amwmsMhw/ H FLESSEHALS BIJ HAAGSE SCHOUW GAAT VERDWIJNEI Brand op Bloemgracht' ei I Kreymborg 16. Drie dodentivee zwaargewonden I igtvóet nieuw \RATTEN- DINSDAG 4 APRIL 1961 Een van de flessehalzen in de Rijksweg 4 tussen Den Haag en Amsterdam is de omgeving van Haagse Schouw, Slaagh en Witte Palen. Ontelbaar is het aantal ongelukken, dat op dit smalle en bochtige weggedeelte met enkele belangrijke zij wegen en kruispunten en een veel te smalle brug over de Ryn in de na-oorlogse jaren mensenlevens heeft gekost en grote materiële schade heeft ver oorzaakt. Deze Rijksweg is tussen Wassenaar en Haagse Schouw aanzienlijk verbreed en van royale, geschei den rijbanen voorzien, op het laatste stukje bij Haagse Schouw na. Daar is de weg drie rijbanen breed voor de beide, niet gescheiden rijrichtingen. Aan de Oegstgeester zijde blijft de weg tot voorbij de Witte Palen op deze ontoereikende breedte. De verbreding en scheiding van rijbanen is hier niet voortgezet, omdat reeds lang by Rijkswaterstaat plannen bestonden om de gehele bocht van de Slaagh (de uitmonding van de Lage Mors weg op de Rijksweg) af te snijden. Deze plannen hebben thans definitieve vorm gekregen. Nog dit jaar (wanneer is overigens nog niet nauw keurig bekend) hoopt Rijkswaterstaat met het ver wijderen van deze flessehals in een van de drukste verkeerswegen van het land te beginnen. De uitvoe ring van het werk zal ongeveer 3\i jaar in beslag nemen. Op deze luchtfoto van A ero - Con tractors hebben wij het nieuwe wegbeloop ingetekend. Duidelijk is op de foto van rechts naar links lopend de bebou wing langs de Rijnoevers te zien. De donkere partij in het midden is de begraafplaats Rhijnhof, waar onder men de brug bij het Haagse Schouw ziet. Rechts daar boven de bocht in de huidige Rijksweg bij de Slaagh, en geheel rechts boven op de foto de Vogelbuurt met links daarop aansluitend de bebou wing van Oegstgeest en (het donkere vlak boven) het boscomplex van Endegeest. Links onder op de foto het nieuwe tracé van de Rijksweg (in witte lijnen getekend). In de richting Den Haag-Amsterdam rijdend buigt dit tracé eerst naar rechts van de bestaande weg af, om daarna het huidige tracé te kruisen en links van Rhijnhof over een nieuwe beweegbare brug de Rijn te kruisen en over een viaduct in een flauwe bocht naar de Witte Palen te lopen. Genoemd nieuw viaduct (getekend met een niet gelijkvloerse kruisweg met een pijltje naar Leiden) is bedoeld om een vlotte verbinding te garanderen tussen de twee gedeelten van het uitbreidingsterrein van de Leidse Univer siteit, dat aan weerszijden van de nieuwe weg tussen Rijn en Academisch Ziekenhuis is gelegen. Voorts zijn op de foto enkele nieuwe aansluitingen op het bestaande wegennet getekend. De totale kosten van het project zullen ongeveer vier miljoen gulden bedragen. Onvoorzichtig roken... Drie opvarenden van de kustvaarder „Bloemgracht" zijn gistermor gen om het leven gekomen bij een brand aan boord van het schip in de haven Turku in Zuidwest-Finland. Het zijn de vol-matrozen Donald van der Pal, uit Alkmaar, (geb. in 1943), Johannes Gerhardus van den Berg uit Den Haag (geb. in 1931) en de Spanjaard Jose Joventine Quinants-Torrado. Twee bemanningsleden, Gerrit van Zanen uit Scheveningen en Andreas Stoter uit Best (Noord-Brabant) zijn zeer ernstig gewond en verkeren in levensgevaar. Leden van de bemanning ontdekten de brand 's morgens om 6 