DRUKTE TIJDENS VERREGENDE PAASDAGEN VIEL NIET TEGEN WEERBERICHT Kennedy gaat eind mei De Gaulle bezoeken Tachtig auto's beschadigd bij chaos tussen Woerden en Gouda China laat Amerikaan na tien jaar vrij Kindje van kapitein Lugthart en kok van kustvaarder verdronken Prof. De Quay op Schiphol: (9ud 9ïJe teuwss Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 4 APRIL 1961 No. 30320 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Ondanks kille wind en druilerige regen Kil, koud, nat en voor velen verregend. Dat waren de paasdagen 1961. Nagenoeg de gehele eerste paasdag en een groot deel van de tweede viel een nare druilige regen gestaag uit de donkere wolken. Het was triest en troosteloos. Voor de tallozen, die daardoor hun paasplannen in het water zagen vallen, kan het nauwelijks een troost zijn, dat de toeristische oogst ondanks het vroege tijdstip van deze Pasen en ondanks al die natuur lijke tegen(neer)slag nog is meegevallen. Verkeersknoop Botsingen waren in die drukte vanzelfsprekend aan de orde van de dag, maar de grootste schade en enorme verwarring ontstond er gisteravond tussen Zoetermeer en Woerden op de Rijksweg van Den Haag naar Utrecht. Niet minder dan tachtig personenauto's werden beschadigd of geheel vernield in een volkomen onontwarbare ver keersknoop. Acht personen moes ten met verwondingen naar zieken huizen in de omgeving worden overgebracht. Keukenhof ontving 70.000 bezoekers Dat is slechts een pleister op de natte wonde van de vreemdelingenindustrie. Alles bü elkaar is de A.N.V.V. niet eens ontevreden met het resultaat, ook kan dat dan al niet in de schaduw van het recordbezoek van Pasen vorig jaar staan. Van Goede Vrydag af is een gestadige, hoewel zelden drukke stroom van vreem delingen voor paasverblijf in Nederland binnengereden. Geheel volgens de ver wachtingen was de belangstelling uit West-Duitsland het grootst. Zij liet die uit Noord-Frankryk, België en de Scan dinavische landen vooral Denemarken ver achter haar. Daarnaast kwamen vele geallieerde militairen ook de paas dagen in ons land doorbrengen. Het dagbezoek van buitenlanders per autobus is nog aanzienlijk geweest. De logiesinformatiediensten van de twintig WV's en de ANW hebben be paald niet stil behoeven te zitten, al was het aantal toeristen dan geringer dan vorig jaar. Toen moesten er 40.000 vreemdelingen onder dak gebracht wor den, dit jaar „slechts" 15.000. Een indruk van de verdeling van de paasdrukte geven de cijfers van de logiesdiensten van Goede Vrijdag af: Amsterdam 4650, Katwijk 2100, Rotterdam 1500, Den Haag 1000, Utrecht 850, Haarlem 750, Arnhem 600, Eindhoven 550 en Breda 300. Het buitenlandse bezoek richtte zich in de eerste plaats op de bollenstreek. Keuken hof kreeg ondanks het gure weer in die vier dagen nog bijna 70.000 bezoekers te verwerken. Diep in de regenjassen ge doken, zo mogelijk onder de betrekkelijke bescherming van een paraplu, liepen de duizenden op de paden langs de ontlui kende kleurenpracht. Zo was het ook in Den Haag. waar nog altijd een 20.000 personen het weer trotseerden om Madu- rodam te bezichtigen. Op Schiphol kwamen er ongeveer 16000. Bespreken Ook in de balplaatsen viel de drukte, ondanks wind en regen, niet eens tegen. Het was er niet overdadig druk. Ook niet in Katwijk en Noordwijk. Maar toch kwamen velen nog een kijkje nemen, bleven er even hangen en sommigen gingen dan meteen op zoek naar een verbiyf voor de zomervakantie. Vooral de Duitsers namen aan deze speurtocht deel. Voor het allerhoogste hoogseizoen viel het niet meer mee om een plaatsje ergens te vinden, maar voor juni en juli zyn echt nog niet alle huisjes verhuurd. Zeker niet in Katwyk. Vanzelfsprekend waren de slechte weersomstandigheden voor vele bedrijven die het van vertier in de open lucht moet hebben, funest. Daarentegen was bijvoorbeeld het museumbezoek tijdens de paasdagen over het algemeen goed. De belangstelling kwam hier vooral van Nederlandse zijde. Anders was het ge steld met het drukke bezoek aan theater en bioscoop. De indruk bestaat, dat in