Kerkdiensten Goede Vrijdag STAAN BIJ HET KRUIS UGA r J R1JNO NIEUWE GEZICHTEN IN HET OOSTENRIJKSE KABINET Talrijke ongevallen in en om de woning kunnen voorkomen worden I igtvoet Opgericht maart 1860 Donderdag 30 maart 1961 Vierde blad no. 30318 GOEDE Vrijdag. Wat toch een een vreemde naam draagt deze dag. We duiden ermee aan de sterfdag van Jezus Christus. Maar als we zien op het blote feit, kan dan deze dag werkelijk goed genoemd worden? Moet dan niet veeleer van zwarte vrijdag in plaats van Goede Vrijdag worden gesproken? Op die vrijdag toch. dat Jezus stierf, maar gebeurde er toen niet het allerdonkerste, wat er ooit op aarde gebeurd is? Als er één goed geweest is, maar dan is het immers Jezus geweest. En Juist deze goede mens werd door andere mensen op een gemene en gruwelijke wijze als gevloekte uit de weg geruimd. Als één zo'n dood niet verdiend had. dan was Hij het. Goede Vrijdag. Nee, zwarte vrijdag. WOORD VAN BEZINNING Als de dag van gisteren herinner de ze het zich, dat. toen de engel zijn geboorte aankondigde, hij ge zegd had, dat Hij koning over het huis van Jacob zou zijn, op de troon van zijn vader David zou zitten. En nuaan een schand paal, een vloekhout hing Hij. Dat was dan zijn troon! Is er ook nog maar enige heer lijkheid en koninklijkheid over? Maar immers totaal niets! Golgotha, terecht is het gezegd, is Maria's bankroet. Ze staat bij het gend van deze gekruisigde: verge ving en eeuwig leven. De vrijdag van Jezus' sterven, de zwartste dag der mensheid. Zullen we toch zeggen: nee, Goede Vrijdag? Dag. waardoor we het werkelijk goede ontvangen? Dat kan alleen, als we staan by het kruis in het licht van Pasen en verlicht door Gods Heilige Geest. Want dan staan we er zo. dat we in Jezus, de gekruisigde, zien. Hem, die naar Gods recht droeg wat zon daren moesten dragen. Dan gaat in ons zingen dat eenvoudige versje „Welk een vriend is onze Jezus, die in onze plaats wou staan". Staan bij het kruis, anders niet. Staan enkel om te ontvangen, zo wordt het Goede Vrijdag. Lucas Cranach, een schilder uit de tijd van de kerkhervorming, schilderde een schilderij, dat als a Leiden Hervormde Gemeente Pieters kerk: 10 uur ds. M. Ottevanger, 7 uur ds. P. Kloek. (H.A. M.m.v. Herv. Kerkkoor). Hooglandse Kerk: 7 uur ds. D. J. Vossers (H.A.) Marekerk: 7 uur dr. P. L. Schoonheim. (Passle-muziek en zang van mevr. Ren- sink, heren Zaalberg fluit, en De Jong. Oosterkerk: 7 uur ds. J. Groot. (H.A.). Bethlehemkerk: 7 u. ds. J. N. de Ruiter. (H.A.) Maranathakerk: 7 uur ds. H. J. van Ach terberg. (H.A.) Bevrijdingskerk: 8.30 uur ds. H. Bouter. (H.A.) Academisch Ziekenhuis: 10 uur kap. J. S. van der Laan en ds. J. Maaskant. Rem. Gemeente: 7.30 uur ds. J. Th. Mackenzie (H.A.). Baptisten Gemeente: 8 uur (H.A.). Evang. Luth. Gemeente: 7.30 uur ds. H. J. A. Haan. Oud Kath. Kerk (Zw. Singel 50)8 uur Heilige dienst; (zaterdag 8.30 uur paas nachtviering Doopsgezinde Gemeente: 7.30 uur dr. S. L. Verheus (H.A.). Geref. Gemeente: 7.30 uur leesdienst. Geref. Kerk (Zuiderkerk)8 uur dr. H. J Westerink. Timorstraat: 8 uur ds. Boer. Oude Vest: 8 uur dr. K. Dronkert. Gebouw Morsweg: 7.30 uur ds. J. Maas