Lagere scholen worden rode internaten ter vorming van „communistische mensen" REUSACHTIG SHELL-CENTRUM DEROLTRAP ZATERDAG 1 APRIL WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 4 TORENGEBOUW VAN 120 METER HOOGTE EN 26 VERDIEPINGEN BEHEERST STADSBEELD VERSTOORT VERTROUWDE SILHOUET VAN LONDEN HOE WERKT HET? Voorportaal van Orwells „1984"? Dichtende fysici, zingende ruimtevaarders dansende bankwerkers, sportieve laboranten (Van onze Londense correspondent) Een enorm complex van de Shell is als een wit paleis met honderden vertrekken en zalen aan de zuidoever van de Theems bezig te ver rijzen. Reeds nu beheerst het gebouw Londens historische rivier. Van grotere afstand gezien, verbreekt het 120 meter hoge, 26 verdiepingen tellende torenblok (op de foto rechts) het vertrouwde silhouet van de stad echter op ruwe wijze. Het perspectief is namelijk van dien aard, dat de aan deze kant van de Theems gelegen klokketoren van het parlement, in de volksmond ,,Big Ben" geheten (hoewel dit slechts de naam is van de enorme luidbel) een dorpsgestalte schijnt te hebben aangenomen! Staat men op het parlementsplein by het middengazon of bü de kathedraal, dan vertoort het nieuwe Shell-blok in hoge mate de werking van de neogoti sche architectuur van het paleis van Westminster, de officiële naam van de zetel van de beide huizen van de volksvertegenwoordiging! Het is alsof er een inktvlek op een oud schilderij is gesmeten! Jammer, dat men tydens het ontwerpen van de nieuwe olieveste onvoldoende met het klassieke decor, gevormd door parlement en Westminster Abdij, heeft rekening gehouden. Een enorm complex van de Shell beheerst thans het historische rivierbeeld van de Londense Theems Brits systeem Het Britse systeem van de school uniform wordt trouwens door de com munisten ongewild en omgekeerd na gebootst. Inplaats van de Britse te lange haren dragen de „Russische public school-types" helemaal geen haren. Inplaats van blazer komt er een pak, dat volgens de heer Joetke- witsj van school 15 in Angarsk, moet worden ontworpen door een artistieke raad, te vormen door de regionale de partementen van onderwijs, die stijl en kleur van de kleding moet bepa len. Britse en Russische internaten stoe len beide op het (Marxistische) prin cipe dat de mens wordt geconditio neerd door zijn omgeving. En op de communistische internaten wordt die vorming (men zou bijna zeggen: vorm geving) zeer doelbewust nagestreefd: het accent ligt op zelfwerkzaamheid, zelf-verantwoordelijkheid, zelf-waak zaamheid, die voor de scholieren ove rigens voornamelijk in zelf-bediening bü de maaltijden en zelf-schoon houden van de school tot uiting ko men. Al dit „doe het zelf" gebeurt niet met het accent op het individualisme zoals wij dat vroom wensen, maar op de groep. Wat in Engeland het „team" is, heet in de Sovjet-Unie de „brigade", wat Britten met stijve bovenlop noe men „oever let down the side" (laat jouw groep nooit in de steek) heet in de Sovjet Unie „socialistische wed ijver der brigades". Maar in de grond van de zaak zijn Eton en Moskou's internaat no. 36 beide pogingen om via het aankweken van een collectivisti- sche code een bepaalde maatschappij structuur in stand te houden. Niets nieuws onder de zon In belangstellende afwachting wie bozer om deze vergelijking zullen wor den, Britten of Russen, mag men vol staan met de conclusie dat er niets nieuws onder de zon is, behalve steeds nieuwe generaties wereldburgers, die zolang pre-natale conditionereng nog niet is uitgevonden, steeds van het jaar nul af overnieuw moeten begin nen. En voordat men zich in Moskou's internaat no. 36 reeds jammerend in het voorportaal van George Orwells „1984" waant, doet men goed aan al gehele, structurele omvorming van de menselijke ziel weinig geloof te hech ten. Het levende bewijs daarvoor loopt in de Sovjet-Unie zelf rond, de „derde generatie", die stalinisatie en de-sta- linisatie