NIEUWE INDUSTRIEHAVEN ALPHEN RIJN - GISTEREN GEOPEND - NU AL TE KLEIN Badinerende rede mr. J. Klaasess gevolgd door druk op de knop Spoedig tweede insteekhaven ALBANESE DIPLOMAAT MOET JOEGO-SLAVIE VERLATEN Ontaarde ouders verwaarloosden hun dochtertje grenzeloos Heden: „Wereldgezondheidsdag'" ligtvoet Von Brenlano naar Ierland Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 7 april 1961 Vijfde blad no. 30323 hoe weinig het bestuur van een Ne derlandse gemeente binnen zijn eigen grenzen zelfstandig te zeggen heeft. Desondanks had de burgemeester wel waardering voor de manier waarop de ..papieren molen" heeft gedraaid. De heer J. E. van Heijningen wist er gistermiddag uiteraard meer van dan de commissaris van de Koningin in Zuid- Hollandmr. J. Klaasesz. En dat was ook logisch. Want de heer Van Heijningen is chef brugwachter van de spiksplin ternieuwe Rijnhavenbrugdie toegang geeft tot de nieuwe industriehaven van Alphen aan den Rijn. Mr. Klaasesz moest het mechanisme bedienen om de brug te openen, zodat de boot met genodigden de nieuwe haven kon invaren. Al met al, het lukte wel. En hiermee was de nieuwe haven officieel geopend. Een insteekhavendie tot grote vreugde van het Alphense ge meentebestuur, dat zichtbaar trots deze voor hen zo mooie dag be leefde. in de volle belangstelling staat van de industrie. Ook van de buitenlandse. Voor al omdat de ligging aan spoor-, land- en waterwegen zo gunstig is. De belangstelling van de indus- triëen is zelfs zo groot, dat de haven nu al te klein is Een tweede insteekhaven zal er dan ook zo spoedig mogelijk moeten komen. Deze tweede haven komt schuins op de eerste te staan en wel in de richting Leiden. De plechtigheid begon in het Alphense raadhuis, waar burgemeester Bruins Slot van Alphen er op wees, dat men zich al voor de oorlog heeft bezig gehouden met het zoeken naar nieuwe mogelijkheden voor de industrie. Veel waardering had hij er voor, dat het toenmalige gemeen tebestuur ook in de oorlog hiermee is doorgegaan. Eerste gronden In 1957/58 werden de eerste gronden voor het havencomplex gekocht. Maar nu dreigde de bestedingsbeperking roet in het eten te gooien. Er moest op korte termün ongeveer f 750.000 op tafel komen. De directie van de Rijkspost spaarbank trad op als de reddende en gel. Eindelijk, op 8 december 1958 werd het werk aanbesteed en gegund. Hierna somde de burgemeester op welke vergunningen er nodig zijn al vorens een dergelijk project tot stand komt. Hiermee wilde hij aantonen Mr. KLAASESZ geeft een druk op de knop. De brug gaat langzaam open. De chefi brugwachter kijkt kritisch toe. (Foto Leidsch Dagblad) Mr. Klaasesz trok een vergelijking tussen Rotterdam en Amsterdam ener zijds en Alphen anderzijds. In Amster dam spreekt men wel eens lichtelijk de nigrerend over „die van de provincie". In Alphen hebben ze het wel eens over „die uit de polder". Alphen heeft soort gelijke problemen als de beide belang rijkste Nederlandse steden. Het probleem om de door de Oude Rijn gescheiden delen met „tunnels" en bruggen met el kaar te verbinden. Ook Alphen moet nodig zijn haven uitbreiden Ook Al phen groeit en trekt steeds meer indus trie tot zich. Maar ook noemde de commissaris van de Koningin Alphen een typisch Hol landse gemeente met typisch Hollandse burgemeesters, zoals Colijn en Bruins Slot Gisteren. Een feestelijke dag voor Alphen. Alphen. de snel groeiende centrum gemeente van de Rijnstreek. Een trekpleister voor de industrie. De zo lang ontbeerde industriehaven van Alphen werd gisteren in gebruik qenomen. De salonboot van Avifauna met vele