kant. Bevrijdingskerk: 7.30 uur ds. Heule. Geref. Kerk (Vrijgem.)8 uur ds. W. G. de Vries. Chr. Geref. Kerk: 7.30 uur dr. Velema. Leger des Heils: 10.30 en 7.30 uur lij densmeditatie. Alphen aan den Rijn Herv. Gem. Julianastraat: 7.15 uur ds. Lefeber (H.A.) Advertentie LEIDEN K A T W IJ K Breestraat Voorstraat Kerkelijk L even Afscheid van stuk Joodse historie van Amsterdam Het kerkbestuur van de Nederlands- Israëlietische hoofdsynagoge in Amster dam heeft gisterochtend op een bijeen komst in het Amstel-hotel afscheid ge nomen van de oude synagogen (de Hoog-Duitse sjoelen) en gebouwen van dit 325 jaar oude kerkgenootschap aan het J. D. Meijerplein, die reeds in 1954 aan de gemeente Amsterdam werden ver kocht. De voorzitter van het kerkbe stuur, de heer S. A. Themans, droeg op symbolische wijze de laatste sleutel aan burgemeester Van Hall over in de vorm van het eerste exemplaar van een monografie, die in opdracht van het kerkbestuur door dr. Jaap Meijer werd geschreven, „Het Jonas Daniel Meijer plein". De overdracht van synagogen en gebouwen was voor het kerkbestuur de aanleiding de historie van dit plein in de voormalige Amsterdamse Jodenbuurt binnen de geschiedenis van het Jood se Amsterdam te laten vastleggen. De voorzitter van het kerkbestuur zei- de, dat het boek geen droge opsomming van feiten en gebeurtenissen bevat maar geschreven is met een bewogen gemoed. Onze voorouders vonden in Amster dam, dat eens genoemd werd „Het Je ruzalem van het Noorden", rust en ge loofsvrijheid, aldus de heer Themans. Amsterdam heeft zijn traditie in het jongste verleden niet verloochend en in dit verband noemde hij het devies (heldhaftig, vastberaden, barmhartig) dat Amsterdam na de oorlog onder zijn stadswapen kreeg. Burgemeester Van Hall zeide in zijn dankwoord, dat Amsterdam 325 jaar ge leden de enige plaats in Europa, in de wereld was, waar de Joden vrij konden leven. Hij gewaagde van de grote dank baarheid van Amsterdam voor de rol, die de Joodse bevolking heeft gespeeld, vooral voor Amsterdam als cultureel centrum. „Amsterdam en Jodendom zijn voor ons oudere Amsterdammers één geheel, dat hebben de Duitsers in fe bruari 1941 gemerkt". NED. HERV. KERK Beroepen te Lunteren (vac. G. Boer) (toez.) Jac. Vermaas te Veenendaal. GEREF. KERKEN Beroepen te Schiedam (vac. E. J. Oom- kes) W. Baas te Amsterdam-Slotermeer- Geuzenveld. Martha-stichting: 10.30 uur ds. J. Veen; Oudshoorn: 10 en 7 uur ds. Cadee (H.A.); Kapel: 7.30 uur ds. A. Breure; Geref. Kerk Maranathakerk: 7.30 uur ds. Schurlnk; Salvatorikerk: 7.30 uur ds. Wijma; Noord: 7.30 uur ds. Tom. Bodegraven Herv. Gem.: 7.30 uur ds. K. Roelofsen te Zeist; Nieuwerbrug: 7.30 v. Evang.: uur (Hotel van Haatten): ds. J. J H. van Ree te Amsterdam; Geref. Kerk: 7.30 uur ds. L. Loosman; Nieuwerbrug: 7.30 uur ds. C. J. Tissink; Geref. Kerk (Vrijgem.): 8.15 uur ds. H. Scholte: Geref. Gem.: 7.15 uur leesdienst; Luth. Gem.: 7.30 uur ds. P. Kastelein te Zeist. (H.A.). Boskoop Herv Gem.: 7 30 uur ds. De Leeuw en ds. Heymans. (H.A.); Geref. Kerk: 7.30 uur ds. Leene; Chr. Geref. Kerk ds. de Bruin; Vrijz. Herv.: 8 uur ds. Kalis. Hazerswoude Herv. Gem.: 7.30 uur