Mexico City Studenten vinden Kardinaal van De Montherlant aftands VERKOUDHEID Schandaal in Parijs' eerste staatstheater Een luidruchtige metropool en beslist niet slaperig ASPRO'5 •enUifoittveeb fit/ Het land maakte een enorme sprong naar de moderne tijd JAGO SHAWLS Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 30 maart 1961 Achtste blad no. 30318 (Van een speciale medewerkster) Zoals bezoekers van de andere kant van de grote plas soms wel verbaasd staan, dat er bij ons zo weinig molens en klompen te zien vallen, zo staat de Europeaan met een vage voorstelling van Mexico (waarbij hij aan sombreros, fleurig geklede Indianen, ezeltjes en slaperige pittoreske stadjes denkt) er even van te kijken wanneer hij in de stad Mexico komt. Want die is niet meer de vreedzame hoofdstad van een jaar of twintig geleden, toen particuliere woningen in de Spaans koloniale stijl nog de hoofdstraat sierden. Men staat nu in een internationaal centrum van vijf miljoen inwoners, terwijl auto's in zes banen naast elkaar over de wijdse Paseo de la Reforma ruisen, een magnifieke boulevard die voor de Champs Elysées niet onderdoet. Mexico is een van de Latijns-Amerikaanse lan den die, nog maar twee generaties geleden ont waakt uit een voor het grootste deel archaïsch bestaan, het klaar heeft gespeeld om de enorme sprong naar de moderne tijd te maken, met bloeiende industrieën, comfort, hypermoderne in stituten en gebouwen. zacht mild aromatisch Voorkom neem Als U zich maar even rillerig of onprettig voelt: Amerikaans vlootbezoek aan Ned. Antillen Aan het einde van deze week zullen twee Amerikaanse onderzeeboten een bezoek brengen aan Willemstad. Ter ge legenheid daarvan zal de Amerikaanse consul-generaal, M. V. Pallister, een ontvangst aanbieden. Carolientje aan de lijn De telefoonrekening van president Kennedy dreigt hoog op te lopen als gevolg van een nieuw initiatief van zijn driejarig dochtertje Caro line. Zij heeft namelijk ontdekt, dat zij met de telefoon van het Witte Huis verweg wonende familieleden en kennissen kan opbellen en over de kosten breekt zij zich het hoofdje niet. Toen zij na een zelf gearrangeerd gesprek met haar grootvader in Flo rida haar argelozen vader de hoorn had aangeboden met de vraag of hij ook nog iets tegen „opa" wilde zeg gen, merkte de president tot zijn schrik, dat zij inmiddels al weer be zig was via een ander toestel weder om een gesprek met Florida aan te vragen om een praatje met een daar wonende huisvriend te houden Eerste ambassadeur van Ecuador in Den Haag De staatsraad van Ecuador heeft zijn goedkeuring gehecht aan de benoeming van Luis Antonio Penaherrera tot am bassadeur van Ecuador in Nederland. Penaherrera. die thans ambassadeur in Italië is, zal de eerste ambassadeur van zyn land in Den Haag zyn. Wijziging leeropdracht Bij K.b. is de aan prof. dr. A. J. C. Rüter, gewoon hoogleraar te Leiden verstrekte opdracht tot het geven van onderwys in de vaderlandse geschiede nis gewijzigd. De opdracht luidde thans: het geven van onderwijs in de sociale geschiedenis. In dit verband verdient opmerking, dat professor Rüter tevens directeur is van het Internationaal In stituut voor Sociale Geschiedenis te Amsterdam. vrouwen uit een deegballetje van mais- meel maken, door ze van de ene op de andere hand plat te kloppen. Het is een zware concurrentie tegen de grote zaken, maar anderzijds is er zo'n groot aantal arme luitjes, die niet meer dan een paar cent hebben te spenderen, dat voor hun een bezoek aan grote winkels of markten toch de moeite niet loont. De daken van de Mexicaanse grote stad bieden een ander contrast. Op deze platte daken van ook fraaie flatgebou wen kan men vaak merkwaardige to neeltjes gadeslaan. Hier wonen bedien den of het gezin van de huisportier in kleine kamers