EICHMANN IN JERUZALEM De Gaulle doet opnieuw een beroep op de FLN Pleegde Th. Denessen plagiaat met zijn boek „Als liet morgenkrieken?" Vervanging van Belgen in Kongo door VN-funetionarissen Ook Bourguiba oefent zachte aandrang op Algerijnen uit Aanranding geestelijk eigendom? Studeiitenzeiidingsconfereiitie in Oegstgeest Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 7 april 1961 Derde blad no. 30323 Een woordvoerder van de Israëlische politie heeft meegedeeld dat Eichmann in de nacht van dinsdag op woensdag van het kamp Iyar naar Jeruzalem is over gebracht. Naar verluidt heeft Eich mann ook reeds enkele uren door gebracht in de kogelvrije glazen cel in de rechtszaal. Persberichten als zou Eichmann voor de aanvang van het transport slaapmid delen hebben gekregen zijn onjuist. De Israëlische autoriteiten hebben gis teren 23 foto's van Eichmann in gevan genschap vrijgegeven voor publikatie. Op een van deze foto's zweeft een glim lach om zijn mond. De Westduitse televisie zal dagelijks een overzicht van het proces geven, al dus is officieel in Stuttgart meegedeeld. Israël heeft „bij wijze van vriend schappelijk gebaar" de Westduitse re gering samenvattingen van en uittrek sels uit verklaringen van Eichmann te genover de Israëlische politie doen toe komen. aldus heeft Hans Stareken van het Westduitse departement van Pers zaken gisteravond op het vliegveld van Tel Aviv gezegd. Volgens Stareken is het onwaarschijn lijk, dat het proces Eichmann, dat vol gende week begint, nieuwe dingen aan het licht zal brengen, die tot de opspo ring zullen leiden van nazistische oor logsmisdadigers die zich nog steeds ver borgen houden. Stareken staat aan het hoofd van een groep van acht Westduitse waarnemers bü het proces. De advocaat van Eichmann, de Duit ser Servatius heeft gisteravond by zijn terugkeer in Israël gezegd vijf personen te hebben gevonden die als getuige decharge voor Eichmann kunnen optre den. Aangezien deze vijf personen nazi zyn geweest, moet de Israëlische recht bank die Eichmann zal berechten, haar goedkeuring verlenen aan hun overbren ging naar Israël. Servatus voegde er echter aan toe niet te weten of deze getuigen wel naar Is rael zullen willen komen. K e r k e 1 ij k L even NED. HERV. KERK door de Generale Synode als predikant voor buitengewone werkzaam heden (geestelijk verzorger ln Dulsburg- Ruhrort) T. Schot, kand. te Rotterdam. Aangenomen naar Wierden (toez G Westland te Driesum. WAALSE GEMEENTEN Beroepen te Bern (Zwitserland) J. F. Baudraz te Haarlem, die dit beroep ook aannam. GEREF. KERKEN Beroepen te Abcoude J. de Waard, kand ze Rljsoord; te Siddeburen J. Wolven te Lrk; te Benschop-IJsselstein F. J. Schol ten te Oosterend (Texel); te Oostvoome J. de Waard, kand. te Rljsoord. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Borssele K. de Gier te V-Gravenhage. Kerk en oorlog Prof. mr. Diepenhorst sprak voor geref. predikanten Prof. mr. I. A. Diepenhorst heeft gistermorgen op de tweede en laatste dag van de conferentie van de Vereni ging van Gereformeerde Predikanten in Utrecht een inleiding gehouden over „kerk en oorlog". Hy merkte op, dat men in de loop der geschiedenis altijd terughoudend heeft gestaan tegenover moderne strijd middelen, maar dat men er toch altijd toe over is gegaan, er gebruik van te maken. „Het is een onloochenbare waar heid", aldus prof. Diepenhorst, „dat er door staatslieden of volken nooit ern stige pogingen zijn gedaan om in de uren van gevaar een bepaald stopte ken te plaatsen." Over de geoorloofdheid van wapen geweld is de onzekerheid na 1945 gro ter geworden. Met betrekking tot de kernwapenen verklaarde prof. Diepen horst, dat de grootste in de tweede wereldoorlog gebruikte bom 1 ton woog, terwijl nu