Goede kans dat oorlog in Laos vermeden wordt Moboetoe en Loendoela gaan confereren DIERENPARK WASSENAAR China heeft Engelse voorstel aan de Sowjet-unie aanvaard Incident over affaire-Iwinskaja in Russische schrijversbond Ook Gizenga naar Kamina? Loop der bevolking te Leiden Ontwerp-akkoord voor Griekse associatie met EEG getekend ZATERDAG 1 APRIL 1961 In Washington acht men het mogelijk, dat het Sowjetrussische antwoord zo lang uitblijft omdat de Russen het eerst met China en Noord-Vietnam eens moeten worden, zo telegrafeert onze Amerikaanse correspondent. De kans dat een oorlog kan worden vermeden acht men groter dan vijftig procent. Al is de stemming sedert maandag in Washington voorzichtig optimistisch, toch houdt men rekening met de mogelijkheid, dat de Russen opnieuw pressie kunnen gaan uitoefenen. Het Westen, dat zich enkele dagen geleden inderdaad serieus ging schrap zetten, zou zich in dat geval snel moeten herstellen. Een zekere ontspanning is op dit moment onmiskenbaar. Soevanna Phoema de grote man van nu? Onze Londense correspondent meldt, dat Prins Soevanna Phoema, de voor malige neutralistische premier van Laos die na de staatsgreep van rechts op 9 december naar Cambodja uitweek, heeft gisteren zijn besprekingen met de Britse regering voortgezet. Hy kan volgens een uitspraak van Lord Home, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, de grote man van het ogenblik worden indien hij erin slaagt een neutraal Laos tot stand te brengen. De prins gaat van Londen naar Moskou en, zo geeft men in de Engelse hoofdstad aan, van Moskou hangt alles af. Op een persconferentie in Londen heeft de prins verklaard dat Russische en Amerikaanse hulp aan Laos gelijk tijdig stopgezet moeten worden. Prins Foevanna Phoema zei ingenomen te zijn met de Britse voorstellen inzake Laos. Deze zouden met kleine wijzigingen aan vaard kunnen worden. De prins ontken de dat de troepen van de Pathet Lao uitsluitend uit communisten bestaan. „Er bestaat een „evenwicht" tussen commu nisten en niet-communisten in de gele deren van de Pathet Lao. „Met grote nadruk verklaarde de prins, dat hijzelf, zo hij in Laos weer aan het bewind mocht komen, de eerste zal zijn om het communisme te bestrijden. Tot zover onze Londense correspondent. De Chinese vice-premier en minister van Buitenlandse Zaken, maarschalk Tshen-ji, heeft verklaard, dat China geen bezwaar heeft tegen wederinstel ling van de controlecommissie voor Laos en het beleggen van een 14-mogend- hedenconferentie. Dit bericht het In donesische persbureau Antara. Hij sprak op een afscheidsbanket, dat pre sident Soekarno hem in Djakarta aan bood. De verklaring van de maarschalk betekent dat China het Engelse voor stel aan de Sowjet-Unie heeft aan vaard. Dean Rusk, de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, heeft don derdag in New Delhi besprekingen ge voerd met premier Nehroe van India over Laos. N.T.S. zoekt naar meer mogelijkheden voor televisietoneel De Nederlandse Televisie Stichting is met verschillende toneelgezelschappen in onderhandelingen om in het volgende seizoen (na september dus) over ruimer mogelijkheden te beschikken bij het realiseren van tv-toneelprodukties. Zo als bekend, had de N.T.S. voor het sei zoen, dat nu gaat aflopen, een con tract gesloten met het toneelgezelschap „Ensemble" waarbij de individuele le den van dit gezelschap beschikbaar wa ren voor de televisie. In de praktijk is gebleken, dat deze regeling niet al tijd aan de verwachtingen heeft vol daan. Naar ons van de zijde van de N.T.S. wordt meegedeeld, is het wel de bedoe ling een nieuw contract, ongeveer van gelijke strekking als het lopende, met „Ensemble" te sluiten, zij het dan van wat geringer omvang. Bij de onder handelingen met de andere toneelge zelschappen heeft men voor om voor bepaalde uitzendingen over het tableau de la troupe als geheel van die gezel schappen te kunnen beschikken. Herdenking gesneuvelden Op 7 mei wordt te Katwijk de jaar lijkse herdenking van gesneuvelden van 11—26 RI en het Korps politietroe- pen gehouden. Na een kerkdienst in de protestantse en de r.