uur plaatse lijke tijd. Zy trachtten de brandweer op te bellen vanuit een telefooncel op de kade; deze telefoon was echter defect. De bemanning van een Fins schip heeft daarna de brandweer gewaarschuwd. De brandweerlieden troffen de twee ernstig gewonde mannen in de gang van het schip aan. zy zyn onmiddellijk naar het ziekenhuis overgebracht. Nadat de brand was geblust vond met de stoffe lijke overschotten van de drie slacht offers in de hutten. Het staat vast, dat de brand ontstaan is door onvoorzich tigheid by het roken. De ,31oemgracht (500 bruto r.t.), is eigendom van de C.V. Grachtmy in Am sterdam. De kustvaarder had in de haven van Turku een lading hout ingenomen be stemd voor Amsterdam. De brand heeft verscheidene uren gewoed, doch alleen is schade aangericht in de hutten van de bemanning. De „Bloemgracht" zal vermoedeiyk omstreeks het einde van Weet je, dat die dingen die op het dak staan, minstens zo oelangryk zyn als dat apparaat waar ze 't op zienDaarom hebben er natuurlijk ook zoveel mensen t.v. van LIGTVOET. deze week uit Turku vertrekken. De schade wordt ter plaatse voorlopig her steld. In ons land zullen verdere repa ratiewerkzaamheden verricht worden. De ouders van Gerrit van Zanen, zijn per vliegtuig naar Finland vertrokken. Zyn verwondingen zyn zo ernstig dat men het ergste vreest. Ook de toestand van Andreas Stoter is in hoge mate zorgwekkend, zo deelde men gisteravond van de zijde van de redery mee. Erkende Philips service Ce/1 gong noor gangetje IZ 'S lenend^ GANGETJE 12 TEL. 23005 VESTIGING NED. BOEREN IN BRAZILIË Lening 1 'A miljoen dollar De Inter-Amerikaanse Bank heeft zich bereid verklaard als financieel agent op te treden voor een lening van 1.250.000 dollar ten behoeve van de vestiging van 700 Nederlandse gezinnen in de Neder landse landbouwkolonie „Holambra" in Brazilië. De lening is verstrekt door de intergouvernementele commissie voor Europese migratie. De kolonie is in 1948 gesticht in de ge meente Jagueriuna in de staat Sao- Paulo. Chinees-Indonesisch communique Wederzijdse steun Communistisch China en Indonesië hebben zaterdag in een gezamenlijk communiqué de eis gesteld, dat er een einde moet worden gemaakt aan „inter ventie van buitenlandse mogendheden" in Laos en Kongo, aldus het Indonesi sche persbureau Antara. In het communiqué, dat ondertekend is door de Chinese vice-premier, maar schalk Tsjen Yi, en de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Soe- bandrio, wordt gezegd dat een oplossing voor de problemen in Kongo en Laos „moet worden overgelaten aan de bevol king van deze twee landen". Het is drin gend noodzakelijk, dat binnen de kortst mogelijke tijd een tweede Afrikaans- Aziatische conferentie wordt belegd om internationale problemen te bespreken, aldus het communiqué. In het communiqué wordt verder ver klaard, dat Tsjen Yi er opnieuw de nadruk op gelegd heeft, dat China de Indonesische aanspraken op Ned. Nieuw- Guinea steunt. Dr. Soebandrio verklaar de zich solidair met de stryd van China om Formosa. Er wordt op aangedrongen dat de V.N. de afgevaardigden van com munistisch China als vertegenwoordigers van China erkennen. Maarschalk Tsjen Yi en dr. Soebandrio hebben een vriend schapsverdrag en een culturele overeen' komst ondertekend. In het vriendschapsverdrag wordt ge zegd, dat Indonesië en China „de onder linge geschillen zullen by leggen in de geest van ware vriendschap