Zo met z'n beidjes erop L. Molijn nam afscheid van A. B. Leidse R.K. Techn. school Don Boscoreikt diploma's uit LEIDS JAARBOEKJE 1961: TRADITIE PRIMA VERVOLGD Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 30 maart 1961 Derde blad no. 30318 Groot en bijzonder hartelijk was gistermiddag in „Het Gulden Vlies" de belangstelling, welke zich concentreerde rond de figuur van de heer L. Molijn, die deze dag in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd afscheid nam als mede-directeur van het kantoor Leiden van de Amsterdamsche Bank. Onder de zeer velen, die deze afscheidsreceptie bijwoonden, waren behalve talrijke directies van bedrijven en bankinstellingen, de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, de wethouders mr. J. Drijber en de heer J. C. van Schaik, mr. H. A. C. Branderhorst, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, mej. mr. E. Blok namens het Leids Universiteitsfonds, mr. P. A. Offers, die de hoofd directie van de Amsterdamsche Bank vertegenwoordigde, de heer J. G. J. Verheij van Wijk, voorzitter van het Departement Leiden van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en handel, vertegenwoordigers van de Commis sie voor de Sociëteit Minerva en voorts vele vrienden en bekenden van de heer en mevrouw Molijn. Tevens was er deze middag gelegenheid om kennis te maken met de opvolger van de heer Molijn, de heer L. de Roos. Na afloop van deze receptie was er voor procuratie houders, beambten en gepensioneerden van de A.B. even eens gelegenheid om van de heer Molijn afscheid te nemen. De heer P. van Weeren, procuratiehouder, bood namens allen een geluidsversterker aan. Op de foto v.l.n.r. de heer L. de Roos, mevr. en de heer L. Molijn, mevr. De Roos, de heer E. H. Moens en diens echtgenote. Een hoogtepunt in het schoolleven is ieder jaar weer de uitreiking van de diploma's aan de leerlingen, die de school met succes, in dit geval een diploma, verlaten. Zij ontvangen dan „loon naar werken". Zo ook gisteravond toen in tegenwoordigheid van het bestuur van de Leidse R.-K. Technische School „Don Bosco", de gemeentelijk inspecteur van het onderwijs, de heer B. Swanenburg en de voorzitter van het Departement Leiden van de Ned. Maatschappij voor Nijver heid en Handel, de heer J. G. J. Verheij van Wijk, aan de leerlingen van de avondschool van „Don Bosco" een diploma werd uitgereikt. nands, Noordwyk; J. Pijnacker, Leidén; afgewezen: 2 Elektrisch lassen voor beginners, on der toezicht van de NVL: H. L. v. Am sterdam. Leiden; L. A. M. Duivenvoorde, Noordwijkerhout; W. J. M. Duiven voorde, Noordwykerhout; C. Th. v. Haastrecht, Rijpwetering; J. J. v. d. Heiden, Hazerswoude; G. C. M. Koppers, Warmond; J. A. Mooten, Leiden; C. Nie- Vooraf richtte de voorzitter van het bestuur, de heer Jansen, zich tot de ge slaagde leerlingen met een woord van gelukwens, waarin hij ook de leraren betrok. Het deed spreker genoegen, dat het percentage van de gediplomeerden hoger lag dan vorig jaar. Van de 113 leerlingen werden er slechts 12 afgewe zen. Hierna ging de heer Jansen over tot het uitreiken van de diploma's. In de afdeling A Timmeren (3-jarige cursus) werd het diploma ter hand gesteld aan: W. J. Brugman, Rijpwetering; Th. C. M. v. Dam, Noord wij kerhout; S. J. Hoge- boom, Rijpwetering; J. N. H. v. Klink, Oud Ade; W. A. v. d. Krogt, Zoeter- woude; E. A. J. Loos, Zoeterwoude; L. Lourier, Wassenaar; M. de