.REX Tweede spionagenet van Russen a la Lonsdale? FLN nog steeds bereid op 7 april te beginnen WOENSDAG ^^ASDAA4'$ Kunstgebit? natel Groot aantal rode treiters voor Schotse kust ontvangt signalen Rectificatievenvacht van verklaring minister Joxe CHROESJTSJOW WIL GEEN OORLOG, ZEGT HARRIMAN Auto door exprestrein gegrepen: 2 doden op onbewaakte overweg van kempen breestraat DRAAIERS en BANKWERKERS BROOD- en/of BANKETBAKKERIJ BEKENDMAKING SLAGERIJEN Bernardino niet het leuke toetje PAT BOOAE DINSDAG 4 APRIL 1961 (Van onze Londense correspondent) Amerikanen en Britten vragen zich af of de Russen erin zijn geslaagd een tweede spionagenet volgens het recept-Lonsdale in Schotland op te bouwen, dat bewegingen van de Amerikaanse Polaris-atoomonderzeeërs in Holy Loch in het oog houdt. Er zijn verscheidene signalen opgevan gen, die kennelijk werden doorgezonden aan Russische treilers, die en masse voor de Schotse westkust, net buiten de territoriale wateren, z.g. aan het vissen zijn. Zij hebben echter zoveel elektronische en radar- apparatuur aan boord, dat vissen alleen maar als een voorwendsel kan worden beschouwd. Opsporing is niet gemakkelijk Hoewel de Britse Admiraliteit giste ren weigerde te bevestigen, dat derge lijke code-signalen waren opgevangen, is de bewaking van de Russische vissers vloot door Britse marineschepen en vliegtuigen van het kustcommando van de R.A.F. geintensiveerd. De moeilijk heid is echter, dat men niets tegen de aanwezigheid van de treilers kan doen omdat zij buiten de territoriale wateren liggen. De vrees van de Amerikanen is. dat de treilers kans zouden zien met behulp van radar de plaats te bepalen waar en in welke richting een atoom-onderzee boot ongeveer drie mijl van het moe derschip „Proteus" onder water ver dwijnt voor een patrouilletocht langs de kusten van het communistisch blok. Op deze tochten zijn verscheidene doelen in dat blok steeds onder bereik van de Polaris-raketten, die de onderzeeboten aan boord hebben. Men geeft toe dat het, wanneer men eenmaal het begin van de route heeft vastgesteld, mogelijk zou zijn de rest van de patrouilletocht van de onderzee boot eveneens vast te stellen en te con troleren, zodat in geval van oorlog Rus sische aanvals-onderzeeërs weinig moei te zouden hebben een Amerikaanse Po- laris-duikboot onschadelijk te maken. De troost is dat dit laatste een zeer moderne en ver voortgeschreden cnder- water-opsporingsapparatuur vereist en men veronderstelt dat de Russen nog niet zo ver zijn. Niettemin schijnen ook de Amerikanen er volgens de Labour- woord voerder voor Defensie, George Brown, die net een bezoek aan de„Pro- teus" had gebracht, van op de hoogte te zijn, dat er vanuit de omgeving van Raab nam afscheid (Van onze Weense correspondent) In een radiotoespraak heeft kanselier Raab op de eerste paasdag officieel zijn taak als kanselier neergelegd, welk ambt hij op de dag af precies acht jaar had bekleed. Toen hij in 1953 met die taak werd belast, stond het land nog onder de controle van de bezettingstroepen van de vier grote mogendheden en moest het de bezettingsonkosten betalen. In 1955 kon na langdurige en moeilijke on derhandelingen het staatsverdrag wor den ondertekend, waardoor Oostenrijk een vrije en onafhankelijke, maar te vens ook neutrale staat is geworden. Al speelt het land in de buitenlandse politiek geen rol van betekenis, toch heeft het een naam op cultureel ter rein. Als bewijs daarvoor wees Raab op de wederopbouw van de opera en het Burgtheater, die in 1956 werden her opend. De Oostenrijkse economie is ge zond en zal dit ook onder goede leiding blijven. Het Oostenrijkse volk heeft een levensstandaard bereikt, zoals het vroe ger nooit heeft gehad, aldus Raab. Van zijn opvolger Gorbach zei hiji, dat deze zijn werk met succes zal voortzetten. Raab gaf echter toe, dat hij wel veel, maar niet alles had bereikt. Onopgelost is nog het