-k. kerk, volgt een kranslegging bij het monument. Hierbij zal generaal-majoor b.d. J. A. A. Sitsen een herdenkingswoord uitspreken. Smokkelen wapens naar Noord-Afrika in Wenen ontdekt (Van onze Weense correspondent) De Weense staatspolitie heeft gisteren vier kisten met machinegeweren ont dekt, die per vliegtuig uit Bulgarije wa ren gekomen en die hoogstwaarschijn lijk voor opstandelingen In Noord-Afri ka waren bestemd. Als expediteur trad de Weense firma „Express" op, die vroeger zaken deed voor de Russische bezettingsmacht. Een employé van de firma had zich verdacht gemaakt door herhaardelijk te informe ren of de zending nog niet was aange komen. De politie liet daarop de kisten openen, waarin zich complete machine geweren bevonden, die echter als on schuldige industrie-artikelen waren aangegeven. De.kisten waren bestemd voor adressen m Marokko, Tunis en Al giers. Nadat de inhoud in beslag is ge nomen, stelt de politie nu een onderzoek in naar de eigenlijke opdrachtgevers. Men neemt aan dat bij deze gelegenheid een eerste poging werd gedaan, om later via Weden grotere wapenleveringen uit het communistische blok naar de op standelingen in Noord-Afrika te trans porteren. Brit klaagt over Russische traagheid (Van onze Londense correspondent) Ormsby-Gore. de Britse onderminis ter van Buitenlandse Zaken, die in Lon den uit Genève is teruggekeerd, waar d" conferentie betreffende de bomproe- ven wegens de paasdagen is onderbro ken, heeft verklaard, dat hij zeer teleur gesteld is, dat de Russen nog niet heb ben gereageerd op de Westelijke voor stellen, welke zeer aannemelijk voor hen zijn. In Londen verluidt, dat zij zulks na de hervatting van de conferen tie zullen doen. In 1960 bijna 5000 opstandelingen gedood Volgens een door de Indonesische generale staf gepubliceerd rapport zijn in 1960 bijna 5.000 opstandelingen ge dood. 15.000 opstandelingen gaven zich over. In 1959 werden 1700 opstandelin gen gedood. De drie voornaamste opstandelingen groepen die zich nog tegen de Indone sische regering verzetten zijn de Daroel Islam in West- en Midden-Java, Noord- Sumatra en Zuid-Celebes, de „revolu tionaire republiek" in Noord- en Mid- den-Sumatra en Zuid-Celebes, en de „Permesta" in Noord-Celebes en de Noord-Molukken. In het rapport van de generale staf wordt verder gezegd dat de opstande lingen nog steeds hulp van buiten In donesië krijgen, vooral in de provincie Atjeh en in de Noord-Molukken. In 1960 sneuvelden 710 man regerings troepen en werden ongeveer 1.000 man gewond. Volgens het Indonesische leger wordt een spoedig herstel van de vrede in Indonesië vooral vertraagd omdat te weinig manschappen een te groot ge bied moeten bestrijken. Een derde van de begroting wordt dit jaar bestemd voor de strijdkrachten. Het Indonesische leger zal met 150.000 man versterkt worden. De V.S. leveren lichte wapens voor de uitrusting van 20 nieuwe infanterie bataljons. Ver wacht wordt, dat in West-Duitsland lichte wapens zullen worden aangekocht. Tenslotte wordt meegedeeld dat bur gerambtenaren en anderen worden op geleid voor guerilla-strijd en dat gene raal Nasoetion