Reserve-caissons liggen nu klaar, de dijkbouwers vol vertrouwen! Wij hebben het nog nooit zo goed Afsluiting Veersche Gat bleek pas door de techniek mogelijk koopt.. eist dan een merk, Maar vele economen in Engeland denken daar heel anders over... Bonn nerveus over Amerikaanse lierbeschouwing atoombewapening Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 6 april 1961 Derde blad no. 30322 Niet voor één sluitgat gevangen! (Van onze reportageredacteur) „We hebben het gisteren nog met ons model in de Noordoostpolder beproefd: zelfs bij een verschil in waterhoogte van twee en een halve meter en een gat van één meter twintig in de drempel onder het caisson, zal de zaak nog niet bezwijken. Dat heeft de spanning waarmee we de afsluiting van het Veersche Gat tegemoet zien natuurlijk wel wat verminderd: we vinden het nu niet zo n gewaagd experiment meer! Dat zei ons de hoofdingenieur directeur van de Deltawerken zuid. ir. H. A. M. C. Dibbits, op de gisteren in Vrouwenpolder gehouden pers conferentie naar aanleiding van de op 11 april beginnende plaatsing van de zeven caissons in het sluitgat van de bijna drie kilometer lange dam tussen Walcheren en Zuid-Beveland. de kant van de bevolking. Men is op het werk wat dat betreft niet voor een kleintje vervaard. Een complete orde dienst is al opgezet. Het publiek kan bfi duizenden een plaats vinden op het strand by Vrouwenpolder. De techni sche en wetenschappelijke deskundigen zullen zich in een uitgebreide service kunnen verheugen: een permanent res taurant staat te hunner beschikking, Soeslow naar communistisch partij-congres in India Mikhail Soeslow, een vooraanstaande theoreticus der Sovjetrussische com munistische party, die als Stalinist bekend staat, is gisteren uit Mos kou in Nieuw-Delhi aangekomen. Hij is op doorreis naar Vyajawada, in het zuiden van India, waar morgen een con gres van de Indiase communistische par tij begint. Het is de eerste maal, dat de Sovjet- Unie een belangrijke afvaardiging stuurt naar een bijeenkomst van de Indiase communistische partij, waarop politieke richtlijnen worden vastgesteld. Waarnemers in Nieuw Delhi achten dit een veelbetekenend feit, daar men op het congres te Vtfajawada strijd ver wacht tussen de Moskou- en de Peking- gezinde partij vleugels. Enige onzekerheid blijft er, vooral door het grillige weer in deze tijd van het jaar, natuurlijk altijd. Maar Rijks waterstaat is niet voor één sluitgat ge vangen: er ligt een reserve-caisson klaar voor het geval het met het ze vende en laatste exemplaar, dat op maandagmiddag 24 april wordt ingeva ren, niet mocht lukken. En zelfs voor het geval dat er dan opnieuw tegen slag zou optreden wordt een hele reeks kleinere caissons in reserve gehouden. Ir Dibbits en zijn medewerkers zijn overigens al zo met het Veersche Gat vertrouwd geraakt, dat hun gedach ten nu al uitgaan naar de zoveel gro tere vraagstukken welke de afsluitin gen van het Brouwershavense Gat en dc Oosterschelde met zich zullen bren gen. Dan zal het niet om een opening van 325 meter, maar van drie of vier kilometer gaan en zullen er geen ze ven, maar wel het tienvoudige aantal aan te pas komen! Repeteren De caissons liggen nu nog als on wrikbaar lijkende betonnen blokken in het bouwdok. Toch wordt er al mee geoefend, opdat de waterbouwers niet op het hoogtepunt van de sluitingswerk zaamheden door plankenkoorts onhan digheden begaan welke het effect zou den bederven. Er komen vier sleetbo- ten aan te pas om ze naar hun be stemming te sjorren, waaronder de door zijn