zonder blijvende zielschade doorstond. Natasja's klas in Moskou s internaat no. 36. Op de achterste bank: onderwijzers die het nieuwe systeem komen leren. (Van onze reisdedacteur, W. L. Brugsma) Het rooster van de tweede klas in Moskou's in ternaat no. 36 zegt: taal. Maar de jonge onder wijzeres 'heeft een frisse opvatting van het hoofd pijnvak van onze jeugd en maakt er een soort „quiz" over de seizoenen van. Zij hangt wand platen over winter, lente, zomer en herfst op en haar pupillen kleine kereltjes met kaalgeschoren hoofdjes en meisjes met bruine strikken in het haar voorlezen, gedichten declameren en sprookjes navertellen. Zij haalt de Russische literatuur het klaslokaal binnen en betrekt voortdurend de kin deren met uitnodigende vragen in het spel van woorden en begrippen. De leerlingen hebben er duidelijk schik in en doen dubbel hun best, omdat er volwassen gasten in de klas zitten. Ieder speelt met zijn fantasie' het aandoenlij'kst van allen de kleine Natasja, die met glanzende ogen een sprook je reciteert. Dan zegt de onderwijzeres: „Uit stekend, Natasja. Maar vertel mij nu eens: wat is er niet waar in dit sprookje?" Wat is er allemaal niet waar in een sprookje? Het is een sleutelvraag en geen toevallige. Want Moskou's internaat no. 36 is een prototype van de „nieuwe communistische school", gesticht op aanwijzing van Nikita Chroesjtsjow die op het 21ste partijcongres zei: „Om het communisme, de rechtvaardigste en vol- maakste maatschappij vorm, te bereiken die al de hoogste eigenschappen van de bevrijde mens zal oproepen, moeten wij reeds nü beginnen de man van de toekomst op te voeden". Op zo'n aanwijzing van boven pleegt in de Sovjet-Unie een plan te volgen, in dit geval de vestiging van kostscholen, die de kinderen van hun zesde jaar niet alleen zullen onderwijzen, maar een volledige opvoeding moeten geven, een allesomvattende vorming van geest en lichaam. Volgens het plan zal 70 procent van alle lagere scholen in de Sovjet-Unie internaten zijn geworden in het jaar 1970. Geen toevallig jaartal, want te gen die tijd moet de Sovjet-Unie, al weer volgens plan de Verenigde Sta ten in produktie voorbijgestreefd zijn de, de overgang van de socialistische naar de communistische maatschap pij vorm inzetten. Wat voor soort leerlingen moeten de internaten tegen die tyd aan de communistische maatschappij afleve ren? De heer Znamenski, hoofd ener school in Taisjet, stelt zich geen be scheiden doeleinden. Hy verklaarde: „Wij willen dat onze oud-leerlingen zo wel goede natuurkundigen als gevoe lige dichters zyn. Zy moeten zich even zeer thuis voelen aan de draaibank als in het laboratorium, met gemak experimenten uitvoerend, zy zullen van literatuur en sport houden, kun nen zingen en in ruimteschepen rei zen, dansen en vreemde talen spreken." Wat is er niet waar in dat sprookje Natasja? De zeven-jarige Natasja weet dat vermoedelijk nog niet zo precies, zy leert en leeft en slaapt volgens een schema, waarvan het hoofd van internaat 36 zegt: „Het voordeel van een internaat is in materieel opzicht dat de kinderen hier betere voeding en vakkundiger verpleging krügen dan thuis en voortdurend onder medische controle staan. Tussen opstaan om 7 uur 's ochtends en slapen gaan om 9 uur 's avonds ligt een verantwoord program van leren, spelen en eten. Ie der kind hier kost de staat per maand ruim driehonderd gulden en de ouders slechte 25 tot 30 gulden". (De staat maakt met dit systeem overigens per gezin een vrouweiyke arbeidskracht, een moeder, vry voor het produktie- proces.) Vorming als atheïsten „U vraagt hoe de kinderen hier wor den gevormd", zegt het hoofd, „welnu in de eerste plaats als atheïsten uiter aard. Maar ook aan hun culturele vorming wordt veel aandacht besteed. Zy krygen muziekles, doen veel aan handenarbeid, gaan naar het theater en hebben één keer in de week een soort ronde-tafelconferentie met ge