SCHEEPSDRAMA BIJ BAHREIN: 189 VERMISTEN VAN DE ..DAK A" Minister Luns spreekt vandaag met Kennedy ÜW0MM4 Gizenga: Kasavoeboe geen staatshoofd meer WEERBERICHT Smeulend wrak aanvankelijk op sleeptouw9 maar later gezonken Morgen begint proces tegen Eichmann Nieuw-Guinea het voornaamste onderwerp van het onderhoud HUISVADERS VERGOKTEN HUN LOON.... Hebt u het tot nadenken stemmende I Het artikel over de epidemie der I stond gokautomaten gemist? Jammer! I in Vuurgevecht tussen Etliiopiërs en „huurlingen" van Tsjombe (§ud teams Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 10 APRIL 1961 No. 30325 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 750 per kwartaal; f2.55 per maand; f059 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 In de nacht van vrijdag op zaterdag is brand uitgebroken aan boord van het 5.000 ton metende Britse schip „Dara" in de Perzische Golf. Het vuur nam al spoedig een zodanige omvang aan, dat de „Dara", eigendom van de British India Steamship Company, in korte tijd ver anderd was in een smeulend wrak. Ofschool een fregat van de Britse Marine er aanvankelijk in slaagde de „Dara" geladen met hout en dadels achterstevoren naar Bahrein te slepen, meldde het Franse persbureau AFP hedenochtend uit Londen, dat het geteisterde schip was gezonken. Van de 753 opvarenden (onder wie een bemanning van 110, met inbegrip van negentien Europese scheepsofficieren) worden er 189 vermist. De overigen zijn door tal van schepen, die te hulp waren gesneld, aan boord genomen. In paniek sprongen velen in kokende zee Over de oorzaak van de ramp lopen de meningen uiteen. Een woordvoerder van de rederij deelde mee. dat de „Dara" met de kop op de wind in een storm ter hoogte van de havenplaats Dubai in de Perzische Golf lag, toen er zich een aan varing voordeed, gevolgd door brand en een aantal explosies. De reddingboten werden gestreken op de hoge golven. Honderden passagiers, voor het meren deel Arabieren en Pakistani, sprongen echter in zee inplaats van op de red dingboten te wachten. De werktuigkundige Ramsey Birrell, die enige uren in het water heeft gele gen alvorens te worden opgepikt, ver klaarde, dat er zich, terwijl hjj oft wacht stond, tussendeks een hevige ontploffing had voorgedaan. Daarna gingen de lich ten uit en werd de noodverlichting ont stoken. Vele reddingboten waren over bezet. Een ervan zonk onmiddellijk en een andere sloeg om. Het schip stond na de explosie binnen twintig minuten in lichter laaie, aldus de werktuigkundige. In Bahrein heeft een passagier, mevr. Nykerk, echtgenote van de arts van de Amerikaanse missie in Bahrein, het vol gende over de schipbreuk verteld. „Vrijdagavond had de „Dara" op de rede van Dubai, waar verscheidene schepen voor anker lagen, een kleine aanvaring gehad. Het schip voer niettemin uit. Later op de avond, toen de meeste pas sagiers al in bed lagen, hoorde ik een ontploffing. Ik dacht eerst aan een Nummer vijftig: DISCOVERER XXIII [N BAAN OM AARDE Poging tot terugkeer instrumentencopsule Zaterdag is van de Amerikaanse raketbasis Vandenberg de kunst maan Discoverer XXIII gelanceerd en in een baan om" de aarde ge bracht. Het ligt in de bedoeling, de instrumentencapsule van 136 kg, die zich bevindt in de tweede trap TIJDELIJK REGEN De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Lagere middagtemperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 11 APRIL Zon op: 5.54 uur; onder: 19.30 uur. Maan op: 4.23 uur; onder: 14.49 uur. Hoogwater te Katwijk te 12.19 uur. Laagwater te 7.32 en 20.29 uur. Dit nummer bestaat uit 18 pagina's nieuwe aanvaring, maar al gauw hoorde ik „brand" roepen. Op het dek en in de gangen was het een gedrang van passa giers. die niet wisten wat zij moesten beginnen. Het vuur breidde zich met grote snelheid uit. Er werd bevel gegeven, het schip te verlaten. Met grote moeite werd een sloep gestreken. Niemand durf de aanvankelijk de touwladder af, die te kort was en dicht bij de vlammen hing. Mijn man zei me de touwladder af te gaan om een voorbeeld te geven. Vele passagiers waren volkomen hun hoofd kwijt, liepen in alle richtingen en spron gen tenslotte gillend over boord. Er was geen andere verlichting dan het schijn sel van de vlammen. Overal heerste de grootste