Maak gratis proefrit ALGERIJNEN ZIEN VOORLOPIG AF VAN OVERLEG IN EVIAN Raketvliegtuig bijna 50 km hoog RUSSISCH ANTWOORD OVER LAOS Bij aardverschuiving in Kiew 145 doden WEERBERICHT Bezwaren tegen Franse contacten met M.N.A. deur blijft toch op een kier staan maar de Ongelukkige uitlating van Joxe Italiaanse arbeider doodt de cheffin van Utrechtse kantine Drukte gisteren was zeker niet overweldigend (S.ucf &ïièuïvs Opgericht 1 maart 1860 f ZATERDAG 1 APRIL 1961 No. 30319 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; 10.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Parijse correspondent) De voorlopige Algerijnse regering heeft gisteren in een speciaal communiqué bekendgemaakt zich vrijdag aanstaande niet naar Evian te willen be geven, omdat ze onder de „huidige omstandighe den" geen heil ziet in verder overleg met Frankrijk. Dit bericht sloeg in Parijs natuurlijk in als een bom, en talrijk zijn de veronderstellingen waardoor men deze plotselinge ommekeer in de Algerijnse hou ding poogt te verklaren. De verrassing is te groter, daar de Franse regering daags tevoren juist een nieuwe concessie aan het F.L.N. had gedaan door De directe aanleiding, die het F.L.N. voor deze nieuwe beslissing naar voren brengt, is de inderdaad wat ongelukkige uitlating die de Franse minister voor Algerijnse Zaken, Louis Joxe, eergisteren in Oran heeft gedaan. Op vragen van een journalist moet Joxe toen hebben gezegd, dat hij zich in Algerije kwam laten voorlichten over de gevoelens en aspiraties van alle kringen en lagen van het volk en dat hij later in Evian, opdezelfde basis als met het F.L.N., ook contacten met het M.N.A. zou blijven onderhouden. Het M.N.A., waarvan de bejaarde Messali Hadj de leider is, heeft onmiddellijk die verklaring van Joxe aangegrepen om de eigen positie te versterken. Ter verduidelijking: het M.N.A., dat een zekere samen werking met Frankrijk voorstaat, en het F.L.N. hebben zich altijd als kat en hond gedragen, een verhouding, die honderden Algerijnen, vooral in Frankrijk, met de dood hebben moeten bekopen. te verklaren met andere stromingen van het Algerijnse volk en in het bijzonder met de con currerende M.N.A. geen onderhandelingen en zelfs geen consultaties, doch slechts „conversaties" te zullen voeren. Niettemin is het deze kwestie van nevencontacten met andere Algerijnse organisaties geweest, die door het F.L.N. nu is aangegrepen om alle moeizame voorbesprekingen, die sedert januari hebben geduurd, weer op losse schroeven te stellen. doch ook zeer dom. maar door de stupiditeit van deze misdaad wordt men wel helemaal door sprakeloosheid gesla gen. Blanc was, ofschoon burgemeester, zeker geen politieke figuur en zijn enige bemoeienis met de onderhandelingen betrof de plaatselijke organisatie ter ver krijging van onderdak voor gedelegeer den en journalisten! Er schuilt nog meer achter onverivachte stap van het F.L.N. In het F.L.N.-communiqué wordt met betrekking tot het M.N.A. gesproken van „de dienstknechten van het Franse kolonialisme" en zolang Frankrijk in die samenhang geen klare wijn wil schenken, wensen de Algerijnse nationalisten zich dus van alle verdere toenadering tot Parijs te onthouden. Intussen zijn alle politieke waarnemers in Parijs het er wel over eens, dat zich achter deze houding van het F.L.N. nog andere motieven moeten verbergen. Men spreekt over de gebrekkige autoriteit van de regering van Ferhat Abbas over de Algerijnse verzetslieden aan de basis, zodat hij zich nog niet te ver in zee durft te begeven. Men wijst ook op de reizen die F.L.N.