EEN GESLAAGDE JAPON WV Katwijk ziet ondanks revaluatie nieuw seizoen hoopvol tegemoet TIP VAN BOOTZ Weer een koffermoortl (112de) in Frankrijk VERLOVINGSRINGEN MATTH. BRINKS Nu al meer belangstelling voor de vissersbadplaats dan vorig jaar Dodenboeken' van Mauthausen en Gusen bevinden zich in Amerika llllillllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIHKIOIKKE vindt U in de unieke voorjaarscollectie van Modehuis LUCIENNE - Botermarkt 17 - fel. 32765 IllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllttllltllllllHllillllllKiilllt r pantoffels koopt.. eist dan een f Bij massamoorden van nazi's waren 80.000 Duitsers betrokken Kennedy wil oceanografisch onderzoek bevorderen Italië's premier rekent af met raadgeversop departementen „DOTTER" „LUCIENNE" TRAP- en GANGLOPERS W. J.ZIRKZEE DONDERDAG 30 MAART 1961 Tijdens de algemene jaarvergadering van de VW Katwijk, die gisteravond in café-restaurant ,,De Zwaan" werd gehouden, vertelde voorzitter mr. J. v. d. Plas, dat het aantal aanvragen om gemeubileerde kamers te huren dit jaar zeer groot is. Thans is voor het komende seizoen meer verhuurd dan op dezelfde datum in 1960. Het aantal bij de VVV binnengekomen verzoeken om inlichtingen ligt voorts 15 tot 20 procent hoger dan gedurende de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Ook de contacten met buitenlandse reisbureaus vertonen een verheugende stijging. Mr. v. d. Plas verwacht dit jaar met meer reisbureaus contracten af te slui ten dan in vorige jaren. Reeds nu ko men aanvragen binnen van deze reis bureaus voor reserveringen. Het feit, dat de directeur een „goodwillreis" naar Duitsland heeft gemaakt zal hier wel niet vreemd aan zijn. Niet alleen door zUn gesprekken over Katwijk, maar ook voor de verspreiding van propaganda materiaal is weer veel belangstelling voor de vissersbadplaats gewekt. Mr. v. d. Plas wees er op, dat de reis bureaus vooral belangstelling hebben voor Katwijk, omdat het een heel groot aanbod heeft van goedkope vakantie verblijven met eenvoudig accommodatie. Daarom moet de propaganda onver minderd worden voortgezet en moet voortdurend de aandacht op Katwijk gevestigd blijven. Nadelige invloed Mr. v. d. Plas was van mening, dat de herwaardering van de gulden een na delige invloed zal hebben op het vreem delingenverkeer. Onze concurrentie kracht ten opzichte van landen, waar het betalingsmiddel niet is gerevalueerd, Is ongetwijfeld verzwakt. De grote aantrekkingskracht van Ne derland was, dat het voor de toerist betrekkelijk goedkoop was. De redene ring als zouden de Duitse toeristen hier weinig nadeel van ondervinden, is niet helemaal juist. Over het hoofd wordt gezien, dat het niet in de eerste plaats van belang is hoe de waarde van ons betaalmiddel ten opzichte van het Duit se is, doch hoe de waarde van ons be taalmiddel is ten opzichte van de op het gebied van het vreemdelingen verkeer met ons concurrerende landen. Ook voor de Duitser zal het bij overigens gelijk blijvende omstandigheden dit jaar ver geleken by vorige jaren goedkoper zijn te gaan naar België, Frankryk, Zwit serland, Italië, Spanje en de Skandina- vische landen, dan naar Nederland. De trek van Nederlandse vakantiegan gers naar het buitenland zal door de revalutatle bevorderd worden. Als daar een evenredige toename van het buiten landse bezoek tegenover staat is dat niet erg. Aantrekkelijk blijven Maar een van de voorwaarden, waar Nederland, dat klimatologisch bij ande re vakantielanden toch al in een on gunstige positie verkeert, aan moet vol doen, is dat onze pryzen vergeleken by die in het buitenland aantrekkelijk blijven. Sterke positie Spr. vond, dat Katwijk zich een sterke positie in de rij van Noordzeebadplaat sen heeft weten te veroveren. Het aan tal bezoekers aan Katwijk wordt