en hokjes. De familie houdt er soms een kalkoen, wat kippen of een enkel maal ook een varken op na. Men ziet bovendien dikwijls met sterk gaas afgeschermde ruimten, maar deze dienen voor het drogen van de was in de frisse lucht. Een hangslot aan de toegang tot wat er als een kip penren uitziet, verhindert dat een ander dan de rechtmatige eigenaar de was binnenhaalt Fluitjes Tot deze daken dringt ook het geluid van de fluitjes door, waar scharensliep, postbode, politie of vuilnisman van ge bruik maken. Zoals elk land zijn ka rakteristieke geluid heeft (bij ons het mattenkloppen; in Spanje het nimmer ophoudende geveeg van stoepen en we- randa's; in Amerika het voortgaande motorengeruis), zo wordt Mexico gety peerd door zyn fluitjes. (Van onze Parijse correspondent) Ook theater-schandalen zijn in verschillende categorieën onder te verdelen. Deze maand herdenkt Parijs het feit dat een eeuw geleden in de Grand Opera de première van Wagners Tannhauser aanleiding gaf tot een schandaal, waarvoor de aristocratische en mondaine Jockey-club verantwoordelijk was.' Het toeval heeft gewild dat dit honderdjarige jubileum bijna op de dag af samen viel met het jongste kunst-schandaal, dat zich in een andere officiële theaterzaal, de Comédie Frangaise. af speelde. Ofschoon in beide gevallen het spektakel met veel heibel en onvoorzien gerucht gepaard ging. waren die schandalen qua bedoeling niettemin elkanders complete antipode. De adellijke leden van de Jockey club fjoten in 1861 op kinderfluitjes en sloegen zich in het zweet op de grote trommels die ze in de Opera ongestraft binnen hadden mogen loodsen omdat ze Wagner een gevaarlijke gek vonden, die de muzikale en maatschappelijke orde bedreigde. De studenten, die dezer dagen de voorstelling in het eerbiedwaardige Huis van Molière met geschreeuw en stinkbommen onderbraken, ontketenden die actie daarentegen omdat zij Henry dc Montherlant in de persoon van zijn personages de mond wilden snoeren we gens zijn „valse classicisme, zijn thea ter-van-papa". (Nadat generaal De Gaulle de aan hangers van het Franse Algerije on langs eens een achterstand op de his torische ontwikkeling onder ogen had gebracht door ironisch van het Algerije- van-papa te spreken, wordt dat woord „papa" nu aan alle begrippen gekop peld, die als aftands zouden zijn te be schouwen). die in Wenen zyn wereld-première be leefde en binnen enkele dagen door de Haagsche Comedie voor het eerst in ons land zal worden opgevoerd, was in Pa rijs door de kritiek met gemengde ge voelens ontvangen om niettemin bij elke voorstelling een volle zaal te trekken. De Montherlant is zeker een groot taalkunstenaar, maar zyn „kardinaal" riekt inderdaad wel wat naar de oude doos. Tegen dat traditionalisme hebben de Paryse studenten nu dus willen pro testeren zoals hun grootouders honderd jaar geleden tegen de revolutionaire Tannhauser in het geweer waren ge komen. Dezelfde middelen dus voor een tegenstrijdig doel. Of naar het voorbeeld van Wagner ook De Montherlant zyn werk nu terug zal trekken dient te worden afgewacht. Het brandmerk van dramaturg-van papa belooft in elk geval zijn reputatie by het Franse publiek geen goed te zul len doen. En de Paryse studenten heb ben weer eens wat leven In de uitge storven brouwerij van Frankrijks eerste officiële staatstheater gebracht. Er wordt hier ontzaglijk veel gebouwd en hoe! Mexicanen zijn geboren grote architecten. Die erfenis komt van twee kanten: van inheemse voorouders en van de Spanjaarden. Wat in de hoofdstad aan wolkenkrabbers, flats en kantoorgebouwen staat, is dikwijls een vreug de voor het oog. De smaak en elegance van de gemiddelde moderne flat maakt ook op de verwende Europeaan indruk en met zijn hoog ontwikkeld gevoel voor ruimte weet de Mexicaanse architect