afmetingen indrukwekkende „Euro pa". De Deltadienst houdt overigens in zijn werkprogramma een flinke speling aan om plotselinge tegenvallers te kunnen opvangen. Zo neemt men na de plaatsing van het eerste caisson op 11 april een week de tijd voor men het tweede daarop aansluit. Pas na de derde caisson wordt er dagelijks één op de kentering van eb en vloed bijgeplaatst. Het binnenvaren van het zevende caisson vormt natuurlijk het boeiendste en spannendste moment, meer dan de eigenlijke sluiting van het Veersche Gat op donderdagmorgen 27 april. Dan wor den namelijk de schuiven in deze door- laatcaissons gesloten. Zoals we reeds eerder schreven fungeren deze open caissons als een voorlopige sluis om de getijstroom tijdens de plaatsing niet zo snel te laten worden, dat zij de met zoveel zorg op veertig meter diepte ge bouwde drempel, waarop de caissons zullen rusten, zou uitschuren. Nadat de caissons geplaatst zijn, moet de dan. nog worden opgespoten, waar in ze geheel zullen verdwijnen. Twee zandzuigers zullen vijf tot zes weken lang tezamen dag en nacht drieduizend kubieke meter zand per uur tegen de caissons persen. Verder komen er nog tienduizend ton loodslaksteen en vijf tienduizend ton stortsteen aan te pas. Maar zand, tot een hoeveelheid van zeven miljoen kubieke meter toe blijft toch het voornaamste en goedkoop ste! materiaal dat de strijders tegen de zee gebruiken. Nieuw begrip: mechanisatie Niettemin heeft in deze fase van de Deltawerken een nieuw begrip, en even belangrijk als „zand", „dood tij" en „team work", zijn intree bij Rijkswa terstaat gemaakt. Dat begrip heet „me chanisatie" en dat was broodnodig ook. In 1946 verklaarde nog een vooraan staand waterbouwkundige dat de af sluiting van het Veersche Gat op de grens van de technische mogelijkheden lag. Nu, op het ogenblik dat het Veersche Gunstige resultaten Ned. Handelmaatschappij Ook het Jaar 1960 heeft voor onze maatschappij gunstige resultaten opge leverd, aldus de directie van de Neder- landsche Handel-Maatschappjj in het verslag over 1960. Ondanks het wegval len van de Indonesische kantoren ver toonde de omvang van het bedrijf een verdere stijging. De winst van de ge zamenlijke buitenkantoren is gedaald, maar als gevolg van de toeneming der kredietverlening, de gunstige uitkom sten van het effectenbedrijf en de uit breiding der buitenlandse uitzettingen is de winst van het Nederlandse bedrijf gestegen. Aan baten uit provisie en effecten werd ontvangen f. 27,6 miljoen (v.j. f. 29,1 miljoen), uit interest en wissels f. 56,1 (49,9) miljoen en aan inkomsten uit cultuurondernemingen f. 0,3 miljoen (onv). De onkosten bedroegen f. 47,1 (42,2) miljoen en de bijdragen aan pen sioenfondsen f. 3,9 (3,3) miljoen, zodat er een voordelig bedrijfsresultaat, inclu sief onverdeelde winst van vorig jaar, bleef van f. 34,0 (34,6) miljoen. Hiervan werd voor belastingen gere serveerd f. 12,1 (13,7) miljoen. Van het netto bedrijfsresultaat van f. 20,8 (20.0) miljoen wordt f. 0,9 miljoen bestemd voor afschrijving op gebouwen en f. 9,1 miljoen wordt gereserveerd. Voorge steld wordt een dividend van 12%% uit te keren, waarvan desgewenst 10% in aandelen. (In 1959 werd 12%% in con tanten uitgekeerd). Alphense vrouw kwam bij auto-ongeluk om het leven Gistermorgen omstreeks half elf is op de Rijksweg onder Boxtel een personen auto tegen een boom gebotst. Hierbij werd de 41-jarige echtgenote van de bestuurder mevrouw Driessen uit Alphen aan den Rijn op slag gedood. Haar man werd met vrij ernstige, doch niet levensgevaarlijke verwondingen in het St.