Gevaren van de toevloed nieuwe geneesmiddelen Laos beheerst gesprek Kennedy-Macmillaii RONYFELT Café-Rest. „Zomerzorg" Duwde wind de „Karei Doorman" tegen kraan te Rio de Jaineiro? De samenstelling van radio- en televisiecommissie thans bekend v.cl. Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 7 april 1961 Vierde blad no. 30323 Licht en zwaar (Van onze t.v.-mede werker) De rubriek „Memo" van de NCRV ionk gisteren aandacht zulks in het ige voetspoor van de Hervormde r rk aan de Pinksterbeweging. Daar- k werd een filmkadertje ingelast ter tegenheid van de première van de iristelyke film van de cineast Jef van Heyden. van de KRO afkomstig en a de VPRO thans bij de NCRV te- chtgekomen. Het was een aardig beeld kt de kijker van het onschuldige, maar larmant gespeelde geval kreeg. Hoewel ,n deze programmapunten de geeste- |ke ondergrond allerminst ontzegd kan jrden, bleef het aan de licht aanspre- ende kant. Anders lag de zaak bij Goethes her- chting van Euripides' epos. In een wat ibestemd decor traden daarin enige er- iren acteurs op, die alles gaven, waar- er ze de beschikking hadden. We mo- n, zonder iemand tekort te doen. wel ggen: onder aanvoering van onze klas- fce tragedienne mevrouw Ank van rMoer, by velen bekend ook als Iphi- jnela van de planken. Zy had zich ge el omgeschakeld op de televisie. Zo'n roriëntering is een moeilijke zaak. Het Advertentie TELEFOON 21444 Weekeind menu's f3.50, f4.50, f6.— Menu f5. ASPERGESOEP KIP VAN DE GRILL OF GEBRADEN POMMES FRITES APPELMOES Grote en kleine zalen voor bruilof ten en recepties. Vraag vrijblijvend offerte. Een scène uit Iphigeneiax in Taurië". V.l.n.r.: Guus Hermus als Orestes, Ramses Shaffy als Pylades en Ank van der Moer in de titelrol. is daarom in hoge mate te betreuren, dat het resultaat niet geheel bevredi gend was. Haar snelheid was te groot, haar volume te gering, niet over de hele linie gelukkig, maar toch wel in lange passages. Hierdoor kreeg de dictie iets nonchalants en dat ligt bepaald niet naar haar aard. Er werd uitnemend .te genspel gegeven, waarbij Ramses Shaf fy met bijzondere onderscheiding ge noemd moet worden. Het was een lang gekoesterde wens van de regisseur dit werk op de beeld buis te brengen. Hij is erin geslaagd een ideale bezetting bijeen te krijgen. De NCRV wuifde alle bezwaren, die voor haar moeten kleven aan een zo huma nistisch stuk, weg en zag alleen naar de artistieke prestatie. Men kan er natuur lijk over twisten of het stuk voor de t.v. geschikt is. Naar ons oordeel niet of hoogstens nauwelijks. Waarschijnlijk zal de kijkdichtheid miniem zijn geweest, maar dat mag een enkele keer niet de ren. Er wordt zoveel gebracht voor grote kring. Laat de kleine kring ook eens aan de trekken komen. Maar eerlijk gezegd: het viel ons ook wel zwaar. Toch hebben we geen spyt van het betoonde geduld. Officier pleegde de aanslag op imam Het Egyptische dagblad „Akhbar" heeft gisteren bijzonderheden gepu bliceerd van de op de imam Ahmed van Jemen gepleegde aanslag op 27 maart in het ziekenhuis van Hodeida. Volgens dit blad was de imam naar het ziekenhuis gegaan om twee officie ren te bezoeken, die gewond waren bij een botsing tussen hun auto en die van de koning in februari. De vorst kwam des avonds bij het ziekenhuis aan. De officier belast met de bewaking van het ziekenhuis, Mohamed el Alfi, gaf zijn soldaten de opdracht niemand, hoe belangrijk ook, toe te laten. Zelf ging hij het ziekenhuis binnen en voegde zich bij de imam in de zaal, waar deze met de beide gewonden sprak. Plotseling doofde Mohamed el Alfi de lichten en loste vier revolverschoten in de richting van de imam. Deze werd in de linkerschouder, het dfjbeen en de rug getroffen. De aanvaller schoot in het donker zyn revolver leeg, waardoor emir Is mail ben Seif en vier