-leiders juist de laatste weken weer naar Moskou en Cairo hebben ondernomen, van welke zijde ze onder nieuwe druk zouden zijn gezet. En ten slotte vermoedt men, dat het F.L.N. alvorens officiële onderhandelingen te riskeren, eerst nog eens vernemen wil wat generaal De Gaulle op zijn aan staande persconferentie van 12 april te berde heeft te brengen. Ondanks dit alles heeft men in Parijs niet de indruk dat de relaties met het F.L.N. nu zijn afgebroken. De deur is niet dichtgeworpen, maar blijft op een kier, zo vatte men hedenochtend in Parijs de indrukken samen. De Britse ambassadeur in Moskou, Sir Frank Roberts, heeft vanochtend uit handen van de Russische eerste onder minister van Buitenlandse Zaken, Vasili Koeznetsow, het antwoord ontvangen op het Britse voorstel over Laos, zo ver nemen wij bü het ter perse gaan van dit nummer. Sir Frank kon niet dadelijk zeggen wat het Russische antwoord inhoudt. Bekend is evenwel, dat de Russen wel willend tegenover het Britse voorstel staan. Engeland heeft voorgesteld datop de vechtenden in Laos een beroep wordt gedaan het vuren te staken. De in 1954 ingestelde commissie van toezicht, be staande uit India, Candada en Polen, zou op dat bestand moeten toezien, waarna er een internationale conferen tie over Laos zou moeten worden belegd. Evians burgemeester door aanslag gedood De 48-jarige Camille Blanc, bur gemeester van Evian, de grens plaats, waar vrijdag a.s. de wapen stilstandsonderhandelingen tussen Fransen en Algerijnen zouden be ginnen, is vrijdagochtend om half drie door een bomaanslag om het leven gekomen. De Franse politie zette onmiddellijk het hele stadje af om in het bijzonder alle gasten van de verschillende hotels aan een scherpe ondervraging te onderwer pen. Men zoekt de daders in ultra rechtse of neo-fascistische kringen. Het bleek, dat eerder in de nacht twee plastic bommen voor de burgemeester (die van beroep hotelhouder is) waren gedeponeerd: één onder zijn auto, die het eerst ontplofte met een knal en een kracht, dat de burgemeester onmiddellijk uit zijn bed sprong en stukken van zijn auto dwars door de ruiten van zijn hotel in de hal werden geworpen. Toen de burgemeester de trap afrende om pools hoogte te nemen explodeerde onder de treden de tweede bom. Monsieur Blanc werd een arm afgerukt. Ook zijn gezicht werd door een scherf geraakt en zwaar verminkt. Kort nadat hij naar het zie kenhuis was overgebracht overleed hij aan zijn verwondingen. Ook zijn vrouw werd gewond, maar haar leven is niet in gevaar. Iedere aanslag op tegenstanders als politiek wapen is niet alleen misdadig Een aardverschuiving in Kiew in de Oekraïne heeft op 13 maart 145 men senlevens geëist, aldus is pas gisteren officieel in Moskou bekendgemaakt. Er waren 143 gewonden. De Oekraiense „Prawda" heeft gis teren de resultaten van het onderzoek van een regeringscommissie gepubli ceerd. De hoofdredacteur van het blad heeft gisteren correspondenten telefonisch op de hoogte gesteld van het rapport. Op de dag van de ramp bezweek 's ochtends om half negen een dijk in de omgeving van de stad waarop een stroom water en aarde de voorsteden binnendrong. Gebouwen, huizen, winkels, een remi- sie van de tram en twee fabrieken, wer den verwoest of kwamen in het water te staan. De schade is vastgesteld op ongeveer vijftien miljoen gulden. Vtn de gewon den hebben al ruim tachtig het zie- kenhuisa kunnij verlaten. Alle dak lozen zijn reeds weer onderdak gebracht. Volgens de commissie is de