vele plaatsen hieraan ook door veel bui tenlanders werd deelgenomen. Mobiel Opmerkelijk is, dat het buitenlandse toerisme voor wat de verblijfplaatsen betreft veel mobieler was dan voorheen. Duizenden op de eerste paasdag in de kustprovincies vertoevende Duitsers trok ken tegen de avond naar Utrecht, Het Gooi, de Veluwe en Arnhem en brachten daar wat leven in de brouwery. Daardoor kon het gebeuren, dat het niet in hoofdzaak onze oosterburen waren, die gistermiddag en -avond de Rijkswegen van het westen naar het oosten met hun auto's bevolkten. Iedere politieman, die op de grote wegen dienst heeft gedaan, kan het beamen: de Duitsers waren al lang op weg naar huis. De grootste drukte, vooral op de wegen in het centrum van ons land, werd ver oorzaakt door de terugkeer van duizen den Nederlanders uit de Randstad Hol land, die aangelokt door de zonneschijn in de morgenuren de voet nog even op het gaspedaal hadden geplaatst om naar de bossen te rijden. NU EN DAN REGEN De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Zwaar bewolkt met nu en dan regen. Matige wind aanvankelijk oostelijk, later uit zuidelijke richtingen. Zachter. (Opgemaakt te 11.15 uur). 5 APRIL. Zon op: 6.07 uur: onder: 19.20 uur. Maan op: uur; onder: 8.36 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.49 en 18.11 uur, laagwater te 1.35 en 14.01 uur. De verkeersgroepen Leiden. Den Haag en Utrecht van de Rijkspolitie werden ingezet om te trachten enige orde te scheppen in de onoverzichtelijke chaos, die op verschillende plaatsen was ont staan. Vooral bij Reeuwijk, Waddinx- veen en Zoetermeer kwamen er veel botsingen voor tijdens een ongewoon druk verkeer op deze Rijksweg. Van zes uur af heeft het gemotoriseerde verkeer op deze routes met enorme vertragingen te kampen gehad. Kilo- Ramp met üjoesjin: geen sabotage Kapitein Reichel, de Westdeutse in specteur die is belast met het onder zoek naar vliegtuigongelukken, heeft za terdag verklaard dat er géén aanwij zingen bestaan dat het vorige week dins dag nabij. Neurenberg omlaag gestorte en in brand gevlogen Tsjechoslowaakse „Iljoesjin"-straalpassagiersvliegtuig- ten gevolge van sabotage is verongelukt. meterslange files auto's reden stap voets over het met glas bedekte weg dek, langs de wrakken van de auto's door. Veel auto's stonden gisteravond nog onbeheerd langs de kant van de weg. Garagehouders in Gouda en omgeving kregen van de politie opdracht de wrak ken weg te slepen. Bij een garagehouder in Reeuwijk stonden er gisteravond al tien. Een landbouwer haalde er met een tractor vijf tegelijk weg. Om midder nacht was de situatie op dit weggedeelte nog steeds niet normaal. Politie-autoriteiten waren er echter van overtuigd, dat de omvang van de chaos minder had kunnen zijn, als de automobilisten meer acht hadden gege ven op de blauwe en gele knipperlichten van de Rijkspolitie. Communistisch-China heeft besloten de 60-jarige Amerikaan Robert McCann, die in 1951 tot 15 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld op beschuldiging van spionage, vrij te laten, aldus meldt het persburau „Nieuw China". De echtgenote van McCann vloog op 28 maart naar China, nadat zij verno men had dat McCann aan longkanker leed. Zij bezocht hem vorige week voor het eerst in zijn gevangenschap. „Nieuw China" zegt verder, dat Mc Cann onlangs ernstig ziek is geworden. Zijn vrouw had herhaaldelijk verzocht haar man naar huis te mogen brengen. „De hoge volksrechtbank in de pro vincie Hopei heeft nu, in de geest van menslievendheid, het verzoek van me vrouw McCann ingewilligd. McCann zal op 5 april met zijn vrouw China verla ten". aldus „Nieuw China". McCann is een van de vijf Ameri kanen die in een Chinese gevangenis zitten. Hij was vele jaren directeur van een Amerikaans in- en uitvoerbedrijf in China, toen hij in juni 1951 in Tientsin werd aangehouden. Drama op de Theems Ouders hadden al drie kinderen verloren De kapitein van de Nederlandse kustvaarder „Despatch" en zijn vrouw zagen dit weekeinde hun jongste en enig overgebleven dochtertje samen met de kok