andere leden van het gevolg van de imam gewond wer den. Daarna vluchtte hij naar een aan grenzende woning. Ondertussen was de verlichting in het ziekenhuis weer ont stoken en soldaten omsingelden het huis waar Mohamend el Alfi zich verborgen hield. In een vuurgevecht doodde deze laatste twee soldaten, waarna hii zelf moord pleegde. De imam werd direct de nodige hulp verleend. Zijn verwondingen waren ech ter niet van dien aard dat zijn leven in gevaar was. Radioreportages proces-Eichmann KRO-verslaggever Ben Brans is dezer dagen naar Israël vertrokken om na mens de samenwerkende omroeporgani saties reportages te maken van de eerste fase van het proces Eichmann, dat maandag te Jeruzalem begint. De repor tages worden uitgezonden in de actuali teiten-rubrieken van de omroeporgani saties op de volgende data en uren: 9 april 22.45-23.00 uur AVRO (voorbe schouwing) 10 april 19.3019.50 uur NCRV: 11 april 19.10—19.25 uur KRO; 12 april 21.4521.50 uur VARA: 13 april 19.30—19.50 uur NCRV; 14 april 19.10— 19.25 uur KRO: 16 april 22.45—23.00 AVRO; 17 april 2125—21.30 uur VARA; 18 april 19.10—19.25 uur KRO; 19 april 19.25—19.30 uur VARA; 20 april 22.45— 23.00 uur AVRO; 21 april 19.30—19.50 uur NCRV. Marineraad behandelde aanvaring Advertentie in diverse kleuren voorradig. WONINGTEXTIEL W. J. ZIRKZEE VAN 'T HOFFSTRAAT 7 - TEL. 2461 LEIDEN. MIDZ Geheel uit Radioraad en beide Kamers De staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Y. Scholten heeft ingesteld een adviescom missie, die de opdracht heeft de rege ring van voorlichting te dienen over een aantal nader door haar aan te geven vraagpunten, betreffende de radio en de televisie. De instelling van deze commissie werd reeds aangekondigd door de staatssecre- taris by de openbare behandeling van de begroting 1961 van het departement van Onderwys, Kunsten en Wetenschappen in de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal. In deze commissie zijn benoemd tot: Lid en voorzitter: Prof. mr. L. W. G. Scholten te Utrecht, voorzitter van de radioraad. Lid: Mr. dr. C. Berkhouwer te Alkmaar, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, prof. mr. I. A. Diepenhorst te Jordaanse klacht in de Veiligheidsraad )e Veiligheidsraad is gisteren begon- met de behandeling van een klacht Jordanië over een militaire parade, Ike Israël op 20 april ter gelegenheid n het dertienjarig bestaan van de odse staat in het verdeelde Jeruza- i wil houden. 5e Jordaniër Abdoel Moneim Rifai be- fcde dat de parade een schending van bestandsovereenkomst zou betekenen. Igens dit akkoord mogen onder geen «waarde zware wapens binnen Je- alem worden gebracht. )e Israëliër Arthur Lourie somde een ital gelegenheden op, waarbij Jorda- parades in deze stad had gehouden, bestreed de klacht, dat de Israëlische ■ade een bedreiging van de interna- iale vrede en veiligheid zou beteke- a. Het défilé zou onder de ogen van arnemers van de VN worden gehou- i. Volgens hem was de parade „zuiver «nonieel". Bovendien zou het mili- re materieel binnen enkele uren uit stad worden teruggetrokken. Omar Loefti van de VAR sprak ook B een provocatie. De Rus Zorin was n mening dat de VN, als zij geen acht Bden slaan op de klacht van Jordanië, lere inbreuken zouden sanctioneren, '•e zouden kunnen leiden tot een rkeiyke bedreiging van de vrede". JACHTWERF IN AS Schade van f. 150.000 een felle uitslaande brand, die voedsel vond in een voorraad po en hout, is gistermiddag de itbouwloods van de scheepswerf „De ït" te Heenvliet totaal in as gelegd, brand brak omstreeks halfvier uit. 