CVP-VOORZITTER LEFEVRE ZAL POGEN KABINET TE FORMEREN FLN-ferrorisfen richtten een afschuwelijk bloedbad aan WEERBERICHT Een grote financiële schoonmaak in het vooruitzicht gesteld Nieuwe staat in Kongo Kernwapens voor NAVO zouden onder toezicht van VS blijven Heftige readies op persbericht in Londen (£)ud QCi e ieuws\ Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 7 APRIL 1961 No. 30323 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f750 per kwartaal; f255 per maand; f059 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Rooms-rode coalitie in België verwacht (Van onze Brusselse correspondent) Koning Boudewijn heeft gisteren Theo Lefèvre, de voorzitter van de C.V.P., Belgische rooms-katholieke volkspartij, tot kabinetsformateur benoemd. De C.V.P. is de partij die bij de jongste verkiezingen het grootste aantal stemmen op zich heeft verenigd. De nieuwe formateur, die 47 jaar oud is, heeft verklaard, dat hij geen enkele regeringsformule bij voorbaat wil uitsluiten, maar dat hij geen regeringsprogramma wil vormen louter en alleen op grond van partijbeloften. Het programma van de regering, zo zei hij, zal in de eerste plaats gericht moeten zjjn op financiële gezondmaking. Deze zal mede door een hervorming van de staatsinstellingen leiden tot het herstel van het Belgisch aanzien in het buitenland. en van economische en sociale belan- V Cl KlCZlllfijSllltSlaff gen, scheppen tegenstellingen, die ons vaak beletten nationaal op waardige wijze te reageren. was waarschuwing „Zonder te dramatiseren beschouw ik de uitslag van de verkiezingen als een waarschuwing van de openbare mening aan de politici. De regering zal, zc hoop ik, een gedurfd programma hebben en nieuwe personen bevatten". Lefèvre heeft daarbij ook duidelijk laten doorschemeren dat hij in eerste instantie enige financiële deskundigen wil raadplegen en dat hij mogelijk voor de portefeuille van Financiën een be roep zal doen op een volkomen a-poli tieke figuur. Fiscale hervorming is een van de eer ste punten van het programma van de nieuwe formateur. Hij sprak op een persconferentie van „een juistere ver deling van de belastingen en een doel treffende beteugeling van de ontdui king". Hij kondigde daarbij aan dat het regeringsprogramma in nieuwe bezuini gingen zal moeten voorzien. Gisteravond heeft Lefèvre voor de Belgische radio en televisie zijn plan nen toegelicht. „Wanneer het mij niet zou gelukken", zei hij, „een sterke rege ring te vormen die er zeker van is de hangende problemen te kunnen oplos sen, zal ik de Koning vragen van mijn taak te worden ontheven. Een ministe rie te leiden, dat gedoemd zou zijn van de ene dag in de andere te leven, ligt niet in mijn ambitie". Erg verdeeld land Behalve de financiële problemen wil de nieuwe kabinetsformateur ook die van het samengaan van Vlamingen en Walen oplossen. „Ons land is", aldus Lefèvre. „zoals iedereen weet erg ver deeld. Niet alleen de verscheidenheid van taal, maar ook die van godsdienst Duizenden doden bij epidemie in Ethiopië In Ethiopië zijn al duizenden men sen omgekomen bij een epidemie van gele koorts, zo is gisteren in Genève meegedeeld door de Liga van Rode- Kruisverenigingen. De Liga heeft woensdag 20.000 doses vaccin, afkomstig van het instituut Pas teur in Dakar, naar Addis Abeba ge zonden. De epidemie heerst in de provincies Gemo Goffa en Kaffa in zuid-west- Ethiopië en breidt zich thans naar het noorden uit. Dit is de eerste maal dat Ethiopië door een epidemie van gele koorts ge teisterd wordt. In Port Francqui, ca. 600 km ten oos ten van Leopoldstad, hebben enige le den van het centrale en het provinciale parlement, tezamen met stamhoofden, een nieuwe staat uitgeroepen, een „een heid Kasai". Voorlopige hoofdstad van de staat, die ca. 1,2 miljoen inwoners heeft, is Port Francqui. Staatshoofd is de vroegere mi nister van Volksgezondheid Gregoire Kamanga. Kamanga is een tegenstan der van Albert Kalondji. het staatshoofd van de „mijnstaat" Zuid-Kasai en heeft in diens hoofdstad, Bakwanga, gevangen gezeten. De „eenheid-Kasai" omvat het diamant-district Tsjikapa en het dis trict. Luebo. (Voor meer nieuws over Kongo zie men elders in dit nummer). KOEL WEER De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Nu en dan opklaringen en op de meeste plaatsen droog. In de nacht er ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtin gen. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. (Opgemaakt te 11.15 uur). 8 APRIL Zon op: 6.00 uur; onder: 19.25 uur. Maan op: 2.15 uur; onder: 11.10 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.08 er 20.45 uur. Laagwater te 3.33 en 16.06 uur. Twee belangrijke vraagstukken wil hij in de eerste plaats trachten op te lossen: de ordening van de economie en de zo juist genoemde Vlaams-Waalse verhou dingen. Teleurstelling bij BSP Alles zal natuurlijk afhangen van de mate. waarin de nieuwe formateur de medewerking van de socialisten zal we ten te krijgen. Bij de B.S.P. bestaat natuurlijk een zekere teleurstelling, om dat men daar eigenlijk had gehoopt c.q. verwacht, dat Spaak door de Koning tot formateur zou worden benoemd. In het algemeen heeft men gisteren in Brussel de indruk gekregen, dat de socialisten wel bereid zijn met Lefèvre als formateur in zee te gaan. Zij ver langen echter, zoals de Volksgazet van ochtend schreef, voor alles een duide lijke uiteenzetting over de financiële toestand van het land, terwijl Lefèvre zich zou hebben uit te spreken over het al of niet handhaven of wijzigen van da eenheidswet van Eyskens. (Van onze Parijse correspondent) Bij een inval in het ziekenhuis van Montfermeil, dat ongeveer twintig kilometer ten oosten van Parijs is gelegen, hebben drie Algerijnen als afgezanten van de F.L.N. gistermiddag een bloedbad veroorzaakt, waarbij elf personen zwaar werden gewond en twee mannen, een landgenoot en een Franse politie-agent, zijn gedood. Een afschuwelijke en bloedige scène, die als de zoveelste episode gezien moet worden in de Algerijnse broederstrijd tussen F.L.N. en M.N.A. Een der leiders van die laatste meer gematigde verzetsorganisatie was enkele dagen geleden in dit ziekenhuis opge nomen na een eerste vergeldingsactie in een café, waarbij zijn belagers maandag wel de Franse zoon van de baas, maar niet hem hadden weten te doden. Hij werd nu voor zijn zware ver wondingen verpleegd en 's ochtends had hij in een Algerijnse arrestant, die de politie voor zyn ziekbed leidde, een zij ner aanvallers herkend. Uit wraak moet de F.L.N.-sectie, waartoe die gearre steerde Algerijn behoorde, toen blik baar hebben besloten het gewonde M.N.A.-lid in zijn hospitaalbed op klaarlichte dag tijdens het bezoekuur het genadeschot te gaan geven. Het slachtoffer-in-spé, dat dit lot blikbaar ook wel verwachtte, wist zich bij de inval echter onder zijn bed te verstoppen om zo ten tweede male door het oog van de naald te kruipen. Een andere Algerijn, die echter tot dezelfde F.L.N.-organisatie als de aan vallers behoorde, werd daarentegen in zijn bed gedood. Voor ze deze landgenoot in een aparte kamer vonden, hadden de moordenaars met hun mitrailleurs al in het wilde weg het vuur geopend in een belenden de ziekenzaal, die er na hun vertrek dan ook als een waar slagveld uitzag. Elf zwaargewonden, onder wie kinde ren en bezoekers, lagen, badend in hun bloed, op de vloer. Een 38-jarige poli tieagent werd in de gangen van het ziekenhuis vermoord, waar hij met zijn mitrailleur de wacht hield voor de deur, waarachter het gezochte M.N.A.-lid lag. Na het bezoek aan de ziekenzaal en de andere vertrekken, trokken de drie Noordafrikanen, nog steeds vurend om hun aftocht te dekken, zich in allerijl terug, om met de taxi, die hen ook ge bracht had, in vliegende vaart weer te verdwijnen. Door de panische verwarring, die zij in en rond het ziekenhuis hadden ver oorzaakt, had men zelfs het num mer van de taxi niet kunnen noteren. De politie scheen vanmorgen dan ook nog over geen enkel spoor van de moor denaars te beschikken. Regering-Kemiedy van plan om voorstel van Herter onder de tafel te schuiven? Vijf onderzeeërs met Polarisraketten De VS. zullen waarschijnlijk vijf atoom-onderzeeërs, die tezamen over tachtig Polaris-raketten voor middelbare afstand, welke