BOSKOOPS BELANGRIJKSTE VERENIGING ZET ZELDZAME BLOEMETJES BUITEN Prins Bernhard via mobilofoon in gesprek met buschauffeurs Citosa Trei Ier VL142 Voorwaarts van werf in Wou brugge vlot het water in Ter gelegenheid van haar eeuwfeest Prinses Irene verricht opening en zet daarmee traditie voort Hoge gast opende garagecomplex en bezocht een meubelfabriek Kiel gelegd van Katwijks schip Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 28 maart 1961 Vierde blad no. 30316 Overeenstemming tussen Cambodja en Zuid-Vietnam Het is niet voor het eerst, dat een lid van het Koninklijk Huis belangstelling toont voor de Vereniging voor Boskoopse Culturen, die dit jaar een eeuw bestaat Deze traditionele interesse voor een van Neerlands oudste verenigingen resulteert dan ook in het feit, dat Prinses Irene op donderdag 13 april de jubileumtentoonstelling „Flora Nova" in en achter hotel Florida opent. De bloemenexpositie, die een oppervlakte van 1500 m2 zal beslaan, staat in het teken van rozen, azalea's, coniferen en sierheesters. Men zal er verscheidene nieuwe creaties kunnen aantreffen, waarvan vooral die van de azalea's een speciaal tintje zullen krijgen, omdat de eerste zaadjes van de azalia mollis honderd jaar geleden voor het eerst de Hollandse bodem aanschouwden. Dertig kwekers zullen voor de inzendingen zorgen. Het publiek zal na de opening door Prinses Irene van 4 uur af in de gelegenheid zyn met deze unieke expositie kennis te maken. Tot zaterdag 22 april zal de tentoonstelling van 10 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds geopend zyn. Het arrangement is van de heer J. J. M. Vogel in Vlaardingen, die ook enkele binnenexposities van de Florida in Rotterdam heeft verzorgd. De expeditie is in geen enkel opzicht een beurskarakter krijgen. Gekocht kan er dus niet worden. Daar is de tuin- winkel bij de Bulksebrug voor. Er is in die honderd jaar heel wat veranderd. Niet echter de grote belang stelling van leden van het Koninklijk Huis voor deze voor Boskoop zo uiterst belangrijke vereniging. De tentoonstel lingen in 1911 en 1937 werden door Prinses Wilhelmina bezocht, terwijl het eerste van de twee grote standaardwer ken op het gebied van de boomkwekerij, waarmee Boskopers in binnen-, maar vooral in het buitenland veel furore maakten, aan Koning Willem II werd opgedragen. Andere naam In 1861, dus bij de oprichting, had de vereniging een andere naam. Toen heette iÜ nog „Vereniging tot regeling en ver betering der vruchtsoorten te Boskoop". Dat was in het jaar, dat het zielental van Boskoop slechts 2000 telde. Een tijd waarin het polderwater tot een gevaar lijke hoogte steeg, waarin een cholera- epidemie de toch al zo geringe bevolking teisterde. Toen men nog per stoomboot en trekschuit reisde; men een aangete kende brief zelf uit Gouda moest gaan halen. De vruchtboomteelt was toen nog maar primitief georganiseerd. Men kende geen voorlichtingsdienst, geen ziektebestrij dingsmiddelen en geen soorten. Men was voor een groot deel afhankelijk van de aardbeienteel, die nogal wisselvallig was. Een jaar, waarin de aardbeienteelt College stemt toe Wiiistdeling in Klein-metaal (Van onze Utrechtse correspondent) Het College van Rijksbemidaelaars heeft toestemming verleend voor een winstdelingsregeling voor de werknemers In de klein-metaal-nyverheid, tot een maximum van drie procent Der Jaar. De bonden hebben lang aangedrongen °P een dergelijke regeling, die voor de groot-metaalindustrie al bestond. De Vakraad Klein-Metaal beslist over 1c