RVS Per jaar 3 ¥2 miljoen voor kampeerterreinen Tot het jaar 1990 verdubbeling van aantal slaapplaatsen nodig ONS MENU griep! kou! pijn! meer mensen zich zeker bij de JAARVERSLAG 1960 DONDERDAG 30 MAART 1961 H. Verdouw (Nederlandse kampeerraad): (Van onze Haagse correspondent) Ons land telt op het ogenblik 4800 geregistreerde kampeerterreinen (bungalowbedrijven e.d. inbegrepen). De gezamenlijke capaciteit be draagt 225.000 slaapplaatsen. Daarvan zijn er ruim 100.000 beschikbaar voor tenten en caravans. Over 30 jaar zal Nederland behoefte hebben aan rond 456.000 slaapplaatsen. Dit betekent, dat er jaarlijks 7500 slaapplaatsen bij moeten komen en 50 ha. grond als kampeerterrein moet worden ingericht. Anders gezegd: tot 1990 zullen er per jaar tien bedrijven met een capaciteit van tezamen 750 personen moeten worden gebouwd. De investeringskosten zullen jaarlijks 3^ miljoen gulden bedragen. Weldra nota over kampeerwet Op deze nullendans onthaalde gisteren de secretaris van de Nederlandse Kam peerraad zijn gehoor tijdens de jaarlijk se persconferentie van de ANWB te Den Haag over de tentoonstelling „Goed kamp". Deze cijfers zijn een prognose van de Rijksdienst voor het Nationale Plan en hoewel dr. Liming Prak zich in een opzienbarend boekje over „De rand stad en haar belagers" zich fel tegen de prognoses heeft gekeerd, meende de heer Verdouw toch. dat althans voor de komende tijd deze voorspelling ze ker houvast biedt. „Misschien dat we over vijf jaar de zaak weer anders zien, maar nu moeten wij het er mee doen". Ook over de kampeerwet heeft hij ge sproken. Reeds jaren wordt er aan een ontwerp gedokterd, „maar wat tien jaar geleden politiek haalbaar is, is het nu niet meer", aldus de heer Verdouw. Het ontwerp wordt nu omgewerkt. Om streeks 10 april zal de Ned. Kampeer raad, die daartoe een commissie heeft benoemd, de minister van Binnenlandse Zaken een concept-nota over deze zaak aanbieden. Anderhalf miljoen kampeerders per jaar „Het kamperen", zo zei de heer Ver douw, „is een maatschappelijk ver schijnsel van grote betekenis geworden. In 1960 hebben anderhalfmiljoen Ne derlanders hun vakantie kamperend doorgebracht. De algemene norm voor de bezetting van kampeerterreinen is in Nederland bepaald op 100 kampeerders per ha in het binnenland en 200 per ha in de kuststreek, waar de recreatiemo gelijkheden goeddeels buiten het eigen lijke kampeerterrein worden gevonden. Stijgende grondprijzen „Een drastische uitbreiding van ons kampeer-areaal tot 1990 moge dan al noodzakelijk zijn, de praktische moei lijkheden zijn talrijk. Steeds meer ge brek aan ruimte krijgt ons land en nauw verband daarmee houdt de stij ging van de grondprijzen. Het denk beeld, dat men met de exploitatie van een kampeerbedrijf gauw rijk kan wor den is een fabel", zo zei de heer Ver douw. Vooral aan de kust is vestiging van kampeerterreinen moeilijk. Daar bestaat de grootste behoefte aan uitbreiding, maar uitgestrekte gebieden zijn voor Het internationale gocdkmringmcrk op karpetten en tapijten. Geeft u zekerheid hij 't kiezen tan een goéde vloerbedekking. INTERTEST GUARANTEE WEINIG BELHAMELS! I De kamperende jeugd levert in i het algemeen weinig moeilijkheden op, heeft de heer Verdouw tijdens zijn uiteenzetting gezegd. En voor- zover er moeilijkheden zijn doen zich die meestal niet voor op het I kampeerterrein zelf, maar op de Dorpsstraat. Misschien dat er maar 2 a 3 van de jeugd is, die moei lijkheden veroorzaakt. Helaas