leerden, kunstenaars en verdienstelyke arbeiders. De politieke vorming blyft beperkt tot drie keer per week voorle zen van de pionierskrant. En natuur- lyk wordt hen de geschiedenis van de party en de levensloop van onze grote Lenen onderwezen." Lenins levensloop hangt zelfs op kaart gebracht aan de wand. Als men op een knopje drukt, gaat er een reeks gekleurde lichtjes branden: gevange nissen, oorden van ballingschap, werk vertrekken overheidsgebouwen, alle tussenstations alle toevalligheden op de vreemde weg van Wladimir Iljitsch Oeljanow, bijgenaamd Lenin, de bur- gerlyke verwekker van de proletari sche revolutie in het land, waar Marx haar nu juist voor onmogelyk hield. Terzake: Natasja zal nog veel ouder moeten worden voor zijl weet wat er in dat sprookje allemaal niet waar is. Men zou geneigd zyn te veronderstellen, dat zy daar niet veel kans toe krygt, als zy gedurende veertien uur per dag wordt gevormd door onderwyzers en haar vrije tyd doorbrengt in de pioniersbeweging, waar men zich keurig moet gedragen, nooit vieze woorden mag zeggen en zeker niet het vieste van alleTrotzki de man die uit de geschiedenis werd weggeretoucheerd Geen Freudiaanse complexen Zien de kinderen hun ouders nooit? „Welzeker", zegt het hoofd der school", „de ouders kunnen net zoveel met de kinderen wandelen of naar de bio scoop gaan als zy willen". Nu ja, net zoveelhet dagrooster laat tus- sen avondeten en slapen daarvoor pre cies een uur open, alsmede een vrye zondag. Voor het aankweken van Freudiaanse complexen, van vaderhaat en moederbinding, bestaat dus weinig gelegenheid, misschien een voordeel in een staat die geen psychiaters kent. Het internaat-systeem, dat in de Sovjet-Unie in zijn vyfde jaar is, heeft toch wel weerstand by de ouders opgeroepen, die hoe klein en ge brekkig behuisd ook hun Pjotrs en Natasja's toch wel graag om zich heen hadden. Het systeem is trouwens niet verplicht, in Moskou zyn slechts 60 op de 800 scholen internaten en er zijn nu meer kandidaten dan be schikbare plaatsen. In Leningrad daarentegen, waar het percentage internaten veel hoger is, krygt men ze nog niet vol. De prin cipiële vraag by voor- en tegenstan ders blyft: kan men het karakter van kinderen blyvend omvormen, door hen in een gerichte collectiviteit te doen opgaan? Dat het in beperkte mate mogelyk is, werd al bewezen door het geen in Sovjetrussische ogen de reac- tionairste, meest kapitalistische aller schoolsystemen moet zijin, de Engel se „public school", die aan de lopende band produkten met dezelfde dassen, hetzelfde accent, dezelfde gewoontes aflevert. Overigens is het verdienstelijk, dat het nieuwe Shell-kantoor zich wel de gelijk aan de onmiddellijke omgeving heeft trachten aan te passen. Het is daar een allegaartje en men heeft er kruip-door, sluip-door moeten spelen. De zuidoever is jarenlang stiefmoe derlijk bedeeld en in de oorlog ernstig gehavend. Het was oud-minister Her- bert Morrison, Londenaar met hart en ziel en eenmaal gevierd lei der van de London Country Council, de grootste gemeenteraad ter wereld (in feite provincie-raad omdat de 28 Londense gemeenten een provincie of graafschap vormen) die de zuidoever, in Shakespeares tyd een centrum van geest en cultuur de Old Vic staat er nog in een vervallen volksbuurt in ere heeft hersteld. Eerst kwam er in 1951 het Britse Festival, uitstalling van Engelands in dustriële en culturele prestaties, ge garneerd met vermakelijkheden, waar van de Royal Festival Hall, de mooiste concertzaal van Europa, het monu- men taal overblyfsel is. Men ziet het van beton en glas op getrokken gebouw links op by gaande foto. Geluid van buiten kan er on mogelyk binnendringen, zodat het geen bezwaar is, dat de spoorlyn naar het Charing Cross-station de muziek tempel rakelings passeert! Het is ook deze spoorlyn, welke het Shellcomplex dwars door midden snydt. Nog verder links op de foto ontwaart men