H. R. van Heekeren ging in Thailand op zoek naar prehistorische mens Ramp-RDM voltrok zich in hooguit twee minuten „Werkte als slaaf bij de River Kwai, nu ben ik er teruggekeerd" RYNBENDE'S Zilveren BroodmantT overhandigd aan dr. H. M. Hirschfeld Nieuwe tarieven doktersvisites WERKGROEP VOOR VPRO- PLAN NATIONALE OMROEP VRIJDAG 7 APRIL 1961 Van hobby tot wetenschappelijk werk Wetenschappelijk ambtenaar van Leitls museum trok op olifant door jungle „Ik ben terug geweest naar de Kwai Noi, hier door de film bekend geworden als de River Kwai. Een mooie rivier, maar ik bewaarde er bittere herinneringen aan. Want achttien jaar geleden werkte ik er aan de dodenspoorlijn. Ik was toen een slaaf, in mijn kleine lendendoekje, mijn donkere, ingeteerde huid, mijn lange baard. Maar nu voelde ik me als een koning, hoog gezeten op een olifant, trekkend door de prachtige jungle. Van de dodenspoorlijn was weinig terug te vinden. Het oerwoud had de resten na de afbraak overwoekerd. Ik ben gaan zoeken tussen de beplanting en heb toch iets gevonden: drie verroeste spijkers, wat kromgebogen. Misschien heb ik ze zelf wel in de bielzen geslagen. Want ik zat in de spijkerploeg en sloeg die spijkers altijd krom.... Misschien is het sentimenteel, maar ik heb die paar verroeste spijkers meegenomen als een herinnering aan een trieste tijd. Toch maakte de confrontatie met de Kwai Noi, met dit gebied van vroegere ellende en ontberingen, niet zo veel indruk als ik me had voorgesteld. Maar toen ik de vogelgeluiden hoorde, vooral het trieste geluid van de gibbon, kreeg ik even een beroerd gevoel. Gelukkig blijkt na zoveel jaren dat je uit zon nare tijd voornamelijk de gekke voorvallen bijblijven". Dit zei de heer H. R. van Heekeren die onlangs is teruggekeerd van een expeditie naar Thailand. De heer Van Heekeren is sinds drie jaar na een avontuurlijk leven als wetenschappe lijk ambtenaar, verbonden aan de af deling „prehistorie buiten Europa'' van het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden. Voor de oorlog werkte hy in Indonesië. In 1943 werd hy (wy schre ven daar reeds eerder over - Red.) door de Japanners van Java getrans porteerd naar de beruchte Siam-Birma- spoorweg, waar hij, als hij daartoe de kans kreeg, de bodem onderzocht en opgravingen deed. Zijn vondsten zyn van zo'n wetenschappelijke waarde ge bleken, dat zij de aanleiding zijn ge worden tot het uitzenden van een Deens-Thailandse expeditie naar het gebied van de Kwai Noi. De heer Van Heekeren werd om zijn kennis van dit gebied uitgenodigd aan de expeditie deel te nemen. Begin november vertrokken twee De nen en de Nederlander naar Thailand, waar het gezelschap met enige perso nen werd versterkt alvorens het op weg ging naar het gebied van de onderzoe kingen. De expeditie had als opdracht een basis te leggen voor het prehisto risch onderzoek van Thailand, waar mee dus ook de studie van de prehisto rie van het gehele Verre Oosten is ge diend. Het is de bedoeling dat de ex peditie in november zal terugkeren en dan weer tot maart zal wegblijven. De heer Van Heekeren kan avon den lang boeiend vertellen over zijn er varingen. Naar illustratiemateriaal be hoeft hij niet te zoeken,want behalve foto's uit de oorlogstijd en de onderzoe kingen van de afgelopen maanden heeft h'j zo'n zeshonderd dia's tot zyn be schikking. Uiteraard hoopt hij eens zo veel mogelijk mensen dit prachtige ma teriaal in kennis te brengen. Als