belangrijke genodigden aan boord ■mart de haven binnen. (Foto Leidsch Dagblad) „Ze zeggen trots, dat schepen van 2000 ton in de haven een lig plaats kunnen vinden. Ik vraag me echter af. of ze door de Oude Rijn kunnen. Ik verwacht dan ook spoe dig een brief van het gemeentebe stuur met het verzoek te bevorde ren, dat de Oude Rijn wordt ver beterd. Maar dat kan niet met het oog op de dijken en de beschoeiin gen. Dat kan dus niet worden uit gevoerd. Dus dan maar een om leggingskanaal en meteen een nieu we haven". „Ik verwonder me dan ook niets, dat de burgemeester zijn handtekening onder de plannen van de Katwijkse zeehaven heeft gezet". Omdat mr. Klaasesz zulke vriendelijke woorden over Alphen had gezegd ont ving hij aan boord van de Avifauna-boot uit handen van burgemeester Bruins Slot de zilveren legpenning van de ge meente Alphen. Benoeming van Förtsch „onvriendelijke daad" De Sowjet-Unie is van mening dat de benoeming van generaal Friedirch Förtsch tot inspecteur-generaal van de Westduitse strijdkrachten een „onvrien delijke daad" is. Generaal Förtsch be kleedde een hoge functie in de strijd krachten van het Derde Rijk en is in de Sovjet-Unie wegens oorlogsmisdaden tot 25 jaar gevangenisstraf veroordeeld. In 1955 werd hij vrijgelaten en met an dere oorlogsmisdadigers aan West- Duitsland uitgeleverd. De Russische onderminister van Bui tenlandse Zaken Semjonow heeft de Westduitse zaakgelastigde in Moskou, Scholl, meegedeeld dat zijn regering Förtsch als „een der meest actieve or ganisatoren van de oorlogsmisdaden in de Sowjet-Unie" beschouwt, aldus meldt het Russische persagentschap Tass. De Joegoslavische regering heeft gis teren een Albanese dipdomaat, Abdul Ulqinaku, opdracht gegeven binnen 48 uur het land te verlaten. Zijn naam was genoemd in een spionageproces, dat in het begin van deze week in Ochrid werd gevoerd. De regering in Belgrado noemde het gedrag van de diplomaat onverenigbaar met de positie en de taak van diplomatieke vertegenwoordigers. De Albanese zaakgelastigde die voor deze kwestie op het Joegoslavische mi nisterie van Buitenlandse Zaken was ontboden, weigerde een nota in ont vangst te nemen, waarin geprotesteerd werd tegen een voortdurende spionage- activiteit van zijn land tegen Joego slavië. Longontsteking en Engelse ziekte (Van onze correspondent) Het O.M. bij de Rotterdamse rechtbank heeft tegen een 47-jarige los werkman uit Rotterdam een jaar gevangenisstraf met aftrek geëist, zomede terbeschikkingstelling van de regering en tegen zijn 37-jarige vrouw 9 maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd, wegens verregaande verwaar lozing van hun dochtertje van tien maanden, aan de gevolgen waarvan het kind is overleden. De vrouw ontkende onder een stortvloed van woorden, dat zij de nodige hulp had geweigerd aan haar dochtertje van zes maanden. Ten gevolge van deze verwaarlozing is het kind op 5 november j.l. overleden. De vrouw deelde mede dat haar man verhinderde, dat het kind door een ver pleegster van de zuigelingenzorg in de echtelijke woning werd behandeld. Hij ontzegde haar de toegang tot de wo ning, ook aan andere instanties. Tegen over de huisarts had de vrouw doen voorkomen, of het kind door de zuige lingenzorg regelmatig werd gecontro leerd. De huisarts ha-d het kind, dat in januari 1960 was geboren, voor het laatst in mei 1960 behandeld. De man weigerde toelating van arts en verpleegster tot de woning, zeide de vrouw, die verklaarde aan toevallen te leiden zodat zij niet in staat was hulp te ontbieden. „Het kind zag er erg slecht uit", zei- de de president