rekening wordt gehouden met het op vrij grote schaal benutten van H-bommen van tien- en twintig mil joen ton. De positiekeuze van de kerk is, vol gens prof. Diepenhorst, niet zo een voudig als sommige anti-militaristen wel eens willen doen voorkomen. De reformatie heeft zich altijd voor de oorlog uitgesproken, als er een wettige overheid was, een rechtvaardige oorzaak en juiste middelen. Prof. Diepenhorst meent, dat het in deze tyd echter moei lijk is vast te stellen of er een recht vaardige oorzaak is. NEGENTIEN OORLOGJES Hij zei nog, dat er sinds 1945 al negentien kleine oorlogen zijn gevoerd, die geen van alle tot een bevredigend resultaat hebben geleid. Prof. Diepenhorst meent, dat het er nu om gaat, of wij een communistische maatschappij willen aanvaarden, dat wil zeggen fysieke en morele ondergang, of een gevecht op leven en dood gaan leveren, waarbij miljoenen mensen zul len sneuvelen. Hij meent, dat de kerk op het ogen blik nog niet in staat is om hier een afdoend woord te spreken. „De kerk heeft de betekenis van de staat, van de rechtvaardige oorlog en van recht en rechtsorde gehandhaafd", aldus prof. Diepenhorst. Hy legde er de nadruk op, dat de persoonlijke verantwoordelijkheid blijft bestaan, ook al zijn er kerkelijke uitspraken. „Als men weigert, het offer te bren gen van een aanvaarding van de mar xistische leer in communistische ge daante, moet men bereid zijn, verderf te brengen", zo zei prof. Diepenhorst. Deze fotowelke juist is vrij gegeven door de Israëlische auto riteitentoont Adolf Eichmann, tegen wie volgende week in Jeruza lem het proces begint, tijdens het schrijven van zijn memoires in zijn cel in Fort Teggart. De opname werd gemaakt kort voordat Eich mann werd overgebracht naar Jeru zalem. Student uit Alphen verongelukt Op Rijksweg 16, tussen Moerdijk en Dordrecht, ongeveer ter hoogte van de Tweede Tol, is gistermiddag de 18-jarige student ln de scheikunde F. H. van de Meent, gewoond hebbend in Alphen aan den Rijn, uit de cabine van een vracht wagen gevallen en onder de wielen te recht gekomen. Korte tijd later Is hij aan de zware inwendige kneuzingen, die h« bü dit ongeluk opliep, overleden. De student reed mee ln een van de vrachtwagens van zijn vader, samen met zijn dertienjarige broertje. De wagen werd bestuurd door de 25-jarige J. P. J. Veenes. Toen de chauffeur wil de onderzoeken of de lading van zijn auto, die uit een partij dakpannen be stond niet aan het schuiven was en hij de wagen langs de kant van de weg wilde zetten, opende de student, terwijl het voertuig nog in beweging was, het portier. Vermoedelijk doordat hij het evenwicht verloor, viel hij uit de cabine. Nieuwe poging om Kongolese politieke leiders met elkaar te verzoenen De Belgische regering heeft de Kongolese regering verzocht, van de steun van de Belgische militairen die zy in dienst heeft, af te zien zodra deze door func tionarissen van de V.N. kunnen worden vervangen, zo is gisteren van gezagheb bende zjjde in Brussel vernomen. Het zou gaan om 193 militairen, van wie er zich 166 in Katanga, vijftien in Leopoldstad en twaalf in Zuid-Kasai bevinden; 22 van hen zullen onverwijld naar België terugkeren. Van genoemde zijde wordt hieraan toegevoegd, dat alle Belgische officieren en onderofficieren die rechtstreeks onder het gezag van de autoriteiten in Brussel staan, al zijn gerepatrieerd overeenkomstig de resolutie van de Veiligheidsraad van 21 februari j.l. Een veertiental Afrikaanse en Azia tische landen heeft gisteren een ont werpresolutie bij de Algemene Verga dering ingediend, waarin wordt voor gesteld een commissie van zeven leden in het leven te roepen, welke de Kongo lese leiders moet helpen om tot een ver zoening en een einde van de politieke (Van onze Par ij se correspondent) De Franse regering heeft door middel van een zorgvuldig uitgeba lanceerd communiqué, waarin de Strijd om Frangoise Sctgan (Van onze Utrechtse correspondent) ,,Van een eigen stijl van Th. W. G. Denessen is geen sprake. Als het morgenkrieken" is een Sagan, zij het een Sagan op Hollandse klompen". Dit zei gistermiddag de Haagse advocaat mr. A. Mouit in zijn pleidooi voor de eisers in de plagiaatzaak Frangoise Sagan contra de Limburgse auteur Th. W. G. Denessen (pseudoniem Mei d'Orval), welke kwestie in het geding was voor de Utrechtse rechtbank met als president mr. J. J. Plugge. Mr. Mout, optredend voor de benadeelde schrijfster doch ook voor haar Franse uitgever Juliard en de Belgische firma Manteau, releveerde aanvankelijk hoe de strijd om het recht inzake de romans ,,Une certaine sourire" en „als het morgenkrieken" begon. Strijd in Zuid-Vietnam Het Zuidvietnamese persburau maakt melding van nieuwe operaties van het Zuidvietnamese leger tegen de pro- communistische Vietcong-opstandelin- gen. In de provincie Binh Doeong, 30 km ten noorden van Saigon, waren 100 op standelingen gesneuveld of gewond. Het Zuidvietnamese leger verloor 25 man. In Phoeocthanh, 60 km ten noorden van Saigon, werden 70 Vietcong-rebel- len buiten gevecht gesteld. Bij een an dere operatie lieten de rebellen 50 do den en gewonden achter, alsmede wa pens van verschillende typen. Bij een actie van de zelfverdedigingsgroep te Phong Dinh werden 34 opstandelingen gedold. 29 gewond en verscheidene ge- V&ngen g^nomep. In september 1958 constateerden twee literaire critici, Hans van Straaten (Vrije Volk) en J. J. Oolbekking .Pa rool), dat Th. Denessens boek „Als het morgenkrieken" regelrecht moest zijn nageschreven" van Frangoise Sagans _,Une certaine sourire". Mr. Mout meende te moeten aanne men, dat zowel de schrijver als dc uit gever A. W. Bruna en Zn. N.V. te Utrecht van deze beschuldigingen zullen hebben kennis genomen en daarna te verwach ten was dat zij of de feiten zouden toe geven ofwel een klacht tegen de critici c.q hun bladen zouden instellen. Niets echter gebeurde. „Goede naam in het geding" Van de kant der eisers werd een on derzoek ondernomen. Men koos als on partijdig deskundige de literator Pierre H. Dubois, die de overeenkomst van bei de boeken boven iedere twijfel verhe ven achtte. De eisers wilden niet berusten in het gebeurde, omdat aldus mr. Mout, „het feit een te ernstige en onduldbare aan randing van geestelijk eigendom is en hier behalve de commerciële kant een zaak van culturele reiniging aan de orde is, welke van het grootste belang moet worden geacht voor de goede naam van Nederlands literatoren en litera tuur in het buitenland". Bij deurwaardersexploit werd Bruna gesommeerd de openbaarmaking van het boek te staken. Deze sommatie werd door Bruna opgevolgd. De Haagse ad vocaat baseerde zijn vordering op art. I, 12 en 13 van de auteurswet en stelde: wanneer de roman „Als het morgen krieken" inderdaad nabootsing is, dan is de auteurswet geschonden". „Denessen heeft „Une certaine couri- re" slaafs nageschreven, zonder eigen creativiteit en zonder eigen artistieke vormgeving. Hij had kennelijk de ver- teling door Hubert Lampo van Sagans boek bij de hand en aan de hand daar van is de nabootsing geschied", aldus mr. Mout, die een veelheid van paral lellen produceerde en reeksen details tot in de kleding van de personages ver tonen de boeken overeenkomst welke zijn stellingen moesten staven" Daar zijn het hoofdmotief, de stijl de opeen volging der gebeurtenissen, de plaats en de tijd van handeling en onder meer de levensfilosofie, die uit „Als het morgen krieken" spreekt, aldus mr. Mout. Mr. Mout ging bij zijn juridische waardering