-Liduina-Ziekenhuis in Boxtel opgenomen. Gat bijna een historisch gegeven is ge worden, onthulde ir. Dibbits, dat men zonder de in de loop van het werk ont wikkelde mechanisatie de afsluiting nimmer tot een goed einde had kun- kunnen brengen. Zonder de bouw van het schip „Steen- storter 1" zou men er nimmer in ge slaagd zijn de drempel voor de cais sons zo vlak te krijgen. En die effen heid was een absolute noodzaak. Nu ligt er een keurig steentapijt, dat bo vendien overal even dik is. De „Steenstorter" wierp in zeven mi nuten tijd, met een bediening door drie man, driehonderd vijftig ton op de bo dem van het sluitgat, wanneer men al leen de beschikking over handkracht zou hebben gehad, dan zouden twaalf man in een uur amper honderd ton kunnen verwerken. Een andere tijdens het werk ontwikkelde nieuwigheid be treft een ponton om onder water een asfaltlaag te kunnen aanbrengen. Het prototype kan dat tot op een diepte van vijf meter, maar het apparaat dat in augustus gereed komt ten behoeve van de Grevelingendam zal zelfs tot op een diepte van twintig meter kunnen wer ken. Daarmee zal de mechanisatie zich voortaan tot het leggen van zinkstuk- ken uitstrekken. Grote belangstelling Voor de afsluiting van het Veersche Gat wordt grote belangsteling verwacht. In de eerste plaats van de zijde van de mensen van het vak uit binnen- en buitenland. En vervolgens ook van terwijl telkens twee uur voor het inva ren van een caisson een vragenuurtje wordt gehouden, waarop de ingenieurs van de Deltadienst en de aannemers combinatie alle verlangde informatie zullen verstrekken. Kaarten, grafieken en werkschema's zullen de stand van zaken van dag tot dag in beeld bren gen. De grote vraag, welke alle betrok kenen graag bevestigend beantwoord zien, is uiteraard of de Koningin komt. Daarvan was tot nu toe nog niets be kend. De Koningin zal de afsluiting na tuurlijk op de best denkbare wijze kun nen gadeslaan, namelijk op een schip. Maar ook van de dertien meter boven de waterspiegel oprijzende kruin van de hoogste dijk welke ooit in Nederland werd opgeworpen, zal men van een on vergetelijk schouwspel getuige kunnen zijn. Bradley in beroep De 36-jarige, tot Australiër geneutra liseerde Hongaarse immigrant Stephen Bradley, die verleden week tot levens lange gevangenisstraf is veroordeeld we gens het ontvoeren en vermoorden van de achtjarige Graeme Thorn, wiens va der een groot bedrag in de Australische voetbalpool had gewonnen, heeft giste ren bi) het hooggerechtshof van Nieuw- Zuid-Wales beroep aangetekend tegen de hem opgelegde straf. Bradley ontkwam aan de doodstraf, omdat de jury meende dat hij vooral op aanwijzingen schuldig is bevonden aan het hem ten laste gelegde. Argentijnse admiraal krijgt tien dagen huisarrest Admiraal Isaac Rojas, die vice-presi dent was in de voorlopige Argentijnse regering onder president Arambury, welke na het verdrijven van de dicta tor Juan Peron werd ingesteld, heeft tien dagen huisarrest gekregen. Hij kreeg deze straf omdat hij in een brief aan generaal Carlos Severo To- ranzo Montero, de afgezette opperbevel hebber van het Argentijnse leger, zijn instemming had betuigd met diens ver zet tegen het bewind van president Frondizi. Generaal Montero heeft tien dagen geleden gepoogd de steun van legerof ficieren tegen Frondizi te verkrijgen. Hij beschuldigde de president van het voe ren van een „dubbelharitge politiek", welke volgens hem de communisten in de kaart speelde. Randschrift op zijn kop! Bjj de Rijksmunt in Utrecht komen de laatste tijd herhaaldelijk telefoontjes binnen van personen, die menen een zeer bijzondere nieuwe rijksdaalder in hun bezit te hebben. Deze rijksdaalder zou zich van de andere onderscheiden door dat het randschrift „God zij met ons", wanneer men de beeldenaar bovenlegt, op de kop staat. 