hobby begonnen Als men het leven van deze prehis- toricus zou moeten typeren, zou men er boven kunnen zetten: „Van hobby tot wetenschappelijk werk". Want het oorspronkelijke beroep van deze weten schappelijk ambtenaar is planter. Voor de oorlog was hij in het voormalige_Ne- derlands-Indië werkzaam. De prehisto rie fascineerde hem, in zijn vrije tijd ging hij opgravingen doen, hij nam studies door en publiceerde zijn erva ringen. Tijdens zijn slavenwerk aan de Birma-spoorweg deed hij een belang rijke ontdekking: hij vond zeven ste nen, die een rechtopgaande aapmens tweehonderdduizend jaar geleden had gebikt. Na de oorlog wijdde hij hieraan enige publikaties, hij verrichtte wetenschap pelijk werk in Indonesië tot hij in 1956 repatrieerde. Daarna gaf hij in ons land twee in het Engels geschreven boeken over de prehistorie van Indonesië uit. Die publikaties hebben hem bekend heid gegeven, want in alle wetenschap pelijke bibliotheken zijn dergelijke stu dies te vinden. „In Indonesië heb ik gekozen om me verder aan de bestude ring van de prehistorie te wijden. Ik heb mijn pensioen als planter ermee verspeeld, maar ik heb er nooit spijt van gehad". De voorbereidingen voor de expeditie werden eerst in Kopenhagen getroffen, daarna in Bangkok. Vijf dagen voeren de expeditieleden over de Kwai Noi stroomopwaarts in de richting van het te onderzoeken gebied. Daarna ging men verder op tien olifanten in de rich ting van de grens van Birma. Op olifanten door jungle De heer van Heekeren vertelt: „Zeven dagen trokken we op de olifanten door de jungle. Tienenhalf uur per dag za ten we op de olifanten. We moesten tweehonder km. afleggen. Soms was het oerwoud zo dicht dat de voorste olifant met al zijn kracht de beplanting weg moest breken om een doorgang te ma ken. Als zo'n olifant als 'n bulldozer een tijdje voorop had gelopen, ging hij naar achteren en moest een ander het werk overnemen. Overal waar we in de rivier aanleg den, werden we in de dorpjes vriende lijk ontvangen. Daar aten we dan rijst, kip en vis. Als er op de rivier een kano langs kwam, geven we die onze brie ven mee. Ze zijn allemaal op de plaats van bestemming gekomen. Later lieten we de dorpen achter ons. De gouverneur van het gebied had spionnen vooruit gestuurd want 'n lastige Karen-stam uit Birma stroopte het gebied af en was, naar we later hoorden ook van plan op onze expeditie een aanval te onder nemen. We waren op onze hoede en zaten met onze geweren in de aan slag op de olifanten, later kregen we bescherming van soldaten die achter ons aan waren gestuurd. Ons verste punt was de „Drie Pago denpas" bij de grens van Birma, hier heb ik ook aan de dodenspoorly-. ge werkt. Bij de pas hebben we een dag gebivakkeerd, van hieruit gingen we langzaam terug, terwyl we in het ge bied dat we doortrokken steekproeven namen, op zoek naar prehistorische H. R. VAN HEEKEREN fantastisch en fascinerend! vondsten. Eerst vonden we niets van belang, tijdens de verdere toqht is ons zoeken op overvloedige wyze beloond geworden. In vier dagen waren we met de oli fanten terug bij de vlotten, waarmee we langzaam de rivier afgingen. Steeds legden we aan en maakten we verken ningen in het gebied langs de rivier. We stootten op vele grotten, waar we voorwerpen uit alle perioden van de prehistorie vonden. Toen we een zijri vier van de Kwai Noi waren afge gaan, ontdekten we in het binnenland een grot met keteltrommen, stenen