ieder jaar groter. Volgens mr. v. d. Plas heeft Katwijk dit te danken aan de grote mogelijkheden, die het voor vakantie gangers met een beperkt budget biedt. Dit geldt niet alleen voor de kamerver huurder, doch ook voor de strandex- Advertentie Hobbyman of knutselaar Pakken VELPON! Zijn zó klaar. Eindles in Voorhout Landbouwwinterschool In de grote zaal van het Parochiehuis te Voorhout, had de openbare eindles plaats van de Middelbare Landbouw winterschool. De leiding berustte bij de voorzitter van de commissie van toe zicht, burgemeester P. M. F. Smolders. Eén van de geslaagden, Piet van Mil, hield een praatje over de veeteelt, ge volgd door een lezing van Dirk van der Hulst uit Zevenhoven, die zeer uitvoe rig inging op de landbouwpolitiek. Mgr. J. A. G. v. d. Hoogte reikte hier na de diploma's uit. Geslaagden De geslaagden zijn: Th. Clemens Ab- benes, J. Dijkman, Santpoort; G. Fru- meau Delft, J. v. d. Geest, Oud-Ade, H. Hartveldt, Bijnsaterwoude, M. J. Hoo- geveen, Hoogmade, D. v. d. Hulst, Ze venhoven (met lof), A. Jansen, Nieuw- Vennep, J. Kelder, Ter-Aar, G. van 't Klooster, Muiderberg, P. Kolk, Duiven- drecht, A. Koot, Hazerswoude, Jac. Kos- sen, Leiden, C. Mustwijk, Nieuwveen, P. van Mil, Vlaardingen, W. Molenaar, Driehuis-Velzen, Th. van Rijn, de Kwa- kel, L. v. d. Salm, Den Haag, Jac. Stok man, Nieuwveen, Jac. Straathof, Zoe- terwoude, J. Veldhuizen, Bodegraven, C. Venmeman, Weesper karspel, E. Vink, Halfweg, C. Wesseling, Zoeterwoude en J. v. Winden, Delft. ploitant, de middenstander en de exploi tanten van restauratiebedrijven. Van belang is vooral, dat hetgeen de vreemdeling geboden wordt goed is en dat men bereid is de grootst mogelyke service te bieden en de gasten met voor komendheid te behandelen. Als ieder daaraan wil meewerken is spr. ervan overtuigd, dat de revaluatie voor Katwyk mee zal vallen. Dan zal Katwijk vergeleken met vele, vele plaat sen in het buitenland geen duur vakan tieoord zijn. Dan kan het nieuwe sei zoen weer met vertrouwen tegemoetge- zien worden. Er is een voordelig saldo van f5040. Hierna werd het woord gegeven aan de secretaris, de heer J. C. Tieleman, die het jaarverslag voorlas, waaruit bleek, dat de nieuwe V.V.V. kleurenfol- der bekroond werd met een eervolle vermelding door het ANVV. Gedurende de bollentijd heeft V.V.V. zeer veel toe risten ondergebracht. Tydens de Duitse feestdagen van 16 tot 19 juni was Kat- wyk overvol. Op één nacht werden 4700 geparkeerde auto's geteld. Hoewel Katwyk de grootste beddencapaciteit van de gehele kust heeft (plm. 40.000 bedden) moest in het begin van augus tus verschillende malen naar Valken burg en Rynsburg worden uitgeweken. Het naseizoen was tengevolge van het slechte weer niet gunstig te noemen. V.V.V. kan terugzien op een zeer druk seizoen. In 1960 werden plm. 65.000 mon delinge inlichtingen gegeven; 8500 schriftelijke aanvragen behandeld; plm. 25.000 telefonische inlichtingen verstrekt en door de L.ID. 37.845 personen onder gebracht. Gedurende de zomermaanden was het personeel met 6 personen uitge breid. Bij de bestuursverkiezing werden de heren J. G. Schoneveld en A. Verdoes herkozen. By de algemene beschouwing werd meegedeeld, dat het bestaande gebouw zo spoedig mogelyk zal worden vergroot. Na de geanimeerde rondvraag werden enkele propagandistische films vertoond. Het aperitief voor dames en heren Zo pittig! Zo opwekkend! Per hele fles f 6.15 Moordenaar Chmieleivski Het broodmagere gevangenen door bewakers doodranselen Vandaag uitspraak? Bij de behandeling in Ansbach van de zaak tegen Chmielewski, die comman dant van de concentratiekampen Gusen en Vught is geweest en onder beschul diging van moord op talrijke mensen terecht staat, is meegedeeld, dat de ori ginelen van de „dodenboeken" van Gu sen zich in de