ds. Chr. v. d. Leeden. (H.A.); Geref. Kerk: 7.30 uur ds. G. Leene te Boskoop. ilillegom Herv. Gem 10 uur ds. F. Brouwer (H.A.), 7 uur ds. J. Veenendaal. (H.A. en Dankz.); Geref. Kerk: 8 uur ds. A. K. Krabbe; Chr. Geref. Kerk: 7.30 u. drs. A. H. Schippers; Ned. Prot. Bond: 7.30 uur mevr. J. Boeke-Rijnbach te Noord- wijk aan Zee. (H.A.). Kaag Herv. Gem.: 10 uur ds. M. Fok- kema. (H.A.). Katwijk aan den R(jn Herv. Gem.: 9.30 uur ds. A. Makkenze, (H.A.); 7.30 u. ds. W. A. B. Hagen te Katwijk aan Zee; Romeny, vlootpredikant M.V.K. Valken burg (H.A.); Geref. Kerk: 7.30 uur ds. H. de Valk. Katwijk aan Zee Herv. Gem. Nieuwe Kerk: 10 uur ds. Offeringa, 7.30 uur ds. Bouman; Geref. Kerk: 7.30 uur ds. Pijl- Geref. Kerk (Vrijgem.): 7 uur ds. Zwarts te "s-Gravenhage, 8.30 uur ds. Breen; Ger. Gem. Remisestraat: 10 uur ds. van Dam te Rotterdam-Zuid. Koudekerk Herv. Gem.: 10 uur ds. Koerselman, 7 uur (H.A.)'; Geref. Kerk: 7.30 uur ds. Bouma te Noordw(jk. Leiderdorp Herv. Gem.: 10 en 6.30 u. ds. J. P. Honnef (H.A.); Geref. Kerk: 7.30 uur ds. C. C. H. Griffioen te Woerden. Lisse Herv. Gem.: 10 uur ds. G. Pet- tinga. (Bev. nieuwe lidm.), 7 uur ds. G. Pettinga (H.A.); Geref. Kerk: 7.30 uur ds. K. Schouten; Chr. Geref. Kerk: 7.30 uur ds. D. H. Biesma; Geref. Gem.: 7.30 uur ds. H. van Gilst; Geref. Kerk (Vrijgem.): 7.30 uur ds. J. J. Verleur: Oud Geref. Ge meente: 7.30 uur leesdienst. Noordwijk-Binnen Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. J. van Dok. (H.A.); Ned. Prot. Bond: 7.30 uur H.A.; Herv. Geref. Evan gelisatie: 7.30 uur ds. J. den Besten te Huizen. Doet dit tot Mijne gedachtenis (Foto Will Elselin) Noordwijk aan Zee Herv. Gem.: 10 Geref. Kerk: 7.30 uur ds. T. Ferwer* Noordwijkerhout Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. A. H. Smits. (H.A.). Oegstgeest Herv. Gem. Groene- of Wlllibrordkerk: 10.30 uur vie. S. Meijburg; Pauluskerk: 5 uur ds. G. F. Callenbacn. (H.A 7.30 uur ds. B. C. Visser (HA Geref. Kerken: 8 uur ds. Kappers; Ver. v. Vrijz. Herv. W. de Zwijgerkerk: 7.30 uur ds. W. J. H. Hubeek. (H.A Rijnsburg Herv. Gem.: 10 uur ds. Jac. de Vos te Katwijk aan Zee; 7.30 uur ds. M. C. Groenewoud; Bethelkerk: 10 uur ds. H. van Gosliga. (H.A.); Chr. Geref Kerk: 8 uur ds. Kampman; Geref. Kerk: (Ra penburg) 7.30 uur ds. Post. Sassenheini Herv. Gem.: 10 uur ds. Walvaart (Openb. Bel 7 uur ds. Wal- vaart (H.A.); Geref. Kerk: 7.30 uur ds. v. d. Berg; Chr. Geref. Kerk: 8 uur ds De Boer; Ned. Prot. Bond: 10.30 uur ds. Mei huizen te Den Haag. Ter Aar Herv. Gem.: 8 uur ds. Lin- denburg; Geref. Kerk: 7 uur ds. Heyner. Valkenburg Herv. Gem.: 10 uur ds. Joh. Stehouwer te Alphen aan den Rijn; (H.A); 6.30 uur ds. D. Lekkerkerker; (H.A.); Geref. Kerk: 7.30 uur ds. Lange- ler. Voorhout Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. J. W. de Jong. (H.A.) Voorschoten Herv. Gem. (in Geref. Kerk): 10.30 uur ds. W. G. Meijerlng, 6 30 uur ds. E. Saraber; Rijndijk: 7 uur ds. Klusener te Delft; Geref. Kerk: 8 uur ds. K. Smit; Geref Kerk (Vrijgem.): 6.30 uur ds. W. G. de Vries te Leiden. Waddlnxveen Herv. Gem.: 7.30 uur ds. J. Kalkman; Kerkweg: 7.30 uur ds. Cuperus; Geref. Kerk: 6.30 uur ds. J. Snoeij; Rem. Gem.: 7 