van de strafkamer, mr. Beerenschot tot de vrouw. De vrouw ontkende dit. „Maar de buren zagen het wel" zeide mr. Beerschot. „De buren kunnen zo veel zeggen", antwoordde de vrouw. Onjuiste voeding Er ontspon zich daarna een gesprek tussen de president en de vrouw over de voeding van het kind. Toen de ver waarlozing zich begon af te tekenen, Probleem,liet voorkomen van ongelukken' Vandaag is het Wereldgezondheidsdag. Bij de oprichting van de Verenigde Naties werd de internationale zorg voor onder andere onderwijs, landbouw en gezondheid opgedragen aan zogenaamde gespecialiseerde organisaties. Zo werd in 1948 de Wereldgezondheids organisatie in het leven geroepen. Thans zijn 109 landen lid van de Wereldgezondheidsorganisatie. Door hun lidmaatschap geven zij te kennen gezamenlijk te willen streven naar genezing en vooral naar voorkoming van ziekten, zulks met het doel te komen tot een wereld waarin de mensen in lichamelijke en geestelijke gezondheid kunnen leven. Sinds het oprichtingsjaar van de We reldgezondheidsorganisatie bestaat de ge woonte om eens per jaar, en wel op de zevende april aandacht te vragen voor de zeer veel omvattende werkzaamheden van genoemde organisatie in het alge meen en in het bijzonder voor een be paald onderwerp van volksgezondheids zorg. In vorige jaren had de directeur- generaal van de Wereldgezondheidsorga nisatie een aantal onderwerpen geko zen van algemene aard, zoals bestrijding en uitroeiing van malaria, drinkwater voorziening, goede en doelmatige voe ding als voorwaarde voor een goede ge zondheid en de rol van de verpleegster in de gezondheidszorg. De directeur-generaal, dr. M. G. Can- dau, heeft thans voor het jaar 1961 een probleem van bijzondere aard aan Mr. KLAASESZ krijgt van burgemeester Bruins Slot de zilveren legpenning van de gemeente Alphen. (Foto Leidsch Dagblad) de orde gesteld. Een probleem, dat door zijn steeds groeiende omvang ons aller intensieve aandacht verdient: Ongeluk ken en hoe deze te voorkomen. Dit is een onderwerp, dat niet speciaal is gericht op bepaalde tropische delen van de wereld, waar volksziekten als malaria, framboesia, tuberculose en pok ken, alsmede slechte voeding, een groot aantal mensenlevens bedreigen en ver woesten, maar dat veel eerder een actueel probleem is in de meer ontwik kelde gebieden, waaronder Europa. Ongevallen en preventie Het probleem waarom het deze keer gaat, de ongevallen en hun preventie, moge des te duidelijker tot ons spre ken als we de volgende door het Cèn- traal Bureau voor de Statistiek ver strekte getallen bekijken; zij gelden voor het jaar 1958. Op de openbare weg werden In dat jaar niet minder dan 1604 personen door een dodelijk ongeval getroffen; aan boord van Nederlandse schepen 15 per sonen en door spoorwegongelukken 68 personen: het totaal aantal doden in het verkeer was zodoende 1.687. Wanneer men hierbij bedenkt, dat daarbij jaarlijks nog ruim 1000 dode lijke ongevallen in de woning moeten worden geregistreerd en ongeveer 500 doden in de bedrijven, dan mag men toch wel spreken over een probleem van een behoorlijke omvang, want in ons land sterven jaarlijks ongeveer 4000 personen tengevolge van een ongeval. De dodelijke ongevallen in de woning bedragen dus ruim 25 percent van de totale sterfte door ongevallen. Dr. Barbara J. van den Berg stelt in haar proefschrift, dat het aantal ernstig gewonden 12 maal zo groot is als het aantal overledenen en het aan tal licht gewonden 9 maal. Derhalve zijn in onze woningen ook nog ruim 12000 ernstig gewonden per jaar. Achteloosheid Men kan nooit alles voorkomen