Zuid-Afrika lijdt in VN zware nederlaag Leopoldsfad heft blokkade van de Oostprovincie volledig op Toepassing apartheidspolitiek in ZW-Afrika veroordeeld Katangese uitvoer naar de rest van Kongo stopgezet ENGELSE VISVANGST IN 1960 Engelse TV wil kindereorso filmen ZATERDAG 8 APRIL 1961 De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft gisteren met 84 tegen 0 stemmen en bij negen onthoudingen een resolutie aangenomen, waarin de toepas sing van de apartheidspolitiek in het beheerschapsgebied zuidwest- Afrika wordt veroordeeld. De landen die zich van stemming onthielden waren Nederland, Australië, België, Frankrijk, Luxemburg, Portu gal, Spanje en Engeland. De Zuidafri- kaanse afgevaardigde was in de ver gadering, maar reageerde niet op een verzoek zijn stem uit te brengen. De assemblee nam „met ernstige be zorgdheid" kennis van „de steeds slech ter wordende toestand in zuidwest-Afrika als gegevolg van de voortdurende toe passing van tirannieke gebruiken als dc apartheidspolitiek". In de resolutie wordt „het heftige verlangen van het volk van zuidwest-Afrika naar vrijheid en nationale onafhandelijkheid en soe vereiniteit" erkend en gesteund. De vergadering betreurt de pogingen om zuidwest-Afrika in de Unie te doen opgaan. Deze pogingen, die hun hoog tepunt vonden in de zogenaamde volks stemming van 5 oktober 1960, zijn vol komen onaanvaardbaar, moreel of wet telijk ongegrond en strijdig naar letter en geest met het mandaat". Krachtigste resolutie De volkerenbond heeft Zuid-Afrika het mandaat over de vroegere Britse kolonie zuidwest-Afrika toegewezen. Zuid-Afika is het niet eens met de opvatting van de V.N., dat zuidwest- Afrika na de ontbinding van de vol kerenbond een beheerschapsgebied is ge worden, waarover de beherende mogen- heid rapport moet uitbrengen. Het was de krachtigste resolutie over deze kwestie die de Algemene Vergade ring tot op heden heeft aanvaard. De speciale politieke commissie van de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties heeft gisteren besloten de stemming over twee ontwerpresoluties over de apartheidspolitiek in Zuid-Afri- Jacoba van Beieren komt naar Breda (Van onze correspondent) Ter gelegenheid van de opening van de Bredase Lijnbaan, het Brabantplein, komt Jacoba van Beieren, de gastvrouw van de Keukenhof, op 12 april, verge zeld van 2 hofdames, naar Breda. Voorafgegaan door een lange auto karavaan trekt zij door buitenwijken en binnenstad naar het gemeentehuis, waar zij officieel door B. en W. van Breda zal worden ontvangen. Jacoba van Beie ren zal daar, als afgevaardigde van de jaarlijkse manifestatie „De Keukenhof" de stad Breda haar beste wensen over brengen voor „Nu Breda 1961", de na tionale manifestatie van hobby en vrije tijdsbesteding, die in juli en augustus in Breda wordt gehouden. Om kwart over 12 zal de burgemeester van Bre da, mr. dr. R. M. A. Geuljans, het winkelcentrum, dat wordt versierd met 150 vlaggen en bloembakken, officieel openen, waarna het gezelschap enige winkels gaat bezoeken. De etalages van de winkels zullen voor deze gelegenheid met in totaal 9.000 bloemen worden ver sierd. En bij alle 6.000 gezinnen in de woonwijk Brabantpark zal een boeketje bloemen, voorzien van een visitekaartje van Brabantplein en Keukenhof, wor den aangeboden. Op het plein zal gedurende een week een autotentoonstelling worden gehou den van een automerk. Eind 1958 en begin 1959 openden de eerste drie win keliers op het Brabantplein hun nieuwe zaak. Veertien dagen geleden heeft de laatste van de dertig zijn zaak geopend. Jacoba van Beieren brengt vlak na de officiële opening van het winkelcen trum een bezoek aan de kinderzaal van het Ignatiusziekenhuis om bloemen rond te delen. Ondertussen geeft de jeugd drumband „Vrfj en blij" een show op het Brabantplein. 