eind 1962 als streefda tum heeft gesteld voor de algehele on derdrukking van de opstand in Indone- Op een bijeenkomst van de Russische schrijversbond in Moskou is het giste ren tot een incident gekomen over de affaire-Iwinskaja. Mevrouw Iwinskaja, een vriendin en medewerker van Boris Pasternak, is wegens een deviezenkwes- tie royalties van „Dokter Zjiwago" tot acht jaar gevangenisstraf veroor deeld. De secretaris van de schrijversbond, Alexei Soerkow, sprak over deze kwestie en kreeg een woordenwisseling met een 73-jarige dichteres die naast hem zat. Op een gegeven moment zei Soerkow: „Hou je mond. Je weet niet waarover je spreekt". Soerkow noemde de kwestie-Iwinska- ja „een schandalige zaak tegen de nage dachtenis van onze in hoog aanzien staande collega Boris Pasternak". De Britse afdeling van de PEN-club heeft de schrijversbond verzocht de ver slagen van het proces tegen mevrouw Iwinskaja te publiceren. Soerkow ver klaarde deze verslagen zelf te hebben ge schreven. „Bepaalde kringen in het Westen heb ben getracht steun te krijgen voor een verzoek aan het hof om het vonnis over mevrouw Iwniskaja te herzien. Maar zij kregen niet veel steun". Nederland en Europees ruimte-onderzoek Er is ngg geen beslissing genomen over eventuele deelneming door Neder land aan de lancering van een aard- satelliet, zo zegt de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen in zijn memorie van antwoord nopens de begro ting voor 1961 van zijn departement tot de Eeerste Kamer. Het tot standkomen van een Europese organisatie voor het vervaardigen van zware voertuigen voor het lanceren van satellieten is door de Britse en Franse regeringen afhankelijk gesteld van de medewerking van voldoende andere Europese landen. Indien Nederland zou besluiten aan deze organisatie deel te nemen, dan zou dit voor het vijf jaren omvattende eerste programma van de organisatie een Nederlandse bijdrage van in totaal ongeveer f20 miljoen vra gen. Soerkows aanvallen op d e PEN als „een aristocratisch genootschap van an ti-rode emigranten" werden door de 73- jarige dichteres Mariettaa Sjaginjan met de kreet „nonsens" onderbroken. Zij protesteerde: „Ik heb leden van de PEN-club ontmoet en zij waren erg vriendelijk voor mij en de Sowjet-Unie". Soerkow antwoordde: „Zij zeiden dat zij geen Russische schrijivers wilden ont moeten wier handen dropen van het bloed. Hou je mond, je weet niet waar over je spreekt". Interpol zoekt mee naar het mysterieus „ongeluk" bij Loo (Van onze Arnhemse correspondent) In de zaak van de bij het dorpje Loo verongelukte Duitse auto, die zoals bekend woensdagavond bij het veer in de Rijn is gereden, is naar wij verne men Interpol ingeschakeld. Er wordt namelijk rekening mee gehouden, dat dc auto met opzet in het water is gere den, mogelijk voor het incasseren van het verzekeringsgeld. De omstandigheid, dat er nog steeds geen slachtoffers zijn gevonden, zou hierop kunnen wijzen. Voorts schijnen er aanwijzingen te bestaan, dat er twee mannen in de auto gezeten zouden hebben, die zich met een andere auto uit de voeten zouden heb ben gemaakt. De Duitse vrouwen die zich met haar auto bij de plaats van het ongeluk bevonden, toen de wagen te water reed en na verhoord door de po- li'tie donderdag verlof kregen naar Dort mund terug te keren, konden de ver ongelukte wagen met haar auto een duwtje hebben gegeven. Overigens blijven dit allemaal nog veronderstellingen, maar het feit, dat Interpol in deze zaak is ingeschakeld, wijzen er in elk geval wel op, dat er ernstige verdenkingen zijn gerezen. Informatieopdracht voor minister Harmei Koning Boudewijn