GEORGE geniet deze dagen van de KOLIBRIE de nieuwste ontdekking van SOCIALISTISCHE PARTIJ IN ITALIË ZIT „OP DE WIP Economie van Amerika staat op een keerpunt ontdek een nieuwe wereld Verschillende stromingen in de partij van de 70-jarige Nenni ontvoerder in Australië tot rpivee ambtenaren verwijderd uit dienst marktwezen Rotterdam Berichten over een bescheiden verbetering houden aan witte tanden drop Onassis wil kasteel kopen van gedetineerde architect Pouillon Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 30 maart 1961 Zesde blad no. 30318 yr Een fantastische senoritas, In smaak en geur hélemaal in de stijl van echte, Jeugdige mannen! >9? (Van onze Romeinse correspondent) Er zal over het socialistische partijcongres nog lang worden nage kaart. Alle andere partijen moeten nu „hun houding bepalen" en daartoe zijn weer samenkomsten nodig van de verschillende partij besturen. De pers schrijft er zeker nog vele weken lang over en dat is dit uiterst belangrijke congres ook wel waard. Tenslotte zit Nenni na afloop meer dan ooit „op de wip", ook al is de autonome stroming in de partij, waar hij zich een voorstander van betoonde, iets achteruit gegaan. Daar staat dan tegenover dat Nenni, trots zijn zeventig lentes, strijdvaardiger bleek dan ooit en met onverwachte heftigheid de com munisten aanviel, die „geen onderscheid weten te maken tussen de belangen der arbeidersbeweging en de belangen der Sowjet-Unie" en niet inzien, dat er „buiten de democratie niets is dan corruptie en verloochening van de vrijheid". Anderen moeten nu hun houding bepalen Het heeft voor ons weinig zin om pre cies na te pluizen wat elk van de veie politieke partijen in Italië en elk der stromingen, waarin iedere party weer is verdeeld, nu wel denkt over dit congres en over de ditmaal zo scherp uitgestip pelde koers der socialistische politiek. Maar wel is het van belang eens na te gaan, wat die socialistische party zelf eigenlijk is, omdat haar houding be slissen zal, of onze Italiaanse bondge noot in zovele internationale verdragen, op den duur een democratische bondge noot zal biyven of niet. Na de christendemocraten en de com munisten vormen de socialisten met bij na vyf miljoen kiezers de derde partij in Italië. Haar betekenis wordt vergroot door het feit, dat de vier als „demo cratisch" beschouwde partijen tezamen slechts minder dan vijftig procent van alle stemmen op zich verenigen en het bovendien niet met elkaar eens zijn. De sociaaldemocraten en de republi keinen zijn, omdat ze niet anders kun nen, bereid de christendemocratische re gering „van buiten af te steunen" en dit alleen omdat zij vrezen, dat anders die regering zou ontaarden tot een cleri- caal-autoritair regime naar Spaans mo del. Maar zij willen beslist niet meer met de in Italië uiterst conservatieve „liberalen" een zogenaamde „centrum- regering" vormen. Wat zij wel willen en daarby hebben zij de steun van de sterke linkervleugel der christendemocraten, is een regering van centrum-links (christendemocraten, sociaaldemocraten en republikeinen) met „steun van bulten af" der Nenni- socialisten. Dit lykt de logische oplos sing van Italië's moeilijkheden en het zal daar waarschijnlijk toe komen, al dan niet na nieuwe verkiezingen. De rol van de socialisten is dus beslissend, maar de party van Nenni heeft ook haar overstromingen Uiterst links De linkse minderheid (45 procent, maar onderverdeeld in drie groepen) staat ten dele heel dicht by de com munisten. Men vindt daar een aantal socialisten, die overtuigd zijn dat de tweede helft van onze eeuw getuige zal zijn van het einde der democratische vrijheden en van de vestiging van een communistisch, totalitair regime in de ganse wereld, zy die zo denken, menen tevens dat het voor hun party voorde liger zal