werktuigen, aardewerk. Ongeveer twin tig vindplaatsen hebben we ontdekt, daar hebben we voornamelijk proef- opgravingen gedaan, tijdens de tweede expeditie zullen we hier uiteraard in tensieve onderzoekingen doen. Prachtige vondsten We vonden veie potscherven en ook stenen armbanden. Later ontdekten we een neolitische begraafplaats die vol komen in tact was. By de skeletten lagen werktuigen en stonden schalen met schelpdieren als voedsel voor het leven hiernamaals. We hebben vier me ter gegraven, toen zijn we gestopt. We verwachten nog zes meter dieper te kunnen gaan. Wjj zyn drie meter onder de grond op een prehistorische begraaf plaats gestoten en verwachten nog enorm veel te zullen aantreffen. Dit is een unieke plek, waar we res ten vinden van op zyn minst tweehon derdduizend jaar terug. En het merk waardige is te ontdekken dat de pre historische mens van hetzelfde voedsel leefde, dat je als krijgsgevangene pro beerde te bemachtigen; grote mosselen, vissen, planten, hagedissen. Je werd in de oorlog weer teruggeworpen op het bestaan van een oermens en je werd enorm vindingrijk". De heer Van Heekeren vertelde dat de vondsten aanwijzingen hebben ge geven over volksverhuizingen in de pre historie. Een belangrijke vondst was een kruik vn zwart aardewerk, die met de draaischijf is gemaakt. Deze lag in een graf van zo'n tweeduizend jaar voor Chr. „Het is de eerste keer dat buiten China een dergelijke vondst is gedaan, een belangrijke ontdekking dus". Nadat de opgravingen waren gedaan, zijn de expeditieleden met de vlotten de rivier afgezakt, terwijl zij onderweg heerlijk konden zwemmen en uiteraard hun tijd gebruikten pm het materiaal te bestu deren. Verwachtingen overtroffen „De vondsten hebben onze stoutste verwachtingen overtroffen. Het belooft veel voor de verdere opgravingen. Ik hoop natuurlijk weer met de volgende expeditie mee te gaan. Nu gaan we onze vondsten bestuderen, ik krijg een deel van het materiaal hier. Later zal het materiaal worden verdeeld, een deel blijft in Thailand, een deel gaat naar Kopenhagen, ons museum in Lei den krijgt ook zyn aandeel. Ik zal ook publikaties aan de onderzoekingen wij den. En ik ben van plan twee boeken te schrijven, één over de tyd als krijgs gevangene en mijn onderzoekingen toen één over de recente opgravingen". „Die boeken zullen wel aftrek vin den, want er bestaat grote belangstel ling voor deze onderzoekingen. De mens is nu eenmaal in het middelpunt van de belangstelling gekomen en ook wil men indringen in het verleden van de mens. De Amerikanen zijn hierin bij voorbeeld sterk geinteresseerd. Voor de kennis van de prehistorie hebben we nu al zeer positieve resultaten geboekt. Het is fantastisch en fascinerend, al die ontdekkingen. Mijn krijgsgevangen schap heeft dus nog iets positiefs op geleverd, want ik ben bijzonder blij dat ik aan de Deens-Thailandse expeditie heb kunnen deelnemen", aldus de heer Van Heekeren. HOOIGRACHT 54 LEIDEN PRINS BERNHARDSTR. NOORDWIJK Onderzoek in volle gang De justitie en de Rotterdamse haven- arbeidsinspectie stellen een uitgebreid onderzoek in naar de oorzaken van de ramp. die gebeurd is aan boord van de Liberiaanse tanker „Mathieson". Het onderzoek is nog niet voltooid. Verschil lende getuigen zijn reeds of worden nog gehoord. Nadere inlichtingen wor den in dit stadium dan ook niet ver strekt. De R.D.M. heeft inmiddels in nauwe samenwerking met de arbeidsin spectie maatregelen