Verenigde Staten be vinden. Zy waren na de opheffing van de functie van de Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland naar Amerika overgebracht. Dat deze boeken bewaard zijn geble ven is te danken aan ingenieur Ernst Martin, die tezamen met andere gein- terneerden kort voor het einde van de oorlog van de S.S. bevel had gekregen alle documenten betreffende het kamp te vernietigen. Met gevaar voor zijn le ven had hij de zeven dodenboeken van Mauthausen, de vjjf boeken van Gu sen, een lijst van omgekomen Russische krijgsgevangenen achtergehouden en verstopt. Hy gaf deze documenten aan de Amerikaanse troepen, die op 5 mei 1945 in Mauthausen aankwamen. De vorige week gehoorde getuigen decharge hebben weinig of niets van betekenis ten gunste van Chmielewski in het midden kunnen brengen. Van daag werd het requisitoir van de open bare aanklager verwacht. Een der aangrypendste getuigenis sen, tijdens het horen van het honderd tal opgeroepenen in de afgelopen we ken, was wel dat van de r.k. publicist dr. Josef Gawor uit Kattowitz. Hij be schreef o.a. hoe Karl Chmielewski, op een hete augustusdag, brullend beval dat de ondervoede, tot skeletten verma- Advertentle HAARLEMMERSTRAAT Q.H TEL. 21074 - LEIDEN SCHOOLSTRAAT 41 - TEL. 1717—2677 VOORSCHOTEN. Slachtoffer gepensioneerde onderwijzeres, moordenaar blijft halsstarrig ontkennen (Van onze Parijse correspondent) Het begint een lugubere traditie van Franse moordenaars te worden hun slachtoffers in koffers te verpakken om die daarna dan in de bagagedepots van een der grote Paryse stations in bewaring te geven. Om redenen, die we niet behoeven toe te lichten, kunnen die valiezen (die natuurlyk nooit door de eigenaars zelf worden opgevraagd) evenmin langdurig in die depots blyven staan wachten en als leek komt het ons daarom voor, dat een moordenaar de sporen van zjjn misdaad moeiiyk nog opvallender zou kunnen openbaren. Niettemin heeft de Franse politie nu onthuld, dat dezer dagen de 112de koffer met een dergelijke gruwelijke inhoud op het Parijse Gare de Lyon in beslag was genomen. Dit keer was het slachtoffer de 78- jarige mevr. Banaré, een gepensioneerde onderwijzeres van het eiland Martinique, wier afschuwelijk verminkte lichaam men in een hutkoffer ontdekte. En ook ditmaal was de vermoedehjke dader weer vrij snel gegrepen. Een 50-jarige land genoot van het slachtoffer, die de oude kleurlinge de laatste jaren trouw placht op te zoeken en zo te weten was geko men, dat ze nog een paar duitjes in haar spaarpot bewaarde. Haar „vriend", die geen vast werk en ook geen vaste inkomsten had, liep de laatste weken niettemin met hardnek kige plannen rond een nieuwe auto te kopen, waarvoor hy de spaarduitjes dacht aan te spreken. Toen madame Banaré zondagavond haar penningen voor dat doel echter niet goedschiks wilde geven, zou de moordenaar andere argumenten te baat hebben genomen. Advertentie gerde gevangenen wegens „luiheid bij de arbeid" de gehele namiddag door onafgebroken In looppas stenen uit de groeve Kastenhof naar het kamp Gusen moesten brengen. Op de heen- en terug weg moesten zy daarby telkens vier spitroeden-kordons van wild ranselende bewakers en S.S.-mannen passeren. De weg door het kamp was na deze strafoefening overstroomd met bloed en de kisten met dode lichamen werden in rijen op vrachtwagens weggevoerd. Dr. Gawor vertelde erby, dat een dokter uit Warschau met een grote wond aan het hoofd voor zyn barak zat te jammerem „m'n pantoffels, m'n pantoffels". Het verlies van die pan toffels, die hem bij het spitsroedenlo- pen van de voeten waren geslagen, zou hem namelijk bij het komende appel als een doodsmisdrijf worden aangere kend. Ondanks zyn eigen zware verwon dingen liep dr. Gawor toen nogmaals met een steen door de spitsroeden-ryen