heeft donderdag aan de 50-jarige CVP-minister van Ad ministratie en Culturele Zaken Pierre Harmei een informatieopdracht ver strekt. De minister dient het terrein te verkennen, partijen te horen, eventuele voorstellen te doen teneinde de taak van de toekomstige formateur te verge makkelijken. Tegelijkertijd zullen twee commissies uit de CVP onderhandelen met vertegenwoordigers van de liberalen en van de socialisten om na te gaan in hoeverre deze partijen het eens zouden kunnen worden over een gemeenschap pelijk programma met de CVP. Het ligt voor de hand, dat de CVP dit initiatief na overleg tussen haar voorzitter Lefèbre en Koning Boudewijn heeft genomen omdat zij nog steeds de partij met de meeste zetels in de volksverte genwoordiging is. Op 5 april zal er in Kamina een conferentie gehouden worden van de militaire leiders van Leopold- stad en die van Stanleystad, zo heeft een woordvoerder van gene raal Moboetoe in Leopoldstad mee gedeeld. Het besluit daartoe is ge nomen op de besprekingen tussen vertegenwoordigers van generaal Moboetoe en afgezanten van gene raal Loendoela. Dit overleg is inmiddels geëindigd Ook de mili taire leiders van Zuid-Kasai en Katanga zouden aanwezig zijn. Tegelijkertijd zal in Kamina een con ferentie van hoofden van staten der Kongolese confederatie worden gehou den. Het is niet bekend of Gizenga, de leider des Oostprovincie, ook aanwezig zal zijn. Naar verluidt heeft Gizenga zich bereid verklaard aanwezig te zijn In de week van 16 t.e.m. 22 maart GEVESTIGD H. F. Hollerman en fam., twijner, Raam- steeg 69; P. M. W. van Loe en fam. mili tair, Roemer Vlsscherstraat 34; M. van der Schilden-Schotel en fam. Kam. On neslaan 54; L. Kivit en fam. onderhouds monteur, Jan Lievensstraat 4; P. M. van Alderwerelt v. Rosenburgh en fam. mili tair, Kanaalweg 124; J. A. R. Uljee en fam., bouwk. tekenaar, Hoge Morsweg 24; F. van Weesel en fam., concierge. Heren gracht 10; J. Prinsen en fam., letterzet ter, Ed. van Beinumstraat 73; E. B. van Hasselt en fam., arts v. Vollenhovenplein 22; H. Tulp en fam.. directeur oudelle- denhuis. Herengracht 33-35; M. J. van Oppen-Moog, Groenhovenstraat 25. C. D. L. Engelbach, Gerecht 10; T. H. Tjia. Ra penburg 127; H. van 't Hof 1.1. verpleeg ster, Rijnsburgerweg 10; G. A. Oudenaar den, Leeuwerikstraat 31; J. J. Kroeskamp, Morssingel 9; J. P. C. van der Waal, Oude Vest 217; E. van der Luijt, kantoorbedien de, Paviljoenshof 26; M. van der Ploeg- Hulskes, Salvatorshof 8; E. M. L. Moor, Vliet 39; J. Schriever, Apothekersdijk 16; C. van der Vlugt, Drie Octoberstraat 57 J. J. van der Griendt, militair, Zwarte Pad 20; A. Riemens-Pladdet, Hooigracht ,L. J. van Eerdt, W. de Zwijgerlaan 149; D. W. den Hertog-Stegink, v. d. Hoeven- straat 22; S. Wagenaar, dienstbode, van Riebeeckhof 2, H. G. Tuijn, Rapenburg 83 Pikart-Janssen, de Laat de Kanterstr. M. van Dijk ,de Laat de Kanterstraat 2 Troyan, Roodborststraat 40, A. Rijns- burger, Hugo de Grootstr. 9. M. J. Gruij- ters, vertegenwoordiger. Lage Morsweg 77; L. F. van der Ruljt-Job, Haarlemmerstr. 37, E. A. G. Augusteijn, Rapenburg 127; H. Tegelaar, winkelbediende, Kersenstraat 25 E. A. de Geus, 11. verpleegster, Witte Sin gel 27; C. Loggen, filiaalhouder, Haven 44a; P. J. W. Bakker, matroos gr. vrt. Langegracht 131. J. W. Parmentier, van der Waalsstraat 6; J. C. R. Vredenburg, de Laat Kanterstraat 2; A. C. van Herk, de Laat de Kanterstraat 2; A. A. M. van Winden-Kroon, da Costastraat 25; C. P. de Reus, grondwerkt. kundige, Haagweg 56; P. J. Zuur, Garenmarkt 17b; R. B. Pfaff, schrijfmach. monteur, Hogewoerd, 161; I. Veenenbos, kleuterleidster Ka naalweg 20, T. M. Berg, Garenmarkt 17b; G. E. Snip, Hogewoerd 122; S. Ouwerkerk- Mieloo, Vreewijkstraat 8; L. Snijders, de Laat de Kanterstraat 2; G. van Eek, ma troos, Valerlusstraat 42. VERTROKKEN E. Feenstra en fam. Surinamestr. 