's Avonds zal een Beierse kapel van kwart voor acht tot ongeveer tien uur een concert geven, waarna het openings feest zal besloten worden met een tap toe. Volledige vijfdaagse werkweek bij politie Minister bekijkt gevolgen Minister Toxopeus van Binnen landse Zaken heeft kortgeleden aan de burgemeesters van alle zoge naamde gemeentepolitie-gemeenten medegedeeld, dat de arbeidstijdver korting voor de politie op 1 novem ber volledig zal worden ingevoerd. De bewindsman zal zo spoedig mogelijk nadere inlichtingen ver strekken over de gevolgen voor de gemeentepolitie op het gebied van organisatie en technische uitrusting van de korpsen, de rechtspositie regeling van de ambtenaren en de financiële regelingen. Dit heeft de minister van Binnen landse Zaken ad interim, mr. A. C. W. Beerman, medegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Eerste Ka merlid, de heer J. C. Haspels. De moeilijkheden, die door de arbeids tijdverkorting bij de gemeentepolitie ontstaan, kunnen worden opgelost door opvoering van de sterkte of door andere maatregelen, bijvoorbeeld het financi eel mogelijk maken van uitbreiding der motorisering. Beide mogelijkheden, die nauw verband met elkaar houden, zo verklaart de minister, zullen onder ogen worden gezien. De minister houdt rekening met het feit, dat bij de gemeentepolitie, met na me in de grote gemeenten, een groot aantal vacatures bestaat. De minister bestudeert eveneens de uit de arbeids tijdverkorting voorvloeiende financiële consequenties (betaald overwerk), in dien opvoering van de sterkte der ge meentepolitie slechts zeer geleidelijk mo- celijk zal zijn. ka uit te stellen tot maandag. Dit zijn de ontwerpresolutie van 24 Afrikaanse landen, Cuba en Indonesië, waarin wordt aanbevolen de diplomatieke en econo mische betrekkingen met Zuid-Afrika te verbreken, en de ontwerpresolutie van vijf Aziatische landen waarin aan elke regering afzonderlijk wordt overgelaten maatregelen tegen de apartheid te ne men. In de beide resoluties wordt de apartheidspolitiek van de Zuidafrikaan- se regering veroordeeld. Afscheid prof. dr. J. Waterink ALS HOOGLERAAR VRIJE UNIVERSITEIT Prof. dr. J. Waterink zal wegens het bereiken van de 70-jarige leeftijd aan het einde van de cursus 1960—1961 zijn ambt als hoogleraar aan de Vrije Uni versiteit neerleggen. In verband hier mee zal op donderdag 25 mei in het Woestduincentrum te Amsterdam prof. Waterink zijn afscheidscollege houden, 's Middags zal de hoogleraar daar reci piëren. De volgende dag, vrijdag 26 mei, zal er een wetenschappelijke bijeen komst worden gehouden met oud-leer lingen en leerlingen van de universiteit. INTERNATIONAAL CONGRES JEHOVA'S GETUIGEN Van 1 t/m. 6 augustus zal ln het Olympisch Stadion te Amsterdam een internationaal, congres van Jehova's ge tuigen worden gehouden. Tijdens dit congres zullen in het sta dion dagelijks lezingen en demonstra ties over bijbelse profetieën gehouden worden. De minister van Economische Zaken in de regering-Ileo, Dericroyard, heeft gisteren op een persconferentie in Leopoldstad meegedeeld, dat de blokkade van de Oostprovincie volledig is opgeheven. Het eerste schip, o.a. geladen met levens middelen zal waarschijnlijk volgende week vertrekken. De blokkade werd vier maanden geleden ingesteld om de Loemoembistische regering van Gizenga in moeilijkheden te brengen. De opheffing wordt beschouwd als een gebaar van goede wil. De regering in Stanleystad heeft de autoriteiten in Leopoldstad vrije doorvaart voor de