ramp het gevolg van fouten in het ontwerp en andere tekortkomingen van de technici die sedert 1950 aan de dijk hebben gewerkt. „Degenen die schuldig zijn aan deze ramp, zullen ter verantwoording worden geroepen", aldus de commissie. Er is een commissie van geleerden en ingenieurs gevormd voor het nemen van maatregelen ter voorkoming van dergelijke rampen in dit gebied. Zij trilde geen afspraakje maken Met vijf messteken De cheffin van de kantine van de N.V. Koninklijke Staalfabrieken „Demka" aan de Havenweg in Utrecht, de 30-jarige mevrouw Adriana Jansje Geertruida ten BroekeBredewoud, is gistermid dag door een Italiaanse arbeider neergestoken en kort daarna over- leden. Mevrouw Ten Broeke werkte al vijf jaar in de Demka-kantine. Gistermid dag, tijdens de schaftijd van de eerste ploeg arbeiders, werd zij door een 24- jarige Italiaan aangesproken, llij vroeg haar, of ze een avondje met hem uit wilde. De cheffin wees dit voorstel ech ter verontwaardigd van de hand met de mededeling, dat ze getrouwd was. De man drong niet langer aan, maar na de tweede schaftpauze, toen me vrouw Ten Broeke samen met drie ser veersters rustigen boterhammetje zat te eten, kwam hij terug. Deze keer vulde hij zijn invitatie aan met de opmer king: „Als je het niet doet, worden het voor jou en mij beroerde paasda gen." De serveersters lieten toen de discussie aan het tweetal over en begonnen aan de balie met het omspoelen van de kof fieketels en -kopjes. Zij werden opge schrikt door een hevig gegil van me-den geen kinderen. vrouw Ten Broeke en zagen tot hun afschuw, dat haar witte schort besmeurd was met bloed. De Italiaan had haar met een stiletto snel achter elkaar vijf steken toegebracht in de maag-en buik streek. De bedrijfarts, dokter Warffe- mius, die onmiddellijk werd gewaar schuwd, kon geen hulp meer bieden: het slachtoffer overleed ter plaatse. De Italiaan was inmiddels de kan tine uitgelopen. Een arbeider, die zich had staan wassen in de wasgelegen heid onder de kantine en die na het gegil van mevrouw Ten Broeke pools hoogte ging nemen, kwam hem op de trap tegen. Toen hij zag wat er ge beurd was zette hij met enkele collega's de achtervolging in. De Italiaan werd vrij snel gepakt en teruggebracht naar de kantine, waar hij van schrik over de gevolgen van zijn daad in elkaar zakte. Uit Santa Maria Hij is in verzekerde bewaring gesteld op beschuldiging van doodslag c.q zwa re mishandeling, de dood tengevolge heb bende. Hij is afkomstig uit het Italiaan se plaatsje Santa Maria. De man be hoorde bij een groep Italiaanse arbei ders, die in december naar Nederland kwam. Hij had in Utrecht een kost huis. In de maanden van zijn verblijf in ons land heeft hij nooit moeilijk heden veroorzaakt. Het stoffelijk overschot van mevrouw Ten Broeke is overgebracht naar het Utrechtse hoofdbureau van politie. Dr. J. Zeldenrust van het Gerechtelijk La boratorium in Den Haag zal de sectie verrichten. Mevrouw Ten Broeke en haar echtgenoot, die beroepsmilitair is, had- VERANDERLIJK De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Het ziet er naar uit, dat de over gangszone tussen Oceaanluoht en polaire lucht gedurende de paasdagen dicht bij ons land zal blijven. In verband hiermee zal het weer een veranderlijk karakter behouden. Perioden met opklaringen zijn waarschijnlijk, maar er zal ook af en toe wat regen vallen. (Opgemaakt te 10 uur) 2 APRIL Zon op: 6.14 uur; onder: 19.14 uur. Maan op: 20.44 uur; onder: 7.04 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.10 en 16.24 