en wist daarby de verloren pantoffels terug te halen waardoor hy de dokter ongetwijfeld het leven redde. By de uitspraak in het proces zal het er om gaan in hoeverre Chmielweski, die het feitelyke vermoorden van de gevan genen volgens de getuigenissen groten deels aan zijn onderhorigen overliet, juridisch aansprakelijk gesteld kan wor den. Ingenieur Martin, die nu direc teur van het gasbedrijf in Innsbruck is, verklaarde, dat hij in het kamp Gusen in zes jaren tijds 71.856 om het leven gekomen geregistreerde geïnterneerden in de dodenboeken had opgetekend. Daarbij moesten nog 51.000 gevangenen gerekend worden die na aankomst in het kamp zonder geregistreerd te zijn spoorloos verdwenen en voor het grootste gedeelte vergast zouden zijn. bovendien voorzien van L>:'' tegen huidirritatie tegen transplratie-geur anti-septisch verlengt de levensduur Bevorderingen Van de eerste naar de tweede klas 1 werden bevorderd; N. Alkemade, Was- i senaar, J. Brand, Den Haag, D. van Duyn, Noordwijk, P. v. d. Geest, Sas- senheim, P. Groenendijk, Noorden, L. Hoogeveen. Noordwijk, W. Nieuwenhui- zen Nieuwkoop, C. van Opzeeland, Spaamdam, J. Plutscherre, Den Haag, A. Pronk, Delft, W. Soiling, Bodegraven, N. Rotteveel, Rypwetering, A. van Rui ten. Noordw ijker hout, J. v. d. Salm, Oegstgeest, H. v. d. Schriek, Wassenaar, J. van Geest, De Hoef (U.), J. Stokman, Nieuw-Vennep, J. Timmer .Öiemen, S. Veseboer, Oud-Ade. C. Vink, Haarlem, W. Visser, Aarlanderveen, J. v. Vogel, Sassenheim, W. v. d. Voort, Schipluiden en J. Wennekers. Ryswyk. Vier leerlingen moeten een herexamen doen. Eén leerling werd afgewezen. In verband met het komende proces tegen de oorlogsmisdadiger Adolf Eich- mann, heeft de minister van Justitie van Baden-Wurtemberg, dr. Wolfgang Haussmann, in een byeenkomst met correspondenten die dit proces zullen verslaan, enige mededelingen gedaan over de activiteit van de centrale orga nisatie der Duitse Bondsstaten tot op heldering van nazi-misdaden. Deze organisatie beschikt over een kartotheek met de namen van 80.000 mensen, die betrokken zyn geweest by de massamoorden in concentratiekam pen en de vernietigingscommando's van Eichmann. Van deze mensen werden er in de loop van de tyd verscheidene dui zenden in West-Duitsland en West-Ber- lyn door de Justitie verhoord in ver band met mogelijke medeplichtigheid aan nazi-misdaden. Velen zyn reeds veroordeeld, niet meer in leven of buiten vervolging gesteld. In de kamende maanden en jaren zal tegen nog ongeveer duizend nazi-misda digers een vervolging worden ingesteld. Van dit aantal bevinden er zich reeds omstreeks 150 hechtenis, terwyi evenzo- velen in Duitsland of het buitenland on dergedoken zyn. De minister deelde mede, dat dank zy het werk van de centrale organisatie men een volledig en gedetailleerd beeld heeft kunnen verkrygen van de massa- vernietiging, waaraan het nationaal-so- cialistische regime zich heeft schuldig gemaakt. De organisatie werd in decem ber 1958 ingesteld. Zowel in binnen- als buitenland werd omvangryk materiaal verzameld. President Kennedy heeft het Congres verzocht een verhoging van de begro ting van het ministerie van Handel voor het jaar 1962 met 23.492.000 dollar goed te keuren. Het grootste gedeelte van dit bedrag zal worden besteed voor verbe tering van het oceanografisch onderzoek. Hy deelde het Congres mede, dat niet meer dan één twee procent van de oceanen voldoende in kaart is gebracht en verklaarde, dat het voortbestaan van de Verenigde Staten van hun kennis van de oceanen kan afhangen. Kennedy vroeg het Congres voorts tweemiljoen dollar meer voor de finan ciering van te vestigen handelscentra in Europa, Afrika, Azië en Latyns-Ame- In Kiel is de 42-jarige Prins Ab- doellah Al-Jabar Al-Sabah van Koeweit, minister van Justitie en Culturele Zaken in dat land, in het huwelijk getreden met het 19-jarige Duitse meisje Heidi Dichter, die hij drie weken geleden voor het eerst heeft ontmoet. Het paar in de auto na het sluiten van het huwelijk. De oude vrouw moet die nacht op beestachtige wyze om het leven zyn ge bracht, waarna de moordenaar zijn slachtoffer eigenhandig in de koffer naar het Gare de Lyon had gebracht. Trots het overstelpend bewysmateriaal, dat zich tegen de moordenaar moet hebben opgestapeld, blyft hy, volgens de politie, halsstarrig alle schuld ontkennen. NIEUW A.N.W.B.