schepen toegezegd. Bovendien ondervond ook Leopoldstad hinder van de blokkade. Weliswaar is in Stanleystad een tekort aan levens middelen ontstaan maar de rest van Kongo ontving geen deviezen uit de ex port van katoen, koffie en palmolie en geen sigaretten. De Oostprovincie zal thans 25.000 ton goederen uitvoeren die door de blokkade moesten worden opge slagen. Sigaretten worden voornamelijk uit Katanga betrokken, maar president Tsjombe heeft de uitvoer stopgezet om dat hij betaling in Katangese munt wenst. Het handelsverkeer tussen Ka- tanga en Leopoldstad is tot stilstand gekomen, aldus deelde Dericroyard mee. Leopoldstad zal per vliegtuig 30 ton kleding naar de Oostprovincie zenden. Voorts overweegt men het transport van medicamenten naar een streek in de Oostprovincie waar dysenterie heerst. „Wij streven slechts naar nationaal begrip, zodat onze vrienden in de Oost provincie met ons kunnen terugkeren Li een verenigd Kongo, gepersonifieerd in het staatshoofd, president Kasavoe- boe". Ten aanzien van Katanga zei Deri croyard dat Tsjombe heeft geweigerd een beslissing te nemen over hervatting van de handelsbetrekkingen voordat een rondetafelconferentie van Kongolese politici is gehouden. „Hij wil ons zijn volledige onafhankelijkheid laten erken nen. Maar wanneer wij geen goederen uit Katanga krijgen kunnen wy ze er gens anders halen". Generaal Loendoela, de opperbevel hebber van de Loemoembistische strijd krachten in de Oostprovincie, zal zon dag in een plaatsje aan de grens van de Oostprovincie en de provincie Evenaar een ontmoeting hebben met Krachtig offensief van Tsjombe in noord-Katanga Katangese troepen onder blanke offi cieren hebben gisteren het spoorweg knooppunt Kabalo in Noord-Katanga op aanhangers van Loemoemba uit de Oostprovincie en leden van de Baloeba- stam veroverd. Militairen van Tsjombe bezetten ook het stadje Moelongo bij Manono. De Katangaanse eenheden zouden nu op weg zijn naar Njoenzoe, dat 160 km van Kabalo ligt en eveneens een spoor wegcentrum is. Naar in Elisabethstad, de hoofdstad van Katanga verluidt, vormen deze mi litaire acties een deel van de eindfase van Tsjombes campagne om het gezag over Noord-Katanga terug te krijgen. Jason Sendwe, de leider van de Ba- loeba-stam in Noord-Katanga, heeft de Verenigde Naties gevraagd troepen te sturen om een einde te maken aan de burgeroorlog die president Tsjombe van Katanga volgens hem tegen de Baloeba voert. Sendwe, die zich zelf heeft uitge roepen tot hoofd van de staat Loealaba, in Noord-Katanga, heeft tegelijkertijd zijn volk opgewetk de wapens tegen Tsjombe op te nemen. In een persconferentie zei Sendwe de passieve houding der VN niet te kunnen begrijpen tegenover de slachtingen in Manono, waar na dagenlange gevechten enkele honderden mannen, vrouwen en kinderen werden gedood. Volgens hem hebben de Zuidafrikaanse huurlingen, die Tsjombe in dienst heeft, gebruik ge maakt van tanks en mortieren terwijl Manono ook uit de lucht is gebombar deerd. Sendwe beschuldigde Tsjombe ervan de Baloeba te willen uitroeien, om het rijke myngebied in Noord-Katanga in handen te krijgen. generaal Moboetoe, de commandant van de strijdkrachten van de regering-Ileo. Dit is van doorgaans betrouwbare zijde in Leopoldstad vernomen. Aanvankelijk zou de ontmoeting reeds woensdag (5 april) in Kamina hebben plaats gehad, gekoppeld aan politiek overleg. Het politieke overleg ging echter niet door. Amerikaanse jager schiet Amerikaanse bommenwerper neer Een Amerikaanse straaljager heeft gis teren by een schijnaanval een achtmo- torige Amerikaanse straalbommenwerper van het type B-52 neergeschoten, zo heeft de