Ijsbaan Voorschoten vordert flink PLANTJE BEDREIGT AFRIKA'S GROOTSTE WATERRESERVOIR In Italië officieel pro De Gaulle, is federalistische gedachte sterk Duizendste na de oorlog gebouwde woning in Leiderdorp BIJ DE FARAO'S WAS NIET ALLES GOUD WAT ER BLONK Varens strekken zich als een tapijt uit over Karibameer Onverholen bewondering voor „de moedige houding van Luns der ZATERDAG 8 APRIL 1961 Nadat de gemeenteraad van Voorschoten besloten had aan de Boerhaaveweg een ijsbaan te stich ten voor de IJsclub Voorschoten een ijsbaan, die deze winter nog in gebruik is geweest, ook al was nog niet alles geheel klaar heeft het bestuur van de ijsclub Rijndijk- Hoge Morsweg eveneens mede werking gekregen voor de aanleg van een ijsbaan, gelegen aan de Rijndijk juist tegenover de fabriek voor Diastatische Produkten. De IJsclub heeft het aan de aanleg ver bonden werk laten uitvoeren door de fa. Vollebregt in Oegstgecst. na dat de subsidie van de gemeente Voorschoten voor dit project ver leend was. Deze ijsbaan i? deze winter nog niet in gebruik geweest. Beide ijsbanen in Voorschoten zijn voor de overige maanden van het jaar bestemd om als speelterrein voor de jeugd te dienen. Aangezien aan behoorlijke speelterreinen, waar ook eens gevoetbald kan worden, grote behoefte bestaat, zowel in het centrum van de gemeente als aan de drukke Rijndijk, zullen deze ter reinen beslist een uitkomst zijn. Voor de IJsclub aan de Rijndijk opent deze baan tevens de mogelijk heid om bij minder strenge vorst wedstrijden te organiseren. Tot nu toe was men aangewezen op het water van de Schenk, die niet zo gauw dicht lag. (Foto L.D./Holvast) KIND IN KOKEND SOP Gistermorgen is de zesjarige Mar ja Goudberg uit de Tasmanstraat om streeks half acht in een teil met ko kend sop gevallen. Het kind speelde op een binnenplaats achter de ouderlijke woning. Door een ongelukkig toeval kwam het te struikelen en viel het rug gelings in de teil. Met brandwonden aan rug en benen werd het door de E.H.D. naar het Academisch ziekenhuis ge bracht. WASSENAAR KRUISPLANTING VOOR DE NIEUWE ST.-JOSEPHKERK Vrijdagavond, aan de vooravond van de eerste steenlegging voor de nieuwe parochiekerk van St.-Joseph by het park Deyleroord heeft op het bouwwerk een eenvoudige maar zinvolle plechtig heid plaats gehad. In tegenwoordigheid van vertegenwoordigers van de verschil lende parochiële instellingen heeft bouwpastoor H. F. Jansen op de plaats waar te zijner tijd het altaar zal worden aangebracht een eenvoudig houten kruis geplant. Het zal daar blijven staan tot dat op diezelfde plaats het altaar wordt gebouwd. Pastoor Jansen liet aan de plechtig heid een toespraak voorafgaan, waarin hij eraan herinnerde, dat na een lange periode van afwachten op 2 november 1960 met de bouwwerkzaamheden begon nen kon worden. Thans zijn die werk zaamheden zo ver gevorderd, dat tot het leggen van de eerste steen kan worden overgegaan. In de voorschriften voor de wijding en het leggen van de eerste steen staat, dat de avond tevoren de kruisplanting op de plaats van het al taar behoort te geschieden. Daardoor wordt, wat totnutoe een gewoon bouw werk was, een werk van hogere waarde en wordt, de plaats waar het altaar zal komen tot een plek, die aan de Heer van hemel en aarde is toevertrouwd. Zoals deze plaats het centrum zal zijn in de kerk. zo zal de nieuwe St.