verwarring. Men heeft mijn man en mij tenslotte in een boot getrok ken. Anderhalf uur later werden wy opgepikt". Verscheidene overlevenden hebben verteld, dat drenkelingen met haaien te kampen hadden. Een luchtfoto van het geblakerde Britse schip „Dara", op het mo ment, dat de kapitein (zie pijl op het achterschipvoor de tweede maal van boord werd gehaald. Slachter stak soldaat met mes in de borst Om een rijksdaalder (Van onze correspondent) In de Jonker Fransstraat te Rotter dam is gisteravond een militair, de 20- jarige M. C. Koppers uit de Driebergen straat, door een varkensslachter met een slagersmes gestoken. De militair wandelde door de straat, toen een 20- jarige varkensslachter, die hij kende, naast hem kwam lopen. Er werd wat gepraat totdat de man om een rijks daalder vroeg. Koppers weigerde het ge vraagde geld te geven. Na er nogmaals om te hebben gevraagd, welke vraag met krachttermen vergezeld ging, greep de varkensslachter plotseling een mes uit zijn zak en stak er de militair mee in de borst. De GG en GD werd ge waarschuwd, die hem naar het zieken huis bracht, waar bleek dat het met de verwonding nogal meeviel. De gestoke- ne had een duidelijk signalement van de dader kunnen geven. In de loop van de avond reed een brigadier van politie in een surveillancewagen op het Goud- seplein, toen er pardoes een jongeman voor de wagen overstak. „Kom eens even hier", riep de politie man. „Heb ik hem geraakt?" vroeg de jongeman. De brigadier wist genoeg. Het was de varkensslachter. Deze is opgesloten in het politiebureau aan de Boezemsingel. Indien Adolf Eichmann schuldig is aan het organiseren van de moord op zes miljoen Joden, dan zal hij al een deel van zjjn straf ondergaan gedurende de ontelbare uren dat hij in de rechts zaal vertoeft. Hü zal de eenzaamste man in de wereld zijn wanneer hij_ morgenochtend om negen uur ter verantwoording zal worden geroepen. Niemand zal met hem spreken tenzij hij een vraag stelt. En dan nog kan hij niet zeker zijn van een antwoord. De rechtszaal, een ontspanningsge bouw, is zondag opengesteld voor de pers. In Jeruzalem vertoeven verslagge vers uit alle delen der wereld, maar geen van hen kan zich veiligheidsmaatrege len herinneren die zo strikt zyn. Zelfs niet zij die het proces van Neurenberg bijwoonden. Israël is vastbesloten Eich mann in leven te houden totdat het recht zijn loop zal hebben gehad. 0 Slot op pag. 2 Minister Cals van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen opende zaterdag in Nijmegen een nieuwe schouwburg. De minister onder hield zich geruime tijd met de ac trice Rika Hopper. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, is gisteren uit New York in Washington aangekomen. Hij zal vandaag met president Kennedy besprekingen voeren. Een woordvoerder van het Witte Huis verklaarde, dat zij voor namelijk zullen spreken over het besluit van de Amerikaanse regering om geen vertegenwoordiger te sturen naar de plechtige installatie van de Nieuw-Guinearaad. Foy Kohier, Amerikaans onderminister van Buitenlandse Zaken, speciaal belast met de behandeling van Europese zaken en John Rice, Amerikaans ambassadeur in Nederland, zullen bij dit onderhoud aan wezig zijn. Minister Luns zal ook een samenkomst hebben met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, alvorens woensdag naar New York terug te keren. „Geringschatting" Minister Luns zou zeer verbaasd zjjn geweest over het besluit, dat genomen zou zjjn onder druk van Indonesië. „De Nederlanders", zo zei men te Washington, „zijn diep getroffen door de „geringsschattlng" die Washington heeft getoond tegenover een trouwe en en oude bondgenoot. Amerikaanse func tionarissen in Washington hebben ver klaard dat het besluit om geen vertegen woordiger naar Nieuw-Guinea te sturen weer duidelijk aantoont dat de V.S. zich niet willen mengen in een geschil, dat gemakkelijk heftigere vormen kan aan nemen door een of ander teken van Amerikaanse steun aan een van beide partijen. Deze functionarissen zeiden dat het geschil niettemin een ernstig vraag stuk blijft. „Vroeger", zo merkte men op, heeft Indonesië met geweld gedreigd, maar in het afgelopen jaar heeft president Soekarno duidelijk verklaard dat hij slechts „vreedzame middelen" zal ge bruiken. Een