Laalsfe nieuws Een dief in de nacht Hel Leidsch Dagblad RDM-ramp te wijten aan fout van monteur BEURS VAN AMSTERDAM VRIJDAG 7 APRIL 1961 Ons kort verhaal door Elizabeth Kendal Lucille schrok met bonzend hart en klamme handen wakker uit een'afschu welijke droom. Met grote angstogen staarde ze rond en drukte met haar vingertoppen tegen haar slapen alsof ze de nameloze angst, die in haar bin nenste rondwaarde, wilde onderdruk ken. Ze pijnigde nerveus haar hersenen af om zich te herinneren, waar ze over had gedroomd, maar het ontglipte haar als een woord, dat op het puntje van iemands tong kan liggen. Ze deed het licht aan en liep lang zaam door haar flatje heen en weer in de eigenaardige stilte van de vroege ochtenduren. Nu en dan keek ze even tersluiks over haar schouder, maar ze voelde zich meteen als het ware ver nederd door dit kinderlijke blijk van angst. Toen ze een sigaret wilde pakken, viel haar blik op haar handtas, die tegen een stapeltje boeken op het kast je naast haar bed stond. Ze staarde er even naar alsof ze die tas voor het eerst zag, maar toen begon ze te lachen daar de droom haar weer te binnen schoot. Ze wist het nu weer precies, en het beangstigde haar niet meer. Ze had gedroomd, dat ze wakker was ge worden door sluipende voetstappen. De wazige figuur, die naast haar bed was verschenen, had haar verlamd van schrik. Toen ze zich tenslotte weer had kunnen bewegen, had ze een schreeuw gegeven omdat de manilla-enveloppe was verdwenenLucille slaakte een zucht van verlichting. Dit is een goed lesjes voor je geweest! Neem nooit geld van kantoor mee naar huis, maar de poneer het in de nacht-safé van de bank!, zei ze ernstig tot zichzelf. Maar gisteravond, in de opwinding Paul weer voor 't eerst na de vakantie teruggezien te hebben, was ze totaal vergeten het geld weg te brengen. Toen ze er eindelijk aan dacht, was ze al bijna thuis geweest en het had haar toen nauwelijks meer de moeite waard geleken om weer de drie kilometer te rug naar de bank te gaan. Ze moest glimlachen toen ze er aan dacht hoe ze Paul op het hart gedrukt had haar te waarschuwen haar tas niet in de bus te laten liggen en hoe hij grinnekend had gezegd: ,,'t Zou iets moois zijn, als er vannacht bij jou zou worden ingebrokenHoe zou je je baas het verlies van al dat geld kun nen verklaren?" Op dat moment had ze erop gestaan terug te keren, maar Paul had haar gerustgesteld en ge zegd dat er slechts een kans van één op de miljoen bestond dat er iets mee zou gebeuren Ze opende haar tas op zoek naar lucifers. Plotseling bleef ze verstyfd van schrik zitten. Ze klampte haar handen nerveus ineen. Doodsbenauwd staarde ze naar de geopende tas en ze werd be vangen door een ijselijke angst. Echte, tastbare angst dit keer. Het geld méér dan honderd pond was verdwenen! De manilla-enve loppe was weg! Haar keel voelde kurkdroog aan en ze wilde het wel uitgillen van ellende! De nachtmerrie was plotseling gruwe lijke realiteit geworden! Maar hoe was dit gebeurd en wanneer? Haar tas had ze de hele avond bij zich gehouden en het geld had er nog ingezeten toen ze was gaan slapen. Daar had ze speciaal nog naar gekeken. Met een resoluut gebaar stond ze op en liep snel naar de deur. Ze onder zocht het slot nauwkeurig, maar kon geen tekenen vinden, dat het gefor ceerd was. En 't raam? Nee, het was. absoluut onmogelijk om dat van de straat af of van de naastgelegen flats uit te bereiken! Wanhopig woelde ze door d'r haar en toen werden haar ver warde gedachten plotseling verhel derd: er was slechts één mens op de hele wereld, die wist dat het geld op haar flat was en die had een reserve sleutel van haar flat! Ze had Paul die sleutel immers gegeven voordat ze met vakantie was gegaan, zodat hij haar post kon doorzenden. Lucille liep heen en weer door de kamer, ziek bij de ge dachte wat dit slechts kon betekenen. Het was rondweg afschuwelijk om te veronderstellen, dat Paul, van wie ze zoveel hield en die beloofd had met haar te trouwen, een