OVERLEG TUSSEN OFFICIEREN VAN MOBOETOE EN LOENDOELA WEERBERICHT Staking vijandelijkheden aan de grens van de Oostprovincie Harriman terug in Washington na zijn reis door acht landen RUSSISCH-CHINEES BERAAD IN PEKING OVER LAOS PRIJS U GELUKKIG MET f 130,- TOP-VOORDEEL KOSTUUM 130,- Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 30 MAART 1961 No. 30318 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: A. van Dlsboeclc Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; t0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 bijd Geen commentaar van Amerika Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft geweigerd commentaar te leveren op de ver klaring van de Nederlandse rege ring, dat de V.S. een uitnodiging om de installatie van de Nieuw- Guinea-raad bij te wonen, hebben afgeslagen. De officiële woordvoerder, Lin coln White, zei „Ik heb geen com mentaar". Het was voor de tweede achter eenvolgende dag, dat men het stilzwijgen bewaarde over hetgeen officiële kringen noemen de „moei lijke kwestie" van de Amerikaanse betrekkingen met de NAVO-bond- genoot Nederland en het neutralis- tische Indonesië. Engeland zal bij de installatie van de Nieuw-Guinea-raad vertegenwoardigd worden door Raymond Etherorington- Smith,, een hoge Britse diplomaat in Singapore, zo wordt van gezaghebbende zijde in Londen vernomen. Etherington-Smith is raadsman ten kantore van de commissaris-generaal voor Zuidoost-Azië, de graaf van Sel kirk. De Londense zegsman verklaarde niets te weten van Indonesische bezwaren tegen het aanvaarden van de Neder landse uitnodiging om een vertegen woordiger te zenden. Berkelse arts schuldig verklaard De Leeuwarder rechtbank heeft de Berkelse arts schuldig verklaard aan moord op zijn medegevangene Arie Lodder en hem veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. LAGERE TEMPERATUREN De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Over het algemeen veel bewolking met af en toe enige regen. Overwegend ma tige wind in hoofdzaak tussen west en noord. Lagere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 31 MAART Zon op: 6.19 uur; onder: 19.11 uur. maan op: 18.25 uur: onder: 6.16 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.09 en 15.22 uur; laagwater te 1105 en 23.25 uur. (1 april hoogwater te 3.39 en 15.53 uur, laagwater te 11.42 uur). Dit blad bestaat uit 32 pagina's kosten van de operatie-Kongo. Ham- marskjöld had om 135 miljoen dollar gevraagd, maar de adviescommissie achtte een bedrag van 120 miljoen dollar voor dit jaar voldoende. De kosten van de hulp aan Kongo over de eerste zes maanden van de actie die vorig jaar werd gevoerd, bedroegen 48,5 miljoen dollar. Een vertegenwoordiger van generaal Moboetoe, de bevelhebber van het centrale Kongolese leger, heeft gisteren aan de grens van de Oost provincie besprekingen gevoerd met 12 officieren van het leger van de loemoembistische generaal Loendoela. Dit werd in Leopoldstad mee gedeeld door Moboetoe, die zei, dat het overleg werd gevoerd met instemming van president Kasavoeboe. Volgens de generaal hebben de loemoembistische troepen zich uit een 250 km brede strook langs de grens tussen de Evenaar- en de Oostprovincie teruggetrokken. Ver scheidene maanden hadden hier troepen van Loendoela en Moboetoe tegenover elkaar gelegen zonder dat het tot een gevecht op grote schaal was gekomen. Men neemt aan, dat het overleg tussen de twee legers zal leiden tot een ontmoeting tussen Moboetoe en Loendoela. Frankrijk weigert rage in kosten van VN-leger Moboetoe deelde voorts mee, dat bij recente onderhandelingen tussen mili taire vertegenwoordigers uit Leopold stad, Bakwanga en Elisabethstad con crete plannen zijn opgesteld om niet alleen op te treden tegen binnenlandse ondermijnende activiteit, maar ook te gen elke poging van de VN om