uur mevr. ds. A. Hoff-Visscher; Oud Geref. Gem.: 7 uur ds. A. P. Verloop. Warmond Herv. Gem.: 10 en 7 uur (H.A.) Wassenaar Herv. Gem 10.30 uur bij zondere passiedienst ds. H. Beker en dr. Th. C. Frederikse; 7.30 uur dr. Frederikse; Kievietkerk: 7.30 uur ds. J. T. Wiersma; Deylerhuis: 7 en 9.30 uur ds. H. Beker; Geref. Kerk Bloemcamplaan7.30 uur ds. R A. Flinterman te Den Haag; Zijllaan: 7.30 uur ds. A. Vos; Ned. Prot. Bond Lan ge Kerkdam: 7.30 uur ds. J. Zuurdeeg; Rem. Gem. Johannahuis: 7.30 uur ds. E. J. Kuiper, te Den Haag; Herv. Evangeli satie Dorpshuis: 7.30 uur A. J. Kruithof, te Monster. Woubrugge Herv. Gem.: 7 uur ds. G. F. Overgaauw; Geref. Kerk: 7.30 uur ds. P. D. Kuiper te Sassenhelm. Advertentie. kon. mij. Betuwe" n.v. tiel De nieuwbenoemde Oostenrijkse Bondskanselier dr. Alfons Gorbach heeft naar aanleiding van de benoeming van vier nieuwe leden in de Oostenrijkse regering gezegd, dat voor de oplossing van nieuwe problemen het kabinet en kele nieuwe krachten nodig heeft. De algemeen verwachte gedeeltelijke wijziging van het kabinet is. voor zover het de (rooms-katholieke) Oostenrijkse Volkspartij betreft, in het teken van een compromis verlopen. Een vleugel van de partij wilde een algehele ver nieuwing van het kabinet, een andere groep wenste slechts een gedeeltelijke wijziging. Als gevolg van het bereikte compro mis worden de ministers van Landsver dediging, Graf, en van Financiën, Hei- lingsetzer, en de staatssecretarissen van Buitenlandse en van Binnenlandse Za ken vervangen. Minister van Defensie wordt dr. Ing. Karl Schleintzer, van Financiën dr. Josef Klaus. De partijleiding van de OVP heeft toegegeven dat de Bondskanselier in ruime mate vrijheid van handelen dient te hebben. De politiek van deze partij zou in grote lijnen geen wijziging on dergaan, speciaal wat de kwestie Zuid- Tirol betreft. Het standpunt van de coalitiepartner, jde Oostenrijkse socialistische partij, ge- I formuleerd door de vice-kanselier, dr. I Pittermann, houdt in dat deze partij de nieuwe regeringsfunctionarissen uitslui tend zal beoordelen naar hun daden. De nieuwe samenstelling van het ka binet geeft aan de deelstaten grotere invloed op regeringsaangelegenheden. Bijna alle Oostenrijkse deelstaten zijn thans in het kabinet vertegenwoordigd. Engelse P.T.T. werkt volgend jaar met kunstmanen (Van onze Londense correspondent) De Engelse P.T.T. zal volgend jaar haar intrede doeri in de wereldruimte. In samenwerking met de Amerikanen zullen proeven worden genomen met satellietverbindingen, welke de Atlan tische Oceaan zullen overspannen. In een Engels witboek werd medegedeeld dat de kunstmanen zullen worden ge lanceerd door de Amerikaanse organi satie voor ruimtevaart NASA. Engeland zal een grondstation oprichten. Het on derzoek inzake de bouw van speciale zenders, ontvangers en beweegbare an tennes is reed ver gevorderd. Verwacht wordt dat in de eerstvolgende maan den orders bij de industrie zullen wor den geplaatst. Het grondstation komt naar verluidt in West-Engeland. Het Amerikaanse plan is om vier kunstmanen elk wegende Heeft zo ook stellig niet gedacht, die éne vrouw, van wie we lezen in het