Amerikaanse luchmacht in Washington bekendgemaakt. Drie van de acht inzittenden hebben zich met een parachute kunnen redden. Het lot van de vjjf andere bemanningsleden is nog niet bekend. Het wrak van de bommenwerper is in bergachtig terrein terechtgekomen. Het reddingswerk wordt bemoeilijkt door een sneeuwstorm. De B-52 was voor een ongewapende oefenvlucht opgestegen van het vlieg veld El Paso in Texas. Een straalja ger van het type F-100 van de nationale luchtwacht van Nieuw-Mexico had toe stemming gekregen om schijnaanvallen op de bommenwerper uit te voeren. Toen de jager de B-52 voor de zesde maal naderde, schoot een raket van het type Sidewinder los, die de bommenwer per trof. Dit toestel stortte neer nabij Albuquerque in Nieuw-Mexico. De Sidewinder is een luchtdoelprojec tiel dat zelf zijn doel opzoekt, doordat het geleid wordt door de infra-rode straling van een vliegtuigmotor. Rus Tsarapkin liad niets te zeggen De drie-mogendhedenconferentie in Genève, die tracht te komen tot een ver bod op het nemen van proeven met kernwapens, is gisteren slechts drie mi nuten bijeengeweest. De Russische af gevaardigde Tsarapkin verklaarde dat hij niets te zeggen had. De V.S. en En geland wachten nog op een gedetailleerd antwoord op hun voorstellen van bijna De Britse afgevaardigde, Ormsby-Go- De Britse afgevaardigde, Ormsby-Fo- re, besloot in afwachting van het Rus sische antwoord naar Londen terug te keren. Zijn plaats zal worden ingeno men door Sir Michael Wright. Volgens het Westen heeft Tsarapkin de conferentie ernstig in gevaar ge bracht door zyn voorstel om de admi nistrateur als hoofd van het controle orgaan, over wie men het al eens was geworden, te vervangen door een ad ministratieve raad van drie man. Lyndon Johnson over NAVO De Amerikaanse vice-president Lyn don Johnson heeft gisteren in Parijs gezegd, dat er verder overleg zal zyn over de behoefte aan een „doeltreffend wapenpotentieel van de NAVO". Johnson zei dit tegenover journalis ten na een onderhoud met de Franse premier, Debré, met wie hij had ge sproken over de komende samenkomst van de Franse en Amerikaanse presi denten en over de noodzakelijkheid van nauwe Frans-Amerikaanse samenwer king. Het onderhoud was „zeer bevre digend" geweest en er was „volmaakte overeenstemming" geweest over de be sproken vraagstukken. Niet gesproken was over Algerije of de Franse kern wapenproeven. Johnson is later naar Washington ver trokken. Pas wapenstilstand na staking VS-hulp Het radiostation van de Pathet Lao heeft verklaard dat een wapenstilstand in Laos slechts mogelijk is wanneer de Amerikaanse hulpverlening aan de rechtse troepen wordt gestaakt, aldus het persagentschap Nieuw-China. Ten spoedigste moet een internationa le conferentie over Laos worden gehou den. Zonder een dergelijke conferentie kunnen niet de grondslagen voor een regeling van de kwestie-Laos worden ge legd en kan een wapenstilstand geen hechte basis hebben. De Pathet Lao en haar politieke organisatie, de Neo Lao Haksat steunt het Sowjetrussische voorstel, begin deze maand in de Cambodjaanse hoofdstad Pnom Penh een veertienmogendheden- conferentie te beleggen. Engeland wil een internationale con ferentie nadat eerst Engeland en de Sowjet-Unie hebben opgeroepen tot een wapenstilstand en nadat de internatio nale controlecommissie voor Laos weer is bijeengekomen. Radio-Moskou heeft verklaard dat de ze maatregelen niet in de door Enge land voorgestelde volgorde behoeven te worden genomen. De Pathet Lao beschouwt de neutra - listische Prins Soevanna Phoema als de wettige premier van Laos. „De verra- derskliek van generaal Phoemi Nosa- van en Prins Boen