'aar raming bedraagt de schade 0.000. let scheepsbouwbedrijf bouwde in op- *ht van Amerikaanse opdrachtgevers 'e jachten, waarvan er in 1961 80 ge- Jrteerd zouden moeten worden. Door brand is de produktie stil komen lig- De helft van de 70 werknemers van bedryf zal voorlopig niet naar het kunnen terugkeren. Betoging tegen V.S. tienduizend oetogers hebben gisteren ILourenzo Marquez in Mozambique, p Portugese gebied aan de oostkust P Afrika, voor het Amerikaanse con- faat geprotesteerd tegen het feit dat [Verenigde Staten in de Verenigde pies hebben gestemd voor opneming P de toestand in Angola op de agenda P de Algemene Vergadering. het hoofd van de stoet liep de reemeester van de stad, kolonel Pin- Mrdozo. De gouverneur-generaal, ma- pCorrea de Barros, heeft de betogers gesproken en de Amerikanen inmen- y in de binnenlandse aangelegen- Ben van Portugal verweten. De keerzijde van de vooruitgang Bijwerkingen kunnen fataal zijn ,,In de laatste kwart eeuw is de toestand van nieuwe geneesmiddelen sterk toegenomen. Dit is enerzijds toe te juichen, omdat de arts thans veel meer en vooral ook veel werkzamer middelen tot zijn beschikking heeft, maar anderzijds vertonen vele van deze verbindingen minder gewenste bijwerkingen, waardoor zij met voorzichtigheid gehanteerd moeten worden De verantwoordelijkheid hiervoor drukt op de fabrikant van geneesmiddelen, maar vooral ook op de arts, die zich bewust moet zijn, dat het voordeel opweegt tegen het potentiële kwaad. Hierop kwam het betoog neer van de Amsterdamse farmacoloog prof. dr. J. Kok, die gistermiddag de eerste inlei ding hield op het 37ste natuur- en geneeskundige congres dat in het In stituut voor de Tropen in Amsterdam wordt gehouden. Acht specialisten zul len op dit driedaagse congres, dat on der bescherming staat van H.M. de Ko ningin en is georganiseerd door de bijna 74-jarige vereniging „Het Nederlands natuur- en geneeskundig congres", in leidingen houden over het thema „De keerzijde van de vooruitgang". Nieuw tijdperk Prof. Kok belichtte het thema vanuit de gezichtshoek van de farmacoloog. Over het voor en tegen van geneesmiddelen merkte hij o.m. op, dat door de snelheid, waarmee tegenwoordig nieuwe genees middelen in de therapie worden inge voerd. bijwerkingen dikwyils pas veel later aan het licht komen. Zo is geble ken dat vele nieuwe geneesmiddelen na constatering van de bijwerkingen worden teruggenomen. Dit is het geval geweest met enkele sulfapreparaten (een be paald middel verscheen zelfs onder ze ven merknamen), terwijl van vele an tibiotica („waardevolle geneesmiddelen, die wij niet graag zouden willen mis sen") hetzelfde gezegd kan worden. Zo is van enkele antibiotica bekend dat als bijwerkingen overgevoeligheid en resistentie optreden. Volgens prof. Kok is met de komst van de sulfa's in 1935 een nieuwe tijd perk in de geneesmiddelenindustrie in geluid. Tien jaar geleden bestond 55% van de Amerikaanse recepten reeds uit klaargemaakte geneesmiddelen. Ver wacht wordt dat dit percentage door de snelle opeenvolging van nieuwe genees middelen spoedig 70% zal dragen. Dodelijke gevolgen De veelheid van het aantal produk- ten en het aantal namen, dat voor een zelfde produkt wordt gebruikt, maken het de arts moeilijk een verantwoorde keuze te doen. Hij moet het kaf van het koren in het steeds wijzigende far maceutische arsenaal scheiden. Dat is volgens prof. Kok erg moeilijk, omdat het niet alleen noodzakelyk is de wer king van een bepaald geneesmiddel te kennen, maar ook de schadelijke bij werkingen. Dit betekent volgens spr. dat de arts meer dan ooit kennis zal moe- te nemen van de vakliteratuur en uiterst kritisch moet staan tegenover nieuwe preparaten. „Vooral wanneer de patient bij hem komt met de vraag een bepaald in de lekenpers aangeprezen geneesmiddel voor te schrijven. In dit verband vestigde prof. Kok de aandacht op een „in een opgewonden reportage in een geillus- treerd blad", aangeprezen pijnstillend middel dat niets om het lijf bleek te hebben. De patiënten hebben over