Evangelie, dat ze op die dag ook stond bij het kruis, waaraan Jezus hing. Ik bedoel Maria, de moeder des Heren. De Middeleeuwse dichter, die in zijn gedicht „Stabat mater dolorosa", haar aanduidde als smartenmoeder, is er zeker niet ver naast geweest. Toen ging wel geheel in vervul ling wat aan het begin, toen Jezus nog maar een klein kindje was, Si meon tot Maria gezegd had: ..Een zwaard zal door uw ziel gaan." Vreselijk moet het voor Maria geweest zijn. Het moet voor haar de zwartste dag van haar leven zijn geweest die vrijdag, waarop ze stond bij het kruis, waaraan haar Zoon hing. Het kan niet anders dan dat ze er als een vreselijk aangevochten mens gestaan heeft. kruis, maar het is in verbijstering en aanvechting. En tochdeze zwartste dag is voor haar geworden de werkelijk goede dag. Waarlijk Goede Vrijdag. Dat is deze dag voor haar ge worden toen de Here God er aan te pas kwam. Hij deed over het kruis stralen het licht van Pasen. Hij openbaarde aan haar de volle waar heid door Zijn Heilige Geest. Toen verstond Maria dat haar zoon vooral Gods Zoon, was, haar Zaligmaker. Toen begreep ze, wel uit haar geboren, maar bovenal voor haar geboren. Hij hing aan het kruis om vreemde schuld te boeten. Ook zij met al de andere kon alleen maar leven van Zijn volbrachte werk. Toen begreep ze pas ten volle, dat ze werkelijk niet anders kon dan staan bij het kruis. Staan, anders niet. Staan om ontvangende van het kruis te worden. Ontvan- onderschrift droeg; Luther pre dikt". Op dit schilderij zien we Luther op de kansel, de gemeente vóór hem. Uit de lege ruimte tussen hen beide rijst een kruis omhoog. Cranach schildert het zo, dat beide, prediker en gemeente, ont vangenden van het kruis worden. Wie dat geworden is. ontvangende van het kruis, wie alleen maar bij het kruis kan staan, anders niet, terwijl wegvalt alle eigen activiteit alle meedoen, alle mee verdienen, zie zo iemand zegt. dat de donkere dag van Jezus' sterven, toch Goede Vrijdag is. Want door dat sterven ontvangt een schuldig mens vergeving, ja eeuwig leven. Hoger goed is er niet. Jac. de Vos, herv. predikant te Katwijk aan Zee Wereldgezondheidsdag 1961 Per dag stierven vier Nederlanders door zo'n ongeval Jaarlijks sterven in ons land onge veer 4000 mensen tengevolge van een ongeval, hetzij in het verkeer hetzij in het bedrijf, hetzij thuis. Ook in vele andere landen verliezen jaar lijks duizenden mensen het leven door een ongeval en het is daarom, dat de directeur-generaal van de we reldgezondheidsorganisatie, dr. M. G. Candau, de Wereldgezondheidsdag 1961 die op 7 april a.s. zal worden gehouden, speciaal heeft geplaatst in het teken van het ongeval en de pre ventie daarvan. De directeur-generaal van de Volksge zondheid in Nederland, prof. dr. P Mun tendam, heeft naar aanleiding hiervan een brocure opgesteld, die tijdens een gisteren in IJmuiden gehouden bijeen komst voor de eerste maal werd ver spreid. In deze brochure zegt prof. Mun tendam dat er in 1959 per dag gemid deld 1264 bedrijfsongevallen bij de So ciale Verzekeringsbank werden aange geven. De geldelijke uitkeringen en kos ten van geneeskundige behandeling van deze ongevallen hebben in totaal bijna 82 miljoen gulden bedragen. Jaarlijks zijn er ongeveer 500 bedrijfsongevallen met dodelijke afloop. Te voorkomen Het aantal verkeersongevallen met do delijke afloop bedroeg in 1959 onge veer 1700, terwijl er in dat jaar bij ver keersongevallen ruim 43.000 zwaar- en lichtgewonden vielen. HARMONIE en volwaardigheid van samenstelling: de grondslag van de veelzijdige voeding. 