aanvragen, mede op grond van een Accountantsrapport, dat de aanvragen moet vergezellen. Voor de werkgever teldt de voorwaarde, dat hij een derge- ilk verzoek voor drie achtereenvolgende aren moet Indienen, als tenminste de bedrijfsresultaten het toelaten. De statutaire winstdelingsmogelykhe- len, die voor de metaalindustrie reeds «stond, sorteert voor de klein-metaal «drijven weinig effect, daar in deze cctor weinig N.V.'s met statuten be man. De klein-metaalnijverheid omvat «n 20.000 bedrijven met totaal 150.000 'erknemers. Keerzijde der vooruitgang .De keerzijde van de vooruitgang" is «t thema van het 37ste natuur- en ge- «eskundig congres dat op 6, 7 en 8 april c het Instituut van de Tropen in Am- terdam wordt gehouden. Zeven specia- «ten zullen de nadelige consequenties de vooruitgang van de wetenschap «lichten. Het congres staat onder be- Kherming van H.M. Koningin Juliana. Het thema zal worden behandeld door farmacoloog prof. dr. J. Kok, de Mrurg prof. dr. I. Boerema, de bioloog rof. dr. G. P. Baerends, de volkenkun de prof. dr. A. J. F. Kobben, de kern- Wcus prof. dr. A. H. W. Aten. de schei kundige prof. dr. G. J. Hoijtink en de «ychiater prof. dr. L. van der Horst. f25.000 opbracht, noemde men een goed jaar In die barre tijden werd de grondslag gelegd van de sierteelt zoals wij ze he den ten dage kennen. Er werden enkele kleine kweekkassen gebouwd. Er was een begin van rozencultuur. Moeilijke taak De vereniging wachtte een moeilijke taak. Alles moest georganiseerd en ge regeld worden. Er traden 75 leden toe. Maar niemand van buiten Boskoop. Uit angst, dat er geheimen verloren zouden gaan Tegenwoordig doet de organisatie Plant Propaganda Holland mee aan ten toonstellingen in het buitenland. In 1869 deed men mee aan een tentoon stelling in Hamburg. De zending werd begeleid door de he^r C. Esveld, die hiervoor een vergoeding kreeg voor reis- en verblijfkosten van zegge en schrijven één gulden per dagDe financiën van de vereniging raakten hierdoor zelfs danig van streek Taken overgenomen Tegenwoordig zyn vele van de taken overgenomen door andere verenigingen. De export is ondergebracht bij de Bond van Plantenhandelaren. De kwekers hebben hun standorganisaties, de bui- tendlandse reclame is officieel geregeld. De voornaamste taak van de vereni ging is thans het keuringswerk. Wie een nieuwe plant gewonnen heeft doorkrui sing of verworven door import, kan deze aan het oordeel van de keuringscom missie onderwerpen. Belangrijke facto ren zijn groei, bloei, kleur, verschil met bestaande soorten, enz. Resultaten van deze keuringen zijn o.a. vastgelegd in een boekje van de voorzitter van de jubilerende vereniging, de heer H. J. Grootendorst. Niet onderschatten Hoewel de taken van de vereniging in de afgelopen jaren steeds minder zijn geworden en zij zich heeft gespeciali seerd op het keuringswerk, moet men het grote belang en nut van deze ver eniging niet onderschatten. Zij is het immers, die er voor heeft gezorgd, dat Boskoop van een Op de foto een aantal boom kwekers die zich in 1925 lieten ver eeuwigen. Oudere Bosko pers zullen hier bij ongetwijfeld nog wel enkele bekenden ont dekken. groeide tot een welvarende ge meente, waarvan de produkten be kend zijn in alle landen ter wereld. Nu staat er een groot proefstation, er wordt zowel lager als middel baar tuinbouwonderwijs gegeven en er is een tuinarchitectenopleiding. Daarom is de vereniging er trots op, dat zij een eeuw bestaat. Volgens officiële kringen in Saigon hebben vertegenwoordigers