afsluiten van een concordaat met het Vaticaan, verder de regeling van de woning- en huurkwestie. Met Italië kon Oostenrijk ook niet tot over eenstemming inzake de kwestie Zuid- Tirol komen. Oostenrijk heeft in Raab, de man die in de toekomst de kanselier van het Oostenrijkse staatsverdrag zal worden genoemd, zijn bekwaamste poli ticus van deze tijd verloren. Glasgow radiosignalen naar de treilers worden doorgegeven. Zij kunnen hier echter niets aan doen omdat dit een kwestie voor de Britse contra-spionage is. Een Britse geheime agent zou in deze streek reeds bezig zijn om te ontdek ken waar de zenders zijn gevestigd. Men maakt gebruik van mobiele op- sporingsposten, maar hun werk wordt bemoeilijkt door het feit dat de spion nen vermoedelijk voortdurend van golf lengte veranderen. Alleen als men pre cies weet naar welke andere golflengte de spionagepost overschakelt, is het mo gelijk de zender lang genoeg vast te hou den om de plaats ervan te bepalen. Jonge socialisten tegen Gaitskell De „jonge socialisten" in Engeland hebben zondag op hun jaarlijks con gres In Londen met 189 tegen 113 stem men aangedrongen op het aftreden van Hugh Gaitskell als leider van de La- bourparti). Aan deze stemming was een stormachtig debat voorafgegaan. Diplomatieke betrekkingen met Korea en El Salvador Het ministerie van Buitenlandse Za ken deelt mede, dat de regering van het Koninkrijk der Nederlanden en de re gering van de republiek Korea in ge meenschappelijk overleg besloten heb ben over te gaan tot het aanknopen van diplomatieke betrekkingen op am bassade-niveau. De regering van het Koninkryk der Nederlanden en de regering van de re publiek El Salvador hebben in gemeen schappelijk overleg besloten haar weder zijdse diplomatieke zendingen te verhef fen tot de rang van ambassade. Advertentie Met Dentofix zit het ztevfger Dentolix vormt een zocht, betdiermend laagjeen houdt het kunstgebit veel vaster «n veiliger op zijn plaats. Het zit prettig en men kan rustig eten. lachen, niezen en spreken, in vele gevallen even gemakkelijk als met een natuurlijk gebit. Dentofix ver mindert de voortdurende angst voor los raken en verschuiven van het gebit en voor komt verwonding van het gehemelte. Den tofix houdt ook de adem fris. Geen onaan gename smaak of hinderlijk gevoel. Prijs por Itrooibus slechts f. 2,35, bij apotheken en drogisterijen. Bourguiba verzoekt Hadj te verdwijnen Ahmed Jazid, de minister van Voorlichting in de voorlopige Algerijnse regering, heeft gister avond verklaard, dat zijn regering nog steeds bereid is op de afge sproken datum van zeven april in Evian met de Fransen aan de con ferentietafel te gaan zitten, als de Franse regering een „rectificatie' geeft van de verklaring van haar minister voor Algerijnse Zaken, Joxe. Deze deelde vorige week mee dat Frankrijk tegelijk met het over leg met de voorlopige Algerijnse regering ook onderhandelingen zou voeren met de M.N.A. In Franse kringen zou men er zich bewust van zijn geworden, dat de ver klaring van Joxe niet gelukkig was. Het persbureau „Tunis Afrique Pres- se" meldt, dat president Bourguiba van Tunesië de leider van de MNA, Messali Hadj, heeft verzocht van het toneel te verdwenen in deze periode waarin het om de toekomst van Algerije gaat. Volgens het Tunesische persbureau heeft Messali Hadj „geen les getrokken uit de gebeurtenissen". Hiji zou gelei delijk een marionet van de Franse po litiek zijn geworden. Hadj heeft giste ren verklaard, dat hij de Franse rege ring had voorgesteld, tegelijk met de besprekingen in Evian, in een andere stad in het Franse departement Savoye een soortgelijke conferentie met afge vaardigden van de MNA te houden. Taief Boelharoef, de speciale afgezant van de voorlopige Algerijnse regering, die belast is met het treffen van voor bereidingen voor de onderhandelingen tussen Frankrijk en de Algerijnse rebel len. is gisteren uit Rome naar Zürich