-Joseph- kerk een centrum worden in het uitbrei dingsplan Zijlwatering. Nadat de pastoor het voor deze plech tigheid voorgeschreven gebed had uitge sproken en het kruis had gezegend met wijwater, werd het kruis door de pastoor en de vier overige leden van het kerkbe stuur overeind gezet. Daarna sprak de pastoor nog een kort woord over de betekenis van de door het kruis aangeduide plek en nodigde hij de aanwezigen uit het bouwterrein verder te bezichtigen. Installatie burgemeester Geertsema Maandagmiddag zal in een buitenge wone openbare gemeenteraadsvergade ring, die om half 3 begint, mr. W. J. Geertsema worden geïnstalleerd als bur gemeester van Wassenaar. Daarna is er om 4 uur een défilé van Wassenaarse scholen en verenigingen, dat georgani seerd wordt door de Wassenaarse Oran jevereniging. Een ieder die aan dit défilé wil meedoen wordt uitgenodigd zich om uiterlijk 4 uur naar het raadhuis te be geven. Van 5 tot 6 uur is er een algemene re ceptie voor de burgerij, tijdens welke receptie kennis gemaakt kan worden met burgemeester en mevrouw Geertse ma. Medische Dienst Oegstgeest: Dokter Van Walchren, tel. 22030 en dokter v. d. Vliet-De Vries, tel. 22331. Warmond: Dokter Binnema, Voorhout tel. 02532-7393. Zuster Meyssen, Kerk- laan 17A, Voorhout, tel. 02532-7796. Voorschoten: Dokter v .d. Kooy, J. W. Frisolaan 3-5, tel. 2527. Wijkverpleging: Gezondheidscentrum, tel. 2177. Wassenaar: De artsen E. M. N. Oos- terbaan, Prinses Marielaan 14a, tel. 3056 en H. D. Boer, Wittenburgerweg 188, tel. 9124. Apothekersdienst: Wassenaarse Apotheek, Schouwweg 32, tel. 2402. Leiderdorp: Dokter G. A. de Bruyne, Hoofdstraat 8, Leiderdorp, tel. 01710- 22208. Zuster Van Leeuwen, Dorpsstraat 50, tel. 505. Raad vergaderde 'De raad van Leiderdorp kwam gister avond in openbare vergadering bijeen. Er was bericht van verhindering van mevrouw Seret. Vrijwel alle agendapunten werden zon der hoofdelijke stemming aangenomen. De herstelwerkzaamheden aan de Does- brug zullen door de firma J. de Gelder te Oegstgeest verricht worden voor f 3690, de raad had hiervoor een bedrag van f 7500 uitgetrokken, een meevallertje dus. Wethouder C. Meerburg werd benoemd tot lid van het Bur. van Soc. Zorg. De grondprijs voor het te bouwen be jaardencentrum, die oorspronkelijk vast gesteld was op f25.— per m2. zal ver hoogd moeten worden tot f 30, dit op ad vies van G.S. De heer Boot vroeg of het college de Stichting nu niet tegemoet wilde komen door alleen de grond voor de opstallen verkopen en de aanleg en het onderhoud voor rekening van de gemeente nemen. Ook zag hij graag, dat zo spoedig mo gelijk met de bouw zou worden begon nen, gezien de urgentie. Hy zei, dat de besprekingen over het advies van het In stituut van Stad en Landschap soms de aanvang van de bouw vertraagden. De voorzitter antwoordde, dat aanleg en onderhoud van de eventuele tuin be horen zullen tot de exploitatierekening, omdat dit bejaardenhuis ook opengesteld zal worden voor mensen buiten de ge meente. Verder zei de burgemeester, dat niet Stad en Landschap beslist of de ingezon den tekening aan alle te stellen eisen wel voldoet, dit is slechts een adviserend lichaam. Het college streeft er naar, aldus de burgemeester, alle bouwaanvragen zo vlot mogelijk af te handelen. Subsidies Verschillende subsidies zullen worden verleend. De buurt- en speeltuinvereni ging Het Zijlkwartier" krijgt