39 kg te lanceren. Deze kunstmanen zullen door middel van een versterker berichten relayeren van de ene kant van de oceaan naar de andere. De Verenigde Staten zullen ongeveer 400 miljoen gulden aan het project besteden. Voorts lieten bijna vier Nederlanders per dag het leven tengevolge van een ongeval in hun woning. „Een ongeval is altijd te voorkomen", aldus prof. Muntendam. „Zodat een juiste gezond heidsvoorlichting en opvoeding van het grootste belang Is". Tijdens de bijeenkomst gaven enige deskundigen hun mening over de moge lijkheden om ongelukken vooral die in en om de woning te voorkomen. De voorzitter van de raad van beheer van het Nederlands Instituut voor Pre ventieve Geneeskunde, prof. dr. J. de Groot, die tevens hoofd van de be drijfsgeneeskundige dienst van de Hoog ovens is, betoogde, dat een diepgaand wetenschappelijk onderzoek verhelde rend zou kunnen werken en ten zeerste zou kunnen bijdragen tot voorkoming van vele ongevallen. Achteloosheid „Achteloosheid, onvoorzichtigheid, haast en stoerdoenerij zijn veelal de oorzaak van ongelukken in en om de woning", aldus de heer H. M. J. van de Wall, hoofd van de veiligheidsdienst van de Hoogoevens. Ook hij zag echter een aantal feitelijke omstandigheden, die kunnen leiden tot ongevallen, zoals een onverantwoorde woningbouw, de ver vaardiging van onveilige huishoudelijke apparaten enz. Ongeveer 10 procent der dodelijke huisongevallen geschiedt door verbran ding, terwijl jaarlijks honderden men sen tijdelijk of blijvend, invalide wor den door verbranding. De Amsterdamse chirurg, dr. A. J. Sneep, betoogde daar om dat het hoogstnoodzakelijk is dat in ons land speciale centra voor brand wondenbehandeling worden opgericht. De algemene conclusie luidde, dat er naast de vierduizend mensen, die jaar lijks het leven verliezen tengevolge van een ongeval, tienduizenden gewond wor den door een ongeval, dat voorkomen had kunnen worden. Op de Wereldge zondheidsdag van 7 april hoopt men op deze preventie extra aandacht te vesti gen. waardoor veel leed wellicht ver meden kan worden. Tito vertelt over zijn guerrillatijd President Tito heeft in zijn memoires die momenteel door het weekblad „Kom- munist" worden gepubliceerd, verteld hoe hy met een paspoort dat hij van een priester had ontvangen, vanuit Bel grado naar het van de Duitsers bevryde gebied is ontsnapt. Deze priester was een vriend van een der communistische leiders, maar zelf een aanvoerder van de Chetniks, roya listische partisanen, die in het begin van de guerrilla met de troepen van Tito samenwerkten. Tito verplaatste zyn hoofdkwartier eerst van Belgrado naar Valjevo. In het bevryde gebied, en in de herfst van 1941 naar Uzice, verder zuidelyk. zy reisden in luxe-auto's die een partisanenleider, Koca