la Rie, Lei den; G. J. H. Smit, Noordwyk; J. G. v. Tongeren, Warmond; afgewezen 1. Metselaar, afd. A. 3-jarige cursus: C. J. A. M. L. v. d. Berg, Leiden. Scheepsbouwer, afd. A, 3-jarige cur sus: J. M. A. v. d. Ploeg, Zoeterwoude; M. Zoetemelk, Rijpwetering; E. P. Wal ter, Den Haag. Machinebankwerker, afd. A: 3-jarige cursus: L. G. J. v. d. Berg, Rypwetering; Th. A. C. Geerlings, Noordwyk; P. G. J. Koek, Leimuiden; Th. J. v. d. Meel, Leiden; J. J. A. v. Steyn, Lisse; H. M. Ubink, Leimuiden; J. J. M. v. Eisen, Oegstgeest; afgewezen 3. Autohersteller, afd. A, 3-jarige cursus: J. Bronmeyer, Leiden; W. C. v. Dam, Warmond; L. J. v. Emmerik, Rypwete- ring; Th. Fr. v. Gerven, Lisse; L. v. d. Holst, Noordwyk; M. H. Th. Hoogen- boom, Wassenaar; J. M. Möllers, N.- Wetering; J. v. Paréra, Noordwijkerhout; P. W. M. Stuifzand, Leiden; H. J. M. Zonderop, Leiden; afgewezen: 1. Elektricien, afd. A, 3-jarige cursus: J. M. G. Heemskerk, Zoeterwoude; J. H. M. Koeleman, Langeraar, G. A. M. Niersman, Voorschoten; J. J. P. v. d. Post, Leiden; C. J. P. v. Ulden, Leiden; P. N. Warmerdam, Lisse; H. Th. M. Witjes, Roelofarendsveen, C. N. A. M. Groen in 't Woud, Aarlanderveen, afge wezen: 1. Schilder, afd. A, 3-jarige cursus: H. J. Bouwmeester, N.-Wetering; J. M. A. Kouwenhoven, N. Wetering; A. M. Over- vliet, Leidschendam; afgewezen: 1. Reclameschilder, afd. A: 3-jarige cur sus: E. J. Döfferhoff, Oegstgeest; A. A. J. Straman, Leiderdorp; J. M. Zand bergen, Leiden; H. L. Bisschops, S&s- senheim; W. v. Leeuwen, Leiderdorp; M. J. M. Snyders, Leiden. Scheepsbouwer, afd. B, 2-jarige cur sus: C. Anker, Leiderdorp; L. A. v, Beek, Noordwyk; A. E. M. v. Beelen, Hille- gom: L. J. Brouwer, Hillegom; J. Juf fermans, Oegstgeest; P. C. Th. Korte- kaas, Lisse; A. de Mooy, Voorschoten; H. J. Tuinhof de Moed, Leiden; C. Vlet ter, Oegstgeest; N. Weesjes, Voorscho ten; P. v. Wyk, Leiden; J. J. J. Zwet sloot, Sassenheim. Machinebankwerker, afd. B. 2-jarige cursus: J. P. Borst, Hoogmade; J. W. Hogenboom, Roelofarendsveen; J. P. v. Kampen, Oud Ade; L. C. M. v. Klink, Roelofarendsveen; B. J. Kluts, Leiden; W. H. J. Kompier, Hazerswoude; J. A. M. v. d Veer, Leiden; H. W. v. Weizen, Leiden; E. A. Vink, Noordwyk; N. M. Th. Weenink, Leiden: N. W. v. d. Zwaan Zoeterwoude; afgewezen: 1. Elektricien, afd. B, 2-jarige cursus: J. A v. d. Ing, Leiden; J. N. P. Knynen- burg, Wassenaar; J. A. M. Luk, Wasse naar; H. A. J. v. d. Nieuwendyk, Noord wykerhout; J. A. Swanen, Leiden; M. J. M. Witteman. Voorschoten; afgew.: 2. Reclameschilder, afd. B, 2-jarige cur sus: F. A. N. v. d. Berg, Noordwyk: J. Dorsselaer, Lisse; A. M. L. Habes, War mond: H. W. M. Kienjet. Leiden. Autogeen lassen voor beginners, onder toezicht van de COCAM: Fr. E. v. d. Heyden, Voorschoten; W. J. Hilgersom Stompwyk; J. M. Huigsloot. O.-Wete ring; W. C. Huigsloot, Roelofarends veen; A. P. Rotteveel, Rijpwetering: J. v. Wouw, Noordwykerhout; B. P. Wy- Twee motorjachten in brand Totale schade f 9.500 In de afgelopen nacht omstreeks één uur is brand ontstaan in twee boten huizen in de dwarssloot van de Zyi- brechtsloot, gelegen in de Waard. In de botenhuizen lagen twee motorjachten, respectievelijk ter waarde van f. 3500 en f. 6000. De huizen en de boten werden geheel vernield, bovendien is een gedeel te van een nabijgelegen warenhuis ver brand. Geen van de