functionaris van het mi nisterie in Buitenlandse Zaken voegde hier aan toe: „Wij zullen ons best doen opdat er een regeling komt, maar wij zullen dit niet doen langs de weg van de politieke interventie". (Advertentie) UWWjLN van de lanceerraket van het type Agena-B, vier dagen na de lan cering, d.w.z. morgen, van de draagraket te scheiden en naar de aarde terug te zenden. Het opvan gen van de capsule moet geschie den in de buurt van Hawaii, waar vliegtuigen met vangnetten zullen patrouilleren en marine-eenheden zich op zee zullen bevinden om in te grijpen wanneer het opvangen in de lucht niet slaagt. Tot dusver slaagden de Ameri kanen er vijfmaal in, een dergelijke retour-operatie met succes uit te voeren. De Discoverer XXIII is de vijf tigste kunstmaan die in een baan om de aarde kwam nadat de eerste Spoetnik op 4 oktober 1957 werd gelanceerd. Deze mijlpaal heeft ons aanleiding gegeven tot een elders in dit blad gepubliceerde beschou wing, waarin de resultaten van Amerika en Rusland op het gebied van kunstmanen tegen elkaar wor den afgewogen. Amerika heeft nu 40 kunstmanen in een baan om de aarde gebracht, en Rusland 10. Het gewicht van de Amerikaanse kunstmanen bedroeg in totaal 21.829,4 kg, dat van de Russische 38.173.5 kg, dat wil zeg gen tezamen iets meer dan 60.000 kilogram. Een woordvoerder van het loe- moembistische regime in Stanley- stad, heeft zondag in Cairo gezegd, dat de politieke machthebber daar, Antoine Gizenga, president Joseph Kasavoeboe niet meer beschouwt als staatshoofd van Kongo. Gizenga had dit per decreet van 31 maart aan zijn onderdanen en de buiten wereld bekendgemaakt. Volgens de woordvoerder had Gizenga zes punten aangevoerd waarop hij zijn besluit had gebaseerd. Kasavoeboe had volgens hem de grondwet geschonden, premier Patrice Loemoemba wederrech telijk ontslagen, de werkzaamheden van het parlement opgeschort, deel genomen aan een staatsgreep door generaal Mo- boetoe, samengewerkt met de Katangese afscheidingsbeweging en zich akkoord verklaard met het denkbeeld van een Kongolese statenbond op de conferen tie van Tananarive. De woordvoerder in Cairo zei dat het presidentiële gezag van Kongo thans berustte bij „de wettige regering in Stanleystad, gepresideerd door Antone Gizenga", Gevecht in Kabalo Het Katangse leger, dat vorige week een groot offensief heeft ingezet om noord-Katanga definitief te onderwer pen aan het gezag van Tsjombe, is vrijdag zo is pas thans bekend ge worden in Kabalo in botsing geko men met Ethiopische VN-troepen. De loemoembistische militairen had den bij de nadering van de Katangezen zich uit dit belangrijke spoorwegcen trum teruggetrokken. Maar tussen de Ethiopiërs en de Katangese militairen kwam het tot een vuurgevecht, toen de laatsten probeerden het vliegveld van Kabalo te bezetten. Eén Ethiopiër zou zijn gedood, terwijl aan beide zijden enkele soldaten werden gewond. De VN-troepen namen 32 blanke sol daten gevangen, twee Belgen en dertig Zuidafrikanen, huurlingen van Tsjom be, die later werden vrijgelaten. Thans zijn het station en het vliegveld nog in handen van troepen der VN. De autoriteiten van Katanga hebben zondag de correspondent van Associated Press Errol Friedmann het land uitge wezen in verband met zijn berichtge ving over de ongeregeldheden van de laatste weken in Elisabethstad. Friedmann is zondag per auto naar Soebandrio geeft Luns van alles de schuld Dr. Soebandrio, de Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft volgens „Antara", dat dit zaterdag aanhaalde uit een officiële verklaring, minister Luns ervan beschuldigd, de kwestie over Westelijk Nieuw-Guinea in gewikkeld te maken. Volgens Soebandrio „is de kwestie zo gecompliceerd geworden door het werk- achter-de-schermen van niemand an ders dan minister Luns". Alles wat in de toekomst in West Nieuw-Guinea gaat gebeuren komt neer op zijn verantwoor delijkheid, aldus Soebandrio, die hier aan toevoegde: „Niet alleen heb ik de invloed van mr. Luns ondervonden, maar ook Toengkoe Abdoel Rachman van Malakka weet, dat de bron van al de verwarring in de kwestie Nieuw-Gui nea, mr. Luns is". In een heftige persoonlijke aanval op mr. Luns verklaarde Soebandrio dat „het moeilijk zou zijn tot een bevredi gende oplossing in het geschil