuele wetenschappelijke gege vens over de vlucht zullen worden ge publiceerd. Van Amerikaanse zijde is er echter de nadruk op gelegd, dat waar schijnlijk de wetenschappelijke resulta ten met uitzondering van Je erva ringen met landurige schijnbare ge wichtsloosheid gering zullen zijn, doch dat het hier voornamelijk ging om een technisch zeer knappe prestatie. Een van die technische verdiensten van dc vlucht is, dat de besturing en ook de landingsoperaties geheel automatisch zijn verlopen. Gagarin heeft de vlucht alleen als „passagier en waarnemer" meegemaakt, aldus de Russische ruim tevaartdeskundige Vavarof. De Russische geleerden Sedof en Bla- gonravof, die resp. in Amerika en Italië vertoeven, hebben verklaard dat Rus land dit jaar nog verschillende beman de ruimte vlucht en zal uitvoeren. Het is nog niet bekend, of Gagarin een van die vluchten zal maken. Rusland heeft volgens betrouwbare berichten in totaal zes volledige getrainde astronauten-in- spe. De Amerikaanse astronauten-u:-oplei- ding, waarvan er een waarschijnlijk nog deze maand een korte raketvlucht naar de ruimte zal maken, waren zeer teleur gesteld toen zij vernamen, dat Rusland de primeur van de bemande ruimte vaart had veroverd, doch zij toonden grote bewondering voor de prestatie op zichzelf. Prof. mr. dr. G. v. d. Bergh uit Am sterdam, die al vele malen van zich heeft laten horen als overtuigd tegen stander van de bemande ruimtevaart, vond het Russische experiment bijzon der knap, maar meende dat het niets uitstaande heeft met ruimtevaart, om dat de Spoetnik nog maar heel dicht bij de aarde is gebleven wanneer men de enorme afstanden in de wereldruimte in aanmerking neemt. Hij zag deze ge beurtenis alleen als een schot in de koude oorlog. Enfin, de scheepvaart over de wereldzeeën is ook begonnen met een uitgeholde boomstam in de branding aan het strand. Die uitgeholde boomstam had evenwel met scheepvaart te maken als de spoetnik van gisteren met de bemande ruimtevaart: het was de eerste stap, die over het algemeen belangrij ker is dan alle verdere stappen, zoals de eerste stap van een kleuter. De rest komt wel! Het is dan ook volkomen begrijpelijk niet alleen uit politiek propagandis tisch oogpunt, dat Gagarin morgen in Moskou als held zijn intocht za' ma ken om naar het Rode Plein te rijden, waar hem een grandioze huldiging tén deel zal vallen. Chroesjtjow zal hem hier persoonlijk eren in bijzijn van een groot deel van het diplomatieke korps en vele duizenden landgenoten. ($uc/ <3ïteuxvs Uit Het Leidsch Dagblad van 13 april 1861: Om den arbeid van kinde ren in fabrieken. Men was bin nen Leiden reeds bezig met een enquête, veel omvattend en ge- wigtig, misschien te omslachtig en te zwaar, om daarvan binnen korten tijd uitkomsten te kun nen verwachten. De weg, door den Minister ingeslagen, draagt het kenmerk van eenvoudigheid en zal welligt daardoor het meest doel treffen, omdat zij het zegel der waarheid bezit. Die weg is nog niet ten einde toe be wandeld en men wacht dus nog op den uitslag van den voorge nomen loop. Wij vernemen dat voorma lige kommandant der Leidsche schutterij de Luit, kolonel J. Henkes, tot een aandenken als blijk van gehechtheid aan het korps offic. een keurig portret van Z. M. den Koning in een sierlijke lijst heeft ten geschen ke gegeven.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1