blijken zich aan de zyde der overwinnaars te bevinden dan zich te compromitteren by nutteloze pogingen om de democratie, die geen toekomst meer heeft, verder te verdedigen. Hun twijfel aan de toekomst der de mocratie spruit voort uit de verdeeld heid. de zwakte, de corruptie ook der Westerse mogendheden en de toenemen de onverschilligheid by de massa's voor alles wat met politiek te maken heeft. Deze uiterst-linkse vleugel van Nen- ni's party is ideologisch op een ander vlak dan de communisten, maar aan vaardt de strydmethoden zowel in de binnenlandse als in de buitenlandse po litiek van die laatsten. Men mag zelfs zeggen, dat deze socialisten verder gaan dan de eigenlijke communisten, die al lerminst zo zeker zyn van hun uiteinde lijke overwinning en zich altijd heel weifelend uitdrukken inzake een moge lijke ineenstorting van „het Westen". Socialisten pur sang Naast deze groep van linkssocialisten vinden wy een tweede groep met een geheel ander inzicht. Dat zyn de socia listen, die rotsvast geloven in een zelf standige, niet door het communisme be- invloede functie van het socialisme in de Italiaanse samenleving van morgen. Maar zy menen, dat de weg die de autonomisten (dus de meerderheids- groep onder Nenni en Lombard!) heeft ingeslagen, niet de juiste is. De struc tuur van de Italiaanse staat en van de Italiaanse maatschappij is naar hun mening dusdanig dat zy moet worden bestreden en niet, zoals „de autonomis ten" willen, door samenwerking met an dere democratische partyen van bin nenuit moet worden hervormd. Met andere woorden, we hebben hier een groep en dit is een belangwek kende groep, die morgen eventueel voor democratische begrippen kan worden gewonnen die een vooroordeel koes tert tegen de bestaande maatschappij en tegen de thans heersende klasse. Dat vooroordeel moet men trachten te over winnen. En dat taak. is geen gemakkelijke Een zeer scherp waarnemer, de jour nalist Indro Montanelli van de „Cor- riere della Sera", had vooral deze groep op het oog toen hij schreef: „Het door snee-publiek, dat oppervlakkig is in zijn oordeel, denkt dat de linkervleugel van Nenni's partij achter de communisten aanloopt hetzij uit angst hetzij uit winstbejag; de waarheid is, dat deze mensen vooral bang zyn voor een alge mene verslapping van de hoge partij- idealen, wanneer morgen de socialisti sche party zou worden uitgenodigd deel te nemen aan het rijke banket van goedbetaalde baantjes en voorrechten, waar regeringspartijen in ons land op kunnen rekenen. Deze linkse socialisten zyn in de oppositie uit overdreven eer lijkheid". Buitengewoon eerlijke leiders Dit is een rake opmerking. In het algemeen zyn de leiders der socialis tische partij in Italië buitengewoon eer lijke, onzelfzuchtige mensen, doodsbe nauwd voor corruptie en bang dat elk samengaan met de „corrupte burgerij" een slechte invloed zal hebben op hun party. Vandaar hun bijna calvinistisch „neen" tegen samenwerking vooral met de christendemocraten, wier bewind al thans in de laatste jaren een opeen volging van schandalen is. Het gaat er nu om, dat vooroordeel te overwinnen, en daartoe is in de eer ste plaats nodig, dat de christendemo craten meedogenloos alle corruptie in hun kringen bestrijden. Dan eerst kan Nenni hopen, dat de 55 procent meer derheid, die hy thans in de partij heeft, tot een werkelyk overweldigende meer derheid zal worden. Nenni integer politicus Nenni zelf is het voorbeeld van een eerlijke partyleider. Deze man is nu veertig jaar lang nummer één in de socialistische party; hy heeft de fas cistische gevangenissen gekend en de lange ballingschap, zich onderscheiden in de oorlog tegen Franco, was na de bevrijding van Italië geruime tijd minis ter van Buitenlandse Zaken. Maar hy is altijd de eenvoudige Nen ni