gevlogen. Boelharoef heeft op het vliegveld van Rome gezegd, dat hij contact zal opne men met de Zwitserse autoriteiten over de voorbereidingen voor de voorgestelde Frans-Algerijnse besprekingen in Evian. Hy sprak met klem een bericht tegen, dat het Algerijnse bevrijdingsfront de op 11 april vastgestelde persconferentie van president De Gaulle wil afwach ten om verrassingen te vermijden. De Franse regering heeft Camille Blanc. de vrijdag bij een aanslag om het leven gekomen burgemeester van Evian, postuum de „orde van de natie" verleend. Terrorisme weer opgelaaid In Parijs en Algerije is het terroris me weer opgelaaid. Zaterdagavond over vielen Algerijnse verzetsstrijders drie po litiebureaus in Noord-Parijs. Bij de vuur gevechten, die hierop volgden, werd een mohammedaanse hulpagent en twee Al gerijnen gedood. Zes politiemannen wer den gewond. Zondagavond wierpen Algerijnse ver zetsstrijders handgranaten naar een po litiebureau in een wijk in Noord-Parijs waar vele Noord-Afrikanen wonen. De politie opende het vuur op de aanval lers. Een Algerijn en een mohamme daanse hulpagent kwamen om het le ven. Op een plein te Constantine in Al gerije ontplofte zondag een tijdbom. Een 17-jarig meisje kwam op het leven; 32 mensen werden gewond. In Algiers wierp een Algerijnse verzetsstrijder een handgranaat naar de ingang van een badhuis. Een Franse soldaat werd ge wond. Voorjaarsconferentie SVV „Kolonialisme voorgoed voorbij" Suriname groeit naar onafhankelijkheid „Er Is In Surina een vrij grote affiniteit voor Zuid-Amerika. Daar kan ik inkomen. Maar ik meen dat Suriname er geen goed aan doet op politiek en economisch terrein zich te spiegelen aan Zuid-Amerika. Dat zei zaterdagmiddag prof. dr. W. Brand uit Leiden, op de voorjaarsconferentie van de Surinaamse studenten vereniging S.S.V. in „De Haven" in Wassenaar. Hij sprak o „Problemen, samenhangende met het dekolonisatieproces in de wereld". Wim Sonneveld was ziek en is weer beter Wim Sonneveld heeft als "gevolg van een korte ziekte tydens de paasdagen in enige voorstellingen van „My fair lady" in Carré te Amsterdam niet kunnen op treden. Zfjn rol werd gespeeld door zijn plaatsvervanger Eduard Palmers. Tij dens de avondvoorstelling op tweede paasdag stond Wim Sonneveld weer op de planken. Met een korte vlaggeparade, waarbij in verschillende Surinaamse kleder dracht gestoken jongedames secondeer den, het hijsen van de vijf sterren tel lende Surinaamse vlag en het zingen van het volkslied werd de conferentie geopend. Daarna was er een lunch, waaraan o.a. aanzaten minister Pos, ge volmachtigd minister voor Suriname, minister Korthals, vice-premier, Rooms- katholieke en reformatorische geestelij ken en een groot aantal genodigden en conferentiegangers uit het hele land. Na minister Pos sprak de heer Kort hals. Intellectuelen zullen stellig een plaats vinden in Suriname, dat thans een volledige ontwikkeling doormaakt. „De perspectieven zijn er zeer gunstig", aldus de vice-minister president. De conferentie besloot een telegram te zenden aan Surinames gouverneur van Tilburg en aan de Surinaamse rege ring. Prof. Brand was de eerste van drie gastsprekers. Hij ging in op de dekoloni satie, een begrip dat men niet in woor denboeken aantreft, naar hij zei, maar dat na de tweede wereldoorlog een rea liteit werd. „De periode van het kolonialisme is thans voorgoed voorbü", meende hy. Als oorzaken daarvan noemde hij pro testen er tegen in het moederland zelf, het nationalisme in de koloniën, al acht te hy de betekenis daarvan relatief ge ring, de tegenstand ertegen in zowel Amerika als de Sowjet-Unie en de in vloed der V.N. Steeds is er in het Westen geprotes teerd tegen kolonialisme, steeds zijn er geweest die twijfelden aan het goed recht van het vervullen van een missie in de overzeese gebiedsdelen, zei hij. Prof Brand wees er op, dat het na tionalisme en de ontwikkeling tot zelf