44 naar Noordwijk, Kerkstraat 48; N. Kors- wagen en fam. Oude Singel 210 nr Kou dekerk a/d Rijn, Hondsdijk lc; J. W. K«ndou en fam., Boerhaavelaan 23 naar Indonesië; A. J. van den Burg-Damen en fam., Kemperstraat 7 naar Noordwijker- hout, Duinen Dal 64; L. J. Wijdeveld en fam., Oude Singel 18, nr Warmond, a.b. llgg bos van Krantz; P. J. Blokzijl en fam., Haarlemmerstr. 44a naar Zevenaar, Dirk Boutstraat 9; K. G. van Fruchten- Kuipers en fam., Duikerstraat 4 naar Zoeterwoude, Julianapark 19; C. J. de Heiden en fam., Hoflaan 249 naar Noord- wijkerhout, Zilkerduinweg 378; A. W. H. Meijs en fam.. Oude Singel 72 naar Nie- wer-Amstel, Sportlaan 246; T. C. C. Schaftstadler-Leemans en fam., Sluisstr. 12 naar Noordwijk, Jan v. Henegouwen- weg 4; R. L. Kallenberg en fam., Groen- oordstraat 21 naar Sassenheim, Nijen- burg 21; I. P. Albertus, Rijnsburgerweg 10 naar Ned. Antillen; H. B. Liebergesell, Levendaal 147 naar Duitsland; A. J. van der Werf Langegracht 230 naar Enschede Dr. Kosterstraat 3; P. C. Stikkelman, Middelstegracht 65 naar Delft. Celebes- straat 10 G. de Greef, Boerhaavelaan 29, naar Oegstgeest, Pr. Hendriklaan 12, A. A. Chan-Jon-Chu. Joh. de Wittstraat 45. nr Ned. Antillen W,. A. van Gijn-Datema, Roodborststr. 53 naar Reeuwijk, Twaalf morgen 9; V. de Greef-Dekker, Rijnsbur gerweg 10 naar Oegstgeest, Pr. Hendrik laan 12; M. K. Tienstra, Rijnsburgerweg 22 naar Grijpskerk Gr. Groningerstraat weg 32; M. R. Pieters, Vreewijkstraat 3 naar Baarn, Faas Eliaslaan 2; J. de Horn, Koolhof 24 naar Katwijk, Drieplassenweg 17; J. J. Verhage, v. d. Brandelerkade 24 naar Enschede, Gronausestr. 124; H. Klelj, Hoge Rijndijk 6 nr 's-Gravenhage, Daen- delsstraat 60; J. W. Bredewout Hoge Rijn dijk 134 naar 's-Gravenhage, v. Heutszstr. 33;G. J. Brons-van de Linden, Meermans hof 19, nr Tilburg, Burg. Van Meursstr. "7; W. F. H. Vonhout, 5e Binnenvest- ;racht 2 naar Ter Aar, Korteraarseweg 70; M. Weustink, Haarlemmerstr. 247a nr Oldenzaal, Lindestraat 50; W. C. van den Berg, Hooigracht 11-29 nr Utrecht, Spar- straat 50; E. M. L. Bakhuijs, Steenstraat i, nr 's-Gravenhage, Pletterijkade 23; Ramakers-Burgij, Van der Waalsstr. 20 naar Tlel, Waterstraat 31; H. C. W. Roodakker, Pr. Hendrikstraat 4, nr Zeist, Dolderseweg 120; M. Veuger, RQnsburger weg 10 naar Apeldoorn, Sprengenweg 68; M. de Vries. Rijnsburgerweg 36 naar Ter- munten, Fam. Bronsweg 11; C. T. van Fulpen, v. Slingelandtlaan 8 naar Sas senheim, J. P. Gouverneurlaan 40; J, J. van Fruchten, Damlaan 19 naar Zoeter woude, Julianapark 19; M. Nascivera, La ge Rijndijk 27a naar Beverwijk, Hendrik Mandeweg 46; W. de Koning, Maresingel 27a naar Oegstgeest, Wilhelminapark 20; A. G. Vermeulen, Sumatrastraat 161 naar Amersfoort, Varkensmarkt lib; J. Talens, Stuwstraat 18 naar Katwijk. Baljuwstraat 32: N. J. Verberg, Levendaal 119, naar Duitsland; H. M. Jansen, J. v Goijenkade 28 naar 's-Gravenhage, Veenkade 82; M. L. de Laat, Paviljoenshof 5 naar Oegst geest,Ridderspoorlaan 39; M. M. Rlegstra, Rijnsburgerweg 10 naar Schiedam, Burg. Knappertlaan 225b; G. J. Fllppo, Bredero- straat 6 naar Oegstgeest, ab Hoge Mors weg achter no. 34; J. W. Flippo- van Berk Conradstraat 10 naar Oegstgeest, ab Ho ge Morsweg achter no 34; O. P. de Rui ter, Plantsoen 15 naar Arnhem, Frans Halslaan 46. wanneer de VN zjjn veiligheid garan deren. Het opperbevel van de Verenigde Na ties in Kongo