getroffen, die de herhaling van een dergelijk uniek en triest ongeluk moeten uitsluiten. De werkzaamheden in de dekhuisca bine, waarin op de „Mathieson" de kool- zuurgas-brandblusinstallatie staat opge steld, werden woensdag verricht door personeel van een in dergelijke installa ties gespecialiseerde firma. De afsluiter van een der flessen met koolzuurgas is opengegaan; hoe is nog altijd een groot raadsel. De installatie van 99 flessen (elk met een druk van ongeveer 150 atmosfeer) was niet geheel gekoppeld. Een gedeelte werd in werking gesteld en vrijwel onmiddellijk vulde zich de machinekamer met het zware, nevel achtige gas. dat met een licht, reukstof vermengd was. De ramp moet zich in één tot twee minuten hebben voltrok ken. Waarschijnlijk is het aan een snel le reactie van het RDM-personeel, dat een persluchtslang in de ruimte wierp, te danken, dat de gevolgen niet nog veel ernstiger zyn geweest.. Het is gebruikelijk, zo vernamen wy van de zijde van een firma in brand- blusinstallaties, dat bij tankers bran den in de machinekamer worden be streden met koolzuurgas. Dit wordt, veelal via twee of vier pijpleidingen, in de ruimte gebracht, waar het blijft han gen doordat het zwaarder is dan lucht. De installatie werkt een tot twee minu ten; dan zijn de flessen leeg. Het vuur moet dan zijn verstikt door de gaswolk. Treedt de installatie eenmaal ir. wer king, dan is het proces vrijwel niet meer te stuiten. Bij een normale bediening van de ap paratuur door het machinekamerperso- neel gaat op het schip een bel luiden. Dit is woensdag niet. geschied aan boord van de „Mathieson". TENTOONSTELLING „GOED KAMP" GEOPEND (Van onze Haagse correspondent) De negende nationale kampeerten- toonstelling „Goed Kamp", georgani seerd door de A.N.W.B., is vanmorgen door de secretaris-generaal van het mi nisterie van Binnenlandse Zaken, dr. A. H. Günther geopend. De grote Houtrusthallen in Den Haag, met daarbij nog twee grote houten ge bouwen en een buitenterrein van niet geringe afmetingen, zijn geheel gevuld met al die artikelen, die de harten van rechtgeaarde kampeerders sneller doen kloppen. Algemeen kan men zeggen (en dit is al enkele jaren zo) dat er wei nig spectaculair nieuws is. En dat valt niet te verwonderen, want als men deze reusachtige collectie tenten, vouwwa gens, caravans en toebehoren eens be kijkt, komt men tot de conclusie, dat er weinig te wensen overblijft. Alles is er al! De tentoonstelling, die wel weer tien duizenden bezoekers zal trekken, ge zien het feit, dat er Jaarlijks méér men sen gaan kamperen, is tot en met 11 april geopend. een royale 'jonge' jonge White Label dubbele klare f 8.55 per IIterpet exclusief glts Veel verricht voor tie voedselvoorziening (Van onze Haagse correspondent) „Dr. Hirschfeld, ik spreek de hoop uit, dat in uw broodmand. zolang er geen waarlijk aanvaardbaar Europees beleid is, niet slechts goed brood zal komen te liggen, maar ook heffingloos brood, geproduceerd van hoogwaardige eiwitrijke tarwe aangevuld met goede gezonde Nederlandse tarwe. Wij zijn U dankbaar voor uw weloverwogen adviezen, waarmee U de voedings- en landbouwindustrieën hebt voorgelicht". Aldus de heer H. J. de Koeter, voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Meelfabrikanten tijdens de overhandiging van de „Zilveren Broodmand" aan dr. H. M. Hirschfeld. Deze plechtigheid geschiedde onder grote belangstelling gistermiddag In hotel „Wittebrug" te