f 1000. on der voorwaarde, dat dit bedrag in 10- jaarlijkse termijnen van f 100 zal wor den terugbetaald. De harmoniekapel „Leiderdorp" ontvangt f 500 subsidie, terwijl de schuld van f375 voor reke ning van de gemeente wordt genomen. Het nieuw Leids Dierenasiel krijgt f75 subsidie. Per 1 januari 1962 zal het salaris van de wethouders verhoogd worden tot f2500. De door de Bank voor Ned. Gemeen ten aangeboden vaste geldlening groot 1 miljoen gulden werd geaccepteerd, terwijl een kasgeld lening werd aange gaan van f 400.000. LEIDERDORP Kampioenspretendenten bij „Velocitas" De LCKV „Velocitas" heeft gister avond in het Dorpshuis een ledenver gadering gehouden. De voorzitter, de heer A. Kruidenier, vond, dat het goed gaat met de vereniging. Twee twaalf tallen hebben een goede kans om het kampioenschap. Op 19 april zal weer worden begonnen met de buitentrai ning. En wel op de woensdagavonden om 7 uur zowel voor de senioren als voor de junioren. Het jaarverslag was gunstig. De vie ring van het tweede lustrum met serie wedstrijden en een feestavond is in alle opzichten geslaagd geweest. Het leden tal (56) bleef gelijk. Er is een batig saldo van ruim f 85. De bestuursverkiezing bracht geen wijziging in het bestuur. Aan de Bonds dag zal met vier twaalftallen worden deelgenomen. Na enkele herstemmin gen werd de volgende twaalftalcom missie samengesteld: Diny v.d. Ende, Marijke v.d. Reyden, D. Boelee, W. Huizinga en A. Meerburg. Tenslotte waarschuwde de voorzitter, dat het bestuur niet meer zal toe staan, dat iemand, die niet gekeurd is als speler uitkomt. Burgerlijke Stand Geboren: Wilhelmus L., zn. van H. L. Ebskamp en G. W. van der Vlugt; Ren- nert, zn. van R. Sorgedrager en J. Slsslngh Hubertus M., zn. van T. J. Disseldorp en H. Hendriks, Rudolphus Th. M zn. van A. J. Hoogenboom en E. M. Verhoef; Mi chael, zn. van A. G. Lucassen en M. S. C. J. Poldeman. Getrouwd: H. Hogenes, 32 Jr. cn P. A. van der Luit, 23 Jr. Woningbouw De huur van de 17 woningwetwonin gen aan de Akkerstraat werd voor de woningen voor 9 personen vastgesteld op f 16.10 p. w. en voor de woningen voor 6 personen op f 15.15 per week. Binnenkort komen al deze woningen gereed. Een van deze woningen is de 1000ste gebouwde woning na de oorlog. De heer De Graaf vroeg later op de avond of het mogelijk is voor een tuin der om in de Bospolder een bedrijf op te bouwen .Het college meent van niet, aangezien de raad besloten heeft dit febied alleen voor beperkt agrarische oeleinden te laten gebruiken, hetgeen betekent. <4at geen kassen kunnen wor den gebouwd. Deze kunnen echter wel in de polder Achthoven worden ge bouwd. Verder werd besloten een personen- dienstauto van gemeentewege aan te schaffen. Ds Algemene Oranjevereniging in oprichting, zal f0.75 per kind subsidie ontvangen voor het organiseren van schoolfeestjes ter gelegenheid van de verjaardag van de Koningin, en het organiseren van schoolreisjes voor de leerlingen van de zesde klasse van alle lagere scholen. OEGSTGEEST Inenting tegen polio Op de woensdagen 12 april en 10 mei bestaat gelegenheid kinderen in te laten enten tegen polio (eerste injec tie). Voor de volgende twee injecties (14 Juni en 12 juli) krygt men een oproep. Een en ander zal 's middags tussen 2 en half 5 geschieden in het wykgebouw van het Groene Kruis aan de Kempenaerstraat 42. KERKDIENSTEN Groene- of Willibrordkerk: 