heeft- opdracht gegeven alle beschikbare vliegtuigen gereed te houden voor het eventueel instellen van een luchtbrug naar Katanga. De sterkte van de VN-troepenmacht in Katanga is door het vertrek van de Marokkaanse eenheden verminderd. Troepen van Tsjombe zijn de stad Manono binnengetrokken, de hoofdstad van de Baloeba-staat. Loealaba. De loe- moembistische troepen, die enkele maan den geleden Manono bezetten, hebben zich zonder verzet teruggetrokken. Volgens een Katangese regerings woordvoerder hebben opstandige Baloe- ba's in Kabongo protestantse zendelin gen en Europese employé's van handels firma's, in Loeena een dokter, tien Ierse VN-militairen en 20 stamhoofden ver moord. Achttien Latijns-Amerikaanse landen hebben gisteren een ontwerpresolutie in gediend, waarin de vijf permanente le den van de Veiligheidsraad de V.S., de Sowjet-Unie, Engeland, Frankrijk en nationalistische-China verzocht wor den 70 percent van de kosten die de V.N. in 1961 in Kongo zullen maken, voor hun rekening te nemen. Voorts stellen deze landen voor om 25 percent van deze kosten te laten betalen door de landen, ,,wier investeringen in Kongo meer dan een miljoen dollar bedragen". De resterende 5 percent zou opge bracht moeten worden door alle leden van de V.N. KOSTBARE ATLASSEN WAARDELOOS GEWORDEN (Van onze correspondent) De kostbare atlassen, die enige tijd ge leden door de Commissaris der Konin gin in de provincie Zeeland in zjjn Nieuwjaarsrede als vermist werden op gegeven, zjjn zeer waarschijnlijk na de oorlogsramp van 17 mei 1940 nooit meer als normaal boekwerk in de provinciale bibliotheek geweest. Dit deelt het kabinet van de Com missaris officieel mede. In deze mede deling wordt verder gezegd, dat na de vermissing een onderzoek door de politie zonder resultaat is gebleven. Aangeno men mag worden, dat het verlies voor de bibliotheek tot de drie omstreden atlassen, die een waarde vertegenwoor digen van ruim f 6.000 beperkt zal blij ven en dat zij indertijd wegens water schade niet meer ingebonden werden en als vrijwel waardeloos werden op ge ruimd. De boekwerken werden overigens vermist na een controle, die na 17 mei 1940 meerdere malen werd gehouden voor de verzekering. Voortdurend bij iedere controle zouden deze atlassen dus over het hoofd gezien moeten zijn. Wegeninformatiedienst had drukke winter De KNAC-wegeninformatiedienst, die elke winter inlichtingen geeft over de toestand van de wegen in Nederland en de andere Westeuropese landen, begint vandaag aan z'n „zomerslaap". In de afgelopen vijf maanden hebben de medewerkers van de dienst ruim 34.000 telefonische informaties verstrekt aan weggebruikers tegenover 29.000 in de winter 1959/1960 en 14.000 in het eerste werkseizoen van de dienst (janu- ari-april 1959). Daarnaast kregen vele automobilisten in de nachtelijke uren via een automa tisch antwoordapparaat informaties over de wegcondities. In de afgelopen win ter zijn ook ruim 300 radiobulletins doorgegeven. Tussen 1 april en 1 november, zal de KNAC-wegeninformatiedienst alleen bij speciale omstandigheden optreden. Op drukke „bollenzondagen" bij bloe mencorso's belangrijke voetbalwedstrij den e.d. zullen de weggebruikers via de radio worden ingelicht over bijzon dere verkeersmaatregelen. Op 1 novem ber treedt de dienst dan weer in vol bedrijf. Advertentie OP EERSTE EN TWEEDE PAASDAG DAVEREND PLEZIER!!! DUIZENDEN EIEREN WORDEN OP HET TERREIN VERSTOPT OM DE JEUGD VOLOP TE LATEN GENIETEN VAN HET EIEREN ZOEKEN IN VOLLE VOORJAARSPRACHT Vele nieuwe aanwinsten. Vele attracties. Na overgangstermijn van twaalf jaar een douane-unie In Brussel is donderdag het ont werp-akkoord tussen de Europese Economische Gemeenschap en Griekenland voor de economische associatie van dit land met de E.E.G. getekend Het ontwerp-ver- drag, dat nog door de ministerraad van de zes E.E.G.