gebleven, tevreden met zijn inko men als journalist. De „internationale prijs voor de vrede", die Staiin hem aanbood, stelde hem in staat een klein huisje te kopen aan zee by Formia, een huisje waar hy geweldig trots op is. Maar in de dagen van de Hongaarse opstand stuurde hij het geld van die „vredesprijs" onmiddellijk aan Moskou terug en besloot zyn huisje te verkopen en weer in Rome in een huurflatje te gaan wonen. Meer welgestelde vrienden hielden hem daar met moeite van terug en zorgden ervoor, dat hij Moskou zijn verontwaardiging kon tonen zonder zijn liefste bezit te moeten afstaan. Dat zulk een man het vertrouwen ge niet van zyn partygenoten is geen won der, zeker niet in het hedendaagse Ita lië, waar helaas zo weinig integere po litici te vinden zijn. Nenni's grote taak is dus nu het voor oordeel van een deel zijner partygeno ten tegen samenwerking met althans een deel der christendemocratische voormannen te overwinnen. Samenwer king met de gehele christendemocrati sche partij kan en mag men niet ver wachten. Nenni zelf maakt terdege on derscheid en spreekt over „waarachtige democraten in de meerderheidspartij" en over clericaal-fascistische elementen in diezelfde partij; met merkbare tegen zin gewaagt hy verder nog van de cor ruptie elementen. Autonomisten Ook onder de autonomisten (dus de meerderheidsgroep) zyn twee stromin gen. Het grootste deel volgt de denk beelden van Nenni, die overtuigd is, dat Italië de arbeidersbeweging nooit sterk genoeg zal blyken om de absolute meerderheid te behalen en veeleer ge vaar loopt op zekere dag alle met moeite verworven sociale rechten weer te verlie zen tengevolge van een by de Italiaanse hogere klasse onweerlegbaar aanwezige voorliefde voor een rechts totalitarisme, gepaard gaande aan gering sociaal ge voel. Dat gevaar, waardoor de arbeiders klasse wordt bedreigd, kan naar zyn mening alleen worden bezworen door sa menwerking met de niet-socialistische (lees rooms-katholieke) arbeiders, die de kern vormen van de christendemocra tische party. Hij heeft vertrouwen in verscheiden der tegenwoordige leiders van die partij en meent, dat men bin nen afzienbare tyd tot samenwerking moet komen, daar het getij wel eens zou kunnen keren en de clericaal-fas cistische richting onder de christende mocraten (Tambroni en de zijnen) de overhand zouden kunnen nemen. Naast Nenni staat de tweede leider der autonomisten, Riccardo Lombardi. Deze heeft vertrouwen in de toekomst van het socialisme en neemt aan, dat eenmaal, maar die tijd is nog ver, in de gehele wereld een gematigd socialisme zal overheersen. Daarentegen stelt hij weinig vertrouwen in de christendemo- levenslang veroordeeld Stephen Leslie Bradley (34 jaar) is gisteren in Sydney tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld wegens moord op de achtjarige Graeme Thorne uit Sydney ,die hij had ontvoerd. De monteur Bradley is van Hongaarse afkomst. Hij werd op het einde van vo rig jaar gearresteerd aan boord van een schip te Colombo op Ceylon en naar Sydney overgebracht. De rechter deelde de jury mee, dat de veroordeling grotendeels berust op „aan wijzingen". De verdediger had aange voerd dat Bradley naar zijn eigen zeg gen beïnvloed was bij het afleggen van verklaringen tegenover de politie. Brad ley zei ter terechtzitting dat hy onschul dig was en tegenover de politie een be kentenis had afgelegd omdat men hem gedreigd had met maatregelen tegen fa milieleden. Het lichaam van Graeme Thorne werd. in een kleed gewikkeld, zes wéken na het verdwijnen van de jongen op een stuk braakliggend land gevonden. Mes gezet in corruptie-gezwel (Van onze correspondent) Naar wy vernemen heeft de direc teur van het marktwezen te Rotterdam twee van zyn ambtenaren, de chef van de buitendienst en de eerste hoofdmark- meester, uit