standigheid maar van beperkt belang kan zijn. De middelen tot autonomie ontbreken en een kleine gewapende min derheid (hij noemde in dit verband Zuid-Afrika) is in staat lang de meer derheid te bedwingen. Het is noodzake lijk, aldus spreker, dat de koloniën ook hun kenmerken als zodanig verliezen. Dekolonisatie wordt pas zinvol als het daartoe komt, maar op zich zelf lost het geen problemen op. „Integendeel", as prof. Brand, „er komen (onder ontwikkelde gebieden!) Daardoor nog problemen bij. Het bestaan van aeze ge bieden achtte hij voor het Westen een zegen, het behoedt het ervoor dat 't in slaapt in zelfgenoegzaamheid. Prof. dr. J. Einaar, directeur van het kabinet van de gevolmachtigd minis ter van Suriname, ging in op de ver houding Nederland-Suriname. „Surina me groeit naar onafhankelijkheid toe", zei hij, „alleen Defensie en Buiten landse Zaken blijven onder gemeen schappelijk beheer. De autonomie hangt af van drie criteria: is het land in staat tot eigen volksvorming te komen, is het economisch sterk genoeg en zullen de so ciale omstandigheden dat mogelijk ma ken". Zondag sprak prof. dr. R. van Lier over actuele maatschappelijke proble men rond de verhouding Suriname- Nederland. Er is in Suriname een sociale revolutie aan de gang. Er komt een nieuwe middengroep en het land ver toont alle kenmerken van een jonge natie. In Nederland constateerde hij naast belangstelling ook onverschillig heid tegenover dit overzeese deel van het Koninkrijk. Nederland neemt ten aanzien van de keuze van Suriname een afwachtende houding aan, aldus spreker. Suriname heeft thans de helft van het tienjarenplan achter zich en bet land is nog midden in zijn ontwikkeling. „Ne derland heeft hier een taak", vond prof. Van Lier, die o.m. de sterke bevolkings groei onderstreepte. Tweede Paasdag be sloot SSV haar druk bezochte voor jaarsconferentie, die tot motto had „de maatschappelijke band tussen Surina me en Nederland". De speciale afgezant van president Kennedy. Averell Harrlman, heeft na zijn terugkeer van een studiereis door acht Europese en Aziatische landen ver klaard van mening te zijn, dat Chroesjt- sjow geen oorlog wil, „ook al volgt hij misschien een politiek van lopen langs de rand van de afgrond". Harriman is tegen erkenning van communistlsch-Chlna. „Als China niet erkend wordt, zal het er misschien toe kernen zfjn agressieve houding t* laten varen en zijn internationale verantwoor delijkheid te aanvaarden". President Kennedy staat volgens Har riman in het buitenland goed aange schreven. Wachttorens in Zuid-Afrika De Zuidafrikaanse minister van De fensie, Jacobus Fouché. heeft in een persgesprek gezegd dat zijn departement in strategische delen van het land 160 betonnen wachttorens zal laten bouwen „teneinde de militaire kampen en op slagplaatsen beter te kunnen bescher men". Advertentie WW I mixers haardrogers - keukenmachines Op de onbewaakte overweg nabij de halte De Riet te Almelo, werd gistermorgen om tien voor tien een kleine, nieuwe personen auto door de van het station Almelo komende Scandinavië-expres ge grepen, waardoor twee inzittenden werden gedood en de auto vernield werd. De beide slachtoffers waren de 46- jarige mevr. E. H. Veerenhuis— Veneklaas, die de auto bestuurde en de 47-jarige heer C. van Rosendal, belden uit Almelo. De trein botste met een vaart van 75 km per uur tegen de auto, waardoor het wagentje ongeveer 275 meter werd meegesleurd. Het ongeluk gebeurde niet ver van de woning van mevrouw Veerenhuis. Haar man, de landbouwer J. Veerenhuis, had een nieuwe wagen gekocht. Chef-monteur Van Rosendal, gehuwd en vader van drie kinderen, was bereid mevrouw Veerenhuis te leren rijden. Het tweetal kwam van de boerderij, toen de wagen de hooggelegen onbewaakte overweg in de Steffensweg naderde. De wagen stopte vóór de bestuurster de rails zou oversteken. Van rechts uit de richting Hengelo naderde een