WIL DE REGERING KENNEDY COMPROMIS NIEUW-GUINEA? POLITIE IN FRANKRIJK KAMT ULTRA-RECHTSE KRINGEN UIT Koningin deed de Prins uitgeleide op Schiphol WEERBERICHT Nieuiv initiatief op komst Ter vermijding van een oorlog fa. D. KRET Zn. Lefèvre: n rooms-rode coalitie is in het belang van het land Bannelingen uit Cuba nu gereed voor de invasie Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 8 APRIL 1961 No. 30324 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f059 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Probleem met Luns en Soekarno bespreken Een Amerikaanse regeringsfunctionaris heeft in een onderhoud met een verslaggever van U.P.I. meegedeeld, dat de regering-Kennedy voornemens is het beleid ten aanzien van de kwestie-Nieuw-Guinea te herzien. De aanleiding hiertoe ligt in de vrees voor een oorlog tussen Nedetland en Indonesië. In eerste instantie zal gepoogd worden een compromis tot stand te brengen. Daarom zal het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken op dit punt het initiatief nemen als de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, maandag en dinsdag a.s. Washington bezoekt. Ook tijdens het bezoek, dat president Soekarno, later in april, aan Washington brengt, zal de Amerikaanse regering de kwestie ter sprake brengen. De Amerikaanse regering had lang geloofd dat Soekarno geen gebruik van geweld zou maken om de kwestie tot een oplossing te brengen, doch de toenemende agitatie tegen het Nederlandse bestuur over Westelijk Nieuw-Guinea, alsook de wapenaankopen in de Sowjet- Unie, waarvoor Indonesië 400 miljoen dollar heeft uitgetrokken, hebben Washington van gedachten doen veranderen, aldus U.P.I. Macmillan bezorgd Onze Londense correspondent meldt: De Nederlandse reactie op de Engelse uitnodiging aan Soekarno kan volgens waarnemers te Londen tot gevolg heb ben, dat er iets verloren gaat van de zeer goede verhouding tussen Nederland en Engeland na het optreden van mi nister Luns in Parijs en zijn gesprekken in Londen. Britten, die het belang van het Nederlandse standpunt ten opzichte Van doorgaans welingelichte zijde te Washington is voorts vernomen dat de Amerikaanse regering o.a. met het oog op de op dat ogenblik ernstiger worden de crisis in Laos geen vertegenwoordiger heeft gezonden naar de installatie van de Nieuw-Guinearaad te Hollandia. Ver der wilden de V.S. president Soekarno die deze maand een bezoek aan de V.S. zal brengen, niet tegen zich in het har nas jagen. „De Amerikaanse regering heeft diepgaand overwogen of zij al of niet een vertegenwoordiger naar Hollan dia moest zenden", zo werd verklaard. Engeland mengt zich niet in geschil De ongunstige reactie uit Den Haag op de uitnodiging aan Soekarno om naar Engeland te komen, is in Whitehall kalm opgenomen. De Engelse regering, is van mening, dat een gedachtenwisseling tussen haar en president Soekarno, van nut kan zijn voor het Westen in het al gemeen. Een woordvoerder van het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat de Nederlandse regering tevoren op de hoogte was gesteld van het voornemen om Soekarno uit te no digen. Zonder twijfel doelend op de kwestie Nieuw-Guinea voegde de woord voerder hieraan toe: „het is uiteraard aan de Engelse regering om te beslissen, welke vraagstukken met president Soe karno zullen worden besproken." De Nederlandse regering, zo werd ver klaard, heeft naar aanleiding van het bezoek geen officieel vertoog ingediend. De aandacht werd er op gevestigd, dat de uitnodiging aan Soekarno tot nu toe nog niet is aanvaard of afgewezen. Ook werd er op gewezen dat Enge land en Indonesië een gemeenschappelijk belang hebben bij de economische toe stand in Zuidoost-Azië door beider deel neming aan het Colomboplan en dat de uitnodiging aan Soekarno niet betekent, dat Engeland op enige wijze tracht zich te mengen in het geschil tussen Indo nesië en Nederland over Westelijk Nieuw Guinea. „Massa's water" Voor de commissie van de strijd krachten van de Amerikaanse Senaat hebben gisteren verschillende hoge Ame rikaanse marineofficieren moeten uit leggen waarom het opsporen van de buitgemaakte Santa Maria zolang ge duurd heeft. Zoals bekend werd dit Portugese schip in januari in het Ca- raïbisch gebied door rebellen over