een soort afgeknotte vuurtoren. Dit was vroeger een fabriek van stalen hagelkorrels en andere klein kaliber kogels. Het gloeiende lood viel er van grote hoogte omlaag om verder bewerkt te worden. Men liet deze toren als sentimentele herinnering aan de oude tyd bestaan. „Oase" Vóór de Festival Hall by het water bevindt zich een ware oase, een park achtige aanleg, met tennisbaan en kinderspeelplaats. Ook vindt men er half verscholen onder Waterloo Bridge (de witte boog nog juist zichtbaar in de linkerhoek) het National Film Theatre, de bioscoop van de avont- garde. Onze blik weer op het nieuwe Shell- gebouw richtend, zien we een schoor steen met twee witte rookpluimen er juist bovenuit steken. Dit is de mo derne nieuwe elektrische centrale, wel ke met zijn vuile neerslag niet al leen de toch al smerige Londense lucht nog meer bederft, maar ook een in stedebouwkundig opzicht een bedenke lijke aanwinst vormt. Rechts ziet men de daken van by het Waterloo-station (jarenlang groot ste ter wereld, maar thans overtroffen door Rome!) behorende gebouwen. Links op de voorgrond het oorlogs gedenkteken van de Royal Air Force, opgericht na de Tweede Wereldoorlog. De adelaar kykt in de richting van Frankrijk, Het bastion van die dagen. Shell-burcht Hoog bouwen in Londen is niet zo moeilyk als in Nederland, omdat de bodem uit stevige zg. blauwe klei be staat. Onder het complex lopen de tun nels van de ondergrondse, op één plaats zelfs slechts op een afstand van 75 centimeter! Men heeft in de nach- telyke uren, als er geen treinen meer reden, rond de „tubes" (de staien tun nels) gegraven en gewrocht om specia le betonnen versterkingen en hoge- druk cilinders ter bescherming van de ondergrondse spoorweg aan te bren gen. Voordat de fundering van de ge bouwen kon worden gelegd, moest een half miljoen kubieke meter klei wor den weggegraven, en daarna ter plaat se 185.000 kub. meter beton worden gestort. Er werden 142 met beton ge- culde cilindrische schachten aange bracht, sommige tot een diepte van zestig meter. Hierby gebruikte men een methode, zoals deze gebruikt wordt bij oliebo ringen in Texas. De cilinders hebben een basis van 5 meter breedte en lo pen aan de top toe tot een wydte van ruim 2 meter. Zij werden met beton opgevuld, nadat alles zorgvul dig met behulp van televisie-camera's was gecontroleerd. Elke betonnen cilin der draagt een gewicht van meer dan 2000 ton! Het zou te duur en te langzaam zyn geweest, om het beton voor het toren gebouw met behulp van kranen of lif ten 120 meter naar boven te brengen. Vandaar, dat het werd opgepompt. De uitgegraven klei en aarde werd ten nutte gemaakt, doordat deze als be dekking zullen dienen voor de nieuwe Theemstunnel by Dartford. Er moest in caissons onder de ri vier worden gewerkt voor het aan brengen van de koelleidingen voor de centrale verwarming en airconditio ning. Op het hoogtepunt van de bouwacti viteit werd er met 200 ingenieurs en 3000 arbeiders gewerkt. Problemen De permanente nachtploeg bestond uit 350 man. Men kreeg in de drie jaar, dat er al aan het Shell-kasteel gebouwd wordt, met elk denkbaar in genieurs- en architectonisch vraag stuk te kampen om niet te gewagen van slecht weer en stakingen. Men moest nieuwe constructiemethoden en machines bedenken. Thans wordt de laatste hand aan het bouwwerk gelegd, dat naar men hoopt eind volgend jaar gereed zal zyn. Het is de bedoeling, dat in sep tember a.s. een der lagere blokken in gebruik zal worden genomen. Deze tel len nog altyd tien verdiepingen, het gelykvloerse gedeelte meegerekend, zo als dat hier de gewoonte is. Een Brit rekent nu eenmaal altijd anders dan een gewone sterveling! Er is gezorgd voor dubbele tuimel ramen, welke veilig binnen kunnen worden gewassen. Om geloop en ge- dwaal te beperken, is iedereen zoveel mogeiyk via de buizenpost bereikbaar. Elke verdieping krygt koffie en thee aan de lopende band. Elf uur