zien die, jongens soms kans om 40 tot 50 met zich mee te slepen. zeewering en watervoorziening nodig en komen niet ln aanmerking. Zorg voor accommodatie Ander probleem: het groeiende aan tal caravans. Vele daarvan strijken in het begin van de zomer neer en blijven dan het gehele seizoen op een kampeer terrein staan zij vormen als het ware een zomerverblijf op wielen. De Wad deneilanden leveren daarvan treffende voorbeelden op. Ook de eigenaar heeft zijn moeilijkheden, de stalling van een caravan stelt hem soms voor grote pro blemen. Men ziet ze soms al in stads parken geparkeerd, „dode obstakels, die het landschap ontsieren en snel ver ouderen" Zowel op de kampeerterreinen als in de steden zijn speciale voorzieningen voor de plaatsing en de stalling van caravans noodzakelijk. De produktie van caravans moet zo mogelijk gelijke tred houden met het beschikbaar komen van stallings- en parkeerruimte. „In verband met de verbetering van de kampeeromstandigheden in Neder land", zo besloot de heer Verdouw, „moet de grootste zorg aan de accommodatie worden besteed. Classificatie van alle kampeerbedrijven is noodzakelijk". Internationaal congres jeugd en muziek Ook ons land neemt deel Het jaarlijks congres van de fede ration internationale des jeuness mu- sicales (jeugd en muziek) zal dit jaar van 3 t/m 7 april te Milaan in de Scala worden gehouden. De 20 bij de F.I.J.M. aangesloten landen uit vier we relddelen zullen eraan deelnemen. Ook Nederland zal dus op dit 16de congres vertegenwoordigd zijn. Het Nationaal Jeugd Orkest (90 man) o.l.v. dirigent Nico Hermans, als enig dergelijke buitenlands ensemble uitge nodigd, zal in de avond van 4 april optreden. Een jeugdig Nederlands so list, Joep Terwey speelt het fagotcon cert van Mozart. Als Nederlandse com positie wordt uitgevoerd het aan 't NJO opgedragen „Concerto voor orkest" van Hans Kox. Bovendien zullen veertig le den van het N.J.O. meewerken aan het slotconcert op 7 april te Milaan te ge ven door het Internationaal Jeugd Or kest o.l.v. Carlo Zecchi. Het congres wordt een voorstelling in de Scala aan geboden van Bellini's „I Puritani". Het programma vermeldt voorts o.a. een de bat over „De hedendaagse muziek en de jongeren", onder de auspiciën van de Unesco en geleid door de twee Italiaan se componisten Mario Labroca en Gof- fredo Petrassi, een forum over „Opera en de jeugd", een concert van electro- nische muziek en een optreden van de Polifonica Ambrosiana. Twee leden van een opiunikoniplot voor de Bredase rechter Clemente straffen (Van onze Bredase correspondent) De Bredase politierechter heeft gis termiddag de laatste twee verdachten in het opiumkomplot, dat eind vorig jaar door de Tllburgse en Bredase politie werd opgerold voor het groene hekje gehaald. Het waren een Tilburger en een Bredanaar. Beiden hadden in het komplot een bescheiden rol gespeeld. De Tilburger had in opdracht van een van de bazen op 6 oktober in een hotel te Tilburg geprobeerd opium, die hij in een sigarettenpakje had verbor gen te verhandelen. Hij was met open ogen in de val getippeld, die de Til- burgse politie had opgesteld. De man uit Breda op zijn beurt had met zijn auto ruwe opium naar Huiten gebracht. Daar was hiji door de politie opgevangen. Te gen de Tilburger eiste de officier twee weken gevangenisstraf met aftrek van de acht dagen, die verdachte in voorarrest heeft doorgebracht. De raadsman, mr. L. van de Heuvel drong aan zijn cliënt