zelfs met beperkte mogelijkheden nog een luxe hiervan te suggereren. ■wr /-v n ttt /"I A "ivT Z"1 langs de vastgestelde route afzetten VUUKUll IjAIN Ij waar hy wenst. Wat Mexico's vooruitgang betreft: in 20 jaar tyds zijn de 4.500 myl aan rijkswegen tot 24.840 toegenomen. De olie-produktie is 2iYï maal zoveel gewor den, de ijzer- en staalproduktie is om hoog geschoten van 110.000 tot 378.000 ton. De nationale produktie werd ver drievoudigd, dank zij verdubbelde fi nanciële regeringssteun voor de natio nale industrieën, terwijl particuliere in vesteringen 4Vt maal boven het niveau van 1940 liggen. Nationalisatie van vele industrieën, vooral petroleum, heeft aan deze groeiende financiële gezondheid van Mexico aanzienlijk bijgedragen. Dit alles neemt echter niet weg, dat er kolossaal veel werk te doen blijft. Want dit vulkanische land, met een op pervlakte van 760.000 vierkante mijl, is nog zeer woest en bergen en rotsgrond bemoeilijken verbindingen met het ach terland dusdanig, dat snelle ontwikke ling daardoor wordt tegengehouden. De bevolking van 35 miljoen neemt jaar lijks met drie percent toe. Uit de laatste publikaties van het mi nisterie van Financiën blijkt, dat de in komsten van 56.3 percent van die bevol king minder dan 160 gulden per maand zijn, dat het inkomen van 28 percent niet meer dan 140 tot 320 gulden be draagt en alleen een volksdeel van 16 percent hogere maandelijkse inkomsten heeft. Centrasten Het zijn dergelijke cijfers die o.m. veel tegenstellingen in het Mexicaanse leven verklaren. Contrasten, die bij scherper toezien ook in deze wijd gebouwde me tropolis met zyn Noordamerikaans ka rakter te bemerken zijn. Men hoeft maar één van de 12.000 rode, roene of roze taxi's te nemen en zich naar een willekeurig punt van de stad te laten rijden. De Hollander overigens, die zich „thuis" wegens de duurte der taxi's tweemaal bedenkt voor hij er een neemt, kan hier elke bedenking vergeten. Voor één peso ofwel 30 cent kan hij zich mijlen ver laten rijden met een der z.g. poseros, roze taxi's, die langs bepaalde hoofdwegen rijden. Ziet men die komen, ook reeds half gevuld met passagiers, dan kan men, mits de chauffeur een vinger uit het zyraam opgestoken houdt, de taxi aan houden door een sissend geluid te maken (Mexicaanse gewoonte). De opgestoken chauffeursvinger betekent nl. dat er nog plaats voor een passagier is. Iedere in zittende betaalt een peso en laat zich Laat men zich nu naar enkele van de vele markten rijden, dan ziet men al direct welvarend en arm, modern en Markttafereeltjes in een dorp. primitief Mexico naast elkaar. Voor di verse van deze markten zijn geheel volgens de Spaanse gewoonten de prachtigste hallen gebouwd, open aan de zijkanten, met honderden stalletjes waar.evenals in Spanje, ook op zondag druk wordt gekocht. Verkopende vrouwen Maar zowel hier als bij de grote zelf bedieningswinkels vindt men langs de buitenmuren op de grond en volgens de eeuwenoude gewoonte rijen verko pende vrouwen zitten. Om hoofd en schouders hebben zij de „rebozo" ofwel brede lange sjaal geslagen, waarin ge woonlijk de baby wordt meegedragen. Ieder heeft papier of doek voor zich waarop een handjevol waren zijn uitge stald: noten, wat kruiden, aardewerk potjes of „tortillas", de dikwijls ter plaatse bereide pannekoekjes, die de Mexico-City, een metropool waar I architectonische creaties leven, vijf miljoen mensen in opvallendei werken, rusten.,, De scharensliep hier gebruikt hetzelf de instrumentje waarmee zijn langs de huizen lopende collega in Spanje de aandacht pleegt te trekken en dat vyf snel opeenvolgende tonen laat horen. De postbode heeft de gewoonte als hij belt, tegelijk op een metalen fluitje met drie klank te blazen, dit voor het geval de bedienden op het dak zijn en de bel niet