dief moest zijn.. En toen moest ze, of ze wilde of niet, denken aan het plotselinge ontslag, dat hij genomen had bij een plaatselijke club, waarvan hij drie jaar lang pen ningmeester was geweest, en het ge fluister over een schandaal, dat zich snel over de stad had verspreid en waarbij gesproken werd over een kas tekort. Paul had slechts ontslag geno men, omdat zyn nieuwe werk hem nog maar weinig vrye tyd liet, zodat hij zich er niet meer ten volle aan zou kunnen wyden, en om geen enkele an dere reden. Had trouwens niet een commissie verklaard en was er niet in de plaatselijke kranten gemeld, dat hij getracht had voor de voorzitter in de bres te springen, die daarna gedwon gen was af te treden en de stad te ver laten? Het kón vannacht Paul niet geweest zijn! Maar als het Paul niet geweest was, wie dan wèl? Lucille huiverde. Iemand moest in de vroege nachtelijke uren haar slaapka mer zyn binnengedrongen. Iemand moest haar bed tot enkele centimeters genaderd zyn, haar tas hebben ge opend, en het geld eruit hebben ge haald. Iemand had haar zien slapen en was toen weer letterlijk als een dief in de nacht weggeslopen Gehaast, met bevende handen, begon Lucille zich aan te kleden. Ze had slechts één gedachte: ze wilde Paul spreken. Hy had geen telefoon, maar als ze het geluk had meteen een taxi te vinden, zou ze hem misschien nog treffen vóórdat hij naar kantoor zou gaan. Ze wilde zien hoe hy zou kijken, als ze het hem van het geld zou ver tellen. Dan zou ze er zeker van zijn.. Later, toen ze Paul vlak bij zijn huis op straat tegenkwam, bevroor ze ech ter. Ze wilde er eigenlijk het liefst meteen vandoor gaan, maar haar be nen leken wel verlamd. Liefste!, riep hij Wat is dit een verrassing! Maar wat doe Je hier zo ontzettend vroeg? Ikik wilde Je alleen maar zien, stamelde Lucille, terwijl ze zich rood voelde worden. Paul greep haar by de arm en kuste haar luchtig. Nee, Paul, niet hier zei ze zachtjes, haar hoofd terzijde wendend. Zullen we tussen de middag naar het park gaan en daar onze boter hammen opeten? Lieveling, ik heb je zo gemist, en gisteravond was het niet lang genoeg om Je te kunnen vertellen hoeveel Lucille keek plotseling naar hem op, zijn ogen zoekend. Maar meteen wend de ze haar blik weer af. Nee, vandaag heb ik geen tijd, Paul. Ik blijf tussen de middag door werken. Ik ben nogal achter met mijn werk en einde volgende week komen de accountants. Maar meisje, waarom kom je dan nu als je vanmiddag Ach, ik wilde je alleen maar even zien. Meer niet, zei Lucille, Paul in de rede vallend. Maar nu moet ik toch heus g.aan anders kom ik nog te laat. Ik bel je nog wel Voordat Paul nog iets kan zeggen, had ze zich al omgedraaid en was ze in de menigte verdwenen. Al gauw begon ze echter langzamer te lopen en toen ze vlak bij haar kantoor was, leek het wel of ze lood in haar schoenen had. Haar ontmoeting met Paul had niets opgeleverd. Toen puntje bij paaltje kwam, kon ze niet eens over het geld spreken, laat staan hem midden in zijn gezicht van diefstal beschuldigen. Ze had niet eens genoeg tegenwoordig heid van geest gehad om haar sleutel terug te vragen. Toen ze het kantoor binnenliep, kreeg ze het gevoel, dat aller ogen op haar gericht waren, haar zwijgend betichtend van de diefstal. Ze glimlachte even naar de meisjes van haar afdeling en liep toen, zonder zelfs haar jas uit te doen, meteen door naar mijnheer Ferguson's afdeling. Zijn secretaresse was juist vóór haar naar binnengegaan en ze begroette Lucille hartelijk. Ik zou graag mynheer Ferguson even willen spreken, Sally, 't Is drin gend Lucy, wat zie Je er uit! 't Lijkt wel alsof je een spook hebt gezien. Wat is er in hemelsnaam aan de hand?, vroeg ze vriendelyk. Lucille schudde het hoofd. Er is helemaal niets aan de hand. Ik voel me bést! Nu, je ziet er niet naar uit! Als ik jou was, zou ik maar regelrecht naar huis teruggaan en in bed kruipen Fergy komt vandaag trouwens niet. Hij heeft een lang weekeinde genomen. Ze keek Lucille eens onderzoekend aan en zag hoe het meisje op haar lippen beet. Als het iets érg dringends is, kan ik hem misschien wel aan de telefoon •krijgen. Nee, zo dringend is het nu ook weer niet, antwoordde Lucille, terwijl ze in de richting van de deur liep. 