10.30 uur, ds. H. L. Boonstra (Warmond) jeugd dienst; 7 uur, ds. G. F. Callenbach. Pauluskerk: 10 uur, ds. J. Aglethorpe. Ver. v. Vryz. Herv.: W. de Zw. kerk: 10.30 uur ds. R. v. d. Kleij (Rotterdam). Ger. Kerk: Mauritslaan: 10 uur en 5 uur ds. Meijer. Ger. Kerk vrijgemaakt)W. de Zw. kerk: 8.30 en 3 uur drs. R. Brands. VOORSCHOTEN Burgerlijke Stand Geboren: Sablna A. H.. dr. van A. F. van der Laan en M. F. C. Timmers; Jo hannes R., zn. van J. J. van Oorschot en M. C. van Rossen; Guido R. G zn. van D. Blansjaar en H. J. E. Veijgen; Johan nes A. W. zn. van J. A. Zonneveld en M. J. S. Splgt; Petrus C. A. M., zn. van W. J. M. Duyvestljn en P. G. M. van Os; Marjo, dr. van W. Kukler en G. A. Vis; Ingrld, dr. van A. J. van Wijk en M. M. v. d. Munt. Ondertrouwd: F. van Reek en P. M. Slats; I. H. Huizinga en M. A. E. Schram. Getrouwd: Y. v. d. Akker en C. A. Bergamln; S. Bokhorst en T. J. Wouters; R. C. Bekema en J. L. Kuipers. Overleden: E. A. M. J. Bernard. 61 Jr., echtgenote van J. P. C. Mansvelt; S. de Snaljer, 74 Jr., weduwe van M. C. van der Houwen. Achtendertig jaar geleden opende een Britse wetenschappelijke expeditie de fabuleuze graftombe van Farao Toet-Anch-Amon, en de wereld stond versteld over zoveel weelde van de heersers over het oude Egypte. Maar een andere tak van wetenschap, de medische, heeft dezer dagen aangetoond dat het niet alles goud was wat blonk in de luxueuze paleizen aan de Nijl. Er werd nogal wat aan hoofd- en andere pijnen geleden. Shakespeares "Uneasy lies the head that wears a crown", was voor de faraos niet alleen figuurlijk bedoeld. En meer dan een van hen zal op zijn vergulde troon een kussen meer gelegd hebben, om de scheuten van reumatiek of jicht beter te verdragen. De medici zijn met röntgenapparaten en andere moderne middelen de mummies van mannen en vrouwen die drie- tot vierduizend jaar geleden leefden, gaan doorlichten. Hun conclusie was dat het oude Egypte niet alleen de bakermat was van een beschaving, maar dat er reeds vele ziekten voorkwamen waarvan wij dachten dat zij „modern" waren. Een verslag over het onderzoek aan de Koninklijke Maatschappij voor de Geneeskunst in Londen, toonde aan dat een mummie rugge- graatsreumatiek had. En een priesteres van Thebe was bezweken aan een aangeboren longziekte. De faraos leden dikwijls aan aderverkalking, die veelal hun dood veroorzaakte door aantasting van de kransslagader. Onder hun onder danen heersten gevallen van jicht, tbc, blindedarm-ontsteking, gal blaasontsteking, niersteen, melaatsheid en pokken. Een fraai gevormd, varenachtig waterplantje, dat eigenlijk in Zuid en Midden-Amerika thuis hoort, dreigt onherstelbare schade toe te brengen aan het grootste kunstmatige meer ter wereld, het Karibameer in de federatie van Rhodesië en Njassaland. Het plantje staat bekend onder de wetentchappelijke naam „salvinia auriculata", maar het heeft zich thans de minder fraaie naam „Kariba-onkruid" verworven. Met angstwekkende snelheid is het bezig zich over de oppervlakte van het meer te verspreiden. Enige maanden geleden sprak men er al vrij algemeen over, maar thans ziet men het als de mogelijke oorzaak van een nationale ramp. dat gemiddeld 15 centimeter dik is. Elk jaar verdubbelt het totale aantal plantjes zich. Op vele plaatsen is het tapyt zo dik, dat een man erop kan gaan liggen zonder in het water te