uur; laagwater te 12.19 uur. (3/4 hoogwater te 4.42 en 16.56 uur; laagwater te 0.30 en 12.53 ur, 4/4 hoog water te 5.14 en 17.52 uur; laagwater te 1.02 en 13.26 uur). Dit blad bestaat alt 20 pagina's en een bijvoegsel. Twee nieuwe records in Amerika Joe Walker in X-15 was twee minuten „gewichtsloos' De Amerikaanse testpiloot Joe Walker heeft donderdag met een nieuwe versie van het raketvliegtuig X-15 een hoogte van bijna vijftig kilometer bereikt, ho ger dan een mens ooit voordien geweest is. Tijdens zijn vlucht verkeerde de pi loot ongeveer twee minuten in een toe stand van schijnbare gewichtsloosheid, een toestand die tot dusver slechts maxi maal iets minder dan een minuut kon worden bereikt. Niet alleen deze records staan nu op naam van het Amerikaanse toestel, ook het wereldsnelheidsrecord, dat bij een vrnge vlucht van de X-15 op 4667 km. per uur werd gebracht. De X-15 is ontworpen voor een maxi mum snelheid van ruim 6000 km per uur en het bereiken van een hoogte van ruim 160 km, als het ware de „drempel" van tie ruimte. JL>e motoren van nel toe stel waren tijdens de vlucht niet op volle kracht ingeschakeld, en er was na de landing nog een kleine hoeveelheid brandstof in de tanks. Het raketvliegtuig werd door een straalbommenwerper van het type B-52 hangend onder de vleugels naar een hoogte van bijna veertien kilometer ge bracht. Kort voordat hier de X-15 zou worden losgelaten trad er een kleine sto ring in het koelmechanisme op, welke echter door de piloot op instructies van Edwards-Base, vanwaar de B-52 was op gestegen, kon worden verholpen. Di rect daarna werd de X-15 losgelaten, en na enkele seconden sloeg de raket-mo tor, die eerst weigerde te ontbranden, aan. Met een zeer grote versnelling schoot het toestel in een scherpe hoek naar boven, tot een hoogte die later be rekend werd op 49.890 meter. Twee mi nuten lang heeft Joe Walker op grote hoogte verkeerd in de toestand van schijnbare gewichtsloosheid. Hij ver klaarde tijdens de vlucht over de radio en na zijn landing, dat hij hiervan geen hinder op welke wijze dan ook on dervond. een later onderzoek heeft uit gewezen, dat hij dit experiment zonder enige schade heeft doorstaan. De schijnbare gewichtsloosheid is Je enige van de vele merkwaardige ondervindin gen, die men op aarde niet kan naboot sen, en waarover men toch nog veel te weten zal moeten komen voordat men tot langere bemande ruimtereizen kan overgaan. Walker vertelde, dat op een hoogte van vijftig kilometer ue hemel diep don kerblauw gekleurd was en een fantas tisch schouwspel bood. Tijdens de vlucht kon hij helder denken en de vereiste handelingen in het vliegtuig verrichten. Walker is veertig jaar oud en reeds ge durende zestien jaar in dienst bij de luchtvaart en thans bij de NASA. Amsterdam favoriet (Van onze correspondent) Vele "buitenlanders hebben ook dit jaar weer Amsterdam uitgekozen om de paasdagen door te brengen. Italianen, Fransen, Noren, Denen, Engelsen, Amerikanen, maar vooral toch Duitsers en Belgen schenen vandaag de bevolking van de hoofd stad uit te maken. Gisteren was het bij de VVV-kantoren reeds bijzonder druk en af en toe werd er zelfs een queue gevormd. Met het chauvinisme, de Amster dammers eigen, constateerde men, dat ook velen „uit de provincie" de hoofdstad boven hun eigen huis had den verkozen. „De provincie" is dan de rest van Nederland Aan de grenskantoren Glanerbrug, De Poppe (bij de Lutte) en Rammelbeek (bij Denekamp) werd het gisteren, in te genstelling met andere jaren, pas later op de