zich in de binnenlandse zaken van Kongo te mengen. Dit laatste sloeg speciaal op een eventuele poging om eenzijdig het Kongolese leger te ontwapenen of te re organiseren. De komst van de Indiase brigade beschouwen de Kongolese mili taire leiders als „een directe aanvals- dreiging en een kans op oorlog". De vertegenwoordiger der Kongolese regering bij de VN heeft gisteren in een bijeenkomst van de begrotingscommis sie der Algemene Vergadering verklaard, dat Kongo het recht zou moeten wor den toegekend om tweezijdige overeen komsten voor het ontvangen van econo mische hulp met andere landen te slui ten, daar de volkerenorganisatie reeds moeilijkheden heeft met de bekostiging van haar operaties in dit land. Hij zei dat duizenden landgenoten nog stierven van ellende en honger, en dat bijdragen van de VN een onmiddel lijke vereiste waren. De uit 99 leden be_ staande begrotingscommissie van de VN voert op het ogenblik het debat over de Franse weigering Overigens is de financiering van de Kongo-expeditie een probleem op zich zelf. Zo heeft Frankrijk, als enige Wes telijke mogendheid, geweigerd zijn aan deel te betalen in de kosten van de VN- operaties in Kongo. In de afwijzende houding van Frank rijk zo telefoneerde hedenochtend onze Parijse correspondent heeft on getwijfeld altijd de vrees meegesproken, dat het VN-optreden in Kongo even tueel een precedent zou kunnen schep pen voor een overeenkomstige stap in Algerije, indien Parijs het met het FLN overhoopt niet eens zou kunnen worden. De Franse vertegenwoordiger bij de VN heeft, door zich bij alle stemmingen over de kwestie-Kongo te onthouden, nooit twijfel laten bestaan over de ge voelens waarmee zijn regering deze stappen der VN bejegende. Het schijnt dat in New York, de zetel der VN, maar ook in Washington die Franse weigering hoog wordt opgeno men. In Amerikaanse kringen wordt het met name bijzonder betreurd, dat Frankrijk, door zich nu uit het Weste lijke front los te maken, voor het oog der wereld gemene zaak schijnt te maken met de communistische landen die zich van het begin af tegen het ingrijpen der VN in Kongo hebben verzet. Verkorte werkweek voor <le politie MET INGANG VAN 1 NOVEMBER Naar het departement van Binnen landse Zaken meedeelt, is aan de ge meenten met gemeentepolitie het advies gegeven per 1 november 1961 de vijf daagse werkweek in te voeren. Dit ad vies is gegeven op grond van de om standigheid, dat anders de dienstroos ters voor de politie in korte tijd twee maal zouden moeten worden gewijzigd. Zoals bekend treedt immers per 1 mei a.s. een regeling in werking, waarbij Rijkspersoneel en het personeel van een groot deel der gemeenten om de 14 da gen een vrije zaterdag krijgen. Per 1 mei 1962 zal deze vrije zaterdag over de ge hele linie gelden. Bovenstaande regeling zal ook voor de Rijkspolitie gelden. Hooggespannen verwachtingen van en groot vertrouwen in leiding VS geconstateerd Mr. Stikkers kansen zijn weer gestegen De Amerikaanse regering hecht er veel waarde aan dat alle NAVO-landen over eenstemming bereiken over de keuze van mr. D. U. Stikker tot secretaris-gene raal van de NAVO. als opvolger van Paul Henri Spaak. De andere kandidaat voor deze post, de Italiaanse ambassa deur in Washington Manlio Brosio, heeft tot op hed enslechts de steun gekregen van Italië en Frankrijk. Alle andere landen van de Noord- atlantische Verdragsorganisatie hebben zich uitgesproken voor mr. Stikker, die wordt beschouwd als een der geestelijke vaders van het plan om de NAVO tot vierde atoommacht te maken. In Amerikaanse regeringskringen hoopt men dat Italië de kanditatuur van Bro sio zal intrekken. Berichten dat Brosio tot ambassader in Parijs zal worden be noemd, hebben deze hoop versterkt. President Kennedy's reizende ambas sadeur, Harriman, heeft gisteren in Washington