en goodwill via diplomatieke kanalen en op andere vreedzame wijze". (Het voornaamste ge schilpunt tussen China en Indonesië betreft de Chinezen in Indonesië, die in landelijke districten geen handel meer mogen dryven en moeten kiezen tussen de Chinese en Indonesische nationali teit). In het communiqué wordt nog ver klaard. dat geschillen tussen Afrikaanse en Aziatische landen moeten worden ge regeld in overeenstemming met de tien beginselen, welke op te Bandoeng ge houden conferentie van Aziatische en Afrikaanse landen werden aanvaard en op basis van de vyf beginselen voor een vreedzame internationale samenleving. Indonesië en communistisch China spreken zich uit voor steunverlening aan de „vrijheidsworsteling van het Algeryn- se volk". Zy willen in het algemeen alle Proefboringen in diepe zeebodem Geleerden en technici aan boord van de Cuss I zijn er ter hoogte van het eiland Guadeloupe voor de eerste maal in geslaagd een boring op de zeebodem te verrichten op de aanzienlijke diepte van ruim drie-en-een-halve kilometer. Men heeft op de zeebodem een petro- leumboor laten zakken. Ondanks tegen werking van het weer (golven van vier meter en een wind van 40 km per uur) is men onmiddellijk met boren begon nen: de boor die verbonden is aan een kabel van 3,7 kilometer lengte, begon te draaien en is tot 75 meter in de zee bodem doorgedrongen. Op die diepte brak de kabel. Vervolgens zijn nog en kele proefboringen gedaan die alle suc ces hadden. De geleerden hopen spoedig het record van 75 meter te kunnen breken. Zy konden twee monsters van de zeebodem, elk bijna een meter lang, aan de oppervlakte brengen. De onderneming, die georganiseerd wordt door een wetenschappelijk bureau, heeft ten doel, door middel van borin gen de eerste twee lagen van de uit drie lagen bestaande aardkorst te bestude ren als onderdeel van het onderzoek naar de geschiedenis van de aardbol. Een voorlopig onderzoek van de grys- groene monsters wijst erop dat de zee vroeger veel „dichter bevolkt" was dan tegenwoordig: men ontdekte met een microscoop dat de monsters waren sa mengesteld uit een verzameling fossie len. Heidenrijk te oud. De Amsterdamse Ingrid Heydenryk is zaterdag tweede geworden in de eind strijd floret dames van de officieuze we reldkampioenschappen schermen voor de jeugd, die in Duisburg worden ge houden. De eerste plaats was voor het 18-jarige Parijse schoolmeisje Cathrin Rousselet met zes overwinningen. In grid Heydenryk won vijf van haar ze ven partijen. De tweede Nederlandse vertegenwoordigster, de nationale kam pioene Marion Crawfurd, eindigde met één overwinning op de achtste en laat ste plaats. De voornaamste Nederlandse troef en kanshebber op de titel sabelschermen, de Amsterdammer Boudewijn Heiden rijk, werd uitgeschakeld zonder ook maar éénmaal op de loper gestaan te hebben, Heidenrijk bleek namelyk ten gevolge van een recente reglements wijziging, die in de Nederlandse scherm- wereld nog niet bekend was, juist en kele maanden te oud voor deelneming aan dit jeugdtoernooi. De andere Nederlandse sabreur, Rob van Oosten, werd in de voorronden uit geschakeld. Bij het degenschermen eindigde Max Dwinger op de vijfde plaats. Tijdens de finate bezette hij lange tyd de eerste plaats. Hij verloor echter enkele par tijen achter elkaar en werd tenslotte vijfde. Winnaar werd de Zweed Lager- wall. De Italiaan Cesare Salvadori won het sabeltoernooi met