-landen op de vergadering van de volgende maand moet worden goedgekeurd, voorziet in een douane-unie, te be reiken na een overgangstermijn van 12 jaar. Voor een aantal pro- dukten bedraagt de overgangster mijn echter 22 jaar. De overeenkomst voorziet voorts ln een lening van de EEG via de Europese Investeringsbank tot een bedrag van 125 miljoen dollar. Een van de laatste hinderpalen tijdens de maandenlange besprekingen, die aan het tekenen van het ontwerp-akkoord zijn voorafgegaan, was de bereidheid van de Griekse rege ring toezeggingen te doen over de af lossing van de vooroorlogse schulden. In het officiële communiqué van de EEG wordt verklaard, dat het ontwerp akkoord donderdag, na onderhandelin gen van ruim een jaar, in het gebouw van de commissie is ondertekend door Jean Rey, die namens de commissie de onderhandelingen heeft gevoerd, en de voorzitter van de Griekse delegatie, J. Pesmazoglou. Auto met salarissen in Londen beroofd (Van onze Londense correspondent) Het is weer een gouden tijd voor de Londense misdadigers. Na de verbazing wekkende treinoverval, kwamen gisteren zoals zo vaak op betaaldag gebeurt de autobandieten weer in actie die het ge munt hebben op de loongelden welke langs de weg worden vervoerd. Zes man nen, gewapend met ijzeren staven, lok ten in het Londense district Finsbury Park een auto, toebehorende aan een bekende groep chocolade-winkels, in een hinderlaag en maakten zich uit de voe ten met een bedrag van 50.000 gulden. De bewakers van de geldzending kwa men er ditmaal betrekkelijk goed af. iemand werd tenminste ernstig gewond, hoewel de mannen zich krachtig hadden verweerd. Een aantal jongens en meis jes dat de overval had gezien en in de padvinderij geleerd hadden goed uit hun ogen te kijken konden de politie waar devolle beschrijvingen geven van het signalement van de bende. „Zeer onvriendelijk" In Westduitse regeringskringen be schouwt men het communiqué dat don derdag na afloop van de bijeenkomst der landen van het Warschaupact is uit gegeven als „bijzonder onvriendelijk, zelfs agressief". Men wijt dit mede aan het feit dat de Oostduitse partijleider Ulbricht de vergadering presideerde. De afgevaardigden der „Warschau-landen" waren het er volgens het communiqué over eens dat West-Duitsland „een broeinest van oorlogsgevaar in Europa wordt". Hieraan werd toegevoegd dat „engeland, Frankrijk en de V.S. in steeds sneller tempo bijdragen aan de wederopbouw van het agressieve West duitse leger". Kennedy's vredeskorps is in Afrika niet welkom Een „volksconferentie van geheel Afri ka", welke werd bijgewoond door vijftig politieke, culterele en vakbondsgroepe ringen uit 34 Afrikaanse staten en ge bieden, is in Cairo geëindigd met de dagvaarding van uitvoerige resoluties waarin onder meer de economische vrij making van het Westen en de uitbrei ding van de economische betrekkingen met „anti-imperialistische" staten wordt geëist. Bij de Afrikaanse staten wordt aange drongen op een „meedogenloze strijd" tegen het gebruik in Afrika van presi dent Kennedy's vredeskorps van jeugdi ge vrijwilligers dat is opgericht om eco nomisch minder ontwikkelde landen by te staan. In een der resoluties wordt gezged dat het korps is opgericht om Afrika te heroveren en economisch te overheersen. De associatie is zodanig ontworpen dat zy Griekenland de mogelijkheid biedt om in een later stadium, wanneer