der Zuidviet- namese en Cambodjaanse regeringen overeenstemming bereikt over een rege ling van het vluchtelingenvraagstuk dat tot een verslechtering der betrekkingen tussen beide landen heeft geleid. Dit vraagstuk betreft een groot aantal Vietnam ezen van Cambodjaanse ofkomst die in de afgelopen drie weken Cam bodja zijn bmnengekomen. Vertegen woordigers van zyn vluchtelingen zou den in Phom Penh, de hoofdstad van Cambodja, hebben gezegd dat zowel Zuidvietnamese regeringstroepen als Zuidvietnamese communistische guerrilla strijders wreedheden tegenover deze vluchtelingen zouden hebben begaan. De positie van deze vluchtelingen was volgens genoemde kringen zondag on derwerp van gesprek tussen de Viet namese vice-president Ngoeyen Ngoc Tho en de Cambodjaanse minister van staat voor Buitenlandse Zaken, generaal Nhie Tioelong. Dit gesprek had in Cam bodja plaats. Genoemde officiële kringen verklaar den, dat overeengekomen werd dat vluchtelingen, die naar Zuid-Viet- nam wensen terug te keren en die kun nen bewijzen dat zij daar reeds geves tigd waren, onder bescherming der Zuid vietnamese regering naar hun woon plaats mogen terugkeren. Bezoek van Tito aan Mali Na afloop van het bezoek dat presi dent Tito van Joego-Slavië aan de repu bliek Mali heeft gebracht, is een com muniqué uitgegeven, waarin wordt ge zegd, dat de omstandigheden zeer gun stig zyn voor bevordering van de sa menwerking tussen beide landen op eco- misch-technisch, wetenschappeiyk en ander gebied. Tydens het afscheidsceremonieel in Bamako, de hoofdstad van Mali, ver klaarde de president dezer republiek. Modibo Keita, dat de buitenlandse poli tiek van Mali wat de algemene wereld problemen aangaat overeenkomt met die van Joego-Slavië, doch dat Mali zich krachtdadig bezig houdt met de liqui datie van het kolonialisme en imperia lisme in Afrika. Aan dit etiket herkent U herenkleding die gemaakt is volgens het nieuwe, wetenschappelijk ontwik kelde maatsysteem 4D. 9 van de 10 Nederlandse mannen passen perfect in 4D-kleding. Uw maat bestaat in herenconfectie CONFERENTIE KONGOLESE MILITAIRE LEIDERS De stafchef van het Kongolese leger, Michel Kiembe, heeft gisteren gezegd dat de legercommandant in Stanleystad, generaal Victor Loendoela, met een mi litaire delegatie uit de Loemoembisti- sche provincies Kivoe en Oost zal deel nemen aan een op 5 april in Kamina ie houden conferentie van Kongolese militaire leiders. De hoofden der verschillende Kon golese staten zijn voornemens op dezelf de dag te beraadslagen over uitwerking van hun plan van Kongo een staten bond te maken. Hoewel oorspronkelijk was voorgesteld deze conferentie te hou den in Bakwanga, de hoofdstad van Zuid-Kasai. deed president Tsjombe van Katanga verleden week het voorstel de conferentie eveneens in Kamina te doen byeen komen. Van Tilburg naar Waddinxveen Prins Bernhard heeft vandaag tijdens bliksembezoeken aan Tilburg in Noord-Brabant en Waddinxveen onder de rook van Gouda in Zuid- Holland een omvangrijk en gevarieerd programma afgewerkt. In Tilburg liet de Prins zich voorlichten over de toestand in de gemeente, bezocht hij een school en twee fabrieken en in Waddinxveen opende de Prins het nieuwe gebouwencomplex van de autobusmaatschappij Citosa N.V. te Boskoop en maakte hij een rondgang door de Kempkes' Meubelfabrieken. Het gebied tussen Tilburg en Wad dinxveen zag de Koninklijke bezoe ker vanuit de lucht. Per helikopter van de Koninklijke Luchtmacht onbekend, arm en nietig dorpje uit- vloog hij van de