zes overwinningen in de finale. Nederlandse Jeugd 1-1 tegen Belgen Voor het jeugdtoernooi van de Euro pese Voetbal Unie speelde Nederland zaterdag te Lissabon tegen België. De ontmoeting eindigde met een 11 stand. In het begin had de wedstrijd een aan trekkelijk karakter, waarin beide elftal len om beurten het initiatief namen. In de 16e minuut hadden de Belgische aan vallers succes by een doorbraak waaruit rechtsbinnen Vermeyen de score opende. Na rust hadden de Nederlanders hef beste van het spel. Het werd een felle kamp waarin beide ploegen zich aan overtredingen bezondigden. Ruim een kwartier voor het einde kwam de gelijk maker van de voet van midvoor Van der Graaff. De overwinning heeft daar na nog enkele malen voor het grijpen gelegen, maar geen enkele kans werd benut. Nederland speelde in de volgende op stelling: Van Leeuwen (Sparta), Monster (Her mes DVS) en Veenstra (GVAV), Pierre (Feijenoord), De Vries (Enschedese B.) en Van Buytenen (Hermes DVS), Hain- je (Heerenveen). Van Straaien (Elink- wijk), Van der Graaff (Hermes DVS), Keizer (Ajax) en Adelaar (Velox). In groep B luidt de stand: West-Duitsland 2 1 1 0 3 4—0 Roemenië 2 1 1 0 3 31 Nederland 2 0 1 1 1 2—4 België 2 0 111 1—5 Advertentie Alleen geldig woensdag 5 april Lange jongenspantalon in Trevira en Teilenka 55/45, grijs en multicolors, verstelbare elastische band, 8 jaar HU 50 HAARLEMMERSTRAAT 143 LEIDEN Afrikaanse volken steunen in hun stryd voor onafhankelijkheid. Indonesië acht het noodzakelijk, dat de Chinese volksrepubliek toetreedt tot de V.N. President Soekarno heeft een uit nodiging van maarschalk Tsjen Yi voor een bezoek aan China aanvaard. Daar tegenover heeft het communistisch- Chinese staatshoofd Mao Tse Tocng een uitnodiging aanvaard voor een bezoek aan Indonesië. Hij zal dan worden ver gezeld door Lioe Tsjao Tsji, de grote theoreticus der Chinese communistische partij. Advertentie MUIZÉtö!|i!>^STA VLOKKEN ROEIT ZE GENADELOOS UIT ACTIE „EEN HEITJE VOOR EEN KARWEITJE" Op 6 en 7 april Op 6 en 7 april wordt weer de jaar lijkse landelijke actie van de padvinders „een heitje voor een karweitje" gehou den. De actie begint met het „verdie nen" van de eerste heitjes op woensdag 5 april door 60 padvindsters en padvin ders, door de 30 meter hoge Expo-mast in Hilversum te beklimmen voor een grote schoonmaakbeurt. Ook het ge meentelijk sportpark en de Expo-hal worden onder handen genomen. Aan de landelyke actie nemen deel al le leden van het Ned. Padvindsters Gilde, de Ned. Gidsen Beweging, de ver kenners van de R.-K. Jeugdbeweging en de Vereniging „De Nederlandse padvin ders". De opbrengst is bestemd ter ver steviging van de gezamenlijke fondsen van deze verenigingen. Ronde van Breda Hennie van Gent (Swift) veroverde in de Ronde van Breda een vierde plaats by de amateurs. De wedstryd werd ge wonnen door Den Outer (Weesper- carspel). Piet van der Lans (Sassen- heimi eindigde op de vijfde plaats. Kloosterman moest de strijd staken we gens een lekke band, Gerben Karstens maakte er een trainingsrit van. Bij de nieuwelingen werd geen uitslag bekend gemaakt. De massale eindsprint van het grote peloton, waarin de Swift- renners Van Amsterdam en Schijf, was zo verwarrend, dat de jury om ruzietjes te voorkomen, eerder genoemde beslis sing nam. Elftal van Jong Oranje Voor de wedstrijd tegen PSV, die don derdag a.s. in Eindhoven wordt ge speeld, is het elftal van Jong