het alge meen weinig begrip voor de in hun ogen „conservatieve arts". Symptoma tisch voor dit verschijnsel achtte prof. Kok 't toenemende „zelf-dokteren" met geneesmiddelen waarvan men baat ver wacht. Wat te zeggen van mensen die per dag 20 tot 40 ABC-tabletten slikken, met als resultaat een ernstige ver giftiging? Dan zijn er pijnstillende middelen die het gevaar van bloeding vergroten. Ook zyn wij vele slaapmid delen rijker geworden die zgn. niet tot de barbituurverbindingen behoren, maar toch niet zonder gevaren zyn. Het gebruik van verschillende psy- chofarmaceutische middelen beschouw de prof. Kok even erg als de vlucht in de alcohol. Ze bestaan in allerlei ver bindingen, waarvoor de Amerikanen jaarlyks voor 200 miljoen dollar uit geven. „Ze beuren de gebruiker hoog stens even over de gebeurtenissen heen, maar by gelijktijdig gebruik met al cohol ontstaat zelfs een tegenovergestel de werking". De Denen „consumeren" per jaar 61 miljoen van deze opwekken de tabletten oftewel 13 per hoofd van de bevolking. De verslaving aan bepaalde genees middelen is volgens prof. Kok afhanke lijk van de toegediende dosis. Wordt deze overschreden dan treden bijwer kingen op, die zelfs de dood tot gevolg kunnen hebben. Sommige opwekkende middelen kun nen heel ernstige verschijnselen tot ge volg hebben, zoals leverstoornissen, im potentie e.d. De dokter moet volgens prof. Kok terdege op de hoogte zijn van de werking en bijwerkingen van de ge neesmiddelen, die hij toepast, wil hy het voor en tegen van hun gebruik op de juiste wijze kunnen afwegen. Van sommige psychofarmaca is de werking volgens spreker zo gecompliceerd, dat niet te voorziene complicaties steeds mo gelijk zyn. Daarom is kennis van het biochemisch werkingsmechanisme ge wenst. maar volgens prof. Kok liggen op dit gebied nog vele problemen. „De zaken lopen uit de hand De visie van de wiskundige op de keerzijde van de vooruitgang werd ge geven door de Eindhovense hoogleraar prof. dr. W. Peremans. Deze sprak de verwachting uit, dat de enorme ontwikkeling op dit terrein ook de kiemen in zich draagt van de krachten die haar zullen afremmen, want „de zaken lopen de mens uit de hand", zo zeide hy. Amsterdam, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, mevr. A. Fortanier- de Wit te Overveen, lid van de Radio raad, prof. dr. C. L. Patyn te 's-Graven- hage, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, mr. J. M. Ravesloot te Almelo, lid van de Radioraad. mr. K. T. M. van Rijckevorsel te 's-Gravenhage, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene raal, prof. mr. L. G. A. Schlichting te Nijmegen, lid van de Radioraad, J. W. de Vries te Rijswijk (Z.-H.), lid van de Radioraad. mr. M. Vrolyk te 's-Graven hage, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, mr. dr. P. J. Witteman te Overveen. lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, jkvr. mr. C. W. I. Wittewaal Stoetwegen te 's-Gravenhage, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. Aan deze commissie zijn toegevoegd als: Adviserende leden: Dr. C. C. Grutzner, secretaris in alge mene dienst by de centrale directie der PTT, te 's-Gravenhage. dr. G. J. Lam- mers, directeur van de Rijksvoorlich tingsdienst, te 's-Gravenhage, mr. A. W. Schade van Westrum, chef van de af deling radio, televisie en pers van het ministerie van Onderwys. Kunsten en Wetenschappen, te 's-Gravenhage, mr. H. J. Schölvinck, directeur-generaal voor de volksontwikkeling van het ministerie van Onderwys, Kunsten en Wetenschap pen, te 's-Gravenhage. Secretaris: Mr. M. P. Bajetto, wnd. chef van de afdeling radio, televisie en pers van het ministerie van Onderwys, Kunsten en Wetenschappen, te 's-Gravenhage. Adjunct-secretaris Mej. C. G. H. Verschoor, wnd. secreta resse van de Radioraad, te 's-Graven