in de ochtend en vier uur in de middag zyn heilige verpozingsmomenten in elk En gels bedryf Liften en roltrappen Er komen 48 passagiersliften en twaalf roltrappen. De diverse blokken zijn door ondergrondse gangen ver bonden. Het centrale blok kan rechts- streeks met roltrappen van het on dergrondstation Waterloo worden be reikt. Het gebouw staat op pilaren zodat men van de drukke verkeers weg een doorkykje zal krijgen naar de rivier. Een ondergrondse garage kan auto's bergen. Langs het dak van het torenblok loopt een galery 25 meter hoger dan de Euromast! vanwaar men een fantastisch panorama van het eindeloze Londen ziet. De 6000 perso nen, die in deze kantoren komen te werken, zullen in vele opzichten kun nen worden benyd. Zeker, er verry- zen op het ogenblik in Londen overal moderne kantoorgebouwen, maar het door ruimte en de rivier omgeven Shell-gebouw wordt een van de mooi ste. In het algemeen is het met de kantooraccommodatie in Engeland, zo als uit een dezer dagen verschenen rapport nog eens ten overvloede blijkt, droevig om niet te zeggen hopeloos, gesteld. Maar de twintigste eeuw, door twee wereldoorlogen in haar ontwikkeling gestuit, breekt thans ontegenzeglijk baan, ook in het behoudende Enge land. Ook in Den Haag Mede dank zy Shell, begint Londen een supermoderne stad te worden. Maar gelukkig zyn er voldoende his torische overblijfselen om de geheel eigen charme, welke de Britse metro pool bezit, te laten voortbestaan. Want blokkendozen alleen maken nog geen stad! Het nieuwe complex aan de Theemsoever komt in de plaats van de dertig over de stad verspreide kan toren van Shell International. Deze concentratie zal de doelmatigheid van het bedryf vanzelfsprekend zeer ten goede komen. De tegenwoordige toe stand is zo, dat er enorm veel tijd door onderling telefonere nof het naar elkaar toe trekken voor besprekingen, verloren gaat. De Internationale Shell is een Brits- Nederlandse onderneming, waarby de kantoren in Londen en Den Haag ge zamenlijk het hoofdkwartier vormen. De leidende figuren zyn daardoor ge dwongen herhaaldelijk, meestal met eigen vliegtuigen, heen en weer te reizen. Ook in de toekomst blijft dat zo. Maar er is een plan om in Den Haag, evenals in Londen, over te gaan tot een soortgelijke centralisering. Aangezien er in Den Haag ongeveer een zelfde aantal personen by Shell werkzaam is als in Londen, zou daar eveneens een reusachtig complex nodig zijn om allen onder een dak te bren gen en het bedryf overzichteiyker te maken. j buitenrail aandrijf ketting bmnenrail trede gebogen stootvlak binnenrol —-7 VERTICAAL PERSONENVERVOER ~k Een roltrap is een trap met bewegende treden, waarmee in korte tijd grote aantallen voetgangers omhoog of om laag kunnen worden vervoerd. Een roltrap is in feite te beschouwen als een soort kettingtransporteur. Als zodanig bestaat hij uit een twee tal voortdurend bewegende kettingen waartussen draagorganen (de treden) zijn bevestigd. Elke trede is voorzien van vier rubber leidrollen, die langs een hellende rail worden geleid. leuning motor wormwiel j ketting spanwlel j aandrijf- rad spanrol Roltrappen worden toege past tussen de verdiepingen van grote gebouwen en bij de ingangen van tunnels en ondergrondse stations. De rollen zijn zodanig geplaatst, dat de bovenkant van de trede (loopvlak) bij de bovenwaartse beweging steeds horizontaal blijft. De rollen lopen elk afzonderlijk in een geleiderail. Daar door is het mogelijk de treden aan het onder-en boveneinde van de trap een plat vlak te laten vormen, zodat het op-en afstappen gemakkelijk is. r f r r Ta— De trap is aan weerskanten voorzien van een (rubber) leuning die met de zelfde snelheid mee beweegt. De leuning bestaat uiteen band zon dereinde, die over enkele wielen loopt. Het bovenste loopwiel Is gekoppeld aan de óandrij- ing van de trap. palrad van noodrem

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 22