Den Haag. Tevoren had de heer De Koster ge schetst, hoe dr. Hirschfeld reeds op jon ge leeftijd snel carrière maakte. In het bijzonder herinnerde hij aan het werk van dr. Hirschfeld tijdens de donkere Jaren van de bezetting en noemde hem Rekening houden met de omstandigheden (Van onze Haagse correspondent) Eind vorig jaar is in de plaatselijke afdelingen door de Landelijke Huisartsen Vereniging een interne circulaire rond gezonden, waarin het advies is gegeven, de dokterstarieven voor particuliere patiënten naar plaatselijke omstandigheden te herzien. Daarbjj werd de suggestie gevoegd, indien de omstandigheden zulks mogelyk maakten, aan te sturen op een zoveel mogelijk toepassen van „tarief- schalen". In de circulaire werden de volgende tarieven als richtlijn gekozen: voor behandeling aan huis of op spreek uur f. 4.tot f. 4.50 voor patiënten, met een inkomen tot f. 8.000.per jaar, f. 5.voor patiënten met een inkomen van f. 8.000 tot f. 12.000 per Jaar, f. 6.tot f. 7.voor patiënten met een inkomen van f. 12.000 tot f. 18.000 per jaar. Boven een inkomen van f. 18.000 per jaar zouden de tarieven vrij zijn. De eerst kort geleden aanvaardde prijzenwet zal mogelijk ook betrekking hebben op de artsentarieven. Er is echter een stroming, die de honoraria in de vrije beroepen buiten de prijzenwet wil houden. Ook de artsen menen, dat hun tarieven dus buiten de wet vallen. Zij nemen nog altijd het standpunt in, dat hun diensten aan de gemeenschap in principe „onbetaalbaar" zijn en derhalve moeten worden gehonoreerd naar de financiële draagkracht van de patiënt. Zoals gezegd, de Interne circulaire van de landelijke huisartsen vereniging heeft geen bindende kracht. Plaatselijke ver enigingen van huisartsen zullen dus zelf moeten beslissen over de in rekening te brengen honoraria. Excjasieve Japonnen modehuis JUucienne BOTERMARKT 17 LEIDEN Telefoon 0 1710-32765 Frans 15-jarenplan voor de sport (Van onze Parijse correspondent) Een bedrag van 140 oude franken ofwel ruim 1 miljard gerevalueerde gul dens heeft de Franse regering gisteren uitgetrokken voor een 15-jarenplan om de sportbeoefening te stimuleren. Met deze som wordt de subsidiëring van de sport in Frankrijk byna verzesvoudigd. Er zal op de scholen meer aan gymna stiek kunnen worden gedaan, terwijl bo vendien de vakantie-oorden, de jeugd centra en de sportvelden zuilen worden uitgebreid. Het plan, dat, pro forma, nog aan het parlement moet worden voorgelegd, en dat door de hoge commissaris voor de sport, de beroemde alpinist en be dwinger van de Anapoerna Maurice Herzog, ontworpen werd, kan men be schouwen als een gelukkig uitvloeisel van de teleurstellende resultaten, die de Fransen vorig jaar op de Olympische Spelen hebben geboekt. De sporadische en magere trofeeën, die deFranse sportvrienden toen uit Rome mee terugvoerden naar huis, wa ren, ook in de ogen van generaal De Gaulle, de grootheid van Frankrijk on waardig. Uit zijn opdracht aan Herzog is sindsdien het plan geboren, dat gis teren door de regering werd overgeno men en waaruit de Franse sport, naar men hier hoopt, als een onoverwinne lijke Phoenix zal mogen herrijzen. Twee Britse katten kiesgerechtigd (Van onze Londense correspondent) Twee katten in Southend zijn even belangrijk als de meerderjarige inwo ners van deze Engelse badplaats aan de mond van de Theems. Zij kunnen in de aanstaande Britse gemeenteraadsverkie zingen gaan stemmen. De