in op de vraag of net over nemen van een motief te beschouwen is als een nabootsing en wanneer zulks aan de orde is. Voorts zette mr. Mout zijn eis sub sidiair op het nabootsingsarrest van de Hoge Raad (26/6/1953), waarin het gaan van een weg, die verwarring wekt wordt afgekeurd, wanneer er daarne vens een andere weg open lag. Hy achtte hier dermate opzettelijke naschrijverjj aan de orde, dat er grond is voor het toewyzen van een schadevergoeding aan de uitgevers en vergoeding van ideële schade Frangoise Sagan aangedaan. „Geen schending auteursrecht" Na het betoog van mr. Mout was het woord aan mr. F. P. van Ravenswaay uit Utrecht, die Denessen verdedigde te gen de eisers. Hy meende dat de zaak Sagan feitelijk de eerste is in Nederland waarin aan de rechtbank wordt ge vraagd of bü vergelijking van twee bel- letristische werken kan worden vastge steld of er sprake is van nabootsing. Hij ontkende voor zijn opdrachtgever alle aantijgingen en ook verwierp hy de eis tot schadeplichtigheid. Hij attendeerde de president erop, dat alle geproduceerde uitingen van litera toren afkomstig zijn, die zich meer zul len thuis gevoelen in een PEN-club dan in de rechtszaal, waar de beschouwings wijze op een andere manier tot stand komt en voerde het juridisch voorbe houd aan dat de deskundige Dubois maakte in zijn rapport. „De overeenkomstigheden", aldus mr. Van Ravenswaay „leveren géén schen ding op van het auteursrecht, noch een onrechtmatige daad. Mogelijk wél een plagiaat in literaire zin. Spr. kwam daarmede vermoedelijk tot de kern waarom het verdere verloop van deze zaak zal gaan. In een bepaalde literaire groepering kan het gebeuren, dat men tot dezelfde punten komt zoals met deze twee boe ken is geschied. De Utrechtse jurist ver-* wees naar een literair proces in Ame rika, waar Daphne Dumaurier werd be schuldigd van motief-overname ln haar boek Rebecca. Daar werd de vor dering ontzegd. Sedert 1912, de intrede van de auteurs wet, is plagiaat slechts behandeld in zake folders e.d. maar nimmer maakte een auteur een dergelijke kwestie aan hangig. Men zal zeer genuanceerd te werk moeten gaan en niet lomp als een gen darme optreden, als het gaat om literai re nabootsing aan te tonen. Men kan in beide boeken evenveel verschillen vin den als overeenkomsten. Slechts het klakkeloos overnemen, zei hy als recht- schending te beschouwen, doch als er maar één punt verschilt dan is er vol gens mr. Van Ravenswaay sprake van een origineel werk. Het persoonlijk element blijft het ka rakter bepalen. Ik zie niet waarom De nessen niet op dezelfde kwesties zou kunnen komen als Sagan. En wat de schadevergoeding betreft: mr. Van Ra venswaay meende dat van verwarring en hij toonde de boekjes geen sprake kan zijn. Er is door de publici teit net zoveel voordeel als nadeel ge bracht aan de uitgevers en schrijfster. „Ander idioom" Nadat mr. L. J. van Apeldoorn de eisen tegen de uitgever Bruna had aangetast en de N.V. van iedere schuld vrijgepleit, bevestigde wederom mr. Mout zijn stellingen. Hij zette tegenover mr. Van Raven- waay's terugzetting van het literair oor deel, dat dit zijn inziens persé vooraf gaat aan het juridische. De rechtbank vraagt, in vele zaken deskundigen. In deze zaak zou men eventueel toch ze ker literatoren kiezen! Daarop poneerde mr. Van Ravens waay nog, dat het idioom anders ligt en dat z.i. het deskundig oordeel uitslui tend de rechter is voorbehouden, en niet de literatoren. Mr. Plugge bepaalde de uitspraak in deze principieel geworden zaak op 24 mei. Ontmoeting tussen de wereldgodsdiensten komt thans op gang Ruim honderd studenten van Nederlandse faculteiten en hogescholen waren in het Zendingshuis te Oegstgeest byeen toen de voorzitter van de Ned. Studenten