Oem" mag niet formeel namens Laos optreden op de internationale conferentie, maar kan wel in het overleg over een wapenstil stand worden betrokken. Bezorgdheid over de financiën der V.N. In de begrotingscommissie van de Al gemene Vergadering heeft de afgevaar digde van Nederland, dr. J. P. Bannier, zijn bezorgdheid uitgedrukt over de steeds slechter wordende toestand van de V.N. Hij bepleitte „speciale maatregelen" om de financiële crisis het hoofd te kun nen bieden die is ontstaan door de wei gering van o.m. de communistische lan den, een bijdrage te leveren aan de kos ten van het optreden ln Kongo. Het is bijna „tovenajry" dat secretaris generaal Hammarskjöld nog in staat is in de normale uitgaven van de volkeren organisatie te voorzien, maar een situa tie waarin hij genoodzaakt, is uit speciale fondsen te lenen mag niet voortduren. Nederland is bereid elke speciale bijdra ge waarom eventueel zal worden ver zocht te betalen. Kritiek van leger op plan van Kennedy In het Amerikaanse „Tijdschrift voor leger, marine en luchtmacht" is een kritiek verschenen op het plan van pre sident Kennedy om Amerikaanse eenhe den op te leiden voor de guerrillastrijd. Met de uitvoering van het plan is al een begin gemaakt door minister van De fensie Robert Mcnamara. In het blad wordt gezegd, dat het plan „politiek onvruchtbaar" is. Het is veel beter om in de voormalige koloniën goed opgeleide inheemse strijdkrachten te gebruiken omdat deze meer succes bij de bestrijding van de communistische propaganda zullen hebben dan de Ame- kaanse, Britse of Franse eenheden. Het blad doet daarom het voorstel om vluchtelingen uit communistische landen of landen als Cuba aan te werven en de zen op te leiden voor de guerrillastrijd. Deze eenheden zouden dan onder Ame rikaans bevel kunnen worden geplaatst. FANFANI NAAR KENNEDY Premier Amintore Fanfani van Italië zal op uitnodiging van president Ken nedy op 12 en 13 juni een bezoek aan Washington brengen. President Grcnchi op Curasao President Giovanni Gronchi van Italië is met zijn echtgenote op Curasao aangekomen. Zij zijn daar op doorreis naar de hoofdstad van Peru, Lima, aan het begin van een reeks officiële be zoeken aan Latijns-Amerikaanse lan den. Ernstig verkeersongeluk Eén (lode en drie gewonden bij Locheni Gistermiddag zijn op een kruispunt tussen Laren en Lochem twee auto's tegen elkaar gebotst. Een 12-jarig meis je, Loes Waringa uit Bussum is hierbij om het leven gekomen. Drie andere in zittenden zijn zeer ernstig gewond. De botsing ontstond, doordat een per sonenauto. bestuurd door mevrouw K. van Kambien uit Zutphen de voorrangs- weg van Lochem naar Laren wilde over steken toen uit de richting Laren een auto naderde, bestuurd door mevrouw Knibbe uit Zwolle. Mevr. Van Kambien was met drie kinderen op weg naar kennissen in Lochem. De 12-jarige Loes Waringa werd bij de botsing uit de wagen ge slingerd, «ij raakte met haar hoofd een betonnen paal en kwam daarna onder auto terecht. Het kind was op slag dood. De drie inzittenden: mevrouw Knibbe, die een schedelbasisbractuur opliep, Ine Hoek uit Haarlem, en Alma Knibbe uit Zwolle, werden zeer ernstig gewond naar het ziekenhuis overgebracht. De beide inzittenden van de andere auto (twee dames) liepen slechts lichte verwondin gen op. Beide auto's werden zwaar beschadigd. Militair bij rijles in jeep omgekomen De 19-jarige marechaussee vierde klasse J. P. Meelis uit Alkmaar is gister middag om het leven gekomen bij een ongeluk met een jeep, waarin les werd gegeven. De jeep was, op de weg tussen Hoen- derlo en Harskamp, met een voorwiel in de berm van de weg gekomen Toen het voertuig weer