tot verslaggevers gezegd dat hij op zijn reis door acht landen hooggespannen verwachtingen van en een groot vertrouwen in de leiding van de Verenigde Staten heeft geconsta teerd. Harriman heeft onlangs Frank rijk, West-Duitsland, Italië, Groot-Brit- tannië, Marokko, Perzië, Pakistan en India bezocht. Harriman zei van mening te zijn dat hij de Duitse Bondskanselier, Adenauer, en de Italiaanse minister-president, Fanfani, heeft kunnen overtuigen van het belang dat president Kennedy aan de NAVO hecht. Hij heeft de autoriteiten meegedeeld dat de president, ondanks diens terug keer tot de diplomatie in de oude stijl, graag te gelegener tijd persoonlijk de an dere regeringsleiders zal willen ontmoe ten. Al die autorititen hadden gezegd dat de president juist doet door eerst Hertog van Kent kiest broer als zijn beste man (Van onze Londense correspondent) De hertog van Kent heeft zijn zoge naamde beste man gekozen. Dat is degene die de bruidegom bij de kerke lijke plechtigheid ter zijde staat, hem voor vergeetachtigheid moet behoeden en hem moet kalmeren, als hij al te nerveus blijkt te zijn. Het is zijn 18- jarige broer. Prins Michael, die pas op de Koninklijke Militaire Academie is. Eén van de acht bruidsmeisjes is de 10-jarige prinses Anne, het dochtertje van Koningin Elizabeth, die al twee maal eerder als zodanig is opgetreden, onder andere bij het huwelijk van Prinses Margaret. De hertog van Kent. neef van Koningin Elizabeth, en de achtste op de lijst der troonopvolgers, zal op 8 juni in de kathedraal van York in het huwelijk treden met Katharine Worsley. ZOAVO-conferentie in Bangkok geëindigd Neutraal bewind onder Soevanna Phoenia? De conferentie van de Zuidoostaziatische Verdragsorganisatie (ZOAVO) in Bangkok is gisteren geëindigd met het aannemen van een resolutie, waarin voldoening werd uitgesproken over de pogingen tot het bereken van een wapenstilstand en van vreedzame onderhande lingen ter verkrijging van een verenigd en onafhankelijk Laos. Daaraan werd de waarschuwing toegevoegd, dat zo nodig elke actie zal onder nomen worden, die op haar plaats zou zijn onder de gegeven omstan digheden. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Rusk ontkende, dat de resolutie minder krachtig zou zijn dan op de perscon ferentie van president Kennedy zou zijn aangekondigd, „Als U de resolutie goed leest, zult U er alles in vinden wat nodig is", aldus Rusk. De Franse minister van Buitenlandse Zaken Couve de Murville zei evenwel, dat nieuw overleg nodig zal zijn alvorens de acht ZOAVO- landen tot een collectieve militaire actie in Laos overgaan. In de resolutie wordt verder nog gewaarschuwd tegen pogingen om zich van Zuid-Vietnam meester te maken. Zowel de ontwikkeling daar te landen als in Laos zal voortdurend nauwlettend in het oog worden gehouden. Alleen activiteit van patrouilles Gisteren werd in Washington van In diase diplomatieke zijde vernomen, dat de Sowjet-Unie en communistisch China in Peking overleg plegen over een sta ken van het vuren in Laos. De Westerse mogendheden wachten thans op het Sowjetrussische antwoord op de verleden week in een nota door Engeland gedane voorstellen voor een, onder toezicht, staken der vijandelijk heden in Laos en het uitschrijven van een veertien-landenconferentie om dit land tot een onafhankelijke en neutrale staat te maken. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Lord Home, is met grote spoed op weg naar Londen. De minister heeft in Bangkok de vergadering van de ZOA VO bijgewoond. Hij wil in de Britse hoofdstad de voormalige premier van Laos, Prins Soevanna Phoema, zien te bewegen om zo spoedig mogelijk een neu- traalgetinte regering te vormen. In dezelfde kringen nam men aan, dat Engeland thans hetzelfde standpunt inneemt als Frankrijk, dat reeds eerder zich voorstander had verklaard van een dergelijke regering. Men acht het zeer wel mogelijk om een neutralistische regering ad interim te vormen, waarin noch de vertegenwoor digers van de communistische Pathet Lao-beweging, noch de uiterst rechtse groeperingen zouden zijn vertegenwoor digd. Luchtbrug functioneert nog Er woedt momenteel niet veel strijd in Laos en de communisten ontplooien geen grote activiteit. Dit is gisteren verklaard door de perschef van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, Lin coln White. Ooch hij weigerde in te gaan op de vraag, of hij al dan niet meende, dat deze situatie min of meer neerkwam op het „staakt het vuren" waarom Engeland in een nota aan Rus land had verzocht. White zei, dat vol gens de jongste rapporten de strijd in Laos zich bepaalt tot lichte patrouille activiteit. De Sovjetrussische luchtbrug voor de communistische troepen func tioneert echter nog steeds, aldus White. binnen's lands te blijven voor hy met topconferenties begint. In antwoord op een vraag zei Harri man niets te weten van plannen voor een bespreking van Kennedy met pre sident De Gaulle van Frankrijk. Harriman zei voorts dat het gesprek dat hij te New Delhi met de verdreven, neutralistische premier van Laos, Prins Soevanna Phoema, heeft gehad, nuttig is geweest, omdat daarbij gebleken is dat de Ver. Staten niet tegen hem zijn. Soevanna Phoema vindt zich op dit ogenblik de kernfiguur van Laos, zei Harriman die niets wilde zeggen over de juridische status van Soevanna Phoema. De prins zal in een neutraal Laos een rol spelen. Over een bezoek van de prins aan de Ver. Staten is niet gesproken. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Het eerstvolgende nummer van dit Blad verschijnt op zaterdag 1 april en vervolgens weer op dins dag 4 april. Onze bureaus zijn zowel morgen als tydens de paasdagen gesloten. Moordenaar ontkomt aan de doodstraf De 43-jarige Amerikaan Erwin Wal ker. die in 1949 wegens moord op een politie-agent in Los Angeles ter dood werd veroordeeld en twaalf jaar lang onder de dreiging van executie heeft geleefd, zal uiteindelijk toch aan de doodstraf ontkomen. Op de dag waarop hij in 1949 terecht zou worden gesteld, raakte Walker der mate geestelijk gestoord, dat. zijn exe cutie voor onbepaalde tijd werd uitge steld. Hij werd krankzinnig verklaard en in verschillende inrichtingen ver pleegd, totdat in de loop van dit jaar een rechtbank hem weer voor geeste lijk normaal verklaarde. De gouverneur van Californië, Ed mund Brown, heeft thans na een ver zoek om clementie de doodstraf omge zet in levenslange gevangenisstraf. Duitse auto in Rijn: bestuurder vermist (Van onze Arnhemse correspondent) Omstreeks half tien gisteravond is in het dorpje Loo, ten zuidoosten van Arn hem. een Duitse Mercedes met als enige inzittende een 49-jarige Duitse verte genwoordiger in de Rijn gereden. Het ongeluk gebeurde op de noordelijke oe ver tussen Loo en Huissen bij hoge wa terstanden. Aangenomen wordt, dat de bestuurder is verdronken. De Nijmeegse rivierpolitie was na een telefoontje snel ter plaatse, evenals de Arnhemse bakenmeester. Praktisch de nacht werd moeite gedaan, de wagen op het droge te krijgen, maar tevergeefs. Ook een takelwagen, die daar in de buurt stond, deed enkele malen een po ging. maar doordat tot twee keer toe de kabel brak, bleven ook deze pogingen vruchteloos. Pas vanmorgen om half negen kon de wagen op de oever worden gezet. De bestuurder bevond zich er echter niet meer in. Aangenomen wordt, dat hij bij een poging zich te redden, is verdron ken. De ramen van de auto waren opengedraaid en ook een portier was geopend. Persvertegenwoordigers hebben van nacht op de plaats van het ongeluk nogal wat moeilijkheden ondervonden. De burgemeester van Huissen, de heer F. Th. Terwlndt, verbood hen namelijk