Zendingscommissie, de heer A. Schipper, een conferentie opende, die in deze dagen gehouden wordt. De conferentie staat in het thema van de communicatie, een woord, dat de laatste tyd in de zendingswetenschap sterk naar voren komt, nu het gesprek met en de antwoorden tussen de wereldgodsdiensten op gang begint te komen. Bij de missionaire oriëntatie, die vorig jaar op deze conferentie aan de orde was gesteld, is men op dit thema gestoten. Het is de bedoeling de vragen van de communicatie dit keer toe te spitsen op de vragen rondom de ontmoeting met de islam. In het bijzonder werden welkom ge heten de gasten, de heer H. Makulu, een Afrikaan uit Rhodesia, thans directeur van het Oecumenisch Instituut in Bossey die een lezing zal houden over de sociale politieke veranderingen in Afrika en de heer Abrahim Rizk een Koptische christen uit Egypte, die zal spreken over de groeiende invloed van de islam in Afrika. De eerste lezing werd gehouden door ds. Chr. Petri, die zendingspredikant was van de Kerk op Oost-Java en door deze Kerk als docent in de biologie ter be schikking werd gesteld aan de leraren- academie in Malang. Ds. Petri sprak over het onderwerp „Communicatie". Dit woord, dat uit de filosofie afkomstig is en de laatste jaren een modewoord geworden is, legt in het kerkelijk spraakgebruik er o.a. de nadruk op, dat het uitdragen van het Evangelie niet mogelyk is zonder diepgaande „ver standhouding", niet alleen tussen God en mens en tussen christenen en Kerken onderling, maar ook tussen christenen en niet-christeneiu Ons interesseert, aldus spreker, in de zending vooral de laatste ontmoeting, waarbij wij als Westerse christenen nooit mogen vergeten, dat wij, wanneer wij uitgaan naar het Oosten, daar ervaren, dat wij gestempeld zijn door de Westerse cultuur, die maakt, dat wij dikwijls maar al te kritisch staan onder de mensen tussen wie wy verkeren en moeilijk de rechte solidariteit kunnen vinden. Daar om komt de Westerse zendeling, maar ook de man die werkt op het terrein van de internationale hulpverlening, noodwendig in een zekere spanning te leven. CONTACT ZOEKEN Op het punt van de woordverkondiging zal het er in de eerste plaats om gaan contact te zoeken met de plaatselijke inheemse kerken, niet om daarin te dirigeren maar meer om op de achter grond te helpen. In het godsdienstig ge sprek met collega's en kennissen liggen grote mogelijkheden, juist nu de zelf standigwording van veel staten een nieuwe omgang op voet van gelijkheid mogelijk maakt. Het verlangen naar sociale gerechtig heid, naar gelijkheid en broederschap van alle mensen, verlangens die van Westerse afkomst zijn en nog een ge deeltelijk bijbelse oorsprong verraden, evenals een meer realistische instelling persoonlijke hand van generaal De Gaulle duidelijk te herkennen valt, gisteren haar wens herhaald, de vredesonderhandelingen met de Algerijnse nationalisten te openen. Zoals wij gisteren in een deel van onze oplage meldden, is vandaag de conferentie in Evian niet door gegaan. Het communiqué verwijst naar de of ficiële verklaring der Franse regering van 15 maart j.l., waarvan de termen en de geest onveranderlijk geldig blij ven. Door die verklaring werd. zoals men zich misschien herinnert, vorige maand de FLN over de brug gelokt om zich bereid te verklaren in Evian een officiële Franse regeringsdelegatie te ontmoeten. De Franse regering, die gisteren in haar wekelijkse zitting trouwens maar een kwartier aan Algerije wijdde, heeft zich kennelijk ingespannen de onzalige discussie over FLN en MNA, de twee concurrerende Algerijnse verzetsorgani saties, geruisloos te sluiten. MNA in de schaduw Men mag aannemen dat de MNA in de komende weken door de Franse rege ring dan ook zoveel