op de weg werd ge manoeuvreerd, werd het door een ach terop komende vrachtauto gegrepen. De jeep werd tegen een boom gedrukt. Bij het ongeluk werden gewond de mare chaussee vierde klasse J. C. Stolk, de marechaussee tweede klasse D. G van de Heyden en de instructeur, korpo raal eerste klasse E. Postma. Zij liepen respectievelijk een bekkenfractuur en verwondingen aan gelaat en benen op. De bij het ongeluk betrokken militairen horen thuis in het dépot Koninklijke Marechaussee te Apeldoorn. In bijna alle Europese landen deed zich gedurende 1960 het verschijnsel voor van een hogere opbrengst bij een mindere aanvoer. Zo was het ook vorig jaar in Groot-Brittannië. De totale aanvoer bedroeg 15.940.275 kisten van I cwt <50.8 kg) met een opbrengst van 50.943.984 tegen 16.975.238 kisten voor 50.274.033 in 1959. In feite komt het dus neer op een verminderde aanvoer van 1 miljoen kisten en een meer op brengst van 670.000. In Engeland en Wales werden bijna II miljoen kisten aangevoerd voor 37.152.755. De aanvoer in 1959 was iets meer doch de besomming bedroeg 35.8 miljoen. Gedurende de maand december ver toonde de aanvoer van vis in de havens Hull en Grimsby een belangrijke stijging van resp. 57.600 kisten en 78.000 kisten in vergelijking met december 1959. Door buitenlandse schepen werd in 1960 by na 2% miljoen kisten vis aange voerd in bevroren en verse toestand. De opbrengst hiervan was 12.7 miljoen. Alleen in december van het vorige jaar bedroeg de aanvoer 250.000 kisten yoor bijna 1.5 miljoen. De meeste buiten landse vis werd te Grimsby en Huil aan gevoerd. In Huil kwam het merendeel van IJsland. Opvallend is de grote aanvoeren uit de Barents Zee en van de Moermanskust tydens de maand december. In totaal werd van deze visgronden 405 061 kisten vis aangevoerd tegen 214.076 kisten in december 1959. Dus byna het dubbele. Hiermede is ook de styging van de aan voer van de beide Humberhavens Huil en Grimsby verklaard. Deze beide havens zyn de thuishavens van de treilers van de verre visserij. Vooral Huil. Deze twee plaatsen voerden in 1960 tezamen meer dan 8 miljoen kisten vis aan. Dit is een 'ractie meer dan de helft van het totaal aangevoerde in Groot-Brittannië. Gespe cificeerd werd aangevoerd te Hull 4.599.109 kisten en te Grimsby 3.501.562 kisten. De hoofdschotel van de aanvoer in december was afkomstig van de Noord zee en wel 1.368.763 kisten (v.j. 1.538.051 kisten), van Labrador 4.607 kisten (v.j. 8.119 kisten) en van de Newfoundland- banken 210.742 kisten (v.j. 66.871, kisten). Brand uitgebroken Aan boord van het Britse passagiers schip „Dara", dat zich in de Perzische Golf, op ongeveer driehonder mijl ten oosten van de groep der Bahdrein-eilan- den, bevindt, is brand uitgebroken. Het Britse tankladingsvaartuig „Em pire Guillemot" heeft in een radiosein medegedeeld 85 van de 460 opvarenden te hebben overgenomen. Een ander schip, de „Steinborg", heeft vyf opva renden overgenomen. Vernomen wordt dat de overige op varenden zich niet in de reddingboten hebben kunnen begeven. De drie Britse fregatten, „Loch Ruth- ven", „Loch Fyne" en „Loch Alvie", die oefeningen in de Perzische Golf hiel den, zetten vanmorgen op volle kracht koers naar de door de „Dara" opge geven positie. Men verwacht, dat zy het schip zaterdag omstreeks vijf uur zou den hebben bereikt. „TE LAGE A.O.W.