eigenaars was ver zekerd. De oorzaak van de brand is niet bekend. De brandweer heeft het vuur bedwongen. GUNNING ONDERHOUD RIJKSWEGEN De Rykswaterstaat heeft gegund aan het Aannemersbedrijf Gebrs. Schouls N.V. Kanaalweg te Leiden het onder houd van Rykswegen gedurende 1961 (perceel I) voor een bedrag van f. 135.650. AANRIJDING OUDE HERENGRACHT Op de Oude Herengracht is gistermid dag om vier uur een bestelwagen door onbekende oorzaak geslipt en het voet pad opgereden. Daar liepen enige voet gangers van wie de 49-jarige mevrouw A. WoltersCornet uit de Anna Paulowna- straat en haar 13-jarige dochtertje wer den aangereden. Het meisje kreeg schaafwonden, terwijl haar moeder een hersenschudding opliep. Beide gewonden werden door de EHD naar het Acade misch Ziekenhuis vervoerd voor verdere behandeling. Te Utrecht slaagden voor het di ploma kostumière de dames P. C. Kop pers en F. Maaskant, beiden alhier en voor coupeuse mej, T. M. A. Jongeleen te Leiderdorp en mej. A. N. de Ruiter te Leiden. Mengele toch reeds gearresteerd Het Paryse avondblad „Paris-Presse" zegt van doorgaans goed ingelichte zyde in Tel Aviv te hebben vernomen, dat een commando Israëliërs de vroegere kamparts van Auschwitz, dr. Josef Mengele, op 8 maart in Buenos Aires heeft gearresteerd. Hjj zou op 20 maart aan boord van een onder Panamese vlag varend schip zjjn gebracht, dat thans op weg is naar Israël. Natuurfilosofisch en technologisch congres wordt op 5, 6 en 7 april in Leiden gehouden Thema: communicatie Op 5, 6 en 7 april a.s. wordt in Leiden het 23ste congres gehouden van de Organisatie van Natuurphilophische en Technologische Faculteiten in Neder land, waaraan vele hoogleraren en on geveer 350 studenten zullen deelnemen. Dit congres wordt jaarlijks georganl- Huis- en grondeigenaren hebben kritiek De Leidse Bond van Huis- en Grond eigenaren heeft gisteravond in de bo venzaal van „De Harmonie" een leden vergadering gehouden. In zyn openingswoord wees de heer J. van Iterson er onder meer op, dat de Leidse Bond niet kan terugzien op een gemakkeiyk jaar en wel in het by- zonder door de talryke restricties, die met de doorgevoerde huurverhoging ge paard gingen. Inzake de komende huur verhoging betreurde spreker het in hoge mate, dat de S.ER. niet minder dan drie adviezen uitbracht en er van een compromis dus geen sprake kon zyn. Het huurbeleid wordt z.i. weer in de po litieke sfeer gebracht, met een eventuele verwaarlozing van de zakeiyke gronden. Met verwyzing naar het feit, dat ons land vele andere landen tot voorbeeld diende inzake het naoorlogse welvaarts peil, kwam spreker tot de conclusie, dat dit allerminst de woningbouw en het huurbeleid geldt. Wat dit laatste betreft zond de Nederlandse Bond van Huis eigenaren dezer dagen een petitie aan de minister met voorstellen inzake een spoedige oplossing van het slepende huur vraagstuk. In zyn keurig verzorgd jaarverslag, gaf de secretaris, de heer P. C. A. ten Broek, duideiyk weer, dat de Leidse Bond wederom kan terugzien op een zeer actief jaar. Ultimo 1960 bedroeg het aantal leden 982 met een totaal aantal ingeschreven woningen van 9820 tegen respectieveiyk 981 cn 9472 in 1959. Het jaaroverzicht van de penning meester, de heer A. P. de Rooy, gaf aanleiding tot grote tevredenheid inzake het financieel beheer. De hierna volgende bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de