meesterd. De vergadering van de commissie was geheim. De Democratische senator Ri chard Russell zei na afloop van de bij eenkomst tegen verslaggevers: De enige verklaring, die ik mij nog kan herinne ren, luidde „water, massa's water". Advertentie LOODGIETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 vertelden mij gisteravond, dat zij deze actie niet begrepen en betreurden. De Britse regering is kennelijk van mening, dat de besprekingen met presi dent Soekarno van belang kunnen zijn voor de westelijke wereld in het alge meen. Premier Macmillan is zeer be zorgd over de ontwikkelingen in het Verre Oosten en men vreest hier dat openlijke vijandigheden tussen Neder land en Indonesië over Nieuw-Guinea communistisch China in de kaart zullen spelen. I Ramp met Iljoesjin: nog vraagtekens Tsjechische deskundigen, die het wrak van het bij Neurenberg neergestorte Tsjechische verkeersvliegtuig, een Hjoe- sin, hebben onderzocht, hebben giste ren in Praag erover geklaagd, dat hun werk is bemoeilijkt door het optreden van de Amerikaanse politie. De deskundigen verklaarden in een vraaggesprek met een vertegenwoordiger van het Tsjechische persbureau Ceteka, dat men kan aannemen dat het ongeluk, waarbij alle 52 inzittenden om het leven kwamen, „wel zeer plotseling is gebeurd en een eigenaardig verwoestende uitwer king heeft gehad." De deskundigen hadden verder kun nen vaststellen dat het vliegtuig op grote hoogte vernield is en dat de ramp niet veroorzaakt is door weersomstandighe den. door een Noordafrikaan weer een familie met zes kinderen onder vuur werd ge nomen, waarbij een 8-jarig meisje door van Nieuw-Guinea zeer zeker begrepen, twee revolverkogels werd geraakt, is de (Van onze Parijse correspondent) De Franse regering heeft gisteren dan eindelijk besloten metterdaad te reageren op de steeds erger wordende terreuracties die van neo- fascistische kant en ook onder de Algerijnen sinds een paar weken wer den ontketend. Terwijl de minister van Justitie, Michelt, strikt geheim en bijna onopgemerkt een bliksembezoek bracht aan Algiers om daar met de hoge vertegenwoordiger Jean Morin de voorbereidingen tot een tegenofficief te treffen, deed de Franse politie in Parijs en andere steden een honderdtal invallen bij neo-fascistische figuren en organi saties. Op het „binnenlandse Algerijnse politie, eveneens een tegenactie begon- front", waar gisteren in Saint Quentin nen. Verschillende nederzettingen en kampen, vooral in de Parijse voorsteden Naar Mexico, Amerika en Canada Voorzitter van de CVP zal waarschijnlijk volgende week in zijn taak slagen (Van onze Brusselse correspondent) Theo Lefèvre, de voorzitter van de C.V.P., de door de koning aan gewezen kabinetsformateur, zal waarschijnlijk in de loop van de volgende week in zijn taak wel slagen. Dat was gisteravond de algemene opinie welke men in Brusselse politieke kringen kon vernemen. De formateur zelf had trouwens zon der omwegen verklaard dat hij een coa litie tussen rooms-katholieken en so cialisten beschouwde als zijnde in het belang van het land, welk een verbin tenis zou kunnen steunen op een brede meerderheid in de volksvertegenwoordi ging. De grootste moeilijkheid schijnt, dat de socialisten hun deelname aan de re gering afhankelijk hebben gesteld van een amnestie voor stakingsdelicten Le fèvre heeft hen daarop in het open baar geantwoord: „Wanneer het onmo gelijk zou zijn over dit onderwerp tot overeenstemming te komen, zal ik op nieuw contact opnemen met de voorzit ter van de liberale partij". Dit is 'n drei gement, hetwelk nauwelijks ernstig wordt genomen, ook al hebben de liberalen water in hun wijn gedaan door te ver klaren dat zij hun deelnemen aan een eventuele nieuwe regering niet meer, zo als tot dusverre, afhankelijk stellen van een herziening van de kieswet. Lefèvre heeft gisteren onder andere i met Collard, de voorzitter van de B.S.P., en met Spaak gesproken. Beiden hebben 1 zich daarna positief geuit. Collard zei, dat hij het eens was met de plannen van Lefèvre wat betreft het samenwer ken van Walen en Vlamingen Spaak verklaarde dat hij ook van oordeel was dat er geen minister van Afrikaanse Za ken meer nodig was, doch dat de minis ter van Buitenlandse Zaken deze behoor de te behandelen. Zoals