-NORMEN" „Wy kunnen steeds duidelyker con stateren dat tegen de premieheffing door de AOW meer en meer verzet ryst", aldus de voorzitter van de Bond voor Staatspensionering, de heer L. Steenhuis, op de gisteren in Amsterdam gehouden algemene vergadering van de bond, die al meer dan 60 jaar strydt voor een premievry staatspensioen. „Met de wetenschap voor ogen dat de norm uitkeringen van de AOW voor de be jaarden by lange na niet meer toe reikend zyn om aan de levensbehoeften te voldoen en noodzakelijk daarmede gepaard moet gaan de strijd te voeren om te komen tot verbetering hiervan, zal het toch wel zeer moeilijk zyn om de premies te verhogen", aldus de voor zitter. Hy noemde het een gelukkig verschynsel dat ook in het Parlement stemmen zyn opgegaan, te kennen heb ben gegeven, dat de normen van de AOW veel te laag zijn. WERKZAAMHEDEN VAN DE NIEUW-GUINEARAAD Vandaag kiest de Nieuw-Guinea-raad een college van gedelegeerden, dat zal worden belast met de behandeling van de lopende zaken tussen de zittingspe rioden van de raad. Gezien het over de kandidaatstelling gevoerde voor-overleg mag worden verwacht, dat dit college zal bestaan uit vier Papoealeden en drie Nederlanders. De gedelegeerden zullen een maan- deiykse vergoeding van f 1050 ontvan gen, tegen een vergoeding van f 300 voor de andere leden van de raad. Deze zullen echter een nog niet vastgesteld daggeld ontvangen zolang de raad in zitting byeen is. In zyn eerste vergadering heeft de raad besloten de ontwerp mijnwet- Nieuw-Guinea zo spoedig mogelyk in behandeling te nemen. Over dit ontwerp zal de raad advies uitbrengen. Leden van de raad hebben tenslotte informeel overleg gepleegd over moge lijkheid om Amerika's afwezigheid by installatieplechtigheid in een openbare raadszitting aan de orde te stellen. Op 15 april zal het kindercorso weer voor Lisse ryden. Het ziet er naar uit, dat het corso 1961 een succes zal wor den, want er zyn reeds 14 grotere stukken van plaatselyke bedrijven en clubs ingeschreven, terwijl er nog steeds aanmeldingen binnenkomen. Op 3 uur nam. wordt van het par keerterrein van de HoBaHo af gestart en vervolgens gereden door de School straat. Grachtweg, H.B.G. plein. Tulpen straat, Kanaalstr. Wagenstr. Wilhelmi- nastr. Julianastr. Heereweg, Bondscraat, Schoolstraat, waarna de stoet op het parkeerterrein van de HoBaHo ontbon den. Het jeugdkorps van Canite Tuba en de padvindersdrumband uit Haarlem lopen in de stoet mee ter muzikale op luistering. Ook buiten de gemeente bestaat veel belangstelling voor dit kindercorso. Ver schillende reisbureau's hebben in hun bloembollentrip de bezichtiging van dit corso opgenomen. Voordat het corso start zal op het arkeerterrein HoBaHo de keuring plaats hebben. Er is kans, dat een Engelse televi siemaatschappij dit evenement filmt om dit naar verschillende landen uit te zen den. Over enige maanden zal de restau ratie van het uit 1738 daterende Christiaan Miïller-orgel van de Grote Kerk in Haarlem zijn vol tooid. De restauratie wordt uitge voerd door een Deense firma. Op de frontpijpen wordt een dun laagje bladtin aangebracht. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 8 april Leldse Coöp. Groen te- en Fruitveiling: per 100 kg.: Andijvie 78, snijbonen 350-410, kroten 6, kroten, gekookt 25, prei 15-22, rabarber 16-25, spinazie 35-56, stoofsla 20-25, komkom mers 88, witlof 80-112. Per 100 stuks: komkommers 28-60, sla 6.50-13, Per 100 bos: Peterselie 39, radys 19-28, selderij 25-34. AALSMEER, 7 april C.V. Centrale Aalsnjeerse Velling GA.: Snybloemen, dagprijzen: Gerbera 30-31, Clematis 40- 65, Prunus Serrulata 95-185, per stuk. Amaryllis 30-54 per kelk. Seringen: Step- man 4-kop 50-75, idem 2-kop 35-50; Le- gray 4-kop 40-69, idem 2-kop 30-42 per stuk. Lathyrus 225-410 per bos. PERKPLANTEN: per bak: Violen ge mengd 175-320, Idem geel 250-400, Idem blauw 200-350. Idem wit 200-330; Cor- mlta 250-300; Primula veris 200-280. idem acanlis 200-225. Idem