Popovlc thans minister van Buitenlandse Zaken op de Duitsers had buitgemaakt. Het hoofdkwartier werd gevestigd in een bank, waar men 60 miljoen dinar in munten en bank biljetten vond. „Dit geld was nog in om loop en wy konden er alles mee kopen dat nodig was om de stryd voort te zetten". Sebastopol opengesteld voor Russen en toeristen De marinevestiging Sebastopol, die sinds de tweede wereldoorlog voor Rus sen en buitenlanders verboden terrein is geweest, zal binnenkort worden open gesteld voor toeristen. Een groep am bassadeurs uit het Westen is reeds uit genodigd om een rondreis te maken door het gebied waar de marinehaven is ge legen. De reis geschiedt onder auspiciën van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Sebastopol, eens het toneel van enige der bloedigste slagen uit de tweede wereldoorlog, werd in die tyd vrywel met de grond geiyk gemaakt. Na de oorlog werd de stad geheel herbouwd. Tot vorig jaar was de stad zelfs voor gewone burgers uit de Sowjet-Unie ver boden terrein. De stad ligt op betrekkeiyke korte afstand van Balaclava, eens de plaats waar de Krimoorlogen en de „charge van de lichte brigade", door Tennyson vereeuwigd, werden gestreden. Cubaanse suikerindustrie gaat zware tijd tegemoet De Cubaanse minister van Industrie, E. Guevara, heeft de suikerindustrie van het land de waarschuwing gegeven dat de komende maanden „harde" maan den zullen zyn voor Cuba en dat de Cubanen „hun broekriem zullen moe ten aanhalen". Naar hy zei, is Cuba als gevolg van het Amerikaanse em- een gang noor gangetje 12 is lonend. GANGETJE 12 TEL. 23005 BESPREKING SITUATIE R.O.G. AMERSFOORT De minister van Justitie heeft een delegatie van de Algemene R.-K. Ambtenarenbond, de ARKA, ontvangen. Het verzoek daartoe was van de ambte- narenorganisatie uitgegaan in verhand met de situatie, zoals die allengs is ge groeid in het Ryksopvoedlngsgestlcht te Amersfoort onder leiding van de huidige directeur. Zoals bekend, is de ambtenaar in al gemene dienst, de werkmeester J P. de Wilde, tegen het hem verleende ontslag „wegens ongeschiktheid" in beroep ge gaan by het ambtenarengerecht te Utrecht, welk beroep succes heeft gehad. Tijdens de behandeling zyn eenter zo veel feiten aan de dag gekomen over het „beleid" van de huidige directeur van het ROG, die in 1958 als 33-jarige met de leiding van het gesticht werd belast, dat het liberale kamerlid mr. C. Berkhouwer de minister reeds een aan tal vragen heeft doen toekomen over de toestanden zoals die by het ROG zou den bestaan. De delegatie van de ARKA heeft uit voerig gesproken over de verhoudingen, die in de inrichting zyn gegroeid en heeft daarby van ernstige kritiek doen blyken op het beleid van de directeur. Verwacht wordt dat de minister in zyn antwoord zeker uitvoerig zal in gaan op de naar voren gekomen en ge brachte bezwaren. bargo van 65 procent van zyn grond stoffen afgesneden. Leveringen uit de Sowjet-Unie hebben een maand tyd no dig en die uit China twee maanden. Volgens de minister zullen de huidige tekorten zeker toenemen, maar de Cu banen zullen gekleed en gevoed blij - ven, naar hy zei.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7