op deze planeet en men moet zeker niet gaan trachten de jeugd in een „glazen kastje" op te bergen. Men moet nu een maal met zich zelf en met zijn kroost een zeker risico aandurven. Maar dit impliceert nog geen achteloosheid. Het is duidelijk dat er ook in ons land ten aanzien van de ongevallen en spe ciaal ten aanzien van die in de woning nog heel wat echte achteloosheid valt te corrigeren. Op de scholen in Nederland wordt bij gelegenheid van de Wereldgezond heidsdag een boekje onder de titel: „Hoe voorkomen wij de ernstige ongevallen in onze woning" verspreid. Het is een les over een onderwerp dat we allen reeds kennen, maar waar van we de grondregels helaas nog te veel verwaarlozen. bleek de vrouw opvallend veel snoepe rijen en geconserveerde levensmiddelen (haring in tomatensaus en makreel, 10 a 20 blikjes per week merkte de presi dent op) in de buurt te kopen. Dat zij babyvoeding had gekocht, is niet gebleken na een onderzoek door de poli tie toen het kind was overleden. Ook gaf de vrouw het kind koffiemelk. „Waste u het kind ooit, het zat onder de vlooien", informeerde de president. „Soms, in een teil", antwoordde de vrouw, die onbewogen een foto van het verwaarloosde kind, welke de president haar voorhield, bekeek. Een zoon uit het eerste huwelijk had op de dag dat het kind is overleden, de vader gewaar schuwd om een dokter te halen, de man weigerde dit. „Ik heb er niets van gemerkt, dat het kind er slecht aan toe was", zeide h«. De man was meermalen veroordeeld. De president las vervolgens nog een verklaring van de moeder van de man voor omtrent de desolate toestand van het kind. Nog andere verklaringen wer den voorgelezen, o.a. waarin de snoep- zucht van het echtpaar werd vermeld en de tegenwerking van de vader, in dien hem medische controle op het kind werd voorgehouden. Volgens de gerechtelijke lijkschouwer, dr. J. Zeldenrust, was het kind over leden aan acute longontsteking. Het had ook Engelse ziekte als gevolg van vitaminegebrek. Het bezat de helft van het gewicht van een normale baby van tien maanden, toen het was overleden. De recherceur die het zieke kind had gezien, deelde als getuige aan de recht bank mee, dat het lichaam bedekt was met vlooiebeten. Er was ook geen kin dervoeding in huis, aldus getuige, al leen wat brood en margarine. In zijn requisitoir sprak de officier over grenzeloze verwaarlozing van een kind, dat tot het bittere einde heeft geduurd. Uitspraak 20 april a.9. Advertentie Erkende Philips service gong noor gangetje 12 'S lenend GANGETJE 12 TEL. 23005 De Westduitse minister van Buiten landse Zaken, Von Brentano, zal op uitnodiging van de Ierse regering op 2 en 3 juni een officieel bezoek aan de Ierse republiek brengen, aldus is in Dublin vernomen. Het zal het eerste bezoek van een Duitse minister van Buitenlandse Za ken aan Dublin zijn. Tevoren zal Von Brentano als voorzitter van de minis terraad van de Westeuropese Unie ver slag uitbrengen aan de in Londen te houden bijeenkomst van de Algemene Vergadering der unie. Naar hun aard worden de dodelijke ongevallen in de woning behandeld in vijf hoofdstukken, namelijk: vallen, verbranden, verstikking, elektriciteit en vergiftiging. Wanneer nu de Nederlandse jeugd na deze les goed te hebben geleerd ertoe zou kunnen komen het geleerde thuis, in de gezinnen te gaan propageren en zelf een cursus zou gaan volgen in de jeugd-EHBO, dan zou de Wereldgezond heidsdag 1961 ook In Nederland zHn nut hebben gehad. De medewerking van alle leerkrach ten is daarom onontbeerlijk.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 15