twee katten Porky Mist en Tim Mist staan namelijk in het kiesregister en ontvangen net als iedere andere kiesgerechtigde „stem op mij "-kaar ten van de officiële kandidaten in deze verkiezingen. Bovendien is gebleken dat zij al twee jaar lang op de lijst staan. Hun politieke mondigheid is overigens niet te wijten aan een ambtelijke ver gissing, maar aan hun baas. de 50- jarige vrijgezel Robin Mist, een pa pierhandelaar in Southend. Hy heeft het vaste voornemen, zoals dat vrijwel alleen in Engeland waar huisdieren als kinderen en kinderen als dieren worden behandeld mogelyk is, bij zyn dood zyn aardse bezittingen aan zyn katten te vermaken. De katten krijgen zyn huis en de man die op zich neemt na de dood van Mist op de katten te passen, is een vaste uitkering van 50 gulden per week beloofd. En omdat de katten dus huiseigenaren worden vond hun baas het ook nodig hen in het verkiezings- register te laten inschryven. Een verkiezingsambtenaar in de bad plaats was met stomheid geslagen toen hy dit hoorde en beweerde dat alleen mensen in het verkiezingsregister kon den worden ingeschreven. De heer Mist bleek daardoor echter niet uit het veld te zyn geslagen en verkaarde dat hy zyn twee jongere katten eveneens in het register zal laten opschryven In sommige plaatsen, waar inmiddels nieuwe tarieven zijn vastgesteld, heeft een en ander reeds aanleiding gegeven tot klachten. Ook al, omdat niet eerder een duidelijk tarief bestond. Van de zijde van het ministerie van Economische Zaken vernamen wij, dat men daar de nieuwe situatie, die thans nog niet overzichtelyk is, met aandacht zal bezien. SPOEDIG HERVATTING VAN IJ-TUNNELBOUW (Van onze Amsterdamse correspondent) Binnen enkele maanden zullen de werkzaamheden aan de IJ-tunnel te Amsterdam worden voortgezet. Burge meester G. van Hall zei gisteren tydens de wekelijkse persconferentie ten stad- huize, dat het tijdstip van hervatting van het werk afhangt van de duur der onderhandelingen, die thans nog plaats hebben tussen Rykswaterstaat, de dienst der Publieke Werken en de Rijksgebou wendienst. Deze onderhandelingen, die zich in het laatste stadium bevinden, betreffen de eventuele overplaatsing van de radar- school. die zich op het marine-etablisse ment in het Oosterdok bevindt. Er be staat een kans dat deze school naar Den Helder wordt overgebracht. Er is echter nog een mogeiykheid dat hiervoor een gebouw op een aan te plempen deel van het, Oosterdok wordt opgetrokken. De overplaatsing van de radarschool is nodig omdat de tunnelbuis onder een deel van het marine-établissement moet. welk deel voor de tunnelwerkzaamheden moet wyken. de representatieve figuur voor het bo vengronds verzet. Sprekend over het gegroeide belang van de voedingsleer deelde de heer De Koster mee, dat er door de vereniging een wetenschappelijk onderzoek is inge steld naar de betekenis van het brood in de Nederlandse voeding. In de loop van dit jaar zal naar aanleiding van dit onderzoek een rapport verschynen In EEG-verband noemde de heer De Koster buitenheffingen op het graan van buiten de gemeenschap afkomstig voor Nederland onaanvaardbaar. „Het spreekt van zelf", zo vervolgde spreker, „dat deze buitenheffingen mits niet de relatie met de wereldmarkt ver loren gaat wel aanvaardbaar zijn in het kader van een gemeenschappelijk landbouwbeleid met een gezonde prys- aanpasslng". Als blUk van erkentelijkheid voor het vele werk voor de voedselvoorziening