recht te komen. In bepaalde hoeken van het Karibameer groeien er zelfs bana nenbomen op. Biologen hebben geconstateerd, dat het plantje zo veel zuurstof aan het water van het meer ontstrekt, dat het op den duur de visstand zal vernieti gen en daarmee de plannen van de re- Onkruid woekert razend snel voort De eerste sporen van het „Kariba-on kruid" zijn in maart 1959 waargenomen en thans bedekt het ruim 450 vierkante kilometer van het meer welks totale oppervalkte 3100 vierkante kilometer be draagt. Het plantje vermenigvuldigt zich met razende snelheid en het ligt op het water in de vorm van een tapyt, (Van onze Romeinse correspondent) Als men aan de oppervlakte blijft, dan zou men de indruk krijgen, dat ook Italië het tamelijk eens is met De Gaulles „Europa der vaderlan den". Fanfani en de minister van Buitenlandse Zaken Segni voerden begin deze week besprekingen met Adenauer te Como. Een paar maal in het jaar pleegt Duitslands „der Alte" naar het Comomeer te komen, waar hij een villa bezit en die vakantiereisjes worden steeds weer aan gevuld met een goedvoorbereid Duits-Italiaans politiek onderonsje. Een tere kwestie voor de regering Zo op het eerste gezicht zou men dus kunnen denken, dat Italië als 3e „grote mogendheid" binnen het „Europa der 7es" met Parys en Bonn een driehoeks- politiek voert, waar de Benelux buiten staat. Misschien zijn er ook wel Itali anen, die dat prettig zouden vinden en die graag, op welke manier dan ook, „grote mogendheidje" zouden willen spe len. Maar er zyn zeker evenveel Ita liaanse politici die niets van De Gaulles confederatie willen weten. Het federa lisme is onder de Italiaanse democraten heel sterk. Het is waar, dat die federalisten voor al buiten de regeringsparty gezocht moeten worden. In vroegere jaren, toen De Gasperi nog leefde, was ook de christendemocratische party geneigd tot de federale gedachte en De Gasperi zelf was een yverig voorvechter van de Eu ropese eenheid. Zou hij nog leven, dan zou waar- schijniyk Adenauer, die niet gering dacht over het staatsmanschap van De Gasperi, zich niet hebben laten beïn vloeden door De Gaulle. Maar na de dood van De Gasperi heeft de Italiaanse meerderheidspartij nog steeds geen man van werkelijk groot formaat opgeleverd en juist de buiten landse politiek van dit land is in de laatste jaren beslist zwak. Het grote baken voor het Italiaanse schip van staat is Washington. Daar mee houdt men in de eerste plaats re kening. Zolang Eisenhower president was stond de koers vast. Nu moet men even wennen aan Kennedy's nieuwe richting, maar schokkende gebeurtenissen voor zien wy niet. Ook Amerika moet namelijk altyd Italië met bijzondere welwillendheid be handelen, want de „Italian vote" (de stem van de vele miljoenen in Amerika gevestigde Italianen, die generaties lang Italianen biyven ook al zyn zy Ame rikaanse staatsburgers) is vrywel be slissend by elke presidentsverkiezing. Het tweede land, waar Italië rekening mee moet houden, is Frankryk. En daar er zo af en toe wel eens wat wryving bestaat tussen Washington en Parys (over de kwestie-Algiers b.v. of nu over de benoeming van de nieuwe secretaris generaal voor de NAVO) pleegt Italië dan hetzy de kat uit de boom te ky- ken hetzy kalmerend op te treden. Het compromis is iets, waar de gewiekste Romeinse diplomaten zich meesters in tonen. Moeilijkheid Maar nu zit men