hage. Plotselinge ruiming van zwakke wind Op 3 december van het vorig jaar kwam het vliegkampschip Karei Doorman" op de terugreis van Ne derlands Nieuw-Guinea bij het ont- meren in de haven van Rio de Ja neiro met het achterschip in aan raking met een havenkraan, waar door deze installatie zeer ernstig werd beschadigd. Gisteren werd in Den Haag dit incident aan een onderzoek onder worpen door de Marineraad onder leiding van mr. L. van Lookeren Campagne. Op de dag van vertrek uit Rio was het zonnig weer. Mede daardoor be stond er veel publieke belangstelling. Aanvankelijk stond er een oplandige wind van kracht 2. Daarmede had men alleen met behulp van een sleepboot kunnen wegkomen. Toen de wind ech ter ruimde en aflandig werd, veran derde de commandant, kapitein ter zee A. J. Marcus zijn plannen. Hy besloot zonder sleepboothulp te ontmeren. De commandant van het smaldeel, com mandeur A. P. Ferwerda verklaarde gisteren, dat hy er geen voorstander van is het gebruik van sleepboten per tinent voor te schryven by het meren en het ontmeren van grote schepen. In oorlogstijd kan het ook voorkomen, dat men deze manoeuvres moet ver richten zonder sleepboot. Commandeur Ferwerda had zelf geen ervaring met de „Karei Doorman", maar tydens de reis wel gemerkt, dat het schip goed manoeuvreerbaar is. De commandant van het vliegkampschip kapitein ter zee Marcus achtte hy uit zonderlijk bekwaam in het manoeuvre ren met het schip, wat hem o.a. was gebleken by het meren in de haven van Fremantle, waar door een staking geen sleepboten beschikbaar waren en waar toen gebruik werd gemaakt van de kracht, uitgeoefend door op het vlieg- dek draaiende vliegtuigmotoren. Aanvankelijk goed Het schip kwam aanvankeiyk goed los van de kade. Maar het begon plot seling snel te draaien zonder dat kapi tein ter zee A. J. Marcus sinds mei commandant op de „Karei Doorman" daarvoor een verklaring kon geven. Toen de achterkant een op de wal staande havenkraan raakte, waardoor deze ernsig werd beschadigd, legde de kapitein terstond alles stil. Achteraf zou het misschien beter geweest zyn de voortros niet te hebben losgegooid maar slechts te hebben laten vieren, aldus de commandant, maar er leek vooraf helemaal geen reden voor te bestaan. De Braziliaanse loods meen de later, dat het draaien van de „Karei Doorman" te wyten moet zyn geweest aan het „tunneleffect" van de wind, tengevolge van een grote avenue, die recht op de haven luopt. Maar dat dit effect zou kunnen optreden had de loods vooraf niet medegedeeld. Later toen het schip vry was van deze avenue rageerde het weer normaal. Waarschuwing Advertentie BAD- EN SPORT- KLEDINGSHOW op maandag 10 april In den Vergulden Turk, 's avonds 8 uur. Kaarten k f 1.50 sporthuis Botermarkt 28 - Haarlemmerstr. 287 Geneefse conferentie mislukt als Russen vasthouden aan eis van een driemanschap Toestand Z-Vietnam baart zorgen (Van onze correspondent in Washington) Tijdens een boottocht op de woelige Potomac hebben Amerika's president John F. Kennedy en Engelands premier Harold Mac millan zich gistermiddag bezig gehouden met de grote vraag: wat willen de Russen eigenlijk? Tezamen met hun naaste medewer kers bespraken zij de vele aspecten van de betrekkingen tussen Oost en West. De gang van zaken In Genève, waar de conferentie over een stopzetting van de kernproeven dreigt vast te lopen, alsmede de ernstige guerilla-activiteit in Zuid-Vietnam zyn factoren, die het op zyn minst onzeker maken of men met de Sowjet-Unie tot een redelyk akkoord kan komen. Over Laos blijven vooral de Britten optimistisch, hoewel sommige Amerika nen het verdacht vinden, dat defini tief nieuws uit Moskou zo lang op zich laat wachten. Indien de Russen in Genève vasthou den aan hun eis dat een driemanschap aan het hoofd moet komen te