heren J. van Iterson, C. Meerburg en G. Vogelaar, die allen periodiek aftredend waren, by acclamatie werden herkozen. seerd in een van de Universiteit^- of Hogeschoolsteden. Het congres zal dit jaar in sterke mate gewyd zyn aan het probleem van de communicatie. Dit geldt niet voor de lezingen in de ochtenduren van 6 april, wanneer door vele hoogleraren onder werpen buiten dit algemene thema om behandeld zullen worden. Woensdag 5 april wordt het congres des middags geopend in het Groot Audi torium van de Academie, waarna een ontvangst ten stadhuize plaats vindt. Een diner in de Doelenkazerne gaat vooraf aan een lezing in de avonduren door prof. dr. ir. J. L. van Soest over het congresthema, onder de titel „Com municatie, de boeiende band in onze samenleving". Donderdag 6 april worden in verschil lende laboratoria lezingen gehouden. Om twaalf uur begint die dag een „kaas- lunch" in het Waaggebouw, des mid dags zyn er groeps-excursies naar niet minder dan elf bedrijven in vele ver schillende plaatsen, die voor het grootste deel betrokken zyn by communicatie problemen. In de Koksschool vindt we derom een diner plaats, en des avonds treden Paul van Vliet en Kay van Oven van het Leids Studenten Cabaret in Den Burcht op. Vrydag 7 april zyn er des ochtends wederom elf excursies naar uiteenlopen de bedryven. Een lunch wordt in de Stadsgehoorzaal gehouden, waarna des middags in verschillende voordrachten in de Academie nader op de communi- catieproblematiek wordt ingegaan. Spre kers zyn dr. J. A. A. van Iersel, prof. dr. E. M. Uhlenbeck, dr. C. Groeneveld en ir. Y. Boxma. Het congres wordt die dag besloten met een galadiner in de Stadsgehoor zaal waarna een galabal plaats vindt. boer, Leiden; A. P. Rotteveel, Rypwete- ring; A. M. A. Zuydwyk, Koudekerk; J. A. M. M. Zwartjes, Koudekerk; J. N. Zwartjes, Hazerswoude; A. G. v. Leeu wen, Leiden; Th. A. L. Verhoeven, Lei den; J. B. Uljee, Zoeterwoude; J. v. d. Boon, Wassenaar. Elektrisch lassen voor gevorderden, onder toezicht van de NVL: P. S. v. d. Heiden, Hazerswoude; W. J. M. Hilger som, Stompwyk; G. M. Hoogenboom, Leiden; Fr. J. M. Jonker, Sassenheim; C. J. M. v. Nierop, Zoeterwoude; C. M. Schouten, Lisse: Fr. J. G. Zwartjes, Alphen; G. W. F. de Byl, Leiden. De leerling M. J. M. Witteman uit Voorschoten ontving deze avond uit handen van de heer J. G. J. Verheij van Wyk voor bijzondere verdiensten de erepenning r-*t corkonde, beschikbaar gesteld door ue Ned. Maatschappy voor Nyverheid en Handel. De leerling J. Dorselaer uit Lisse ontving een boeken bom Rijke inhoud in goed verzorgd geivaad Veel fotomateriaal De historicus, die zich met Leiden en omgeving bezighoudt, heeft een zeld zame bron gegevens, verwyzingen, be schouwingen en ander materiaal ter be schikking in de „Jaarboekjes voor ge schiedenis en oudheidkunde van Leiden en Omstreken", uitgegeven in opdracht van de Vereniging Oud-Leiden. Ieder jaar weer is het verbazingwekkend, met hoeveel zorg de redactie van deze reeks boeiende artikelen weet toe te voegen Pasen staat voor de deur! Wie hoopt niet op een paar zonnige en warme dagen om, zoals dat heet ..vrij den bui ten in te gaan", van het nieuwe leven te genieten en, zo enigs zins mogelijk, met de eerste rood-bruine blos op de kaken, •thuis te komen? Duizenden zullen erop uit trekken: naar de vroege bollen, het strand, het bos of de zee. als