toch met een grote moeiiykheid. En die moeiiykheld komt uit een onverwachte hoek. uit Den Haag. Het is voor Rome niet mogeiyk al te openlijk De Gaulle te steunen in zyn conflict met minister Luns. Daar toe is het aantal federalisten onder de Italiaanse politici te groot en (in de meer links-georiënteerde kringen: lin kervleugel der christen-democraten, so- ciaal-domocraten, republiekeinen en na tuurlijk de linkse oppositie) het wan trouwen tegen de bedoelingen van De Gaulle te sterk. In regeringskringen laat men zich over deze kwestie zo voorzichtig uit, dat men geen enkel houvast heeft aan wat de officiële instanties zeggen. Maar ver scheidene christendemocratische ka merleden spreken met onverholen be wondering over „de moedige houding van Nederland" By de sociaal-democraten, die de hui dige eenparty en-regering „van buiten af steunen", is de federalistische gedach te nog meer verbreid en de republie keinen, ook „regeringsparty zonder zit ting te hebben in de regering", laten er zich, en terecht, op voorstaan, dat de oprichter van hun partij Giuseppe Mazzini, tevens de grondlegger is van de Europese eenheidsgedachte. Pro Luns In de laatste drie weken heeft het partyorgaan der republikeinen, de „Voce Repubblicana". reeds is driemaal een hoofdartikel gewyd aan het geschil tus sen De Gaulle en Luns, waarby het Italiaanse blad zich dat ten volle achter het Nederlandse standpunt stelde. Op het ogenblik, waarop Fanfani en Segnl naar Como vertrokken voor hun besprekingen met Adenauer, schreef het blad ronduit: „De Nederlandse regering houdt zich aan de geest van de verdra gen van Rome, die integratie voorzien, en verzet zich, in naam dier verdragen, tegen het „Europa der vaderlanden" van generaal De Gaulle". En na te hebben vermeld, dat er in Parys stemmen opgaan als zou Neder land om onbegrypelyke redenen zich willen terugtrekken uit de EEG en nu een voorwendsel zoeken om zyn lid maatschap aan de EEG op te zeggen, gaat het blad voort: „Naar onze mening is het niet Nederland dat een voor wendsel zoekt, maar zyn het veeleer de anderen, die Nederland willen meesleu ren in een politieke richting, welke af- wykt van wat destyds werd overeenge komen. Nederland is consequent en se rieus, wat men van de anderen niet zeggen kan". Meer lijn gewenst De republikeinse party heeft er by de eerste minister en by de voorzitter van het parlement op aangedrongen, dat ten spoedigste in openbare zitting in Senaat en parlement gesproken wordt over de manier, waarop de Europese ge dachte moet worden ontwikkeld. Zy wil len meer lyn zien in de buitenlandse politiek en vooral wensen zy, dat de federalistische gedachte niet in het nauw wordt gebracht door een „Europa der vaderlanden", dat toch weer zou neer komen op overheersing van de klein tjes door de groten. Diezelfde gedachten vindt men, als gezegd, ook by verscheiden christende mocraten, terwyl de nieuwe koers van De Gaulle, al staat het officiële Rome er wel achter (maar zonder veel over tuiging) oy een Kamerdebat moeiiyk pleitbezorgers zal vinden. gering om het Karibameer tot een van Afrika's rykste visgronden te maken. Ingenieurs, die verantwoordelyk zyn voor de waterkrachtturbines in de nieu we Karibadam, welke het leeuwedeel van de energie moeten leveren voor de industrie in de federatie, zeggen dat de turbines geheel verstopt zullen raken, wanneer het