trein, maar deze was nog ver weg. Waarschijnlijk kwa men de inzittenden van de auto toen tot de overtuiging dat er nog ruimschoots tijd was om over te steken. Althans de wagen kwam weer op gang, om enige meters verder gegrepen te worden door de van links komende exprestrein, waaraan blijkbaar geen aandacht was geschonken. De bestuurder van de trein had nabij de halte De Riet waarschu wingssignalen gegeven, doch het is waarschijnlijk, dat noch mevrouw Vee renhuis. noch de heer Van Rosendal vol aandacht als zij blijkbaar zijn geweest voor de andere trein, deze signalen heeft gehoord. Mevrouw Veerenhuis had geen kinderen. Zaterdagavond fietste de 82-jarige P. ter Voort om de gesloten automa tische halve overwegbomen aan de Mid- derduinweg te Santpoort. De bejaarde wielrijder werd gegrepen door een van IJmuiden komende trein. Gistermorgen overleed hij in het ziekenhuis te IJmui den. Twee Duitse personenauto's zijn zaterdagavond op de Afsluitdijk bij Den Oever frontaal tegen elkaar gevlogen. Met grote snelheid wilde een wagen een scooter inhalen, toen van de andere kant ook een Duitse personenauto met grote snelheid naderde. De wagens vlo gen met een verschrikkelijke klap tegen elkaar en werden totaal vernield. Een 23-jarige Duitser werd levenloos uit een wrak gehaald. Zijn metgezellin werd zwaar gewond in een ziekenhuis te Den Helder opgenomen. In de andere wagen zaten vier Japanners, werkzaam in Düsseldorp. Zij werden licht gewond. Zaterdagavond is in een ziekenhuis te Sittard het zesjarige meisje M. Dirks uit Roosteren overleden, dat enkele uren tevoren door een auto was gegrepen. Zij stak aan de hand van haar vader de weg over, toen zij zich plotseling los rukte. Voor de ogen van haar vader werd ze door een auto aangereden. Op de eerste paasdag hielden twee jeugdige Amsterdammers in de Utrecht sestraat een fatale bromfietswedstrijd. De 16-jarige G. Pijtsman slipte namelijk. Hij viel en werd aangereden door een auto. 's Avonds overleed hy in het Weesperpleinziekenhuis. PORSELEINEN KOP EN SCHOTEL Normale prijs f 1.25 Alleen woensdag f 0.85 DRINKGLAZEN Normale prys 6 voor f 1.50 Alleen woensdag 6 voor f 0.98 LEIDEN koopcentrum voor serviesgoed en glaswerk EMAF, Dorpsstraat 2630 te Zoeterwoude, Tel. 01715207, vraagt voor direct Hoog loon Aanmelding: dagelijks aan de fabriek. Te koop gevraagd Schrift, aanb. aan het bur. van dit blad onder no. 44593. Het hoofd van het gemeen tebestuur van Zoeterwoude brengt ter algemene kennis, dat op de secretarie der ge meente voor een ieder ter in zage is nedergelegd van 5 april 1961 tot en met 2 mei 1961 een ontwerp plan tot aanvulling en wijziging van het door de raad dezer ge meente in zyn vergadering van 23 november 1960 vast gestelde uitbreidingsplan in hoofdzaak voor de gemeente. Bezwaren tegen voornoemd ontwerpplan kunnen tot en met 2 mei 1961 by de raad worden ingediend. Zoeterwoude, 30 maart 1961. Het hoofd van het gemeen tebestuur van Zoeterwoude DETMERS. EXTRA WEEKRECLAMES per 500 gram Pracht RUNDERLAPPEN1.70 KARBONADE (klein beentje) 1.98 HACHEEVLEES 1.50 VERSE WORST (of SAUCIJSJES) 1.40 DOORR. SPEKLAPJES0.88 VERS MAGER SPEK 1.48 GEHAKT (halfom) 1.30 met gratis zakje krulden. RUNDVLEES g KALFSVLEES Magere lappen 2.20 g Kalfslappen2.30 Riblappen 2.20 Q Kalfsfricandeau 3. Rosbief (vanaf) 2.75 g Kalfsvinken 2.50 Biefstuk (tartaar) Kalfspoelet 2.20 100 gram 0.50 q, Kalfsgehakt2. Soepvlees 1.80 Onze heerlijke rookworst 1.25 500 gram 200 gram HAM 98 ct. 200 gram PEKELVLEES90 ct. 200 gram ZURE ZULT 36 ct. 200 gram BLOEDWORST 36 ct. 200 gram HAMWORST 60 ct. Met verschillende weekredames. ONS SUCCES: 1 kilopak voor uw ERWTENSOEP 89 ct. 1 liter ERWTENSOEP 98 ct. Verpakt in beker, gemakkelyk mee te nemen. Steenstraat 20 Haarlemmerstr. 216 DONDERDAG 6 APRIL in de Donderdag-cyclus met Aanvang 2.30, 7.—, 9.15. ALLE LEEFTIJDEN.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5