's Rijksmuntmeester, dr. J. W. A. van Hengel, deelde ons naar aanleiding hier van mee, dat dit een gevolg is van de toegepaste munttechniek bij munten met inwaarts randschrift. Dit rand schrift wordt namelijk vóór de eigenlijke muntslag op de muntplaatjes aange bracht. Bij een aanzienlijk percentage van de nieuwe Rijksdaalders staat het randschrift op zijn kop. f AlsU schoenen bovendien voorzien van ^aiutt^ec^ tegen transpiratfe-gei tegen huldirritatie anti-septisch -#■ verlengt de levensduur Griekse gevangenen in hongerstaking Ongeveer tweeduizend politieke ge vangenen in Griekenland hebben een hongerstaking van drie dagen gehouden om hun eis voor een algemene amnestie kracht bij te zetten. Dit staat in een telegram dat uit Grie kenland naar Londen is gesmokkeld. Het telegram was getekend door ze ven personen, o.w. de verzetsheld Ma- nolis Glezos en een leider van het vak verbond van zeelieden, Antonis Amba- tielos. Het was gericht aan Susan Garth, die met succes een campagne heeft gevoerd voor mevrouw Ambatielos, die haar tot levenslang veroordeelde man wilde bezoeken. Ambatielos is veroor deeld wegens communistische activiteit. In het telegram wordt gezegd dat ve len die aan het verzet hebben deel genomen reeds zeventien jaar gevangen worden gehouden, terwijl Duitse oorlogs misdadigers in vrijheid zijn gesteld. Een groot aantal gevangenen zou zijn over leden. Advertentie ATTENTIE! U mag de lente niet missen in de 's werelds grootste bloemenpracht in Lisse ÖS888 Selwyn Lloyd is optimistisch (Van onze Londense correspondent) De Britse minister van Financiën, Selwyn Lloyd, legde gisteren, twaalf dagen voor hij zijn begroting in het Lagerhuis indient, een optimisme over de Britse economische toestand aan de dag, die door weinig economische experts zal worden gedeeld. Ondanks de grote moeilijkheden met de Britse betalingsbalans en ondanks de stagnatie in de auto-industrie, Engelands grootste deviezen- bron van vorig jaar, en ondanks de constante afwezigheid van behoor lijke stijging van de Britse exporten, hield de minister in zijn economisch overzicht en de voorlopige schatting van het nationale inkomen vast aan de slagzin „we hebben het nog nooit zo goed gehad". Lloyd noemde 1960 een „boom"-jaar, en voorspelde dat 1961 dit nog zou over treffen. Hjj was weliswaar voorzichtig genoeg te vermelden dat de kredietbe perking moest worden gehandhaafd en dat werkgevers en werknemers moeten samenwerken in de strijd voor meer export, maar bleek dergelijke beden kingen toch niet als een waarschuwing te beschouwen dat „Engeland het welis waar nog nooit zo goed heeft gehad", maar evenmin veel kans maakt het beter te krijgen als er zich niet snel verschillende drastische wijzigingen in de Engelse economie voltrekken. De minister baseerde zijn optimisme op het feit dat. de Britten in 1960 zeer goed leefden en vermoedelijk het vol gend jaar nog beter zullen leven, op de stijgende werkgelegenheid, op het feit dat de import als gevolg van minder grote voorraadvorming zal dalen en op een enigszins mysterieuze belofte van toeneming van de wereldhandel en -pro- duktie. Het op zijn zachtst gezegd onverant woordelijk optimisme van het rapport werd nog geaccentueerd