't Kan bést wachten. Toen ze over de gang liep, voelde ze zich weer wat op gelucht. Niemand zou de kas vóór het einde van de maand controleren en in die tussentijd zou ze misschien wel op miraculeuze wijze een weg vinden om het geld terug te kunnen betalen of de dief weten te vinden. De dag duurde eindeloos lang. Sally kwam nu en dan bij haar binnenlopen om te zien hoe het met haar ging. Ze was er zéker van dat Lucille ziek was. Toen ze haar loonzakje kwam halen, smeekte ze Lucille voor de laatste keer om nu toch heus naar huis teg aan. Totdat moment toe had Lucille nog geen moment aan de avond gedacht, wanneer ze alléén zou zyn en alléén naar bed zou moeten gaan. Nu, over dag, voelde ze zich nog vry zeker van zichzelf, betrekkelijk veilig, maar straks, alleen in het donker, zou ze dan niet zó bang zijn, dat ze geen oog dicht zou kunnen doen? Ze glimlachte treurig, toen ze haar loonzakje in haar tas stopte. Maar wie zou belangstelling hebben voor acht pond? De dief had trouwens al wat hij wilde hebben. Hij zou toch wel niet al die moeite doen voor die enkele pon den? Toen Lucille tenslotte thuis kwam, had ze barstende hoofdpijn. Daar ze niet de hele avond alleen met haar ge dachten had willen zyn, was ze naar de bioscoop gegaan, maar nu was het half elf en lag de lange, eenzame nacht vóór haar. Langzaam kleedde ze zich uit. Ze had juist haar peignoir aangetrokken, toen de voordeurbel overging. Lucille's hart begon te bonzen. Ze keek op haar horloge en liep toen op haar tenen naar de deur, scherp luis terend of ze soms enig gerucht kon op vangen. Wie kon op dit uur van de avond nog komen? Paul soms? Of de politie? Onwillekeurig klemde ze haar kaken op elkaar, toen ze de deur opende. Sally! Lucille's stem klonk schel en hyste risch, toen ze haar vriendin herkende. Ze voelde zich zó opgelucht, dat er tra nen in haar ogen verschenen. Meteen draaide ze zich om in de hoop dat Sally die tranen niet zou zien. Ik ben toch zó opgelucht, dat JU het bent!, zei ze, met moeite haar stem in bedwang houdend. Maar kom toch binnen! Het oudere meisje sloot zachtjes de deur en volgde Lucille naar binnen. 't Spijt me, dat ik zo laat ben, Lucy, maar ik was op weg naar huis en wilde nog even kijken of met jou alles in orde was. Sally greep Lucille bij de schouders en dwong het meisje haar aan te kijken. Wil je me nu heus niet vertellen, wat er aan de hand is? Hebben jij en Paul soms ruzie gehad? Lucille schudde het hoofd. Nee, 't is iets heel anders Dus er is wat!, zei Sally, O, Lucy, kun je het me nu écht niet ver tellen? Misschien kan ik je wel hel- pen. Lucille schudde het hoofd en maakte even een wanhopig gebaar. Nee, dat kun je niet, Sally. Dat kan niemand. Zelfs Jij niet.... Maar is er nu niets, dat ik kan doen?, drong ze nog eens aan. Lucille mompelde wat terug, zweeg toen plot seling en liep naar het raam. Even dacht ze er aan om Sally de waarheid te vertellen. Maar hoe stond het met haar loyaliteit? Zou ze zich meer de secretaresse van haar baas voelen óf meer haar vriendin? Hoe kon ze haar trouwens de waarheid vertellen, zon der tegelijkertijd Paul te beschuldigen? Er is iets, dat je voor me kunt doen, Sally, zei ze tenslotte. Blijf vannacht hierIkik wil niet graag alleen zijn Het oudere meisje keek Lucille on derzoekend aan, maar ze vroeg niets. Samen maakten zy het andere bed op en praatten onderwijl over koetjes en kalfjes Nadat ze naar bed waren gegaan, lagen beide meisjes nog lang in het donker voor zich uit te staren. Ten slotte viel Lucille in slaap. Sally voelde zich opgelucht. Morgen zou ze onge twijfeld wel te weten komen waarom Lucille zich zo ongelukkig voelde. Sally wist op geen stukken na hoe STADSNIEUWS Boshuis-Hoflaan als „winkel van Sinkel" „Het Boshuis" aan de Hoflaan is weer volledig herschapen in „een winkel van Sinkel". Er is van alles te koop in over dadige hoeveelheden. Met gulle hand is er gegeven. Men had het graag over voor het sympathieke doel van deze tweedaagse bazaar. De baten komen im mers ten goede aan het werk in de her vormde wykgemeente Boshuizerwijk. Daar had men wel iets voor over. Gis termiddag werden de gevers bij de ope ning van de bazaar uitvoerig bedankt. Maar zij niet alleen, want er zyn zo veel andere mensen, die ook hun steen tje hebben bijgedragen tot het totstand komen van deze fancy-fair. Er moest getimmerd, geplakt, getekend, georga niseerd, gerangschikt en ingedeeld wor den. En wat moest er niet al meer wor den gedaan? Een ieder, die zich wel eens met zo'n bazaar heeft bezig gehouden en dat zijn er gelukkig nogal wat weet, hoeveel tijd en hoeveel werk er in gaat zitten. Maar het werd gedaan met liefde. Het is alleen te hopen, dat deze werkkracht, dit organisatievermogen, die energie en geestdrift en bovenal deze liefde bekroond zal worden met een daverend succes. Een succes, dat slechts bereikt kan worden, wanneer de bezoe kers even gretig de uitgestalde artikelen zullen weghalen als de organisatoren ze hebben aangesleept. Daarom hoopt en verwacht men ook wel een beetje dat vandaag op de laatste avond de laatste restjes zullen worden weggegrist, de textiel, de handwerkjes, het speel goed, de huishoudelijke artikelen en de rest. Want voor het werk in de wijkge- meente kan men best wat middelen ge bruiken. Vooral voor de activiteiten, die het kerkelijk werk intensiever cn moge- lyk uitgebreider kunnen maken. Brokken, maar geen letsel Gisteravond vond om kwart over acht 'n aanrijding plaats op het kruispunt La ge Ryndijk-Sieboldstraat. De bestuurder van een bestelwagen, die van links de Lage Rijndijk op wilde draaien, ver leende een personenauto geen voorrang. Bij de botsing verloor de bestuurder van de bestelwagen de macht over het stuur. De wagen schoot het trottoir op en kwam tot stilstand tegen de pui van het perceel Lage Rijndijk 45. Beide voertuigen werden zwaar be schadigd. De voorgevel van het huis werd ingedrukt en een fiets, die tegen do gevel stond, sneuvelde. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorge daan. Kamp in de kerk „Het spijt mij werkelijk" Na 25 jaar niet meer als bedehuis te hebben dienst gedaan is de Ronde Lu therse kerk aan het Singel te Amster dam gisteren weer in gebruik genomen. Het waren geen kerkgangers die dit in 1822 geheel gerestaureerde bouwwerk be traden. De enorme kerkzaal is name lijk herschapen in een groot kampeer terrein. „Het spijt mij werkelijk, dat dit zo is gegaan", aldus de huurder van het kerkgebouw, de heer Faber. „Men moet mij niet kwaad aankijken. Het kerk bestuur heeft mij gekozen uit een groot aantal gegadigden, dat het gebouw wilde huren." Het kerkbestuur heeft een kwart eeuw lang de zware lasten gedragen, die dit onrendabele gebouw met zich meebracht. De laatste jaren werden deze echter te zwaar. Er gingen stemmen op de kerk tot concertzaal in te richten, maar de aanleg van verwarming, toiletten en nieuwe zitplaatsen zou miljoenen ver gen. Eerst toen de heer Faber een 15-jarig huurcontract met het kerkbe stuur had afgesloten, werd er een co mité tot behoud van de Ronde Lutherse kerk opgericht. Het bleek echter te laat. Het kerkbestuur blijft echter eigenaar van het gebouw en de koster is belast met het dagelijks toezicht. lang ze geslapen had, toen de stilte plotseling werd verscheurd door een harde klap en luid glasgerinkel. Vóór dat het geluid verstorven was, gilde Sally: Lucille! Ze deed het licht aan en knipperde met de ogen. Ze moest even aan het felle schijnsel wennen. Lucille stond aan het andere eind van de kamer temidden van een grote ravage van gebroken glas, met nog door slaapverblinde ogen starend naar de naakte muur vlak voor haar. Aan haar voeten lag de lijst van de spiegel scheef tegen de