niet meer op te leggen dan een week onvoorwaardelijk, zodat hij op vrije voe ten zou kunnen blijven. Hij had nu een goede baan en hij was inmiddels getrouwd. Zijn avontuurlijk leven had hij achter zich. De politierechter wilde het inderdaad nog eens met verdachte proberen. Hij legde twee weken met aftrek op, waar van één week voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Tegen de niet verschenen Bredase verdachte luidde de eis eveneens twee weken. In deze zaak legde politierechter ook twee weken met aftrek waarvan een week voorwaardelijk op. Ook deze verdachte heeft acht dagen in voorar rest gezeten. Gesprek van eerste Amerikaan in ruimte over de radio Blijkens een mededeling van een func tionaris van de Amerikaanse radio-om- roepmaatschappij Mutual Broadcasting Radio, zullen de Amerikaanse radioluis teraars de eerste Amerikaanse ruimte vaarder kunnen horen praten als deze binnenkort in zijn ruimtecabine over het Caraibische gebied zal vliegen. De vier grootste Amerikaanse omroepmaat- schappyen hebben met de betrokken autoriteiten een regeling getroffen voor het uitzenden van de gesprekken, die de eerste astronaut met het controle- centrum op de grond zal voeren. Om veiligheidsredenen wordt het geen rechtstreekse uitzending. De gesprekken zullen op de band worden opgenomen en vrijwel onmiddellijk daarna voor uit zending via de radio worden vrijgege ven. VAN DE WEEK Het kan in april nog bar koud zyn. Het kan regenen, sneeuwen, hagelen, maar de zon kan ook schenen en ons, zoals dit Jaar, heel wat mooie zonnige dagen brengen, maar hoe het weer ook uitvalt, Pasen zien we toch altyd als het feest dat de lente inluidt en we brengen dat niet alleen tot uitdrukking in zinvolle paasgebruiken en paasge- rechten, maar ook in een fleurige kleurryke opmaak van onze paasta- fels. Een schotel, gegarneerd met een paar narcissen of een takje katjes, een vaasje tulpen op tafel of wat bloesem om de borden is eigenlijk al voldoende om de paassfeer aan te duiden. Feestelijke gerechten waaraan na tuurlijk de nodige eieren te pas ko men, doen de rest. ZONDAG, IE PAASDAG: Mousse van eieren: kalfsoesters, spi nazie (met broodcroutons en partjes ei versierd), aardappelen: coupe magloire. MAANDAG, 2E PASSDAG: spinaziesoep met blokjes eiergelei; kip in roomsaus: aardappelpuree, gemengde sla: grape fruit mandjes, gevuld met stukjes grapefruit, ge hakte noten, room en een fondant haasje erop. De wereldleider van de Islamitische secte van de Sji'leten, Ajatollah Hadji Saj- Jld Hassan Tabatabali Boroedjerdl, ls op 89-jarige leeftijd te Koem ten zuiden van Teheran aan een hartaandoenlng over leden. De SJali heeft rouw ln het gehele land gelast. De en winkels ln regeringsgebouwen, ban: Teheran zijn gesloten. DINSDAG: Romeinse kaasschnitzels: citroen saus. aardappelen, brussels lof; ap pelen met schuimkop. WOENSDAG: gebakken lever, andijvie, aardappel- croquetten; karnemelkpudding met vanillesaus. DONDERDAG: groente pa nnekoekfruit. VRIJDAG: lamshachee of kaasragoüt; spaghet ti, raapstelen: chocoladevla met gember. ZATERDAG: gevulde slakropjes, aardappelen; yoghurt. MOUSSE VAN EIEREN 6 eieren (hard gekookt), 1/8 liter slagroom, 8 gr. gelatine, gehakte krui den. De eierdooiers door een fijne zeef wrijven en met de gehakte kruiden vermengen. De gelatine in wat warm water oplossen. De room kloppen en de eiwitten fijnhakken. In 6 met water omgespoelde kopjes iets gelatine gieten en daarin een uit- getand schijfje citroen leggen. De dooi ers en kruiden nu by de rest van de opgeloste gelatine doen en goed doorkloppen. Dan de slagroom en tot slot de fijngehakte eiwitten erdoor roe ren. De kopjes met dit mengsel vullen en styf laten worden. De schotel met wat sla of sterrekers garneren en er kruidenmayonaise by geven. COUPE MAGLOIRE 1/4 liter slagroom. 