-GEBOUW Techno-station met ruime capaciteit (Van onze Haagse correspondent) Over enkele maanden gaat men be ginnen met de voorbereiding van de bouw van een „tweede kantoor" by het hoofdkantoor van de ANWB aan de Wassenaarseweg te Den Haag. In dit gebouw, dat eenzelfde lengte, namelijk 93 meter, zal hebben als het thans reeds in gebruik genomen hoofdgebouw, wor den de technische afdelingen van de Toeristenbond ondergebracht. Aan het eind van het hoofdkantoor komt een „wegenwacht-hotel" voor de wegen wachters, die in Den Haag hun oplei ding volgen. Dit hotel wordt om een soort patio heen gebouwd en zal alleen gelykvloers worden opgetrokken. De ingebruikneming van dit tech nische by gebouw zal o.a. een enorme verbetering betekenen voor de werk zaamheden van het ANWB technosta- tion. Dit nieuwe station krijgt een af meting van 50 by 12 meter en biedt daardoor een aanzienlyk ruimere accom modatie dan het thans bestaande tech- nostation aan de Schelpkade. Dank zy deze grote keuringscapaciteit zal het mogelyk zyn enkele tientallen auto's per dag aan een grondig onderzoek te on derwerpen. Dikke salarissen voor politieke diensten De Italiaanse premier Amintore Fanfani is te velde getrokken tegen een groep mensen, die zich al Jaren te goed doen uit de staatsruif zonder dat zy daarvoor aanwysbaar werk verrichten. Fanfani wil het verschynsel van de zogenaamde „consu lent!" afschaffen, de vage „raadgevers", die op ieder Italiaans departement wel te vinden zyn. Sedert de oorlog is het aantal „con- sulenti" steeds groter ge worden en toch hebben deze „raadgevers" geen enkele officieel omschre ven positie in het ambte naren-apparaat. Zy ko men niet op de officiële betaaliysten voor en even min zyn zy onderworpen aan bepaalde werkuren. Een „consulente" kan een professor zyn, een inge nieur of een Journalist, zyn naam wordt door de een of andere politicus „aanbevolen" aan een minister, omdat hy „des kundig" zou zyn op veler lei gebied. Is de raadge ver eenmaal op een de partement of by een ge nationaliseerd bedrijf ge- installeerd, dan toucheert hy een dik salaris, dat uit „speciale fondsen" wordt betaald en zich dus aan parlementaire controle onttrekt. Er is dlkwyls ge mompeld, dat zulke .raad gevers" hun positie ver krygen bij wyze van be loning voor bepaalde po litieke diensten. De be noeming van nog weer meer „conculenti" by het staatslichaam IRI (Insti- tuto Riconstruzione In- dustriale), dat vele be- langryke industrieën be heert, deed voor Fanfani de deur dicht. Prompt zond hy een circulaire naar alle ministeries, waarin hy opdracht gaf, dat alle „raadgevers"! moesten worden ontslagen. Als reden gaf hy op, dat het geld van de belasting betaler niet behoorde te worden besteed aan het belonen van politieke diensten. Hy had dit al willen doen, toen hy twee jaar geleden ook premier was, maar zyn kabinet kwam ten val. voordat hy met de honderden „con- sulenti" had afgerekend. Thans heeft hy er zich persooniyk mee bemoeid. Men verwacht, dat hy een wetsontwerp by het par lement zal indienen, dat net deze praktijk eens en zooral zal afrekenen. Comité anti-Salazar in Engelanti In Londen is gisteren een „comité voor de bevryding van Portugal en de Portugese