in hun neus een kernbom vervoeren, be schikken, ter beschikking stellen van admiraal Robert Dennison. de opperbevelhebber der NAVO- strijdkrachten in de Atlantische Oceaan. Dit zijn de onderzeeboten, die de vo rige Amerkaanse minister van Buiten landse Zaken, Herter, de NAVO in de cember jl. heeft aangeboden als basis voor de stichting van een afzonderlijke NAVO-kernwapenmacht. Gemeld wordt echter dat de regering- Kennedy het voorstel-Herter rustig on der de tafel heeft geschoven. Men ver wacht in de aangehaalde Londense krin gen dat de onderzeeërs wel ter beschik king van de NAVO zullen worden ge steld, doch dat zij onder Amerikaans toezicht zullen blijven en dat het bevel Nieuwe Japanse hoofdstad? Het verkeer in de Japanse hoofdstad is in de laatste jaren zo toegenomen, dat de Japanse regering zich ernstig heeft beraden, of het niet beter zou zijn de hoofdstad te verplaatsen. Een spe ciaal voor dit doel in het leven geroepen afdeling van het ministerie van Weder opbouw zal zich met dit probleem be lasten en een rapport hierover samen stellen. In Tokio, met zijn meer dan 9.5 mil joen inwoners, kan men het gestadig groeiende verkeer niet meer de baas. Ook de watervoorziening, de huis vesting, de stroomvoorziening en derge lijke problemen bezorgen de autoriteiten van de stad vele hoofdbrekens. Dit blad bestaat uit 20 pagina's Prinses Gracia en Prins Rainier van Monaco hebben dezer dagen een bal in Monaco bijgewoond. waarbij zij een geheel nieuw Parijs kapsel droeg* Engelands prestige in liet geding? (Van onze Londense correspondent) Londen heeft heftig gereageerd op de onthulling in de New York Herald Tribune, dat president Kennedy premier Macmillan tijdens een conferentie in Washington had medegedeeld, dat hij nu de rol als leider van het Westen heeft over genomen. De Britse minister van Buitenlandse Zaken nam de zeer ongewone stap on middellijk commentaar te leveren op dit bericht, hetgeen er wel op wijst, dat hij deze kwestie hoog opnam. Het commen taar luidde: „Dit bericht toont een vol ledig wanbegrip over de werkelijke aard van de Anglo-Amerikaanse associatie en de rol die Engeland daarin vervult". Britse woordvoerders in Washington, die bij de besprekingen tussen de twee staatslieden aanwezig waren, lieten even snel weten dat zij tijdens de conferentie niets hadden gehoord wat hier op leek. De Herald Tribune, wiens eigenaar Jock Hay Whitney, de voormalige Ame rikaanse ambassadeur in Londen is, zei verder dat president Kennedy, nu de diplomatieke kanalen met Moskou weer voor hun gebruik slechts door Ameri kanen kan worden gegeven. Herter had de NAVO ook voorgesteld dat de V.S. tegen eind 1964 nog honderd raketten met kernwapens voor middel bare afstand beschikbaar zouden stel len, mits ook andere NAVO-leden dan Amerika aan de kosten zouden bijdra gen. In de hiervoor genoemde Londense Kringen meent men dat er weinig meer dan dit voorstel zal worden gehoord. Zij verklaren dat de wijziging in de Ame rikaanse politiek gedeeltelijk het gevolg is van het besluit der regering-Kenne- dy om te streven naar betere uitrusting van de NAVO met de gebruikelijke wa pens. Aan de andere kant wil het nieuwe bewind in Washington dat de V.S. en, in mindere mate, Groot-Brittannië de beschikking houden over het „kern- zwaard", dat een potentiële aanvaller voor agressie moet doen terugdeinzen. Amerikaans commentaar Het State Department (Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken) heeft gisteren bekendgemaakt, dat de V.S. kwesties betreffende de NAVO be studeren, waaronder het beschikbaar stellen van Polarisraketten aan deze or ganisatie. Tot een besluit waren zij ech ter nog niet gekomen. De woordvoerder van het ministerie. White, gaf commentaar op berichten, dat de regering-Kennedy wellicht het voorstel van de vorige Amerikaanse re gering om de NAVO een eigen „kern zwaard" te geven, niet zal overnemen. White zei dat op de bijeenkomst van de NAVO-raad. die in mei in Oslo zal worden gehouden, over kernwapens van gedachten zal worden gewisseld. De Amerikaanse vice-president Lyn don B. Johnson, die ter gelegenheid van het