plantje zover komt. De meest zorgwekkende conclusie is echter afkomstig van een Zuidafri- kaanse bioloog, prof. Balinsky van de universiteit van Wltwatersrand, die een studie van het verschynsel heeft ge maakt. Balinsky zegt: „Er bestaat een moge- lykheid, dat het onkruid het gehele Ka ribameer in een moeras zal verande ren, dat dan uiteindeiyk zou opdrogen". De federale regering is reeds lang doordrongen van de ernst van de si tuatie. De eerste-minister, Sir Roy We- lensky, heeft een eigen motorsloep op het meer liggen en hy heeft daarmee de toestand reeds verscheidene malen in ogenschouw genomen. Ook hy is tot de conclusie gekomen, dat het op het oog zo onschuldige plantje de onder gang van het gehele gigantische Kari- baproject kan betekenen. Geïmporteerd Hoe is de „salvinia auriculata" hier gekomen? Het plantje hoort thuis in Zuid- en Midden-Amerika. Men denkt thans algemeen, dat een vrouweiyke Amerikaanse missionaris, die op een eenzame post aan de bovenloop van de Zambesi zit, het plantje heeft geimpor- teerd om er een meertje in haar rots- tuin mee te verfraaien. De eerste exemplaren zyn reeds enige jaren geleden by de Victoria-waterval- len waargenomen, maar in het regen seizoen zyn de wateren van de Zambesi zo woest, dat het onkruid nooit kans kreeg zich ergens vast te zetten en „eilanden" te vormen. Toen de Kariba dam werd gebouwd, kwam aan de bewe ging van het water evenwel een einde. Dc Zambesi trad op die plaats buiten haar oevers en zo werd het uitgestrekte Karibameer het grootste kunstmatige meer ter wereld gevormd. Daarmee kreeg het plantje zyn kans. Tydens de vorming van het meer twee jaar geleden moesten de wilde dieren uit het gebied worden gered en naar elders overgebracht. De bos wachters, die deze „operatie Noach" uit voerden, merkten toen reeds dat het onkruid zich snel uitbreidde en dat het eilandjes op het wateroppervlak begon te vormen. Thans is het zo ver geko men, dat grote stukken van het meer niet meer bevaarbaar zyn, zelfs voor boten, die speciaal gebouwd zyn om de taaie vegetatie te doorploegen. Niet uit te roeien. Ondanks uitgaven, die duizenden pon den bedragen, en de noeste arbeid van tientallen deskundigen en honderden ar beiders heeft men nog geen oplossing gevonden. Eerst heeft men speciale vaartuigen gebouwd, die tot taak had den het plantaardige tapyt in stukken te snyden en de afzonderlyke planten- massa's te versnipperen. De boten kwa men echter middenin het plantentapyt tot stilstand. Toen nam men zyn toevlucht tot he likopters. die het oppervlak met gif be spoten. Het plantje bleef onverstoorbaar doorgroeien. Thans hebben biologen spe ciale aquaria gebouwd, waarin zy het plantje kweken, waarna zy er allerlei soorten vergiften op beproeven. Tot dus ver heeft men nog geen oplossing ge vonden, die economisch uitvoerbaar is. Men heeft er wel aan gedacht het onkruid te „oogsten" en het voor vee voer te gebruiken. Ook zou men het on kruid kunnen drogen en er zekere che micaliën uit winnen, waarna de rest dan zou kunnen worden gebruikt om er een soort karton van te maken. Dat zyn echter nog slechts theorieën. Zoals de zaken thans staan, ïykt het er op. of de yatuur zich met succes heeft teweerge- steld tegen een massale ingreep van de mens, n.l. het bouwen van de Kariba dam. Hel Leitlsch Dagblad MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11