door het feit dat vandaag eveneens de officiële cij fers van de Britse goud- en deviezen reserves bekend werden gemaakt waar bij bleek dat deze met 6200 pond (620 miljoen gulden) waren gedaald. Uit dit optimisme en de totale af wezigheid van aanwijzingen dat Selwyn Lloyd van plan is een strenge begroting in te dienen, leidde men in politieke kringen in Londen af. dat de minister overweegt enkele belastingconcessies te doen, hoewel de staatsuitgaven volgend jaar aanzienlijk zullen stijgen. Zware druk Er is de laatste maanden zware druk op hem uitgeoefend om de zwaarstbelas- te klassen in Engeland enigszins tege moet te komen en tevens door conces sies aan de industrie de exportcampagne te stimuleren. Hij heeft deze druk, die zeer zeker ook door premier MacMillan en het kabinet werd uitgeoefend, ken nelijk niet kunnen weerstaan, al is het moeilijk te zien, hoe Lloyd op grond van de beschikbare cijfers zich kan veroorloven ook maar iets weg te geven. Britse economen kwamen de afgelo pen maanden dan ook steeds tot volko men tegengestelde principes als Lloyd nu in zijn overzicht. Andrew Schonfield, de uiterst bekwa me financiële expert van de „Observer", schreef afgelopen zondagmorgen, dat En geland zich op het ogenblik in een po sitie bevindt, van de directeur van een oud familieconcern, die plotseling tot de ontdekking komt dat hjj teveel heeft weggegeven en te weinig verdient en dat zijn zaak alleen nog drijvende wordt gehouden door mensen die bereid waren hem was kasgeld te lenen. Als Engeland vorige herfst niet zo'n hoog disconto had gehad, waardoor een grote hoeveelheid vluchtgeld en kort lopende buitenlandse leningen naar Lon den werden getrokken, had het zich waarschijnlijk in een evengrote crisis bevonden als in 1957. Op het ogenblik vormt dit „gevaar lijke geld" nog steeds een ndet onaan zienlijke post op de betalingsbalans. Mysterie Wat blijft in het mysterie, waarom Lloyd zo optimistisch was. Als dit een verkiezingsjaar zou zijn geweest, zou het te verklaren zijn. Er zijn weliswaar geruchten geweest dat Macmillan speelt met de gedachte om in de herfst ver kiezingen te houden, die de Labourpar- tij dan voor eens en voor altijd van de kaart zouden vegen, maar voorlopig zien weinigen nog het nut en de nood zaak daarvan in omdat de conservatieve meerderheid groot genoeg is en zij tot 1964 de tijd hebben. Het lijkt er dan ook meer op dat de conservatieven met een dergelijk op timisme, gevolgd door een niet al te veel tegenvallende begroting in de eerste plaats ontevreden elementen in eigen gelederen tevreden willen stellen, en tegelijk een nagel in de doodkist, van de toch al zo verdeelde Labour-parrij wil len hameren door „te bewijzen" dat het alleen onder een conservatief bewind zo goed kan gaan. Bij de Amsterdamse scheepswerf De Vries Lentsch is de achtste on~ diepwatermijnenveger, welke voor Amerikaanse rekening ten behoeve van de Nederlandse marine is ge bouwd, in dienst gesteld. Hr. Ms. „Schuiling genoemd naar wijlen de kapitein der mariniersdie zeer moedig gestreden heeft bij de ver dediging van de Maasbruggen in Rotterdam in de meidagen van 1940 aan de kade van de werf Adenauer dag eerder terug voor gesprek met Kennedy's officieuze raadsman Acheson (Van onze correspondent) Het abrupt aangekondigde officieuze bezoek van Dean Acheson aan Bonn, en de met een dag vervroegde terugkeer van Bondskanselier Adenauer uit zijn Italiaanse vakantieoord, zijn slechts twee symptomen van een zekere nervositeit in de Westduitse hoofdstad over een mogelijke