men weet wordt Spaak trouwens gedoodverfd als toekom stige minister van Buitenlandse Zaken in het ministerie-Lefèvre. Algerijnse arbeiders bij duizend tallen zijn ondergebracht, werden uitge kamd, maar ook dat initiatief moet weinig concrete gegevens of aanwijzin gen hebben opgeleverd. Een andere 30-jarige activist, die ervan verdacht werd dat hij de hand zou hebben gehad in de bomaanslag op de burgemeester van Evian, werd naar Parijs overgebracht, zonder dat bekend is geworden waarop deze verdenking heeft gerust. Bekende leiders van het Franse neo- fascisme moeten niet zijn lastig geval len. pe politie schijnt reden te hebben te veronderstellen, dat de daders van de verschillende aanslagen nog zeer jeug dige personen zijn, die in geen enkel partijregister staan ingeschreven en ook nooit bij publieke betogingen zijn op getreden. Zij zouden door de verant woordelijke kopstukken voor deze mis dadige acties al lange tijd in reserve zijn gehouden. De enige mogelijkheid om hen op het spoor te komen of zelfs in handen te krijgen zou dus zijn ze op heterdaad te betrappen, een weinig be moedigend vooruitzicht, dat van de zijde van de politie zelfs bijna naar enig defaitisme lijkt te rieken. Men beweert trouwens dat generaal De Gaulle persoonlijk niet al te lang bij deze bomaanslagen en moorden wil blijven stilstaan, die hij slechts ziet als voorbijgaande incidenten, waaraan daarom niet veel gewicht moet worden gehecht. Zijn oog blijft uitsluitend ge richt op een hervatting van de wapen stilstandsonderhandelingen met de FLN, van welk doelwit hij zich door geen duizend terroristen af wil laten leiden. Intussen moet wel worden geconsta teerd, dat tussen zijn Olympische visie en de zienswijze en angsten van het grote publiek eens temeer een zekere tegenstelling schijnt te heersen. Voor de KRO treden vanavond de Duitse ex-filmster Ilse Werner en het Engelse negerzangeresje Elaine Delmar op in een uitzending uit Treslong in Hillegom. Elaine Delmar (links) en Ilse Werner middenin gezelschap van Teddy Scholten (rechts), die als gast vrouwe optreedt, bij een Hillegoms bloemenstalletje. VERANDERLIJK De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Aanvankelijk zullen morgen nog opklaringen voorkomen maar later gaat de bewolking toenemen en is er in het zuiden var het land weer kans op wat regen. Vannacht zal plaatselijk nachtvorst voorkomen, maar morgen zullen de temperaturen tot iets hogere waarden kunnen stijgen dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur) 9 APRIL Zon op: 5.58 uur; onder: 19.26 uur. maan op: 1.05 uur; onder: 12.18 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.18 en 22.07 uur: laagwater te 4.31 en 17.22 uur. (10 april hoogwater te 10.51 en 23.43 uur; laagwater te 5.56 en 19.03 uur). Dit blad bestaat uit lb pagina's en een bijvoegsel. Prins Bernhard is gisteravond per K.L.M. van Schiphol naar Mexico vertrokken. De Prins werd uitgeleide gedaan door H. M. de Koningin, die hem tot in het vliegtuig begeleidde en daar afscheid van hem nam. Vlak voor zijn vertrek was de Prins uit de ontvangstkamer in de ICA- hal naar buiten gekomen om in de deuropening staande de pers te woord te staan en de fotografen gelegenheid te geven plaatjes te maken. „Met president Adolfo Lopez Mateos van Mexico, die ik al vaker heb ontmoet, ook toen hij nog geen president was, ga ik een paar plannen bespreken, die wij samen willen uitvoeren. Voor publikatie zijn die plannen nog niet rijp, dus noemt u het maar een privégesprek", vertelde de Prins. In Mexico zal hij voorts als voorzitter van de Internationale Paar densport Bond, de F.E.I., de moeilijkhe den bespreken, die zich voordoen omdat er twee paardensportfederaties in Mexi co zijn. Er kan volgens de Prins maar één lid van de F.E.I. worden. „De pre sident is het in dit opzicht met mij eens en verleent mij zijn medewerking. Beide federaties willen officieel erkend worden en dat gaat nu eenmaal niet. Dezelfde moeilijkheden hebben we trouwens in Oost-Duitsland ondervonden". Naar Los Angeles Van Mexico uit zal Prins Bernhard naar Los Angeles vliegen, waar hij zelf aan de stuurknuppel nieuwe vliegtuigen zal beproeven. Hij antwoord de nadrukkelijk ontkennend de vraag of hij er de nog steeds niet aan