wolstad naar de - Gistermiddag vond vanaf Sclieeps- bouwwerk „De Dageraad" te Wou- brugge de tewaterlating plaats van de treiter VL 142 „Voorwaarts". Met een norme klap, waardoor het water van de Heimanswetering over de westelijke oever sloeg, kwam de Voorwaarts in zijn element. De echtgenote van de president-com missaris, mevrouw M. J. Dusseldorp-Ja- gerink, verrichtte de doopplechtigheid. Direct daarna werden de laatste hinder nissen weggenomen en gleed het schip steeds sneller het water van de Hei manswetering tegemoet. Het schip, dat een zusterschip is van de VL. 16, is gebouwd voor rekening van de Doggermaatschappy te Vlaardingen. Het heeft een lengte over alles van 43.96 een breedte van 7.30 en een holte van 3.70 meter. Motor van 1000 p.k. Er wordt een hoofdmotor van 1000 pk In geplaatst en een winchmotor van 125 pk. Er is gezorgd voor een accommoda tie voor 18 man. In de ruimen is totaal 300 m3 ruimte voor berging van de vis. De snelheid van het schip zal 12 knopen per uur bedragen. Direct na de tewaterlating werd de kiel gelegd voor de bouw van een hek- treiler voor rekening van N. Parlevliet te Katwijk aan Zee. Dit schip zal een lengte krygen van 46.50 m.t een breedte van 8.50 en een holte van 4.35 meter. Er wordt een motor in geplaatst van 1200 pk. Na Ie tewaterlating begaf het gezel schap zich naar hotel „Het Oude Readt- huys", waar de heer J. H. Boot de ver zekering gaf, dat het schip voor Pink steren opgeleverd zal worden. Vervol gens werd mevrouw Dusseldorp—Jage- rink een geschenk aangeboden ter her innering aan de doopplechtigheid. De president-commissaris, de heer G. van Dusseldorp, feliciteerde schipper Ferd. van Schoor met het nieuwe schip. Gouwestreek. Met ingehouden adem volgden in een autobus een deel van het gevolg en een handvol journalis ten ondertussen de pogingen van de chauffeur om deze afstand langs 's-heren wegen in dezelfde tijd af te leggen Om half tien 's morgens waren de Prins en zijn secretaris dr. F. M. A. ae Graaff in Tilburg ontvangen door de Commissaris der Koningin in Noord- Brabant, mr. dr. C. N. M. Kortmann en burgemeester mr. C. J. G. Becht. Deze gaf in het paleis-raadhuis een uiteen zetting over de groei, ontwikkeling en de problemen van de stad. Een half uur werd vervolgens besteed aan de prot. chr. school „Prins Bern hard", een enorm gebouw, waarin een kleuter-, lagere en ulo-school zyn onder gebracht. Architect A. Komter vertelde iets over de in de omgeving nog te bou wen chr. ulo-, huishoud-, kleuterschool en gymnastieklokaal. Twee fabrieken stonden toen op het programma. De banden Remouldfabriek van Goodyear Nederland NV en de NV André van Spaendonck en Zonen. In deze grote textielfabriek kreeg de Prins, voordat hij een rondgang maakte door de wevery en de stoppery, een in het bedryf ge weven coupon kasjmier aangeboden door president-directeur Ch. F J. M. van Spaendonck. Ook onderhield Prins Bern hard zich met de leden van de onderne mingsraad. In het palels-raadhuis gebruikte men de lunch en omstreeks 14.00 uur steeg de ihelikopter met de Prins en zyn se cretaris van het Leypark op, richting Waddinxveen. Een half uur later tekende de ron kende wentelwiek zich tegen de Wad- dinxveense hemel af en binnen enkele minuten had de piloot zyn toestel keu rig op de aangegeven plaats op het voorplein van het nieuwe Citosa-be- dryfscomplex aan de grens van Boskoop neergezet. Ontvangstcomité Een uitgebreid comité van ontvangst, onder anderen bestaande uit mr. J. Klaasesz, Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, de