wand. Sally vloog op Lucille af en bracht haar weer naar bed. In haar hand hield ze haar loonzakje geklemd. Ze staarde er verbaasd naar en begon toen zachtjes te huilen. Lucille, begon Sally voorzichtig, Wat deed je by de spiegel en waarom heb je je loonzakje in je hand? Het meisje schudde langzaam van neen. Ik weet het niet, zei ze klagend. Sally, ik weet het heus niet. Ik kan me niets herinneren Probeer het je te herinneren, Lucy, probéér het toch, drong Sally aan. Ze begreep, dat op een of andere manier de spiegel de sleutel voor de oplossing van het mysterie vormde. Lucille verborg haar hoofd in haar handen. Maar ik probéér het toch, zei ze wanhopig. Ik wacht even! Haar stem klonk gespannen. Ik droomde, dat ik geld moest verbergen. Ik verstop altyd allerlei dingen achter die spiegelbrieven, rekeningen en dingen die ik niet kwyt wil raken Maar Lucy, dan moet Je slaap wandelen. Is dat even een opluchting Een opluchting?, herhaalde Lu cille verbaasd. Ja natuuriyk. Dat is toch niets byzonders. Hópen mensen slaapwan delen. Mijn zusje deed het zelfs zó vaak, dat mijn moeder bovenaan de trap een hekje moest laten maken. Lucille luisterde echter niet meer. Plotseling, met van hoop glanzende ogen, vloog ze de kamer door en begon tussen de glassplinters te zoeken. Met een kreet van geluk draaide ze zich even later om en zwaaide met een grote Manilla-enveloppe naar Sally. Sally!, riep ze. 't Is hierIk dacht dat het gestolen was, maar het heeft al die tyd achter de spiegel ge zeten! Ik moet het daar verborgen hebben, toen ik in mijn slaap Wacht nu eens evenSally stak protesterend haar hand op. Als je bij het begin zou willen beginnen, begrijp ik het misschien. Toen Lucille tenslotte uitgesproken was, lag ze ademloos op bed uitge strekt. Wat ik zo vreemd vindt, liet ze er nog verlegen op volgen, is dat nu juist my zo iets moest overkomen. Ik bedoelik ben toch geen neurotisch type. Voor zover ik weet, heb ik nog nooit last van slaapwandelen gehad. En nu dit! Sally begon te lachen. Nu, ik zou me daar maar niet al te druk om maken. Je hebt waarschyn- lijk voor het naar bed gaan, zó over dat geld gepiekerd, dat het wèrkelyk nog niet zo vreemd is, dat Je er in je onderbewustzyn mee bezig bent ge bleven. Lucille glimlachte als een boer, die kiespijn heeft. Ach, ik ben zo blij dat het van nacht gebeurd is. Stel je eens voor wat er gebeurd zou zyn als ik nu eens niet geprobeerd zou hebben myn loonzakje te verstoppen Ze huiverde en keek weer ernstig. Sally, hoe moet ik het Paul uit leggen? Ik bedoel, zou hy me ooit kun nen vergeven, dat ik gedacht heb dat hy het geld had gestolen? Je geloofde toch niet, dat hy het werkelyk had gestolen, Lucy?, vroeg haar vriendin. Lucille richtte zich half op. Nee, eigenlyk niet. In myn hart tenminste niet, antwoordde ze byna onverstaanbaar. Nu, dan hoeft hy het ook nooit te weten te komen, zei Sally terwyl ze het licht uitdraaide. Het komt er tenslotte alleen maar op aan hoe je in het diepst van je hart over iemand denkt.... MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken. Keuringsdienst van Waren VERRICHTTE IN 1960 TE LEIDEN 4964 INSPECTIES In het fraai uitgevoerde jaarverslag van de Keuringsdienst van Waren voor het gebied Haarlem, waaronder ook Leiden valt, vonden wy> de volgende gegevens: Totaal verrichtte deze dienst in 1960 32.622 inspecties, waarvan 4964 in Leiden. Deze inspecties werden ge houden over verkoopplaatsen als win kels, markten en kermissen, en over bewaaropslagplaatsen, melkverkopersbe- drijven en consumptie-ijsbedryven. In het laboratorium onderzocht de keu ringsdienst 17.246 monsters, waarvan 2487 uit Leiden afkomstig. De monsters werden genomen van alcoholhoudende dranken, gebak, koek en suikerwerk, melkprodukten, spijsoliën en vetten en een groot aantal andere waren. In Leiden keurde de dienst 410 monsters af. In deze gemeente maakte men vorig jaar 70 processen-verbaal op, waarvan er 52 resulteerden in een vonnis of schikking. DAMMEN