zyn dienst verwijderd en by B. en W. voor ontslag voorgedra gen. Hiermee is het mes gezet in een kwalyk gezwel dat, zoals nu officieel is gebleken, reeds jarenlang in deze dienst heeft gewoekerd. Het was een publiek geheim by de meeste marktkooplieden dat de thans verwijderde ambtenaren zich indirect lieten omkopen. Zo bestelde de chef van de buitendienst meermalen bloemen en (Van onze correspondent in Washington) bfl is in de recessie. De president zei op de eerste bijeenkomst van zijn Vrijwel alle leidende figuren in de Amerikaanse regering, die iets met de economie te maken hebben, zijn thans tot de overtuiging geko men, dat de recessie enigszins gaat afnemen. De werkloosheid zal voorlopig echter groot blijven en hulp aan noodlijdende gebieden blijft geboden. President Kennedy, Hodges, zijn mi nister van Handel, en thans ook Wal ter Heller, zijn top-adviseur voor Eco nomische Zaken, hebben als hun mening te kennen gegeven, dat het ergste voor- cratische party, voor hem een party zonder programma met leiders zonder veel ruggegraat, die te allen tijde be reid zijn conservatieve belangen te die nen, vooral wanneer de hoge geestelijk heid voor die belangen opkomt. Maar wel vindt ook Lombardi, dat men in het parlement (niet in de re gering; het socialisme moet voorlopig geen regeringspartij worden) kan sa menwerken ook met de christendemo craten. En dat dit zelfs nodig is om zich te onderscheiden van de communisten, die gewelddadige overname van de macht prediken en de arbeidersbewe ging mateloze schade hebben toege bracht. Advertentie „La Callasivas weer eens boos (Van onze Paryse correspondent) Aristoteles Onassis en De laatste eigenaar van bijzonder van de zyde van zyn hartsvriendin Maria het kasteel was de Franse de persmensen trokken. Callas hebben dezer dagen architect Pouillon die nu Toen ze in alle eenvoud een bezoek gebracht aan echter bescheidener be- uit hun sneeuwwitte het 17de-eeuwse kasteel huisd is, omdat hij in ver- Jaguar stapten en onmid- Romilly in het Franse band met zijn miljoenen- dellijk werden omringd departement van de Eure malversaties op kosten door een kluwen persfoto- en Loir, waarin ze wel van de inschrijvers van de graf en en journalisten, hun nestje zouden willen Nationale Woningkas ach- hief de heer Onassis een bouwen. ter de tralies is gezet. dreigende vuist naar zijn Ook de Siriliaanse mae- Drie J»" geleden had belagers op die gelijktijdig naatAiïureoïxmezTJfd hÜ met het geld van die" door -La Callas" met 6611 SS trouwens sSïn met inschrijvers het stroom van Italiaanse de FYanse aDerftSeven- Prachtige kasteel voor 20 dreigementen en kracht- konü^Slibomef aïs S- miljoen oude Franse fran- termen werden begroet, didaat-eigenaar zondag ?og Na een systematisch naar dit slot, dat meer bezoek aan woning en hof dan honderd jaren in n is, een paar uur later, het handen van de Spaanse verbouwen. t,weetai in een zichtbaar adellijke dynastie der Tar- a W(i ar» kwalijk humeur vertrok- ragons is geweest, begeven. .fn DeaJaS vap 140 mu- ken met de boodschap er De Siciliaan liet het bij J0en oudefranken, of wel nog nachtje over te zijn vertrek echter al af- ongeveer éen miljoen gul- wuien slapen. Onassis zou, weten omdat, naar zijn aen gevraaga. beweert men in Parijs, smaak, het slotpark van Zangeres Callas en zijn vriendin het stulpje 80 hectaren niet volgens reder Onassis waren in- willen schenken by wyze de klassieke Franse en tussen weer eens bar ont- van aanstaand huwelijks- 17de-eeuwse styl zou zyn stemd over de belangstel- cadeau, aangelegd. ling die hun komst in het Alle verdachten in Zuidafrikaans proces vrijgesproken De rechtbank in Pretoria heeft giste ren alle 29 verdachten in het spionage- proces vrijgesproken. De president van de rechtbank, Rumpf, zei