overhandigde de heer De Koster aan dr. Hirschfeld de zilveren broodmand. Dr. Hirschfeld memoreerde daarna de samenwerking met de verschillende hoge regeringsfunctionarissen in het verleden, waarbij hij in het byzonder de samen werking tydens de bezettingstyd met ir. S. L. Louwes noemde. Ook herinner de hij aan hetgeen door de Marshall hulp direct na de tweede wereldoorlog tot stand kon worden gebracht. Het probleem van de Europese landbouw politiek noemde dr. Hirschfeld een uiter mate moeilijk en gecompliceerd pro bleem. waarvan de oplossing moeilijk zal zyn. „Van bepaalde groepen aldus dr. Hirschfeld, „zullen zelfs offers ver langd worden, offers, die ongaarne ge bracht zullen worden". Tenslotte merk te spreker op, dat de Nederlandse land bouw en industrie hun hoog niveau in hoofdzaak hebben verworven zonder een ouderwets protectionisme. „Een nieuwe protectionistische land bouwpolitiek van de gemeenschappelij ke Europese markt, zou in wezen een stap terug zijn", zo zei hij. De belang stelling voor de uitreiking van de zilve ren broodmand 1960 was groot. Onder de aanwezigen bevonden zich mej. E. Hirschfeld, oud-minister M. P. L. Steen- berghe, het lid van de Tweede Kamer mr. P. A. Blaisse, oud-staatsraad mr. dr. L. N. Deckers, directeur-generaal ir. J. A. P. Franke van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening, prof. dr. F. F. G. Reith van het ministerie van Sociale Zaken. mr. C. A. baron Bentinck van het ministerie van Economische Zaken, de heer A. W. Bie- wenga VVZ van het Landbouwschap en de directeur van het bureau Nederland se voedselvoorziening prof. dr. C. den Hartog. De VPRO heeft een derde publikatie doen verschynen in verband met het in 1959 door deze omroep gelanceerde plan voor een nationale omroep, belichaamd in „Schets voor een nationaal omroep- plan". In deze derde publikatie „Hoe nu verder" wordt een overzicht gegeven aan de reacties, die op het VPRO-plan zijn verschenen en de opmerkingen hierop, die weer van de zjjde van VPRO kunnen worden gemaakt. „Hoe nu verder" kondigt voorts aan de totstandkoming van een breed samen gestelde werkgroep, die het vraagstuk van een nationale oplossing van het om- roepprobleem nader zal bestuderen. De volgende personen hebben zich be reid verklaard om in deze werkgroep zit ting te nemen: Prof. dr. P. J. Bouman, Groningen, ir. Z. T. Fetter. Wassenaar, dhr F. J. Goed hart, Amsterdam, prof. dr. J. de Graaf, De Bilt, dhr. L. Hanekroot, Den Haag, prof. dr. Ph. J. Idenburg, Den Haag, dhr. J. Kassies, Amsterdam, dr. J. A. de Koning, Utrecht, ds. F. H. Landsman, Den Haag, ds. J. A. van Nieuwenhuyzen, Hilversum, prof. dr. G. C. van Niftrik, Amsterdam, dr. E. Nordlohne, Amster dam, mr. dr. J. Ozinga, Lunteren, mr. dr. A. A. van Rhyn, Den Haag, prof. mr. dr. M. Rooij, Heemstede, ds. L. H. Ruiten berg, Den Haag, mevr. J. F. Schouwe- naar-Franssen, Bilthoven, mevr. H. van Someren-Downer, Amsterdam, dr. E. D. Spelberg, Hilversum, mr. dr. W. Ver kade, Arnhem, mej. dr. A. de Waal, Utrecht, mr. G. E. van Walsum, Rotter dam, prof. dr. J. A. M. Weterman, Utrecht. Europese parlement 8-10 mei bijeen De politieke samenwerking van de zes E.E.G.