Damkampioenschap De gisteravond laat gespeelde partij uit de tiende ronde van het toernooi om het persoonlyk damkampioenschap van Nederland tussen Van Leeuwen (Leiden) en Bandstra, eindigde in een overwin ning voor Van Leeuwen. De stand luidt nu: 1/2/3. Van Dyk, Gordyn en De Jong allen 14 punten, 4. Bom 12 pnt; 5. Bergsma 11 pnt; 6/10. Beeke, Dukel, Kinnegen, Bandstra en Van Leeuwen allen 10 pnt; 11. Ansems 8 pnt; 12. Anderson 7 pnt; 13. Wiggers 6 pnt; 14 Kooymans 4 pnt. LEIDERDORP Persoonlijk kampioenschap dammen: eindstand Zoals bekend, wordt sinds enkele we ken gespeeld om het persoonlyk kam pioenschap dammen van Leiderdorp. De voorlopige eindstand is thans: A. v. d. Zwart, 8 pnt uit 5 party en; J. van Sandyk 9 pnt uit 8 part.; L. Mat se 75, G. Oostergo 87, H. v. d. Vecht 6—5, C. de Koning 8—7, B. Corts 8—7, C. Verwey 68, D. Hassegras 24, G. A. v. d. Zwan 36; L. Dorsman 34; H. Kossen 13. In maart werd ingelegd f 86.619.94 en uitbetaald f 58.126.90. Gespaard f28.493.04. OEGSTGEEST Vanmorgen omstreeks 10 uur is een dertigjarige scooterberyder uit Was senaar op de Haagsche Schouw in Oegstgeest tegen een personenauto met aanhangwagen, die werd bestuurd door een 50-jarige Leidenaar opgereden. De scooter werd aan de voorzyde bescha digd. Niemand werd gewond. VOORSCHOTEN Vroede vaderen Zuidland kwamen op bezoek Gisteren heeft het volledig gemeente bestuur van Zuidland, de vorige stand plaats van burgemeester L. de Kool. een oriënteringsbezoek aan Voorschoten ge bracht. Onder leiding van burgemeester De Kool werden burgemeester en wethou ders van Zuidland met de gemeentese cretaris en de raadsleden van die ge meente rondgeleid langs diverse belang- ryke projecten in Voorschoten. Zo werd o.m. een bezoek gebracht aan het door T.N.O. aangelegde proefstation voor waterzuivering dat reeds door diverse gemeentebesturen bezocht is, aan het Gezondheidscentrum, het Cul tureel Centrum en de gemeenteiyke sportvelden. WASSENAAR Uitvoering Jongerenkoor Op woensdagavond 12 april geeft het Wassenaars Jongerenkoor onder leiding van Gerard Akkerhuis een concert in de Dorpskerk aan het Plein. Solisten zyn de bariton Henry Blackman en de organist Jan J. v. d. Berg. Uitgevoerd zullen worden werken van Handel, om. het Hallelujakoor. Vereniging van ouders van geëmigreerden De onlangs opgerichte Katholieke Vereniging van ouders en familieleden van Geëmigreerden bereidt de oprich ting voor van een afdeling 'sGraven- hage en omgeving, waartoe ook Was senaar gerekend zal worden. In de com missie van voorbereiding heeft o.m. zit- t'ng mevrouw A. Sinnemade-Vetten, 1.7-tdorperweg 88. Tot 12 april a.s. be staat er voor belangstellenden uit Was- Isenaar gelegenheid zich aan dit adres aan te melden. De tragische gebeurtenissen in de ma chinekamer van de Liberiaanse tanker „Mathieson" in dok bij de Rotterdam- sche Droogdok Maatschappij zyn te wy- ten aan een menselyke fout. Tot deze conclusie is de Rotterdamse Rivierpolitie in samenwerking met de Arbeidsinspectie gekomen na een volle dige reconstructie van de gang van za ken woensdag. Een monteur van een firma in brand- blusapparaten, die met een collega in de dekhuiscabine van de „Mathieson" werkzaamheden verrichtte aan de instal latie, heeft bij het ontkoppelen van een der twee z.g. „startflessen" teveel druk uitgeoefend op een kabeltje, dat de hoedjes van beide flessen verbindt. Daar door werd de afsluiter van de tweede fles gerukt en trad de gehele instal latie in werking. Het proces was toen niet meer te stuiten. De monteur realiseerde zich onmid- dellyk welke gevolgen zijn handeling kon hebben. Hij rende naar de machi nekamer om de arbeiders te waarschu wen en heeft daarna zelf zeer actief deelgenomen aan de reddingswerkzaam heden. Daarbij is hij zelf bedwelmd ge raakt. De man wordt op het ogenblik verpleegd in een der ziekenhuizen. Gis termiddag werd hem een verhoor af genomen. Zyn collega is na de ramp in paniek van het schip gegaan en was enige tijd onvindbaar. Gisteravond