dat de verde diging niet verder behoefde te argumen teren, want dat de drie rechters een stemmig tot het oordeel waren gekomen, dat vrijspraak moest volgen. Van de 29 verdachten is er één voortvluchtig. De dertigste is inmiddels overleden. De president zei, dat er geen bewijs is voor communistische infiltratie in het Afrikaanse Nationale Congres, waartoe verscheidene verdachten behoren. Wel was gebleken, dat het Afrikaanse Natio nale Congres, andere organisaties en de verdachten samenwerkten om de tegen woordige staatsvorm te vervangen door een totaal andere .maar dat niet be wezen is dat een communistische staats vorm werd beoogd. De zaak is in 1956 begonnen met de aanhouding van 156 mensen onder wie negers, blanken, Indiërs en kleurlingen. In augustus 1958 begon het eigenlijk proces tegen de toen nog 95 verdachten, wie samenzwering om de staatsvorm met geweld te veranderen, neerkomend op hoogverraad, ten laste werd gelegd. Bij de gerechtelijke behandeling zijn 75 miljoen woorden gesproken en opge tekend. Voor de verdediging van de be raad van werkgevers en werknemers dat deze zomer wellicht een econo misch herstel zal brengen, maar dat des ondanks het percentage der werklozen zes of zeven zal blijven bedragen. De regering zou de werkloosheid wil len verlagen tot vier procent en het scheppen van nieuwe banen blijft dus belangrijk. Kennedy noemde de auto matisering als een van de oorzaken van de grote werkloosheid. Heller, die de vrouwelijke jounalisten in Washington toesprak over een onder werp, waarover demeesten van haar niet schrijven, legde er de nadruk op, dat de regering hulp diende te verlenen aan de gebieden van permanente depressie, die niet zullen profiteren van de opleving, die men elders verwacht. Hoe bescheiden die opleving aanvan kelijk nog zal zyn, kan blijken uit de plannen, die de auto-industrie voor april heeft, (de auto-industrie kan men vaak als thermometer gebruiken). Welnu, in Detroit en omstreken heeft men nu wel zoveel vertrouwen in een keer ten goede, dat men in april 10.000 auto's meer wil produceren dan in maart. April heeft minder werkdagen dan de voorgaande maand en per werkdag zal de produk- tie met 18% toenemen, maar erg indruk wekkend is die stijging toch nog niet. Vele Amerikanen stellen de aankoop van een nieuwe auto in deze periode kennelijk nog uit. Dat blijkt wel uit de voorspoed die handelaars in auto-on derdelen thans melden. Zelden hebben die zulk een goede tijd gehad. Ook de verkoop van accu's en banden wijst er op, dat veel Amerikanen van oordeel zijn, dat him oude beestje nog maar een jaar mee moet. Vervelend vinden zU het in het algemeen niet om aan hun auto te knutselen. Die karweitjes zyn hier bijzonder populair en sommige knutselaars brengen het nog heel wat verder: zy bouwen hun eigen vliegtui gen! Een vliegtuig van eigen maaksel kost tussen de duizend en tweeduizend dol lar: ongeveer tienmaal zo goedkoop als een toestel dat men van de fabriek koopt. De constructeurs kunnen een ver gunning krijgen om met hun eigenge maakt toestel te vliegen, maar ze zijn verplicht om een mededeling op het vliegtuigje aan te brengen, die even tuele passagiers erover inlicht, dat het toestel gebouwd is door een amateur en niet voldoet aan de federale veilig heidsvoorschriften voor standaard-vlieg tuigen. Maar wat de federale regering ook eventueel de hoogte in laat gaan, niet de prijzen van het goud. Aan de specu latie op de goudprys is daardoor een einde gekomen en voor het eerst sedert 1959 is de goudvoorraad van Amerika iets gestegen. De investeringen in het buitenland op korte termijn die verband hielden met die goud-speculatie, zyn veel minder geworden en dat zal aan de betalingsbalans voor het eerste kwartaal van 1961 stellig ten goede ko men. Zou men per jaar