1/8 liter advocaat, 4 repen goede melkchocolade. 40 gr. poedersuiker, wat geconfyte kersjes en een paar zachte biscuits. De chocoladerepen fynsnipperen. De room met suiker stijf slaan en hierdoor voorzichtig de advokaat roeren. Door deze gladde en dikke massa de choco ladesnippers mengen en de gereed ge zette coupes hiermee vullen. De coupes met een geconfyt kersje of een paas- figuurtje garneren en er een zacht bis- cuitje bijgeven. Voor kinderen kan de advocaat worden vervangen door va- nillevla. GROENTEPANNEKOEK Vi kg bloem, Vi kg andyvie, 1 ui, (1 el), kg rauwe of gekookte aardappelen, M liter melk (4 kopjes), 2 kopjes water, 1 ons oude kaas. 1 eetlepel zout, wat peper en nootmuskaat, 100 gr. boter. De bloem in een kom doen. In het midden de helft van de melk gieten en vermengen met de bloem. Langzamer hand, onder voortdurend kloppen de rest van de melk en het water toe voegen. Het beslag met het zout. de ge raspte rauwe of gekookte fyngemaak- te aardappelen, de gewassen en zeer fün gesneden andyivie, de gesnipperde ui, de te voren geraspte kaas en des gewenst 1 ei vermengen. Er wat peper en nootmuskaat bydoen. Van dit be slag niet te dikke pannekoeken bak ken. Britse commissie onderzoekt liet spionage-mysterie (Van onze Londense correspondent) Sir Charles Romer, een vroegere rech ter, ls door de Britse regering aan gewezen om als voorzitter op te treden van de commissie, welke een onderzoek zal Instellen naar het Russische spiona- gegeval. De commissie heeft een wijde opdracht, en zal nagaan hoe het moge lijk is geweest dat de Russische spion Lonsdale tot Engeland is toegelaten, hoe de staatsgeheimen zijn uitgelekt en wie daarvoor verantwoordeiyk is. In het Lagerhuis werd gewezen op een ander lek. De Daily Mail heeft nameiyk enkele dagen geleden reeds de naam van één der leden van de com missie onthuld. Dit is misschien een onbelangrijke indiscretie, maar het is de manier waarop vaak grote geheimen uitlekken, zo werd betoogd. Minister But ler antwoordde, dat de regering ook naar deze vroegtydige publikatie een onder zoek instelt. Leidse korfballers naar Antwerpen Zowel Vicus Oriëntis als Fiuks neemt de tydens de Paasdagen deel aan de in ternationale seriewedstrijden, die AKC •te Antwerpen organiseert. De indeling voor de Leidse twaalftal len is als volgt: Ere-klasse Rohda (Amsterdam), Blauw Wit (Amsterdam): Die Haghe (Den Haag), Vic. Oriëntis (Leiden), Meeuwen, Mercurius, Riviera en AKC (allen te Antwerpen) Eerste klasse B: Fluks (Leiden), Zwer vers (Dordrecht), Trekvogels (Rotter dam), Boeckenberg, Deurne en VOLBA (allen te Antwerpen). 2de klasse A: Rohda 2 (Amsterdam), Blauw Wit 2 (Amsterdam), Die Haghe 2 (Den Haag); Vic. Oriëntis 2 (Leiden). Meeuwen 2, Mercurius 2, Riviera 2 en AKC 2 (allen Antwerpen). 2de klasse C: Fluks 2 (Lelden), Trek vogels 2 (Rotterdam), Zwervers 2 (Dor drecht), ABTS 2, Bell 2 en Meeuwen 3 (allen Antwerpen). Het wedstrijdprogramma is dusdanig samengesteld, dat Nederlandse ploegen uitsluitend tegen Blegische teams spelen. Ongetwyfeld een aantrekkeiyk toer nooi, dat. by gunstige weersomstandig heden tal van interessante wedstryden te zien zal geven. Leidse Korfbalbond Programma voor zaterdagmiddag: Adspiranten: 1ste klasse: De Alge mene aDe Danaiden a (3.30); KNS a Vic. Oriëntis a (3.30). 