staan van de internationale controlecommis sie, dan is de kans zeer groot dat de conferentie mislukt. De Russen zouden ieder lid van dit driemanschap veto macht willen geven en dit zou bete kenen dat het veto van één party de inspectie van illegale kernproeven on mogelijk zou maken. Daarmede vervalt alle garantie. Al is de sfeer in Genève niet bemoedigend, toch wenst het wes ten nog geen tijdslimiet te stellen. Kennedy en Macmillan bespraken wat men zou moeten doen indien de conferentie zou mislukken. Het land, dat de proeven hervat, bruskeert een groot deel van de publieke opinie in de wereld. De Russen speculeren wellicht op de mogeiykheid, dat deze barrière het Westen ervan zal weerhouden op nieuw met de proeven te beginnen. Maar in Amerika zou de pressie groot worden althans de proeven onder de grond te hervatten. Engeland daarten- tegen zal zo lang mogeiyk nieuwe proef explosies uitstellen. Amerikaanse hulp voor Zuid-Vietnam? Ook de toestand in Zuid-Vietnam baart het Westen zorgen. In de ge vechten met de guerilla's aldaar vallen meer doden dan in Laos. In Washing ton ging gisteravond het gerucht dat Amerika de hulp aan de regering van Zuid-Vietnam zou gaan vergroten, daar de rebellen steun ontvangen van Noord- Vietnam. Van het Westelijk front is geen nieuws over Berlyn. Het Westen handhaaft ten- volle zyn verplichtingen, die het ten aanzien van de oude Duitse hoofstad op zich genomen heeft en acht zich niet gebonden aan de compromis-voor stellen, die het destyds op de conferen tie in Genève naar voren heeft ge bracht. De Britse en Amerikaanse des kundigen zyn van mening, dat de toe stand in Berlyn nog dit Jaar moeilijk heden zou kunnen gaan opleveren, daar Chroesjtsjow voor einde 1961 een op lossing zou willen bereiken. Wensen fen aanzien van Laas Ook gisteren had men nog geen de finitief nieuws uit Moskou over het ar rangement voor een wapenstilstand in Laos. De Britten en Amerikanen zou den wensen dat drie dingen tegelijk plaatsvonden: ten eerste de oproep het vuren te staken, ten tweede de in stelling van een internationale contro lecommissie en ten derde convocatie van de conferentie van veertien lan den over Laos. Maar al zou men ook de landen voor laatstgenoemde con ferentie uitnodigen, de byeenkomst zou eerst beginnen nadat de internationale controlecommissie geconstateerd zou hebben dat het vuren inderdaad zou zyn gestaakt. Over de tijd en plaats van de conferentie van veertien landen is nog weinig concreets te zeggen. De Rus sen prefereren Cambodja en de Ame rikanen zullen zich daar niet tegen ver zetten De ontwapeningsconferentie biyft vastgesteld voor eind juli. Nog steeds hebben Oost en West echter geen ak koord bereikt over het aantal deelne mende landen. Stevenson, Amerika's vertegenwoordiger by de VN, en Gro- Enkele minuten voordat de kraan werd geraakt kreeg de kapitein per tele foon van een van zyn officieren een waarschuwing door. Hy beval de sleep boot te laten vastmaken, maar het was toen al te laat. Er zyn vyf minuten nodig, voordat een sleepboot enig pro- fyt geeft, aldus kapitien ter zee Mar cus, die uitvoerig beschreef hoe in alle havens (Las Palmas, Fremantle, Hol- landia, Biak, Sorong) gemeerd en af gemeerd was zonder sleepboothulp. Al leen in Sydney waren twee sleepboten gebruikt, omdat in de regen met eb moest vertrokken worden by een wind kracht 7. Alle manoeuvres waren tevo ren met de betrokken officieren en de schipper besproken. Waar nodig werd een vergrote kaart getekend en daar op met een model van het vliegkamp schip gemanoeuvreerd. De overige getuigen konden weinig (nieuw) licht over de zaak laten schy- nen. De officier van de wacht ten tijde van het ongeval luitenant ter zee eerste klas L. C. baron van Boetzelaer kon zelfs niets vertellen, omdat hy er niets van