heer C. A. van der Hooft, burgemeester van Waddinxveen en in het particuliere leven een goede bekende van de Prins, de president- commissaris van Citosa, drs. D. J. W'an- sink, en de directeur J. Kok, drukte hier de Prins de hand. Ook was er tegen woordig dc heer C. J. G. J. Vinkesteyn, directeur-generaal van Verkeer, namens de staatssecretaris van Verkeer en Wa terstaat. In een afgeschoten gedeelte van het nieuwe bedrijfspand, waar plaats is voor vijftig autobussen, verrichtte Prins Bernhard vervolgens de officiële ope ning. Hij drukte op een knop, een fel rood brandend licht sprong daardoor op groen, de wijde garagedeuren we ken uiteen en brommend kwamen 2 grote bussen binnenrijden. Auto bussen vol muzikanten: de harmonie Concordia uit Waddinxveen en de drumband, die wat achteraf, maar toch toepasselijk het „In naam van Oranje, doe open de poort" bliezen en sloegen. Een aardig en roerend moment was het tijdens de rondgang door het bedryf, toen de 80-jarige mevrouw N. M. Kok- De Jong, de moeder van de directeur en grondlegger van Citosa, aan de Prins werd voorgesteld. Klant van zijn leven Hoofdconducteur N. Versluis kreeg daarna de klant van zyn leven. In het Beckson plaatskaartenbureau mocht hij de hoge gast een speciaal kaartje aan bieden. Natuurlyk geldig voor een re tour Tenslotte voerde de Prins via de mo bilofoon-installatie, waarop alle bussen zijn aangesloten, een gesprek met een chauffeur op een van de lijnen. Het bezoek aan Kempkes' meubelfa brieken NV, waar van alle bedryven in Waddinxveen produkten waren tentoon gesteld vormde het. overigens belang wekkende einde van het Prinseiyk verbiyf in Waddinxveen. waarvoor hy door burgemeester Van der Hooft har telijk werd bedankt. Acht miljard voor onderon twi kkchle gebieden? Op de conferentie van de groep voor ontwikkelingshulp hebben de Verenigde Staten voorgesteld, dat jaarlijks gemid deld een procent van het nationale pro- dukt van de niet-communistische geïn dustrialiseerde landen wordt gereser veerd voor hulp aan onderontwikkelde gebieden. Het voorstel werd gedaan door de Amerikaanse onderminister van Econo mische Zaken George Ball Het was ver vat in een rapport, waarin tevens wordt gepleit voor het definiëren van het be grip hulp. By het bepalen van de omvang van de hulp zou rekening moeten worden gehouden met de defensieuitgaven van het helpende land. andere bijdragen en de betalingsbalans. Eén procent van het nationale pro- dukt van alle elf leden van de groep Engeland, de Verenigde Staten, Frankrijk, West-Dultslund, Italië. Por tugal, België, Canada, Japan. Neder land en de Europese Economische Ge meenschap zou jaarlyks neerkomen op 8 miljard dollar. Amerika trekt thans iets minder dan 1 procent voor ontwik kelingshulp uit, Engeland ruim 11/4 procent. Oorlog in Algerije duurt voort: 9 doden Gedurende het weekeinde zyn in Al- gerye negen mensen gedood en vyftig anderen gewond in acties van de Al- gerynse rebellen. Deze hebben zaterdag en zondag tenminste 12 aanvallen uit gevoerd in verschillende delen van het land. Deze cyfers, welke door officiële woordvoerders van het Franse gezag in Noord-Afrika werden vrygegeven. zou den waarschynhjk nog stijgen indien alle rapporten uit de meer afgelegen streken binnen waren, verwachtte men. Ook de Europese extremisten lieten zich niet onbetuigd. In drie kleinere aanvallen op Algerijnen en in botsingen met de politie werden twee mensen ge wond.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7