Amerikaanse herbeschouwing van alle principes der atoom bewapening van de Westelijke alliantie. Adenauer, Von Brentano en mogelijk Strauss schijnen vastbesloten te zijn zondag tegenover Kennedy's officieuze adviseur Acheson vast te houden aan een plan om van de NAVO een vierde kemmogendheid te maken. Maar ook in Bonn zijn de berichten doorgelekt, dat Acheson Kennedy zou hebben aanbevolen die plannen op de lange baan te schuiven en dat Kennedy daar wel oren naar zou hebben, ondermeer om eventuele ontwapenings gesprekken met de Russen niet van te voren te belasten. Plan ligt uog steeds ter tafel Westduitse woordvoerders zeiden dat het voorstel om de NAVO tot een vierde kernmacht te maken, bijvoorbeeld door haar de beschikking te geven over een groep onderzeeërs met Polarisraketten, nog steeds ter tafel ligt: en dat West- Duitsland dit. mede door de NAVO-op- perbevelhebber Norstad en onze NAVO- vertegenwoordiger Stikker in de wereld geholpen plan, van ganser harte blijft steunen. Zij probeerden ook de komst van de voormalige Amerikaanse minister van Euitenlandse Zaken Acheson te redu ceren tot een informatief zijsprongetje van de advocaat Acheson, die een zaak voor het Internationaal Gerechtshof in Den Haag heeft te regelen. De besprekingen met Kennedy's raadsman krijgen desondanks reliëf om dat Adenauer aanstaande dinsdag voor een tweedaags bezoek naar Washing ton vertrekt, waar de hele kwestie der atoom-bewapening van het Westen en van de Bundeswehr zelf zeker ook op de agenda zal staan, omdat het niet louter een militair-technische aangele genheid betreft, maar een probleem dat alle politieke strijdpunten binnen de westelijke alliantie, zowel als de gehele Oost-Westverhouding raakt. De Westduitse woordvoerders zwakken hun verklaring, dat Kennedy het Po- laris-voorstel niet van tafel zou hebben geschoven, zelfs af, door er aan toe te voegen: ..De Amerikanen hebben de ganse kwestie in studie en hebben nog geen beslissing genomen". Die afzwakking lijkt waarschijnlijker dan de eerste uitspraak. Zal Kennedy tydens zijn besprekingen met Adenauer een beslissing nemen? Dat lijkt hoogst onwaarschijnlijk: tenslotte gaat de Amerikaanse president op 31 mei naar De Gaulle, die voor Frankrijk een eigen kernmacht en ook nog een Frans-En gels-Amerikaanse leiding in de NAVO- verlangt. Vermoedelijk zullen pas in Pa rijs compromissen en beslissingen tot stand komen. Teleurstelling Bonn. dat met moeite zijn teleurstel- I ling verbergt over het feit dat Adenauer naar Kennedy gaat-, maar Kennedy naar De Gaulle, lijkt te vrezen dat Kennedy uit zijn besprekingen met Ade nauer voornamlijk een paar zelfzuchtig- Amerikaanse troeven wil halen om in Parijs uit te spelen. Adenauer heeft voor de Frans-Duitse verbroederings gedachte veel over kunnen hebben, zo als persoonlijke vernederingen door De Gaulle, omdat hij zich van de onvoor waardelijke steun van Eisenhower ver zekerd wist. Als de harde Kennedy, min der gelovend aan Duitse onmisbaarheid en bovendien nog rekening houdend met de Russen, nieuwe wegen gaat inslaan, dan zal het om „der Alte" in Bonn zeer eenzaam kunnen worden. Dat zou dan de hartelijkste ontvangst in Wash ington op den duur niet kunnen ver hullen. 7APRIL-WEREIDGEZ0NDHEIDSDAG PROBLEMEN V.D WERELDGEZONDHElDSORGAN. jaarlijks sterven er*' 50miljoen mensen aan malaria |earli|ks sterven er? 5 miljoen mensen a.an ib.c. In grote delen v.d we- refa is in grote delen v.d we reld beet! men sieJifi Mrissir-r I h^eM nog

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5