horen. De vuilnisman blaast een uniek soort trompet-alarm en de in de avond of nacht voorbijkomende politie man hoort men twee lang aangehouden doordringende tonen fluiten, die iets me lancholieks in de naklank hebben. Stilte is er niet bij Stilte is overigens een vrij moeilijk te verkrijgen waar bij de Mexicanen, die. alweer als de Spanjaarden voor wie luidruchtigheid ook niets beledigends heeft, hun radio's met open ramen op alle gewenste en ongewenste uren van dag en nacht op zijn luidst plegen aan te zetten. „Ze horen het niet" verklaarde een Europiaan vergoelijkend. Maar het is de schuld van de zon. die hier de ge reserveerdheid en het besloten leven van bewoners in noordelijke landen, op heft. Niemand voelt zich dan ook ge stoord, wanneer hij midden in de nacht uit diepe slaap gewekt wordt door het tweestemmige zingen van naderende mariachi's, de typisch Mexicaanse mu zikanten, die hun gezang met guitaren, viool en trompet begeleiden. De naam „mariachi" komt van het woord „mariage", daar de muziek die zy maakten, oorspronkelijk alleen op bruiloften ten beste werd gegeven. Voor twee pesos kan men de mariachi's iets voor zich laten zingen, zij het in een restaurant of thuis. Men kan ze ook een avond huren of ze naar het huis van zijn „novia", verloofde, sturen om haar met muziek te laten zeggen waarvoor woorden te gering zijn. Muziek betekent veel Muziek betekent heel veel in het leven van de Mexicaan. Elk stadje of groter dorp heeft in zyn park een muziektent staan waar op zaterdag en zondag se- mi-klassieke of volksmuziek wordt ge speeld. Het is een genoegen om in deze tijd van televisie en radio mannen en vrouwen onder een oude laurierboom of onder „colorines" (bomen met rode bloe men op een betegelde bank bij een oude fonteintje te zien luisteren naar hun dorps-muziekkorps. In de grote steden en in de hoofdstad heeft men diezelfde muziekuitvoeringen op zon- en feestdagen, wanneer de par ken vol mensen stromen. Want parken zijn hier, veel meer dan in Europa, de plaatsen waar het eenvoudige volk zich ontspant en amuseert: ballonnen- en snoepverkopers gaat het hier goed. Ook de heel arme Mexicaan neemt het leven nl. niet al te zwaar. Men kan iemand geld zien bedelen en hem dan daarmee naar de ijscoman zien lopen. Inheemse alcohol is hier verder zo goedkoop, dat men voor luttele pesos zich een fles jenever kan verschaffen. Zodat er dus wel redenen voor zijn dat menige arme Mexicaan en dit heeft wel degelijk invloed op de economie van het land zich niet al te erg het hoofd breekt voor de dag van morgen. Nietwaar, de zon schijnt vrywel lede re dag van het jaar en geen streng klimaat geeft aan de zorgen van de Mexicaan de urgentie die de noordeling kent. Is er ook niet steeds weer een „manana"? Zo'n heerlijke zonverwarm- de dag van morgen, waarop men toch evengoed al datgene kan doen, waartoe men vandaag niet is gekomen De Montherlant werd door die stu denten dus ook aftands gevonden en daarom manifesteerden zij. En omdat zij manifesteerden werden zij met hun zevenenveertigen de zaal uit- en het aangrenzende politiebureau binnenge leid. In dit politiebureau werd de dis cussie over neo-classicisme in de kunst op geanimeerde wijze voortgezet met een inspecteur voor wie De Monther lant de levende evenknie was van Vic tor Hugo. Advertentie 's Andere daags werden de studenten weer losgelaten, nog net op tijd om met gezwollen ogen van vermoeidheid hun ochtendcolleges by te kunnen wonen, i In de Comédie Frangaise werden de laatste bedryven van „De Spaanse kardinaal" met lichten op gespeeld, ter- I wyl op elke ry een paar „stille" politie- inspecteurs hadden plaatsgenomen. De gevolgen van dit schandaal zijn nog niet te overzien. De „kardinaal", I

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 23