morgen druk. In totaal kregen de douane-ambtenaren hier respectievelijk ongeveer 3000, 1000 en 3000 auto's te ver werken. De algemene indruk was hier, dat de drukte minder was dan verleden jaar. De verkeerspolitie van Utrecht belast met het toezicht op het verkeersplein Ouderijn, het knooppunt van de ver keerswegen Den Bosch-Amsterdam en Arnhem-Den Haag, oordeelde, dat de drukte op Goede Vrijdag nauwelijks groter was dan op een gewone vrijdag In de Betuwe was het deze Goede Vrij dag doodstil. Vrijwel geen enkele vrucht boom draagt bloesems. Het was deze week te koud. Het moet zeer snel opkla ren, wil men deze paasdagen iets van bloesempracht kunnen genieten. Stervende soldaat wilde Koningin Fabiola zien (Van onze Brusselse correspondent) Een Belgisch dienstplichtig soldaat, die aan het einde van zijn eerste oefentijd in het militaire hospitaal in Brussel moest worden opgenomen, had een brief aan Koningin Fabiola geschre ven. Hij zei daarin dat hij hoopte de Koningin te zien, voordat hij zou sterven. Deze brief bereikte Koningin Fabiola donderdagochtend en zij nam zich voor. vrijdagochtend de soldaat te be zoeken. Vrijwel op het ogenblik waarop de brief op het kasteel te Laeken werd ontvangen, overleed de soldaat echter. Toen de Koningin dit vernam, ging zij gistermiddag ogenblikkelijk naar het hospitaal. Zij bad daar bij het stoffe lijk overschot en zij sprak met fa milieleden van de overleden soldaat. Daarna bracht zij een langdurig be zoek aan de verpleegden in bet hos pitaal. UIT SCHEVENINGSE UITKIJKTOREN GEVALLEN (Van onze Haagse correspondent) Met ernstig letsel aan het hoofd en benen is de 8-jarige Martin Hartevelt uit de Bokkingstraat te Den Hang naar de Ursulakliniek in Wassenaar vervoerd. De jongen maakte een val van negen meter van de uitkijktoren in de Sche- veningse bosjes. Hij was op de toren over een hek geklommen en liep zonder zich vast te houden door een afwate- ringsgoot. Hij struikelde en viel. I De Engelse ex-premier Sir Anthony Eden en zijn echtgenote zijn van een lange vakantie in West-Indi'è in Engeland terugge keerd. Zeer vermagerd, maar bruingebrand en gezond arriveer den zij gisteren in Londen. Vraag de dealer of schrijf aan Daf Eindhoven Uit Het Leidsch Dagblad van 2 april 1861: Een Fransch blad verhaalt i het volgende wonder, dat bij Clermont plaats had. Een heer had op jagt zijnde het ongeluk zijn eigen hond dood te schieten. Op eenigen afstand stond de pastoor, en de woedende jager hem ziende, riep eensklaps uit: „Liever wenschte ik tien pas toors te hebben getroffen". Maar naauwelijks heeft hij die woor den geuit, of de aarde opent zich en hij zinkt halverwege in den grond. Men is thans bezig hem uit te graven, maar bij iedere schop aarde, die men uit- graaft, groeit de grond weer aan. Uit Het Leidsch Dagblad van 3 april 1861: Uit 's Hage berigt men: „Naar waarheid mogt Ds. Chantepie de la Saussaye, Waalsch predikant te Leiden, die j.l. Donderdag te 's Hage als tiende spreker in de letterk. le zingen in Diligentiü optrad, ge tuigen, dat hij, hoewel spreken de over het verleden, ivaarlijk actueel was, waar hij over de wording van de katholieke kerk- idee ging spreken. Daartoe zou hij behandelen een der uitne- mendste werken van een be roemd kerkvader, die door de beide af deelingen der Wester- sche kerk, de Protestantsche en de Katholieke, hoewel op onder scheiden wijze, wordt vereerd, den grooten Augustinus, en ivel diens bekend geschrift: de staat Gods".

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1