waren nog 19 personen ter observatie in de ziekenhuizen. Van daar zouden weer enkele naar huis mo gen gaan. Dr. J. Zeldenrust heeft in opdracht van de officier van justitie in het Zuiderziekenhuis sectie verricht op een der slachtoffers. Zesmiljoenste bezoeker in Madurodam Vanmorgen heeft de miniatuurstad „Madurodam" ln Den Haag de zes mil joenste bezoeker sinds de opening in 1952 ontvangen. Het was de 13-jarige Paula Clark uit Brookings, South Dakota in de V.S., die met haar ouders voor de eerste maal een bezoek aan Nederland bracht. De eerste bezienswaardigheid, die hun programma vermeldde, was „Maduro dam". De directeur van „Madurodam", de heer G. G. Jungerius, verwelkomde Pau la Clark en haar ouders. Hy bood het meisje als herinnering een zilveren le pel aan. met in de heft een replica van de Gouden Koets. Ook plaatste het meisje in het gouden boek van „Ma durodam" haar handtekening. SOEKARNO'S BEZOEK AAN ENGELAND Onze regering onaangenaam getroffen Naar aanleiding van het feit, dat president Soekarno uitgenodigd is een officieel bezoek aan Goot-Brittannië te brengen als gast van de Britse rege ring. heeft de woordvoerder van het Ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag meegedeeld dat de Britse regering de Nederlandse regering ge consulteerd heeft over de wensiykheid van zulk een bezoek. Van Nederlandse zijde is geen onze kerheid gelaten over de indruk die een uitnodiging als thans zou zjjn gedaan, in Nederland zou maken. Weliswaar zyn van Engelse zyde bepaalde toe zeggingen gedaan omtrent hetgeen met de president van Indonesië zal worden besproken, doch niettemin heeft het be richt de Nederlandse regering niet aan genaam getroffen. Belgische ondernemingen in Java overgenomen Vier Belgische ondernemingen in West-Java zijn door de Indonesische po- litie-autoriteiten overgenomen. Dit ge schiedde in opdracht van het militaire bestuur van West-Java. Tydens een plechtigheid in Bandoeng, die werd bij gewoond door de gouverneur van West- Java en politie-officieren, werd formeel afgekondigd dat deze ondernemingen overgenomen en onder toezicht gesteld worden. Het hoofd van de politie in West-Java, Enoch Danoebrata, verklaarde daarby: „De regering handelt in overeenstem ming met de geest van de stryd tegen het imperialisme". Indonesische autoriteiten weigerden commentaar te geven op berichten dat Indonesië besloten had de diplomatieke betrekkingen met België te verbreken. De 25-jarige ongehuwde A. Stoffelen uit Veghel is gisterochtend in Eindhoven met zyn bestelauto op de Oirschotse- dyk, nabij de Constant-Rebecquekazer- ne tegen een boom gereden en daarby zo zwaar gewond, dat hy op weg naar het ziekenhuis is overleden. BEURSOVERZICHT Hoogovens „willig" in vaste markt Amsterdam, 7 april De Hoogovenwaarden lagen vanmid dag „willig" als gevolg van aanhouden de lokale en buitenlandse vraag, op de gepubliceerde zeer gunstige cyfers over 1960 van dit concern. Aandeelhouders, die zich de laatste tyd stukken Hoog ovens hebben aangeschaft op de te ver wachten gunstige jaarcyfers, hebben ze ker niet misgetast. Op 1130 by de ope ning behaalde het fonds vanmiddag een koerswinst van byna 80 punten, verge leken by de slotkoers van donderdag. Gisteren nabeurs steeg de koers van 1056 tot 1107. Gedurende de niet-officiële ochtendhandel van vandaag werd als hoogste koers 1143 genoteerd. Hoewel er in genoemd fonds natuuriyk wel het een en ander omging, verliep de handel van middag zeer rustig. Gedurende de ver dere beursduur trad een daling in tot 1120 door winstnemingen, in verband met het naderende weekeinde. Ook de overige hoofdfondsen mochten zich in koerswinsten verheugen. Aku's zetten de vaste stemming verder voort met een koerswinst van 8 punten op 516. Uni levers openden zeer vast op 891, ofwel 20 punten boven het vorige slotniveau. Later werd zelfs 896 voor de stukken be taald. Het hoge niveau kon echter niet behouden biyven. Het fonds verliet de markt op circa 891. De beurs is van me ning dat de Unileverwaarden de laatste tyd in koers by de overige internationale waarden, ten opzichte van de sty ging, tenachter zyn gebleven. Kon. Olie ruim f.2.