koloniën" opgericht. Voorzit ter is de Labourafgevaardigde Sir Les lie Plummer. Verschillende Labour- en liberale leden van het Lagerhuis als Sydney Silvermann, Fenner Brockway, James Callaghan, Jennie Lee en de bis schop van Southwark hebben in het comité zitting. Het comité zal samenwerken met al len die in Portugal of in de Portugese koloniën stryden voor onafhankebjk- heid, vrijheid en de rechten van de mens, aldus heeft Sir Leslie op een pers conferentie meegedeeld. Volgens bepaalde in Lissabon ontvan gen en nog onbevestigde berichten zijn 460 blanken en de Portugezen toegewij de inboorlingen in noord-Angola om het leven gekomen tengevolge van de terro ristische invallen van Kongolezen. Voorts is vernomen dat zich in de Angolese hoofdstad Loeanda nog twee duizend vluchtelingen, in hoofdzaak vrouwen en kinderen, uit noord-Angola bevinden. Grieven van Somaliland tegen Kenia en Ethiopië Abdel Moemen. de leider der afvaar diging van Somaliland naar de confe rentie van Afrikaanse volken, die thans in Cairo wordt gehouden, heeft gisteren een commissievergadering verlaten na verwerping van zijn voorstel om Ethio pië te veroordelen wegens het bedryven van „zwart imperialisme". Moemen verklaarde dat er ter confe rentie een „samenzwering van Ethiopië en Kenia" bestaat om de aanspraken, die Somaliland laat gelden op bepaalde streken van deze landen, die, door So- maliërs worden bewoond, dood te zwy- gen. Somaliland heeft, vanaf het ogen blik dat het een zelfstandige staat werd, aanspraken op deze gebieden doen gel den. De vertegenwoordigers van Kenia hebben, naar verluidt, een beroep van Ethiopië op de conferentie gesteund om „deze niet te gebruiken voor het uit vechten van plaatselyke geschillen". Inwoners Washington krijgen stemrecht De inwoners van het District Colum bia de „staat" waarin Washington ligt krygen stemrecht. Een amende ment op de grondwet die hun dit recht onthoudt zal zeker worden aangenomen nu driekwart van de staten reeds voor het toekennen van stemrecht aan de inwoners van DC hebben gestemd. Het District Columbia werd in 1802 door de staten Virginië en Maryland aan het federale bestuur afgestaan. Toen werd tevens bepaald dat de bewoners geen stemrecht zouden hebben. In 1964 zullen zy voor de eerste maal aan de presidentsverkiezingen deelnemen. Advertentie Gouverneur in Suriname uit het ziekenhuis De gouverneur van Suriname, de heer J. van Tilburg is vandaag uit het stads en academisch ziekenhuis te Utrecht ontslagen. Hij verbleef daar sinds 10 no vember van het vorig jaar en heeft een longoperatie ondergaan. De paasdagen Advertentie BLOUSES EN ROKKEN Exclusieve Damesconfectie Botermarkt 17 Leiden Tel. 32765 in klassieke en moderne dessins. WONINGTEXTIEL Van 't Hoffstr. 7 - tel. 24610 LEIDEN. MIDZA Tanganjika eind 1961 onafhankelijk hoopt de heer Van Tilburg in Rotter dam door te brengen. Wanneer de na behandeling door prof. dr. W. Sillevis Smit zal zyn beëindigd, zal hy een korte nakuur in Sicilië doen. Eind juni hoopt de gouverneur naar Suriname terug te keren. In Dar es Salaam, de hoofdstad van Tanganjika, is officieel bekendgemaakt, dat Tanganjika op 28 december 1961 onafhankelijk zal worden. De volledige onafhankelykheid zal worden voorafge gaan door een periode van „volledig bin nenlands zelfbestuur", die op 1 mei a.s. ingaat. Tanganjika. dat vroeger deel uit maakte van Duits Oost-Afrika, werd na de eerste wereldoorlog door Engeland bestuurd als beheerschapsgebied na mens de voormalige Volkenbond en la ter namens de Verenigde Naties. Enge land zal nu aan de Verenigde Naties voorstellen de beheerschapsovereen- komst te beëindigen. Tanganjika heeft een bevolking van I byna negen miljoen zielen, van wlc Iruim 20.000 Europeanen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9