-landen, de associatie van overzeese landen en het negende jaar verslag van de Hoge Autoriteit der E.G.K.S. vormen de voornaamste on derwerpen die op de mei-zitting van het Europese Parlement van 8 tot 10 mei in Straatsburg, aan de orde zullen ko men. Het politieke debat over de samenwer king van de Zes. dat nog voor de twee de topconferentie der zes regeringslei ders op 19 mei in Bonn plaats vindt, zal worden gehouden op grond van een verslag dat- de Belgische socialistische senator Fernand Dehousse zal uitbren gen. De associatie komt aan de orde aan de hand van verslagen van de Neder landse socialistische senator P. j Kap- teyn, de Duitse christen-democraat H. Geiger en de Franse liberaal A. Peyre- fitte. Zy brengen deze verslagen uit namens een delegatie uit het parlement die onlangs een bezoek aan een aan tal geassocieerde landen in West-Afrika heeft gebracht. Op vorige zittingen zyn zulke verslagen over reizen naar geas socieerde gebieden in midden- en oost- Afrika aan de orde geweest. Het jaarverslag van de E.G.K.S. zal op 8 mei worden ingeleid door de voor zitter van de Hoge Autoriteit Piero Malvestiti. Aan de leden van deze werkgroep is gevraagd het VPRO-plan voor een na tionale omroep als uitgangspunt te kie zen, zonder dat verondersteld wordt, dat elk lid van de werkgroep zich by voor baat achter dit plan zou stellen. De werkgroep wordt door de VPRO in het leven geroepen, maar hy heeft na zijn oprichting en installatie geen bemoeie nis meer met de VPRO als zodanig, noch met eventuele activiteiten, die de VPRO zelf terzake van het omroepvraagstuk nog zou kunnen ondernemen. Ir. Z. T. Fetter, oud-directeur-gene- raal van de Arbeid en oud-voorzitter van de Ned. Centr. Org. voor Toegepast Na tuurwetenschappelijk Onderzoek (TNO), werd bereid gevonden het voorzitter schap van de werkgroep op zich te nemen. Vrijspraak gevraagd voor Chmielewski De verdediger van de voormalige com mandant van het concentratiekamp Gu- sen, Karl Chmielewski, die ook van het kamp Vught de leiding heeft gehad, heeft in. zyn pleidooi vrijspraak wegens gebrek aan bewys gevraagd. Zoals ge meld is tegen Chmielewski levenslang geëist wegens moord op geïnterneerden. Volgens de verdediger, Richard Hengstier uit Neurenberg, zyn de afge legde getuigenissen niet volledig genoeg en moet bovendien de vraag naar het „bewustzyn van de onrechtmatigheid" beantwoord worden naar de opvattingen ten tyde van de daad. Destyds werd gezegd dat, alles wat de staat verordende rechtmatig was toege daan. De verdediger distantieerde zich ove rigens persooniyk van zijn cliënt met te zeggen dat Chmielewski. volgens dat gene wat hij als verdediger in dit pro ces gehoord had, als kampcommandant zyn handen meer dan bedoezeld had. BUITENLANDSE GASTEN WEER UIT HOLLANDIA De buitenlandse gasten, die de opening hebben bygewoond van de Nieuw-Gui- nea-raad, zyn gisteravond vertrokken naar Australisch Nieuw-Guinea. Deze gedelegeerden van Australië, Nieuw- Zeeland, Engeland en Frankrijk, gaan per vliegtuig naar Port Moresby, waar zy maandag aanwezig zullen zyn by de installatie van de wetgevende raad voor Australisch Nieuw-Guinea. Een afvaar diging uit de Nieuw-Guinea-raad te Hollandia zal deze installatie eveneens by wonen als beantwoording van het buitenlandse bezoek. Intussen heeft de Nieuw-Gulnearaad gisteren de leden benoemd van de ver schillende secties, waarover de toekom stige arbeid is verdeeld. De leden berei den thans hun vertrek voor naar hun verspreid liggende en in vele gevallen zeer ver-afgelegen kiesdistricten, waar zy hun kiezers op de hoogte zullen stel len van wat er totnutoe te Hollandia is verricht.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9