2de klasse: Fluks cDe Danaiden b (3.30); Fluks b—Morskwartier a (3 uur)KNS b—Vic. Oriëntis b (2 uur). 3de 1-lasse: Vitesse aCrescendo I (3.30); De Algemene cZyikwartier a (2 uur)De Danaiden cKNS c (3 u.) Zaterdag om 2 uur vindt op de Theems de jaarlijkse Boatrace plaats. Op de foto ziet men de Achten van Oxford (boven) en Cambridge in actie tijdens het ver kennen van de 4/2 mijl lange baan van Putney naar Mortlake. VOETBAL Zaterdagmiddag om 5 uur speelt DOC OS een oefenwedstrijd tegen een UVS-combinatie: maandagmiddag speelt ASC 1 een vriendschappelyke wedstryd tegen UVS 2. BILJARTEN Driebandenkampioenschap district Bollenstreek Ook op de laatste wedstrydavond van het toernooi om de Bollenstreektitel driebanden klein biljart, heeft de Noord- wyker J. v. d. List op de derde dag reeds kampioen zyn party, zy het met gering verschil, gewonnen, zodat hy ongeslagen is gebleven. zyn tegenstander in de laatste party, zyn plaatsgenoot J. de Groot, wist ech ter de hoogste serie (6) te evenaren. De beste prestatie van het toernooi werd op de laatste dag geleverd door de Hil- legommer A. v. Ruiten, die voor zyn party tegen C. Polm slechts 32 beurten nodig had. Een moyenne van 0,937 der halve. De eindstand luidt: J. v. d List 14 210 424 4 0,495 G. v .d. Berg 8 188 396 6 0,475 A. v. Alkemade 8 189 412 5 0.459 A. v. Ruiten 7 178 399 4 0,446 C. Polm 6 177 396 5 0,447 J. de Groot 6 181 410 6 0,441 A. v. Nassau 4 180 437 5 0,412 L. Romyn 3 168 462 3 0,364 4de klasse: Fluks JZuiderkwartier b (2 uur)Vitesse bVic. Oriëntis a (2 uur); Vic. Oriëntis d—Fluk- - <2 uur). .Maandag (Tweede Paa Senio ren: 2de klasse: Vitesse INoorder kwartier I (2 uur). PAARDESPORT Theo Messidor gaat niet naar Amerika De Nederlandse draver Theo Messidor zal in de tweede helft van april niet deelnemen aan de serie internationale draveryen op de Yonkers Raceway by New York. Van de voorgenomen uitzending is af gezien, omdat de drie-voudige Neder landse kampioen, die sinds korte tyd weer in training is en dit seizoen nog maar aan twee draveryen heeft deelge nomen. geen voldoende conditie heeft om hem thans al aan deze zware koer sen bloot te stellen. Koersen Hilversum De uitslagen van de gisteren gehouden draverijen lulden: Athos the Salntprhs: 1. Zlppora (M. Vergay) (1.33.1); 2. Zoroya du Commerce; 3. Zamora. Tot.: wl. f2.10, pl. f 1.20, f 1.40 f 1.20, cov. f6.gek. f2.90. Atoomprys, le heat: 1. Wllco Malre (W. Leeuwenkamp) (1.27.9); Ypermoron; 3. Yvonne Hollandla. Tot.: wl. f8.70, pl. f2 20, f2.80, f 1.60, cov. f6.80, gek f 8.2o. 2e heat: 1. Wllco Malre (W. Leeuwen kamp) (1.28.1); 2. Ypermoron; 3. Yvonne Hollandla. Tot wl. f2.20, pl. f 1.10, f 1.30. f 1 10. cov. f5.80, gek. f4.70. Attilaprljs: 1. Yesse Owens (A. G. Hes- kes) (1.33.1); 2. Young Bonnl B; 3. Ybova Hollandla. Tot.: wl. f3.30. pl. f 1.60, f 1.60. cov. f3.10, gek f4 90. Atalantlc Express-prijs: 1. Yucatan (Q. Joosen) (1.29.8); 2. Ylbode B; 3. Wish you Were Here. Tot.: wl. f 5.40, pl. fl.40, f 1.40 f 1.60, cov. f 4.30, gek. f 10.60. Aura van Zelda-prhs: 1. Vico BS (A. Haarselhorst Jr.) (1 26.8); 2. William Z; 3 Vroiyke Frans. Tot wl. f3 70. pl. f 2.50 f4 40. cov. I 13.gek. f 21.90. Atlasvogel S-prys: 1 Vlvant Hollandla (F. J. Eercnberg) (1.25.4); 2. Ugoldman K. 3. Typhoon. Tot