een deficit van anderhalf miljard op de betalingsba lans krygen, dan zou men daar voor lopig vrede mee hebben. In 1963 hoopt men het tekort geheel te hebben weg gewerkt. Mede door de toenemende industriali satie van West-Europa heeft de Ame rikaanse export het echter niet gemak kelijk. Dat bleek onlangs uit een be richt over de Amerikaanse scheepvaart lijnen naar het Oostzee-gebied. Die lij nen hadden eronder te lijden, dat Ame rika minder kon exproteren, omdat Europa zelf zoveel produceerde. Hun ba lans was echter nog juist gunstig ge bleven dank zy de grote export naar Amerika van de Scandinavische en Pool se industrie. planten, die hy echter nooit betaalde. De kooplieden durfden niet om het geld ts vragen, daar zij bevreesd waren een minder goede standplaats te krijgen of op een andere manier te worden bena deeld. Er wordt beweerd dat beide man nen meermalen sloffen sigaretten.snoep- perijen enz. hebben aangenomen Het is nog niet zo lang geleden, dat de marktkooplieden min of meer verplicht werden in een bepaald café te komen, waar dan uiteraard de nodige verterin gen moesten worden gemaakt. Daarbij zcuden ambtenaren meer dan eens in diensttijd onder invloed zijn geraakt. Zo zelfs, dat een van hen op een gege ven moment niet meer wist, waar hij be langrijke marktpapieren had gelaten. Door dit alles heerste er op de week markten in Rotterdam, vooral op die aan de Maashaven, een verre van pret tige stemming ten aanzien van de dienst voor het marktwezen. Dit alles heeft er toe geleid dat nu dus twee ambtenaren zyn verwijderd. De chef van de buitendienst heeft meer dan 40 dienstjaren by de gemeen te. De eerste marktmeester zou over twee jaar met pensioen gaan. Men hoopt met deze maatregel zodanig de schrik er in te hebben gebracht, dat men zich wel heel goed zal bedenken voordat men zijn functie in dienst van het markt wezen zal misbruiken om zichzelf te bevoordelen. Het rapport over deze hele affaire berust op het ogenblik bU wet houder J. U. Schilthuis. Advertentie klaagden is in de gehele wereld 180.000 pond sterling ingezameld. Alle verdachten werden tegen borg tocht vrijgelaten, maar 19 hunner zijn in maart 1960 weer aangehouden nadat de noodtoestand in Zuid-Afrika was afge kondigd.. Zij bleven gevangen tot eind augustus. GOEDE KEUKENS HEBBEN BALASTORE! Uw keuken is pas compleet met balastore. Deze zongor dijnen koopt u voor eik raam pasklaar bij de woninginrichter. U bevestigt ze zelf in tien minuten en ze zijn zó goedkoop. 1. Tempert het licht De sleufjes van balastore filteren schel daglicht en zon tot aangenaam licht 2. Bestand tegen stoom Dit bijzondere materiaal kan tegen vocht I 3. Werkt decoratief Leuke zig-zag en zachte kleur geven uw keuken een modern accent van gezelligheid. Nieuwe uitgaven De verkavelde bruidegom, door Havank Een handvol mensen, door Pearl S. Buck Casino Royale, door I. Fleming Leve de Saint, De Saint en «le tvran en De Saint en de grUze pijen, door Leslie Charterls Van het een komt het ander, door P. Cheyney Adieu, Pandora, door H. Edlnga Psycho, door R. Bloch Malle molen, door Clare Lennart Vandaag. Nieuw werk van Nederlandse Vlaamse en Zuldafrlkaanse schrijvers bij eengebracht door F. de Bruyn. Jaap Ro- mljn en Oscar Tlmmers. „Zwarte Beertjes" ultg.: Bruna. Utrecht. Dat Is het leven, door EU Asser Vogels en andere geluiden, door E. de Clercq Zubll Paddestoelen, gedichten van Ton Ven De rozijnen fluit, gedichten van W. Ver- straeten. Ultg.: Nygh en van Dltmar. Den Haag/Rotterdam. Vrouwen aan de top, door C. Oaskln. Ultg.: De Fontein. Utrecht. De mysterieuze J. G. en Spionnen In het web, door Jan van Gent, Moord met muziek en Code duizendpoot, door W. H. van Eem- landt. Ultg.: Het Wereldvenster, Baarn.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 19