gezien had. Hetzelfde was het geval met de laatste getuige, kwartier meester H. A. Francken, die dienst deed als havenroerganger. De Marineraad zal nu de zaak in overweging nemen en er op een nader te bepalen tyd- stip uitspraak over doen. MEER AMERIKAANSE MILITAIREN IN EUROPA De stafchef van het Amerikaanse leger, generaal Decker, heeft gisteren op een byeenkomst van de Senaatscommis sie voor de strydkrachten meegedeeld dat 3.400 militairen zullen worden toege voegd aan het Amerikaanse zevende leger in Europa en dat 5.000 militairen de strijdkrachten in het gebied van de Stille Oceaan zullen versterken om aan het gevaar van een beperkte oorlog het hoofd te bieden en om de bondgenoten van de Verenigde Staten te kunnen hel pen in het geval van een indirecte oor log. De troepen zullen volgend jaar naar hun bestemmingen worden overgebracht. Ongeveer drieduizend man zullen wor den opgeleid om de strydkrachten van bevriende landen te kunnen oefenen in de stryd tegen guerillastryders, opstan delingen en personen die zich met onder- mynende activiteit bezig houden. „INDONESIË ERKENT NIEUW-GUINEARAAD NIET" De nieuwe Indonesische ambassadeur ln Australië, brigade-generaal Saudl, heeft meegedeeld dat Indonesië de hui dige maatregelen voor de onafhankelijk heid van Westeiyk Nieuw-Guinea niet zou aanvaarden. Indonesië erkent de Nieuw-Guinea-raad niet. Hy zei dat als de Papoea-leden van de raad zich verzetten tegen integratie met Indonesië, de Indonesische regering zich hierover niet druk zou maken. „West-Irian is in feite een deel van de Indonesische natie". LICHTVELD THANS GEVOLMACHTIGD MINISTER De heer L. A. M. Lichtveld, 6chryver onder het pseudoniem Albert Helman, la by Kb. voor de duur van zyn werk zaamheid als tydeiyk ambtenaar van de buitenlandse dienst de titel van gevol machtigd minister verleend. De heer Lichtveld is onlangs door de regering van Suriname benoemd tot vertegen woordiger by de Nederlandse ambassade te Washington VLIEGFEEST ZESTIENHOVEN OP VIJFTIEN APRIL Met kanllen als kanonschoten van de nabranders en met lange, zwarte rook pluimen achter hun staart, gierden gis termiddag twee hypermoderne straalja gers, z.g. Delta Daggers van het 32ste squadron van de Amerikaanse Lucht macht op Soesterberg. laag over vlieg veld Zestienhoven. Nauweiyks waren deze supersnelle donderjagers in de bij na stralend blauwe lucht verdwenen of kapitein F. J. de Wilde van de Kon. Luchtmacht deed zyn intree in de .luchtposte" met een grandioos solo nummer luchtacrobatiek en hogeschool- vliegen in zijn zilver met Oranje ge kleurde S. 14 straaltralner. Dit soms adembenemende schouwspel als voor proefje van het grote vliegfeest dat op zaterdag 15 april a.s. op de luchthaven Rotterdam wordt gehouden door de Delftsche Studenten Aeroclub, ter ge legenheid van haar 30-jarig bestaan. Het is het eerste erkeiyke vliegfeest op Zestienhoven en van des te meer belang nu de Ilsy dit Jaar geen doorgang vindt. Het bestuur van de Jubilerende club erin geslaagd een programma samen te stellen, dat byzonder spectaculair en boeiend belooft te worden voor de tien duizenden toeschouwers, die men ver wacht. mlko, Ruslands minister van Buiten landse Zaken, zouden het daarover In juni eens moeten worden. Kenneiyk hebben zy daarvoor van de groepen van Oost en West een volmacht. Vandaag houdt Macmillan een rede op het technologisch instituut in Bos ton, Zaterdagochtend om tien uur zal hy Kennedy wederom op het Witte Huis in Washington ontmoeten. Maar de conferentie is feite reeds afgelopen. Tenzy zich een belangryke ontwikkeling voordoet, zal het gesprek tussen de lei ders zaterdag slechts kort duren. Na afloop zullen beiden op de televisie ver- schynen om Amerika en de wereld toe te spreken.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7