tien-jarig bestaan gisteren, een be zoek aan SHAPE, het hoofdkwartier der geallieerde strijdkrachten in Europa, nabij Parijs heeft gebracht, heeft in een door hem gehouden redevoering gezegd, dat de Verenigde Staten alles wat in hun vermogen ligt willen doen om de kracht en eenheid van de Noord-Atlan tische gemeenschap te vergroten. Hij heeft, met nauwelijks verhulde vingerwijzingen aan Engeland en presi dent De Gaulle, verklaard dat de Euro pese bondgenoten van Amerika hun po litieke en economische eenheid moeten bevorderen teneinde de NAVO te ver sterken. Uit handen van de heer H. J. de Koster (links) voorzitter van de Vereniging van Meelfabrikanten, heeft dr. H. M. Hirschfeld (rechts) gistermiddag in Den Haag de Zil veren broodmand" ontvangen. In het midden een zuster van dr Hirschfeld. KONINGIN NAAR FRIESLAND H.M. de Koningin is voornemens op en 21 april een bezoek te brengen aan de provincie Frieland, en meer in het bijzonder aan de gemeenten Achtkar- spelen, Kollumerland en Nieuw-Kruis- land. Zoals bekend is dit gebied betrokken bij de plannen voor de Lauwerszee en heeft men daar industrialisatieproble men. VS steunen vorming politieke gemeenschap in West-Europa De V.S. zijn bereid de vorming van een politieke gemeenschap in West- Europa, waaraan Engeland met de zes landen van de Europese Economische Gemeenschap zou deelnemen, aan te moedigen. Dit is volgens welingelichte Ameri kaanse kringen de conclusie, die uit het overleg van president Kennedy en pre mier Macmillan over economische vraag stukken kan worden getrokken. Het Amerikaanse staatshoofd zou een zo groot belang aan de versterking van West-Europa hechten, dat hij bereid zou zijn de handelsnadelen van een uitbrei ding van de E.E.G. op de koop toe te nemen. Macmillan schijnt te hebben duidelijk gemaakt, dat Engeland de politieke doel einden van het verdrag van Rome wil aanvaarden, mits de andere bezwaren van een Britse deelneming aan de ge meenschappelijke markt zouden kunnen worden overwonnen. Volgens genoemde kringen in Washing ton blijft de steun van de V.S. aan de E.E.G. onveranderd. Wel zou de presi dent Kennedy willen weten, in hoeverre de Zes bereid zijn verder te integreren en in welke mate zij een liberale han delspolitiek tegenover derden willen blij ven voortzetten. De antwoorden op deze essentiële vragen, die binnen zes of acht maanden worden verwacht, zouden tot een wijziging in het Amerikaanse stand punt kunnen leiden. Advertentie EEN PR0DUKT VAN open zijn, van plan is daarvan vaak en goed gebruik te maken en dat. het de zaak alleen maar zou compliceren als Engeland als een soort bemiddelaar zou blijven optreden, omdat het Krem lin dan beide landen tegen elkaar zou kunnen uitspelen. In regeringskringen in de Britse hoofdstad heeft men vandaag vaak en uitdrukkelijk verklaard, dat premier Macmillan er niet aan denkt zichzelf als de vredesstichter van het Westen op te werpen. Macmillan heeft kort geleden nog erkend, dat Amerika de voornaam ste partner in het Westelijk bondgenoot schap is en dat nu een jonge en actieve president de macht heeft over genomen Amerika de dominerende partner in de Westelijke wereld zal zijn. De Britten wijzen er verder op, dat hun bemiddeling in Laos niet werd ingegeven door hun wens te tonen, wat ze diplomatiek waard zijn, maar louter en alleen het gevolg was van het feit dat Engeland samen met de Sowjet- Unie voorzitter was van de Indo-Chine se vredesconferentie in 1954 in Genève, waar ook de kwestie-Laos werd geregeld. 9 Slot pag. 2 Uit Het Leidsch Dagblad van f 7 april 1861: l Voor de rechtbank te Ber- lijn is door een vrouw een eisch tot echtscheiding ingesteld, op grond dat haar man haar gedu rende het vrijen bedrogen had, doordien hij zijn reeds grijs ge worden hoofdhaar, wenkbrau wen en baard zwart had geverfd en er toen als 'n knap man uit zag, terwijl zij na de voltrekking van haar huwelijk eerst gewaar werd, hoe leelijk zij bedrogen was gewordenZij meende daar door genoegzaam en voldoende redenen te hébben om op een echtscheiding aan te dringen.. 1

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1