— hoger op f. 154,50, ingevolge Wall Street. Ook de scheepvaartwaarden registreer den hogere koersen. Scheepvaartunies liepen op van 179% tot 184, tegen een slotkoers van gisteren op 178%. Het on veranderde dividend van 9% bracht wei nig verandering in de koers van aande len HVA die 148% noteerden. Staats fondsen aan de vaste kant. In de lokale afdelingen werden weder om merendeels koerswinsten geboekt. Aandelen Fokker kregen echter een tien tal punten lagere advieskoers op 340 (gisteren 350 laten en daarvoor 354 ge daan), op het dividendvoorstel van 11% (onveranderd) WISSELKOERSEN Amsterdam, 7 april Londen 10.05%-10.06; Montreal 3.63 A— 3.63A: Brussel 7.19%—7.19%; Stockholm 69.49-69.54; Milaan 57.78%-57.83Oslo 50.28—50.33; Lissabon 12.56%-12.58%; New York 3.59 A—3.59A; Parys 73.31— 73 36; Frankfort 90.48—90.53: Zürich 83.15-83.20: Kopenhagen 51.99%-52.04% Wenen 13.78%-13.79%. Vrijdag 7 aprU ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000;— Vorige Slotkoers koers v. heden 102% 103% 102% 103% 102% 103% Ned '60 II 4% 102% 103% 101% 101A 101% 101A 101A 101A 98% 98% Grootboek obl. 3% 81% 82 B Ned. '47 3% (3) 94% 94% 98% 98% 96% B 96% Ned. '56 3% 96% 96% Ned. '48 3% 91% 91% Ned. bel cert. 3% 91% 91% 91% 92% 92% 92% 92% 1 '55-11 3% 94 94 93% 93% Ned grtbk obl. '46-3 94% 94% Ned doll In '47 3 88% 89% Ned Inv. cert. 3 iooa 100% iooa 100H 100 100 96 fi 96% Ned. won. bJ. *57 6 111 111 Ned. won.bJ. '58 4% 101% 102 actieve aandelen 37% 37 Nat. Handelsbank 245 GB Ned. Handelmy 354 362 GB 120% 120%GB 147% 149% Senembah 535 530 a.k.ü 508% 517 Berkel's Patent (vj 450 L 448 Calvé Delft cert. 867 894 Deli My en (Ver.) 173.50 174 Kon Pap v Gelder 440 GB 440 GB Hoogovens cert 1054% 1118% Müller en Co NB 582% 585 Ned Kabelfabr 795 GB 765 L 1164 1164 320 GB 321 872 895 Wilton Feyenoord 297 GB 315 510 515 GB Dordtse Olie gew. 727 733 Kon Olie (f 20.—) 153 156.60 idem <50 t 20.—) 152 10 154.40 Hoil Amer UJd 176% 178% Java China Paket 177 181 GB iLJd 95.10 95.30 Son Ned Stmv Mi1 218% 217% Con Paket My 174% 176 Stoomvaart My Ned 195% 200 ^ievelt Goudr eert 176 178% v Ommeren eert 370 375 Son. Rott. Lioyd... 160% 164 GB Ned. Scheepv. Unie 178% 183% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen Vorige Slotkoers koers v. heden A'dam '47 (3%) 3 96% idem '48 (3%) 96% R'daro *52-1 (4%) 100% 101% ld. ld "37 I-n (3%) 96% Z.-Holland '56 (4%) 100% Bankwezen Bank N.G. TO (5%) 106y« 106% id. N.W.B. *52 (4%) 100H 100% BVG rspbr f.500 180% 181B BVG rspbr. TO 145 145% B Indnstr. Obligaties Philips Dollarlng *51 88% 89% Premielenlngen A'dam TO 3108% A'dam *51 I 2% 87% 87% A'dam TO 1 2% 82% 82% A'dam TO II 2% 95% 95% A'dam TO UI 2% 95% 95% Eindhoven '54 2% 82% Enschede *54 2%84 84 L Den Haag '52 12% 91% 91% Idem n 2% 94% 94% R'dam TO I 2%93% Idem H 2% 94% 94 L Idem '57 2%99% 100% Utrecht '52 2% 93L 92% Z.-Holl. 1957 2% 97 Zuid-Holland TO 2% 105 B 104% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstellingen Robeco 251.50 252.50 Amst. Bank 393 395 H.B.U. eert 214 213 Rott. Bank 354 356% Twentsche Bank 324 325 Industrie Ondernemingen Albert Heyn548 558 Borsumy. 43 Electrolasmy414 421 Kon. Ned. Grofsm. 205 206 Holl. Constructie 355 602 lng. bur. v. Bouwnyv. 313 325 Internatte 176 178% Int. Kunststof!. Ind. 92 92 v. Kempen en Begeer 146 147 Leldse Wolspinnery 635 650 Rott. Droogdok My 620 L 625 Sikkens Groep 1054 1070 Ver Touwfabrleken 409 407 Walvisvaart 108% 107% Wernlnk's Betonmy 210 210 Van wyk en Heringa 145 146% Zaalberg 148% 145 Amerik fondsen Canadian Paclflo 23% 23H Intern Nickel 65% 66 Anaconda 52% 531| Bethlehem Steel 47% 47 Cities Service 52 V* 52% General Motors 45% 46A Kennecott85% 85% Republic Steel 61% 62% Shell OU 44 44 Union Paclflo 32 31% Un States Steel 87 86%

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11