tenminste het. weer ons goed gunstig wil zyn. Even uit de de sleur van alledag en anders leven dan gewoonlijk: dat is de grote wens van menigeen. Men concentreert zich op en kele hoogtypunten in ons land. waar het dan zwart van de mensen ziet, krioelend om en door elkaar. Nauwelyks is men na veel pyn en moeite aangekomen, of het wordt al haast weer tyd om te rug te gaan, wilt ge niet pas te gen middernacht eindelijk uit geput onder de wol liggen Natuurlyk zyn er nog plek jes, waar de natuur „na tuur'' gebleven is. Die moet ge weten te vinden. Als ge er de goede speurneus voor hebt, kant 't gebeuren r*at ge gezellig Foto Will Eiselin, Ryswyk ten, is 't ideaal van de laatste overgebleven „romantische" paartjes in deze verzakelykte eeuw. Is 't uitvoerbaar? Ach; wie handig is en goed uitkykt, vindt altyd wel een punt, waar dat kan. Waar men niet onder of boven elkaar zit, maar nog naast el kaar. Waar de „terugkeer tot de natuur" Rousseau's zaliger nagedachtenis werkelykheid kan worden en met de eenvou digste middelen de door de fris se buitenlucht knorrende maag heerlyk gevuld kan worden. Dat maakt een mens beter en geluk kiger dan met duizenden ande ren de keurig geplaveide heir- wegen in ons kleine land af te jakkeren naar een gelegenheid waar de juke-boxen schetteren, de gokautomaten rinkelen en de mensen elkaar voortdurend in de sigaretten walm amechtig op de tenen trappen. Wie nog een greintje „roman tiek" door de aderen voelt stro men, zoekt en zoekt tot hy dat aan een reeks, die nu reeds meer dan een halve eeuw vrywel met de regel maat van een klok verschynt. In zeker opzicht tonen deze boekjes een traditio neel beeld naar ulterlyk en inhoud, maar niettemin geven zy ook een zo grote variatie, dat zy een boeiende lectuur biyven vormen door de jaren heen. Op vallend is, dat in kleinigheden de kwali teit van de uitgaven steeds wordt ver hoogd. Zo is dit jaar een aantal foto's groter terwyi onze indruk is, dat de kwaliteit van de reproducties aanzien- ïyk beter is dan voorgaande jaren. Voordat we iets over de inhoud van het thans verschenen 53ste deel in de reeks schrijven, moesten ons deze woor den over de reeks als geheel van het hart. De redactie heeft ook dit jaar weer getoond, een voortreffelyk stuk werk op dezelfde of zelfs nog beter geschoeide voet voort te zetten, waar voor Leiden dankbaar behoort te zyn. Warme hulde De tekst van het 53ste deeltje opent met een woord van warme hulde tot mej. F. A. Ie Poole, wier overlyden kort voor het ter perse gaan van het boekje een ernstige slag toebracht aan de redactiecommissie waarvan zy sedert 1937 lid is geweest. In het volgend jaarboekje zal een uitvoerig levensbe richt over haar verschynen. De indeling van het Jaarboekje is de gebruikelyke: verslagen, een „korte kroniek" die langzamerhand uitgroeit tot een gedegen en gedetailleerde docu mentatie met aantrekkelyke foto's van enkele hoogtepunten, herdenkink van de overleden vooraanstaande Leidena- ren die op enigerlei wyze in dis his torisch werk hun plaats hebben gehad, en de historische bydragen, die de hoofdmoot van het Jaarboekje plegen te vormen. Ieder jaar wordt het massale gedrang van auto's, scooters, brommers en fietsers groter. Om van de treinen en de bussen niet te spreken. De wandelaar, wiens rechten meer en meer in de verdrukking zitten, komt er nauwelijks nog aan te pas. De enorme