de KLM De „Hoge raad van de Cubaanse rege ring in ballingschap" heeft gisteren te New York laten weten, dat in de komen de twee weken een inval in Cuba zal worden gedaan. Het Cubaanse volk zal opgeroepen worden in opstand te komen tegen de „rode dwingelandij" van Fidel Castro. De baardige Cubaanse leider is er kennelijk van overtuigd, dat het hier geen loos dreigement betreft. Gisteren zei hij nog op een bijeenkomst van het Cubaanse vakverbond te verwachten, dat de contra-revolutionairen vroeg of laat zullen trachten aanzienlijke strijdkrach ten op Cuba te ontschepen. Volgens een correspondent van de Amerikaanse Omroepmaatschappij Co lumbia Broadcasting System in Miami Florida is de voorbereiding voor een dergelijke invasie van Cubaanse banne lingen thans geheel voltooid. Men wil die invasie van 5.000 man, gesteund door scheepsgeschut en vliegtuigen, laten samenvallen met het uitbreken van een binnenlandse opstand. De troepen, die de invasie zullen uitvoeren, zijn naar hun vertrekbasis in Midden-Amerika o.a. Guatemale, gevlogen. Een „vijfde colon ne" zal op Cuba aanvallen doen op stra tegische punten en krachtstations. De „New York Times" weet te melden, dat de gevluchte Cubanen de afgelopen maanden in de Verenigde Staten en Midden-Amerika zijn opgeleid. „Op Cuba rekent de revolutionaire raad, die vorige maand is opgericht, op een steeds groter wordende clandestiene beweging, die guerilla, sabotage en spionage organi seert", aldus het blad, dat er aan toe voegt „Cubaanse politici in Amerika verwachten, dat het mogelijk zal zijn de activiteiten van de strijdmacht en de ondergrondse te coördineren, wanneer het tijdstip voor een aanval op het fort van Fidel Castro daar is". Prins Bernhard is gisteravond van Schiphol naar Mexico vertrok ken, van waar hij weer zal door reizen naar Los Angeles. Washing ton en Quebec in Canada. Op Schiphol werd hij uitgeleide gedaan door Koningin Juliana. verleende landingsrechten zou bespreken. „Dat men trouwens in Washington en niet in Los Angeles doet", vulde hij aan: „Want in Los Angeles is iedereen er voor". Er zullen in deze stad enkele ont vangsten voor hem worden georgani seerd. Via New York reist hij dan naar Ca nada, waar hij van 20 tot 23 april als voorzitter de tiende Bilderberg Confe rentie zal leiden, die in de buurt van Quebec zal worden gehouden. Vooraan staande figuren uit Europa, de Verenig de Staten en Canada zullen eraan deel nemen. Kijkje En tot slot ga il: nog even kijken in Washington", besloot de Prins. Een ver tegenwoordiger van de Regeringsvoor lichtingsdienst zei later, dat er van een ontmoeting nu met president Kennedy geen sprake is. De Prins, die op zijn tocht vergezeld wordt door zijn particu lier secretaris, dr. F. A. de Graaf en het hoofd van dc veiligheidsdienst van het Koninklijk Huis, de heer C. Sesink, wordt 27 april op Schiphol terugver wacht. Bij zijn vertrek waren nog op het vliegveld aanwezig de ambassadeur van Canada, Charles P. Hebert, de toekom stige president-directeur van de KLM. drs. E. H. van der Beugel en een van de 2 directeuren van de N.V. Luchtha ven Schiphol, mr. J. C. H. A. van Sta- pele. (§ud M leiiLDS Uit Het Leidsch Dagblad van 8 april 1861: De ondergeteekende be veelt zich vriendelijk aan en berigt zijne geëerde Stadgenoo- ten. dat zij weder in zijne Stroo- i hoeden-fabriek alle soorten van Stroohoeden wascht en van Mo- i del verandert a 60 cent de Hoed, i en verwt de Stroohoeden Zwart, i Grijs en Bruin. S. du Mont, f 9e huis van de Hoogewoerds- t J poort. In den Gemeenteraad van f 's-Gravenhage werd nu en dan getwijfeld aan de ernstige mee ning van he* bestuur der Holl. IJzeren Spoorwegmaatsch. om een spoorweg aan te leggen van Scheveningen over 's-Graven hage en Leiden naar Woerden, waarvoor de Regering concessie had verleend. Nu schijnt dien twijfel te zijn opgeheven, omdat het ontwerp der rigting in het algemeen is vastgesteld en een geldleening is aangegaan, om de kosten van de uitvoering der concessie van 26 April 1860 te bestrijden. Leidsche Stoombootdienst: Volharding: Varende tusschen Leiden en Amsterdam. Zomer- dienst: Van Leiden: des Maan- dags 's morgens ten 3 ure. Ove rige dagen 's morgens ten 5 ure.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1