Oranje als volgt samengesteld: Doel: Lagarde (DHC); achter: De Groot (Hermes DVS) en Veldhoen (Feijenoord); midden: Lazeroms (NAC), Pronk (Ajax) en Borghuis (GVAV); voor: Heynen (VVV), Prins (Ajax), Theunissen (DOS), De Vries (Sparta) en Bouwmeester (Feyenoord). WIELRENNEN KNWU-protest tegi data Waalse Pijl De KNWU heeft by de UCI gepn teerd tegen de voorgenomen verai ring van de data van de Waalse Pijl het kalendercongres in Zürich wai Waalse Pyl vastgesteld op 14 en 15 aanstaande. Kort geleden echter mi ten de Belgen bekend, dat deze klas; ker verschoven zou worden naar 1! 16 mei. Maar op 16 mei is de start de Ronde van Nederland in Utre Mocht de Waalse Pijl op de nieuwe doorgang vinden dan zouden dus alleen diverse Belgen niet in de Rt van Nederland kunnen starten, n bovendien zouden evenmin de Nei landse wegrenners in de Belgische v stryd kunnen uitkomen. SPORTSPLINTER In de returnwedstrijd van kwartfinales van de competitie om Europese beker voor clubs heeft Rz Wien te Malmö met 20 gewon van de plaatselijke club IFK. Ra; dat de eerste ontmoeting te We eveneens met 20 had gewonnen, ki nu in de halve finale uit tegen Ben; uit Lissabon. De andere halve fix gaat tussen FC Barcelona en de Hi burger SV. Het Spaanse voetbalteam hi zondagmiddag in het Bernabeau-s dion te Madrid voor ruim 80.000 t schouwers met 20 gewonnen 1 Frankrijk. By de rust leidde het Spa se sterrenteam met 10. Beau jeu, een 10-jarige roodbru ruin, gereden door jockey Teo Na heeft zondagmiddag op de renbaan i Auteuil by Parijs de Prijs van de Pn dent van de Republiek gewonnen. D overwinning van Beaujeu leverde eigenares, mevr. Lepetit, de som 120.000 nieuwe franken op (ruim 90.' gulden) En dan te bedenken, dat enkele v artsen, toen de ruin drie jaar gelee ernstig aan de beiden achterbenen v gewond het advies gaven het paard i middellijk af te laten maken. De Nederlandse sabreurs Kardo! Haenen en Van der Boogaard hebt zaterdag in Leamington (Engeland) equipe-wedstrijd op sabel om de E mingham Cup gewonnen. In de fin versloegen zy het team van Northan ton met 81. De Amerikaan Emile Griffith is terdagavond te Miami Beach door e k.o. zege in de dertiende ronde op tit houder Benny Kid Paret (Cuba) were! kampioen weltergewicht geworden. E gevecht was vastgesteld op vyf tien re den. Het eindklassement van de Rob van de Negen Provinciën, een etapi wedstryd (6 dagen) voor amateu luidt: 1. Victor van Schil (Belg) 23.24J 2. De Breucker (Belg) 23.24.50, 3. J Jansen (Nederland) 23.24.56, 4. Bc gaerts (Belg.) 23.25.35; 5. Veracht (Belg) 23.25.46, 6. Noppe (Belg) 23.26. De plaatsingen van de andere Ned< landers waren: 12. Leon Sebref 23.28.26, 18. Piet Verwey 23.36.50, 23. A van de Klooster 23.42.23, 31. Anton M( tens 24.17.47. De Fransman Le Baude heeft derde ronde van Tunesië voor amatei gewonnen. Nederland werd eerste in t ploegenklassement. De tiende en laatf etappe leverde een overwinning op vo de Nederlander Wesseling. Hij legde 172 km van Sousse naar Tunis af in uur 50 min. 20 sec. Knoops was ra een 4e plaats de beste Nederlander het eindklassement. Tijdens de overdekte zwemkaa pioenschappen te Tokio heeft de Austn lische zwemster Jan Andrew de 1 meter vlinderslag gewonnen in de niei we wereldrecordtyd van 1 min. 8.9 se Het oude record stond met 1.09.1 s dert 2 september 1959 op naam van t Amerikaanse Nancy Ramey.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 14