paasuittocht is een aangelegenheid geworden voor hen, die de stilte zoeken, maar voortdurend middenin de herrie zitten. voor een enkel uur onder elkaar bent. Dan komt het moment, waar op ge alle zorgvuldig byeenge- gaarde picnicspullen voor u uit stalt en een feestmaal tyd in de openlucht gaat aanrichten, die u heerlijker smaakt dan het beste hotel-eten. Zo met z'n beidjes erop uit, vèr weggedoken van de zwarte mensenfiles, die u van 's morgens vroeg tot 's avonds laat op de hielen ztt- plekje gevonden heeft waar 't goed is „zo met z'n beidjes" te zyn. Zou u daar óók niet voor voe len? Het wordt dan allicht iets min der druk op de wegen enu vaart er wel by Tot ziens of niet tot ziens, met Pasen. Dat hangt van uw schuil plaats af! FANTASIO Veelbesproken film draait in Leiden De geschiedenis van onze vroege voor vaderen in het stenen tydperk kan men slechts heel vaag leren kennen uit boe ken en in musea, waar voorwerpen te vinden zyn, die nu tot de curiosa be horen, maar toen een doel, een functie hadden. En de mens achter de voorwer pen blyft in een nog diepere duisternis gehuld. Toch was de cineast Preben Frank juist door die mensen geboeid. Die mensen, hun levenswyze, hun ge bruiken en zeden heeft hy geprobeerd te herscheppen in de kleurryke film „12.000 jaar geleden". Frank stond daarby uiteraard voor talloze problemen. De geschiedenis van die tyd is immers door de beperktheid van de gegevens niet eenvoudig te re construeren. En by de uitbeelding daar van stootte hy op andere, aanvankeiyk ogenschynlyk onoverkomelyke hinder nissen. Het klimaat in die tyd immers was op de plaats, waar nu Denemarken ligt evenals trouwens in de contreien, waar wy nu rondwandelen tropisch en dus zyn onze primitieve voorvaderen vrywel ongekleed door het leven gegaan. De onbevangenheid, tact en goede smaak, waarmede Frank dit echter in beeld heeft gebracht heeft er toe geleid, dat totnutoe nergens de natuurlijkheid van de vrywillig meespelende amateurs voor de censuur aanleiding is geweest de vertoning te verbieden. Ook in ons land niet, waar men deze rolprent vrij gaf voor alle leeftyden en hem boven dien terecht het predikaat „cultureel" meegaf. De film heeft inmiddels reeds in vele landen gedraaid. Het begon na Dene marken in Zweden. De bedoeling was acht dagen, het werd drie jaar Daarna volgden Noorwegen, Finland, Duitsland, Engeland. Oostenrijk. Zwit serland en nu dus Nederland. Na Am sterdam, Rotterdam en Dordrecht ln het komende weekeinde in Leiden. Deze film met gesproken Nederlandse tekst draait zaterdag, zondag en maandag in de Stadsgehoorzaal. Bijdragen Het aantal van deze bydragen is dit jaar opmerkelyk groot. Een historische maar ook actueel belangwekkende be schouwing over de geschiedenis van de Zwanburgerpolder te Warmond is van de hand van de heer A. G. van der Steur. Een daarbij behorende foto heeft een ereplaats gekregen naast de titelpagina van het boekje. De heer A. J. P. Bakkers schrijft eveneens over Warmond, nameiyk over de wyze waar op in 1948 een byzondere rooilyn werd vastgesteld. De heer W. J. van Varik deelt een en ander mee over de hofstede Duin zicht en over het Rechthuis, beide te Oegstgeest. De heer G. M. Zoetemelk vertelt uit het verleden van de oude korenmolen aan de Kleipoel te Rypwete- ring. Met het ryk geïllustreerde arti kel over de vermaarde bloemisterij van Schuurmans