mogelyk in de schaduw zal worden gehouden. Een an der bewys van het Franse verlangen de lange en overgevoelige tenen van de FLN zoveel mogelyk te ontzien, moet worden gevonden in het feit, dat Parijs er bij nader inzien op terug is gekomen de minister voor Algerijnse Zaken, Louis Joxe, vandaag toch naar Evian te stu ren om daar officieel de afwezigheid van de verhoopte gesprekspartner te consta teren. Aan de andere zyde van de Mid dellandse Zee heeft gisteren Tunesiës president Habib Bourguiba van zijn kant eveneens zachte aandrang op de Alge- rynen uitgeoefend, door hen op te wek ken belangrijke en essentiële zaken voor al niet te verwarren. Essentieël is, aldus Bourguiba, dat Algerije een onafhanke lijke staat wordt, en dat doel kan alleen in overleg rond de groene tafel met Frankrijk worden bereikt. Nu de diplomatieke lucht aldus weer wat is opgeklaard en de zwaarste op- stakels schijnen te zijn weggeruimd, lijkt de verwachting niet te stout, dat binnen afzienbare tijd het eerste mis lukte rendez-vous door een daadwer kelijke ontmoeting te Evian vervolgd zal kunnen worden. Tot zover onze cor respondent. Militairen in Evian Militairen en veiligheidspolitie heb ben gisteren stellingen ingenomen in het gebied van Evian om de levens van plaatselijke functionarissen te be schermen, van wie vele dreigbrieven heb ben ontvangen van uiterst rechtse Fran sen in Algerije. Het hoofd van politie in Evian en de burgemeesters van de nabij gelegen plaatsen Siant-Gingolph, Thonon-les- Bains en Allinges hebben onder meer dreigbrieven ontvangen. De vermoorde burgemeester van Evian, Camille Blanc, heeft verscheidene van dergelijke brie ven ontvangen, voordat de bomaanslag werd gepleegd, die hem het leven kostte. Ook in Parijs en in de Franse pro vincies zijn voorzorgsmaatregelen geno men, waarbij onder meer openbare ge bouwen worden bewaakt en de gangen van „verdachten" worden nagegaan. Voor het Amerikaanse consulaat in Algiers is gisteravond een plastieken bom ontploft. De deuren van het con sulaat werden weggerukt. Later ontplofte er ook een plastieken bom voor het gebouw van de Ameri kaanse voorlichtingsdienst in het cen trum van Algiers. In beide gevallen waren er geen slachtoffers. crisis in hun land te komen. De leden van deze commissie zouden moeten wor den aangewezen door de voorzitter van de Algemene Vergadering. Voorts wordt in het ontwerp gepleit voor een onverwijld bijeenroepen van het Kongolese parlement en de vrijla ting van alle leden van de centrale volksvertegenwoordiging en de regiona le parlementen, alsmede van alle andere politici die gevangen worden gehouden. Tenslotte wordt op de Kongolese auto riteiten een beroep gedaan, hun pro blemen niet op militaire wijze op te lossen. President Tsjombe en de opperbevel hebber van de V.N.-troepen. generaal McKeown, zyn overeengekomen dat het vliegveld van Elisabethstad zal worden bewaakt door 30 Katangese gendarmes en 30 leden van de internationale poli tiemacht. Dit heeft een woordvoerder van de volkerenorganisatie in Leopold stad meegedeeld. Overleg met Gizenga Gizenga is bereid een bespreking te voeren met vertegenwoordigers der re gering in Leopoldstad. Gizenga wil deze bespreking zo spoedig mogelyk doen plaats hebben, hetzij in Stanleystad, hetzij in het dorp Boendoki, aan de grens tussen Oostprovincie en Evenaars- provincie. Gizenga blijft echter gekant tegen de idee van een confederatie totdat het Kongolese parlement zich daarvoor heeft uitgesproken. Voorts verlangt Gi zenga, dat vice-premier Bolikango van het kabinet-Ileo en de minister van Binnenlandse Zaken Adoela aan de be sprekingen zullen deelnemen. Premier Ileo heeft zich in beginsel tot het houden van de voorgestelde be spreking bereid