van het schip voor hun ogen in de Theems ver drinken. Het gebeurde in East Greenwich bij Londen, waar de 199 ton metende en uit Groningen afkomstige „Despatch" een lading gemalen oesterschelpen uit Denemarken had gebracht. De kustvaarder lag naast een aantal lichters te wachten op het keren van het getij. Kok W. F. Post tilde het 4-jarige dochtertje van kapitein Lugthart, Al- fiena, op, om haar over te zetten op de lichters. Hij gleed uit over iets glads op het dek en samen vielen zij over boord in het snelstromende Theemswa- ter. Kapitein Lugthart"" (51) trachtte zijn schip bij te draaien om dichter bij de twee drenkelingen te komen, maar zag dat het niets gaf en wierp in wan hoop een zwemvest naar de kok en zijn dochtertje. De kok zag alleen kans het zwemvest aan te raken, maar werd toen weggezogen. Verscheidene mensen, die het drama eveneens hadden gezien, pro beerden hulp te bieden. De machinist van een douaneboot, de 56-jarige Sid ney Griffin, greep een zwemvest en dook in de Theems. De stroom was ech ter ook voor hem te sterk en hulpeloos moest hij toezien hoe Alfiena en de kok wegdreven. Het stoffelijk overschot van Alfiena werd tenslotte gevonden door twee leer lingen van de Londense zeevaartschool, die met een skiff op de Theems voeren. Zij brachten haar aan land. Het stof felijk overschot van Willem Post werd bijna een kilometer verder stroomaf waarts gevonden. Mevrouw Brenda-Lugthart, afkomstig uit Wolverhampton in Midden-Engeland vertelde later met wanhoop in haar stem dat zij reeds drie kinderen had verloren aan een nierziekte. „Toen Al fiena werd geboren hoopten mijn man en ik dat wij nu eindelijk wat vreugde zouden beleven. En nu dit vreselijke ongeluk". Pasen werd voor kapitein Lugthart en zijn vrouw dus een begrip van droef heid, gesymboliseerd door een verlaten schommel aan de laadbomen van de „Despatch". Mei te vroeg voor R.T.C. met <le West De Surinaamse regering is nog erg vaag in de concretisering van de zaken, die zij op R.T.C. ter sprake wil brengen. Prof. dr. J. E. de Quay, die vanmorgen na een oriëntatiebezoek van drie weken DE ONTVOERING VAN DE KLEINE ERIC PEUGEOT Hebt u het authentieke relaas van de kidnapper Pierre Larcher zelf, met alle bijzonderheden over zijn laffe misdaad, gemist? Jammer! Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Druipende bloemenslingers boven parapluus en een spiegelend pla veisel; Pasen 1961. De berg komt naar Mohammed De Amerikaanse testpiloot, Joe Walker, breed lachend voor zijn raketvliegtuig van het type X-15, waarmee hij een recordhoogte van bijna vijftig kilometer bereikte. Frans-Amerikaanse betrekkingen zijn slechter geworden De ontmoeting tussen Amerika's en Frankrijks staatshoofden, de presidenten John Kennedy en Charles de Gaulle, die volgens een recente verzekering van Kamer voorzitter Chaban Delmas in de sterren geschreven stond, zal eer der plaats vinden dan werd ver wacht en wel op 31 mei aanstaande. De tweede verrassing van het gelyk- luidende communiqué dat gisteren op het zelfde moment in Washington en Parys over deze ontmoeting gepubli ceerd werd, is dat tegen de nadrukkelij ke voornemens die hij by zijn verkie zingscampagne tot uiting had gebracht, Kennedy toch nu reeds het Amerikaan se grondgebied verlaten zal, want niet generaal De Gaulle, doch president Kennedy zal zich voor dit treffen op reis moeten begeven. Kennedy, die door zijn wouw die- van Franse afkomst is, begeleid za. wor den, hoopt drie dager, in Frankrijk te kunnen blijven. Ofschoon nog verschil lende landen, waaronder de Westduitse Bondsrepubliek, al uitnodigingen naar Washington moeten hebben gezonden, wordt het wel uitgesloten geacht dat het Amerikaanse staatshoofd eveneens nog andere Europese hoofdsteden met een bezoek zal kunnen vereren. De omstandigheid dat. in tegenstelling met de Engelse premier Macmillan en de Westduitse Bondskanselier Adenauer, die zich voor een kennismaking met de Amerikaanse president naar Was hington moesten of moeten begeven, ge neraal De Gaulle tegenover zijn jonge collega in