het terrein van het ongeluk te betreden. Politje legde hfj zwijgplicht op. In een naburig café verbood hij daar de aan wezigen zelfs iets aan do pers over het ongeluk mede te delen. Deze geheim zinnigheid had reeds tot de wildste ge ruchten aanleiding gegeven. Tenslotte bleek, dat in de opgetakelde auto de autopapieren gevonden zijn van de 49-jarige Duitse vertegenwoordiger B. Gerbes, van wie de woonplaats nog niet bekend wordt gemaakt omdat zijn familie nog niet is ingelicht. De raam pjes waren open gedraaid, zodat men aannemt dat het slachtoffer zich nog uit de auto heeft weten te bevrijden. Een stoffelijk overschot is echter nog niet gevonden. Ter plaatse staat een vrij sterke stroom, zodat het slachtoffer vrij ver kan zijn afgedreven. De burgemeester ontkent een verbod tot het doen van mededelingen te heb ben doen uitgaan. Hij zou zijn ambte naren slechts hebben verzocht daarmee even te wachten tot de feiten vast ston den. Dit ter voorkoming van de ver spreiding van gissingen. Wegens kindermoord gestrafte winkelier weer gearresteerd Opnieuw ontucht gepleegd (Van onze Rotterdamse correspondent) De 37-jarige winkelier, ex-glas blazer, die indertijd tot acht jaar gevangenisstraf was veroordeeld in verband met de moord op het jon getje Keesje Vermeulen in Rotter dam-noord is nu weer aangehouden voor het plegen van ontucht met minderjarigen. Deze aanhouding is het gevolg van aangiften, die de laatste tijd bij de politie zijn binnengekomen, dat er met minderjarigen ontucht was gepleegd. De man is sinds enkele jaren ge trouwd. In tal van publikaties van de laatste tijd werd er twijfel over uitgesproken, dat de thans weer gearresteerde schul dig zou zijn geweest aan de moord op Keesje Vermeulen. Men zocht het meer in de richting van de kappersbediende, die heeft be kend de 8-jarige Marcel Nivard, even eens uit Rotterdam, om het leven te hebben gebracht. De winkelier is voor de officier van Justitie geleid. Op de vijfde jaarlijkse boomfeest dag hebben meer dan tienduizend kinderen in het gehele land boom pjes geplant langs wegen, op vel den en in bossen. Deze foto toont kinderen in actie in de bossen van het Utrechtse Landschap in Bilt- hoven. Advertentie (§uc/ ^ÏCte leuws Deze week betekent f 130,- voor u méér. U kunt er - alleen deze week - een mees terlijk kostuum voor kopen: modieus van snit, voortref felijk van afwerking. Een goede koop: 'n speciale aanbieding. VAN-DE-WEEK Hoogstraat-Leiden Uit Het Leidsch Dagblad van 30 maart 1861: De rechtbank te Dublin be handelde dezer dagen een zon derlinge zaak. Een vermogend inwoner van die stad huwde een zijner dochters uit aan een pre dikantl, die onmanierlijk sterk snoof, zeer tegen den zin van den schoonvader. Voor den trouwdag zocht de vader gele genheid, om in den zak van den aanstaanden schoonzoon een banknoot van 1000 met de eene hand te stoppen, terwijl hij daaruit hem met de ander zijn snuifdoos ontfutselde. De predi kant snoof na dien tijd niet meer. - Enige jaren later stierf de vader, die bij testament een legaat van 1000 Z vermaakte aan elke dochter, die bij zijn leven die schenking niet had genoten. De rechtbank was van gevoelen, dat de 1000 p. st. aan den schoonzoon gegeven was op voorwaarde, dat hij het snuiven naliet en geen voorschot op de erfenis. Donderdag voormiddag had een dienstmeid te Rotterdam het ongeluk bij het scheppen van een emmer water in de Delftsche vaart te vallen. De dienstmeid was weldra gered, maar de juffrouw die tegelijk met haar te water viel verkeerde reeds in zinkenden toestand, toen het eindelijk gelukte ook haar te redden, dank zij den omvang harer crinoline, welke spoedig aan een haak bevestigd werd. Een bewijs dat de crino line bij hare vele kwade zijden ook een goede zijde heeft!

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1