verklaard, aldus Kami- tatoe, die met Gizenga overleg heeft ge pleegd. LEIDEN K A T W IJ K Breestraat Voorstraat Prof. Border overleden De Belgische hoogleraar Jules Bordet, die in 1919 de Nobelprijs voor genees kunde won, is op negentigjarige leef tijd in zijn woning in Elsene bij Brus sel overleden. Hij was lid van de Belgische Akade- mie van Geneeskunde en Wetenschap pen en van talrijke buitenlandse ge nootschappen. Verscheidene buitenland se universiteiten verleenden hem het ere-doctoraat. Zyn wetenschappelijk werk was voor al gericht op de studie van besmettings elementen en de reacties van het orga nisme op microben. Hij was de ondek- ker van de microbe van de kinkhoest. tegenover het leven, zijn voor zendings arbeiders een nieuw soort „aanknopings punten" in de „niet-christelijke wereld" Het vraagt van hen de verbeeldings kracht om in allerlei moderne verschijn selen de macht en het oordeel van Christus te herkennen, welke herkenning kan leiden tot nieuwe daden van liefde en hoop. Verzet in Tibet neemt toe Volgens een bericht van de Press Trust of India zouden bij recente gevechten tussen Chinese troepen en Tibetaanse khampa's aan de oevers van het heilige meer Manasarovar en in andere delen van het westen van Tibet meer dan tweehonderd Tibetanen zijn gedood, evenals enkele Chinezen. Het persbureau, dat verklaarde zyn berichten van betrouwbare zijde te heb ben ontvangen, meldde verder dat het verzet in Tibet tegen het Chinese be stuur toeneeemt. In Westelijk Tibet heerst een acuut voedseltekort. Verschei dene Tibetanen zouden de hongerdood zijn gestorven, terwijl ook de Chinese troepen onder de voedselschaarste te lijden zouden hebben. „The Scotsman" over de opvolging van Spaak Het onafhankelijke Britse blad „The Scotsman" schrijft vandaag dat wat pre sident Kennedy de „wanorde" van de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie heeft genoemd, door niets zo duidelijk wordt aangetoond als door het onwaar dig gekrakeel over een opvolger van Spaak als secretaris-generaal van de NAVO. Sedert Spaak in januari meedeelde te zullen aftreden om weer deel te kunnen nemen aan de Belgische politiek, is het bondgenootschap verdeeld geweest over de kwestie van de opvolging. De belang rijkste kandidaten zijn mr. D. U. Stik ker. de Nederlandse permanente verte genwoordiger by de NAVO, en Brosio, de Italiaanse ambassadeur te Washing ton. De meerderheid van de leden heeft zich uitgesproken voor mr. Stikker, een populaire en bekwame per oonlijkheid die zij goed kennen. De heer Brosio, even bekwaam maar minder bekend, kreeg vanzelfsprekend de steun van de Italianen maar ook van de Fransen die duidelijk maakten dat zij dat meer de den omdat zij bezwaar hebben tegen een Nederlandse secretaris-generaal dan uit geestdrift voor een Italiaan", aldus „The Scotsman". .De reden voor de Franse antipathie tegen de Nederlandse regering en mr. Stikker, die een ijverige vertegenwoor diger van haar politiek is. is niet ver te zoeken De Nederlanders zyn voorstan der van uitbreiding van het lidmaat schap van de gemeenschappeliike markt. Zy zijn ook tegen generaal De Gaulles plan voor een „Europa der vaderlanden" en steunen daarentegen de geleidelijke groei van bovennationaal gezag". „The Scotsman" schrijft verder: ,Het laatste voorbeeld van hun vermogen Franse plannen te saboteren is de wei gering van mr. Luns, de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, op de bijeenkomst van de regeringsleiders van de gemeenschappelijke markt in fe bruari in Parijs geweest een voorstel te onderschrijven tot oprichting van een permanent orgaan voor politiek overleg tussen de Zes zonder deelneming van Groot-Brittannië".

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5