de vooruitgang van de Griekse econo mie zulks toelaat, lid te worden van de Europese Economische Gemeenschap, onder aanvaarding van alle uit het ver drag van Rome voortvloeiende verplich tingen. Voorts zijn er verscheidene bepalingen op het gebied van financiële bijstand vastgesteld ter bespoediging van de eco nomische ontwikkeling en ter verhoging van de levensstandaard in Griekenland. Alvorens het akkoord in werking treedt dienen de volgende procedures te worden gevolgd. Wat Griekenland be treft zijn de goedkeuring door de rege ring en de ratificatie door het parle ment vereist. Wat de gemeenschap be treft zijn een advies van het Europese parlement een definitief besluit van de raad van ministers en vervolgens rati ficatie door de zes parlementen van de lid-staten voorgeschreven, dit omdat het akkoord, naast verplichtingen van de gemeenschap als zodanig, ook verplich tingen van de afzonderlijke lid-staten inhoudt. Discoverer XXII kwam niet in haan Van de Amerikaanse raketbasis Van- denberg is donderdagavond de kunst maan Discover XXII gelanceerd met de bedoeling, dat een capsule met le vende weefsels na enige omwentelingen naar de aarde zou worden teruggestuurd om in de buurt van Hawaii opgevangen te worden. Een dergelijke terugkeer- operatie is reeds vijfmaal gelukt. De Discover XXII kwam echter niet een baan om de aarde. Medege deeld wer, dat een storing in het me chanisme was opgetreden. De eerste trap van de Thor-raket, waarmee de Dis cover werd gelanceerd, was voorzien van een systeem voor radiografische bestu ring. Alg. Bond van Ouden van Dagen JAARVERGADERING AFD. LEIDEN. De afd. Leiden van de Alg. Bond van Ouden van Dagen hield in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal een druk bezochte j aarvergadering. Aan het begin van de bijeenkomst herinnerde de voorzitter, de heer J. G. v. d. Zeeuw, aan het overlijden van de heer S. Krest, directeur van de dienst voor Sooiale Zaken. Spreker wees er op, dat het bejaarden vraagstuk de heer Krest zeer na aan het hart lag. In hem hebben wij ook als afdeling zeer veel verloren De heer Van der Zeeuw deelde mede, dat met ingang van april de A.O.W.- uitkeringen waren verhoogd, maar be treurde het, dat een deel van dit be drag voor hen die van de Dienst van Sociale Zaken trekken, in mindering was gebracht. Bij deze teleurstelling is er, volgens de voorzitter weer een lichtpuntje om dat het vrij zeker is, dat de A.O.W.- uitkering verhoogd zal worden. Het ledental van de afdeling, dat 31 december 1959 643 bedroeg, is thans ge stegen tot 790. Voorts deelde spreker mede, dat met ingang van 1 maart jl. het wetsontwerp inzake het verhaal- recht in werking is getreden. Hiervoor heeft de Bond ciroa 15 jaar op aange drongen. De door secretaris en penningmeester uitgebrachte jaarverslagen werden onder diank voor de samenstelling goedge keurd. Bij de bestuursverkiezing werden de voorzitter, penningmeester en tweede secretaresse bij acclamatie herkozen; de heer Breddels en mevr. Van Vliet werden tot bestuurslid gekozen. Naar de algemene vergadering, die op 13 en 14 juli in Amsterdam wordt ge houden, werden mevr. Franke en de heer Wassenaar afgevaardigd. Woens dag 19 juli wordt weer een autotocht georganiseerd, waarvoor men zich tot mei kan opgeven. Van de rondvraag werd druk gebruik gemaakt; het vraagstuk van de bejaar dentehuizen werd besproken. Het reorganisatierapport, dat door de voorzitter, die tevens hoofdbestuurder en voorzitter van de reorganisatiecom missie is. werd toegelicht en verkreeg de instemming van de aanwezigen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 4