Stekhoven en over een speeltuin buiten de Koepoort naderen we de stad. Het is interessant te lezen hoe eertyds onmiddeliyk buiten de sin gels een gordel lag van groene bloemis teryen, blekeryen en speeltuinen. De laatste niet in onze tegenwoordige be tekenis, maar zogenaamde „burgertui- nen", zoiets als de huidige volkstuinen, maar dan voor de deftige burgers. Artikelen over „De Gouden Bal" (vroe ger een logement, thans de zetel van de Leidse Courant), over de zonen van de Leidse schilder Cornelis Engebrechtsz. en over twee gevelstenen in het stad- huiz behandelen, met meer uitvoerige opstellen als „Revolutie te Leiden", door dr. J P Duyverman, en een studie over de geschiedenis van de vermaarde Leid se muziekfeesten van een eeuw geleden onder leiding van A. J. Wetrens, on derwerpen betreffende de stad. Het laatste laat ons een merkwaar dig hoogtepunt van het Leidse cultuur leven zien. Met recht kunstmanifesta ties, die, gezien de vorsteiyke belang stelling. ver boven het plaatseiyke be lang uitgingen. Ten slotte oevat het boekje enkele korte mededelingen over het oorijzer in Rynland, het Leidse dialect en Ryn- landse volksverhalen. Veersegat gaat op 28 april dicht Tussen 11 en 24 april zal, weer en wind dienende het Veersegat met behulp van zeven doorlaat- caissons worden afgesloten. Op 11 en 18 april worden aan de Wal- cherse kant twee caissons inge varen. Op 20, 21. 22 en 23 april zullen de Delta-strategen van de Rijkswaterstaat vier caissons aan de dijk, die van Noord-Beveland af het Veersegat insteekt, koppelen. Op 24 april zal 's middags de zevende sluitcaisson aan de Walcherse kant op de drempel, die tussen de dykstukken is gebouwd, geplaatst worden. Men zal daarby de techniek van een draaideur volgen. Het water zal dan echter by vloed en eb nog door open schuiven in de caisson het Veersegat in- en uit kun nen stromen. Het sluiten dezer schuiven volgt pas nadat door steenstortingen de zeven caissons muurvast met de drempel en de zeebodem verenigd zullen zijn en onderspoelen dus niet meer zal kunnen voorkomen. Op vrijdagmorgen 28 april zullen naar men hoopt de laatste schuiven gesloten kunnen worden. De drempel in het Veersegat, waarop de caissons moeten rusten, is op 12 me ter onder NAP met 20.000 ton grind ver sterkt. Daarop is een meter dikke laag basaltstortsteen gebracht van in totaal 57.000 ton. Nog 13.000 ton basalt in blokken van 10 tot 300 kilogram ligt ge reed om na het plaatsen der doorlaat- caissons voor de verankering te zorgen. Ieder caisson is 45.5 meter lang, 20 meter breed en 20 meter hoog, zodat in april in het snelstromende water van het Veersegat (soms 3 meter per seconde by springty) in enkele weken tyds een gat van byna 320 meter moet worden ge dicht. Straffen voor Indonesiërs in Merauke Vyftien leden van geheime pro-In- donesische organisaties zyn in Merauke tot gevangenisstraffen veroordeeld, zo hebben functionarissen van het Land- gerecht gisteren by hun terugkeer in Hollandia meegedeeld. De leden van de ze organisaties zyn byna allen Indo nesische dorpsonderwyzers of kantoor bedienden, afkomstig van eilanden in Zuid-Oost-Indonesië. De leider. Benjakin Feloeboem, die administratief werkzaam is geweest by de missie, kreeg zes jaar gevangenisstraf. De anderen kregen straffen, variërend van vier-en-half tot een Jaar.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5