dentlculata 300-400, Doronlcum 150-220; Anbretla 180-220; Bellis 200-250; Saxlfraga 180-220; Muur bloemen 250-350; Nepeta 200-220; Lupine 200-250; Iberls 250-300; Witte brei 180- 220; Roze 180-220. BOSKOOP, 7 april „De Boskoopse Velling" G.A.: Azalea mollis I 66-49, Idem II 29-30 per tak; Jap. kers hlsakura I 130- 95. Idem II 75-51, idem III 43-17, idem ger bos 160-120-65; Anemonen 51 per bos; utterfly 340-260, Duisburg 320-260, ge mengd" 140-130, Lathyrus 85-65; tulpen gemengd 115; Rhodo lila 20-14, klem War rior 37-25; Glegoma ln pot 47; Axedes ln pot 34; Prunus triloba 18-16, idem II 13- 11, idem III 75-60; Forsythia I 68-62. ld. II 49-40, Idem III 33-26, Idem IV 21-14, idem per bos 85-60. ROELOFARENDSVEEN. 7 april Bloe menveiling: Anemonen 38-56, Fresia's 28- Irissen 1.10-1.90, Blauwe Druifjes 8- Narclssen 16-41. Tulpen: Mount Ever est 92-1.08, Zwanenburg 1.10-1.47, Patria 71-91. Hillegarde 63-70. Parkiettulpen 90- 1.80, Crown Imperial 58-74, Wlntergold 60-98, Carara 70-1.22, Rose Copland 45- 1.05, Lustige Wltwe 65-92, v. d. Eerden 62-1.17, Bandoeng 70-74, Oostenryker 68- 85. Ibis 55-73, Couleur Cardinal 68-97. Bartlgon 78-1.05, Br. Star 44-62, Golden Harvest 80-1.41. Sonja 51-72. Piccadilly 81-1.10, Edith Eddy 60-91, Purper Cop land 73-95. Elizabeth 90-1.09. Wm. Pitt 75—1.04, Preludium 56-74, China Pink 83- 99, Ocercjale 70-75, White Sail 60-83, Kleurenpracht 71-1.10, Dubbe tulpen 38- 84 per bos. Am. Anjers 15-32 per stuk. Groenteveiling: Aardbeien 2.90 per doosje. Spinazie 37-40 per 100 kg. RIJNSBURG, 7 april Bloemenveiling Flora: Tulpen: Copland 95-105, Queen of the Nlght 100-115, Apeldoorn 140-155, Sweet Harmony 185-190, Prunus 110-115, Cordell Huil 115-120, Motherday 110-115, Nina 120-125, Elizabeth 130, Cansas 110- 120, Pink Attraction 120-125, Yellow Mas ter 125-135, per bos. Narcissen: Actea 180-220, Ingles Combe 220, Flower Record 160-180, Clamar 140-160, Semper Avantl 390-400. Anjers: Flamingo 25. Sim roze 25-28, Sim wit 28-30, Sim rood 24-26 per 100. Anemonen eerste soort 400-570 per 100. Gerbera eerste soort 29-30 ct. per st. Groenteveiling: Waspeen A1 60-69, Idem A2 16-42.50, Idem B 61-68; prei 14-21; Rabarber 14-20 per 100 kg. Knolselderij 3-18 per 100 stuks. Peterselie 14-29, Uitjes 14 per- 100 boe. TER-AAR, 7 april Groenteveiling: Witlof I 97, Idem II 77, Idem stek 36; spi nazie 40-54, Idem II 31-39; prei 15-21; ra barber 13-32; waspeen 16-27; postelein 91-96; stoofsla 20-25; aardappelen 11, spruiten afw. 36. alles per kg. Sla I 10-15, idem II 7-10, Idem C 5-7; komkommers C 37-42, Idem D 21-31. klem stek 11-30; bloemkool B 77. idem C 39-57, Idem afw. 26-37; knolselderij 15, alles per stuk. Ra dijs 13-20, Idem. II 10-11; selderll 35-41, idem II 13-15; raapstelen 3-4, alles per bos. Aardbeien 2.70 per doosje. Bloemen: Violen 1.00-1.70 per bak. NEDERLANDS ONTWERP EUROPAZEGELS 1961 Negentien duiven in vlucht zal het motief zyn van de Europazegels, welke in september door vele van de 19 bij de conferentie van Europese post- en tele communicatie administraties (CEPT) aangesloten landen zal worden uitgege ven. zo deelt de PTT mede. De voorstelling, welke is ontworpen door de Nederlandse kunstenaar Theo Kurpershoek, is in Londen tydens de by eenkomst van vertegenwoordigers van die landen op 29 maart gekozen. Een ontwerp van de Engelse kunstenaar Mi chael Goaman, voorstellende vier post hoorns waarin de letters C.E.P.T. zyn vervat, werd gekozen als een symbool, dat de landen van de C.E.P.T., dte geen Europazegel met het duifmotief uitge ven, desgewenst kunnen opnemen in het eigen ontwerp.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9