wl f3.30, pl f 1.10, f 1.20, f 1.10, cov. f 3.80, gek. f 12.90. Totallsator-omzet f Interacademiale De Interacademiale Sportwedstrijden van de Bond van Vrouwelijke Studenten Ve ree ingingen zullen dit jaar van maan dag 10 april tot en met 14 april in Lei den plaats hebben. Alvorens dit Sportevenement officieel geopend wordt in het Groot Auditorium der Ryksuniversiteit door de praeses van de BVSV, zullen de vrouwelyke studen ten uit de steden Groningen, Utrecht, Amsterdam, Delft, Rotterdam, Wage- nlngen en Leiden zich verzamelen op het Stationsplein, vanwaar, om plm. 13.15 uur de stoet zal vertrekken, voorafge gaan door het Leidsch Politie-Muziek- gezelschap. DUIVENSPORT Opliokplieht voor postduiven Ter voorkoming van door postduiven aan te richten schade aan land- en tuinbouwgewassen heeft, evenals in vorige jaren het geval was, overleg plaats gevonden tussen de Nederlandse Postduivenhouders Organisatie, de Rijks- landbouwconsulenten, de Gewestelyke Raad van het Landbouwschap en de I directie Faunabeheer van het Ministe- i rle van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening. Het resultaat van dit overleg is dat voorlopig de duiven moeten worden op gehouden tot 5.30 n.m. en wel van 3 april tot 30 april. Dit geldt ook voor zaterdag en zondag a.s., want op het land is het thans zeer gevaarlijk voor de duiven, ook na 5.30 uur. De erwten zijn n.l. ontsmet met een gifthoudend middel. Ook wordt er op wilde duiven gejaagd. Vliegprogramma Oude duiven: 23 april, Duffel; 30 april, Vilvoorde; 7 mei. Vilvoorde; 7 mei, St.- Ghislain; 14 mei, St.-Ghislain; 14 mei, Tergnier; 21 mei, Tergnier; 28 mei, Cor- beil; 4 juni, Tergnier; 11 juni Orleans; 16 juni, St.-Vincent; 18 juni, Tergnier; 24 juni, Chateauroux; 25 juni St.-Ghis lain; 2 juli, Corbeil; 8. juli. Ruffec: 9 juli, Tergnier; 16 juli, Orleans; 22 Juli, Bordeaux. Jonge duiven en navluchten: 16 juli, Duffel; 23 Juli, Vilvoorde; 30 juli St.- Ghislain; 6 augustus, Tergnier; 13 augustus, St.-Ghislain; 13 augustus. Southend; 20. augustus, Orleans; 27 augustus Duffel; 2. september Chateau roux; 3 september, Vilvoorde; 10 sep tember. Mons; 17 september, St.-Ghis lain; 24 september, Essen. SPORTSPLJNTERS De Amerikaanse federale rechter Emett Choate, heeft de Zweedse bokser Ingemar Johansson permissie gegeven de Verenigde Staten te verlaten ondanks het feit, dat de fiscus meer dan een miljoen dollar (ruim 2Vi miljoen gulden) van hem eist. Johansson heeft echter moeten garanderen dat hy opnieuw naar Amerika komt, wanneer men dat nood- zakelyk acht in verband met getuigen verklaringen etc. Nederland heeft zich kandidaat ge steld voor de organisatie van het eind- toernooi om het internationale militaire voetbalkampioenschap. In deze finale zullen Nederland. Frankryk. Turkije en Griekenland uitkomen. Ook Turkye heeft by het Conseil International du Sport Militaire zyn kandidatuur gesteld. Op maandag 2 april (tweede paas dag) wordt tydens het internationale paastoernooi op Klein Zwitserland in Den Haag een hockeywedstrijd gespeeld tussen een bondselftal en het Neder landse C-elftal. In laatstgenoemde team is onze stadgenoot, L. Krul (Leiden) op gesteld. \,- r~* t In 1960 werd voor f 350.000.000 aan nieuwe verzekeringen af gesloten! Een hernieuwd bewijs van absoluut vertrouwen! Gegevens vindt U In het dat wij U op aanvraag gaarne toezenden. R.V.Sj Westerstraat 3 j Rotterdam-2

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 25