om West- Irian te komen, zolang mr. Luns minis ter van Buitenlandse Zaken is". Soe bandrio sprak bij de inwijding van de Indonesische „vredesmaand", die door de plaatselijke vredesraad is georgani seerd om de vrijheidsstrijd van Afri kaans-Aziatische volken te steunen. Noord-Rhodesië vertrokken. Naar ver luidt hebben de autoriteiten van Katan ga bezwaar gemaakt tegen een bericht in een Belgisch blad over de ongeregeld heden waarboven stond, dat president Tsjombe een „hysterische" rede tot de bevolking had gehouden. Zij hadden ook kritiek op een bericht, dat Manono, in noord-Katanga, door Zuidafrikaan- troepen was veroverd. Volgens hen had eenvoudig van Katangese troepen gesproken moeten worden. Op de vraag om commentaar op wat een journalist „de eerste Amerikaanse stappen heeft genoemd om in het ge schil tussen Nederland en Indonesië over Ned. Nieuw-Guinea te bemiddelen", zei minister Luns, dat aan Nederlandse zij de niets gedaan is om spanningen op te wekken. „Elke stap, die Indonesië zou nopen zijn agressie tegen Nederland te staken zou welkom zijn". Minister Luns vertelde de journalis ten voorts, dat hij behalve de Neder lands-Indonesische spanning ook de Ne derlands-Amerikaanse betrekkingen in zijn besprekingen zal opnemen. Andere zaken die hij wilde bespreken waren de versterking van de NAVO en wat minister Luns noemde het conflict met de Franse president De Gaulle over sommige kwesties die de NAVO raken. Ook de KLM-kwestie zou ter sprake ge bracht worden. Engeland tussen twee stoelen Onder het opschrift „Uitnodiging aan Soekarno schiet doel voorbij" schrijft de diplomatieke medewerker van de Sunday Telegraph dat de Britse regering gevaar loopt tussen twee stoelen te vallen. De Nederlanders die bewezen hebben Enge- lands meest verknochte vrienden en bondgenoten te zijn, in het „vijande lijke" Europese economische kamp zijn in hoge mate verontwaardigd. Aan de andere kant is Soekarno blijkbaar be ledigd dat hij slechts gevraagd is voor een „officieel" bezoek en niet voor een „staatsbezoek". Hjj heeft tot dusver nog niet geantwoord op de uitnodiging welke meer dan een week geleden tot hem gericht werd. Het is mogelijk dat hjj deze zal afwijzen. Volgens de diplomatieke correspon dent zou Nederland oorspronkelijk de verzekering hebben ontvangen dat Soe karno slechts zou worden uitgenodigd naar Londen te komen omdat hij ook naar Parijs en Bonn zou gaan. Men wilde hem nameiyk niet door buiten sluiting voor het hoofd stoten. Vorige maand echter werd de Westduitse re gering ertoe bewogen om de uitnodiging minstens een jaar uit te stellen. Twee weken geleden zag ook president De Gaulle van het voornemen af om Soe karno uit te nodigen omdat deze een van de eersten geweest is, die de Al gerijnse opstandelingen heeft erkend. Niettemin besloot de Britse regering al leen verder te gaan. Het argument luid de dat het belangrijk is om de Indo nesische sympathie te verwerven als on derdeel van 'n algemeen plan om de In vloed van communistisch China in Azië te beteugelen. Van Britse officiële zijde is ook het standpunt verkondigd dat indien Soe karno naar Londen komt, het wellicht mogelijk is persoonlijk by hem op ma tiging aan te dringen wat betreft zyn op luide wyze verkondigde ambities om Ned. Nieuw-Guinea te „bevryden". De Nederlanders waren hieromtrent scep tisch. Volgens hen weegt voor Soekarno het prestige van een Londens bezoek véél zwaarder dan de gevolgen van enigerlei onderhandse pogingen om hem op an dere gedachten te brengen. Mogelijk zal er nooit gelegenheid zijn om te bewijzen welke van deze theorieën de juiste is. Maar een feit is het inmiddels dat er reeds een deuk veroorzaakt is in de Brits-Nederlandse betrekkingen. Uit Het Leidsch Dagblad van 10 april 1861: Het monument, dat thans in het hotel der Invalides te Pa rijs ter eere van Napoleon I is opgerigt, heeft 15 jaren werks en bijna 7 millioen gekost. AdvertentieDe onderge- teekende haren winkel in para- pluies enz. haren zoon J. H. M. Taverne overgedaan hebbende, bedankt hare geëerde Stadge- nooten bij dezen voor het ver trouwen haar gedurende meer dan 45 jaren zoo ruimschoots te beurt gevallen. Wed. P. Goudeau., Haarlemmerstraat wijk VI, no. 414.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1