zijn eigen land als gastheer zal kunnen optreden, wordt in Parijs uit verschillende protooolafre motie ven verklaard. De Gaulle is vorig jaar, zo merkt men op in Parijs, al in de Ver enigde Staten geweest en omdat hij in tegenstelling tot Adenauer en Macmil lan evenals Kennedy staatshoofd is zou de diplomatieke hoffelijkheid nu heb ben geëist, dat dit keer Mohammt:- niet naar de berg, doch de berg naar Mo hammed komt. Hoewel De Gaulle protocolaire kwes ties, zo die tenminste in zijn kraam te pas komen, gewoonlijk zwaar laat we gen, is het waarschijnlijk dat de dyna mische Kennedy over alle prestige-over- wegingen vrij gemakkelijk heen heeft willen stappen om nu een poging te wa gen de Frans-Amerikaanse betrekkin gen zo snel mogelijk te verbeteren. De heersende Amerikaans-Franse ma laise zou inderdaad verschillende van zijn plannen ernstig kunnen bedreigen. Onlangs is er, naar aanleiding van de Franse weigering aan de kosten van de Kongo-expeditie der Verenigde Naties bij te dragen, al op gewezen, dat De Gaulle op een crisis in de diplomatieke relaties met Washington schijnt aan te willen sturen. Het getuigt daarom van voortvarend heid en van een zekere bereidheid tot zelfverloochening, dat Kennedy die overigens een diepe bewondering voor Dc Gaulles staatsmanschap moet koes teren, nu tydig tracht in te grijpen om deze crisis by te leggen. 9 Slot od pag. 2 aan de West op Schiphol terug keerde meende dan ook, dat de maand mei voor een officiële con ferentie wel wat vroeg zou zijn. „Suriname dat ongetwijfeld de kwestie van de eigen buitenlandse vertegenwoordiging ter sprake zal brengen, heeft zijn wensen nog niet duidelijk geformuleerd. Nederland en ook de Ned. Antillen hebben geen enkele behoefte aan een RTC, hoewel wij er niet afzijdig tegen over staan. Zo'n conferentie moet echter grondig worden voorbereid. „Misschien dat in de maand mei wel met het vooroverleg kan wor den begonnen", aldus de minister president. Deze werd op Schiphol verwelkomd door zijn echtgenote, de vice-premier de heer H. A. Korthals en de gevolmachtigd ministers van Suriname en de Ned. An tillen. mr. R. H. Pos en de heer W. F. M. Lampe. Over de buitenlandse vertegenwoordi ging, die Suriname op het verlang lijstje heeft staan, zei prof. De Quay: „Of dit mogelijk is binnen het statuut, zal nog nader moeten worden bezien. Overigens heeft Suriname al een ver tegenwoordiging in Amerika, de heer L. Lichtveld, die aan de Nederlandse am bassade is verbonden om de Surinaam se belangen aldaar te behartigen". Prof. De Quay, die voor het eerst in zijn leven in een straalverkeersvliegtuig had ge vlogen (de reis New York—Amsterdam duurde slechts 6% uur) is tien dagen in Suriname en tien dagen op de Ned. An tillen geweest. Hij zei grote bewondering te hebben voor het tienjarenplan van Suriname en het Wageningen-project noemde hij „indrukwekkend". De minister-president, die om kwart over zeven in Nederland aankwam heeft de paasdagen doorgebracht bij zijn dochter in Canada. Prof. dr. De Quay zal morgen om 17.55 uur over beide Hilversumse zen ders een toespraak houden naar aanlei ding van de installatie van de Nieuw- Guinea-raad. Japanse raket naar 350 km. hoogte Zaterdag is bij Akitan in het Noor den van Hondo de eerste Japanse drie trapsraket Kappa-9" met succes gelan ceerd. De rakettwaalf-en-een-halve meter lang en weegt 1.530 kilo. Zij be reikte een hoogte van 350 kilometer in ruim tien minuten tijds. Uit Het Leidsch Dagblad van van 4 ap-il 1861: Dezer dagen herdacht de heer Moltzer zijn 40-jarige dienst als griffier bij de Leid- sche Rechtbank; - een voor recht dat zeldzaam genoten wordt en uit dien hoofde be langstelling verdient, - een voor- regt, te meer te waardeeren daar den hooggeklommen leeftijd l' hem niet verhindert die betrekking nog met onver- flaauwden ijver waartenemen. Openbare verkooping o.a. Een huis en erf, in de tweede Haverstraat, tusschen Rijn- en Kraaierstraten, wijk III no. 126, groot 37 ellen. Verhuurd voor 40 cents per week.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1